Search
 
 
  Engleski
 
 
 
Open in this window (click to change)
Forum@DeGiorgi: Početna
Forum za podršku nastavi na PMF-MO
Login Registracija FAQ Smajlići Članstvo Pretražnik Forum@DeGiorgi: Početna

integral kompleksni
WWW:

Moja sarma
 
Započnite novu temu   Odgovorite na temu   printer-friendly view    Forum@DeGiorgi: Početna -> Kolegiji 3. godine -> Kompleksna analiza
Prethodna tema :: Sljedeća tema  
Autor/ica Poruka
Svetozar Kraljević
Gost





PostPostano: 17:50 ned, 18. 12. 2005    Naslov: integral kompleksni Citirajte i odgovorite

Riješit emi molim vas ovaj zadatak, treba mi u fizici. Mislim da se rješava preko kompleskne analize i znam da treba ispasti neki lijepi broj. Mathematica ga ne može izračunati (osim približno) ili je ja nisam znao nagovoriti. :D

[latex]\displaystyle\int_{0}^{+\infty}\frac{dx}{(4x^2+\pi^2)\,\mathop{\mathrm{ch}}x}[/latex]
Riješit emi molim vas ovaj zadatak, treba mi u fizici. Mislim da se rješava preko kompleskne analize i znam da treba ispasti neki lijepi broj. Mathematica ga ne može izračunati (osim približno) ili je ja nisam znao nagovoriti. Very Happy



[Vrh]
vjekovac
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 23. 01. 2003. (18:26:55)
Postovi: (2DB)16
Spol: kućni ljubimac
Sarma = la pohva - posuda
182 = 198 - 16

PostPostano: 1:55 uto, 20. 12. 2005    Naslov: Citirajte i odgovorite

[latex]I=\int_{0}^{+\infty}\frac{dx}{(4x^2+\pi^2)\mathop{\mathrm{ch}}x}=?[/latex]

Definiramo [latex]f(z)=\frac{1}{(4z^2+\pi^2)\mathop{\mathrm{ch}}z}[/latex]
Funkcija [i]f[/i] ima izolirane singularitete u (nultočkama nazivnika): [latex]\frac{(2k+1)\pi i}{2};\quad k\in\mathbb{Z}[/latex]

Izračunamo reziduume u tim točkama (trebat će nam samo oni u gornjoj poluravnini):
u [latex]\frac{\pi i}{2}[/latex] je pol 2. reda te [latex]\mathop{\mathrm{Res}}(f,\frac{\pi i}{2})=\frac{-i}{4\pi^2}[/latex]
u [latex]\frac{(2k+1)\pi i}{2}[/latex]; k>=1 je pol 1. reda te [latex]\mathop{\mathrm{Res}}(f,\frac{(2k+1)\pi i}{2})=\frac{(-1)^k\, i}{4\pi^2 k(k+1)}[/latex]

Integriramo funkciju [i]f[/i] po (pozitivno orijentiranom) rubu pravokutnika [latex][-R,R]\times [0,k\pi][/latex] (za neke R>0, k€[b]N[/b]).
Dakle, vrhovi pravokutnika su kompleksni brojevi [latex]-R, R, R+k\pi i, -R+k\pi i[/latex]

Prema teoremu o reziduumima taj integral je jednak [latex]2\pi i \sum_{l=0}^{k-1}\mathop{\mathrm{Res}}\left(f,\frac{(2l+1)\pi i}{2}\right)[/latex]
što se može srediti kao [latex]\frac{1}{2\pi}\left(\sum_{l=1}^{k-1}\frac{(-1)^{l-1}}{l}+\sum_{l=1}^{k}\frac{(-1)^{l-1}}{l}\right)[/latex]
Primijetimo da je [latex]\lim_{k\to\infty}[/latex] od posljednjeg izraza jednak [latex]\frac{\ln 2}{\pi}[/latex]

