Search
 
 
  Engleski
 
 
 
Open in this window (click to change)
Forum@DeGiorgi: Početna
Forum za podršku nastavi na PMF-MO
Login Registracija FAQ Smajlići Članstvo Pretražnik Forum@DeGiorgi: Početna

trostruki integral
WWW:

Moja sarma
 
Započnite novu temu   Odgovorite na temu   printer-friendly view    Forum@DeGiorgi: Početna -> Kolegiji 2. godine -> Diferencijalni račun i integrali funkcija više varijabli
Prethodna tema :: Sljedeća tema  
Autor/ica Poruka
damba
Gost





PostPostano: 19:33 sub, 28. 1. 2006    Naslov: trostruki integral Citirajte i odgovorite

Imam problem nemogu nikako da rješim volumen trostrukog integrala a ide ovako:
e^z dxdxdz, pri čemu je V tetraedar s vrhovima A(0,0,1), B(1,1,1),
C(-1,1,1) i D(0,0,2). Nikako nemogu izračunati, a da iskreno kažem slika mi ispadne očajno, nešto bezveze, nemogu je nikako nacrtati kako spada zbog točke C. Molim vas pomoč! :(
Imam problem nemogu nikako da rješim volumen trostrukog integrala a ide ovako:
e^z dxdxdz, pri čemu je V tetraedar s vrhovima A(0,0,1), B(1,1,1),
C(-1,1,1) i D(0,0,2). Nikako nemogu izračunati, a da iskreno kažem slika mi ispadne očajno, nešto bezveze, nemogu je nikako nacrtati kako spada zbog točke C. Molim vas pomoč! Sad


[Vrh]
Exodus
Forumaš s poteškoćama u pisanju
Forumaš s poteškoćama u pisanju


Pridružen/a: 18. 11. 2002. (01:38:21)
Postovi: (1C)16
Spol: muško
Sarma: -
Lokacija: MA1-4

PostPostano: 13:58 ned, 29. 1. 2006    Naslov: Re: trostruki integral Citirajte i odgovorite

[quote="damba"]Imam problem nemogu nikako da rješim volumen trostrukog integrala a ide ovako:
e^z dxdxdz, pri čemu je V tetraedar s vrhovima A(0,0,1), B(1,1,1),
C(-1,1,1) i D(0,0,2). Nikako nemogu izračunati, a da iskreno kažem slika mi ispadne očajno, nešto bezveze, nemogu je nikako nacrtati kako spada zbog točke C. Molim vas pomoč! :([/quote]

Ovako odokativno bih rekao:

- dani tetraedar ima za bazu pravokutni jednakokračni trokut [latex]\triangle ABC [/latex] koji leži na ravnini [latex]z=1[/latex], a visina mu je dužina [latex]\overline{AD}[/latex].

- primijetimo da podintegralna funkcija ovisi samo o varijabli z, pa je

[latex]I:=\int_{V}e^{z}dx dy dz=\int_{1}^2 e^{z} P(z) dz[/latex],

gdje je [latex]P(z_0)[/latex] površina (pravokutnog jednakokračnog) trokuta nastalog presjekom danog tetraedra s ravninom [latex]z=z_0, \ z_0 \in{[1,2]}[/latex]. Opet odokativno bih rekao da je [latex]P(z)=(2-z)^2[/latex].

i sada to uvrstiš i napraviš parcijalnu integraciju dva puta i dobiješ [latex]I=2e^2-5e[/latex].

eh da... :drinking:

Srdačan pozdrav,

dr. Exodus :croatia:
damba (napisa):
Imam problem nemogu nikako da rješim volumen trostrukog integrala a ide ovako:
e^z dxdxdz, pri čemu je V tetraedar s vrhovima A(0,0,1), B(1,1,1),
C(-1,1,1) i D(0,0,2). Nikako nemogu izračunati, a da iskreno kažem slika mi ispadne očajno, nešto bezveze, nemogu je nikako nacrtati kako spada zbog točke C. Molim vas pomoč! Sad


Ovako odokativno bih rekao:

- dani tetraedar ima za bazu pravokutni jednakokračni trokut koji leži na ravnini , a visina mu je dužina .

- primijetimo da podintegralna funkcija ovisi samo o varijabli z, pa je

,

gdje je površina (pravokutnog jednakokračnog) trokuta nastalog presjekom danog tetraedra s ravninom . Opet odokativno bih rekao da je .

i sada to uvrstiš i napraviš parcijalnu integraciju dva puta i dobiješ .

eh da... #Beer

Srdačan pozdrav,

dr. Exodus Hrvatska


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail
Prethodni postovi:   
Započnite novu temu   Odgovorite na temu   printer-friendly view    Forum@DeGiorgi: Početna -> Kolegiji 2. godine -> Diferencijalni račun i integrali funkcija više varijabli Vremenska zona: GMT + 01:00.
Stranica 1 / 1.

 
Forum(o)Bir:  
Ne možete otvarati nove teme.
Ne možete odgovarati na postove.
Ne možete uređivati Vaše postove.
Ne možete izbrisati Vaše postove.
Ne možete glasovati u anketama.
You can attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group
Theme created by Vjacheslav Trushkin
HR (Cro) by Ančica Sečan