Search
 
 
  Engleski
 
 
 
Open in this window (click to change)
Forum@DeGiorgi: Početna
Forum za podršku nastavi na PMF-MO
Login Registracija FAQ Smajlići Članstvo Pretražnik Forum@DeGiorgi: Početna

Pitanja za usmeni
WWW:
Idite na Prethodno  1, 2, 3, 4  Sljedeće
Moja sarma
 
Započnite novu temu   Odgovorite na temu   printer-friendly view    Forum@DeGiorgi: Početna -> Kolegiji 2. godine -> Diferencijalni račun i integrali funkcija više varijabli
Prethodna tema :: Sljedeća tema  
Autor/ica Poruka
koryanshea
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 12. 10. 2003. (23:50:23)
Postovi: (442)16
Spol: kućni ljubimac
Sarma = la pohva - posuda
17 = 27 - 10
Lokacija: Bebop (converted interplanetary trawler)

PostPostano: 15:40 čet, 22. 9. 2005    Naslov: Citirajte i odgovorite

pa hajde onda da i ja :)

def. prekidnosti i uniformne neprekidnosti
kada ako znamo za funkcuju da je neprekidna mozemo odmah zakljuciti i da je uniformno neprekidna? (ako je domena kompaktan skup) + dokaz
iskaz schwartzovog teorema (biste li znali to dokazati - da - okej amo dalje)
kako se definira R-integrabilnost na J-izmjerivom skupu

slabo se sjecam sto je pitao ljude koji su odgovarali prije mene jer sam bila pod prevelikim stresom :) ljudi se jako znaju zbunit na frazama [i]za svaki, za neki, neka je[/i] i slicno, a profesor jako inzistira na tome da znamo sta pricamo.
pa hajde onda da i ja Smile

def. prekidnosti i uniformne neprekidnosti
kada ako znamo za funkcuju da je neprekidna mozemo odmah zakljuciti i da je uniformno neprekidna? (ako je domena kompaktan skup) + dokaz
iskaz schwartzovog teorema (biste li znali to dokazati - da - okej amo dalje)
kako se definira R-integrabilnost na J-izmjerivom skupu

slabo se sjecam sto je pitao ljude koji su odgovarali prije mene jer sam bila pod prevelikim stresom Smile ljudi se jako znaju zbunit na frazama za svaki, za neki, neka je i slicno, a profesor jako inzistira na tome da znamo sta pricamo.



_________________
"Download the files to a non-networked, firewalled computer."
- Dr. Elizabeth Weir
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Lea
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 13. 11. 2005. (02:54:25)
Postovi: (18)16
Sarma = la pohva - posuda
-2 = 0 - 2

PostPostano: 0:24 sri, 1. 2. 2006    Naslov: Citirajte i odgovorite

Ej, svi vi koji ste bili na usmenom u 12. mjesecu, možete li mi napisati neka pitanja iz drugog poglavlja? :beg:


:thankyou2:
Ej, svi vi koji ste bili na usmenom u 12. mjesecu, možete li mi napisati neka pitanja iz drugog poglavlja? Molim, kumim i preklinjem!


Yet another 'Thank you' sign



_________________
Lea
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Iki
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 22. 08. 2003. (22:43:04)
Postovi: (AA)16
Spol: kućni ljubimac
Sarma = la pohva - posuda
= 6 - 2
Lokacija: Drzim se susedovog plota

PostPostano: 9:05 sri, 1. 2. 2006    Naslov: Citirajte i odgovorite

Budem ja napisal u subotu (dok dodem doma i nadem papire :) )pitanja iz 2. poglavlja kaj je bilo u 9. mjesecu. Ubiti pitanja su ti stalno ista tak da vjerujem da je to bilo i u 12. mj.
Budem ja napisal u subotu (dok dodem doma i nadem papire Smile )pitanja iz 2. poglavlja kaj je bilo u 9. mjesecu. Ubiti pitanja su ti stalno ista tak da vjerujem da je to bilo i u 12. mj.



