Search
 
 
  Engleski
 
 
 
Open in this window (click to change)
Forum@DeGiorgi: Početna
Forum za podršku nastavi na PMF-MO
Login Registracija FAQ Smajlići Članstvo Pretražnik Forum@DeGiorgi: Početna

Zadaci vezani uz infimum i supremum
WWW:
Idite na 1, 2  Sljedeće
Moja sarma
 
Započnite novu temu   Odgovorite na temu   printer-friendly view    Forum@DeGiorgi: Početna -> Kolegiji 1. godine, preddiplomski studij Matematika -> Matematička analiza 1 i 2
Prethodna tema :: Sljedeća tema  
Autor/ica Poruka
Ilja
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 30. 10. 2002. (22:22:31)
Postovi: (1AF)16
Sarma = la pohva - posuda
137 = 185 - 48

PostPostano: 19:38 pet, 9. 12. 2005    Naslov: Zadaci vezani uz infimum i supremum Citirajte i odgovorite

Na stranicama Metematičke Analize 1&2, pd linkom "dodatni materijali" možete naći zadatke vezane uz gradivo infimuma i supremuma. Ili jednostavnije, skinete ih s:

http://web.math.hr/nastava/analiza/files/infsup.pdf

To je [b]neobavezno[/b], tj. nije zadaca, vec zadaci za vjezbu.

Neki zadaci jesu tezi, no predstavljaju dobru vjezbu pred 3. zadacu, odnosno "daleki" 2. kolokvij.

Nadam se da ce se naci odaziva. :)

Također, mada sad baš i nije aktualno, na istoj stranici možete naći zadatke vezane uz kvadratnu funkciju, pa ak je nekom dosadno... :D
Na stranicama Metematičke Analize 1&2, pd linkom "dodatni materijali" možete naći zadatke vezane uz gradivo infimuma i supremuma. Ili jednostavnije, skinete ih s:

http://web.math.hr/nastava/analiza/files/infsup.pdf

To je neobavezno, tj. nije zadaca, vec zadaci za vjezbu.

Neki zadaci jesu tezi, no predstavljaju dobru vjezbu pred 3. zadacu, odnosno "daleki" 2. kolokvij.

Nadam se da ce se naci odaziva. Smile

Također, mada sad baš i nije aktualno, na istoj stranici možete naći zadatke vezane uz kvadratnu funkciju, pa ak je nekom dosadno... Very Happy


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Posjetite Web stranice
mladac
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 24. 10. 2005. (22:46:14)
Postovi: (4D5)16
Spol: žensko
Sarma = la pohva - posuda
34 = 91 - 57
Lokacija: zg

PostPostano: 20:27 pet, 9. 12. 2005    Naslov: Citirajte i odgovorite

jel postoje negdje i rješenja?
jel postoje negdje i rješenja?


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail
Ilja
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 30. 10. 2002. (22:22:31)
Postovi: (1AF)16
Sarma = la pohva - posuda
137 = 185 - 48

PostPostano: 20:58 pet, 9. 12. 2005    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="mladac"]jel postoje negdje i rješenja?[/quote]

Ideja tih zadataka nije da vam ih damo rjesene, nego da sami probate rješiti, pa ako ne ide, tj. ako negdje zapnete onda pitate, tako se najbolje nauci 8)
mladac (napisa):
jel postoje negdje i rješenja?


Ideja tih zadataka nije da vam ih damo rjesene, nego da sami probate rješiti, pa ako ne ide, tj. ako negdje zapnete onda pitate, tako se najbolje nauci Cool




Zadnja promjena: Ilja; 21:10 pet, 9. 12. 2005; ukupno mijenjano 1 put.
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Posjetite Web stranice
fireball
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 07. 10. 2005. (18:49:17)
Postovi: (4AB)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
26 = 100 - 74
Lokacija: s rukom u vatri i nogom u grobu

PostPostano: 20:59 pet, 9. 12. 2005    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="mladac"]jel postoje negdje i rješenja?[/quote]


dobro pitanje
mladac (napisa):
jel postoje negdje i rješenja?



dobro pitanje



_________________
I bow before you Veliki Limun, on je kiseo i zut Bow to the left
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail
mladac
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 24. 10. 2005. (22:46:14)
Postovi: (4D5)16
Spol: žensko
Sarma = la pohva - posuda
34 = 91 - 57
Lokacija: zg

PostPostano: 22:54 pet, 9. 12. 2005    Naslov: Citirajte i odgovorite

pa mogu ih ja riješit i mislit da su točna a zapravo su kriva... vjeruj da sam u tom najbolja... :oops: zato i pitam za rješenja da mogu provjerit... netreba postupak, neg ono 1.zad rješenje je 3 npr.
pa mogu ih ja riješit i mislit da su točna a zapravo su kriva... vjeruj da sam u tom najbolja... Embarassed zato i pitam za rješenja da mogu provjerit... netreba postupak, neg ono 1.zad rješenje je 3 npr.


