Search
 
 
  Engleski
 
 
 
Open in this window (click to change)
Forum@DeGiorgi: Početna
Forum za podršku nastavi na PMF-MO
Login Registracija FAQ Smajlići Članstvo Pretražnik Forum@DeGiorgi: Početna

LaTeX
Idite na 1, 2, 3  Sljedeće
Moja sarma
 
Započnite novu temu   Odgovorite na temu   printer-friendly view    Forum@DeGiorgi: Početna -> Ostalo - ozbiljno -> Računala (općenito)
Prethodna tema :: Sljedeća tema  
Autor/ica Poruka
Grotessque
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 09. 04. 2008. (14:16:09)
Postovi: (19)16
Sarma = la pohva - posuda
-1 = 1 - 2

PostPostano: 16:50 sri, 13. 8. 2008    Naslov: LaTeX Citirajte i odgovorite

Zanima me gdje mogu pronaći link za skinuti najnoviju verziju LaTeX-a.

Thx....
Zanima me gdje mogu pronaći link za skinuti najnoviju verziju LaTeX-a.

Thx....


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku MSNM
vsego
Site Admin
Site Admin


Pridružen/a: 06. 10. 2002. (22:07:09)
Postovi: (355F)16
Spol: zombi
Sarma = la pohva - posuda
854 = 1068 - 214
Lokacija: /sbin/init

PostPostano: 17:50 sri, 13. 8. 2008    Naslov: Citirajte i odgovorite

Ako pricamo o Win, onda te vjerojatno zanima [url=http://miktex.org/]MiKTeX[/url]; na Linuxu dodje sa samim sustavom ili eventualno pogledas po repozitorijima ([tt]yum search latex[/tt]/[tt]apt-cache search latex[/tt]) sto se nudi. 8)
Ako pricamo o Win, onda te vjerojatno zanima MiKTeX; na Linuxu dodje sa samim sustavom ili eventualno pogledas po repozitorijima (yum search latex/apt-cache search latex) sto se nudi. Cool



_________________
U pravilu ignoriram pitanja u krivim topicima i kodove koji nisu u [code]...[/code] blokovima.
Takodjer, OBJASNITE sto vas muci! "Sto mi je krivo?", bez opisa u cemu je problem, rijetko ce zadobiti moju paznju.
Drzim prodike
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Grotessque
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 09. 04. 2008. (14:16:09)
Postovi: (19)16
Sarma = la pohva - posuda
-1 = 1 - 2

PostPostano: 19:49 sri, 13. 8. 2008    Naslov: Citirajte i odgovorite

Možda sam se malo neprecizno izrazio, tražim najbolji TeX editor za pisanje složenih matematičkih formula koji ne mora nužno biti LaTeX. Taj TeX editor ne mora uopće biti besplatan jer nažalost živimo u svijetu u kojem su najbolje verzije naplaćuju.... No to nije problem, jer uvijek za takve stvari postoji rapid share :wink:

Ali ipak meni je potreban što bolji Tex editor koji je kompatibilan s Vistom i podržava integraciju s MS Officeom 2007.
Možda sam se malo neprecizno izrazio, tražim najbolji TeX editor za pisanje složenih matematičkih formula koji ne mora nužno biti LaTeX. Taj TeX editor ne mora uopće biti besplatan jer nažalost živimo u svijetu u kojem su najbolje verzije naplaćuju.... No to nije problem, jer uvijek za takve stvari postoji rapid share Wink

Ali ipak meni je potreban što bolji Tex editor koji je kompatibilan s Vistom i podržava integraciju s MS Officeom 2007.


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku MSNM
vsego
Site Admin
Site Admin


Pridružen/a: 06. 10. 2002. (22:07:09)
Postovi: (355F)16
Spol: zombi
Sarma = la pohva - posuda
854 = 1068 - 214
Lokacija: /sbin/init

PostPostano: 21:34 sri, 13. 8. 2008    Naslov: Citirajte i odgovorite

Integraciju s M$ Officeom? :zbunjen: Jesi siguran da trazis [b][u](La)TeX[/u][/b] editor (npr. [url=http://www.winedt.com/]WinEdt[/url]), a ne nesto za pisanje formula u Wordu (npr. [url=http://www.dessci.com/en/products/mathtype/]MathType[/url])? :-k

[color=darkred]I, molim, ne provocirati propagiranjem piratluka... ovdje nemamo toleranciju na tu drustvenu devijaciju.[/color] :ccc:
Integraciju s M$ Officeom? Zbunjen Jesi siguran da trazis (La)TeX editor (npr. WinEdt), a ne nesto za pisanje formula u Wordu (npr. MathType)? Think

I, molim, ne provocirati propagiranjem piratluka... ovdje nemamo toleranciju na tu drustvenu devijaciju. Ccc.... Sram te bilo...



