Search
 
 
  Engleski
 
 
 
Open in this window (click to change)
Forum@DeGiorgi: Početna
Forum za podršku nastavi na PMF-MO
Login Registracija FAQ Smajlići Članstvo Pretražnik Forum@DeGiorgi: Početna

Matematicka logika - vjezbe 19.11.2009.

Moja sarma
 
Započnite novu temu   Odgovorite na temu   printer-friendly view    Forum@DeGiorgi: Početna -> Kolegiji siročići (oni koji nemaju svoj podforum) -> Matematički kolegiji
Prethodna tema :: Sljedeća tema  
Autor/ica Poruka
ivo34
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 03. 02. 2005. (10:11:04)
Postovi: (171)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
35 = 43 - 8

PostPostano: 19:20 sub, 21. 11. 2009    Naslov: Matematicka logika - vjezbe 19.11.2009. Citirajte i odgovorite

Ovako, da li netko tko je bio na vjezbama moze skenirati i staviti ovdje ono sto ste radili?
Ili barem napisati sto ste radili, koje naslove i zadatke.
Inace bih ovo i sam nabavio, ali dosta racunaraca nije doslo jer smo pisali kolokvij u srijedu navecer, pa nas je dosta 'zacorilo'. :)
Hvala unaprijed!
Ovako, da li netko tko je bio na vjezbama moze skenirati i staviti ovdje ono sto ste radili?
Ili barem napisati sto ste radili, koje naslove i zadatke.
Inace bih ovo i sam nabavio, ali dosta racunaraca nije doslo jer smo pisali kolokvij u srijedu navecer, pa nas je dosta 'zacorilo'. Smile
Hvala unaprijed!
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
BitterSweet
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 10. 10. 2007. (21:09:28)
Postovi: (174)16
Spol: žensko
Sarma = la pohva - posuda
27 = 45 - 18
Lokacija: sjeverno od raja

PostPostano: 20:15 sub, 21. 11. 2009    Naslov: Citirajte i odgovorite

radili smo prirodnu dedukciju oba sata, prvo uvod, pa je bilo 10ak primjera, i još dva tri zadatka.. većina samo da se upoznamo s PD, plus dva-tri trika kako se nešto rješava... nisu numerirani pa ne znam kako da konkretnije kažem, a skener nemam..
ako ne nabaviš do četvrtka, pitaj nekoga od preddiplomaca na idućim vježbama ili na predavanju, nas je bilo dosta prošli put ;)
radili smo prirodnu dedukciju oba sata, prvo uvod, pa je bilo 10ak primjera, i još dva tri zadatka.. većina samo da se upoznamo s PD, plus dva-tri trika kako se nešto rješava... nisu numerirani pa ne znam kako da konkretnije kažem, a skener nemam..
ako ne nabaviš do četvrtka, pitaj nekoga od preddiplomaca na idućim vježbama ili na predavanju, nas je bilo dosta prošli put Wink



_________________
"Give me sweet lies, and keep your bitter truths." ~ Tyrion Lannister
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku MSNM
RonnieColeman
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 26. 04. 2006. (10:35:00)
Postovi: (20B)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
= 45 - 39
Lokacija: |R^3

PostPostano: 19:58 pon, 23. 11. 2009    Naslov: Citirajte i odgovorite

Ako smijem ovdje: pitanje vama koji polazite predavanja - zašto profesor više ne objavljuje pdf fajlove predavanja, jeli vam iznio razlog :?:
Ako smijem ovdje: pitanje vama koji polazite predavanja - zašto profesor više ne objavljuje pdf fajlove predavanja, jeli vam iznio razlog Question



_________________
...He never had looked less like captain of any-thing, even his own soul.
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Jaja
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 26. 09. 2004. (12:06:48)
Postovi: (C3)16
Spol: žensko
Sarma = la pohva - posuda
17 = 20 - 3
Lokacija: Zagreb

PostPostano: 12:22 uto, 24. 11. 2009    Naslov: Citirajte i odgovorite

Postoji li mozda neka najava slijedećeg blica? Znam da profesor to obicno najavi na predavanju!
Postoji li mozda neka najava slijedećeg blica? Znam da profesor to obicno najavi na predavanju!



_________________
Don't worry, be happy!
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
BitterSweet
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 10. 10. 2007. (21:09:28)
Postovi: (174)16
Spol: žensko
Sarma = la pohva - posuda
27 = 45 - 18
Lokacija: sjeverno od raja

PostPostano: 12:42 uto, 24. 11. 2009    Naslov: Citirajte i odgovorite

na vježbama je prošli put najavljeno za 10. i 11. 12., ovisi koja si grupa :)
na vježbama je prošli put najavljeno za 10. i 11. 12., ovisi koja si grupa Smile



_________________
"Give me sweet lies, and keep your bitter truths." ~ Tyrion Lannister
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku MSNM
Odin12345
Gost





PostPostano: 1:15 sri, 15. 11. 2023    Naslov: Prosti brojevi Citirajte i odgovorite

Postòvani! Moze li mi netko objasniti logiku Euklidovog dokaza beskonacnosti prostih brojeva: Q = p1 × p2 × p3....pn + 1, otkuda se pojavljuje ovaj + 1..cini se potpuno proizvoljno..zasto ne + 2, + 3 ili jednostavno nista? Biti cu beskrajno zahvalan onome tko mi to objasni kao malom djetetu.
Postòvani! Moze li mi netko objasniti logiku Euklidovog dokaza beskonacnosti prostih brojeva: Q = p1 × p2 × p3....pn + 1, otkuda se pojavljuje ovaj + 1..cini se potpuno proizvoljno..zasto ne + 2, + 3 ili jednostavno nista? Biti cu beskrajno zahvalan onome tko mi to objasni kao malom djetetu.