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail
Ilja
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 30. 10. 2002. (22:22:31)
Postovi: (1AF)16
Sarma = la pohva - posuda
137 = 185 - 48

PostPostano: 2:25 sub, 10. 12. 2005    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="mladac"]pa mogu ih ja riješit i mislit da su točna a zapravo su kriva... vjeruj da sam u tom najbolja... :oops: zato i pitam za rješenja da mogu provjerit... netreba postupak, neg ono 1.zad rješenje je 3 npr.[/quote]

ok, s tim se skroz slazem, napisat su rjesenja (no prije nego ih napisem moram jos detaljno provjerit da nisam negdje pogrjesio da me ne izvicete) :)
mladac (napisa):
pa mogu ih ja riješit i mislit da su točna a zapravo su kriva... vjeruj da sam u tom najbolja... Embarassed zato i pitam za rješenja da mogu provjerit... netreba postupak, neg ono 1.zad rješenje je 3 npr.


ok, s tim se skroz slazem, napisat su rjesenja (no prije nego ih napisem moram jos detaljno provjerit da nisam negdje pogrjesio da me ne izvicete) Smile


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Posjetite Web stranice
fireball
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 07. 10. 2005. (18:49:17)
Postovi: (4AB)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
26 = 100 - 74
Lokacija: s rukom u vatri i nogom u grobu

PostPostano: 2:32 sub, 10. 12. 2005    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="Ilja"][quote="mladac"]pa mogu ih ja riješit i mislit da su točna a zapravo su kriva... vjeruj da sam u tom najbolja... :oops: zato i pitam za rješenja da mogu provjerit... netreba postupak, neg ono 1.zad rješenje je 3 npr.[/quote]

ok, s tim se skroz slazem, napisat su rjesenja (no prije nego ih napisem moram jos detaljno provjerit da nisam negdje pogrjesio da me ne izvicete) :)[/quote]

brvo ilja, svaka čast
Ilja (napisa):
mladac (napisa):
pa mogu ih ja riješit i mislit da su točna a zapravo su kriva... vjeruj da sam u tom najbolja... Embarassed zato i pitam za rješenja da mogu provjerit... netreba postupak, neg ono 1.zad rješenje je 3 npr.


ok, s tim se skroz slazem, napisat su rjesenja (no prije nego ih napisem moram jos detaljno provjerit da nisam negdje pogrjesio da me ne izvicete) Smile


brvo ilja, svaka čast



_________________
I bow before you Veliki Limun, on je kiseo i zut Bow to the left
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail
Ilja
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 30. 10. 2002. (22:22:31)
Postovi: (1AF)16
Sarma = la pohva - posuda
137 = 185 - 48

PostPostano: 1:26 ned, 11. 12. 2005    Naslov: rješenja zadataka Citirajte i odgovorite

Evo provjerio i mislim da ne bi trebalo biti grešaka. Rješenja zadataka su redom:

[b]1. zad[/b]
inf S = -1/4
sup S = 12

[b]2. zad[/b]
inf S = 1/2
sup S = 11/6

[b]3. zad[/b]
S nije omeđen odozdo
sup S = 1

[b]4. zad[/b]
inf S = 0
sup S = 1

[b]5. zad[/b]
inf S = 1/4
sup S = 3

[b]6. zad[/b]
inf S = 1
S nije omeđen odozgo

[b]7. zad[/b]
inf S = -6
sup S = 6

Sretno!

P.S. također zahvalite i našem vjekovcu, koji čim je spazio zadatke naprosto nije mogao odoliti, a da ih odmah prije svih vas ne riješi i začudo, dečec je dobro rješio, [b]bravo vjekovac[/b], no moraš malo i čorit, a ne tu samo računat :wink:
Evo provjerio i mislim da ne bi trebalo biti grešaka. Rješenja zadataka su redom:

1. zad
inf S = -1/4
sup S = 12

2. zad
inf S = 1/2
sup S = 11/6

3. zad
S nije omeđen odozdo
sup S = 1

4. zad
inf S = 0
sup S = 1

5. zad
inf S = 1/4
sup S = 3

6. zad
inf S = 1
S nije omeđen odozgo

7. zad
inf S = -6
sup S = 6

Sretno!

