Search
 
 
  Engleski
 
 
 
Open in this window (click to change)
Forum@DeGiorgi: Početna
Forum za podršku nastavi na PMF-MO
Login Registracija FAQ Smajlići Članstvo Pretražnik Forum@DeGiorgi: Početna

Svaka konveksna funkcija je neprekidna
Idite na 1, 2  Sljedeće
Moja sarma
 
Započnite novu temu   Odgovorite na temu   printer-friendly view    Forum@DeGiorgi: Početna -> Kolegiji diplomskih i starih studija -> Metrički prostori
Prethodna tema :: Sljedeća tema  
Autor/ica Poruka
Void
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 14. 11. 2002. (18:08:22)
Postovi: (FA)16
Sarma = la pohva - posuda
= 8 - 0

PostPostano: 17:42 pet, 22. 10. 2004    Naslov: Svaka konveksna funkcija je neprekidna Citirajte i odgovorite

Imam problema s jednim zadatkom, molio bih za pomoc, cijenim bilo kakvu natuknicu ili smjernice, te ideju dokaza...

f je konveksna funkcija ako vrijedi:
[latex] f(\lambda x + (1-\lambda) y) \leq \lambda f(x) + (1-\lambda) f(y), \forall x,y \in R, \forall \lambda \in [0,1] [/latex]

Tvrdnja: Svaka konveksna funkcija je neprekidna

Moja ideja je bila ovakva:
Fiksiram proizvoljne a, b iz R, te c iz <a, b>. Promatram neprekidnost u c.
Za x iz <a,b> gledam slucajeve:
1) x < c
2) x > c
3) x = c

Slucaj 3) je trivijalan... dovoljno je dokazati slucaj 1), slucaj 2) je analogan.

Slucaj 1):
Za x postoji jedinstveni [latex]\lambda[/latex] t.d. je [latex]x = \lambda a + (1-\lambda) c[/latex]

Lako se pokaze da ako vrijedi [latex]|x-c| < \delta[/latex] tada je i [latex]|\lambda| |a-c| < \delta[/latex]

Sada slijedi da je:
[latex]f(x) \leq \lambda f(a) + (1-\lambda) f(c)[/latex]
[latex]f(x) - f(c) \leq \lambda (f(a) - f(c))[/latex]

Ako je [latex]f(x) > f(c)[/latex] tada je [latex] |f(x)-f(c)| \leq |\lambda| |f(a)-f(c)| [/latex]
Sada se lako namjesti delta tako da ovdje dobijemo epsilon...

Imam problema s drugim slucajem, kada je [latex]f(x) < f(c)[/latex]. Ne mogu dobiti ovako jednostavnu nejednakost iz koje mogu lako dokazati neprekidnost fje f.

Moze se i BSO pretpostaviti da je fja rastuca na <a,c> jer ako konveksna fja ima lokalni minimum u nekoj tocki, ona u toj tocki ima globalni minimum.

Ima li netko nekakvu ideju?
Imam problema s jednim zadatkom, molio bih za pomoc, cijenim bilo kakvu natuknicu ili smjernice, te ideju dokaza...

f je konveksna funkcija ako vrijedi:


Tvrdnja: Svaka konveksna funkcija je neprekidna

Moja ideja je bila ovakva:
Fiksiram proizvoljne a, b iz R, te c iz <a, b>. Promatram neprekidnost u c.
Za x iz <a,b> gledam slucajeve:
1) x < c
2) x > c
3) x = c

Slucaj 3) je trivijalan... dovoljno je dokazati slucaj 1), slucaj 2) je analogan.

Slucaj 1):
Za x postoji jedinstveni t.d. je

Lako se pokaze da ako vrijedi tada je i

Sada slijedi da je:



Ako je tada je
Sada se lako namjesti delta tako da ovdje dobijemo epsilon...

Imam problema s drugim slucajem, kada je . Ne mogu dobiti ovako jednostavnu nejednakost iz koje mogu lako dokazati neprekidnost fje f.

Moze se i BSO pretpostaviti da je fja rastuca na <a,c> jer ako konveksna fja ima lokalni minimum u nekoj tocki, ona u toj tocki ima globalni minimum.

