Search
 
 
  Engleski
 
 
 
Open in this window (click to change)
Forum@DeGiorgi: Početna
Forum za podršku nastavi na PMF-MO
Login Registracija FAQ Smajlići Članstvo Pretražnik Forum@DeGiorgi: Početna

4.kolokvij
WWW:

Moja sarma
 
Započnite novu temu   Odgovorite na temu   printer-friendly view    Forum@DeGiorgi: Početna -> Kolegiji diplomskih i starih studija -> Matematička teorija računarstva
Prethodna tema :: Sljedeća tema  
Autor/ica Poruka
bic_bozji
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 26. 05. 2006. (11:38:07)
Postovi: (9)16
Sarma = la pohva - posuda
= 0 - 0

PostPostano: 20:39 pet, 16. 6. 2006    Naslov: 4.kolokvij Citirajte i odgovorite

I eto stigao nam 4. kolokvij. Na prvi pogled lagan, ali....
Zadaci sa PDA-ovima jesu bili lakši nego na 3.kolokviju, no asistent se nije držao obećanja i stavio while-program sa trikom pa se puno ljudi mučilo s tim "nagradnim" zadatkom.
Kako se uopće trebao riješiti taj zadatak?

Napomenuo bih i da mnogi nisu vidjeli da se 4. zadatak trebao riješiti bez funkcije mod
:cry:
I eto stigao nam 4. kolokvij. Na prvi pogled lagan, ali....
Zadaci sa PDA-ovima jesu bili lakši nego na 3.kolokviju, no asistent se nije držao obećanja i stavio while-program sa trikom pa se puno ljudi mučilo s tim "nagradnim" zadatkom.
Kako se uopće trebao riješiti taj zadatak?

Napomenuo bih i da mnogi nisu vidjeli da se 4. zadatak trebao riješiti bez funkcije mod
Crying or Very sad


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Gost






PostPostano: 23:32 pet, 16. 6. 2006    Naslov: Citirajte i odgovorite

Ja isto nisam znao kako rijesiti taj while program. Koma. Imali smo samo dva primjera koji su imali uvjet x>0 i X=X-1. Otkud mi znamo kako se rjesavaju zadaci koji imaju drugaciji uvjet. Gdje je rijesen takav zadatak. Na vjezbama mozda????? Na vjezbama je bilo receno da ce se malo promjeniti brojevi ali ne i uvijet u petlji.

Sto se tice 4. zadatka svatko tko je nekad negdje cuo (a tko zadaje zadatke trebao bi cuti) kako se zadaci postavljaju znat ce da se uvjeti na zadatak postavljaju na pocetak zadatka, a ne na kraj. I ja sam prvo rjesio sa mod, a tek sam poslije vidio uvjet (koje funkcije smijemo koristiti)
Ja isto nisam znao kako rijesiti taj while program. Koma. Imali smo samo dva primjera koji su imali uvjet x>0 i X=X-1. Otkud mi znamo kako se rjesavaju zadaci koji imaju drugaciji uvjet. Gdje je rijesen takav zadatak. Na vjezbama mozda????? Na vjezbama je bilo receno da ce se malo promjeniti brojevi ali ne i uvijet u petlji.

Sto se tice 4. zadatka svatko tko je nekad negdje cuo (a tko zadaje zadatke trebao bi cuti) kako se zadaci postavljaju znat ce da se uvjeti na zadatak postavljaju na pocetak zadatka, a ne na kraj. I ja sam prvo rjesio sa mod, a tek sam poslije vidio uvjet (koje funkcije smijemo koristiti)


[Vrh]
Gost






PostPostano: 10:06 sub, 17. 6. 2006    Naslov: Citirajte i odgovorite

Jel' netko zna kada da ocekujemo rezultate?
Jel' netko zna kada da ocekujemo rezultate?


[Vrh]
bic_bozji
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 26. 05. 2006. (11:38:07)
Postovi: (9)16
Sarma = la pohva - posuda
= 0 - 0

PostPostano: 12:19 sub, 17. 6. 2006    Naslov: Citirajte i odgovorite

Rezultati će navodno biti do ponedjeljka na forumu
Rezultati će navodno biti do ponedjeljka na forumu


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Gost






PostPostano: 14:31 sub, 17. 6. 2006    Naslov: Citirajte i odgovorite

Slažem se u vezi while zadatka. Ipak nije pošteno da nam se da nešto što nikad nismo vidjeli, a morali smo sami shvatiti.

Ali što se tiče zadatka sa prf, valjda smo dosad trebali naučiti da se zadatak prvo pročita do kraja pa rješava. Sorry, al primjedba nije na mjestu.
Slažem se u vezi while zadatka. Ipak nije pošteno da nam se da nešto što nikad nismo vidjeli, a morali smo sami shvatiti.

Ali što se tiče zadatka sa prf, valjda smo dosad trebali naučiti da se zadatak prvo pročita do kraja pa rješava. Sorry, al primjedba nije na mjestu.


[Vrh]
Gost






PostPostano: 14:59 sub, 17. 6. 2006    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="Anonymous"]
Ali što se tiče zadatka sa prf, valjda smo dosad trebali naučiti da se zadatak prvo pročita do kraja pa rješava. Sorry, al primjedba nije na mjestu.[/quote]

Slažem se!
Anonymous (napisa):

Ali što se tiče zadatka sa prf, valjda smo dosad trebali naučiti da se zadatak prvo pročita do kraja pa rješava. Sorry, al primjedba nije na mjestu.


Slažem se!