P.S. također zahvalite i našem vjekovcu, koji čim je spazio zadatke naprosto nije mogao odoliti, a da ih odmah prije svih vas ne riješi i začudo, dečec je dobro rješio, bravo vjekovac, no moraš malo i čorit, a ne tu samo računat Wink


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Posjetite Web stranice
fireball
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 07. 10. 2005. (18:49:17)
Postovi: (4AB)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
26 = 100 - 74
Lokacija: s rukom u vatri i nogom u grobu

PostPostano: 3:57 ned, 11. 12. 2005    Naslov: Citirajte i odgovorite

bravo ilja, to se tražilo...
bravo ilja, to se tražilo...



_________________
I bow before you Veliki Limun, on je kiseo i zut Bow to the left
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail
aska
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 02. 11. 2005. (20:01:50)
Postovi: (5B)16
Sarma = la pohva - posuda
12 = 15 - 3

PostPostano: 12:06 ned, 11. 12. 2005    Naslov: Citirajte i odgovorite

Oke,ja imam jedno vezano za prvi zadatak. Nisam sigurna jel dobro radim..
Daklem,svedem to na uniju dva slucaja : q^2-3q+2 i q^2+3q+2. q je iz Q+,iz intervala (0,2].
Iz grafova vidim sta su sup i inf,i cak uspijem dokazat da je -1/4 inf za prvi slucaj.
Al sad nisam sigurna jel ovo dalje dobro. Mislila sam svaki slucaj rastavit na uniju dva slucaja,kad je fja rastuca i kad je padajuca (to isto moram dokazat?). I onda to dokazujem implikacijama koje vrijede za rastucu/padajucu fju? (A onda ide propozicija za sup/inf unije skupova)
Dobijem dobar rezultat al nisam sigurna a)jel to dobar postupak;zapravo jel se to opcenito radi tako s kvadratnim funkcijama i b)jel postoji nesto jednostavnije?

:thankyou:
Oke,ja imam jedno vezano za prvi zadatak. Nisam sigurna jel dobro radim..
Daklem,svedem to na uniju dva slucaja : q^2-3q+2 i q^2+3q+2. q je iz Q+,iz intervala (0,2].
Iz grafova vidim sta su sup i inf,i cak uspijem dokazat da je -1/4 inf za prvi slucaj.
Al sad nisam sigurna jel ovo dalje dobro. Mislila sam svaki slucaj rastavit na uniju dva slucaja,kad je fja rastuca i kad je padajuca (to isto moram dokazat?). I onda to dokazujem implikacijama koje vrijede za rastucu/padajucu fju? (A onda ide propozicija za sup/inf unije skupova)
Dobijem dobar rezultat al nisam sigurna a)jel to dobar postupak;zapravo jel se to opcenito radi tako s kvadratnim funkcijama i b)jel postoji nesto jednostavnije?

Thank you



_________________
Ovcica
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail
Ilja
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 30. 10. 2002. (22:22:31)
Postovi: (1AF)16
Sarma = la pohva - posuda
137 = 185 - 48

PostPostano: 13:44 ned, 11. 12. 2005    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="aska"]Oke,ja imam jedno vezano za prvi zadatak. Nisam sigurna jel dobro radim..
Daklem,svedem to na uniju dva slucaja : q^2-3q+2 i q^2+3q+2. q je iz Q+,iz intervala (0,2].
Iz grafova vidim sta su sup i inf,i cak uspijem dokazat da je -1/4 inf za prvi slucaj.
Al sad nisam sigurna jel ovo dalje dobro. Mislila sam svaki slucaj rastavit na uniju dva slucaja,kad je fja rastuca i kad je padajuca (to isto moram dokazat?). I onda to dokazujem implikacijama koje vrijede za rastucu/padajucu fju? (A onda ide propozicija za sup/inf unije skupova)
Dobijem dobar rezultat al nisam sigurna a)jel to dobar postupak;zapravo jel se to opcenito radi tako s kvadratnim funkcijama i b)jel postoji nesto jednostavnije?

