Search
 
 
  Engleski
 
 
 
Open in this window (click to change)
Forum@DeGiorgi: Početna
Forum za podršku nastavi na PMF-MO
Login Registracija FAQ Smajlići Članstvo Pretražnik Forum@DeGiorgi: Početna

(Očekujte sve češća) pitanja o LaTeXu
Idite na Prethodno  1, 2, 3 ... 18, 19, 20, 21  Sljedeće
Moja sarma
 
Započnite novu temu   Odgovorite na temu   printer-friendly view    Forum@DeGiorgi: Početna -> Ostalo - ozbiljno -> Računala (općenito)
Prethodna tema :: Sljedeća tema  
Autor/ica Poruka
Nightrider
Forumaš s poteškoćama u pisanju
Forumaš s poteškoćama u pisanju


Pridružen/a: 19. 03. 2013. (19:01:05)
Postovi: (61)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
-40 = 8 - 48

PostPostano: 14:29 pet, 22. 3. 2013    Naslov: Citirajte i odgovorite

ahhahaha nije naglasak na animaciji :D

Zahvaljujem mladi gospodine.
ahhahaha nije naglasak na animaciji Very Happy

Zahvaljujem mladi gospodine.


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
ivan.kokan
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 12. 05. 2010. (20:41:30)
Postovi: (21)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
10 = 10 - 0
Lokacija: Zagreb

PostPostano: 1:13 uto, 26. 3. 2013    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="Nightrider"][latex]\displaystyle\sum_{m=1}^{n}{\sum_{{j=1}\atop {p^{j}|m}}^{\infty}}[/latex]

Hvala ti![/quote]

Dodatni savjet - koristi \mid za simbol djeljivosti zbog prikladnog spacinga.

[size=9][color=#999999]Added after 9 minutes:[/color][/size]

[quote="Nightrider"]Kako ovo napravit u LaTexu, je li moguce uopce:

http://www.sketchtoy.com/25897671[/quote]

Jednostavno rješenje pruža paket cancel (koji izgleda nije podržan na forumu):
[latex]\frac{\cancel{2}}{\cancel{4}}} = \frac{1}{2}[/latex]
[latex]\frac{\cancelto{1}{2}}{\cancelto{2}{4}}} = \frac{1}{2}[/latex]

http://www.ctan.org/pkg/cancel
http://ctan.ijs.si/tex-archive/macros/latex/contrib/cancel/cancel.pdf
Nightrider (napisa):


Hvala ti!


Dodatni savjet - koristi \mid za simbol djeljivosti zbog prikladnog spacinga.

Added after 9 minutes:

Nightrider (napisa):
Kako ovo napravit u LaTexu, je li moguce uopce:

http://www.sketchtoy.com/25897671


Jednostavno rješenje pruža paket cancel (koji izgleda nije podržan na forumu):



http://www.ctan.org/pkg/cancel
http://ctan.ijs.si/tex-archive/macros/latex/contrib/cancel/cancel.pdf


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Posjetite Web stranice
Neno
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 08. 02. 2008. (20:03:15)
Postovi: (98)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
-33 = 19 - 52
Lokacija: Zagreb

PostPostano: 10:25 pon, 1. 4. 2013    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="vsego"]Ako naglasak nije na animaciji,
[dtex]\frac{\not2^1}{\not4_2} = \frac{1}{2}[/dtex]
[/quote]
ovdje ste prekrižili kosom crtom [u]jednoznamenkasti broj [/u]i dobili
[latex]\frac{\not2^1}{\not4_2} = \frac{1}{2}[/latex]

sad imam problemčić, npr. jednakost

[latex]1,7\cdot 10^1=0,00017\cdot 10^{5}[/latex]

onaj eksponent 5 znam prekrižiti, ovako: [latex]0,00017\cdot 10^{\not5}[/latex]

ne znam tamo lijevo, gdje piše [latex]10^1[/latex] kojim zapisom da jednom kosom crticom prekrižim cijelu potenciju; da obuhvatim i bazu 10 ([u]dvoznamenkasti broj[/u]) i eksponent 1 ? Hvala!
vsego (napisa):
Ako naglasak nije na animaciji,
[dtex]\frac{\not2^1}{\not4_2} = \frac{1}{2}[/dtex]

ovdje ste prekrižili kosom crtom jednoznamenkasti broj i dobili


sad imam problemčić, npr. jednakost



onaj eksponent 5 znam prekrižiti, ovako:

ne znam tamo lijevo, gdje piše kojim zapisom da jednom kosom crticom prekrižim cijelu potenciju; da obuhvatim i bazu 10 (dvoznamenkasti broj) i eksponent 1 ? Hvala!


