Search
 
 
  Engleski
 
 
 
Open in this window (click to change)
Forum@DeGiorgi: Početna
Forum za podršku nastavi na PMF-MO
Login Registracija FAQ Smajlići Članstvo Pretražnik Forum@DeGiorgi: Početna

Uredjeni parovi
WWW:

Moja sarma
 
Započnite novu temu   Odgovorite na temu   printer-friendly view    Forum@DeGiorgi: Početna -> Kolegiji 1. godine, preddiplomski studij Matematika -> Elementarna matematika 1 i 2
Prethodna tema :: Sljedeća tema  
Autor/ica Poruka
Void
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 14. 11. 2002. (18:08:22)
Postovi: (FA)16
Sarma = la pohva - posuda
= 8 - 0

PostPostano: 17:16 čet, 21. 11. 2002    Naslov: Uredjeni parovi Citirajte i odgovorite

(a,b) = { {a}, {a,b} } je identifikacija uredjenog para sa skupom koji sadrzi dva skupa kao elemente.

Zanima me kako se do te identifikacije doslo - tocnije, da li se tako definira uredjeni par ili je ta ekvivalencija nekako izvedena. :?: :?: :?:

Zahvaljujem unaprijed na odgovorima.
(a,b) = { {a}, {a,b} } je identifikacija uredjenog para sa skupom koji sadrzi dva skupa kao elemente.

Zanima me kako se do te identifikacije doslo - tocnije, da li se tako definira uredjeni par ili je ta ekvivalencija nekako izvedena. Question Question Question

Zahvaljujem unaprijed na odgovorima.


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
krcko
Forumaš nagrađen za životno djelo
Forumaš nagrađen za životno djelo


Pridružen/a: 07. 10. 2002. (15:57:59)
Postovi: (18B3)16
Sarma = la pohva - posuda
655 = 759 - 104

PostPostano: 20:51 čet, 21. 11. 2002    Naslov: Re: Uredjeni parovi Citirajte i odgovorite

[quote="Void"]Zanima me kako se do te identifikacije doslo - tocnije, da li se tako definira uredjeni par ili je ta ekvivalencija nekako izvedena. :?: :?: :?:[/quote]

To je zapravo definicija uredjenog para. U "novijoj" matematici (recimo mladjoj od 100 godina) trend je sve definirati pomocu skupova. U dvoclanom skupu {a,b} nema nacina ustanoviti koji je element prvi, a koji drugi. No u skupu {{a},{a,b}} prvim smatramo element koji je "sam", a drugim onaj drugi.

Vazno je svojstvo uredjenih parova (a,b)=(c,d) ako i samo ako a=c i b=d. To bi se takodjer moglo smatrati definicijom uredjenog para, ali ako prihvatimo definiciju pomocu skupova to je onda teorem. Pokusajte ga dokazati!
Void (napisa):
Zanima me kako se do te identifikacije doslo - tocnije, da li se tako definira uredjeni par ili je ta ekvivalencija nekako izvedena. Question Question Question


To je zapravo definicija uredjenog para. U "novijoj" matematici (recimo mladjoj od 100 godina) trend je sve definirati pomocu skupova. U dvoclanom skupu {a,b} nema nacina ustanoviti koji je element prvi, a koji drugi. No u skupu {{a},{a,b}} prvim smatramo element koji je "sam", a drugim onaj drugi.

Vazno je svojstvo uredjenih parova (a,b)=(c,d) ako i samo ako a=c i b=d. To bi se takodjer moglo smatrati definicijom uredjenog para, ali ako prihvatimo definiciju pomocu skupova to je onda teorem. Pokusajte ga dokazati!



_________________
Vedran Krcadinac

Ljudi su razliciti, a nula je paran broj.
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail Posjetite Web stranice
Void
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 14. 11. 2002. (18:08:22)
Postovi: (FA)16
Sarma = la pohva - posuda
= 8 - 0

PostPostano: 20:55 čet, 21. 11. 2002    Naslov: Citirajte i odgovorite

Puno hvala na odgovoru.
Sto se tice ove definicije imam jos par pitanja.
Kako se definira n-torka pomocu skupova?
Kako se do svih tih definicija preko skupova dolazi?

