Search
 
 
  Engleski
 
 
 
Open in this window (click to change)
Forum@DeGiorgi: Početna
Forum za podršku nastavi na PMF-MO
Login Registracija FAQ Smajlići Članstvo Pretražnik Forum@DeGiorgi: Početna

par pitanja iz usmenog (objasnjenje gradiva)
Idite na Prethodno  1, 2, 3, 4, 5, 6  Sljedeće
Moja sarma
 
Započnite novu temu   Odgovorite na temu   printer-friendly view    Forum@DeGiorgi: Početna -> Kolegiji 3. godine -> (Elementarna) teorija brojeva
Prethodna tema :: Sljedeća tema  
Autor/ica Poruka
duje
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 07. 11. 2002. (12:21:31)
Postovi: (55C)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
338 = 339 - 1

PostPostano: 10:22 uto, 6. 3. 2007    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="Ada"]Dokaz Gaussovog kvadratnog zakona reciprociteta:
Nije mi jasno zasto se skup S dijeli na dva disjunktna skupa prema tome da li je qx>py ili <?zasto ne moze biti qx=py?[/quote]
Razmislite moze li p dijeliti q i moze li p dijeliti x. (Odgovor je ne, na oba pitanja.)
Ada (napisa):
Dokaz Gaussovog kvadratnog zakona reciprociteta:
Nije mi jasno zasto se skup S dijeli na dva disjunktna skupa prema tome da li je qx>py ili <?zasto ne moze biti qx=py?

Razmislite moze li p dijeliti q i moze li p dijeliti x. (Odgovor je ne, na oba pitanja.)


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Posjetite Web stranice
Ada
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 19. 09. 2006. (16:49:15)
Postovi: (1B)16
Sarma = la pohva - posuda
= 1 - 0

PostPostano: 15:24 pet, 9. 3. 2007    Naslov: Citirajte i odgovorite

U jednom od prethodih postova rekli ste da se pod "svojstva i karakterizacija NZD" podrazumjevaju teorem1.2. i prop.1.3.Treba znat i njihove dokaze?
U jednom od prethodih postova rekli ste da se pod "svojstva i karakterizacija NZD" podrazumjevaju teorem1.2. i prop.1.3.Treba znat i njihove dokaze?


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
duje
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 07. 11. 2002. (12:21:31)
Postovi: (55C)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
338 = 339 - 1

PostPostano: 15:29 pet, 9. 3. 2007    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="Ada"]U jednom od prethodih postova rekli ste da se pod "svojstva i karakterizacija NZD" podrazumjevaju teorem1.2. i prop.1.3.Treba znat i njihove dokaze?[/quote]
Da.
Ada (napisa):
U jednom od prethodih postova rekli ste da se pod "svojstva i karakterizacija NZD" podrazumjevaju teorem1.2. i prop.1.3.Treba znat i njihove dokaze?

Da.


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Posjetite Web stranice
Ema
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 01. 02. 2005. (12:44:59)
Postovi: (9C)16
Sarma = la pohva - posuda
= 6 - 0

PostPostano: 0:52 sub, 10. 3. 2007    Naslov: Citirajte i odgovorite

imam i ja jedno pitanje
2.12.
n=p_1^a_1*...*p_k^a_k
zasto zbog multiplikativnosti od phi imamo suma[d|n]phi(d)=pi[i=1 do k] (1+phi(p_i)+...+phi(p_i^a_i)) ? i kako dalje ?
hvala
imam i ja jedno pitanje
2.12.
n=p_1^a_1*...*p_k^a_k
zasto zbog multiplikativnosti od phi imamo suma[d|n]phi(d)=pi[i=1 do k] (1+phi(p_i)+...+phi(p_i^a_i)) ? i kako dalje ?
hvala


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
goranm
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 12. 11. 2002. (20:09:12)
Postovi: (906)16
Spol: kućni ljubimac
Sarma = la pohva - posuda
218 = 249 - 31

PostPostano: 2:20 sub, 10. 3. 2007    Naslov: Citirajte i odgovorite

Što sve spada pod pitanje o linearnim kongruencijama?
Sve propozicije (Prop 2.1,2.2,2.3) i svi teoremi (2.4,2.5,2.6)?
Što sve spada pod pitanje o linearnim kongruencijama?
Sve propozicije (Prop 2.1,2.2,2.3) i svi teoremi (2.4,2.5,2.6)?



