Search
 
 
  Engleski
 
 
 
Open in this window (click to change)
Forum@DeGiorgi: Početna
Forum za podršku nastavi na PMF-MO
Login Registracija FAQ Smajlići Članstvo Pretražnik Forum@DeGiorgi: Početna

6 razred osnovne škole, 2 zadatka (zadatak)

Moja sarma
 
Započnite novu temu   Odgovorite na temu   printer-friendly view    Forum@DeGiorgi: Početna -> Ostalo - opušteno -> Bućkuriš
Prethodna tema :: Sljedeća tema  
Autor/ica Poruka
inga
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 12. 06. 2008. (12:53:49)
Postovi: (27)16
Sarma = la pohva - posuda
= 1 - 0

PostPostano: 11:26 ned, 20. 4. 2014    Naslov: 6 razred osnovne škole, 2 zadatka Citirajte i odgovorite

Riječ je o rješavanju linearnih jednadžbi s jednom nepoznanicom. Pa imam 2 zadatka, ako mi netko može pomoći:

1. Dva radnika izrezala bi drva za 6 sati. Jedan bi sam uradio taj posao za 10 sati. Za koliko bi vremena uradio taj posao drugi radnik sam.... ( ako može postupak jer mi to i je najveći problem,, dakle samo jedna nepoznanica x.. nismo učili s x i y)

2.Bazen se može napuniti vodom dvjema ciijevima. Prvom za 5 sati, a drugom za 30 sati. Za koliko će se sati napuniti bazen ako se puni istodobno s obe cijevi? Za koliko će se sati napuniti ako se kroz prvu cijev puni a kroz drugu prazni!

Hvala
Riječ je o rješavanju linearnih jednadžbi s jednom nepoznanicom. Pa imam 2 zadatka, ako mi netko može pomoći:

1. Dva radnika izrezala bi drva za 6 sati. Jedan bi sam uradio taj posao za 10 sati. Za koliko bi vremena uradio taj posao drugi radnik sam.... ( ako može postupak jer mi to i je najveći problem,, dakle samo jedna nepoznanica x.. nismo učili s x i y)

2.Bazen se može napuniti vodom dvjema ciijevima. Prvom za 5 sati, a drugom za 30 sati. Za koliko će se sati napuniti bazen ako se puni istodobno s obe cijevi? Za koliko će se sati napuniti ako se kroz prvu cijev puni a kroz drugu prazni!

Hvala


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
vsego
Site Admin
Site Admin


Pridružen/a: 06. 10. 2002. (22:07:09)
Postovi: (355F)16
Spol: zombi
Sarma = la pohva - posuda
854 = 1068 - 214
Lokacija: /sbin/init

PostPostano: 12:04 ned, 20. 4. 2014    Naslov: Citirajte i odgovorite

Hint za drugi (prvi ide na isti nacin):

Koji dio bazena svaka od cijevi napuni za 1 sat? Jednom kad to znas, znas koliko za jedan sat napune ako
a) pune zajedno (suma); i
b) jedna puni bazen, a druga prazni (razlika).
Kad znas koliko postizu u jedan sat, lako dobijes koliko im treba za cijeli bazen (reciprocna vrijednost).
Hint za drugi (prvi ide na isti nacin):

Koji dio bazena svaka od cijevi napuni za 1 sat? Jednom kad to znas, znas koliko za jedan sat napune ako
a) pune zajedno (suma); i
b) jedna puni bazen, a druga prazni (razlika).
Kad znas koliko postizu u jedan sat, lako dobijes koliko im treba za cijeli bazen (reciprocna vrijednost).



