Search
 
 
  Engleski
 
 
 
Open in this window (click to change)
Forum@DeGiorgi: Početna
Forum za podršku nastavi na PMF-MO
Login Registracija FAQ Smajlići Članstvo Pretražnik Forum@DeGiorgi: Početna

Nekoliko zadataka iz analiticke
WWW:

Moja sarma
 
Započnite novu temu   Odgovorite na temu   printer-friendly view    Forum@DeGiorgi: Početna -> Kolegiji 1. godine, nastavnički studiji -> Analitička geometrija
Prethodna tema :: Sljedeća tema  
Autor/ica Poruka
Martinab
Moderator
Moderator


Pridružen/a: 02. 04. 2003. (19:07:56)
Postovi: (2A03E)16
Sarma = la pohva - posuda
143 = 167 - 24

PostPostano: 9:21 sub, 10. 12. 2005    Naslov: Nekoliko zadataka iz analiticke Citirajte i odgovorite

[quote="D.E.A."] ...Tice se zadace iz analiticke

[/quote]

Prebacila sam ovdje jer sam mislila da bi i drugima moglo biti korisno.

[quote="D.E.A."]
2. i 7.zadatak
Da li se to provjerava tako da kroz dvije tj.tri tocke povucemo pravac tj.ravninu i uvrstimo preostalu tocku u jednadzbu pa vidmo da li pripada toj jednadzbi?
[/quote]

Da. Pravac je odreden s dvije tocke. Jedna mogucnost ovdje je provuci pravac kroz dvije i odrediti da li treca tocka lezi na njemu (tj uvrstiti njene koordinate u jdzbu tog pravca i provjeriti da li ju zadovoljavaju). Ako netko jos iam problema s tehnickom stranom toga, predlazem da za vjezbu napravi to za sve tri mogucnosti (pravac kroz A i B, pravac kroz B i C, pravac kroz A i C) i provjeri da li uvijek dobiva isto rjesenje.
Druga mogucnost je rezonirati ovako: tri tocke su kolinearne ako i samo ako su vektori odredeni njima kolinearni (nacrtajte si to). I onda izracunas AB i BC i provjeris jesu li kolinearni! Usput razmisi zasto ti trebaju samo dva a ne sva tri vektora (tj AC).
Za 7 zadatak vrijedi isto, samo rijec KOLINEARNI zamijenis sa KOMPLANARNI i sve brojeve povecas za jedan (jer si u jedan vecohj dimenziji). Ako ti ovdje treba jos objasnjenja javi.

[quote="D.E.A."]
5.zadatak
znamo da je vekotor smjera okomit na vektor smjera pravca ali ne mogu dobiti nikako vektor smjera tog pravca jer imam 2 jednadzbe sa 3 nepoznanice.kako dalje????
[/quote]
Vektor smjera je okomit na oba vektora smjera pravaca, slazem se, i da, to su dvije jednadzbe s tri nepoznanice. Ali to je opet ona fora kao na vjezbama: jednu neoznanicu si mozes tijekom rjesavanja odrediti sama; jer taj vektor nije jedinstveno odreden (ako je v vektor smjera onda su i 2v i -v isto). Samo rjesavas taj sustav, i onda kad dobijes sve nepoznanice izrazene preko jedne, tu jednu si odredis sama kolko hoces da bude. Time ZAPRAVO biras kolko dugacak hoces da ti bude taj vektor smjera.

[quote="D.E.A."]
10.zadatak
imam isti problem ko sa petim samo je ravnina u pitanju
[/quote]
I moj odgovor je isti samo je ravnina u pitanju :)

Ako imas (ili netko drugi, ne odgovaram samo na D.E.A.ina pitanja) jos pitanja posalji. Necu rjesavati zadacu na webu :) ali mislim da bilo koje objasnjenje KAKO i ZASTO se nesto radi moze biti korisno.
I :thumbup: za rjesavanje cijele zadace!
D.E.A. (napisa):
...Tice se zadace iz analiticke



Prebacila sam ovdje jer sam mislila da bi i drugima moglo biti korisno.

D.E.A. (napisa):

2. i 7.zadatak
Da li se to provjerava tako da kroz dvije tj.tri tocke povucemo pravac tj.ravninu i uvrstimo preostalu tocku u jednadzbu pa vidmo da li pripada toj jednadzbi?


Da. Pravac je odreden s dvije tocke. Jedna mogucnost ovdje je provuci pravac kroz dvije i odrediti da li treca tocka lezi na njemu (tj uvrstiti njene koordinate u jdzbu tog pravca i provjeriti da li ju zadovoljavaju). Ako netko jos iam problema s tehnickom stranom toga, predlazem da za vjezbu napravi to za sve tri mogucnosti (pravac kroz A i B, pravac kroz B i C, pravac kroz A i C) i provjeri da li uvijek dobiva isto rjesenje.
Druga mogucnost je rezonirati ovako: tri tocke su kolinearne ako i samo ako su vektori odredeni njima kolinearni (nacrtajte si to). I onda izracunas AB i BC i provjeris jesu li kolinearni! Usput razmisi zasto ti trebaju samo dva a ne sva tri vektora (tj AC).
Za 7 zadatak vrijedi isto, samo rijec KOLINEARNI zamijenis sa KOMPLANARNI i sve brojeve povecas za jedan (jer si u jedan vecohj dimenziji). Ako ti ovdje treba jos objasnjenja javi.

D.E.A. (napisa):

5.zadatak
znamo da je vekotor smjera okomit na vektor smjera pravca ali ne mogu dobiti nikako vektor smjera tog pravca jer imam 2 jednadzbe sa 3 nepoznanice.kako dalje????