_________________
The Dude Abides
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail
duje
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 07. 11. 2002. (12:21:31)
Postovi: (55C)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
338 = 339 - 1

PostPostano: 7:51 sub, 10. 3. 2007    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="goranm"]Što sve spada pod pitanje o linearnim kongruencijama?
Sve propozicije (Prop 2.1,2.2,2.3) i svi teoremi (2.4,2.5,2.6)?[/quote]
Misli se na teorem 2.6 (s dokazom). Kroz potpitanja bi se vjerojatno mogli pojaviti i iskazi teorema 2.4 i 2.5.
goranm (napisa):
Što sve spada pod pitanje o linearnim kongruencijama?
Sve propozicije (Prop 2.1,2.2,2.3) i svi teoremi (2.4,2.5,2.6)?

Misli se na teorem 2.6 (s dokazom). Kroz potpitanja bi se vjerojatno mogli pojaviti i iskazi teorema 2.4 i 2.5.


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Posjetite Web stranice
duje
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 07. 11. 2002. (12:21:31)
Postovi: (55C)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
338 = 339 - 1

PostPostano: 7:58 sub, 10. 3. 2007    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="Ema"]imam i ja jedno pitanje
2.12.
n=p_1^a_1*...*p_k^a_k
zasto zbog multiplikativnosti od phi imamo suma[d|n]phi(d)=pi[i=1 do k] (1+phi(p_i)+...+phi(p_i^a_i)) ? i kako dalje ?
hvala[/quote]
Objasnjenje je dano u recenici nakon formule (mozda je malo nespretno sto je najprije navedena formula, a tek onda njezino obrazlozenje, ali mislio da ce to biti jasno zbog onog "Naime"). Ako i dalje nije jasno, pitajte.

A za dalje bi trebalo biti lako. Samo se iskoristi formula
phi(p^a)=p^a - p^{a-1} (dokazana u prethodnom teoremu); uvrsti se u formulu i skoro sve se pokrati.
Ema (napisa):
imam i ja jedno pitanje
2.12.
n=p_1^a_1*...*p_k^a_k
zasto zbog multiplikativnosti od phi imamo suma[d|n]phi(d)=pi[i=1 do k] (1+phi(p_i)+...+phi(p_i^a_i)) ? i kako dalje ?
hvala

Objasnjenje je dano u recenici nakon formule (mozda je malo nespretno sto je najprije navedena formula, a tek onda njezino obrazlozenje, ali mislio da ce to biti jasno zbog onog "Naime"). Ako i dalje nije jasno, pitajte.

A za dalje bi trebalo biti lako. Samo se iskoristi formula
phi(p^a)=p^a - p^{a-1} (dokazana u prethodnom teoremu); uvrsti se u formulu i skoro sve se pokrati.


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Posjetite Web stranice
Ema
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 01. 02. 2005. (12:44:59)
Postovi: (9C)16
Sarma = la pohva - posuda
= 6 - 0

PostPostano: 21:29 sub, 10. 3. 2007    Naslov: Citirajte i odgovorite

tm 2.11.
pokazujemo da je phi multiplikativna, tj moramo dobiti za neke relativno proste m i n da je phi(m)phi(n)=phi(mn)
i sada brojimo sve (a,b) koji idu po reduciranim skupovima ostataka modulo m i modulo n i njih ima phi(m)*phi(n)
i sada bi trebali pokazati da za a i b koji idu po reduciranim skupovima ost mod m i mod n, broj an+bm ide po reduciranom skupu ostataka modulo mn.tj,
1) da je an+bm relativno prost sa mn
2) da su svaka dva broja tog oblika medusobno nekongruentna (inace bi ih bilo manje nego sto nam treba)
3) da za svaki broj c koji je relativno prost s mn vrijedi
c==an+bm(mod mn)

i sada u dokazu ovog treceg djela za (c,mn)=1 i zbog (m,n)=1 postoje x i y t.d. mx+ny=1,
zasto je ocito (cy,m)=1
moze li to ovako (c,mn)=1, i (m,n)=1 => (c,m)=1 i iz jednakosti slijedi (m,y)=1, pa je onda i (cy,m)=1 ?
i da li je sada cy==a(mod m) zbog pretpostavke na a (da prolazi skupom reduciranih ostataka mod m)?