_________________
U pravilu ignoriram pitanja u krivim topicima i kodove koji nisu u [code]...[/code] blokovima.
Takodjer, OBJASNITE sto vas muci! "Sto mi je krivo?", bez opisa u cemu je problem, rijetko ce zadobiti moju paznju.
Drzim prodike
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
mdoko
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 30. 11. 2002. (22:17:12)
Postovi: (71A)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
199 = 237 - 38
Lokacija: Heriot-Watt University, Edinburgh

PostPostano: 22:42 sri, 13. 8. 2008    Naslov: Citirajte i odgovorite

:OT:
[quote="Grotessque"]živimo u svijetu u kojem su najbolje verzije naplaćuju....[/quote]
Ova tvrdnja opcenito ne vrijedi. TeX i LaTeX su ti klasicni primjeri. To su bez konkurencije najbolji alati za za slaganje (ne samo) matematickog teksta, a sasvim legalno ih mozes nabaviti bez da ti itko ista naplati.
Off-topic
Grotessque (napisa):
živimo u svijetu u kojem su najbolje verzije naplaćuju....

Ova tvrdnja opcenito ne vrijedi. TeX i LaTeX su ti klasicni primjeri. To su bez konkurencije najbolji alati za za slaganje (ne samo) matematickog teksta, a sasvim legalno ih mozes nabaviti bez da ti itko ista naplati.



_________________
Extraordinary claims require extraordinary evidence. – Carl Sagan
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Posjetite Web stranice
Grotessque
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 09. 04. 2008. (14:16:09)
Postovi: (19)16
Sarma = la pohva - posuda
-1 = 1 - 2

PostPostano: 23:26 sri, 13. 8. 2008    Naslov: Citirajte i odgovorite

Nije mi bio cilj da svom izjavom načinjem temu o piratstvu i nepresušnim raspravama vezanih uz upotrebu nelegalnog softwarea . Defiinitivno se slažem kako je (La)TeX dobar, ali relativno ne i tako čest primjer kako freeware aplikacije besprijekorno metu svu ostalu konkurenciju :wink:
To je uspjelo i Mozzilinom Firefox-u, Winamp-u i nizu ostalih aplikacija....

No ipak u domeni profesionalnog softwarea stoji ona dobra stara: "Koliko para, toliko muzike!" . Npr. Photoshop Adobe mislim da je jedini pravi program za obradu digitalne foto. i (manipulaciju ) digitalnim fotografijama.... No ja nisam mislio stvarno ništa loše pod tim da program koji tražim ne mora biti freeware jer sam mislio da kad već tražim da nađem nešto vrhunsko i najbolje. I zapravo nisam doslovno mislio na integraciju tog editora s Officeom, jer znam da je u tom kontekstu najbolji MS Equation, odnosno Math Type. Želim da taj Editor ima produkciju dokumenata s matematičkim sadržajem visoke rezolucije i kvalitete te pohranjivanja u obliku PDF formata....I eventaulano da se npr. formula koju napišem spremi u neki drugi grafički format npr. u GIF format te da se kao takva kasnije implementira u npr. Wordov dokument.
Nije mi bio cilj da svom izjavom načinjem temu o piratstvu i nepresušnim raspravama vezanih uz upotrebu nelegalnog softwarea . Defiinitivno se slažem kako je (La)TeX dobar, ali relativno ne i tako čest primjer kako freeware aplikacije besprijekorno metu svu ostalu konkurenciju Wink
To je uspjelo i Mozzilinom Firefox-u, Winamp-u i nizu ostalih aplikacija....

No ipak u domeni profesionalnog softwarea stoji ona dobra stara: "Koliko para, toliko muzike!" . Npr. Photoshop Adobe mislim da je jedini pravi program za obradu digitalne foto. i (manipulaciju ) digitalnim fotografijama.... No ja nisam mislio stvarno ništa loše pod tim da program koji tražim ne mora biti freeware jer sam mislio da kad već tražim da nađem nešto vrhunsko i najbolje. I zapravo nisam doslovno mislio na integraciju tog editora s Officeom, jer znam da je u tom kontekstu najbolji MS Equation, odnosno Math Type. Želim da taj Editor ima produkciju dokumenata s matematičkim sadržajem visoke rezolucije i kvalitete te pohranjivanja u obliku PDF formata....I eventaulano da se npr. formula koju napišem spremi u neki drugi grafički format npr. u GIF format te da se kao takva kasnije implementira u npr. Wordov dokument.


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku MSNM
Markec
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 20. 02. 2003. (14:49:45)
Postovi: (134)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
-3 = 37 - 40

PostPostano: 0:25 čet, 14. 8. 2008    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="Grotessque"]Želim da taj Editor ima produkciju dokumenata s matematičkim sadržajem visoke rezolucije i kvalitete te pohranjivanja u obliku PDF formata....I eventaulano da se npr. formula koju napišem spremi u neki drugi grafički format npr. u GIF format te da se kao takva kasnije implementira u npr. Wordov dokument.[/quote]

WinEdt + MiKTeX

WinEdt nije besplatan.

Ako ista spremis u .gif onda to bas i nece biti visoke kvalitete i rezolucije.

Instaliras MiKTeX, pa onda WinEdt, zatim otvoris WinEdt, napises sta trebas i stisnes gumbic i on poziva sta vec treba iz miktex-a i spremi u .pdf ili .dvi
Od toga mozes dobit kakvu god sliku trebas.