Ima li netko nekakvu ideju?


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
veky
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 09. 12. 2002. (19:59:43)
Postovi: (5B0)16
Sarma = la pohva - posuda
22 = 24 - 2
Lokacija: negdje daleko...

PostPostano: 12:21 sub, 23. 10. 2004    Naslov: Re: Svaka konveksna funkcija je neprekidna Citirajte i odgovorite

[quote="Void"]Imam problema s jednim zadatkom, molio bih za pomoc, cijenim bilo kakvu natuknicu ili smjernice, te ideju dokaza...

f je konveksna funkcija ako vrijedi:
[latex] f(\lambda x + (1-\lambda) y) \leq \lambda f(x) + (1-\lambda) f(y), \forall x,y \in R, \forall \lambda \in [0,1] [/latex]

Tvrdnja: Svaka konveksna funkcija je neprekidna.[/quote]

Evo ti ideja:
Uzmi proizvoljnu točku c i dokazuj neprekidnost u c .
Sa svake strane od c moguce je da se dogode dvije stvari:
1) postoji poluokolina (s te strane) od c , takva da je na cijeloj toj poluokolini <c-delta,c> ili <c,c+delta> , f uvijek veca ili jednaka f(c) .
2) postoji niz tocaka koji tezi prema c (s te strane), takav da je u svim tim tockama f manji od f(c) .

Prvo, dokazi da su to sve alternative.
Drugo, to znaci da imas 4 slucaja: slijeva i zdesna mogu biti 11,12,21,22 .
Trece, dokazi da s one strane s koje imas svojstvo 1 , s te strane je funkcija neprekidna u c (slicno ovom sto si ti napravio, za lijevu stranu. Za desnu uvedi supstituciju mi:=1-lambda ). Time je pokriven slucaj 11 , i po polovica slucajeva 12 i 21 . Za drugu polovicu tih slucajeva se trebas malo potruditi (hint: iskoristi neprekidnost s one druge strane), a slucaj 22 je trivijalno kontradiktoran s konveksnoscu (hint: dovoljna ti je samo jedna tocka sa svake strane za kontradikciju).

Ako negdje zapne, javi.
Ako raspises dokaz do kraja, postaj ga ovdje. Mozes ti to... ako si FUI uspio raspisati... ;- ))
Void (napisa):
Imam problema s jednim zadatkom, molio bih za pomoc, cijenim bilo kakvu natuknicu ili smjernice, te ideju dokaza...

f je konveksna funkcija ako vrijedi:


Tvrdnja: Svaka konveksna funkcija je neprekidna.


Evo ti ideja:
Uzmi proizvoljnu točku c i dokazuj neprekidnost u c .
Sa svake strane od c moguce je da se dogode dvije stvari:
1) postoji poluokolina (s te strane) od c , takva da je na cijeloj toj poluokolini <c-delta,c> ili <c,c+delta> , f uvijek veca ili jednaka f(c) .
2) postoji niz tocaka koji tezi prema c (s te strane), takav da je u svim tim tockama f manji od f(c) .

Prvo, dokazi da su to sve alternative.
Drugo, to znaci da imas 4 slucaja: slijeva i zdesna mogu biti 11,12,21,22 .
Trece, dokazi da s one strane s koje imas svojstvo 1 , s te strane je funkcija neprekidna u c (slicno ovom sto si ti napravio, za lijevu stranu. Za desnu uvedi supstituciju mi:=1-lambda ). Time je pokriven slucaj 11 , i po polovica slucajeva 12 i 21 . Za drugu polovicu tih slucajeva se trebas malo potruditi (hint: iskoristi neprekidnost s one druge strane), a slucaj 22 je trivijalno kontradiktoran s konveksnoscu (hint: dovoljna ti je samo jedna tocka sa svake strane za kontradikciju).