samo me zanima da li su ova moja objasnjenja dobra, i postoje li neka jednostavnija?




hvala
tm 2.11.
pokazujemo da je phi multiplikativna, tj moramo dobiti za neke relativno proste m i n da je phi(m)phi(n)=phi(mn)
i sada brojimo sve (a,b) koji idu po reduciranim skupovima ostataka modulo m i modulo n i njih ima phi(m)*phi(n)
i sada bi trebali pokazati da za a i b koji idu po reduciranim skupovima ost mod m i mod n, broj an+bm ide po reduciranom skupu ostataka modulo mn.tj,
1) da je an+bm relativno prost sa mn
2) da su svaka dva broja tog oblika medusobno nekongruentna (inace bi ih bilo manje nego sto nam treba)
3) da za svaki broj c koji je relativno prost s mn vrijedi
c==an+bm(mod mn)

i sada u dokazu ovog treceg djela za (c,mn)=1 i zbog (m,n)=1 postoje x i y t.d. mx+ny=1,
zasto je ocito (cy,m)=1
moze li to ovako (c,mn)=1, i (m,n)=1 => (c,m)=1 i iz jednakosti slijedi (m,y)=1, pa je onda i (cy,m)=1 ?
i da li je sada cy==a(mod m) zbog pretpostavke na a (da prolazi skupom reduciranih ostataka mod m)?

samo me zanima da li su ova moja objasnjenja dobra, i postoje li neka jednostavnija?




hvala




Zadnja promjena: Ema; 21:59 sub, 10. 3. 2007; ukupno mijenjano 1 put.
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
duje
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 07. 11. 2002. (12:21:31)
Postovi: (55C)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
338 = 339 - 1

PostPostano: 21:54 sub, 10. 3. 2007    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote]samo me zanima da li su ova moja objasnjenja dobra[/quote]
Skoro.
"neke relativno proste m i n" bi trebalo biti "sve relativno proste m i n"
"3) da za svaki broj c koji je relativno prost s mn vrijedi c==an+bm(mod mn)" ovdje fali "za neki a relativno prost s m i neki b relativno prost s n"
"(c,mn)=1, i (m,n)=1 => (c,m)=1" ovdje je "(m,n)=1" suvisno; ako c nema zajendicki faktora sa mn, onda nema ni sa m.
"i da li je sada cy==a(mod m) zbog pretpostavke na a (da prolazi skupom reduciranih ostataka mod m)?" treba naci neki a s trazenim svojstvom i mi smo upravo pokazali da cy ima to svojstvo, pa mozemo staviti a=cy (ili a==cy (mod m)).
Citat:
samo me zanima da li su ova moja objasnjenja dobra

Skoro.
"neke relativno proste m i n" bi trebalo biti "sve relativno proste m i n"
"3) da za svaki broj c koji je relativno prost s mn vrijedi c==an+bm(mod mn)" ovdje fali "za neki a relativno prost s m i neki b relativno prost s n"
"(c,mn)=1, i (m,n)=1 ⇒ (c,m)=1" ovdje je "(m,n)=1" suvisno; ako c nema zajendicki faktora sa mn, onda nema ni sa m.
"i da li je sada cy==a(mod m) zbog pretpostavke na a (da prolazi skupom reduciranih ostataka mod m)?" treba naci neki a s trazenim svojstvom i mi smo upravo pokazali da cy ima to svojstvo, pa mozemo staviti a=cy (ili a==cy (mod m)).


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Posjetite Web stranice
Ema
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 01. 02. 2005. (12:44:59)
Postovi: (9C)16
Sarma = la pohva - posuda
= 6 - 0

PostPostano: 0:45 ned, 11. 3. 2007    Naslov: Citirajte i odgovorite

hvala profesore evo imam jos jedno pitanje prije spavanja
Teorm o 4 kvadrata

kako iz prvog identiteta slijedi da je tvrdnju provjeriti samo za proste brojeve?


... po Dirichletovom principu dva među njima daju isti ostatak pri djeljenju s p. ovo sto dalje slijedi mi nije jasno ni zasto slijedi, ni kako to negdje primjenimo?
hvala profesore evo imam jos jedno pitanje prije spavanja
Teorm o 4 kvadrata

kako iz prvog identiteta slijedi da je tvrdnju provjeriti samo za proste brojeve?