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
ivan.kokan
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 12. 05. 2010. (20:41:30)
Postovi: (21)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
10 = 10 - 0
Lokacija: Zagreb

PostPostano: 11:51 pon, 1. 4. 2013    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="Neno"][quote="vsego"]Ako naglasak nije na animaciji,
[dtex]\frac{\not2^1}{\not4_2} = \frac{1}{2}[/dtex]
[/quote]
ovdje ste prekrižili kosom crtom [u]jednoznamenkasti broj [/u]i dobili
[latex]\frac{\not2^1}{\not4_2} = \frac{1}{2}[/latex]

sad imam problemčić, npr. jednakost

[latex]1,7\cdot 10^1=0,00017\cdot 10^{5}[/latex]

onaj eksponent 5 znam prekrižiti, ovako: [latex]0,00017\cdot 10^{\not5}[/latex]

ne znam tamo lijevo, gdje piše [latex]10^1[/latex] kojim zapisom da jednom kosom crticom prekrižim cijelu potenciju; da obuhvatim i bazu 10 ([u]dvoznamenkasti broj[/u]) i eksponent 1 ? Hvala![/quote]

Ako ne želiš koristiti paket cancel, možeš ovako (ali za to ti treba paket centernot):
[latex]0,00017\cdot \centernot{10^5}[/latex]
Neno (napisa):
vsego (napisa):
Ako naglasak nije na animaciji,
[dtex]\frac{\not2^1}{\not4_2} = \frac{1}{2}[/dtex]

ovdje ste prekrižili kosom crtom jednoznamenkasti broj i dobili


sad imam problemčić, npr. jednakost



onaj eksponent 5 znam prekrižiti, ovako:

ne znam tamo lijevo, gdje piše kojim zapisom da jednom kosom crticom prekrižim cijelu potenciju; da obuhvatim i bazu 10 (dvoznamenkasti broj) i eksponent 1 ? Hvala!


Ako ne želiš koristiti paket cancel, možeš ovako (ali za to ti treba paket centernot):


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Posjetite Web stranice
vsego
Site Admin
Site Admin


Pridružen/a: 06. 10. 2002. (22:07:09)
Postovi: (355F)16
Spol: zombi
Sarma = la pohva - posuda
854 = 1068 - 214
Lokacija: /sbin/init

PostPostano: 12:32 pon, 1. 4. 2013    Naslov: Citirajte i odgovorite

Ako pitas kako to izvesti na Forumu, podsjetit cu da Forum ima dvije implementacije LaTeXa i namjena [b]obje[/b] je da nam pomognu u pisanju formula ovdje, a ne da izvedu bas svaku zackuljicu koja nekome padne na pamet. Takodjer podsjecam i da imamo Metapost podrsku, pa kome se radi cudesa, sretno vam bilo. O:)

That said, ako pitas za pravi (a ne Forumski) LaTeX, Cancel paket kojeg predlaze ivan.kokan mi se cini najbolji pristup problemu, posto je upravo to svrha tog paketa.
Ako pitas kako to izvesti na Forumu, podsjetit cu da Forum ima dvije implementacije LaTeXa i namjena obje je da nam pomognu u pisanju formula ovdje, a ne da izvedu bas svaku zackuljicu koja nekome padne na pamet. Takodjer podsjecam i da imamo Metapost podrsku, pa kome se radi cudesa, sretno vam bilo. Angel

That said, ako pitas za pravi (a ne Forumski) LaTeX, Cancel paket kojeg predlaze ivan.kokan mi se cini najbolji pristup problemu, posto je upravo to svrha tog paketa.



_________________
U pravilu ignoriram pitanja u krivim topicima i kodove koji nisu u [code]...[/code] blokovima.
Takodjer, OBJASNITE sto vas muci! "Sto mi je krivo?", bez opisa u cemu je problem, rijetko ce zadobiti moju paznju.
Drzim prodike
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
kylian501
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 08. 01. 2010. (16:07:42)
Postovi: (10)16
Sarma = la pohva - posuda
= 0 - 0

PostPostano: 16:03 uto, 28. 5. 2013    Naslov: Citirajte i odgovorite

Bok ljudi, molim za pomoc,
naime, mentorica traži da literatura ide po abecedi. Da li je to moguće?

Kad umetnem graf, umetnem ga kao sliku, pa iznad njega piše Slika 1.1., a trebalo bih promjeniti da piše Graf 1.1. Kako se to napravi?
Bok ljudi, molim za pomoc,
naime, mentorica traži da literatura ide po abecedi. Da li je to moguće?

Kad umetnem graf, umetnem ga kao sliku, pa iznad njega piše Slika 1.1., a trebalo bih promjeniti da piše Graf 1.1. Kako se to napravi?


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
goranm
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 12. 11. 2002. (20:09:12)
Postovi: (906)16
Spol: kućni ljubimac
Sarma = la pohva - posuda
218 = 249 - 31

PostPostano: 16:52 uto, 28. 5. 2013    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="kylian501"]Bok ljudi, molim za pomoc,
naime, mentorica traži da literatura ide po abecedi. Da li je to moguće?[/quote]
Ako mislis na sortiranje po abecedi po prezimenu autora, onda jest. Stovise, bibtex (tj. \bibliography{diplomski} u predlosku za diplomski) po defaultu literaturu sortira po abecedi.
[quote]Kad umetnem graf, umetnem ga kao sliku, pa iznad njega piše Slika 1.1., a trebalo bih promjeniti da piše Graf 1.1. Kako se to napravi?[/quote]
Ako koristis predlozak i ako nazive [i]svih[/i] slika zelis promijeniti u Graf, onda bi
[code:1]\renewcommand{\figurename}{Graf}[/code:1]
trebalo biti dovoljno. Inace moras definirati novu okolinu. Tu pomaze paket [tt]float[/tt]. Npr.

[code:1]
\documentclass{article}

\usepackage{float}

\floatstyle{plain}
\newfloat{graf}{thp}{lop}
\floatname{graf}{Graf}

\begin{document}

\begin{graf}
......
\end{graf}

\end{document}
[/code:1]
kylian501 (napisa):
Bok ljudi, molim za pomoc,
naime, mentorica traži da literatura ide po abecedi. Da li je to moguće?