_________________
Idu dva vektora ulicom jedan padne i skalarni produkt je nula.
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku MSNM
Lea
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 13. 11. 2005. (02:54:25)
Postovi: (18)16
Sarma = la pohva - posuda
-2 = 0 - 2

PostPostano: 23:15 sri, 1. 2. 2006    Naslov: Citirajte i odgovorite

Ajd, sjeti se onda pogledati to u subotu. Šta pita iz onog dijela na početku gdje su raspisani oni slučajevi diferencijabilnosti za realne f-je, vektorske,... (7.3 - 7.6)? A kod derivacija duž vektora?

Thanks! :weee:
Ajd, sjeti se onda pogledati to u subotu. Šta pita iz onog dijela na početku gdje su raspisani oni slučajevi diferencijabilnosti za realne f-je, vektorske,... (7.3 - 7.6)? A kod derivacija duž vektora?

Thanks! Weeeeeee!!!!!!!!!!!



_________________
Lea
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Iki
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 22. 08. 2003. (22:43:04)
Postovi: (AA)16
Spol: kućni ljubimac
Sarma = la pohva - posuda
= 6 - 2
Lokacija: Drzim se susedovog plota

PostPostano: 17:46 pet, 3. 2. 2006    Naslov: Citirajte i odgovorite

Evo me! :D Potrudil sam se da dodem doma ranije i to natipkam.Ko u staroj Jugi,mogu se hvalit da je posao obavljen i prije zadanog roka :D Dakle 2. poglavlje:

- Tm o diferencijabilnosti kompozicije + dokaz
- Lagrangeov teorem srednje vrijednosti (realan slucaj) + dokaz
U dokazu objasniti zasto je Df(a)(b)=bH
- Lagrangeov teorem srednje vrijednosti (vektorski slucaj) + dokaz
- Jakobijeva matrica.
Veza izmedu Jakobijeve matrice i diferencijala
- Parcijalna derivacija
Kakvo je to bice? Veza s diferencijabilnoscu i diferencijalom
- Teorem o inverznom prelikavanj + dokaz (Pital tipa za 5)
- Definicija diferencijabilnosti
Sto je diferencijal? Da li je jedinstven? Dokaz
- Schwartzov TM + dokaz
Sto znaci da je funkcija C^2?
- Ovo je pital jednu curu za visu objenu u 7.mj. Kao nuznost i dovoljnost za ekstreme i neki primjeri

Kaj se tice dog djela o diferencijalu funkcija s ovog prostora u onaj najbitnije ti je zapamtiti formule. Jer to te direktno nece pitat,ali ti se moze pojavit u dokazu ko u dokazu Lagrangeovog TM-a realan slucaj.

Moze te pitat i da mu napises derivaciju duz vektora i u kojoj je vezi s parcijalnom derivacijom. Ili obratno.

Ak kome trebaju ovi papiri s pitanja koja ja imam, nek mi javi pa ih mogu u utorak ostavit u 102 ak bude otvorena.
Evo me! Very Happy Potrudil sam se da dodem doma ranije i to natipkam.Ko u staroj Jugi,mogu se hvalit da je posao obavljen i prije zadanog roka Very Happy Dakle 2. poglavlje:

- Tm o diferencijabilnosti kompozicije + dokaz
- Lagrangeov teorem srednje vrijednosti (realan slucaj) + dokaz
U dokazu objasniti zasto je Df(a)(b)=bH
- Lagrangeov teorem srednje vrijednosti (vektorski slucaj) + dokaz
- Jakobijeva matrica.
Veza izmedu Jakobijeve matrice i diferencijala
- Parcijalna derivacija
Kakvo je to bice? Veza s diferencijabilnoscu i diferencijalom
- Teorem o inverznom prelikavanj + dokaz (Pital tipa za 5)
- Definicija diferencijabilnosti
Sto je diferencijal? Da li je jedinstven? Dokaz
- Schwartzov TM + dokaz
Sto znaci da je funkcija C^2?
- Ovo je pital jednu curu za visu objenu u 7.mj. Kao nuznost i dovoljnost za ekstreme i neki primjeri

Kaj se tice dog djela o diferencijalu funkcija s ovog prostora u onaj najbitnije ti je zapamtiti formule. Jer to te direktno nece pitat,ali ti se moze pojavit u dokazu ko u dokazu Lagrangeovog TM-a realan slucaj.