:thankyou:[/quote]

To je to, znači [latex]S[/latex] prikažeš kao uniju dva podskupa [latex]S_1[/latex] i [latex] S_2[/latex], ovisno o kosinunsu. Znači [latex]\cos(mn\pi)=1[/latex] točno onda kada je barem jedan od [latex]m,n[/latex] paran i budući se svaki pozitivni racionalni broj [latex]q=\frac{m}{n} \in \mathbb{Q}_+[/latex] može prikazati kao kvocijent dva parna prirodna broja
([latex]q=\frac{m}{n}=\frac{2m}{2n}[/latex]), to je prvi skup
zapravo [latex]S_1= f(\langle 0, 2] \cap \mathbb{Q})[/latex], gdje je [latex]f(x):=x^2+3x+2[/latex]. Kako je [latex]f[/latex] strogo rastuća na [latex][-\frac{3}{2}, +\infty \rangle[/latex] to je i restrikcija od [latex]f[/latex]
na [latex]\langle 0, 2] \cap \mathbb{Q}[/latex] strogo rastuća, pa je [latex]\sup S_1 = \max S_1 =f(2)=12[/latex] (bitna primjedba je to što je ovdje([latex] 2 \in \langle 0, 2] \cap \mathbb{Q}[/latex]).

Vjerojatno si i ti tako išla, no napisao sam za svaki slučaj jer drugi podskup ipak nije "tako lijep", jer je oblika
[latex]S_2=\bigg\{ \bigg(\frac{2n-1}{2m-1}\bigg)^2 -3\frac{2n-1}{2m-1} +2 : \ m,n \in \mathbb{N}, \frac{2n-1}{2m-1} \leq 2\bigg\}[/latex]. Ako definiraš funkciju [latex]g(x):=x^2-3x+2[/latex], tada je, slično kao i u prvom slučaju [latex]S_2=g(S'_2)[/latex], gdje je [latex]S'_2:=\{\frac{2n-1}{2m-1}: \ m,n \in \mathbb{N}, \frac{2n-1}{2m-1} \leq 2\}[/latex] pa je [latex]S_2[/latex] omeđen odozdo s [latex]-\frac{1}{4}=g(\frac{3}{2})[/latex]. No tu je problem što [latex]-\frac{1}{4}[/latex] nije element od [latex]S_2[/latex] (jer [latex]\frac{3}{2}[/latex] nije element od [latex]S'_2[/latex]), no koristeći Arhimedov aksiom, možeš dokazati da je [latex]\inf S_2 =-\frac{1}{4}[/latex], samo trebaš elemente iz [latex]S_2[/latex] prikazati u "pogodnijoj formi". (uputa: [latex]g(x)=(x-\frac{3}{2})^2 - \frac{1}{4}[/latex])

Na kraju treba još primijetiti da ne treba uopće tražiti [latex]\sup S_2[/latex] i [latex]\inf S_1[/latex] jer je u svakom slučaju [latex]\sup S_1 \geq \sup S_2[/latex] i [latex]\inf S_1 \geq \inf S_2[/latex].

Znači, prema onoj propoziciji s vježbi je

[latex]\sup S = \max \{ \sup S_1, \sup S_2 \}= \sup S_1 = 12
= \max S[/latex] i
[latex]\inf S = \min \{ \inf S_1, \inf S_2 \}= \inf S_2 = - \frac{1}{4}[/latex].
aska (napisa):
Oke,ja imam jedno vezano za prvi zadatak. Nisam sigurna jel dobro radim..
Daklem,svedem to na uniju dva slucaja : q^2-3q+2 i q^2+3q+2. q je iz Q+,iz intervala (0,2].
Iz grafova vidim sta su sup i inf,i cak uspijem dokazat da je -1/4 inf za prvi slucaj.
Al sad nisam sigurna jel ovo dalje dobro. Mislila sam svaki slucaj rastavit na uniju dva slucaja,kad je fja rastuca i kad je padajuca (to isto moram dokazat?). I onda to dokazujem implikacijama koje vrijede za rastucu/padajucu fju? (A onda ide propozicija za sup/inf unije skupova)
Dobijem dobar rezultat al nisam sigurna a)jel to dobar postupak;zapravo jel se to opcenito radi tako s kvadratnim funkcijama i b)jel postoji nesto jednostavnije?

