Search
 
 
  Engleski
 
 
 
Open in this window (click to change)
Forum@DeGiorgi: Početna
Forum za podršku nastavi na PMF-MO
Login Registracija FAQ Smajlići Članstvo Pretražnik Forum@DeGiorgi: Početna

Trebam pomoć u vezi karijere, studija (i života) (studij)

Moja sarma
 
Započnite novu temu   Odgovorite na temu   printer-friendly view    Forum@DeGiorgi: Početna -> Ostalo - ozbiljno -> Opća pitanja i rasprave o studiju
Prethodna tema :: Sljedeća tema  
Autor/ica Poruka
Vishykc
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 23. 10. 2010. (14:38:08)
Postovi: (6A)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
= 17 - 12
Lokacija: Zagreb

PostPostano: 12:35 sub, 14. 12. 2019    Naslov: Trebam pomoć u vezi karijere, studija (i života) Citirajte i odgovorite

Dobar dan, dragi matematicari i svi ostali!

Riješio sam vecinu kolegija (2/3 otprilike) na prediplomskom inzenjerskom smjeru PMF-mat. Među njima su Prog 1, 2, SPA i Baze podataka. Zbog stresa sam imao stalne upale grla i prebacio se na nastavnicki smjer, sto sam i diplomirao. Studirao sam ukupno 7 godina. Sad 2. godinu radim u skoli; vidio osnovnu, srednje obrtnicke i, zaista, mi se cini koma prisiljavati buduce vozace kamiona na trigonomtrijske nejednadzbe i sl. Volim djecu, dragi su mi, ali obrazovni sustav u Hrvatskoj stvarno izgleda sramotno i besmisleno (do visokog skolstva, naravno!).

Eh, sad, zelim se okusati u drugoj karijeri, imam 27 godina. Spreman sam puno programirati, baviti se time. Kakvo je stanje s time? To bi trebalo biti sve vise trazeno, poslovi "na svakom koraku". Nekoliko ljudi mi je vec reklo da vec nakon 10-ak godina se ljudi "istrose" i spremni su za penziju jer rade po cijele dane/noci i pod ogromnim stresom. Jel svima tako ili se moze raditi za 6000-7000 kn, imati obitelj i normalan, human zivot u podrucju programiranja (moze i rad s bazama podataka i sl., ne nuzno pisanje petlji u prog. jezicima)? Je li to nesto u sto mi se sad isplati PUNO ulagati?

Ako da, kako da nastavim? Upisati zadnji racunarski kolegij "Racunarski praktikum" sad u ljetnom semestru pa diplomski studij racunarstva na PMF-u? Kako bih se mogao OPTIMALNO za to pripremiti? (sam raditi, na instrukcije iz programiranja, tecaj?)
Ako ne tu na faksu, jel bolje da idem na neki tecaj za konkretni programski jezik / vjestine pa trazim posao?

Zadnja stvar, gdje se znaju jos zaposljavati prof. mat i kakva su iskustva? Ima li sanse za predavati na visokim ucilistima s prosjekom ocjena 3.2 otprilike ili je to sve rezervirano za odlikase i one koji upisuju postdiplomske studije?

Bilo kakva pomoc, iskustva iz prve, druge,... n-te ruke su dobrodosla! :)
Dobar dan, dragi matematicari i svi ostali!

Riješio sam vecinu kolegija (2/3 otprilike) na prediplomskom inzenjerskom smjeru PMF-mat. Među njima su Prog 1, 2, SPA i Baze podataka. Zbog stresa sam imao stalne upale grla i prebacio se na nastavnicki smjer, sto sam i diplomirao. Studirao sam ukupno 7 godina. Sad 2. godinu radim u skoli; vidio osnovnu, srednje obrtnicke i, zaista, mi se cini koma prisiljavati buduce vozace kamiona na trigonomtrijske nejednadzbe i sl. Volim djecu, dragi su mi, ali obrazovni sustav u Hrvatskoj stvarno izgleda sramotno i besmisleno (do visokog skolstva, naravno!).

Eh, sad, zelim se okusati u drugoj karijeri, imam 27 godina. Spreman sam puno programirati, baviti se time. Kakvo je stanje s time? To bi trebalo biti sve vise trazeno, poslovi "na svakom koraku". Nekoliko ljudi mi je vec reklo da vec nakon 10-ak godina se ljudi "istrose" i spremni su za penziju jer rade po cijele dane/noci i pod ogromnim stresom. Jel svima tako ili se moze raditi za 6000-7000 kn, imati obitelj i normalan, human zivot u podrucju programiranja (moze i rad s bazama podataka i sl., ne nuzno pisanje petlji u prog. jezicima)? Je li to nesto u sto mi se sad isplati PUNO ulagati?

Ako da, kako da nastavim? Upisati zadnji racunarski kolegij "Racunarski praktikum" sad u ljetnom semestru pa diplomski studij racunarstva na PMF-u? Kako bih se mogao OPTIMALNO za to pripremiti? (sam raditi, na instrukcije iz programiranja, tecaj?)
Ako ne tu na faksu, jel bolje da idem na neki tecaj za konkretni programski jezik / vjestine pa trazim posao?

Zadnja stvar, gdje se znaju jos zaposljavati prof. mat i kakva su iskustva? Ima li sanse za predavati na visokim ucilistima s prosjekom ocjena 3.2 otprilike ili je to sve rezervirano za odlikase i one koji upisuju postdiplomske studije?