Ako negdje zapne, javi.
Ako raspises dokaz do kraja, postaj ga ovdje. Mozes ti to... ako si FUI uspio raspisati... ;- ))


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail Posjetite Web stranice
Void
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 14. 11. 2002. (18:08:22)
Postovi: (FA)16
Sarma = la pohva - posuda
= 8 - 0

PostPostano: 14:37 sub, 23. 10. 2004    Naslov: Citirajte i odgovorite

Puno hvala, Veky... bacam se na posao.
Kad raspisem sve, postat cu dokaz ovdje.
Puno hvala, Veky... bacam se na posao.
Kad raspisem sve, postat cu dokaz ovdje.


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
vjekovac
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 23. 01. 2003. (18:26:55)
Postovi: (2DB)16
Spol: kućni ljubimac
Sarma = la pohva - posuda
182 = 198 - 16

PostPostano: 17:48 sub, 23. 10. 2004    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="Void"]Svaka konveksna funkcija je neprekidna.[/quote]

To vrijedi uz pretpostavku da je konveksna funkcija definirana na otvorenom konveksnom podskupu od R^n (u jednoj dimenziji to znači na [i]otvorenom[/i] intervalu).
Naime, funkcija
f:[0,1]->R, f(0)=f(1)=1, f(x)=0 za sve x iz <0,1>
je također konveksna, ali nije neprekidna. :shock:

Inače, za konveksne funkcije na otvorenom intervalu (dakle u jednoj dimenziji) neprekidnost slijedi iz teorema (Kurepina knjiga, MA2) koji kaže da konveksna funkcija na otvorenom intervalu čak ima lijevu i desnu derivaciju u svakoj točki. Specijalno je neprekidna (i slijeva i zdesna) u svakoj točki intervala.

Istina da tamo (barem u starom izdanju iz 1987.) stoji još i pretpostavka o neprekidnosti, ali je ona u dokazu nepotrebna, tj. ne koristi se. Ne možemo zamjeriti autoru - to je sve iz metodičkih razloga. :D
Void (napisa):
Svaka konveksna funkcija je neprekidna.


To vrijedi uz pretpostavku da je konveksna funkcija definirana na otvorenom konveksnom podskupu od R^n (u jednoj dimenziji to znači na otvorenom intervalu).
Naime, funkcija
f:[0,1]→R, f(0)=f(1)=1, f(x)=0 za sve x iz <0,1>
je također konveksna, ali nije neprekidna. Shocked

Inače, za konveksne funkcije na otvorenom intervalu (dakle u jednoj dimenziji) neprekidnost slijedi iz teorema (Kurepina knjiga, MA2) koji kaže da konveksna funkcija na otvorenom intervalu čak ima lijevu i desnu derivaciju u svakoj točki. Specijalno je neprekidna (i slijeva i zdesna) u svakoj točki intervala.

Istina da tamo (barem u starom izdanju iz 1987.) stoji još i pretpostavka o neprekidnosti, ali je ona u dokazu nepotrebna, tj. ne koristi se. Ne možemo zamjeriti autoru - to je sve iz metodičkih razloga. Very Happy


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Posjetite Web stranice
vjekovac
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 23. 01. 2003. (18:26:55)
Postovi: (2DB)16
Spol: kućni ljubimac
Sarma = la pohva - posuda
182 = 198 - 16

PostPostano: 17:53 sub, 23. 10. 2004    Naslov: Citirajte i odgovorite

Ustvari, u knjizi prof. Kurepe se konveksna funkcija drukčije definira - zahtijeva se da vrijedi gornja (=Jensenova) nejednakost samo za [latex]\lambda=\frac{1}{2}[/latex], a tek za neprekidne funkcije je njegova definicija ekvivalentna gornjoj (uobičajenoj). Odatle ta "neekonomičnost" u iskazu.
Ustvari, u knjizi prof. Kurepe se konveksna funkcija drukčije definira - zahtijeva se da vrijedi gornja (=Jensenova) nejednakost samo za , a tek za neprekidne funkcije je njegova definicija ekvivalentna gornjoj (uobičajenoj). Odatle ta "neekonomičnost" u iskazu.


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Posjetite Web stranice
veky
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 09. 12. 2002. (19:59:43)
Postovi: (5B0)16
Sarma = la pohva - posuda
22 = 24 - 2
Lokacija: negdje daleko...