Ako mislis na sortiranje po abecedi po prezimenu autora, onda jest. Stovise, bibtex (tj. \bibliography{diplomski} u predlosku za diplomski) po defaultu literaturu sortira po abecedi.
Citat:
Kad umetnem graf, umetnem ga kao sliku, pa iznad njega piše Slika 1.1., a trebalo bih promjeniti da piše Graf 1.1. Kako se to napravi?

Ako koristis predlozak i ako nazive svih slika zelis promijeniti u Graf, onda bi
Kod:
\renewcommand{\figurename}{Graf}

trebalo biti dovoljno. Inace moras definirati novu okolinu. Tu pomaze paket float. Npr.

Kod:

\documentclass{article}

\usepackage{float}

\floatstyle{plain}
\newfloat{graf}{thp}{lop}
\floatname{graf}{Graf}

\begin{document}

\begin{graf}
......
\end{graf}

\end{document}



_________________
The Dude Abides
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail
ivan.kokan
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 12. 05. 2010. (20:41:30)
Postovi: (21)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
10 = 10 - 0
Lokacija: Zagreb

PostPostano: 19:55 uto, 28. 5. 2013    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="kylian501"]Bok ljudi, molim za pomoc,
naime, mentorica traži da literatura ide po abecedi. Da li je to moguće?

Kad umetnem graf, umetnem ga kao sliku, pa iznad njega piše Slika 1.1., a trebalo bih promjeniti da piše Graf 1.1. Kako se to napravi?[/quote]

Nedavno sam u privatnoj poruci na TeX/LaTeX savjetima ([url]https://www.facebook.com/pages/TeXLaTeX-savjeti/261129223970236[/url]) odgovorio na isto pitanje pa evo copy/paste u nastavku...


TeX/LaTeX savjeti
Well done! Ali sad smo u "problemima"...

Naime, "pročešljali" smo po CTAN-u u potrazi za paketima vezanima za float (http://www.ctan.org/search/?search=float&search_type=description) i nakon kraće analize smo ustanovili da je paket float najprikladniji tvojim potrebama (i bolji od trivfloat). Taj paket smo, uostalom, već spominjali u našim savjetima (provjeri :)) u kontekstu pozicioniranja floating objekata - on definira opciju postavljanja H (strogo "here").

Stoga, predlažemo ti sljedeće rješenje (nakon kojeg ćemo ukratko objasniti što i kako čini) - zahtijeva tek nekoliko minuta implementacije. U preambuli definiraj vlastiti floating objekt grafikon na sljedeći način:
[code:1]\usepackage{float}
\floatstyle{plain}
\newfloat{grafikon}{H}{grf}[chapter]
\floatname{grafikon}{Grafikon}[/code:1]

a u document dio dodaj ove retke:
[code:1]\begin{grafikon}
nesto
\caption{moj caption}
\label{grf:labela_za_referenciranje_na_grafikon}
\end{grafikon}
Pogledaj \ref{grf:labela_za_referenciranje_na_grafikon}.
\listof{grafikon}{POPIS GRAFIKONA}[/code:1]


Objašnjenja:
- \usepackage{float} - koristimo paket float
- \floatstyle{plain} - Svi floating objekti definirani nakon ovog poziva imat će plain stil (u dokumentaciji pogledaj koji su stilovi mogući).
- \newfloat{grafikon}{H}{grf}[chapter] - Definiramo "grafikon" floating objekt, koji će se uvijek strogo postavljati (H) baš na onom mjestu gdje smo naveli [code:1]\begin{grafikon}...\end{grafikon}[/code:1] Kako TeX-prevoditelji koriste pomoćne datoteke, treći argument (grf) upućuje prevoditelja na korištenje (stvaranje) pomoćne datoteke s ekstenzijom grf (ta datoteka je potrebna za generiranje popisa floating objekata, svakako pogledaj njen sadržaj nakon prevođenja) - možeš, naravno, odabrati ektenziju po vlastitom izboru, ali bi bilo dobro da ne bude neka od uobičajenih u kontekstu LaTeX-a. Opcijski argument definira resetiranje brojača grafikona za svako poglavlje, a pretpostavljeno ispisivanje broja grafikona je <broj_poglavlja>.<broj_grafikona>.
- \floatname{grafikon}{Grafikon} - definiramo ime objekta koje će se ispisivati pri pozivu naredbe \caption{...}
- U labelama nije nužan prefiks "grf:", ali ga je zgodno imati kako bi se lakše snalazili (npr. "fig:" za figure, "tab:" za table, "eq:" za equation i sl.).

Više o paketu float možeš saznati ovdje:
http://www.ctan.org/tex-archive/macros/latex/contrib/float
http://ctan.uib.no/macros/latex/contrib/float/float.pdf.

Svakako pročitaj tih nekoliko stranica dokumentacije i nemoj koristiti trivfloat.
kylian501 (napisa):
Bok ljudi, molim za pomoc,
naime, mentorica traži da literatura ide po abecedi. Da li je to moguće?

Kad umetnem graf, umetnem ga kao sliku, pa iznad njega piše Slika 1.1., a trebalo bih promjeniti da piše Graf 1.1. Kako se to napravi?


Nedavno sam u privatnoj poruci na TeX/LaTeX savjetima (https://www.facebook.com/pages/TeXLaTeX-savjeti/261129223970236) odgovorio na isto pitanje pa evo copy/paste u nastavku...


TeX/LaTeX savjeti
Well done! Ali sad smo u "problemima"...

