Search
 
 
  Engleski
 
 
 
Open in this window (click to change)
Forum@DeGiorgi: Početna
Forum za podršku nastavi na PMF-MO
Login Registracija FAQ Smajlići Članstvo Pretražnik Forum@DeGiorgi: Početna

Prošlogodišnja 3. provjera (zadatak)

Moja sarma
 
Započnite novu temu   Odgovorite na temu   printer-friendly view    Forum@DeGiorgi: Početna -> Kolegiji diplomskih i starih studija -> Metrički prostori
Prethodna tema :: Sljedeća tema  
Autor/ica Poruka
Kento
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 19. 09. 2012. (13:29:11)
Postovi: (2A)16
Sarma = la pohva - posuda
30 = 30 - 0

PostPostano: 14:24 pon, 23. 11. 2015    Naslov: Prošlogodišnja 3. provjera Citirajte i odgovorite

U prilogu se nalazi primjerak prošlogodišnje 3. provjere iz Metričkih prostora za diplomske studije koji nam je poslao profesor (studenti preddiplomskog studija mogu očekivati neku sličnu varijantu ove provjere).
Ovaj primjerak služi prvenstveno vama za vježbu i dobivanje dojma o tome kako bi zadatci na provjeri mogli izgledati.
Rješenja vam ovjde nisam priložio (prvenstveno zato jer ih još nemam :D ), ali svakako možemo rješavati ove zadatke na demonstraturama idući tjedan, a za neke specifične zadatke možete kontaktirati mene ili Luciju (ili naprosto postaviti pitanje ovdje).

Sretno s preostalim kolokvijima!

Kristijan
U prilogu se nalazi primjerak prošlogodišnje 3. provjere iz Metričkih prostora za diplomske studije koji nam je poslao profesor (studenti preddiplomskog studija mogu očekivati neku sličnu varijantu ove provjere).
Ovaj primjerak služi prvenstveno vama za vježbu i dobivanje dojma o tome kako bi zadatci na provjeri mogli izgledati.
Rješenja vam ovjde nisam priložio (prvenstveno zato jer ih još nemam Very Happy ), ali svakako možemo rješavati ove zadatke na demonstraturama idući tjedan, a za neke specifične zadatke možete kontaktirati mene ili Luciju (ili naprosto postaviti pitanje ovdje).

Sretno s preostalim kolokvijima!

Kristijan





mp_provjera3.pdf
 Description:

Download
 Filename:  mp_provjera3.pdf
 Filesize:  80.48 KB
 Downloaded:  1092 Time(s)

[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Loo
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 11. 06. 2012. (16:02:07)
Postovi: (D0)16
Spol: žensko
Sarma = la pohva - posuda
84 = 85 - 1

PostPostano: 15:04 ned, 29. 11. 2015    Naslov: Citirajte i odgovorite

Rješenja su:
1. DA DA NE NE
2. DA DA NE DA
3. NE DA NE NE
4. NE NE DA NE
5. NE NE NE NE
6. NE DA NE DA
7. DA NE NE NE
8. DA DA NE NE
9. NE NE NE DA
10. DA DA NE NE

Ako imate kakvih pitanja, slobodno pitajte ili dođite na demonstrature.
Budući da vam je provjera u petak, moje demonstrature će se ovaj tjedan održati u [b]četvrtak, 12-14h[/b].
Rješenja su:
1. DA DA NE NE
2. DA DA NE DA
3. NE DA NE NE
4. NE NE DA NE
5. NE NE NE NE
6. NE DA NE DA
7. DA NE NE NE
8. DA DA NE NE
9. NE NE NE DA
10. DA DA NE NE

Ako imate kakvih pitanja, slobodno pitajte ili dođite na demonstrature.
Budući da vam je provjera u petak, moje demonstrature će se ovaj tjedan održati u četvrtak, 12-14h.