PostPostano: 18:23 sub, 23. 10. 2004    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="vjekovac"][quote="Void"]Svaka konveksna funkcija je neprekidna.[/quote]

To vrijedi uz pretpostavku da je konveksna funkcija definirana na otvorenom konveksnom podskupu od R^n (u jednoj dimenziji to znači na [i]otvorenom[/i] intervalu).
Naime, funkcija
f:[0,1]->R, f(0)=f(1)=1, f(x)=0 za sve x iz <0,1>
je također konveksna, ali nije neprekidna. :shock: [/quote]

Općenito, da. No iz originalnog posta se vidi da njemu "konveksna funkcija" implicitno znači "definirana na cijelom |R " - pogledaj kvantifikatore. ;-)
vjekovac (napisa):
Void (napisa):
Svaka konveksna funkcija je neprekidna.


To vrijedi uz pretpostavku da je konveksna funkcija definirana na otvorenom konveksnom podskupu od R^n (u jednoj dimenziji to znači na otvorenom intervalu).
Naime, funkcija
f:[0,1]→R, f(0)=f(1)=1, f(x)=0 za sve x iz <0,1>
je također konveksna, ali nije neprekidna. Shocked


Općenito, da. No iz originalnog posta se vidi da njemu "konveksna funkcija" implicitno znači "definirana na cijelom |R " - pogledaj kvantifikatore. Wink


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail Posjetite Web stranice
Void
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 14. 11. 2002. (18:08:22)
Postovi: (FA)16
Sarma = la pohva - posuda
= 8 - 0

PostPostano: 19:23 sub, 23. 10. 2004    Naslov: Citirajte i odgovorite

Istina, malo sam se neprecizno izrazio... naravno, rijec je u funkcijama definiranim na cijelom |R...
Istina, malo sam se neprecizno izrazio... naravno, rijec je u funkcijama definiranim na cijelom |R...


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
nenad
Moderator
Moderator


Pridružen/a: 08. 10. 2002. (14:08:30)
Postovi: (350)16
Sarma = la pohva - posuda
92 = 106 - 14

PostPostano: 12:12 ned, 24. 10. 2004    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote]... naravno, rijec je u funkcijama definiranim na cijelom |R...[/quote]
I koje poprimaju vrijednosti u R, a ne u [-\infty,\infty], kako je to uobičajenije u konveksnoj analizi :-)

- Nenad.
Citat:
... naravno, rijec je u funkcijama definiranim na cijelom |R...

I koje poprimaju vrijednosti u R, a ne u [-\infty,\infty], kako je to uobičajenije u konveksnoj analizi Smile

- Nenad.


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
krcko
Forumaš nagrađen za životno djelo
Forumaš nagrađen za životno djelo


Pridružen/a: 07. 10. 2002. (15:57:59)
Postovi: (18B3)16
Sarma = la pohva - posuda
655 = 759 - 104

PostPostano: 22:09 ned, 24. 10. 2004    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="vjekovac"]Ustvari, u knjizi prof. Kurepe se konveksna funkcija drukčije definira - zahtijeva se da vrijedi gornja (=Jensenova) nejednakost samo za [latex]\lambda=\frac{1}{2}[/latex], a tek za neprekidne funkcije je njegova definicija ekvivalentna gornjoj (uobičajenoj). Odatle ta "neekonomičnost" u iskazu.[/quote]

Zna li netko primjer funkcije koja je midpoint konveksna ([latex]\lambda=\frac{1}{2}[/latex]), ali nije konveksna (ili ekvivalentno, ima prekid u unutrasnjosti domene)? Nikako ne uspjevam naci primjer, a cini mi se da midpoint konveksnost i konveksnost ipak nisu ekvivalentni pojmovi.
vjekovac (napisa):
Ustvari, u knjizi prof. Kurepe se konveksna funkcija drukčije definira - zahtijeva se da vrijedi gornja (=Jensenova) nejednakost samo za , a tek za neprekidne funkcije je njegova definicija ekvivalentna gornjoj (uobičajenoj). Odatle ta "neekonomičnost" u iskazu.


