Search
 
 
  Engleski
 
 
 
Open in this window (click to change)
Forum@DeGiorgi: Početna
Forum za podršku nastavi na PMF-MO
Login Registracija FAQ Smajlići Članstvo Pretražnik Forum@DeGiorgi: Početna

Prvi aksiom prebrojivosti (topologija) (zadatak)

Moja sarma
 
Započnite novu temu   Odgovorite na temu   printer-friendly view    Forum@DeGiorgi: Početna -> Ostalo - ozbiljno -> Čistilište
Prethodna tema :: Sljedeća tema  
Autor/ica Poruka
mops
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 25. 11. 2007. (20:55:07)
Postovi: (1F)16
Spol: žensko
Sarma = la pohva - posuda
= 0 - 0
Lokacija: osijek

PostPostano: 13:35 uto, 20. 5. 2014    Naslov: Prvi aksiom prebrojivosti (topologija) Citirajte i odgovorite

može li mi netko pomoi rjesiti ovaj zadatak,pokusao sam na razlicite nacine ali ne ide.
pitanje je je li prostor (N,T) 1 prebrpjiv,pri cemu je T topologija ciji su otvoreni skupovi oni koji sadrze sve djelitelje sakog svog elementa.
hvala na pomoći
može li mi netko pomoi rjesiti ovaj zadatak,pokusao sam na razlicite nacine ali ne ide.
pitanje je je li prostor (N,T) 1 prebrpjiv,pri cemu je T topologija ciji su otvoreni skupovi oni koji sadrze sve djelitelje sakog svog elementa.
hvala na pomoći


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
goranm
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 12. 11. 2002. (20:09:12)
Postovi: (906)16
Spol: kućni ljubimac
Sarma = la pohva - posuda
218 = 249 - 31

PostPostano: 14:09 uto, 20. 5. 2014    Naslov: Citirajte i odgovorite

dto si pokusaop i gdke zapinje?
dto si pokusaop i gdke zapinje?



_________________
The Dude Abides
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail
mops
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 25. 11. 2007. (20:55:07)
Postovi: (1F)16
Spol: žensko
Sarma = la pohva - posuda
= 0 - 0
Lokacija: osijek

PostPostano: 15:22 uto, 20. 5. 2014    Naslov: Citirajte i odgovorite

pa zapravp mi je problem sto ne kuzim sto je ovdje tocno baza?
jer preko nje bi dosao do lokalne baze i ispitao cardinalnost
pa zapravp mi je problem sto ne kuzim sto je ovdje tocno baza?
jer preko nje bi dosao do lokalne baze i ispitao cardinalnost


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
goranm
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 12. 11. 2002. (20:09:12)
Postovi: (906)16
Spol: kućni ljubimac
Sarma = la pohva - posuda
218 = 249 - 31

PostPostano: 17:27 uto, 20. 5. 2014    Naslov: Citirajte i odgovorite

kako inace vidis sdto je baza? kako izgledju najjednostavniji ovoreni skupovi, npr. kako izgleda otvoren skkup koji sadrzi p, gdje je p prost broj?
kako inace vidis sdto je baza? kako izgledju najjednostavniji ovoreni skupovi, npr. kako izgleda otvoren skkup koji sadrzi p, gdje je p prost broj?



_________________
The Dude Abides
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail
mops
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 25. 11. 2007. (20:55:07)
Postovi: (1F)16
Spol: žensko
Sarma = la pohva - posuda
= 0 - 0
Lokacija: osijek

PostPostano: 21:57 uto, 20. 5. 2014    Naslov: Citirajte i odgovorite

pa onda bi to bila jedinica i p.
pa onda bi to bila jedinica i p.


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
goranm
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 12. 11. 2002. (20:09:12)
Postovi: (906)16
Spol: kućni ljubimac
Sarma = la pohva - posuda
218 = 249 - 31

PostPostano: 23:02 uto, 20. 5. 2014    Naslov: Citirajte i odgovorite

Sada postepeno povecavaj slozenost broja. Npr. kako izgleda najmanji otvoren skup koji sadrzi [tex]n=p^k[/tex]? A kako izgleda za [tex]n=p_1^{k_1}p_2^{k_2}[/tex]? I na kraju, kako izgleda najmanji otvoren skup koji sadrzi [tex]n=p_1^{k_1}p_2^{k_2}\cdots p_j^{k_j}[/tex]?
Sada postepeno povecavaj slozenost broja. Npr. kako izgleda najmanji otvoren skup koji sadrzi [tex]n=p^k[/tex]? A kako izgleda za [tex]n=p_1^{k_1}p_2^{k_2}[/tex]? I na kraju, kako izgleda najmanji otvoren skup koji sadrzi [tex]n=p_1^{k_1}p_2^{k_2}\cdots p_j^{k_j}[/tex]?