Naime, "pročešljali" smo po CTAN-u u potrazi za paketima vezanima za float (http://www.ctan.org/search/?search=float&search_type=description) i nakon kraće analize smo ustanovili da je paket float najprikladniji tvojim potrebama (i bolji od trivfloat). Taj paket smo, uostalom, već spominjali u našim savjetima (provjeri Smile) u kontekstu pozicioniranja floating objekata - on definira opciju postavljanja H (strogo "here").

Stoga, predlažemo ti sljedeće rješenje (nakon kojeg ćemo ukratko objasniti što i kako čini) - zahtijeva tek nekoliko minuta implementacije. U preambuli definiraj vlastiti floating objekt grafikon na sljedeći način:
Kod:
\usepackage{float}
\floatstyle{plain}
\newfloat{grafikon}{H}{grf}[chapter]
\floatname{grafikon}{Grafikon}


a u document dio dodaj ove retke:
Kod:
\begin{grafikon}
nesto
\caption{moj caption}
\label{grf:labela_za_referenciranje_na_grafikon}
\end{grafikon}
Pogledaj \ref{grf:labela_za_referenciranje_na_grafikon}.
\listof{grafikon}{POPIS GRAFIKONA}



Objašnjenja:
- \usepackage{float} - koristimo paket float
- \floatstyle{plain} - Svi floating objekti definirani nakon ovog poziva imat će plain stil (u dokumentaciji pogledaj koji su stilovi mogući).
- \newfloat{grafikon}{H}{grf}[chapter] - Definiramo "grafikon" floating objekt, koji će se uvijek strogo postavljati (H) baš na onom mjestu gdje smo naveli
Kod:
\begin{grafikon}...\end{grafikon}
Kako TeX-prevoditelji koriste pomoćne datoteke, treći argument (grf) upućuje prevoditelja na korištenje (stvaranje) pomoćne datoteke s ekstenzijom grf (ta datoteka je potrebna za generiranje popisa floating objekata, svakako pogledaj njen sadržaj nakon prevođenja) - možeš, naravno, odabrati ektenziju po vlastitom izboru, ali bi bilo dobro da ne bude neka od uobičajenih u kontekstu LaTeX-a. Opcijski argument definira resetiranje brojača grafikona za svako poglavlje, a pretpostavljeno ispisivanje broja grafikona je <broj_poglavlja>.<broj_grafikona>.
- \floatname{grafikon}{Grafikon} - definiramo ime objekta koje će se ispisivati pri pozivu naredbe \caption{...}
- U labelama nije nužan prefiks "grf:", ali ga je zgodno imati kako bi se lakše snalazili (npr. "fig:" za figure, "tab:" za table, "eq:" za equation i sl.).

Više o paketu float možeš saznati ovdje:
http://www.ctan.org/tex-archive/macros/latex/contrib/float
http://ctan.uib.no/macros/latex/contrib/float/float.pdf.

Svakako pročitaj tih nekoliko stranica dokumentacije i nemoj koristiti trivfloat.




Zadnja promjena: ivan.kokan; 20:08 uto, 28. 5. 2013; ukupno mijenjano 1 put.
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Posjetite Web stranice
cvita
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 02. 11. 2005. (18:03:08)
Postovi: (42)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
= 15 - 6
Lokacija: zg

PostPostano: 19:58 uto, 28. 5. 2013    Naslov: Citirajte i odgovorite

Pozdrav svima,

pisem diplomski, koristeci predlozak naravno, i javlja mi se jedan problem. Uvod mi prelazi na dvije stranice i u headeru druge stranice uvoda mi pise SADRZAJ, jer ocito da uvod nije poglavlje, a sadrzaj promatra kao poglavlje, Ima li pomoci ili da jednostavno skratim uvod :)?

Drugo pitanje, mentor mi ima malo dulje ime i prezime, pa sa svim titulama na naslovnici pod ''mentor'' latex to stavi u dva reda, pa malo ruzno izgleda. Može li se to ikako popraviti, tj pomaknuti taj dio malo lijevo?
Pozdrav svima,

pisem diplomski, koristeci predlozak naravno, i javlja mi se jedan problem. Uvod mi prelazi na dvije stranice i u headeru druge stranice uvoda mi pise SADRZAJ, jer ocito da uvod nije poglavlje, a sadrzaj promatra kao poglavlje, Ima li pomoci ili da jednostavno skratim uvod Smile?

Drugo pitanje, mentor mi ima malo dulje ime i prezime, pa sa svim titulama na naslovnici pod ''mentor'' latex to stavi u dva reda, pa malo ruzno izgleda. Može li se to ikako popraviti, tj pomaknuti taj dio malo lijevo?



_________________
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
ivan.kokan
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 12. 05. 2010. (20:41:30)
Postovi: (21)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
10 = 10 - 0
Lokacija: Zagreb

PostPostano: 20:07 uto, 28. 5. 2013    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="cvita"]Pozdrav svima,

pisem diplomski, koristeci predlozak naravno, i javlja mi se jedan problem. Uvod mi prelazi na dvije stranice i u headeru druge stranice uvoda mi pise SADRZAJ, jer ocito da uvod nije poglavlje, a sadrzaj promatra kao poglavlje, Ima li pomoci ili da jednostavno skratim uvod :)?[/quote]

I na ovo sam nedavno odgovorio na TeX/LaTeX savjetima ([url]https://www.facebook.com/pages/TeXLaTeX-savjeti/261129223970236[/url]) pa evo copy/paste u nastavku...