Moze te pitat i da mu napises derivaciju duz vektora i u kojoj je vezi s parcijalnom derivacijom. Ili obratno.

Ak kome trebaju ovi papiri s pitanja koja ja imam, nek mi javi pa ih mogu u utorak ostavit u 102 ak bude otvorena.



_________________
Idu dva vektora ulicom jedan padne i skalarni produkt je nula.
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku MSNM
davi
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 19. 02. 2004. (11:21:27)
Postovi: (36)16
Spol: kućni ljubimac
Sarma = la pohva - posuda
= 3 - 1

PostPostano: 20:00 pet, 3. 2. 2006    Naslov: Citirajte i odgovorite

Iki, mislim da si uglavnom sva pitanja nabrojao.
Najcesca pitanja za dvojkicu su sto je diferencijal, sto je parc derivacija, Jacobijeva m. i realan slucaj tm o srednjoj vrijednosti (onda nekad pita i kako glasi Lagrange)
Iki, mislim da si uglavnom sva pitanja nabrojao.
Najcesca pitanja za dvojkicu su sto je diferencijal, sto je parc derivacija, Jacobijeva m. i realan slucaj tm o srednjoj vrijednosti (onda nekad pita i kako glasi Lagrange)



_________________


Zadnja promjena: davi; 11:10 čet, 27. 4. 2006; ukupno mijenjano 1 put.
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Iki
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 22. 08. 2003. (22:43:04)
Postovi: (AA)16
Spol: kućni ljubimac
Sarma = la pohva - posuda
= 6 - 2
Lokacija: Drzim se susedovog plota

PostPostano: 22:10 pet, 3. 2. 2006    Naslov: Citirajte i odgovorite

Da to jesu sva pitanja.
Za 2 te moze pitat i vektorski slucaj,ali samo iskazat isto ko i Schwartzov TM. Mene je za dva pital diferencijabilnosti kompozicije + dokaz
Da to jesu sva pitanja.
Za 2 te moze pitat i vektorski slucaj,ali samo iskazat isto ko i Schwartzov TM. Mene je za dva pital diferencijabilnosti kompozicije + dokaz



_________________
Idu dva vektora ulicom jedan padne i skalarni produkt je nula.
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku MSNM
Gost






PostPostano: 11:13 pon, 6. 2. 2006    Naslov: Citirajte i odgovorite

novi sam ovdje pa cu ovo pitanje tu postavit....
posto su me ucila da nema glupih pitanja samo glupih odgovora evo mojeg...

od kud potreba da se uvode vise od tri dimenzije...tj.koja je svrha ucenja n dimenzionalnih prostora kad se stvari u realnom svjetu opisuju preko 3 dimenzije...

sigurno vam nece bit problem dat objasnjenje al dajte samo laicki...da i moj mozak to nekak uspije prozvakat....
novi sam ovdje pa cu ovo pitanje tu postavit....
posto su me ucila da nema glupih pitanja samo glupih odgovora evo mojeg...

od kud potreba da se uvode vise od tri dimenzije...tj.koja je svrha ucenja n dimenzionalnih prostora kad se stvari u realnom svjetu opisuju preko 3 dimenzije...

sigurno vam nece bit problem dat objasnjenje al dajte samo laicki...da i moj mozak to nekak uspije prozvakat....