Zna li netko primjer funkcije koja je midpoint konveksna (), ali nije konveksna (ili ekvivalentno, ima prekid u unutrasnjosti domene)? Nikako ne uspjevam naci primjer, a cini mi se da midpoint konveksnost i konveksnost ipak nisu ekvivalentni pojmovi.



_________________
Vedran Krcadinac

Ljudi su razliciti, a nula je paran broj.
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail Posjetite Web stranice
veky
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 09. 12. 2002. (19:59:43)
Postovi: (5B0)16
Sarma = la pohva - posuda
22 = 24 - 2
Lokacija: negdje daleko...

PostPostano: 10:18 pon, 25. 10. 2004    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="krcko"]
Zna li netko primjer funkcije koja je midpoint konveksna ([latex]\lambda=\frac{1}{2}[/latex]), ali nije konveksna (ili ekvivalentno, ima prekid u unutrasnjosti domene)? Nikako ne uspjevam naci primjer, a cini mi se da midpoint konveksnost i konveksnost ipak nisu ekvivalentni pojmovi.[/quote]

Trazis na krivom mjestu. ;-)
Takva funkcija nije konstruktibilna. No ako imas Hamelovu bazu, tad je relativno jednostavno. :-)
--SPOILER--
Pogledaj www.math.uu.se/~kiselman/pluri0.ps . Ctrl+F,"Hamel". 8)
krcko (napisa):

Zna li netko primjer funkcije koja je midpoint konveksna (), ali nije konveksna (ili ekvivalentno, ima prekid u unutrasnjosti domene)? Nikako ne uspjevam naci primjer, a cini mi se da midpoint konveksnost i konveksnost ipak nisu ekvivalentni pojmovi.


Trazis na krivom mjestu. Wink
Takva funkcija nije konstruktibilna. No ako imas Hamelovu bazu, tad je relativno jednostavno. Smile
–SPOILER–
Pogledaj www.math.uu.se/~kiselman/pluri0.ps . Ctrl+F,"Hamel". Cool


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail Posjetite Web stranice
krcko
Forumaš nagrađen za životno djelo
Forumaš nagrađen za životno djelo


Pridružen/a: 07. 10. 2002. (15:57:59)
Postovi: (18B3)16
Sarma = la pohva - posuda
655 = 759 - 104

PostPostano: 11:21 pon, 25. 10. 2004    Naslov: Citirajte i odgovorite

Hvala veky! Dobro da nisam dao zadatak na pismenom "Nadjite primjer..." :wink:
Hvala veky! Dobro da nisam dao zadatak na pismenom "Nadjite primjer..." Wink



_________________
Vedran Krcadinac

Ljudi su razliciti, a nula je paran broj.
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail Posjetite Web stranice
veky
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 09. 12. 2002. (19:59:43)
Postovi: (5B0)16
Sarma = la pohva - posuda
22 = 24 - 2
Lokacija: negdje daleko...

PostPostano: 11:56 pon, 25. 10. 2004    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="krcko"]Hvala veky! Dobro da nisam dao zadatak na pismenom "Nadjite primjer..." :wink:[/quote]

Pa na tom linku je primjer. ;-) Samo sto nije konstruktivan. :-)
krcko (napisa):
Hvala veky! Dobro da nisam dao zadatak na pismenom "Nadjite primjer..." Wink


Pa na tom linku je primjer. Wink Samo sto nije konstruktivan. Smile


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail Posjetite Web stranice
vjekovac
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 23. 01. 2003. (18:26:55)
Postovi: (2DB)16
Spol: kućni ljubimac
Sarma = la pohva - posuda
182 = 198 - 16

PostPostano: 19:35 pon, 25. 10. 2004    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="veky"]Trazis na krivom mjestu. ;-)[/quote]
Pa čini se da je ipak bilo pravo mjesto... :lol:

Konveksnih funkcija R->R ima c.
Midpoint-konveksnih funkcija R->R ima 2^c, što je >c.
(Naravno, u dokazu ovog posljednjeg se koristi AC: svi Q-linearni operatori R->R su takvi, a R nad Q ima dimenziju c.)