TeX/LaTeX savjeti
Problem leži u činjenici da autor paketa diplomski nije obratio pažnju na mogućnost da se uvod proteže na više od jedne stranice, a to znači da je implementacija manjkava. :S Rješenje - popraviti definiciju okoline intro u paketu diplomski (barem na ovaj način):
[code:1]\newenvironment{intro}{\chapter*{Uvod}\markboth{UVOD}{UVOD}\addcontentsline{toc}{chapter}{Uvod}}{}[/code:1]

[quote="cvita"]Drugo pitanje, mentor mi ima malo dulje ime i prezime, pa sa svim titulama na naslovnici pod ''mentor'' latex to stavi u dva reda, pa malo ruzno izgleda. Može li se to ikako popraviti, tj pomaknuti taj dio malo lijevo?[/quote]

Odgovorio nedavno na degiorgiju u ovom threadu:
[quote="ivan.kokan"][quote="griotte"]Pozdrav, imam problemčić:
Meni se ime mentora podijelilo u 2 reda. Napisano je u \advisor{}.
Ako stavim desno poravnanje bez \advisor{} ništa mi ne ispisuje.

Ima ko kakav prijedlog?[/quote]

Prvo provjeri s mentorom jesu li njegovi studenti već imali isti problem i na koji način su ga riješili. Također, provjeri smiješ li mijenjati paket (diplomski.sty?). Ako smiješ, predlažem proširenje minipage okoline gdje se ispisuje advisor i/ili izbacivanje \Large deklaracije iz iste (sudeći po implementaciji paketa s vremenskom oznakom 2009.).[/quote]
cvita (napisa):
Pozdrav svima,

pisem diplomski, koristeci predlozak naravno, i javlja mi se jedan problem. Uvod mi prelazi na dvije stranice i u headeru druge stranice uvoda mi pise SADRZAJ, jer ocito da uvod nije poglavlje, a sadrzaj promatra kao poglavlje, Ima li pomoci ili da jednostavno skratim uvod Smile?


I na ovo sam nedavno odgovorio na TeX/LaTeX savjetima (https://www.facebook.com/pages/TeXLaTeX-savjeti/261129223970236) pa evo copy/paste u nastavku...

TeX/LaTeX savjeti
Problem leži u činjenici da autor paketa diplomski nije obratio pažnju na mogućnost da se uvod proteže na više od jedne stranice, a to znači da je implementacija manjkava. :S Rješenje - popraviti definiciju okoline intro u paketu diplomski (barem na ovaj način):
Kod:
\newenvironment{intro}{\chapter*{Uvod}\markboth{UVOD}{UVOD}\addcontentsline{toc}{chapter}{Uvod}}{}


cvita (napisa):
Drugo pitanje, mentor mi ima malo dulje ime i prezime, pa sa svim titulama na naslovnici pod ''mentor'' latex to stavi u dva reda, pa malo ruzno izgleda. Može li se to ikako popraviti, tj pomaknuti taj dio malo lijevo?


Odgovorio nedavno na degiorgiju u ovom threadu:
ivan.kokan (napisa):
griotte (napisa):
Pozdrav, imam problemčić:
Meni se ime mentora podijelilo u 2 reda. Napisano je u \advisor{}.
Ako stavim desno poravnanje bez \advisor{} ništa mi ne ispisuje.

Ima ko kakav prijedlog?


Prvo provjeri s mentorom jesu li njegovi studenti već imali isti problem i na koji način su ga riješili. Također, provjeri smiješ li mijenjati paket (diplomski.sty?). Ako smiješ, predlažem proširenje minipage okoline gdje se ispisuje advisor i/ili izbacivanje \Large deklaracije iz iste (sudeći po implementaciji paketa s vremenskom oznakom 2009.).


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Posjetite Web stranice
Gino
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 11. 09. 2008. (10:54:06)
Postovi: (370)16
Sarma = la pohva - posuda
-29 = 108 - 137
Lokacija: Pula

PostPostano: 17:42 pon, 10. 6. 2013    Naslov: Citirajte i odgovorite

Koristim

[tt]\listoffigures[/tt] i
[tt]\listofalgorithms[/tt]

i oni ne izgledaju isto. [tt]\listofalgorithms[/tt] je nekako vise uvucen prema gore-desno, nije odvojeno po chapteru kao [tt]\listoffigures[/tt] i dodatno, [tt]\listofalgorithms[/tt] ne doda samog sebe u sadrzaj, za razliku od [tt]\listoffigures[/tt]. Jel zna neko kako [tt]\listofalgorithms[/tt] ucinit jednakim kao [tt]\listoffigures[/tt]?
Koristim

\listoffigures i
\listofalgorithms

i oni ne izgledaju isto. \listofalgorithms je nekako vise uvucen prema gore-desno, nije odvojeno po chapteru kao \listoffigures i dodatno, \listofalgorithms ne doda samog sebe u sadrzaj, za razliku od \listoffigures. Jel zna neko kako \listofalgorithms ucinit jednakim kao \listoffigures?