[Vrh]
Gost






PostPostano: 22:10 pon, 6. 2. 2006    Naslov: Citirajte i odgovorite

moze li mi netko precizno definirati najvece,odnosno,najmanje cijelo?znam da nije gradivo analize 3,ali se pitanje postavilo na usmenom.hvala
moze li mi netko precizno definirati najvece,odnosno,najmanje cijelo?znam da nije gradivo analize 3,ali se pitanje postavilo na usmenom.hvala


[Vrh]
vsego
Site Admin
Site Admin


Pridružen/a: 06. 10. 2002. (22:07:09)
Postovi: (355F)16
Spol: zombi
Sarma = la pohva - posuda
854 = 1068 - 214
Lokacija: /sbin/init

PostPostano: 22:27 pon, 6. 2. 2006    Naslov: Citirajte i odgovorite

Najvece cijelo od [i]x[/i]:

[latex]\max\{ k \in \mathbb{Z}:\ k \leq x \}[/latex]

Najmanje cijelo... zakljuci sam(a). ;)
Najvece cijelo od x:



Najmanje cijelo... zakljuci sam(a). Wink



_________________
U pravilu ignoriram pitanja u krivim topicima i kodove koji nisu u [code]...[/code] blokovima.
Takodjer, OBJASNITE sto vas muci! "Sto mi je krivo?", bez opisa u cemu je problem, rijetko ce zadobiti moju paznju.
Drzim prodike
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Lea
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 13. 11. 2005. (02:54:25)
Postovi: (18)16
Sarma = la pohva - posuda
-2 = 0 - 2

PostPostano: 21:21 uto, 7. 2. 2006    Naslov: Citirajte i odgovorite

Iki, hvala na pitanjima. :bananajoy:

Evo nekoliko pitanja koja mi nikako ne daju da mirno spavam. Nadam se da ce mi netko pomoći u potrazi za odgovorima.

Kod dokaza tm. o srednjoj vrijednosti, vektorski slučaj, zbunjuje me f-ja s koja je definirana sa s(K)= (Q|K), s:R^m ->R. Piše da je diferencijabilna i da je Ds(K)(K')=(Q|K'). Odakle to? :grebgreb:


Kod definicije f-je klase C^p piše da je f: Ω -> [b]R[/b], Ω podskup R^n, p>=1, a kod definicije f-je klase C^1 piše da je f: Ω -> [b]R^m[/b], Ω podskup R^n. Zašto je jedanput u definiciji kodomena R, a drugi put R^m? :zbunj:


:kidam:
Iki, hvala na pitanjima. Veeeeeliko veselje!

Evo nekoliko pitanja koja mi nikako ne daju da mirno spavam. Nadam se da ce mi netko pomoći u potrazi za odgovorima.

Kod dokaza tm. o srednjoj vrijednosti, vektorski slučaj, zbunjuje me f-ja s koja je definirana sa s(K)= (Q|K), s:R^m ->R. Piše da je diferencijabilna i da je Ds(K)(K')=(Q|K'). Odakle to? Kotacici rade 100 na sat


Kod definicije f-je klase C^p piše da je f: Ω -> R, Ω podskup R^n, p>=1, a kod definicije f-je klase C^1 piše da je f: Ω -> R^m, Ω podskup R^n. Zašto je jedanput u definiciji kodomena R, a drugi put R^m? Ojoooj...


Kidam nalijevo



_________________
Lea
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
davi
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 19. 02. 2004. (11:21:27)
Postovi: (36)16
Spol: kućni ljubimac
Sarma = la pohva - posuda
= 3 - 1

PostPostano: 23:58 uto, 7. 2. 2006    Naslov: Citirajte i odgovorite

Prvo pitanje: zato sto za f linearni operator je Df(P)=f, za svaku tocku P
Drugo pitanje: kodomena bi u definiciji trebala biti m, ako je m=1 onda pisemo krace C^p(Ω) umjesto C^p(Ω,[b]R[/b]^m), p>=1 (jel ta definicija klase C^p iz knjige?)
Prvo pitanje: zato sto za f linearni operator je Df(P)=f, za svaku tocku P
Drugo pitanje: kodomena bi u definiciji trebala biti m, ako je m=1 onda pisemo krace C^p(Ω) umjesto C^p(Ω,R^m), p>=1 (jel ta definicija klase C^p iz knjige?)