Ali sve u svemu moram rec da si kompliciras zivot ovakvim pristupom, LateX nije namjenjen da bude "podrska" M$ Wordu, nego da se u njemu pisu kompletni dokumenti (visoke kvalitete, razlucivosti trallala...)
Grotessque (napisa):
Želim da taj Editor ima produkciju dokumenata s matematičkim sadržajem visoke rezolucije i kvalitete te pohranjivanja u obliku PDF formata....I eventaulano da se npr. formula koju napišem spremi u neki drugi grafički format npr. u GIF format te da se kao takva kasnije implementira u npr. Wordov dokument.


WinEdt + MiKTeX

WinEdt nije besplatan.

Ako ista spremis u .gif onda to bas i nece biti visoke kvalitete i rezolucije.

Instaliras MiKTeX, pa onda WinEdt, zatim otvoris WinEdt, napises sta trebas i stisnes gumbic i on poziva sta vec treba iz miktex-a i spremi u .pdf ili .dvi
Od toga mozes dobit kakvu god sliku trebas.

Ali sve u svemu moram rec da si kompliciras zivot ovakvim pristupom, LateX nije namjenjen da bude "podrska" M$ Wordu, nego da se u njemu pisu kompletni dokumenti (visoke kvalitete, razlucivosti trallala...)


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
alen
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 14. 10. 2005. (23:25:58)
Postovi: (221)16
Sarma = la pohva - posuda
132 = 230 - 98

PostPostano: 3:24 čet, 14. 8. 2008    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="Grotessque"]Želim da taj Editor ima produkciju dokumenata s matematičkim sadržajem visoke rezolucije i kvalitete te pohranjivanja u obliku PDF formata....I eventaulano da se npr. formula koju napišem spremi u neki drugi grafički format npr. u GIF format te da se kao takva kasnije implementira u npr. Wordov dokument.[/quote]

MathType+PrimoPDF
Grotessque (napisa):
Želim da taj Editor ima produkciju dokumenata s matematičkim sadržajem visoke rezolucije i kvalitete te pohranjivanja u obliku PDF formata....I eventaulano da se npr. formula koju napišem spremi u neki drugi grafički format npr. u GIF format te da se kao takva kasnije implementira u npr. Wordov dokument.


MathType+PrimoPDF



_________________
Između ostalog, mislim da bi kolegij mjera i integral trebao imati svoj podforum među kolegijima treće godine
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
mdoko
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 30. 11. 2002. (22:17:12)
Postovi: (71A)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
199 = 237 - 38
Lokacija: Heriot-Watt University, Edinburgh

PostPostano: 11:07 čet, 14. 8. 2008    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="Grotessque"]Photoshop Adobe mislim da je jedini pravi program za obradu digitalne foto. i (manipulaciju ) digitalnim fotografijama....
[/quote]
Jesi mozda probao [url=http://www.gimp.org/]GIMP[/url]? Slobodan softver koji IMO upoce ne zaostaje za Photoshopom?
Grotessque (napisa):
Photoshop Adobe mislim da je jedini pravi program za obradu digitalne foto. i (manipulaciju ) digitalnim fotografijama....

Jesi mozda probao GIMP? Slobodan softver koji IMO upoce ne zaostaje za Photoshopom?



_________________
Extraordinary claims require extraordinary evidence. – Carl Sagan
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Posjetite Web stranice
nemo
Moderator
Moderator


Pridružen/a: 11. 07. 2004. (21:28:31)
Postovi: (37F)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
30 = 34 - 4
Lokacija: čakovec

PostPostano: 23:34 ned, 17. 8. 2008    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="mdoko"]Ova tvrdnja opcenito ne vrijedi. TeX i LaTeX su ti klasicni primjeri. To su bez konkurencije najbolji alati za za slaganje (ne samo) matematickog teksta, a sasvim legalno ih mozes nabaviti bez da ti itko ista naplati.[/quote]

Postoji dobrih razloga za to što izdavačke kuće ipak za prijelom teksta ne koriste LaTeX ;) Kreativniji prijelomi bi ti zadali prilično glavobolje, ako bi ih uopće uspio napraviti, a da ne govorimo o brzini kojom bi tako nešto trebalo učiniti. btw i za GIMP je dobro poznato da nije Photoshop killer ;) sve dakako ovisi o razini posla koju netko treba obaviti - GIMP je sasvim ok za mnoge prosječne korisnike dok profesionalca najvjeroajtnije ne bi zadovoljio.

meni je kao primjer stvarno profesionalne kvalitete u domeni besplatnog softwarea najdraži [url=http://www.blender.org/]Blender[/url] - u svojih 30ak MB pakira snage kao 3ds MAX ;)
mdoko (napisa):
Ova tvrdnja opcenito ne vrijedi. TeX i LaTeX su ti klasicni primjeri. To su bez konkurencije najbolji alati za za slaganje (ne samo) matematickog teksta, a sasvim legalno ih mozes nabaviti bez da ti itko ista naplati.