_________________
Mario Berljafa
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
ivan.kokan
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 12. 05. 2010. (20:41:30)
Postovi: (21)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
10 = 10 - 0
Lokacija: Zagreb

PostPostano: 18:14 pon, 10. 6. 2013    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="Gino"]Koristim

[tt]\listoffigures[/tt] i
[tt]\listofalgorithms[/tt]

i oni ne izgledaju isto. [tt]\listofalgorithms[/tt] je nekako vise uvucen prema gore-desno, nije odvojeno po chapteru kao [tt]\listoffigures[/tt] i dodatno, [tt]\listofalgorithms[/tt] ne doda samog sebe u sadrzaj, za razliku od [tt]\listoffigures[/tt]. Jel zna neko kako [tt]\listofalgorithms[/tt] ucinit jednakim kao [tt]\listoffigures[/tt]?[/quote]

A s kojim paketima uspijevaš složiti algoritme? Možeš li neki mini primjer sastaviti gdje se vidi problem pa da pogledam?
Gino (napisa):
Koristim

\listoffigures i
\listofalgorithms

i oni ne izgledaju isto. \listofalgorithms je nekako vise uvucen prema gore-desno, nije odvojeno po chapteru kao \listoffigures i dodatno, \listofalgorithms ne doda samog sebe u sadrzaj, za razliku od \listoffigures. Jel zna neko kako \listofalgorithms ucinit jednakim kao \listoffigures?


A s kojim paketima uspijevaš složiti algoritme? Možeš li neki mini primjer sastaviti gdje se vidi problem pa da pogledam?


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Posjetite Web stranice
Gino
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 11. 09. 2008. (10:54:06)
Postovi: (370)16
Sarma = la pohva - posuda
-29 = 108 - 137
Lokacija: Pula

PostPostano: 18:47 pon, 10. 6. 2013    Naslov: Citirajte i odgovorite

Ah da, to sam htio napomenut, ali sam onda zaboravio.

Koristim algorithm2e. Evo napravio sam jedan ruzan mini primjer, ali problem ja jako uocljiv. (Nakon sto sestvar kompajlira.)

(Stvar je .txt jer se zalio na .tex...)
Ah da, to sam htio napomenut, ali sam onda zaboravio.

Koristim algorithm2e. Evo napravio sam jedan ruzan mini primjer, ali problem ja jako uocljiv. (Nakon sto sestvar kompajlira.)

(Stvar je .txt jer se zalio na .tex...)



_________________
Mario Berljafa



mwe.txt
 Description:

Download
 Filename:  mwe.txt
 Filesize:  964 Bytes
 Downloaded:  169 Time(s)

[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
ivan.kokan
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 12. 05. 2010. (20:41:30)
Postovi: (21)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
10 = 10 - 0
Lokacija: Zagreb

PostPostano: 22:54 pon, 10. 6. 2013    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="Gino"]Ah da, to sam htio napomenut, ali sam onda zaboravio.

Koristim algorithm2e. Evo napravio sam jedan ruzan mini primjer, ali problem ja jako uocljiv. (Nakon sto sestvar kompajlira.)

(Stvar je .txt jer se zalio na .tex...)[/quote]

1. Paket hyperref uključi nakon svih ostalih paketa.
2. Nakon toga popravi definiciju stavke u popisu algoritama (ključna je mjera 0em za uvlačenje, 2.3em se čini u skladu sa stanjem u popisu slika):
[code:1]\makeatletter
\renewcommand*\l@algocf{\@dottedtocline{1}{0em}{2.3em}}% line of the list
\makeatother[/code:1]
3. Popis algoritama se u sadržaj dodaje opcijom dotocloa, ali se čini da paket ima bug pa iskoristi ove prijedloge "zaobilaska": [url]http://tex.stackexchange.com/questions/45538/list-of-algorithms-using-algorithm2e[/url].
Gino (napisa):
Ah da, to sam htio napomenut, ali sam onda zaboravio.

Koristim algorithm2e. Evo napravio sam jedan ruzan mini primjer, ali problem ja jako uocljiv. (Nakon sto sestvar kompajlira.)

(Stvar je .txt jer se zalio na .tex...)


1. Paket hyperref uključi nakon svih ostalih paketa.
2. Nakon toga popravi definiciju stavke u popisu algoritama (ključna je mjera 0em za uvlačenje, 2.3em se čini u skladu sa stanjem u popisu slika):
Kod:
\makeatletter
\renewcommand*\l@algocf{\@dottedtocline{1}{0em}{2.3em}}% line of the list
\makeatother

3. Popis algoritama se u sadržaj dodaje opcijom dotocloa, ali se čini da paket ima bug pa iskoristi ove prijedloge "zaobilaska": http://tex.stackexchange.com/questions/45538/list-of-algorithms-using-algorithm2e.


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Posjetite Web stranice
Gino
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 11. 09. 2008. (10:54:06)
Postovi: (370)16
Sarma = la pohva - posuda
-29 = 108 - 137
Lokacija: Pula

PostPostano: 0:18 uto, 11. 6. 2013    Naslov: Citirajte i odgovorite

Hvala!

Ono za dodavanje u sadrzaj mi bas nije radilo, pa sam dodao ovako:

\cleardoublepage
\addcontentsline{toc}{chapter}{List of Algorithms}

i to mi se cini da radi. (Neznam cemu sluze toc i chapter, ali radi. :D)

Nego, jel znas kako se moze \listofalgorithms napravit tako da jos ostavi jedan red prazan izmedu svakog chaptera, kao sto radi \listoffigures?

[size=9][color=#999999]Added after 33 minutes:[/color][/size]

Izgleda da sam uspio s ovime:

\makeatletter
\let\algocf@original@chapter=\chapter%
\def\chapter{\expandafter\addtocontents{loa}{\protect\addvspace{10pt}}\algocf@original@chapter}
\makeatother

S time da jos rucno dodam 10pt u samom startu...
Hvala!