_________________


Zadnja promjena: davi; 11:10 čet, 27. 4. 2006; ukupno mijenjano 1 put.
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Lea
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 13. 11. 2005. (02:54:25)
Postovi: (18)16
Sarma = la pohva - posuda
-2 = 0 - 2

PostPostano: 20:33 sri, 8. 2. 2006    Naslov: Citirajte i odgovorite

Da, definicija je iz knjige. Zbunjuje me to sta ako u općenitu def. stavim p=1 dobijem kodomenu R, a kod definicije za C^1 je kodomena R^m.
:zbunj:

Hm.. kod prvog pitanja... Kako znam da je funkcija s(K)= (Q|K), s:R^m ->R diferencijabilna? Mogu li to zaključiti samo iz definicije skalarnog produkta, tj. kao zbroj i umnožak diferencijabilnih funkcija? :zbunj: :zbunj:


:bicikl:
Da, definicija je iz knjige. Zbunjuje me to sta ako u općenitu def. stavim p=1 dobijem kodomenu R, a kod definicije za C^1 je kodomena R^m.
Ojoooj...

Hm.. kod prvog pitanja... Kako znam da je funkcija s(K)= (Q|K), s:R^m ->R diferencijabilna? Mogu li to zaključiti samo iz definicije skalarnog produkta, tj. kao zbroj i umnožak diferencijabilnih funkcija? Ojoooj... Ojoooj...


Bicikl



_________________
Lea
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Lea
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 13. 11. 2005. (02:54:25)
Postovi: (18)16
Sarma = la pohva - posuda
-2 = 0 - 2

PostPostano: 21:45 sri, 8. 2. 2006    Naslov: Citirajte i odgovorite

Hm.. da, tek sam sad shvatila da mi je funkcija s linearan operator, pa je diferencijabilna i vrijedi Ds(K)=s,tj. Ds(K)(K') = s(K') = (Q|K'). :doh:

:pP:
Hm.. da, tek sam sad shvatila da mi je funkcija s linearan operator, pa je diferencijabilna i vrijedi Ds(K)=s,tj. Ds(K)(K') = s(K') = (Q|K'). Joj, pa da!

Bzzzz...



_________________
Lea
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Gost






PostPostano: 1:28 pet, 10. 2. 2006    Naslov: Citirajte i odgovorite

moze li netko ovdje dokazati da f-ja f(x)=1/x nema limes u tocki 0?
moze li netko ovdje dokazati da f-ja f(x)=1/x nema limes u tocki 0?


[Vrh]
vsego
Site Admin
Site Admin


Pridružen/a: 06. 10. 2002. (22:07:09)
Postovi: (355F)16
Spol: zombi
Sarma = la pohva - posuda
854 = 1068 - 214
Lokacija: /sbin/init

PostPostano: 2:00 pet, 10. 2. 2006    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="Anonymous"]moze li netko ovdje dokazati da f-ja f(x)=1/x nema limes u tocki 0?[/quote]

Ako te zanima bas limes (dakle i s lijeva i s desna), onda samo primijeti da za [latex]x \in \langle -1, 0\rangle[/latex] vrijedi [latex]f(x) < -1[/latex], dok za [latex]x \in \langle 0, 1\rangle[/latex] vrijedi [latex]f(x) > 1[/latex]. 8)

Ako te zanima samo jedan, npr. s desna, primijeti da je funkcija strogo padajuca (tj. raste kad x tezi u nulu s desna). :-s Dakle, ako je y limes u nuli ("na pocetku"), onda mora biti y >= f(x) za svaki x > 0. No, za [latex]x = \frac1{(|y|+1)} > 0[/latex] je f(x) = |y|+1 > |y| >= y, sto je kontradikcija. 8)

Nije li se to radilo jos na MA 1&2? :grebgreb:
Anonymous (napisa):
moze li netko ovdje dokazati da f-ja f(x)=1/x nema limes u tocki 0?