_________________
The Dude Abides
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail
mops
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 25. 11. 2007. (20:55:07)
Postovi: (1F)16
Spol: žensko
Sarma = la pohva - posuda
= 0 - 0
Lokacija: osijek

PostPostano: 13:16 sri, 21. 5. 2014    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="goranm"]Sada postepeno povecavaj slozenost broja. Npr. kako izgleda najmanji otvoren skup koji sadrzi [tex]n=p^k[/tex]? A kako izgleda za [tex]n=p_1^{k_1}p_2^{k_2}[/tex]? I na kraju, kako izgleda najmanji otvoren skup koji sadrzi [tex]n=p_1^{k_1}p_2^{k_2}\cdots p_j^{k_j}[/tex]?[/quote]

imamo onda ovako:
1. n je prost baza je 1,p
2. n je p na neku potenciju k...baza je 1,p,[tex] p^1 [/tex],..., [tex]p^k[/tex]
3. [tex]n=p_1^{k_1}p_2^{k_2}\cdots p_j^{k_j}[/tex].... elementi baze su oblika [tex]p_1^{k_1}p_2^{k_2}\cdots p_j^{k_j}[/tex] pri cemu j je elemeent od N,a k element od N0
jel ovako ok?

[size=9][color=#999999]Added after 21 minutes:[/color][/size]

ako je ovo tocno onda bi trebalo ispasti da je 2prebrojiv pa samim time i 1 prebrojiv :?:
goranm (napisa):
Sada postepeno povecavaj slozenost broja. Npr. kako izgleda najmanji otvoren skup koji sadrzi [tex]n=p^k[/tex]? A kako izgleda za [tex]n=p_1^{k_1}p_2^{k_2}[/tex]? I na kraju, kako izgleda najmanji otvoren skup koji sadrzi [tex]n=p_1^{k_1}p_2^{k_2}\cdots p_j^{k_j}[/tex]?


imamo onda ovako:
1. n je prost baza je 1,p
2. n je p na neku potenciju k...baza je 1,p,[tex] p^1 [/tex],..., [tex]p^k[/tex]
3. [tex]n=p_1^{k_1}p_2^{k_2}\cdots p_j^{k_j}[/tex].... elementi baze su oblika [tex]p_1^{k_1}p_2^{k_2}\cdots p_j^{k_j}[/tex] pri cemu j je elemeent od N,a k element od N0
jel ovako ok?

Added after 21 minutes:

ako je ovo tocno onda bi trebalo ispasti da je 2prebrojiv pa samim time i 1 prebrojiv Question


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
goranm
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 12. 11. 2002. (20:09:12)
Postovi: (906)16
Spol: kućni ljubimac
Sarma = la pohva - posuda
218 = 249 - 31

PostPostano: 13:28 sri, 21. 5. 2014    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="mops"]imamo onda ovako:
1. n je prost baza je 1,p
2. n je p na neku potenciju k...baza je 1,p,[tex] p^1 [/tex],..., [tex]p^k[/tex]
3. [tex]n=p_1^{k_1}p_2^{k_2}\cdots p_j^{k_j}[/tex].... baza je [tex]p_1^{k_1}p_2^{k_2}\cdots p_j^{k_j}[/tex] pri cemu j je elemeent od N0
jel ovako ok?[/quote]
Malo preciznije napisi sto mislis. Baza ne ovisi o n, tj. nemas razlicite baze za razlicite prirodne brojeve. Baza okolina od n ovisi o n.