[Vrh]
vsego
Site Admin
Site Admin


Pridružen/a: 06. 10. 2002. (22:07:09)
Postovi: (355F)16
Spol: zombi
Sarma = la pohva - posuda
854 = 1068 - 214
Lokacija: /sbin/init

PostPostano: 0:50 čet, 16. 11. 2023    Naslov: Re: Prosti brojevi Citirajte i odgovorite

[quote="Odin12345"]Postòvani! Moze li mi netko objasniti logiku Euklidovog dokaza beskonacnosti prostih brojeva: Q = p1 × p2 × p3....pn + 1, otkuda se pojavljuje ovaj + 1..cini se potpuno proizvoljno..zasto ne + 2, + 3 ili jednostavno nista? Biti cu beskrajno zahvalan onome tko mi to objasni kao malom djetetu.[/quote]

Ako imaš broj oblika [tex]x = p \cdot y + c[/tex] i onda ga podijeliš s [tex]p[/tex], naizgled dobiješ rezultat [tex]y[/tex] i ostatak [tex]c[/tex]. No, ako je [tex]c \ge p[/tex], onda stvarni ostatak dijeljenja nije [tex]c[/tex] nego ostatak koji dobiješ kad [tex]c[/tex] podijeliš s [tex]p[/tex]. Pošto je [tex]p_1 = 2[/tex], jedini strogo pozitivni ostatak koji je strogo manji od svih prostih brojeva je 1, što znači da je [tex]c = 1[/tex] jedini dobar kandidat.

Manje apstraktno, kroz primjer, recimo da uzmemo [tex]Q = p_1 \cdot p_2 \cdots p_n + 2[/tex]. Znamo prvih koliko god želimo prostih brojeva. Konkretno, znamo da je [tex]p_1 = 2[/tex]. Drugim riječima, imamo
[dtex]Q = p_1 \cdot p_2 \cdots p_n + 2 = p_1 \cdot p_2 \cdots p_n + p_1 = p_1 \cdot (p_2 \cdots p_n + 1),[/dtex]
što je složeni broj, pa nam ne daje kontradikciju koju želimo dobiti. Dakle, 2 nije dobar kandidat.

Isti primjer možeš složiti za bilo koji [tex]c > 1[/tex] tako da ga zapišeš kao [tex]c = p \cdot d[/tex], pri čemu je [tex]p[/tex] najmanji prosti faktor od [tex]c[/tex].

Nadam se da je dovoljno jasno. Pitaj ako nije.
Odin12345 (napisa):
Postòvani! Moze li mi netko objasniti logiku Euklidovog dokaza beskonacnosti prostih brojeva: Q = p1 × p2 × p3....pn + 1, otkuda se pojavljuje ovaj + 1..cini se potpuno proizvoljno..zasto ne + 2, + 3 ili jednostavno nista? Biti cu beskrajno zahvalan onome tko mi to objasni kao malom djetetu.


Ako imaš broj oblika [tex]x = p \cdot y + c[/tex] i onda ga podijeliš s [tex]p[/tex], naizgled dobiješ rezultat [tex]y[/tex] i ostatak [tex]c[/tex]. No, ako je [tex]c \ge p[/tex], onda stvarni ostatak dijeljenja nije [tex]c[/tex] nego ostatak koji dobiješ kad [tex]c[/tex] podijeliš s [tex]p[/tex]. Pošto je [tex]p_1 = 2[/tex], jedini strogo pozitivni ostatak koji je strogo manji od svih prostih brojeva je 1, što znači da je [tex]c = 1[/tex] jedini dobar kandidat.

Manje apstraktno, kroz primjer, recimo da uzmemo [tex]Q = p_1 \cdot p_2 \cdots p_n + 2[/tex]. Znamo prvih koliko god želimo prostih brojeva. Konkretno, znamo da je [tex]p_1 = 2[/tex]. Drugim riječima, imamo
[dtex]Q = p_1 \cdot p_2 \cdots p_n + 2 = p_1 \cdot p_2 \cdots p_n + p_1 = p_1 \cdot (p_2 \cdots p_n + 1),[/dtex]
što je složeni broj, pa nam ne daje kontradikciju koju želimo dobiti. Dakle, 2 nije dobar kandidat.

Isti primjer možeš složiti za bilo koji [tex]c > 1[/tex] tako da ga zapišeš kao [tex]c = p \cdot d[/tex], pri čemu je [tex]p[/tex] najmanji prosti faktor od [tex]c[/tex].

Nadam se da je dovoljno jasno. Pitaj ako nije.



_________________
U pravilu ignoriram pitanja u krivim topicima i kodove koji nisu u [code]...[/code] blokovima.
Takodjer, OBJASNITE sto vas muci! "Sto mi je krivo?", bez opisa u cemu je problem, rijetko ce zadobiti moju paznju.
Drzim prodike
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Prethodni postovi:   
Započnite novu temu   Odgovorite na temu   printer-friendly view    Forum@DeGiorgi: Početna -> Kolegiji siročići (oni koji nemaju svoj podforum) -> Matematički kolegiji Vremenska zona: GMT + 01:00.
Stranica 1 / 1.

 
Forum(o)Bir:  
Ne možete otvarati nove teme.
Možete odgovarati na postove.
Ne možete uređivati Vaše postove.
Ne možete izbrisati Vaše postove.
Ne možete glasovati u anketama.
You cannot attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group
Theme created by Vjacheslav Trushkin
HR (Cro) by Ančica Sečan