Bilo kakva pomoc, iskustva iz prve, druge,... n-te ruke su dobrodosla! Smile



_________________
U matematici se sve smije, osim pogriješiti!
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
luka_m
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 07. 10. 2012. (14:09:25)
Postovi: (62)16
Sarma = la pohva - posuda
14 = 15 - 1
Lokacija: Zagreb

PostPostano: 10:31 sri, 18. 12. 2019    Naslov: Citirajte i odgovorite

Koliko mi je poznato, za plaću od 6k kn može se raditi opušten programerski posao u barem jednoj većoj firmi (posalji PM ako te zanima vise o njima).

Mislim da nisu potrebna velika ulaganja (u smislu novca i vremena) za prelazak u taj svijet.

Studij racunarstva (PMF) zamisljen je vise kao studij teorijskog racunarstva, sto bi trebalo biti korisnije za buduće znanstvenike i "kreativnije" pozicije. Mislim da je za nekoga kome je cilj programersko iskustvo korisniji studij [url=https://www.fer.unizg.hr/studiji/diplomski_studiji/rac/programsko_inzenjerstvo_i_informacijski_sustavi]programskog inzenjerstva[/url] na FER-u, vise je rada na projektima i u timovima, sto vise odgovara većini stvarnih programerskih poslova.

No ne mislim da ti je nuzan jos jedan studij za nov posao (cak i da nisi nista zavrsio). Idealno bi bilo da mozda ides na razgovor u neku konkretnu firmu koja trazi ljude pa pitas sto njima treba, i onda sam ucis o tome (iz tutoriala, online kolegija i sl.)
Koliko mi je poznato, za plaću od 6k kn može se raditi opušten programerski posao u barem jednoj većoj firmi (posalji PM ako te zanima vise o njima).

Mislim da nisu potrebna velika ulaganja (u smislu novca i vremena) za prelazak u taj svijet.

Studij racunarstva (PMF) zamisljen je vise kao studij teorijskog racunarstva, sto bi trebalo biti korisnije za buduće znanstvenike i "kreativnije" pozicije. Mislim da je za nekoga kome je cilj programersko iskustvo korisniji studij programskog inzenjerstva na FER-u, vise je rada na projektima i u timovima, sto vise odgovara većini stvarnih programerskih poslova.

No ne mislim da ti je nuzan jos jedan studij za nov posao (cak i da nisi nista zavrsio). Idealno bi bilo da mozda ides na razgovor u neku konkretnu firmu koja trazi ljude pa pitas sto njima treba, i onda sam ucis o tome (iz tutoriala, online kolegija i sl.)


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Posjetite Web stranice
Vishykc
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 23. 10. 2010. (14:38:08)
Postovi: (6A)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
= 17 - 12
Lokacija: Zagreb

PostPostano: 12:28 sub, 21. 12. 2019    Naslov: Citirajte i odgovorite

Puno hvala na odgovoru, puno ste mi pomogli!

S obzirom da vec imam diplomu nastavnickog smjera i polozenu vecinu kolegija na inz. smjeru, cini mi se mozda ipak najpametnije za dalje nabaviti materijale racunarskih kolegija i jednostavno samostalno uciti pomalo uz neki posao. Mozda i materijali s FER-a. Time cu efektivno "imati rokove" i mogucnosti zaista nauciti kolegije svojim tempom obzirom da i dalje nema rokova na PMF-MO.
Puno hvala na odgovoru, puno ste mi pomogli!

S obzirom da vec imam diplomu nastavnickog smjera i polozenu vecinu kolegija na inz. smjeru, cini mi se mozda ipak najpametnije za dalje nabaviti materijale racunarskih kolegija i jednostavno samostalno uciti pomalo uz neki posao. Mozda i materijali s FER-a. Time cu efektivno "imati rokove" i mogucnosti zaista nauciti kolegije svojim tempom obzirom da i dalje nema rokova na PMF-MO.



_________________
U matematici se sve smije, osim pogriješiti!
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Melkor
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 07. 10. 2004. (18:48:00)
Postovi: (291)16
Spol: kućni ljubimac
Sarma = la pohva - posuda
140 = 152 - 12
Lokacija: Void

PostPostano: 22:03 sri, 25. 12. 2019    Naslov: Citirajte i odgovorite

Zasto ne probas proci neke online kurseve na [url=https://www.coursera.org/]Courseri[/url] ili [url=https://www.udacity.com/]Udacityju[/url]? Mislim da si ti upravo klijentela na koju se fokusiraju ti sajtovi. Prolaziti kroz nekakve materijale s FER-a bez da doista sudjelujes u kolegiju mi se cini kao gubitak vremena.
Zasto ne probas proci neke online kurseve na Courseri ili Udacityju? Mislim da si ti upravo klijentela na koju se fokusiraju ti sajtovi. Prolaziti kroz nekakve materijale s FER-a bez da doista sudjelujes u kolegiju mi se cini kao gubitak vremena.



_________________
I don't know half of you half as well as I should like; and I like less than half of you half as well as you deserve.
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Posjetite Web stranice
Prethodni postovi:   
Započnite novu temu   Odgovorite na temu   printer-friendly view    Forum@DeGiorgi: Početna -> Ostalo - ozbiljno -> Opća pitanja i rasprave o studiju Vremenska zona: GMT + 01:00.
Stranica 1 / 1.

 
Forum(o)Bir:  
Ne možete otvarati nove teme.
Ne možete odgovarati na postove.
Ne možete uređivati Vaše postove.
Ne možete izbrisati Vaše postove.
Ne možete glasovati u anketama.
You cannot attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group
Theme created by Vjacheslav Trushkin
HR (Cro) by Ančica Sečan