_________________
U pravilu ignoriram pitanja u krivim topicima i kodove koji nisu u [code]...[/code] blokovima.
Takodjer, OBJASNITE sto vas muci! "Sto mi je krivo?", bez opisa u cemu je problem, rijetko ce zadobiti moju paznju.
Drzim prodike
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
inga
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 12. 06. 2008. (12:53:49)
Postovi: (27)16
Sarma = la pohva - posuda
= 1 - 0

PostPostano: 13:06 ned, 20. 4. 2014    Naslov: Citirajte i odgovorite

Hvala.. drugi sam shvatila... Al do rješenja prvog nikako ne mogu doć ://... uzela sam, znači da bi prvi uradio 1/10 posla za 1 sat.... Što znači 6/10 posla za 6h.... To bi značilo da ovom drugom ostaje 4/10 u tih 6 sati.... I onda kao rješenje dobijem 12h... jesam li u pravu??
Hvala.. drugi sam shvatila... Al do rješenja prvog nikako ne mogu doć Ehm?/... uzela sam, znači da bi prvi uradio 1/10 posla za 1 sat.... Što znači 6/10 posla za 6h.... To bi značilo da ovom drugom ostaje 4/10 u tih 6 sati.... I onda kao rješenje dobijem 12h... jesam li u pravu??


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
vsego
Site Admin
Site Admin


Pridružen/a: 06. 10. 2002. (22:07:09)
Postovi: (355F)16
Spol: zombi
Sarma = la pohva - posuda
854 = 1068 - 214
Lokacija: /sbin/init

PostPostano: 13:51 ned, 20. 4. 2014    Naslov: Citirajte i odgovorite

OK je do 4/10 posla u 6 sati. od toga Kako dodjes do 12 sati ako sam radi?

Jednostavna provjera: [tex]12 = 2 \cdot 6[/tex]. Dakle, ako u 6 sati obavi [tex]x = 4/10 = 2/5[/tex] posla, onda ce u 12 sati (duplo vise vremena) obaviti duplo vise: [tex]2x = 2 \cdot 2/5 = 4/5[/tex] posla. Dakle, 12 nije tocan odgovor.
OK je do 4/10 posla u 6 sati. od toga Kako dodjes do 12 sati ako sam radi?

Jednostavna provjera: [tex]12 = 2 \cdot 6[/tex]. Dakle, ako u 6 sati obavi [tex]x = 4/10 = 2/5[/tex] posla, onda ce u 12 sati (duplo vise vremena) obaviti duplo vise: [tex]2x = 2 \cdot 2/5 = 4/5[/tex] posla. Dakle, 12 nije tocan odgovor.



_________________
U pravilu ignoriram pitanja u krivim topicima i kodove koji nisu u [code]...[/code] blokovima.
Takodjer, OBJASNITE sto vas muci! "Sto mi je krivo?", bez opisa u cemu je problem, rijetko ce zadobiti moju paznju.
Drzim prodike
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
inga
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 12. 06. 2008. (12:53:49)
Postovi: (27)16
Sarma = la pohva - posuda
= 1 - 0

PostPostano: 12:45 pon, 21. 4. 2014    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="vsego"]OK je do 4/10 posla u 6 sati. od toga Kako dodjes do 12 sati ako sam radi?

Jednostavna provjera: [tex]12 = 2 \cdot 6[/tex]. Dakle, ako u 6 sati obavi [tex]x = 4/10 = 2/5[/tex] posla, onda ce u 12 sati (duplo vise vremena) obaviti duplo vise: [tex]2x = 2 \cdot 2/5 = 4/5[/tex] posla. Dakle, 12 nije tocan odgovor.[/quote]


aham... dakle rješenje bi bilo 15h? :/
vsego (napisa):
OK je do 4/10 posla u 6 sati. od toga Kako dodjes do 12 sati ako sam radi?

Jednostavna provjera: [tex]12 = 2 \cdot 6[/tex]. Dakle, ako u 6 sati obavi [tex]x = 4/10 = 2/5[/tex] posla, onda ce u 12 sati (duplo vise vremena) obaviti duplo vise: [tex]2x = 2 \cdot 2/5 = 4/5[/tex] posla. Dakle, 12 nije tocan odgovor.



aham... dakle rješenje bi bilo 15h? Ehm?