Postoji dobrih razloga za to što izdavačke kuće ipak za prijelom teksta ne koriste LaTeX Wink Kreativniji prijelomi bi ti zadali prilično glavobolje, ako bi ih uopće uspio napraviti, a da ne govorimo o brzini kojom bi tako nešto trebalo učiniti. btw i za GIMP je dobro poznato da nije Photoshop killer Wink sve dakako ovisi o razini posla koju netko treba obaviti - GIMP je sasvim ok za mnoge prosječne korisnike dok profesionalca najvjeroajtnije ne bi zadovoljio.

meni je kao primjer stvarno profesionalne kvalitete u domeni besplatnog softwarea najdraži Blender - u svojih 30ak MB pakira snage kao 3ds MAX Wink



_________________
Umjesto da postavlja pitanje o tome što je prije nastalo - kokoš ili jaje, čovjeku se najednom učinilo da je kokoš zamisao jajeta o stvaranju novih jaja.
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail Posjetite Web stranice
Tvrtko
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 21. 10. 2006. (12:12:34)
Postovi: (10A)16
Sarma = la pohva - posuda
26 = 65 - 39
Lokacija: CCP 4345 / PMF-MO 225

PostPostano: 12:44 pon, 18. 8. 2008    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="nemo"]
Postoji dobrih razloga za to što izdavačke kuće ipak za prijelom teksta ne koriste LaTeX ;) Kreativniji prijelomi bi ti zadali prilično glavobolje, ako bi ih uopće uspio napraviti, a da ne govorimo o brzini kojom bi tako nešto trebalo učiniti.[/quote]
Ovo nije točno, pouzdano znam da mnoge koriste (La)TeX. Ne za sve knjige, ali ovisi što se želi postići. Ako se radi o knjizi za djecu s puno ilustracija i malo matematike, naravno da se nece koristiti (La)TeX.

U drugim slucajevima izdavacke kuce ne izdaju toliku kolicinu matematickih knjiga, pa prepustaju slog i prijelom takvih knjiga onima koji to rade za ostala (nematematicka) izdanja, neke pak angaziraju vanjske suradnike da im to naprave u (La)TeX-u.

Kad smo kod besplatnog software-a ima kakvih prijedloga sto bi moglo biti dobra alternativa Corelu?
nemo (napisa):

Postoji dobrih razloga za to što izdavačke kuće ipak za prijelom teksta ne koriste LaTeX Wink Kreativniji prijelomi bi ti zadali prilično glavobolje, ako bi ih uopće uspio napraviti, a da ne govorimo o brzini kojom bi tako nešto trebalo učiniti.

Ovo nije točno, pouzdano znam da mnoge koriste (La)TeX. Ne za sve knjige, ali ovisi što se želi postići. Ako se radi o knjizi za djecu s puno ilustracija i malo matematike, naravno da se nece koristiti (La)TeX.

U drugim slucajevima izdavacke kuce ne izdaju toliku kolicinu matematickih knjiga, pa prepustaju slog i prijelom takvih knjiga onima koji to rade za ostala (nematematicka) izdanja, neke pak angaziraju vanjske suradnike da im to naprave u (La)TeX-u.

Kad smo kod besplatnog software-a ima kakvih prijedloga sto bi moglo biti dobra alternativa Corelu?


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Posjetite Web stranice
darioo
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 06. 02. 2005. (14:26:16)
Postovi: (9)16
Sarma = la pohva - posuda
= 3 - 0

PostPostano: 13:12 pon, 18. 8. 2008    Naslov: Citirajte i odgovorite

Inače, zna li netko možda na koji način je prof. Ungar napravio slike u svojim knjigama iz Matematičke analize 3 i 4? Moja pretpostavka je korištenje Metaposta...
Inače, zna li netko možda na koji način je prof. Ungar napravio slike u svojim knjigama iz Matematičke analize 3 i 4? Moja pretpostavka je korištenje Metaposta...


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
vsego
Site Admin
Site Admin


Pridružen/a: 06. 10. 2002. (22:07:09)
Postovi: (355F)16
Spol: zombi
Sarma = la pohva - posuda
854 = 1068 - 214
Lokacija: /sbin/init

PostPostano: 14:00 pon, 18. 8. 2008    Naslov: Citirajte i odgovorite

@Tvrtko: probaj [url=http://www.inkscape.org/]Inkscape[/url]. :) Davno probah i meni se svidja, ali ne koristim jer nemam potrebu za takvim stvarima. :)

Inace, mnogima ovdje bi mogao biti zanimljiv [url=http://www.cybertechhelp.com/forums/showthread.php?t=106139]popis besplatnog alternativnog softwarea[/url]. 8) Ima pokoja besmislica u popisu (recimo, pise da su Win "operating system" :twisted:), ali mislim da je popis zapravo jako dobar. :D

@darioo: Mislim da je to najbolje pitati direktno prof. Ungara. :D Recimo, ja sam u svojim skriptama iz Prog1 i Prog2 koristio obicni EPS produciran poprilicno staromodnim [url=http://www.xfig.org/]Xfig[/url]om, jer je click-click lakse od ucenja i kuckanja Metaposta, a za potrebe te skripte je bilo dovoljno. :)
@Tvrtko: probaj Inkscape. Smile Davno probah i meni se svidja, ali ne koristim jer nemam potrebu za takvim stvarima. Smile

