Search
 
 
  Engleski
 
 
 
Open in this window (click to change)
Forum@DeGiorgi: Početna
Forum za podršku nastavi na PMF-MO
Login Registracija FAQ Smajlići Članstvo Pretražnik Forum@DeGiorgi: Početna

Dual-boot: windows + ubuntu

Moja sarma
 
Započnite novu temu   Odgovorite na temu   printer-friendly view    Forum@DeGiorgi: Početna -> Ostalo - ozbiljno -> Računala (općenito)
Prethodna tema :: Sljedeća tema  
Autor/ica Poruka
student_92
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 17. 09. 2011. (16:31:46)
Postovi: (B9)16
Sarma = la pohva - posuda
10 = 16 - 6

PostPostano: 11:49 uto, 16. 9. 2014    Naslov: Dual-boot: windows + ubuntu Citirajte i odgovorite

Pozdrav, tražio sam malo po tutorialima odgovor na ovo pitanje, ali nisam baš našao ono što sam trebao. Stoga molim pomoć od onih koji mi znaju ovo precizno objasniti.

Želio bih napraviti dual-boot windows + ubuntu, ali tako da imam (ne znam se baš precizno izraziti) sljedeću particiju diska: ako je windows instaliran na A, a ubuntu na B, onda želim da mi dio C bude vidljiv na oba OS-a i da isključivo na njega pohranjujem podatke. Nešto mi govori da sigurno postoji način na koji to mogu napraviti, ali ne znam kako to točno ide pa ne želim zbog neke brzopletosti zbrljati postupak. Također me zanima je li bitan poredak kojim instaliram ove OS-ove, tj. postoji li neki koji bih trebao instalirati ranije. Ako netko [u][b]sa 100%-tnom sigurnošću[/b][/u] zna kako ovo izvesti, bio bih mu zahvalan na odgovoru.

Imam iskustva s instalacijom oba spomenuta OS-a, tako da nisam baš potpuna neznalica po tom pitanju, no ovo još nisam radio tako da bi bilo koje detaljnije upute ili linkovi bili poželjni. :)
Pozdrav, tražio sam malo po tutorialima odgovor na ovo pitanje, ali nisam baš našao ono što sam trebao. Stoga molim pomoć od onih koji mi znaju ovo precizno objasniti.

Želio bih napraviti dual-boot windows + ubuntu, ali tako da imam (ne znam se baš precizno izraziti) sljedeću particiju diska: ako je windows instaliran na A, a ubuntu na B, onda želim da mi dio C bude vidljiv na oba OS-a i da isključivo na njega pohranjujem podatke. Nešto mi govori da sigurno postoji način na koji to mogu napraviti, ali ne znam kako to točno ide pa ne želim zbog neke brzopletosti zbrljati postupak. Također me zanima je li bitan poredak kojim instaliram ove OS-ove, tj. postoji li neki koji bih trebao instalirati ranije. Ako netko sa 100%-tnom sigurnošću zna kako ovo izvesti, bio bih mu zahvalan na odgovoru.

Imam iskustva s instalacijom oba spomenuta OS-a, tako da nisam baš potpuna neznalica po tom pitanju, no ovo još nisam radio tako da bi bilo koje detaljnije upute ili linkovi bili poželjni. Smile


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
fireball
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 07. 10. 2005. (18:49:17)
Postovi: (4AB)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
26 = 100 - 74
Lokacija: s rukom u vatri i nogom u grobu

PostPostano: 12:03 uto, 16. 9. 2014    Naslov: Citirajte i odgovorite

ovako, ako sam dobro razumio:

1. savjetujem da prvo instaliras prozore, samo iz razloga sto se neces morat igrat sa boot orderom poslje (znaci cisto malo manje petljanja poslje, inace nije neka razlika)
2. e sad ide malo zabave. win koriste NTSF i sve pucaju na jednu particiju (ajmo rec da je osnovno sto ti treba Program Files, My documents i Windows folderi), ali mozes posebnu particiju koristit za ostalo. Linux radi malo drukcije, on ima /root (inace je oznaka samo /) i /home koji obavljaju funkciju analognu onih 3 windows foldera (di je /home=My documents), ali i dalje mozes imati particiju koja sluzi za sve ostalo. moj prijedlog sta da napravis:
a) koristit ces /home folder normalno a druga particija ce biti kao djeljena izmedu dva sistema: instaliraj prozore, odredi zajdnicku particiju (obavezno ju stavi da bude NTSF) i jos jednu particiju za linux (ne manju od 20gb), poinstaliraj sve. U fstab (u linuxu) unesi zajednicku particiju kako bi se mountala pri loginu inace ces ju morat rucno (kako ti srcu drago)
b) /home isto stavi na posebnu particiju. postupak je isti samo prilikom instaliranja linuxa te pita di zelis postavit koji dio linuxa (modularnost je zakon), /root stavis na jednu particiju (bar 10GB) a /home na drugu (isto bar 10GB), obje naravno ext4. onda fino opet isto stavis u fstab. ja preferiram odvojit /home od /root jer kad reinstaliram linux onda ne gubim podatke koje sam imao spremljeno.