[quote="krcko"]Zna li netko primjer funkcije koja je midpoint konveksna, ali nije konveksna[/quote]
[quote="veky"]Takva funkcija nije konstruktibilna.[/quote]
Da li ti to ovdje znači naprosto: ne može se dokazati egzistencija takve funkcije u ZF\AC (ili ti je konstruktibilnost ipak nešto "finije")?
Meni je to isto nekako "jasno", ali jel' imaš možda dokaz od toga? (Zanimalo bi me... Ne baš sam dokaz, nego da li dokaz postoji.) :wink:
veky (napisa):
Trazis na krivom mjestu. Wink

Pa čini se da je ipak bilo pravo mjesto... Laughing

Konveksnih funkcija R→R ima c.
Midpoint-konveksnih funkcija R→R ima 2^c, što je >c.
(Naravno, u dokazu ovog posljednjeg se koristi AC: svi Q-linearni operatori R→R su takvi, a R nad Q ima dimenziju c.)

krcko (napisa):
Zna li netko primjer funkcije koja je midpoint konveksna, ali nije konveksna

veky (napisa):
Takva funkcija nije konstruktibilna.

Da li ti to ovdje znači naprosto: ne može se dokazati egzistencija takve funkcije u ZF\AC (ili ti je konstruktibilnost ipak nešto "finije")?
Meni je to isto nekako "jasno", ali jel' imaš možda dokaz od toga? (Zanimalo bi me... Ne baš sam dokaz, nego da li dokaz postoji.) Wink


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Posjetite Web stranice
veky
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 09. 12. 2002. (19:59:43)
Postovi: (5B0)16
Sarma = la pohva - posuda
22 = 24 - 2
Lokacija: negdje daleko...

PostPostano: 21:39 pon, 25. 10. 2004    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="vjekovac"][quote="veky"]Trazis na krivom mjestu. ;-)[/quote]
Pa čini se da je ipak bilo pravo mjesto... :lol:

Konveksnih funkcija R->R ima c.
Midpoint-konveksnih funkcija R->R ima 2^c, što je >c.
(Naravno, u dokazu ovog posljednjeg se koristi AC: svi Q-linearni operatori R->R su takvi, a R nad Q ima dimenziju c.)[/quote]

Da, može i to... samo to je najslabiji rezultat - koristi AC, i još ne dade primjer, već samo egzistenciju. :-)

[quote][quote="krcko"]Zna li netko primjer funkcije koja je midpoint konveksna, ali nije konveksna[/quote]
[quote="veky"]Takva funkcija nije konstruktibilna.[/quote]
Da li ti to ovdje znači naprosto: ne može se dokazati egzistencija takve funkcije u ZF\AC (ili ti je konstruktibilnost ipak nešto "finije")?[/quote]

Malo je finije. No da, glavna stvar je u tome da se bez AC ne može doći do nje.

[quote]Meni je to isto nekako "jasno", ali jel' imaš možda dokaz od toga? (Zanimalo bi me... Ne baš sam dokaz, nego da li dokaz postoji.) :wink:[/quote]

Hm. Imam dokaz da za Hamelovu bazu bitno treba AC (sa ZF je konzistentno da nema Hamelove baze). No nemam dokaz da za ovo gore treba Hamelova baza... to mi je "nekako jasno", što bi ti rekao. :-)
vjekovac (napisa):
veky (napisa):
Trazis na krivom mjestu. Wink

Pa čini se da je ipak bilo pravo mjesto... Laughing

Konveksnih funkcija R→R ima c.
Midpoint-konveksnih funkcija R→R ima 2^c, što je >c.
(Naravno, u dokazu ovog posljednjeg se koristi AC: svi Q-linearni operatori R→R su takvi, a R nad Q ima dimenziju c.)


Da, može i to... samo to je najslabiji rezultat - koristi AC, i još ne dade primjer, već samo egzistenciju. Smile

Citat:
krcko (napisa):
Zna li netko primjer funkcije koja je midpoint konveksna, ali nije konveksna

veky (napisa):
Takva funkcija nije konstruktibilna.