Thank you


To je to, znači prikažeš kao uniju dva podskupa i , ovisno o kosinunsu. Znači točno onda kada je barem jedan od paran i budući se svaki pozitivni racionalni broj može prikazati kao kvocijent dva parna prirodna broja
(), to je prvi skup
zapravo , gdje je . Kako je strogo rastuća na to je i restrikcija od
na strogo rastuća, pa je (bitna primjedba je to što je ovdje().

Vjerojatno si i ti tako išla, no napisao sam za svaki slučaj jer drugi podskup ipak nije "tako lijep", jer je oblika
. Ako definiraš funkciju , tada je, slično kao i u prvom slučaju , gdje je pa je omeđen odozdo s . No tu je problem što nije element od (jer nije element od ), no koristeći Arhimedov aksiom, možeš dokazati da je , samo trebaš elemente iz prikazati u "pogodnijoj formi". (uputa: )

Na kraju treba još primijetiti da ne treba uopće tražiti i jer je u svakom slučaju i .

Znači, prema onoj propoziciji s vježbi je

i
.




Zadnja promjena: Ilja; 23:49 ned, 11. 12. 2005; ukupno mijenjano 2 put/a.
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Posjetite Web stranice
aska
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 02. 11. 2005. (20:01:50)
Postovi: (5B)16
Sarma = la pohva - posuda
12 = 15 - 3

PostPostano: 18:33 ned, 11. 12. 2005    Naslov: Citirajte i odgovorite

Aha,radila sam tocno tako. Samo sta sam zaboravila na detalj da 3/2 ne moze bit min jer nije u drugom skupu..

I,kao sto rekoh:

:thankyou:
Aha,radila sam tocno tako. Samo sta sam zaboravila na detalj da 3/2 ne moze bit min jer nije u drugom skupu..

I,kao sto rekoh:

Thank you



_________________
Ovcica
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail
Ilja
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 30. 10. 2002. (22:22:31)
Postovi: (1AF)16
Sarma = la pohva - posuda
137 = 185 - 48

PostPostano: 0:11 pon, 12. 12. 2005    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="aska"]Aha,radila sam tocno tako. Samo sta sam zaboravila na detalj da 3/2 ne moze bit min jer nije u drugom skupu..

I,kao sto rekoh:

:thankyou:[/quote]

Nema na čemu, samo pitaj, zadaci i jesu puni "malih i korisnih trikova". :wink: :D
aska (napisa):
Aha,radila sam tocno tako. Samo sta sam zaboravila na detalj da 3/2 ne moze bit min jer nije u drugom skupu..

I,kao sto rekoh:

Thank you


Nema na čemu, samo pitaj, zadaci i jesu puni "malih i korisnih trikova". Wink Very Happy


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Posjetite Web stranice
Gost






PostPostano: 21:20 uto, 3. 1. 2006    Naslov: Citirajte i odgovorite

vezano uz prvi zadatak 3. zadace i opcenito:zasto smo na vjezbama prvo pisali:infS=min(infs1,infs2) a kasnije je to bilo min(infs1infs2,sups1sups2,...)? I ako S rasatvimo na umnožak 3 skupa je li onda njegov infS=min(infs1infs2infs3,sups1sups2sups3,infs1infs2sups3,....)?
vezano uz prvi zadatak 3. zadace i opcenito:zasto smo na vjezbama prvo pisali:infS=min(infs1,infs2) a kasnije je to bilo min(infs1infs2,sups1sups2,...)? I ako S rasatvimo na umnožak 3 skupa je li onda njegov infS=min(infs1infs2infs3,sups1sups2sups3,infs1infs2sups3,....)?


[Vrh]
Ignavia
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 02. 10. 2004. (19:22:39)
Postovi: (235)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
91 = 108 - 17
Lokacija: prijestolnica

PostPostano: 22:11 uto, 3. 1. 2006    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="Anonymous"]vezano uz prvi zadatak 3. zadace i opcenito:zasto smo na vjezbama prvo pisali:infS=min(infs1,infs2) a kasnije je to bilo min(infs1infs2,sups1sups2,...)? I ako S rasatvimo na umnožak 3 skupa je li onda njegov infS=min(infs1infs2infs3,sups1sups2sups3,infs1infs2sups3,....)?[/quote]

opcenito ti je super u tim zadacima to kaj nemas puno mogucnosti jer su obicno samo dva skupa, pa pogledas sve kombinacije umnozaka i odaberes najmanji i najveci i to je to...
isto radis ak imas 3 skupa sam kaj onda ima mrvicu vise kombinacija :D

a ne kuzim tocno kaj pitas ovo sa vjezbi... :grebgreb:
Anonymous (napisa):
vezano uz prvi zadatak 3. zadace i opcenito:zasto smo na vjezbama prvo pisali:infS=min(infs1,infs2) a kasnije je to bilo min(infs1infs2,sups1sups2,...)? I ako S rasatvimo na umnožak 3 skupa je li onda njegov infS=min(infs1infs2infs3,sups1sups2sups3,infs1infs2sups3,....)?