Najmanji otvoren skup koji sadrzi [tex]n=p_1^{k_1}\cdots p_j^{k_j}[/tex] je
[dtex]\{p_1^{r_1}\cdots p_j^{r_j}~|~ 0\leq r_i\leq k_i,~i=1,\dots,j\}.[/dtex]
Trebas li uopce provjeravati cini li familija svih takvih skupova bazu? Ili ti je vec to dosta za pokazati da [tex](\mathbb N, \mathcal T)[/tex] zadovoljava prvi aksiom prebrojivosti?
mops (napisa):
imamo onda ovako:
1. n je prost baza je 1,p
2. n je p na neku potenciju k...baza je 1,p,[tex] p^1 [/tex],..., [tex]p^k[/tex]
3. [tex]n=p_1^{k_1}p_2^{k_2}\cdots p_j^{k_j}[/tex].... baza je [tex]p_1^{k_1}p_2^{k_2}\cdots p_j^{k_j}[/tex] pri cemu j je elemeent od N0
jel ovako ok?

Malo preciznije napisi sto mislis. Baza ne ovisi o n, tj. nemas razlicite baze za razlicite prirodne brojeve. Baza okolina od n ovisi o n.

Najmanji otvoren skup koji sadrzi [tex]n=p_1^{k_1}\cdots p_j^{k_j}[/tex] je
[dtex]\{p_1^{r_1}\cdots p_j^{r_j}~|~ 0\leq r_i\leq k_i,~i=1,\dots,j\}.[/dtex]
Trebas li uopce provjeravati cini li familija svih takvih skupova bazu? Ili ti je vec to dosta za pokazati da [tex](\mathbb N, \mathcal T)[/tex] zadovoljava prvi aksiom prebrojivosti?



_________________
The Dude Abides
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail
mops
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 25. 11. 2007. (20:55:07)
Postovi: (1F)16
Spol: žensko
Sarma = la pohva - posuda
= 0 - 0
Lokacija: osijek

PostPostano: 15:37 sri, 21. 5. 2014    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="goranm"]
Malo preciznije napisi sto mislis. Baza ne ovisi o n, tj. nemas razlicite baze za razlicite prirodne brojeve.Baza okolina od n ovisi o n.

[b]Najmanji otvoren skup koji sadrzi [tex]n=p_1^{k_1}\cdots p_j^{k_j}[/tex] je
[dtex]\{p_1^{r_1}\cdots p_j^{r_j}~|~ 0\leq r_i\leq k_i,~i=1,\dots,j\}.[/dtex][/b]
Trebas li uopce provjeravati cini li familija svih takvih skupova bazu? Ili ti je vec to dosta za pokazati da [tex](\mathbb N, \mathcal T)[/tex] zadovoljava prvi aksiom prebrojivosti?[/quote]
sad shvaćam da sam pogrijesio u samoj postavci zadatka u svoj glavi :? imao sam neki osjecaj da je ovo 2-prebrojivo(i da cu to lako dokazati :?) i na taj način dobiti 1-prebrojivost. :roll: ocito mi ni baza ni podbaza nisu potrebne.kako je za bazu okolina dovoljno uzet samo otvorene okoline onda ovo sigurno zadovoljava 1 aksiom prebrojivosti.

jesam sad napokon shvatio dobro? :wink:
goranm (napisa):

Malo preciznije napisi sto mislis. Baza ne ovisi o n, tj. nemas razlicite baze za razlicite prirodne brojeve.Baza okolina od n ovisi o n.

Najmanji otvoren skup koji sadrzi [tex]n=p_1^{k_1}\cdots p_j^{k_j}[/tex] je
[dtex]\{p_1^{r_1}\cdots p_j^{r_j}~|~ 0\leq r_i\leq k_i,~i=1,\dots,j\}.[/dtex]

Trebas li uopce provjeravati cini li familija svih takvih skupova bazu? Ili ti je vec to dosta za pokazati da [tex](\mathbb N, \mathcal T)[/tex] zadovoljava prvi aksiom prebrojivosti?

sad shvaćam da sam pogrijesio u samoj postavci zadatka u svoj glavi Confused imao sam neki osjecaj da je ovo 2-prebrojivo(i da cu to lako dokazati Confused) i na taj način dobiti 1-prebrojivost. Rolling Eyes ocito mi ni baza ni podbaza nisu potrebne.kako je za bazu okolina dovoljno uzet samo otvorene okoline onda ovo sigurno zadovoljava 1 aksiom prebrojivosti.

jesam sad napokon shvatio dobro? Wink


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
goranm
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 12. 11. 2002. (20:09:12)
Postovi: (906)16
Spol: kućni ljubimac
Sarma = la pohva - posuda
218 = 249 - 31

PostPostano: 16:03 sri, 21. 5. 2014    Naslov: Citirajte i odgovorite

Razmisljati o bazi topologije nije pogresan korak. Kako god baza topologije izgledala, morala bi sadrzavati, za svaki n, najmanji otvoren skup [tex]U_n[/tex] koji sadrzi n (isti skup koji sam raspisao iznad).