Da li ti to ovdje znači naprosto: ne može se dokazati egzistencija takve funkcije u ZF\AC (ili ti je konstruktibilnost ipak nešto "finije")?


Malo je finije. No da, glavna stvar je u tome da se bez AC ne može doći do nje.

Citat:
Meni je to isto nekako "jasno", ali jel' imaš možda dokaz od toga? (Zanimalo bi me... Ne baš sam dokaz, nego da li dokaz postoji.) Wink


Hm. Imam dokaz da za Hamelovu bazu bitno treba AC (sa ZF je konzistentno da nema Hamelove baze). No nemam dokaz da za ovo gore treba Hamelova baza... to mi je "nekako jasno", što bi ti rekao. Smile


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail Posjetite Web stranice
krcko
Forumaš nagrađen za životno djelo
Forumaš nagrađen za životno djelo


Pridružen/a: 07. 10. 2002. (15:57:59)
Postovi: (18B3)16
Sarma = la pohva - posuda
655 = 759 - 104

PostPostano: 22:10 pon, 25. 10. 2004    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="veky"][quote="krcko"]Hvala veky! Dobro da nisam dao zadatak na pismenom "Nadjite primjer..." :wink:[/quote]

Pa na tom linku je primjer. ;-) Samo sto nije konstruktivan. :-)[/quote]

I nije bas za dat na pismenom iz KA (to htjedoh rec).

[quote="vjekovac"]Konveksnih funkcija R->R ima c.[/quote]

Kak se to dokaze? :-s
veky (napisa):
krcko (napisa):
Hvala veky! Dobro da nisam dao zadatak na pismenom "Nadjite primjer..." Wink


Pa na tom linku je primjer. Wink Samo sto nije konstruktivan. Smile


I nije bas za dat na pismenom iz KA (to htjedoh rec).

vjekovac (napisa):
Konveksnih funkcija R->R ima c.


Kak se to dokaze? Eh?



_________________
Vedran Krcadinac

Ljudi su razliciti, a nula je paran broj.
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail Posjetite Web stranice
veky
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 09. 12. 2002. (19:59:43)
Postovi: (5B0)16
Sarma = la pohva - posuda
22 = 24 - 2
Lokacija: negdje daleko...

PostPostano: 22:24 pon, 25. 10. 2004    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="krcko"][quote="vjekovac"]Konveksnih funkcija R->R ima c.[/quote]

Kak se to dokaze? :-s[/quote]

Sad ti je rekao - neprekidne su. :-)
Neprekidnih ima c .
(Dakle, ima ih <= od c . No ima ih i >=c , jer su sve npr. x|->ax^2 , a@|R^+ , konveksne.)

Zašto neprekidnih ima c ?
--SPOILER--
Neprekidna funkcija na |R je zadana svojim djelovanjem na |Q .

Funkcijâ s |Q u |R ima c^alef0=2^alef0^2=c .
krcko (napisa):
vjekovac (napisa):
Konveksnih funkcija R→R ima c.


Kak se to dokaze? Eh?


Sad ti je rekao - neprekidne su. Smile
Neprekidnih ima c .
(Dakle, ima ih ⇐ od c . No ima ih i >=c , jer su sve npr. x|→ax^2 , a@|R^+ , konveksne.)

Zašto neprekidnih ima c ?
–SPOILER–
Neprekidna funkcija na |R je zadana svojim djelovanjem na |Q .

Funkcijâ s |Q u |R ima c^alef0=2^alef0^2=c .


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail Posjetite Web stranice
krcko
Forumaš nagrađen za životno djelo
Forumaš nagrađen za životno djelo


Pridružen/a: 07. 10. 2002. (15:57:59)
Postovi: (18B3)16
Sarma = la pohva - posuda
655 = 759 - 104

PostPostano: 22:27 pon, 25. 10. 2004    Naslov: Citirajte i odgovorite

Silly me :sillyroll: Ne znam hoces li vjerovat, palo mi je na pamet 2 min nakon postanja, ali nisam htio editirat jer sam pretpostavljao da ces biti brzi :lol:
Silly me silly + roll Ne znam hoces li vjerovat, palo mi je na pamet 2 min nakon postanja, ali nisam htio editirat jer sam pretpostavljao da ces biti brzi Laughing



_________________
Vedran Krcadinac

Ljudi su razliciti, a nula je paran broj.
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail Posjetite Web stranice
veky
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 09. 12. 2002. (19:59:43)
Postovi: (5B0)16
Sarma = la pohva - posuda
22 = 24 - 2
Lokacija: negdje daleko...