Inace, mnogima ovdje bi mogao biti zanimljiv popis besplatnog alternativnog softwarea. Cool Ima pokoja besmislica u popisu (recimo, pise da su Win "operating system" Twisted Evil), ali mislim da je popis zapravo jako dobar. Very Happy

@darioo: Mislim da je to najbolje pitati direktno prof. Ungara. Very Happy Recimo, ja sam u svojim skriptama iz Prog1 i Prog2 koristio obicni EPS produciran poprilicno staromodnim Xfigom, jer je click-click lakse od ucenja i kuckanja Metaposta, a za potrebe te skripte je bilo dovoljno. Smile



_________________
U pravilu ignoriram pitanja u krivim topicima i kodove koji nisu u [code]...[/code] blokovima.
Takodjer, OBJASNITE sto vas muci! "Sto mi je krivo?", bez opisa u cemu je problem, rijetko ce zadobiti moju paznju.
Drzim prodike
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Melkor
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 07. 10. 2004. (18:48:00)
Postovi: (291)16
Spol: kućni ljubimac
Sarma = la pohva - posuda
140 = 152 - 12
Lokacija: Void

PostPostano: 14:02 pon, 18. 8. 2008    Naslov: Citirajte i odgovorite

@darioo: Ne znam što je prof. Ungar koristio, ali meni se za crtanje slika prilično dobrim pokazao paket [url=http://tug.ctan.org/cgi-bin/ctanPackageInformation.py?id=pgf]PGF/TikZ[/url].

U tom paketu postoji nekoliko slojeva apstrakcije. Najviši sloj omogućuje relativno jednostavno crtanje prilično kompleksnih slika, a niži slojevi su tu za finije podešavanje raznih opcija.

Kako to izgleda možeš vidjeti u [url=http://www.fauskes.net/pgftikzexamples/]PGF/TikZ galeriji[/url].
@darioo: Ne znam što je prof. Ungar koristio, ali meni se za crtanje slika prilično dobrim pokazao paket PGF/TikZ.

U tom paketu postoji nekoliko slojeva apstrakcije. Najviši sloj omogućuje relativno jednostavno crtanje prilično kompleksnih slika, a niži slojevi su tu za finije podešavanje raznih opcija.

Kako to izgleda možeš vidjeti u PGF/TikZ galeriji.



_________________
I don't know half of you half as well as I should like; and I like less than half of you half as well as you deserve.
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Posjetite Web stranice
darioo
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 06. 02. 2005. (14:26:16)
Postovi: (9)16
Sarma = la pohva - posuda
= 3 - 0

PostPostano: 14:33 pon, 18. 8. 2008    Naslov: Citirajte i odgovorite

@Melkor: vidjeh već da postoji nekolicina paketa za razne slike.

Među inima su PGF/TikZ kojeg si naveo, onda [url=http://www.ctan.org/tex-archive/graphics/pstricks/]PSTricks[/url], već spomenuti Metapost i njegov stariji brat, Metafont.

Zadnji paket na kojeg sam naletio jest [url=http://asymptote.sourceforge.net/]Asymptote[/url] i čini se poprilično zgodnim, iako još nisam imao priliku da ga isprobam. [url=http://piprim.tuxfamily.org/asymptote/]Ovdje[/url] se može vidjeti lijepa galerija napravljena pomoću Asymptotea.

Istina je da je većina slika u knjigama na našem faksu doista [b]lijepo[/b] napravljena, te me zanima kako su ih autori napravili. Možda se zaletim do faksa i priupitam osobno pokojeg autora :wink:
@Melkor: vidjeh već da postoji nekolicina paketa za razne slike.

Među inima su PGF/TikZ kojeg si naveo, onda PSTricks, već spomenuti Metapost i njegov stariji brat, Metafont.

Zadnji paket na kojeg sam naletio jest Asymptote i čini se poprilično zgodnim, iako još nisam imao priliku da ga isprobam. Ovdje se može vidjeti lijepa galerija napravljena pomoću Asymptotea.

Istina je da je većina slika u knjigama na našem faksu doista lijepo napravljena, te me zanima kako su ih autori napravili. Možda se zaletim do faksa i priupitam osobno pokojeg autora Wink


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Tvrtko
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 21. 10. 2006. (12:12:34)
Postovi: (10A)16
Sarma = la pohva - posuda
26 = 65 - 39
Lokacija: CCP 4345 / PMF-MO 225

PostPostano: 21:08 pon, 18. 8. 2008    Naslov: Citirajte i odgovorite

Kad sam ja pitao na nekoliko mjesta kako se crtaju slike dobio sam razlicite odgovore.

Uglavnom izdavaci koriste Corel za obradu slika i to im je redoviti alat. Same crteze obicno ili dostavi autor pa ih oni samo obradjuju ili ako sami crtaju za to koriste nesto poput Autocada. Jedan gospodin, koji se time bavi, mi je pricao da on ima neki dodatak Corelu u kojem crta matematicke slike.