Ako te zanima bas limes (dakle i s lijeva i s desna), onda samo primijeti da za vrijedi , dok za vrijedi . Cool

Ako te zanima samo jedan, npr. s desna, primijeti da je funkcija strogo padajuca (tj. raste kad x tezi u nulu s desna). Eh? Dakle, ako je y limes u nuli ("na pocetku"), onda mora biti y >= f(x) za svaki x > 0. No, za je f(x) = |y|+1 > |y| >= y, sto je kontradikcija. Cool

Nije li se to radilo jos na MA 1&2? Kotacici rade 100 na sat



_________________
U pravilu ignoriram pitanja u krivim topicima i kodove koji nisu u [code]...[/code] blokovima.
Takodjer, OBJASNITE sto vas muci! "Sto mi je krivo?", bez opisa u cemu je problem, rijetko ce zadobiti moju paznju.
Drzim prodike
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Exodus
Forumaš s poteškoćama u pisanju
Forumaš s poteškoćama u pisanju


Pridružen/a: 18. 11. 2002. (01:38:21)
Postovi: (1C)16
Spol: muško
Sarma: -
Lokacija: MA1-4

PostPostano: 2:23 pet, 10. 2. 2006    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="Anonymous"]moze li netko ovdje dokazati da f-ja f(x)=1/x nema limes u tocki 0?[/quote]

Valjda tražiš formalan dokaz gornje tvrdnje. :shock:

Znači, trebamo dokazati da [latex](\forall L \in \mathbb{R})(\exists \varepsilon >0)(\forall \delta >0) (\exists x_\delta \in \mathbb{R}\setminus \{0\})((0<|x_\delta|< \delta)\wedge (|\frac{1}{x_\delta}-L|\geq \varepsilon))[/latex]

Uzmimo [latex]\varepsilon :=1[/latex] i neka su [latex]\delta >0[/latex] i [latex]L \in \mathbb{R}[/latex] prozivoljni.
Tada po Arhimedovom aksiomu (primijenjen na [latex]1[/latex] i [latex]M:=\max\{\delta,1+|L|\}>0[/latex]) postoji [latex]n \in \mathbb{N}[/latex] takav da je [latex] n=n\cdot 1 > M [/latex].

Stavimo [latex]x_\delta:=\frac{1}{n}[/latex]. Tada je [latex]0<x_\delta<\delta[/latex] i [latex]|\frac{1}{x_\delta}-L|=|n -L|\geq n - L > 1+ |L|-L \geq 1[/latex], što smo i htjeli pokazati.

Sad se nadam da ste to zaista i htjeli. :lol:

[size=7]p.s. Ovo s Arhimedovim aksiomom i nije nužno, tu se malo pravim važan... Ma, kad je bal nek je maskenbal, he, he...[/size]

Srdačan pozdrav,

dr. Exodus :croatia:
Anonymous (napisa):
moze li netko ovdje dokazati da f-ja f(x)=1/x nema limes u tocki 0?


Valjda tražiš formalan dokaz gornje tvrdnje. Shocked

Znači, trebamo dokazati da

Uzmimo i neka su i prozivoljni.
Tada po Arhimedovom aksiomu (primijenjen na i ) postoji takav da je .

Stavimo . Tada je i , što smo i htjeli pokazati.

Sad se nadam da ste to zaista i htjeli. Laughing

p.s. Ovo s Arhimedovim aksiomom i nije nužno, tu se malo pravim važan... Ma, kad je bal nek je maskenbal, he, he...