opcenito ti je super u tim zadacima to kaj nemas puno mogucnosti jer su obicno samo dva skupa, pa pogledas sve kombinacije umnozaka i odaberes najmanji i najveci i to je to...
isto radis ak imas 3 skupa sam kaj onda ima mrvicu vise kombinacija Very Happy

a ne kuzim tocno kaj pitas ovo sa vjezbi... Kotacici rade 100 na sat



_________________
moj prostor
Smoking
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail Posjetite Web stranice MSNM
ivanam
Forumaš s poteškoćama u pisanju
Forumaš s poteškoćama u pisanju


Pridružen/a: 21. 12. 2005. (16:25:02)
Postovi: (14)16
Sarma = la pohva - posuda
= 3 - 0

PostPostano: 0:26 sri, 4. 1. 2006    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="Ignavia"][quote="Anonymous"]vezano uz prvi zadatak 3. zadace i opcenito:zasto smo na vjezbama prvo pisali:infS=min(infs1,infs2) a kasnije je to bilo min(infs1infs2,sups1sups2,...)? I[/quote]
a ne kuzim tocno kaj pitas ovo sa vjezbi... :grebgreb:[/quote]

ja nisam bila taj dan na vježbama, ali mi intucija govori da je to možda zato što je prva tvrdnje iskazana kada su S1 i S2 podskupovi od R+, a onda je napisana kuharica kak se postupa u općem slučaju (ako vam se ne da misliti) i to točno onako kako je drugarica Ignavia rekla. :D
Ignavia (napisa):
Anonymous (napisa):
vezano uz prvi zadatak 3. zadace i opcenito:zasto smo na vjezbama prvo pisali:infS=min(infs1,infs2) a kasnije je to bilo min(infs1infs2,sups1sups2,...)? I

a ne kuzim tocno kaj pitas ovo sa vjezbi... Kotacici rade 100 na sat


ja nisam bila taj dan na vježbama, ali mi intucija govori da je to možda zato što je prva tvrdnje iskazana kada su S1 i S2 podskupovi od R+, a onda je napisana kuharica kak se postupa u općem slučaju (ako vam se ne da misliti) i to točno onako kako je drugarica Ignavia rekla. Very Happy


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Posjetite Web stranice
Drvena Matrija
Forumaš s poteškoćama u pisanju
Forumaš s poteškoćama u pisanju


Pridružen/a: 21. 12. 2005. (00:11:50)
Postovi: (11)16
Sarma = la pohva - posuda
= 7 - 0
Lokacija: u trajnoj odsutnosti (dok me ne zbrišu)

PostPostano: 0:49 sri, 4. 1. 2006    Naslov: Citirajte i odgovorite

Ja bih pak rekla da ova formula inf S=min(inf S1,inf S2) dolazi iz sasvim desete situacije: kada je S=S1 unija S2.

Imali smo različite formule za inf S, sup S kada je:
S=S1 unija S2
S=S1 + S2
S=S1 * S2
Formule za uniju i zbroj su jednostavne, a formule za produkt se pamte upravo pomoću trika koji je navela gđica demonstratorica Ignavia. :thumbup:
Ja bih pak rekla da ova formula inf S=min(inf S1,inf S2) dolazi iz sasvim desete situacije: kada je S=S1 unija S2.

Imali smo različite formule za inf S, sup S kada je:
S=S1 unija S2
S=S1 + S2
S=S1 * S2
Formule za uniju i zbroj su jednostavne, a formule za produkt se pamte upravo pomoću trika koji je navela gđica demonstratorica Ignavia. Thumb up!