Nadam se da nikome ne dosadjujem (ali ipak je ovo forum za pitanja, zar ne?).
Puno hvala na odgovoru.
Sto se tice ove definicije imam jos par pitanja.
Kako se definira n-torka pomocu skupova?
Kako se do svih tih definicija preko skupova dolazi?

Nadam se da nikome ne dosadjujem (ali ipak je ovo forum za pitanja, zar ne?).


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
krcko
Forumaš nagrađen za životno djelo
Forumaš nagrađen za životno djelo


Pridružen/a: 07. 10. 2002. (15:57:59)
Postovi: (18B3)16
Sarma = la pohva - posuda
655 = 759 - 104

PostPostano: 21:16 čet, 21. 11. 2002    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="Void"]Kako se definira n-torka pomocu skupova?[/quote]

Obicno se n-torke definiraju induktivno, npr. trojka je uredjen par kojemu je na drugom mjestu uredjen par: (a,b,c)=(a,(b,c)). Problem je u tome sto zelimo da Kartezijev produkt bude asocijativan. Trebali bismo definirati relaciju ekvivalencije koja ce identificirati parove ((a,b),c) i (a,(b,c)) i trojkama proglasiti klase ekvivalencije.

[quote="Void"]Kako se do svih tih definicija preko skupova dolazi?[/quote]

Najcesce razmisljanjem :D Zapravo smatram da ove definicije nisu jako vazne za prosjecnog matematicara. Problemima zasnivanja temeljnih pojmova matematike bave se logicari. Danas se sve definira pomocu skupova jer je teorija skupova vrlo daleko otisla (i jer je to tradicija). No vjerojatno bi se bilo koji od temeljnih pojmova (npr. pojam funkcije) mogao proglasiti "osnovnim" i onda pomocu njega definirati sve ostalo.
Void (napisa):
Kako se definira n-torka pomocu skupova?


Obicno se n-torke definiraju induktivno, npr. trojka je uredjen par kojemu je na drugom mjestu uredjen par: (a,b,c)=(a,(b,c)). Problem je u tome sto zelimo da Kartezijev produkt bude asocijativan. Trebali bismo definirati relaciju ekvivalencije koja ce identificirati parove ((a,b),c) i (a,(b,c)) i trojkama proglasiti klase ekvivalencije.

Void (napisa):
Kako se do svih tih definicija preko skupova dolazi?


Najcesce razmisljanjem Very Happy Zapravo smatram da ove definicije nisu jako vazne za prosjecnog matematicara. Problemima zasnivanja temeljnih pojmova matematike bave se logicari. Danas se sve definira pomocu skupova jer je teorija skupova vrlo daleko otisla (i jer je to tradicija). No vjerojatno bi se bilo koji od temeljnih pojmova (npr. pojam funkcije) mogao proglasiti "osnovnim" i onda pomocu njega definirati sve ostalo.



_________________
Vedran Krcadinac

Ljudi su razliciti, a nula je paran broj.
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail Posjetite Web stranice
Void
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 14. 11. 2002. (18:08:22)
Postovi: (FA)16
Sarma = la pohva - posuda
= 8 - 0

PostPostano: 23:27 čet, 21. 11. 2002    Naslov: Citirajte i odgovorite

Zahvaljujem na susretljivosti i odgovorima.
Ovdje sam postavio pitanja da ne gnjavim previse asistente (uzivo) - imaju i previse posla odgovarajuci na svakakva glupa pitanja, pa ne trebaju jos i moja pitanja (glupa :) ).
Zahvaljujem na susretljivosti i odgovorima.
Ovdje sam postavio pitanja da ne gnjavim previse asistente (uzivo) - imaju i previse posla odgovarajuci na svakakva glupa pitanja, pa ne trebaju jos i moja pitanja (glupa Smile ).


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Prethodni postovi:   
Započnite novu temu   Odgovorite na temu   printer-friendly view    Forum@DeGiorgi: Početna -> Kolegiji 1. godine, preddiplomski studij Matematika -> Elementarna matematika 1 i 2 Vremenska zona: GMT + 01:00.
Stranica 1 / 1.

 
Forum(o)Bir:  
Ne možete otvarati nove teme.
Ne možete odgovarati na postove.
Ne možete uređivati Vaše postove.
Ne možete izbrisati Vaše postove.
Ne možete glasovati u anketama.
You can attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group
Theme created by Vjacheslav Trushkin
HR (Cro) by Ančica Sečan