Srdačan pozdrav,

dr. Exodus Hrvatska


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail
Gost






PostPostano: 21:41 pet, 10. 2. 2006    Naslov: Citirajte i odgovorite

da,trebala sam formalni dokaz.morala sam se preciznije izrazit.u svakom slucaju,hvala na pomoci! :)
da,trebala sam formalni dokaz.morala sam se preciznije izrazit.u svakom slucaju,hvala na pomoci! Smile


[Vrh]
nenad
Moderator
Moderator


Pridružen/a: 08. 10. 2002. (14:08:30)
Postovi: (350)16
Sarma = la pohva - posuda
92 = 106 - 14

PostPostano: 22:42 pet, 10. 2. 2006    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote]od kud potreba da se uvode vise od tri dimenzije...tj.koja je svrha ucenja n dimenzionalnih prostora kad se stvari u realnom svjetu opisuju preko 3 dimenzije... [/quote]

Ja sam uvjeren da živim u BAREM četverodimenzionalnom prostoru:
3 prostorne dimenzije + vrijeme

Prije nekoliko godina sam od ozbiljnih fizičara čuo da oni misle da naš prostor ima još nekoliko dimenzija ...

A što je s krutim tijelom? Ono se [i]kreće[/i] u 6-dimenzionalnom prostoru (na primjer, za olovku imamo položaj vrha i još ili položaj drugog kraja, ili vektor koji taj položaj određuje).
I tako dalje ...

- Nenad
Citat:
od kud potreba da se uvode vise od tri dimenzije...tj.koja je svrha ucenja n dimenzionalnih prostora kad se stvari u realnom svjetu opisuju preko 3 dimenzije...


Ja sam uvjeren da živim u BAREM četverodimenzionalnom prostoru:
3 prostorne dimenzije + vrijeme

Prije nekoliko godina sam od ozbiljnih fizičara čuo da oni misle da naš prostor ima još nekoliko dimenzija ...

A što je s krutim tijelom? Ono se kreće u 6-dimenzionalnom prostoru (na primjer, za olovku imamo položaj vrha i još ili položaj drugog kraja, ili vektor koji taj položaj određuje).
I tako dalje ...

- Nenad


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Mr.Doe
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 11. 01. 2005. (21:20:57)
Postovi: (21A)16
Sarma = la pohva - posuda
20 = 50 - 30

PostPostano: 14:22 pon, 13. 2. 2006    Naslov: Citirajte i odgovorite

Da li profesor pita Particiju jedninice , te Tietzeov teorem ??
Netko je spomenu pitanje:" Da li postoji funkcija koje je neprekidna u točki , a da nema limes u točki?" No, da li postoji ?
Naime, preslikavanje f: N - N je neprekidno u svakoj točki ( jer je svaka točka izolirana točka, no da li tada možemo reći da nema limes u točki, :?
,budući se limes ne može definirati??)... Možda sam nešta pobrkao :roll:
Da li profesor pita Particiju jedninice , te Tietzeov teorem ??
Netko je spomenu pitanje:" Da li postoji funkcija koje je neprekidna u točki , a da nema limes u točki?" No, da li postoji ?
Naime, preslikavanje f: N - N je neprekidno u svakoj točki ( jer je svaka točka izolirana točka, no da li tada možemo reći da nema limes u točki, Confused
,budući se limes ne može definirati??)... Možda sam nešta pobrkao Rolling Eyes


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Prethodni postovi:   
Započnite novu temu   Odgovorite na temu   printer-friendly view    Forum@DeGiorgi: Početna -> Kolegiji 2. godine -> Diferencijalni račun i integrali funkcija više varijabli Vremenska zona: GMT + 01:00.
Idite na Prethodno  1, 2, 3, 4  Sljedeće
Stranica 2 / 4.

 
Forum(o)Bir:  
Ne možete otvarati nove teme.
Ne možete odgovarati na postove.
Ne možete uređivati Vaše postove.
Ne možete izbrisati Vaše postove.
Ne možete glasovati u anketama.
You can attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group
Theme created by Vjacheslav Trushkin
HR (Cro) by Ančica Sečan