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
ivanam
Forumaš s poteškoćama u pisanju
Forumaš s poteškoćama u pisanju


Pridružen/a: 21. 12. 2005. (16:25:02)
Postovi: (14)16
Sarma = la pohva - posuda
= 3 - 0

PostPostano: 0:59 sri, 4. 1. 2006    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="Drvena Matrija"]Ja bih pak rekla da ova formula inf S=min(inf S1,inf S2) dolazi iz sasvim desete situacije: kada je S=S1 unija S2.
[/quote]

Matrija imaš pravo, ja ludača kakva jesam vidjevši drugu formulu sam apriori pretpostavila prvu i radi takve greške sam primorena reći da je kucno i moj čas za odlaskom natrag u Hollywood...

pa zbogom drugovi i drugarice, bilo mi je ugodno s vama, a vama sigurno ni blizu toliko sa mnom...
Drvena Matrija (napisa):
Ja bih pak rekla da ova formula inf S=min(inf S1,inf S2) dolazi iz sasvim desete situacije: kada je S=S1 unija S2.


Matrija imaš pravo, ja ludača kakva jesam vidjevši drugu formulu sam apriori pretpostavila prvu i radi takve greške sam primorena reći da je kucno i moj čas za odlaskom natrag u Hollywood...

pa zbogom drugovi i drugarice, bilo mi je ugodno s vama, a vama sigurno ni blizu toliko sa mnom...


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Posjetite Web stranice
Ignavia
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 02. 10. 2004. (19:22:39)
Postovi: (235)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
91 = 108 - 17
Lokacija: prijestolnica

PostPostano: 1:28 sri, 4. 1. 2006    Naslov: Citirajte i odgovorite

da... pa, goste, mogao bi i doc na demonstrature mozda, ja ti jos svasta znam :lol:
bas fali novih lica, s redovitom ekipom se vec predobro znam pa vise nisam autoritet :valjalo:
a kad bi dosli novi ljudi mogla bi primjenit nove taktike i predstavit se u ponesto drugacijem svjetlu :palpatine: :freddy:
da... pa, goste, mogao bi i doc na demonstrature mozda, ja ti jos svasta znam Laughing
bas fali novih lica, s redovitom ekipom se vec predobro znam pa vise nisam autoritet Samo mi jos jednom dodji pijan tako kasno u kucu!!!
a kad bi dosli novi ljudi mogla bi primjenit nove taktike i predstavit se u ponesto drugacijem svjetlu Emperor Palpatine (Darth Sidious) Freddy Kruger



_________________
moj prostor
Smoking
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail Posjetite Web stranice MSNM
mare
Gost





PostPostano: 14:35 čet, 5. 1. 2006    Naslov: Citirajte i odgovorite

Helou,dragi matematičari, molila bih da se nađe neka dobra duša da mi pomogne riješiti 3. zadatak sa infimumima i supremumima šta je Mr. Ilja stavija na net. Mislim, jasno mi je da je supremum 1 zato što je cijeli ovaj razlomak sigurno veći od 0, i isto tako da skup nije ograničen odozdo jer kad npr. pustin n da ide u beskonačnost tada i cijeli skup ode u beskonačnost...sad mi se u svemu tome čini da sam to malo onako zdravo seljački riješila, tj. ne znam dokazat :cry:
pliz helpajte
:thankyou:
Helou,dragi matematičari, molila bih da se nađe neka dobra duša da mi pomogne riješiti 3. zadatak sa infimumima i supremumima šta je Mr. Ilja stavija na net. Mislim, jasno mi je da je supremum 1 zato što je cijeli ovaj razlomak sigurno veći od 0, i isto tako da skup nije ograničen odozdo jer kad npr. pustin n da ide u beskonačnost tada i cijeli skup ode u beskonačnost...sad mi se u svemu tome čini da sam to malo onako zdravo seljački riješila, tj. ne znam dokazat Crying or Very sad
pliz helpajte
Thank you


[Vrh]
Prethodni postovi:   
Započnite novu temu   Odgovorite na temu   printer-friendly view    Forum@DeGiorgi: Početna -> Kolegiji 1. godine, preddiplomski studij Matematika -> Matematička analiza 1 i 2 Vremenska zona: GMT + 01:00.
Idite na 1, 2  Sljedeće
Stranica 1 / 2.

 
Forum(o)Bir:  
Ne možete otvarati nove teme.
Ne možete odgovarati na postove.
Ne možete uređivati Vaše postove.
Ne možete izbrisati Vaše postove.
Ne možete glasovati u anketama.
You can attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group
Theme created by Vjacheslav Trushkin
HR (Cro) by Ančica Sečan