Ja sam crteze obicno crtao nekim prikladnim (matematickim) programom (ovisno trebam li 2D/3D graf, neki obicni crtez...).

Onda tu prvu verziju izvezem u eps ili neki drugi format i obradim u Corelu (gdje mogu rijesiti neke probleme poput slova koje prelazi preko linije, podesiti da linije budu kakve zelim, razbijem neku na dva dijela...). Onda podesim slova da budu gdje zelim i sve izvezem u eps. I pozovem u LaTeX.

Znam da mozda izgleda komplicirano, ali na kraju ima bolji izgled nego samo sa nekim softwareom za crtanje slika.

Znam da neki koriste i PicTex (crtanje u samom TeX-u), a postoje i programi u kojima se crta pa oni izbace kod za crtez.
Kad sam ja pitao na nekoliko mjesta kako se crtaju slike dobio sam razlicite odgovore.

Uglavnom izdavaci koriste Corel za obradu slika i to im je redoviti alat. Same crteze obicno ili dostavi autor pa ih oni samo obradjuju ili ako sami crtaju za to koriste nesto poput Autocada. Jedan gospodin, koji se time bavi, mi je pricao da on ima neki dodatak Corelu u kojem crta matematicke slike.

Ja sam crteze obicno crtao nekim prikladnim (matematickim) programom (ovisno trebam li 2D/3D graf, neki obicni crtez...).

Onda tu prvu verziju izvezem u eps ili neki drugi format i obradim u Corelu (gdje mogu rijesiti neke probleme poput slova koje prelazi preko linije, podesiti da linije budu kakve zelim, razbijem neku na dva dijela...). Onda podesim slova da budu gdje zelim i sve izvezem u eps. I pozovem u LaTeX.

Znam da mozda izgleda komplicirano, ali na kraju ima bolji izgled nego samo sa nekim softwareom za crtanje slika.

Znam da neki koriste i PicTex (crtanje u samom TeX-u), a postoje i programi u kojima se crta pa oni izbace kod za crtez.


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Posjetite Web stranice
Grotessque
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 09. 04. 2008. (14:16:09)
Postovi: (19)16
Sarma = la pohva - posuda
-1 = 1 - 2

PostPostano: 2:51 uto, 19. 8. 2008    Naslov: Citirajte i odgovorite

S obzirom da mislim da je ova tema polako počela krenuti u druge smjerove i subtopic-e :) postavit ću konkretno pitanje:

Zanima me koji je najbolji [i](ili da se diplomatski izrazim jedan od najboljih[/i]) software - a (s naglaskom na TeX koncept) za obradu mat. teksta? Cijena nije uopće bitna.

EDIT: Da me ljudi ne bi krivo shvatili, uopće ne mislim da čim nešto košta da je to najbolje i ima vrhunske performanse. Kolege su napisali kao i ja sam u prošlim postovima, aplikacije koje su freeware i koji nemaju konkukrencije....
S obzirom da mislim da je ova tema polako počela krenuti u druge smjerove i subtopic-e Smile postavit ću konkretno pitanje:

Zanima me koji je najbolji (ili da se diplomatski izrazim jedan od najboljih) software - a (s naglaskom na TeX koncept) za obradu mat. teksta? Cijena nije uopće bitna.

EDIT: Da me ljudi ne bi krivo shvatili, uopće ne mislim da čim nešto košta da je to najbolje i ima vrhunske performanse. Kolege su napisali kao i ja sam u prošlim postovima, aplikacije koje su freeware i koji nemaju konkukrencije....


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku MSNM
mdoko
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 30. 11. 2002. (22:17:12)
Postovi: (71A)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
199 = 237 - 38
Lokacija: Heriot-Watt University, Edinburgh

PostPostano: 3:29 uto, 19. 8. 2008    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="Grotessque"]
Zanima me koji je najbolji [i](ili da se diplomatski izrazim jedan od najboljih[/i]) software - a (s naglaskom na TeX koncept) za obradu mat. teksta? Cijena nije uopće bitna.
[/quote]
Bilo koja (La)TeX distribucija. Npr. [url=http://miktex.org/]MikTeX[/url] za Windows; [url=http://www.tug.org/tetex/]teTeX[/url] ili [url=http://www.tug.org/texlive/]TeX Live[/url] za GNU/Linux.

Jednom kad imas LaTeX, sve sto ti treba je najobicniji text editor kako bi mogao pisati tex fileove, koje ces kasnije procesirati kako bi dobio npr. pdf dokument.

Ako zelis sebi olaksati mozes koristiti neke editore koji su specijalno dizajnirani za editiranje tex fileova i omogucuju pozivanje latex procesora direktno iz editora kao npr. [url=http://www.xm1math.net/texmaker/]Texmaker[/url]. (Texmaker je multiplatformski editor.)

Spominjao si "integraciju s MS Officeom" - to je nemoguce iz raznih razloga, ali ako je to ono sto zelis, mogao bi ti se svidjeti [url=http://www.lyx.org/]LyX[/url]. LyX je editor koji ti daje osjecaj da radis u WYSIWYG editoru, a zapravo se radi o svojevrsnom front-endu za LaTeX koji za vrijeme editiranja renderira preview dokumenta. Autori LyX-a taj nacin rada opisuju kao WYSIWYM (What You See Is What You Mean).