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
vsego
Site Admin
Site Admin


Pridružen/a: 06. 10. 2002. (22:07:09)
Postovi: (355F)16
Spol: zombi
Sarma = la pohva - posuda
854 = 1068 - 214
Lokacija: /sbin/init

PostPostano: 13:14 pon, 21. 4. 2014    Naslov: Citirajte i odgovorite

Bilo bi. :)

Nadam se da nisi samo pogodila/naslutila, nego da ti je sam postupak jasan.
Bilo bi. Smile

Nadam se da nisi samo pogodila/naslutila, nego da ti je sam postupak jasan.



_________________
U pravilu ignoriram pitanja u krivim topicima i kodove koji nisu u [code]...[/code] blokovima.
Takodjer, OBJASNITE sto vas muci! "Sto mi je krivo?", bez opisa u cemu je problem, rijetko ce zadobiti moju paznju.
Drzim prodike
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
inga
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 12. 06. 2008. (12:53:49)
Postovi: (27)16
Sarma = la pohva - posuda
= 1 - 0

PostPostano: 14:30 pon, 21. 4. 2014    Naslov: Citirajte i odgovorite

Jasno je .. hvala puno.

Da ne otvaram novi post imam još 1 zadatak:

unutar kuta veličine 14 stupnjeva dana je točka T i iz nje su povučene okomice na krakove kuta. Odredi veličine dobivenog četverokuta

--- Ne kužim uopće ovo ""
unutar kuta"
.... bilo gdje?.. nejasno mi je uopće kako započeti zadatak...
Jasno je .. hvala puno.

Da ne otvaram novi post imam još 1 zadatak:

unutar kuta veličine 14 stupnjeva dana je točka T i iz nje su povučene okomice na krakove kuta. Odredi veličine dobivenog četverokuta

--- Ne kužim uopće ovo ""
unutar kuta"
.... bilo gdje?.. nejasno mi je uopće kako započeti zadatak...


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
mdoko
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 30. 11. 2002. (22:17:12)
Postovi: (71A)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
199 = 237 - 38
Lokacija: Heriot-Watt University, Edinburgh

PostPostano: 16:42 pon, 21. 4. 2014    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="inga"]
unutar kuta veličine 14 stupnjeva dana je točka T i iz nje su povučene okomice na krakove kuta. Odredi veličine dobivenog četverokuta

--- Ne kužim uopće ovo ""
unutar kuta"
.... bilo gdje?.. nejasno mi je uopće kako započeti zadatak...[/quote]
Da, točka je negdje unutar kuta. Ja bih započeo određivanjem kutova četverokuta, pa onda vidio što se može dalje.

Što točno znači "odrediti veličine četverokuta"? Koje veličine?
inga (napisa):

unutar kuta veličine 14 stupnjeva dana je točka T i iz nje su povučene okomice na krakove kuta. Odredi veličine dobivenog četverokuta

— Ne kužim uopće ovo ""
unutar kuta"
.... bilo gdje?.. nejasno mi je uopće kako započeti zadatak...

Da, točka je negdje unutar kuta. Ja bih započeo određivanjem kutova četverokuta, pa onda vidio što se može dalje.

Što točno znači "odrediti veličine četverokuta"? Koje veličine?



_________________
Extraordinary claims require extraordinary evidence. – Carl Sagan
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Posjetite Web stranice
Prethodni postovi:   
Započnite novu temu   Odgovorite na temu   printer-friendly view    Forum@DeGiorgi: Početna -> Ostalo - opušteno -> Bućkuriš Vremenska zona: GMT + 01:00.
Stranica 1 / 1.

 
Forum(o)Bir:  
Ne možete otvarati nove teme.
Ne možete odgovarati na postove.
Ne možete uređivati Vaše postove.
Ne možete izbrisati Vaše postove.
Ne možete glasovati u anketama.
You can attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group
Theme created by Vjacheslav Trushkin
HR (Cro) by Ančica Sečan