Ono za dodavanje u sadrzaj mi bas nije radilo, pa sam dodao ovako:

\cleardoublepage
\addcontentsline{toc}{chapter}{List of Algorithms}

i to mi se cini da radi. (Neznam cemu sluze toc i chapter, ali radi. Very Happy)

Nego, jel znas kako se moze \listofalgorithms napravit tako da jos ostavi jedan red prazan izmedu svakog chaptera, kao sto radi \listoffigures?

Added after 33 minutes:

Izgleda da sam uspio s ovime:

\makeatletter
\let\algocf@original@chapter=\chapter%
\def\chapter{\expandafter\addtocontents{loa}{\protect\addvspace{10pt}}\algocf@original@chapter}
\makeatother

S time da jos rucno dodam 10pt u samom startu...



_________________
Mario Berljafa
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
ivan.kokan
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 12. 05. 2010. (20:41:30)
Postovi: (21)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
10 = 10 - 0
Lokacija: Zagreb

PostPostano: 5:39 uto, 11. 6. 2013    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="Gino"]Hvala!

Ono za dodavanje u sadrzaj mi bas nije radilo, pa sam dodao ovako:

\cleardoublepage
\addcontentsline{toc}{chapter}{List of Algorithms}

i to mi se cini da radi. (Neznam cemu sluze toc i chapter, ali radi. :D)[/quote]
"U fajl u kojem se skupljalju podaci za table of contents (TOC, toc - pronađi ga u trenutnom direktoriju), na razinu poglavlja dodaj "List of Algorithms"."

[quote="Gino"]Nego, jel znas kako se moze \listofalgorithms napravit tako da jos ostavi jedan red prazan izmedu svakog chaptera, kao sto radi \listoffigures?[/quote]

Ovo meni radi odmah u startu :). Vjerojatno je stvar u verzijama paketa algorithm2e ili memoira (ne garantiram da na ovom kompjuteru imam posljednje):
("C:\Program Files\MiKTeX 2.9\tex\latex\algorithm2e\algorithm2e.sty"
Package: algorithm2e 2008/00/00 v3.10 algorithms environments
\c@AlgoLine=\count155

Provjeri ovo u attachmentu i usporedi log fajlove sa svojima.
Gino (napisa):
Hvala!

Ono za dodavanje u sadrzaj mi bas nije radilo, pa sam dodao ovako:

\cleardoublepage
\addcontentsline{toc}{chapter}{List of Algorithms}

i to mi se cini da radi. (Neznam cemu sluze toc i chapter, ali radi. Very Happy)

"U fajl u kojem se skupljalju podaci za table of contents (TOC, toc - pronađi ga u trenutnom direktoriju), na razinu poglavlja dodaj "List of Algorithms"."

Gino (napisa):
Nego, jel znas kako se moze \listofalgorithms napravit tako da jos ostavi jedan red prazan izmedu svakog chaptera, kao sto radi \listoffigures?


Ovo meni radi odmah u startu Smile. Vjerojatno je stvar u verzijama paketa algorithm2e ili memoira (ne garantiram da na ovom kompjuteru imam posljednje):
("C:\Program Files\MiKTeX 2.9\tex\latex\algorithm2e\algorithm2e.sty"
Package: algorithm2e 2008/00/00 v3.10 algorithms environments
\c@AlgoLine=\count155

Provjeri ovo u attachmentu i usporedi log fajlove sa svojima.





mwe.zip
 Description:

Download
 Filename:  mwe.zip
 Filesize:  77.62 KB
 Downloaded:  125 Time(s)

[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Posjetite Web stranice
Atomised
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 04. 09. 2007. (15:33:59)
Postovi: (399)16
Sarma = la pohva - posuda
70 = 95 - 25
Lokacija: Exotica

PostPostano: 0:36 pon, 11. 11. 2013    Naslov: Citirajte i odgovorite

U pravilniku o diplomskom piše da za jednostrani tisak margine trebaju biti poštimane ovako:

[quote]jednostrani tisak lijeva 35 mm, desna 23 mm, gornja 35 mm i donja 38 mm.[/quote]

U predlošku za diplomski je bio definiran "bindingoffset" (na 12mm, a lijeva margina je 23 mm)... Ja sam to maknuo i stavio margine ovako:

[code:1]\geometry{nomarginpar,includeall,left=35mm,right=23mm,top=35mm,bottom=38mm}[/code:1]

Je li to ok? Po meni bi trebalo biti, ali želim biti siguran prije nego odem dalje naštimavati stvari...
U pravilniku o diplomskom piše da za jednostrani tisak margine trebaju biti poštimane ovako:

Citat:
jednostrani tisak lijeva 35 mm, desna 23 mm, gornja 35 mm i donja 38 mm.


U predlošku za diplomski je bio definiran "bindingoffset" (na 12mm, a lijeva margina je 23 mm)... Ja sam to maknuo i stavio margine ovako:

Kod:
\geometry{nomarginpar,includeall,left=35mm,right=23mm,top=35mm,bottom=38mm}


Je li to ok? Po meni bi trebalo biti, ali želim biti siguran prije nego odem dalje naštimavati stvari...