Moja preporuka je da prije koristenja LyX-a prvo dobro naucis sam LaTeX, jer bi se inace mogao naci u velikim problemima pokusavajuci shvatiti zasto neke stvari nece da rade onako kako si zamislio. :wink:


Cijena svega ovoga sto sam naveo je 0. :-) Licenca pod kojom se distribuira LaTeX je takva da ces ga uvijek moci legalno dobiti besplatno. Sto se editora tice, njihova cijena ovisi o tome kojeg izaberes. Ova dva koja sam naveo su pod GPL licencom, pa ih takodjer mozes legalno nabaviti besplatno.


Nadam se da sam ti pomogao.
Grotessque (napisa):

Zanima me koji je najbolji (ili da se diplomatski izrazim jedan od najboljih) software - a (s naglaskom na TeX koncept) za obradu mat. teksta? Cijena nije uopće bitna.

Bilo koja (La)TeX distribucija. Npr. MikTeX za Windows; teTeX ili TeX Live za GNU/Linux.

Jednom kad imas LaTeX, sve sto ti treba je najobicniji text editor kako bi mogao pisati tex fileove, koje ces kasnije procesirati kako bi dobio npr. pdf dokument.

Ako zelis sebi olaksati mozes koristiti neke editore koji su specijalno dizajnirani za editiranje tex fileova i omogucuju pozivanje latex procesora direktno iz editora kao npr. Texmaker. (Texmaker je multiplatformski editor.)

Spominjao si "integraciju s MS Officeom" - to je nemoguce iz raznih razloga, ali ako je to ono sto zelis, mogao bi ti se svidjeti LyX. LyX je editor koji ti daje osjecaj da radis u WYSIWYG editoru, a zapravo se radi o svojevrsnom front-endu za LaTeX koji za vrijeme editiranja renderira preview dokumenta. Autori LyX-a taj nacin rada opisuju kao WYSIWYM (What You See Is What You Mean).

Moja preporuka je da prije koristenja LyX-a prvo dobro naucis sam LaTeX, jer bi se inace mogao naci u velikim problemima pokusavajuci shvatiti zasto neke stvari nece da rade onako kako si zamislio. Wink


Cijena svega ovoga sto sam naveo je 0. Smile Licenca pod kojom se distribuira LaTeX je takva da ces ga uvijek moci legalno dobiti besplatno. Sto se editora tice, njihova cijena ovisi o tome kojeg izaberes. Ova dva koja sam naveo su pod GPL licencom, pa ih takodjer mozes legalno nabaviti besplatno.


Nadam se da sam ti pomogao.



_________________
Extraordinary claims require extraordinary evidence. – Carl Sagan
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Posjetite Web stranice
nemo
Moderator
Moderator


Pridružen/a: 11. 07. 2004. (21:28:31)
Postovi: (37F)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
30 = 34 - 4
Lokacija: čakovec

PostPostano: 15:28 pet, 22. 8. 2008    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="Tvrtko"][quote="nemo"]
Postoji dobrih razloga za to što izdavačke kuće ipak za prijelom teksta ne koriste LaTeX ;) Kreativniji prijelomi bi ti zadali prilično glavobolje, ako bi ih uopće uspio napraviti, a da ne govorimo o brzini kojom bi tako nešto trebalo učiniti.[/quote]
Ovo nije točno, pouzdano znam da mnoge koriste (La)TeX. Ne za sve knjige, ali ovisi što se želi postići. Ako se radi o knjizi za djecu s puno ilustracija i malo matematike, naravno da se nece koristiti (La)TeX.[/quote]

pa ja baš nisam čuo da previše firmi koristi latex za prijelom prosječne knjige, ajd nabroji koju, interesira me :) jasno mi je da bi ga netko htio koristiti kada je u pitanju matematička knjiga, ali ako ga u prosjeku ne koriste ni za što drugo on da je to samo uska specjalizacija, povremeni alat, štoveć ...

[quote="Tvrtko"]Kad smo kod besplatnog software-a ima kakvih prijedloga sto bi moglo biti dobra alternativa Corelu?[/quote]

ja bi se složio sa vsegom oko Inkscapea, inače dosta radim u Corelu, ali zaključio sam da bi stvarno većinu poslova bez problema mogao obavljati u Inkscapeu ;)

jedina stvar koju sam uočio je da je Inkscape malo orjentiran prema webu, u smislu da mu je izlazni format SVG (iako može spremat u svašta). volio bih vidjet opciju učitavanja cdr datoteka, recimo to ima [url=http://en.wikipedia.org/wiki/SK1_(program)]sk1[/url], ali još nisam isprobavao taj program.
Tvrtko (napisa):
nemo (napisa):

Postoji dobrih razloga za to što izdavačke kuće ipak za prijelom teksta ne koriste LaTeX Wink Kreativniji prijelomi bi ti zadali prilično glavobolje, ako bi ih uopće uspio napraviti, a da ne govorimo o brzini kojom bi tako nešto trebalo učiniti.