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Gost






PostPostano: 11:31 pon, 7. 12. 2015    Naslov: Citirajte i odgovorite

Zanima me zašto je u 7 pod D odgovor NE?
Hvala na odgovoru.
pozdrav
Zanima me zašto je u 7 pod D odgovor NE?
Hvala na odgovoru.
pozdrav


[Vrh]
Loo
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 11. 06. 2012. (16:02:07)
Postovi: (D0)16
Spol: žensko
Sarma = la pohva - posuda
84 = 85 - 1

PostPostano: 11:53 pon, 7. 12. 2015    Naslov: Citirajte i odgovorite

Zato što je je npr. [tex]\{1\}\in \mathcal{T}[/tex], a taj skup ne možeš napisati kao uniju intervala oblika [tex]\langle a, b\rangle [/tex], za [tex]a<1<b[/tex].
Najjednostavniji argument je da su svi ti intervali beskonačni, a konačan skup se ne može napisati kao unija beskonačnih.
(Kada bi taj skup bio baza, svaki element iz [tex]\mathcal{T}[/tex] bi se mogao napisati kao unija nekih intervala iz tog skupa, a mi smo pronašli jedan koji ne može.)
Zato što je je npr. [tex]\{1\}\in \mathcal{T}[/tex], a taj skup ne možeš napisati kao uniju intervala oblika [tex]\langle a, b\rangle [/tex], za [tex]a<1<b[/tex].
Najjednostavniji argument je da su svi ti intervali beskonačni, a konačan skup se ne može napisati kao unija beskonačnih.
(Kada bi taj skup bio baza, svaki element iz [tex]\mathcal{T}[/tex] bi se mogao napisati kao unija nekih intervala iz tog skupa, a mi smo pronašli jedan koji ne može.)


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Gost






PostPostano: 16:50 pon, 7. 12. 2015    Naslov: Citirajte i odgovorite

Hvalaaaa. sada mi je jasno
Hvalaaaa. sada mi je jasno


[Vrh]
Na cudu sam o-no-no-no
Gost





PostPostano: 10:37 uto, 8. 12. 2015    Naslov: Citirajte i odgovorite

I mene nesto jako muci... Kako izgledaju otvoreni skupovi u Q npr.? Ne razumijem sta su otvoreni skupovi u tim prebrojivim skupovima...
I mene nesto jako muci... Kako izgledaju otvoreni skupovi u Q npr.? Ne razumijem sta su otvoreni skupovi u tim prebrojivim skupovima...


[Vrh]
goranm
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 12. 11. 2002. (20:09:12)
Postovi: (906)16
Spol: kućni ljubimac
Sarma = la pohva - posuda
218 = 249 - 31

PostPostano: 19:21 uto, 8. 12. 2015    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="Na cudu sam o-no-no-no"]I mene nesto jako muci... Kako izgledaju otvoreni skupovi u Q npr.? Ne razumijem sta su otvoreni skupovi u tim prebrojivim skupovima...[/quote]
Otvoreni skupovi u Q ovise o topologiji/metrici koju postavis na Q. Ako se radi o diskretnoj metrici, onda je 1) skup {q} otvoren, za svaki q iz Q te 2) unija otvorenih skupova je otvoren skup, sto znaci da je svaki podskup od Q otvoren.

Ako govorimo o [i]uobicajnoj[/i] (induciranoj) topologiji/metrici na Q, onda je skup [tex]A\subset \mathbb Q[/tex] otvoren ako, i samo ako postoji otvoren skup [tex]U\subseteq \mathbb R[/tex] takav da je [tex]A=U\cap\mathbb Q[/tex].

Nadalje, otvoreni skupovi u prebrojivim skupovima nisu uvijek isti. Npr. ako pretpostavimo induciranu topologiju na [tex]\mathbb N[/tex], onda ce za n>0 skupovi {n} biti otvoreni jer [tex]\{n\}=\langle n-\varepsilon,n+\varepsilon\rangle\cap\mathbb N[/tex] sve dok je [tex]\varepsilon<1[/tex]. Stovise, skupovi {n} su takodjer zatvoreni u [tex]\mathbb N[/tex].

No isto ne mozemo zakljuciti u induciranoj topologiji za racionalne brojeve: npr. za [tex]\{q\}\subset\mathbb Q[/tex] i bilo koji [tex]\varepsilon >0[/tex], presjek [tex]\langle q-\varepsilon,q+\varepsilon\rangle\cap\mathbb Q[/tex] nuzno sadrzi jos neki racionalan broj razlicit od q.
Na cudu sam o-no-no-no (napisa):
I mene nesto jako muci... Kako izgledaju otvoreni skupovi u Q npr.? Ne razumijem sta su otvoreni skupovi u tim prebrojivim skupovima...

Otvoreni skupovi u Q ovise o topologiji/metrici koju postavis na Q. Ako se radi o diskretnoj metrici, onda je 1) skup {q} otvoren, za svaki q iz Q te 2) unija otvorenih skupova je otvoren skup, sto znaci da je svaki podskup od Q otvoren.