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
ivan.kokan
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 12. 05. 2010. (20:41:30)
Postovi: (21)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
10 = 10 - 0
Lokacija: Zagreb

PostPostano: 10:58 pon, 11. 11. 2013    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="Atomised"]U pravilniku o diplomskom piše da za jednostrani tisak margine trebaju biti poštimane ovako:

[quote]jednostrani tisak lijeva 35 mm, desna 23 mm, gornja 35 mm i donja 38 mm.[/quote]

U predlošku za diplomski je bio definiran "bindingoffset" (na 12mm, a lijeva margina je 23 mm)... Ja sam to maknuo i stavio margine ovako:

[code:1]\geometry{nomarginpar,includeall,left=35mm,right=23mm,top=35mm,bottom=38mm}[/code:1]

Je li to ok? Po meni bi trebalo biti, ali želim biti siguran prije nego odem dalje naštimavati stvari...[/quote]

Pogledaj Figure 6 u dokumentaciji paketa geometry:
[url]http://www.ctan.org/pkg/geometry[/url]
[url]http://ctan.ijs.si/tex-archive/macros/latex/contrib/geometry/geometry.pdf[/url]

Ukupnu lijevu marginu čine bindingoffset i inner margin (u jednostranom slučaju left) pa je svejedno staviš li (uvijek možeš provjeriti kompajlirajući dvije verzije):
a) bindingoffset=0mm, left=35mm
b) bindingoffset=12mm, left=23mm.

Međutim, autor paketa diplomski ne koristi bezveze obje dimenzije - semantika je bitna (WYSIWYM). Sigurno je želja naglasiti da se za prostor uveza postavlja 12mm, a dodatno 23mm. I ne vidim zašto bi to mijenjao. :)

EDIT: Uostalom, i right je postavljen na 23mm kao i left, što ide u prilog "odvajanju" prostora za uvez od ostatka papira.
Atomised (napisa):
U pravilniku o diplomskom piše da za jednostrani tisak margine trebaju biti poštimane ovako:

Citat:
jednostrani tisak lijeva 35 mm, desna 23 mm, gornja 35 mm i donja 38 mm.


U predlošku za diplomski je bio definiran "bindingoffset" (na 12mm, a lijeva margina je 23 mm)... Ja sam to maknuo i stavio margine ovako:

Kod:
\geometry{nomarginpar,includeall,left=35mm,right=23mm,top=35mm,bottom=38mm}


Je li to ok? Po meni bi trebalo biti, ali želim biti siguran prije nego odem dalje naštimavati stvari...


Pogledaj Figure 6 u dokumentaciji paketa geometry:
http://www.ctan.org/pkg/geometry
http://ctan.ijs.si/tex-archive/macros/latex/contrib/geometry/geometry.pdf

Ukupnu lijevu marginu čine bindingoffset i inner margin (u jednostranom slučaju left) pa je svejedno staviš li (uvijek možeš provjeriti kompajlirajući dvije verzije):
a) bindingoffset=0mm, left=35mm
b) bindingoffset=12mm, left=23mm.

Međutim, autor paketa diplomski ne koristi bezveze obje dimenzije - semantika je bitna (WYSIWYM). Sigurno je želja naglasiti da se za prostor uveza postavlja 12mm, a dodatno 23mm. I ne vidim zašto bi to mijenjao. Smile

EDIT: Uostalom, i right je postavljen na 23mm kao i left, što ide u prilog "odvajanju" prostora za uvez od ostatka papira.


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Posjetite Web stranice
Atomised
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 04. 09. 2007. (15:33:59)
Postovi: (399)16
Sarma = la pohva - posuda
70 = 95 - 25
Lokacija: Exotica

PostPostano: 12:16 pon, 11. 11. 2013    Naslov: Citirajte i odgovorite

Jasno mi je to, manje-više, ali bitno je pa zato provjeravam...
Uglavnom, hvala na detaljnom odgovoru. :)
Jasno mi je to, manje-više, ali bitno je pa zato provjeravam...
Uglavnom, hvala na detaljnom odgovoru. Smile


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
.anchy.
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 14. 11. 2007. (20:03:46)
Postovi: (1BC)16
Sarma = la pohva - posuda
= 15 - 11
Lokacija: Zgb

PostPostano: 15:17 čet, 12. 12. 2013    Naslov: Citirajte i odgovorite

Kada god želim staviti index nečemu, poslije toga sto sam htjela napraviti ne obraća pozornost na razmake i slova mi ukosi, npr:

[latex](N(t))_{t\ge0} Poissonov proces.[/latex]

Kako to izbjeći?
[size=7]Nemojte zamjeriti na takvim pitanjima, prvi dan pisanja u latexu, a nikada ga nisam učila :)[/size]
Kada god želim staviti index nečemu, poslije toga sto sam htjela napraviti ne obraća pozornost na razmake i slova mi ukosi, npr:



Kako to izbjeći?
Nemojte zamjeriti na takvim pitanjima, prvi dan pisanja u latexu, a nikada ga nisam učila Smile


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Prethodni postovi:   
Započnite novu temu   Odgovorite na temu   printer-friendly view    Forum@DeGiorgi: Početna -> Ostalo - ozbiljno -> Računala (općenito) Vremenska zona: GMT + 01:00.
Idite na Prethodno  1, 2, 3 ... 18, 19, 20, 21  Sljedeće
Stranica 19 / 21.

 
Forum(o)Bir:  
Ne možete otvarati nove teme.
Ne možete odgovarati na postove.
Ne možete uređivati Vaše postove.
Ne možete izbrisati Vaše postove.
Ne možete glasovati u anketama.
You cannot attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group
Theme created by Vjacheslav Trushkin
HR (Cro) by Ančica Sečan