Ovo nije točno, pouzdano znam da mnoge koriste (La)TeX. Ne za sve knjige, ali ovisi što se želi postići. Ako se radi o knjizi za djecu s puno ilustracija i malo matematike, naravno da se nece koristiti (La)TeX.


pa ja baš nisam čuo da previše firmi koristi latex za prijelom prosječne knjige, ajd nabroji koju, interesira me Smile jasno mi je da bi ga netko htio koristiti kada je u pitanju matematička knjiga, ali ako ga u prosjeku ne koriste ni za što drugo on da je to samo uska specjalizacija, povremeni alat, štoveć ...

Tvrtko (napisa):
Kad smo kod besplatnog software-a ima kakvih prijedloga sto bi moglo biti dobra alternativa Corelu?


ja bi se složio sa vsegom oko Inkscapea, inače dosta radim u Corelu, ali zaključio sam da bi stvarno većinu poslova bez problema mogao obavljati u Inkscapeu Wink

jedina stvar koju sam uočio je da je Inkscape malo orjentiran prema webu, u smislu da mu je izlazni format SVG (iako može spremat u svašta). volio bih vidjet opciju učitavanja cdr datoteka, recimo to ima sk1, ali još nisam isprobavao taj program.



_________________
Umjesto da postavlja pitanje o tome što je prije nastalo - kokoš ili jaje, čovjeku se najednom učinilo da je kokoš zamisao jajeta o stvaranju novih jaja.
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail Posjetite Web stranice
HijenA
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 23. 01. 2004. (16:46:04)
Postovi: (3D2)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
-26 = 44 - 70
Lokacija: Prazan skup ;-)

PostPostano: 16:24 sub, 23. 8. 2008    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="nemo"][quote="Tvrtko"][quote="nemo"]
Postoji dobrih razloga za to što izdavačke kuće ipak za prijelom teksta ne koriste LaTeX ;) Kreativniji prijelomi bi ti zadali prilično glavobolje, ako bi ih uopće uspio napraviti, a da ne govorimo o brzini kojom bi tako nešto trebalo učiniti.[/quote]
Ovo nije točno, pouzdano znam da mnoge koriste (La)TeX. Ne za sve knjige, ali ovisi što se želi postići. Ako se radi o knjizi za djecu s puno ilustracija i malo matematike, naravno da se nece koristiti (La)TeX.[/quote]

pa ja baš nisam čuo da previše firmi koristi latex za prijelom prosječne knjige, ajd nabroji koju, interesira me :) jasno mi je da bi ga netko htio koristiti kada je u pitanju matematička knjiga, ali ako ga u prosjeku ne koriste ni za što drugo on da je to samo uska specjalizacija, povremeni alat, štoveć ...
[/quote]

ovo je istina, ozbiljni DTP (dakle sve vezano za prijelom i tisak) se radi sa specijaliziranim alatima, od kojih je nekad najpopularniji bio Adobe PageMaker (da li je to sad InDesign, nisam siguran).
nemo (napisa):
Tvrtko (napisa):
nemo (napisa):

Postoji dobrih razloga za to što izdavačke kuće ipak za prijelom teksta ne koriste LaTeX Wink Kreativniji prijelomi bi ti zadali prilično glavobolje, ako bi ih uopće uspio napraviti, a da ne govorimo o brzini kojom bi tako nešto trebalo učiniti.

Ovo nije točno, pouzdano znam da mnoge koriste (La)TeX. Ne za sve knjige, ali ovisi što se želi postići. Ako se radi o knjizi za djecu s puno ilustracija i malo matematike, naravno da se nece koristiti (La)TeX.


pa ja baš nisam čuo da previše firmi koristi latex za prijelom prosječne knjige, ajd nabroji koju, interesira me Smile jasno mi je da bi ga netko htio koristiti kada je u pitanju matematička knjiga, ali ako ga u prosjeku ne koriste ni za što drugo on da je to samo uska specjalizacija, povremeni alat, štoveć ...


ovo je istina, ozbiljni DTP (dakle sve vezano za prijelom i tisak) se radi sa specijaliziranim alatima, od kojih je nekad najpopularniji bio Adobe PageMaker (da li je to sad InDesign, nisam siguran).



_________________
Chuck Norris can divide by zero.

I bow before you Veliki Limun, on je kiseo i zut Bow to the left

[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail
Prethodni postovi:   
Započnite novu temu   Odgovorite na temu   printer-friendly view    Forum@DeGiorgi: Početna -> Ostalo - ozbiljno -> Računala (općenito) Vremenska zona: GMT + 01:00.
Idite na 1, 2, 3  Sljedeće
Stranica 1 / 3.

 
Forum(o)Bir:  
Ne možete otvarati nove teme.
Ne možete odgovarati na postove.
Ne možete uređivati Vaše postove.
Ne možete izbrisati Vaše postove.
Ne možete glasovati u anketama.
You cannot attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group
Theme created by Vjacheslav Trushkin
HR (Cro) by Ančica Sečan