Integrali po stranicama pravokutnika su sljedeći:
-donja stranica: [latex]\int_{-R}^{R}\frac{dx}{(4x^2+\pi^2)\mathop{\mathrm{ch}}x}[/latex]
-gornja stranica: [latex]-\int_{-R}^{R}\frac{dx}{(4(x+k\pi i)^2+\pi^2)\mathop{\mathrm{ch}}x}[/latex]
-desna stranica: [latex]\int_{0}^{k\pi}\frac{i\,dy}{(4(R+y i)^2+\pi^2)\mathop{\mathrm{ch}}(R+y i)}[/latex]
-lijeva stranica: [latex]-\int_{0}^{k\pi}\frac{i\,dy}{(4(-R+y i)^2+\pi^2)\mathop{\mathrm{ch}}(-R+y i)}[/latex]

Najprije ćemo pustiti [latex]\lim_{R\to\infty}[/latex], a zatim [latex]\lim_{k\to\infty}[/latex]

-donja stranica: Integral po donjoj stranici teži prema 2I.

-gornja stranica: Koristeći [latex]\left|4(x+k\pi i)^2+\pi^2\right|\geq (4k^2-1)\pi^2[/latex]
dobivamo da je apsolutno od integrala [latex]\leq\frac{1}{(4k^2-1)\pi^2}\int_{-R}^{R}\frac{dx}{\mathop{\mathrm{ch}}x}[/latex]
Prelaskom na [latex]\lim_{R\to\infty}[/latex] dobivamo [latex]\leq\frac{\pi}{(4k^2-1)\pi^2}[/latex]
a zatim prelaskom na [latex]\lim_{k\to\infty}[/latex] dobijemo 0.

-desna stranica: Koristeći [latex]\left|\mathop{\mathrm{ch}}(R+y i)\right|\geq\mathop{\mathrm{sh}}R[/latex]
te [latex]\left|4(R+y i)^2+\pi^2\right|\geq 4R^2+\pi^2[/latex] (za [latex]R\geq\frac{\pi}{2}[/latex])
dobivamo da je apsolutno od integrala [latex]\leq\frac{k\pi}{(4R^2+\pi^2)\mathop{\mathrm{sh}}R}[/latex]
Prelaskom na [latex]\lim_{R\to\infty}[/latex] dobivamo 0, a zatim prelaskom na [latex]\lim_{k\to\infty}[/latex]
trivijalno opet 0.

-lijeva stranica: Analogno (kao i desna) teži u 0.

Zaključujemo [latex]2I=\frac{\ln 2}{\pi}[/latex], tj. [latex]I=\frac{\ln 2}{2\pi}[/latex]


Definiramo
Funkcija f ima izolirane singularitete u (nultočkama nazivnika):

Izračunamo reziduume u tim točkama (trebat će nam samo oni u gornjoj poluravnini):
u je pol 2. reda te
u ; k>=1 je pol 1. reda te

Integriramo funkciju f po (pozitivno orijentiranom) rubu pravokutnika (za neke R>0, k€N).
Dakle, vrhovi pravokutnika su kompleksni brojevi

Prema teoremu o reziduumima taj integral je jednak
što se može srediti kao
Primijetimo da je od posljednjeg izraza jednak

Integrali po stranicama pravokutnika su sljedeći:
-donja stranica:
-gornja stranica:
-desna stranica:
-lijeva stranica:

Najprije ćemo pustiti , a zatim

-donja stranica: Integral po donjoj stranici teži prema 2I.

-gornja stranica: Koristeći
dobivamo da je apsolutno od integrala
Prelaskom na dobivamo
a zatim prelaskom na dobijemo 0.

-desna stranica: Koristeći
te (za )
dobivamo da je apsolutno od integrala
Prelaskom na dobivamo 0, a zatim prelaskom na
trivijalno opet 0.

-lijeva stranica: Analogno (kao i desna) teži u 0.

Zaključujemo , tj.


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Posjetite Web stranice
Prethodni postovi:   
Započnite novu temu   Odgovorite na temu   printer-friendly view    Forum@DeGiorgi: Početna -> Kolegiji 3. godine -> Kompleksna analiza Vremenska zona: GMT + 01:00.
Stranica 1 / 1.

 
Forum(o)Bir:  
Možete otvarati nove teme.
Možete odgovarati na postove.
Ne možete uređivati Vaše postove.
Ne možete izbrisati Vaše postove.
Ne možete glasovati u anketama.
You can attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group
Theme created by Vjacheslav Trushkin
HR (Cro) by Ančica Sečan