... po Dirichletovom principu dva među njima daju isti ostatak pri djeljenju s p. ovo sto dalje slijedi mi nije jasno ni zasto slijedi, ni kako to negdje primjenimo?


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
duje
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 07. 11. 2002. (12:21:31)
Postovi: (55C)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
338 = 339 - 1

PostPostano: 1:18 ned, 11. 3. 2007    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="Ema"]
Teorm o 4 kvadrata
kako iz prvog identiteta slijedi da je tvrdnju provjeriti samo za proste brojeve?
[/quote]
Identitet pokazuje da ako se svi faktori nekog broja mogu prikazati kao sume 4 kvadrata, onda se i taj broj moze prikazati kao suma 4 kvadrata. A znamo da je svaki prirodan broj produkt prosti faktora. Pa povezemo ove dvije tvrdnje.

[quote]
... po Dirichletovom principu dva među njima daju isti ostatak pri djeljenju s p. ovo sto dalje slijedi mi nije jasno ni zasto slijedi, ni kako to negdje primjenimo?[/quote]
Imamo p+1 brojeva (kuglica), a p mogucih ostataka (kutija), pa barem dva od navedenih brojeva daju isti ostatak pri dijeljenju sa p.
Brojeve smo napisali u dva reda: oni u prvom imaju oblik nesto na kvadrat, a oni u drugom (- kvadrat -1). Ta dva koji daju isti ostatak su ili oba iz prvog reda ili oba iz drugog ili jedan iz prvog, a jedan iz drugog. No, iz Teorema 3.1 slijedi da brojevi u istom redu daju razlicite ostatke.
Stoga postiji jedan broj iz prvog reda (recimo x^2) i jedan broj iz drugog reda (recimo -y^2-1) koji daju isti ostatak pri dijeljenju sa p. To mozemo zapisati kao x^2 == -y^2 -1 (mod p), odnosno x^2+y^2+1 == 0 (mod p), odnosno p|(x^2+y^2+1).
Ema (napisa):

Teorm o 4 kvadrata
kako iz prvog identiteta slijedi da je tvrdnju provjeriti samo za proste brojeve?

Identitet pokazuje da ako se svi faktori nekog broja mogu prikazati kao sume 4 kvadrata, onda se i taj broj moze prikazati kao suma 4 kvadrata. A znamo da je svaki prirodan broj produkt prosti faktora. Pa povezemo ove dvije tvrdnje.

Citat:

... po Dirichletovom principu dva među njima daju isti ostatak pri djeljenju s p. ovo sto dalje slijedi mi nije jasno ni zasto slijedi, ni kako to negdje primjenimo?

Imamo p+1 brojeva (kuglica), a p mogucih ostataka (kutija), pa barem dva od navedenih brojeva daju isti ostatak pri dijeljenju sa p.
Brojeve smo napisali u dva reda: oni u prvom imaju oblik nesto na kvadrat, a oni u drugom (- kvadrat -1). Ta dva koji daju isti ostatak su ili oba iz prvog reda ili oba iz drugog ili jedan iz prvog, a jedan iz drugog. No, iz Teorema 3.1 slijedi da brojevi u istom redu daju razlicite ostatke.
Stoga postiji jedan broj iz prvog reda (recimo x^2) i jedan broj iz drugog reda (recimo -y^2-1) koji daju isti ostatak pri dijeljenju sa p. To mozemo zapisati kao x^2 == -y^2 -1 (mod p), odnosno x^2+y^2+1 == 0 (mod p), odnosno p|(x^2+y^2+1).


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Posjetite Web stranice
goranm
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 12. 11. 2002. (20:09:12)
Postovi: (906)16
Spol: kućni ljubimac
Sarma = la pohva - posuda
218 = 249 - 31

PostPostano: 20:46 čet, 15. 3. 2007    Naslov: Citirajte i odgovorite

U propoziciji 5.4 b), iz čega slijedi da je

[latex]\sum_{m \leq \frac{x}{d}} m = \frac{1}{2} \lfloor \frac{x}{d} \rfloor \left( \lfloor \frac{x}{d} \rfloor + 1 \right)[/latex] ?
U propoziciji 5.4 b), iz čega slijedi da je

?