Ako govorimo o uobicajnoj (induciranoj) topologiji/metrici na Q, onda je skup [tex]A\subset \mathbb Q[/tex] otvoren ako, i samo ako postoji otvoren skup [tex]U\subseteq \mathbb R[/tex] takav da je [tex]A=U\cap\mathbb Q[/tex].

Nadalje, otvoreni skupovi u prebrojivim skupovima nisu uvijek isti. Npr. ako pretpostavimo induciranu topologiju na [tex]\mathbb N[/tex], onda ce za n>0 skupovi {n} biti otvoreni jer [tex]\{n\}=\langle n-\varepsilon,n+\varepsilon\rangle\cap\mathbb N[/tex] sve dok je [tex]\varepsilon<1[/tex]. Stovise, skupovi {n} su takodjer zatvoreni u [tex]\mathbb N[/tex].

No isto ne mozemo zakljuciti u induciranoj topologiji za racionalne brojeve: npr. za [tex]\{q\}\subset\mathbb Q[/tex] i bilo koji [tex]\varepsilon >0[/tex], presjek [tex]\langle q-\varepsilon,q+\varepsilon\rangle\cap\mathbb Q[/tex] nuzno sadrzi jos neki racionalan broj razlicit od q.



_________________
The Dude Abides
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail
delilah01.
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 10. 11. 2011. (22:50:23)
Postovi: (39)16
Sarma = la pohva - posuda
11 = 12 - 1

PostPostano: 14:57 uto, 5. 1. 2016    Naslov: Citirajte i odgovorite

Pozdrav,

studenti diplomskog pisu trecu provjeru u petak te nam je profesor Iljazović dao primjere provjera, nalaze se u attachmentu. Kento, Lucija, zamolili bismo vas da nam napisete rjesenja, ako mozete/stignete, kako bismo si mogli provjeriti :)

Također, bi li mogle demonstrature biti održane u cetvrtak?

Hvala vam :)
Pozdrav,

studenti diplomskog pisu trecu provjeru u petak te nam je profesor Iljazović dao primjere provjera, nalaze se u attachmentu. Kento, Lucija, zamolili bismo vas da nam napisete rjesenja, ako mozete/stignete, kako bismo si mogli provjeriti Smile

Također, bi li mogle demonstrature biti održane u cetvrtak?

Hvala vam Smile





28.12.2015.-Metrički-prostori.7-8.pdf
 Description:

Download
 Filename:  28.12.2015.-Metrički-prostori.7-8.pdf
 Filesize:  895.17 KB
 Downloaded:  802 Time(s)

[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Loo
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 11. 06. 2012. (16:02:07)
Postovi: (D0)16
Spol: žensko
Sarma = la pohva - posuda
84 = 85 - 1

PostPostano: 15:33 uto, 5. 1. 2016    Naslov: Citirajte i odgovorite

Rješenja su:
1. DA DA DA NE
2. DA DA DA NE
3. DA NE NE DA
4. DA DA NE DA
5. NE DA NE DA
6. NE DA DA DA

1. DA DA DA NE
2. NE DA NE NE
3. DA NE DA NE
4. NE DA NE DA
5. NE DA NE NE
6. NE DA NE DA

Ja ću održati demonstrature u [b]četvrtak, 12-14h[/b]. (bit će i u petak normalno)

Lucija
Rješenja su:
1. DA DA DA NE
2. DA DA DA NE
3. DA NE NE DA
4. DA DA NE DA
5. NE DA NE DA
6. NE DA DA DA

1. DA DA DA NE
2. NE DA NE NE
3. DA NE DA NE
4. NE DA NE DA
5. NE DA NE NE
6. NE DA NE DA

Ja ću održati demonstrature u četvrtak, 12-14h. (bit će i u petak normalno)

Lucija


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Prethodni postovi:   
Započnite novu temu   Odgovorite na temu   printer-friendly view    Forum@DeGiorgi: Početna -> Kolegiji diplomskih i starih studija -> Metrički prostori Vremenska zona: GMT + 01:00.
Stranica 1 / 1.

 
Forum(o)Bir:  
Možete otvarati nove teme.
Možete odgovarati na postove.
Ne možete uređivati Vaše postove.
Ne možete izbrisati Vaše postove.
Ne možete glasovati u anketama.
You can attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group
Theme created by Vjacheslav Trushkin
HR (Cro) by Ančica Sečan