Vektor smjera je okomit na oba vektora smjera pravaca, slazem se, i da, to su dvije jednadzbe s tri nepoznanice. Ali to je opet ona fora kao na vjezbama: jednu neoznanicu si mozes tijekom rjesavanja odrediti sama; jer taj vektor nije jedinstveno odreden (ako je v vektor smjera onda su i 2v i -v isto). Samo rjesavas taj sustav, i onda kad dobijes sve nepoznanice izrazene preko jedne, tu jednu si odredis sama kolko hoces da bude. Time ZAPRAVO biras kolko dugacak hoces da ti bude taj vektor smjera.

D.E.A. (napisa):

10.zadatak
imam isti problem ko sa petim samo je ravnina u pitanju

I moj odgovor je isti samo je ravnina u pitanju Smile

Ako imas (ili netko drugi, ne odgovaram samo na D.E.A.ina pitanja) jos pitanja posalji. Necu rjesavati zadacu na webu Smile ali mislim da bilo koje objasnjenje KAKO i ZASTO se nesto radi moze biti korisno.
I Thumb up! za rjesavanje cijele zadace!



_________________
A comathematician is a device for turning cotheorems into ffee. A cotheorem is, naturally, an easy nsequence of a rollary.
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail
Pukica
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 22. 10. 2004. (16:42:51)
Postovi: (1A5)16
Sarma = la pohva - posuda
= 22 - 13

PostPostano: 13:22 ned, 11. 12. 2005    Naslov: Citirajte i odgovorite

imam pitanje u vezi 6-tog zadatka...
kada to rijesim pomocu determinante dobim neku jednadzbu ravnine

koja npr glasi ( ovo je samo primjer..nisam tako dobila :P )

5x + 10 y + 20 z = 0
moje pitanje je da li to smijemo skratiti sa 5 da dobimo x+ 2y + 4z = 0?

da li se to smije napraviti a da rijesenje ostane isto?
imam pitanje u vezi 6-tog zadatka...
kada to rijesim pomocu determinante dobim neku jednadzbu ravnine

koja npr glasi ( ovo je samo primjer..nisam tako dobila Razz )

5x + 10 y + 20 z = 0
moje pitanje je da li to smijemo skratiti sa 5 da dobimo x+ 2y + 4z = 0?

da li se to smije napraviti a da rijesenje ostane isto?



_________________
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
beros
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 06. 11. 2002. (11:48:22)
Postovi: (29)16
Sarma = la pohva - posuda
= 6 - 0

PostPostano: 14:08 ned, 11. 12. 2005    Naslov: Citirajte i odgovorite

Ravninu određenu jednadžbom Ax+By+Cz+D=0 čine sve točke (x,y,z) za koje vrijedi navedeni uvjet (Ax+By+Cz+D=0). Pa sad, ako sve podijelite istim brojem ništa se neće mijenjati...
Ravninu određenu jednadžbom Ax+By+Cz+D=0 čine sve točke (x,y,z) za koje vrijedi navedeni uvjet (Ax+By+Cz+D=0). Pa sad, ako sve podijelite istim brojem ništa se neće mijenjati...


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
D.E.A.
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 10. 05. 2005. (21:37:32)
Postovi: (57)16
Spol: žensko
Sarma = la pohva - posuda
= 8 - 3
Lokacija: Tangenta ;)

PostPostano: 23:49 pon, 12. 12. 2005    Naslov: Citirajte i odgovorite

puno hvala martinab na brzom odgovoru :)
puno hvala martinab na brzom odgovoru Smile



_________________
I cry when angels deserve to die...
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail
Martinab
Moderator
Moderator


Pridružen/a: 02. 04. 2003. (19:07:56)
Postovi: (2A03E)16
Sarma = la pohva - posuda
143 = 167 - 24

PostPostano: 16:28 uto, 13. 12. 2005    Naslov: Citirajte i odgovorite

Da, Martinab ima novi nick na forumu, koji je igrom slucaja isti kao prezime drugog asistenta na analitickoj... :wink:
Da, Martinab ima novi nick na forumu, koji je igrom slucaja isti kao prezime drugog asistenta na analitickoj... Wink



_________________
A comathematician is a device for turning cotheorems into ffee. A cotheorem is, naturally, an easy nsequence of a rollary.
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail
D.E.A.
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 10. 05. 2005. (21:37:32)
Postovi: (57)16
Spol: žensko
Sarma = la pohva - posuda
= 8 - 3
Lokacija: Tangenta ;)

PostPostano: 18:29 uto, 13. 12. 2005    Naslov: Citirajte i odgovorite

ja sam milsla na ovo kaj si mi odgovorila u subotu ujutro, samo kaj nisam dugo bila na forumu pa... :oops:
ja sam milsla na ovo kaj si mi odgovorila u subotu ujutro, samo kaj nisam dugo bila na forumu pa... Embarassed



_________________
I cry when angels deserve to die...
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail
Prethodni postovi:   
Započnite novu temu   Odgovorite na temu   printer-friendly view    Forum@DeGiorgi: Početna -> Kolegiji 1. godine, nastavnički studiji -> Analitička geometrija Vremenska zona: GMT + 01:00.
Stranica 1 / 1.

 
Forum(o)Bir:  
Ne možete otvarati nove teme.
Ne možete odgovarati na postove.
Ne možete uređivati Vaše postove.
Ne možete izbrisati Vaše postove.
Ne možete glasovati u anketama.
You can attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group
Theme created by Vjacheslav Trushkin
HR (Cro) by Ančica Sečan