Search
 
 
  Engleski
 
 
 
Open in this window (click to change)
Forum@DeGiorgi: Početna
Forum za podršku nastavi na PMF-MO
Login Registracija FAQ Smajlići Članstvo Pretražnik Forum@DeGiorgi: Početna

Vjerojatnost, ponovljeni testovi, potvrda rezultata... (objasnjenje gradiva)

Moja sarma
 
Započnite novu temu   Odgovorite na temu   printer-friendly view    Forum@DeGiorgi: Početna -> Ostalo - ozbiljno -> Čistilište
Prethodna tema :: Sljedeća tema  
Autor/ica Poruka
Saf
Forumski umjetnik
Forumski umjetnik


Pridružen/a: 10. 06. 2005. (21:55:28)
Postovi: (1B0)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
22 = 30 - 8
Lokacija: Zagreb

PostPostano: 9:12 sri, 6. 5. 2015    Naslov: Vjerojatnost, ponovljeni testovi, potvrda rezultata... Citirajte i odgovorite

Nije zadatak, ali neki dan na jednoj konferenciji je govornik spomenuo nešto što me podsjetio na jedao pitanje profesoru Slijepčeviću na koje mi je ostao "dužan" odgovor (pred 5 godina :) )

Situacija:

Imamo 2 testa "A" i "B" (npr test na trudnoću, ili neki drugi STD :) ), test "A" košta 1000$ i u 95% slučajeva daje točan rezultat.

Test "B" košta 100$ i u 75% slučajeva daje točan rezultat.

Pitanje: koliko puta bi trebalo ponoviti test "B" da možemo sa sigurnošću tvrditi da su rezultati dobiveni [latex]>=[/latex] točni od testa "A"?

Odnosno, ako test "B" koji je jeftiniji ponovim 3 puta i sva tri puta kaže "trudni ste", jeli to jednako "teško" kao da jednom napravim test "A" ili?
Nije zadatak, ali neki dan na jednoj konferenciji je govornik spomenuo nešto što me podsjetio na jedao pitanje profesoru Slijepčeviću na koje mi je ostao "dužan" odgovor (pred 5 godina Smile )

Situacija:

Imamo 2 testa "A" i "B" (npr test na trudnoću, ili neki drugi STD Smile ), test "A" košta 1000$ i u 95% slučajeva daje točan rezultat.

Test "B" košta 100$ i u 75% slučajeva daje točan rezultat.

Pitanje: koliko puta bi trebalo ponoviti test "B" da možemo sa sigurnošću tvrditi da su rezultati dobiveni točni od testa "A"?

Odnosno, ako test "B" koji je jeftiniji ponovim 3 puta i sva tri puta kaže "trudni ste", jeli to jednako "teško" kao da jednom napravim test "A" ili?



_________________
Super Nut Chase
moj site
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail Posjetite Web stranice
Melkor
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 07. 10. 2004. (18:48:00)
Postovi: (291)16
Spol: kućni ljubimac
Sarma = la pohva - posuda
140 = 152 - 12
Lokacija: Void

PostPostano: 11:02 čet, 7. 5. 2015    Naslov: Citirajte i odgovorite

Dodatne pretpostavke:[list][*]Testovi su jednako tocni u slucajevima da je osoba pozitivna/trudna i negativna/ne-trudna
[*]Test B ponavljamo neparan broj puta i uzimamo vecinski rezultat
[*]Visetruka izvodjenja testova nezavisna
[/list:u]Uz sve te pretpostavke, ponavljanje testa B devet puta daje nesto vecu tocnost nego izvodjenje testa A jednom ([url]https://goo.gl/Dgvbyz[/url]).
Dodatne pretpostavke:
  • Testovi su jednako tocni u slucajevima da je osoba pozitivna/trudna i negativna/ne-trudna
  • Test B ponavljamo neparan broj puta i uzimamo vecinski rezultat
  • Visetruka izvodjenja testova nezavisna
Uz sve te pretpostavke, ponavljanje testa B devet puta daje nesto vecu tocnost nego izvodjenje testa A jednom (https://goo.gl/Dgvbyz).



_________________
I don't know half of you half as well as I should like; and I like less than half of you half as well as you deserve.
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Posjetite Web stranice
Saf
Forumski umjetnik
Forumski umjetnik


Pridružen/a: 10. 06. 2005. (21:55:28)
Postovi: (1B0)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
22 = 30 - 8
Lokacija: Zagreb

PostPostano: 20:59 čet, 7. 5. 2015    Naslov: Citirajte i odgovorite

Imaš sarmu+
Imaš sarmu+



_________________
Super Nut Chase
moj site
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail Posjetite Web stranice
Prethodni postovi:   
Započnite novu temu   Odgovorite na temu   printer-friendly view    Forum@DeGiorgi: Početna -> Ostalo - ozbiljno -> Čistilište Vremenska zona: GMT + 01:00.
Stranica 1 / 1.

 
Forum(o)Bir:  
Ne možete otvarati nove teme.
Ne možete odgovarati na postove.
Ne možete uređivati Vaše postove.
Ne možete izbrisati Vaše postove.
Ne možete glasovati u anketama.
You can attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group
Theme created by Vjacheslav Trushkin
HR (Cro) by Ančica Sečan