_________________
The Dude Abides
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail
vinko
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 26. 08. 2006. (23:08:00)
Postovi: (1A8)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
69 = 87 - 18
Lokacija: PMF-MO 214

PostPostano: 21:38 čet, 15. 3. 2007    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="goranm"]U propoziciji 5.4 b), iz čega slijedi da je

[latex]\sum_{m \leq \frac{x}{d}} m = \frac{1}{2} \lfloor \frac{x}{d} \rfloor \left( \lfloor \frac{x}{d} \rfloor + 1 \right)[/latex] ?[/quote]

Duje je na to odgovorio: http://degiorgi.math.hr/forum/viewtopic.php?p=73510#73510
goranm (napisa):
U propoziciji 5.4 b), iz čega slijedi da je

?


Duje je na to odgovorio: http://degiorgi.math.hr/forum/viewtopic.php?p=73510#73510


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Posjetite Web stranice
goranm
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 12. 11. 2002. (20:09:12)
Postovi: (906)16
Spol: kućni ljubimac
Sarma = la pohva - posuda
218 = 249 - 31

PostPostano: 22:34 čet, 15. 3. 2007    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="vinko"][quote="goranm"]U propoziciji 5.4 b), iz čega slijedi da je

[latex]\sum_{m \leq \frac{x}{d}} m = \frac{1}{2} \lfloor \frac{x}{d} \rfloor \left( \lfloor \frac{x}{d} \rfloor + 1 \right)[/latex] ?[/quote]

Duje je na to odgovorio: http://degiorgi.math.hr/forum/viewtopic.php?p=73510#73510[/quote]
Ispričavam se onda na ponavljanju pitanja, vidio sam taj post, ali nisam prepoznao izraz u plain textu.
vinko (napisa):
goranm (napisa):
U propoziciji 5.4 b), iz čega slijedi da je

?


Duje je na to odgovorio: http://degiorgi.math.hr/forum/viewtopic.php?p=73510#73510

Ispričavam se onda na ponavljanju pitanja, vidio sam taj post, ali nisam prepoznao izraz u plain textu.



_________________
The Dude Abides
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail
goranm
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 12. 11. 2002. (20:09:12)
Postovi: (906)16
Spol: kućni ljubimac
Sarma = la pohva - posuda
218 = 249 - 31

PostPostano: 20:58 ned, 18. 3. 2007    Naslov: Citirajte i odgovorite

Može li netko pojasniti zašto u Teoremu 5.5. vrijedi

[latex]\sum_{i=1}^{k}\alpha_{i} \ln{p_{i}} = \sum_{i=1}^{k} \sum_{p_{i}^{e} | n} \ln{p_{i}}[/latex]

Zašto se izgube ove alphe?
Može li netko pojasniti zašto u Teoremu 5.5. vrijedi



Zašto se izgube ove alphe?



_________________
The Dude Abides
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail
duje
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 07. 11. 2002. (12:21:31)
Postovi: (55C)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
338 = 339 - 1

PostPostano: 21:23 ned, 18. 3. 2007    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="goranm"]Može li netko pojasniti zašto u Teoremu 5.5. vrijedi
[latex]\sum_{i=1}^{k}\alpha_{i} \ln{p_{i}} = \sum_{i=1}^{k} \sum_{p_{i}^{e} | n} \ln{p_{i}}[/latex]
Zašto se izgube ove alphe?[/quote]
[latex]\sum_{p_{i}^{e}|n} 1[/latex] broji koliko ima potencija od p_i koje dijele n, a njih ima upravo [latex]\alpha_{i}[/latex], jer e moze biti 1 ili 2 ili ... ili [latex]\alpha_{i}[/latex].
goranm (napisa):
Može li netko pojasniti zašto u Teoremu 5.5. vrijedi

Zašto se izgube ove alphe?

broji koliko ima potencija od p_i koje dijele n, a njih ima upravo , jer e moze biti 1 ili 2 ili ... ili .


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Posjetite Web stranice
Lara
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 17. 01. 2007. (16:23:54)
Postovi: (53)16
Spol: žensko
Sarma = la pohva - posuda
= 8 - 3

PostPostano: 17:43 čet, 22. 3. 2007    Naslov: Citirajte i odgovorite

Kod Gaussova zakona reciprociteta...

Zasto S1 i S2 imaju ovoliko elemenata? Mislim, sve mi je jasno osim zasto je nuzno qx/p<(q-1)/2 odnosno zasto je py/q<(p-1)/2.