ako nesto ne razumijes javi se na pm pa se dogovorimo da se nademo i sve ti bolje objasnim

p.s. naravno da sam ja napisao samo najmanje sto moras dat linuxu, posto neznam koje su tvoje potrebe ne mogu govorit o ciframa, preporucam da podebljas cifre koje sam ja naveo za podosta (/root bar 30GB, meni je 20 premalo ali linux mi je primarni OS, \home ovisno o svojim potrebama). moja razdioba na 500gb harda je odprilike: 200GB windowsi, 20GB / (sto ce uskoro ici na 30), /home ostatk

p.p.s. nikad nisam probao ali mislim da mozes tu djeljenu particiju postavit kao /data pod linuxima pa ju odmah mounta sigurno ali neznam da li moze podrzavati NTFS onda ili isto mora bit ext4 (sto tebi nije opcija za dijeljenu particiju)

p.p.p.s. nemoj zaboravit /swap particiju na linuxu, pogotovo ako imas stroj sa manje od 4GB rama (stavi /swap bar 8 GB)

edit: nadodah par stvari i malo jos raspisah
ovako, ako sam dobro razumio:

1. savjetujem da prvo instaliras prozore, samo iz razloga sto se neces morat igrat sa boot orderom poslje (znaci cisto malo manje petljanja poslje, inace nije neka razlika)
2. e sad ide malo zabave. win koriste NTSF i sve pucaju na jednu particiju (ajmo rec da je osnovno sto ti treba Program Files, My documents i Windows folderi), ali mozes posebnu particiju koristit za ostalo. Linux radi malo drukcije, on ima /root (inace je oznaka samo /) i /home koji obavljaju funkciju analognu onih 3 windows foldera (di je /home=My documents), ali i dalje mozes imati particiju koja sluzi za sve ostalo. moj prijedlog sta da napravis:
a) koristit ces /home folder normalno a druga particija ce biti kao djeljena izmedu dva sistema: instaliraj prozore, odredi zajdnicku particiju (obavezno ju stavi da bude NTSF) i jos jednu particiju za linux (ne manju od 20gb), poinstaliraj sve. U fstab (u linuxu) unesi zajednicku particiju kako bi se mountala pri loginu inace ces ju morat rucno (kako ti srcu drago)
b) /home isto stavi na posebnu particiju. postupak je isti samo prilikom instaliranja linuxa te pita di zelis postavit koji dio linuxa (modularnost je zakon), /root stavis na jednu particiju (bar 10GB) a /home na drugu (isto bar 10GB), obje naravno ext4. onda fino opet isto stavis u fstab. ja preferiram odvojit /home od /root jer kad reinstaliram linux onda ne gubim podatke koje sam imao spremljeno.

ako nesto ne razumijes javi se na pm pa se dogovorimo da se nademo i sve ti bolje objasnim

p.s. naravno da sam ja napisao samo najmanje sto moras dat linuxu, posto neznam koje su tvoje potrebe ne mogu govorit o ciframa, preporucam da podebljas cifre koje sam ja naveo za podosta (/root bar 30GB, meni je 20 premalo ali linux mi je primarni OS, \home ovisno o svojim potrebama). moja razdioba na 500gb harda je odprilike: 200GB windowsi, 20GB / (sto ce uskoro ici na 30), /home ostatk

p.p.s. nikad nisam probao ali mislim da mozes tu djeljenu particiju postavit kao /data pod linuxima pa ju odmah mounta sigurno ali neznam da li moze podrzavati NTFS onda ili isto mora bit ext4 (sto tebi nije opcija za dijeljenu particiju)

p.p.p.s. nemoj zaboravit /swap particiju na linuxu, pogotovo ako imas stroj sa manje od 4GB rama (stavi /swap bar 8 GB)

edit: nadodah par stvari i malo jos raspisah



_________________
I bow before you Veliki Limun, on je kiseo i zut Bow to the left
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail
student_92
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 17. 09. 2011. (16:31:46)
Postovi: (B9)16
Sarma = la pohva - posuda
10 = 16 - 6

PostPostano: 16:17 uto, 16. 9. 2014    Naslov: Citirajte i odgovorite

Ok, čini mi se da će mi ovo biti dovoljno. Hvala.
Ok, čini mi se da će mi ovo biti dovoljno. Hvala.


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Prethodni postovi:   
Započnite novu temu   Odgovorite na temu   printer-friendly view    Forum@DeGiorgi: Početna -> Ostalo - ozbiljno -> Računala (općenito) Vremenska zona: GMT + 01:00.
Stranica 1 / 1.

 
Forum(o)Bir:  
Ne možete otvarati nove teme.
Ne možete odgovarati na postove.
Ne možete uređivati Vaše postove.
Ne možete izbrisati Vaše postove.
Ne možete glasovati u anketama.
You cannot attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group
Theme created by Vjacheslav Trushkin
HR (Cro) by Ančica Sečan