PostPostano: 15:14 uto, 26. 10. 2004    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="krcko"]Silly me :sillyroll: Ne znam hoces li vjerovat, palo mi je na pamet 2 min nakon postanja, ali nisam htio editirat jer sam pretpostavljao da ces biti brzi :lol:[/quote]

Ma vjerujem... poznat mi je taj fenomen. (Hi Zeleni!; )
Meni je palo na pamet da je tebi palo na pamet, ali rekoh, nek ostane zbog "bebištrumfova" kao što ih ti voliš zvati. :-)

PS. Pogledaj nam brojeve postova. ;-)
krcko (napisa):
Silly me silly + roll Ne znam hoces li vjerovat, palo mi je na pamet 2 min nakon postanja, ali nisam htio editirat jer sam pretpostavljao da ces biti brzi Laughing


Ma vjerujem... poznat mi je taj fenomen. (Hi Zeleni!; )
Meni je palo na pamet da je tebi palo na pamet, ali rekoh, nek ostane zbog "bebištrumfova" kao što ih ti voliš zvati. Smile

PS. Pogledaj nam brojeve postova. Wink


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail Posjetite Web stranice
vsego
Site Admin
Site Admin


Pridružen/a: 06. 10. 2002. (22:07:09)
Postovi: (355F)16
Spol: zombi
Sarma = la pohva - posuda
854 = 1068 - 214
Lokacija: /sbin/init

PostPostano: 15:25 uto, 26. 10. 2004    Naslov: Citirajte i odgovorite

:OT:

[quote="veky"]PS. Pogledaj nam brojeve postova. ;-)[/quote]

@Krcko: tvoj je bio 1110, a Vekyjev 1010. 8)

To mi je dalo ideju, pa sam se malo "poigrao"... :g:
Off-topic

veky (napisa):
PS. Pogledaj nam brojeve postova. Wink


@Krcko: tvoj je bio 1110, a Vekyjev 1010. Cool

To mi je dalo ideju, pa sam se malo "poigrao"... Mr. Green



_________________
U pravilu ignoriram pitanja u krivim topicima i kodove koji nisu u [code]...[/code] blokovima.
Takodjer, OBJASNITE sto vas muci! "Sto mi je krivo?", bez opisa u cemu je problem, rijetko ce zadobiti moju paznju.
Drzim prodike
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
kmataija
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 06. 10. 2011. (18:06:02)
Postovi: (2)16
Sarma = la pohva - posuda
-1 = 0 - 1

PostPostano: 14:34 pet, 7. 10. 2011    Naslov: KONVEKSNE FUNKCIJE Citirajte i odgovorite

JEL MOZE NETKO NAPISAT CIJELI DOKAZ TEOREMA DA JE KONVEKSNA FUNKCIJA NEPREKIDNA???
JEL MOZE NETKO NAPISAT CIJELI DOKAZ TEOREMA DA JE KONVEKSNA FUNKCIJA NEPREKIDNA???



_________________
kriki
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Prethodni postovi:   
Započnite novu temu   Odgovorite na temu   printer-friendly view    Forum@DeGiorgi: Početna -> Kolegiji diplomskih i starih studija -> Metrički prostori Vremenska zona: GMT + 01:00.
Idite na 1, 2  Sljedeće
Stranica 1 / 2.

 
Forum(o)Bir:  
Možete otvarati nove teme.
Možete odgovarati na postove.
Ne možete uređivati Vaše postove.
Ne možete izbrisati Vaše postove.
Ne možete glasovati u anketama.
You can attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group
Theme created by Vjacheslav Trushkin
HR (Cro) by Ančica Sečan