Mozes pokazati da je [tex]\mathcal B = \{U_n~|~n\in\mathbb N\}[/tex] prebrojiva baza topologije: ocito pokriva [tex]\mathbb N[/tex] te je [tex]U_n\cap U_m=U_{\text{NZD}(n,m)},[/tex] gdje je NZD(n,m) najveci zajednicki djelitelj od n i m. Jer je NZD(n,m) takodjer prirodan broj, onda je [tex]U_{\text{NZD}(n,m)}\in\mathcal B[/tex]. Prema tome, [tex]\mathcal B[/tex] je baza topologije indeksirana prirodnim brojevima.

No, sve to ti nije potrebno za prvi aksiom prebrojivosti. Ako je [tex]V[/tex] bilo koji otvoreni skup koji sadrzi n, onda je po definiciji [tex]U_n\subseteq V[/tex]. Dakle, za svaki n mozes odabrati lokalnu bazu [tex]\mathcal B(n)[/tex] za n koja sadrzi samo 1 element, tj. [tex]\mathcal B(n)=\{U_n\}[/tex].
Razmisljati o bazi topologije nije pogresan korak. Kako god baza topologije izgledala, morala bi sadrzavati, za svaki n, najmanji otvoren skup [tex]U_n[/tex] koji sadrzi n (isti skup koji sam raspisao iznad).

Mozes pokazati da je [tex]\mathcal B = \{U_n~|~n\in\mathbb N\}[/tex] prebrojiva baza topologije: ocito pokriva [tex]\mathbb N[/tex] te je [tex]U_n\cap U_m=U_{\text{NZD}(n,m)},[/tex] gdje je NZD(n,m) najveci zajednicki djelitelj od n i m. Jer je NZD(n,m) takodjer prirodan broj, onda je [tex]U_{\text{NZD}(n,m)}\in\mathcal B[/tex]. Prema tome, [tex]\mathcal B[/tex] je baza topologije indeksirana prirodnim brojevima.

No, sve to ti nije potrebno za prvi aksiom prebrojivosti. Ako je [tex]V[/tex] bilo koji otvoreni skup koji sadrzi n, onda je po definiciji [tex]U_n\subseteq V[/tex]. Dakle, za svaki n mozes odabrati lokalnu bazu [tex]\mathcal B(n)[/tex] za n koja sadrzi samo 1 element, tj. [tex]\mathcal B(n)=\{U_n\}[/tex].



_________________
The Dude Abides
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail
mops
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 25. 11. 2007. (20:55:07)
Postovi: (1F)16
Spol: žensko
Sarma = la pohva - posuda
= 0 - 0
Lokacija: osijek

PostPostano: 16:15 sri, 21. 5. 2014    Naslov: Citirajte i odgovorite

hvala ti puno na pomoci.ako mi nesto jos zapne mogu li ti se javit na pp?
hvala ti puno na pomoci.ako mi nesto jos zapne mogu li ti se javit na pp?


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
goranm
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 12. 11. 2002. (20:09:12)
Postovi: (906)16
Spol: kućni ljubimac
Sarma = la pohva - posuda
218 = 249 - 31

PostPostano: 16:43 sri, 21. 5. 2014    Naslov: Citirajte i odgovorite

Radije postavi pitanje na javnom dijelu foruma. Tako ce biti koristi i za ostale studente.
Radije postavi pitanje na javnom dijelu foruma. Tako ce biti koristi i za ostale studente.



_________________
The Dude Abides
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail
Prethodni postovi:   
Započnite novu temu   Odgovorite na temu   printer-friendly view    Forum@DeGiorgi: Početna -> Ostalo - ozbiljno -> Čistilište Vremenska zona: GMT + 01:00.
Stranica 1 / 1.

 
Forum(o)Bir:  
Ne možete otvarati nove teme.
Ne možete odgovarati na postove.
Ne možete uređivati Vaše postove.
Ne možete izbrisati Vaše postove.
Ne možete glasovati u anketama.
You can attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group
Theme created by Vjacheslav Trushkin
HR (Cro) by Ančica Sečan