Dakle, pitam zasto uvjet:
1=<y<=(q-1)/2 & qx>py
mogu zamijeniti s
1=<y<qx/p?
Kod Gaussova zakona reciprociteta...

Zasto S1 i S2 imaju ovoliko elemenata? Mislim, sve mi je jasno osim zasto je nuzno qx/p<(q-1)/2 odnosno zasto je py/q<(p-1)/2.

Dakle, pitam zasto uvjet:
1=<y<=(q-1)/2 & qx>py
mogu zamijeniti s
1=<y<qx/p?


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
duje
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 07. 11. 2002. (12:21:31)
Postovi: (55C)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
338 = 339 - 1

PostPostano: 18:26 čet, 22. 3. 2007    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="Lara"]Kod Gaussova zakona reciprociteta...

Zasto S1 i S2 imaju ovoliko elemenata? Mislim, sve mi je jasno osim zasto je nuzno qx/p<(q-1)/2 odnosno zasto je py/q<(p-1)/2.

Dakle, pitam zasto uvjet:
1=<y<=(q-1)/2 & qx>py
mogu zamijeniti s
1=<y<qx/p?[/quote]

Iz qx/p <= q(p-1)/(2p) < q/2 slijedi [qx/p] <= (q-1)/2.
Iz py/q <= p(q-1)/(2q) < p/2 slijedi [py/q] <= (p-1)/2.
(Ovdje mi [ ] oznacava najvece cijelo.)
Lara (napisa):
Kod Gaussova zakona reciprociteta...

Zasto S1 i S2 imaju ovoliko elemenata? Mislim, sve mi je jasno osim zasto je nuzno qx/p<(q-1)/2 odnosno zasto je py/q<(p-1)/2.

Dakle, pitam zasto uvjet:
1=<y⇐(q-1)/2 & qx>py
mogu zamijeniti s
1=<y<qx/p?


Iz qx/p ⇐ q(p-1)/(2p) < q/2 slijedi [qx/p] ⇐ (q-1)/2.
Iz py/q ⇐ p(q-1)/(2q) < p/2 slijedi [py/q] ⇐ (p-1)/2.
(Ovdje mi [ ] oznacava najvece cijelo.)


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Posjetite Web stranice
Lara
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 17. 01. 2007. (16:23:54)
Postovi: (53)16
Spol: žensko
Sarma = la pohva - posuda
= 8 - 3

PostPostano: 0:43 pet, 23. 3. 2007    Naslov: Citirajte i odgovorite

Hvala:)

I imam jos jedno pitanje:

Zasto vrijede ova dva izraza na dnu 62.stranice? Radi se o teoremu 6.3. odnosno rekurziji za pn i qn?

I zasto na pocetku 63.stranice iz jednakosti dva razlomka zakljucujemo da je brojnik prvog jednak brojniku drugog i isto za nazivnik?

Vjerojatno je blesavo pitanje, al nije mi ostalo vremena za razmisljanje. :oops:
Hvala:)

I imam jos jedno pitanje:

Zasto vrijede ova dva izraza na dnu 62.stranice? Radi se o teoremu 6.3. odnosno rekurziji za pn i qn?

I zasto na pocetku 63.stranice iz jednakosti dva razlomka zakljucujemo da je brojnik prvog jednak brojniku drugog i isto za nazivnik?

Vjerojatno je blesavo pitanje, al nije mi ostalo vremena za razmisljanje. Embarassed


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Gost






PostPostano: 16:52 uto, 8. 5. 2007    Naslov: Citirajte i odgovorite

Što znači da je broj n kvadratno slobodan?
Što znači da je broj n kvadratno slobodan?


[Vrh]
Prethodni postovi:   
Započnite novu temu   Odgovorite na temu   printer-friendly view    Forum@DeGiorgi: Početna -> Kolegiji 3. godine -> (Elementarna) teorija brojeva Vremenska zona: GMT + 01:00.
Idite na Prethodno  1, 2, 3, 4, 5, 6  Sljedeće
Stranica 4 / 6.

 
Forum(o)Bir:  
Možete otvarati nove teme.
Možete odgovarati na postove.
Ne možete uređivati Vaše postove.
Ne možete izbrisati Vaše postove.
Ne možete glasovati u anketama.
You can attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group
Theme created by Vjacheslav Trushkin
HR (Cro) by Ančica Sečan