[Vrh]
Gost






PostPostano: 17:00 ned, 18. 6. 2006    Naslov: Citirajte i odgovorite

Ma nije istina! Na vjezbama je lijepo receno da se mogu mod i div i brdo drugih funkcija (bd=broj djelitelja i sd=suma djelitelja) koristiti na kolokviju! Da stvar bude gorja ljudi su neprestano ispitivali kako rjesiti taj zadatak bez mod-a, a da se asistent nije udostojao upozoriti cijeli auditorij na dozvoljene funkcije tako da su pravilno svatili zadatak samo ''odabrani''. Tragedija je u tome sto se zadatak mogao rješiti samo definiranjem funkcije mod kao: f(x,y)=suma po i ([u]sg[/u](x-iy)) tj. jednom linijom koda vise.
Ma nije istina! Na vjezbama je lijepo receno da se mogu mod i div i brdo drugih funkcija (bd=broj djelitelja i sd=suma djelitelja) koristiti na kolokviju! Da stvar bude gorja ljudi su neprestano ispitivali kako rjesiti taj zadatak bez mod-a, a da se asistent nije udostojao upozoriti cijeli auditorij na dozvoljene funkcije tako da su pravilno svatili zadatak samo ''odabrani''. Tragedija je u tome sto se zadatak mogao rješiti samo definiranjem funkcije mod kao: f(x,y)=suma po i (sg(x-iy)) tj. jednom linijom koda vise.


[Vrh]
bic_bozji
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 26. 05. 2006. (11:38:07)
Postovi: (9)16
Sarma = la pohva - posuda
= 0 - 0

PostPostano: 18:24 ned, 18. 6. 2006    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="Anonymous"]Tragedija je u tome sto se zadatak mogao rješiti samo definiranjem funkcije mod kao: f(x,y)=suma po i ([u]sg[/u](x-iy)) tj. jednom linijom koda vise.[/quote]

Ovo ti nije dobra definicija za mod nego ti je to DIV
MOD ti ide ovako g(x,y)=x-y*f(x,y) gdje je f onakva kakvu si ti definirao
:faca2:
Anonymous (napisa):
Tragedija je u tome sto se zadatak mogao rješiti samo definiranjem funkcije mod kao: f(x,y)=suma po i (sg(x-iy)) tj. jednom linijom koda vise.


Ovo ti nije dobra definicija za mod nego ti je to DIV
MOD ti ide ovako g(x,y)=x-y*f(x,y) gdje je f onakva kakvu si ti definirao
Faca (koja nije s placa)


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Gost






PostPostano: 20:39 ned, 18. 6. 2006    Naslov: Citirajte i odgovorite

Oprosti ali asistent je u više navrata rekao da su dozvoljene fje napisane na kraju zadatke, te da smijemo koristit sve one koje prethodno definiramo pomoću njih. Zadatak je bio jasno postavljen. Nisam ni ja bila presretna tim zadatkom ali to nema veze s načinom na koji je bio postavljen, niti s fjama koje su se smjele koristit, već s tim koliko se snalaziš s prf.
Oprosti ali asistent je u više navrata rekao da su dozvoljene fje napisane na kraju zadatke, te da smijemo koristit sve one koje prethodno definiramo pomoću njih. Zadatak je bio jasno postavljen. Nisam ni ja bila presretna tim zadatkom ali to nema veze s načinom na koji je bio postavljen, niti s fjama koje su se smjele koristit, već s tim koliko se snalaziš s prf.


[Vrh]
Gost






PostPostano: 21:34 ned, 18. 6. 2006    Naslov: Citirajte i odgovorite

Ovaj f(x,y)=suma po i ([u]sg[/u](x-iy)) nije DIV, npr. za f(55,13) daje 0 umjesto 3.

Evo jedan prijedlog za DIV:
f(x,y)=suma po i=1 do x ([u]sg[/u]((x-iy)-|x-iy|)).
Ovaj f(x,y)=suma po i (sg(x-iy)) nije DIV, npr. za f(55,13) daje 0 umjesto 3.

Evo jedan prijedlog za DIV:
f(x,y)=suma po i=1 do x (sg((x-iy)-|x-iy|)).


[Vrh]
bic_bozji
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 26. 05. 2006. (11:38:07)
Postovi: (9)16
Sarma = la pohva - posuda
= 0 - 0

PostPostano: 22:35 ned, 18. 6. 2006    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="Anonymous"]Ovaj f(x,y)=suma po i ([u]sg[/u](x-iy)) nije DIV, npr. za f(55,13) daje 0 umjesto 3.
[/quote]

f(55,13)=sg(55-13)+sg(55-2*13)+sg(55-3*13)+sg(55-4*13)+sg(55-5*13)+...=
=sg(42)+sg(29)+sg(16)+sg(3)+sg(0)...=1+1+1+1+0+...=4
(s time da ovaj minus nije obican vec ono modificirano oduzimanje, tj. minus sa tockicom)

55 DIV 13 je 4

Ne kužim zašto ovo moje nije dobro?!
:wacky:
Anonymous (napisa):
Ovaj f(x,y)=suma po i (sg(x-iy)) nije DIV, npr. za f(55,13) daje 0 umjesto 3.


f(55,13)=sg(55-13)+sg(55-2*13)+sg(55-3*13)+sg(55-4*13)+sg(55-5*13)+...=
=sg(42)+sg(29)+sg(16)+sg(3)+sg(0)...=1+1+1+1+0+...=4
(s time da ovaj minus nije obican vec ono modificirano oduzimanje, tj. minus sa tockicom)

55 DIV 13 je 4

Ne kužim zašto ovo moje nije dobro?!
Tup, tup, tup,...


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Gost






PostPostano: 23:46 ned, 18. 6. 2006    Naslov: Citirajte i odgovorite

OK! Ocito nisam bio vrlo jasan! [u]sg[/u](x) je funkcija koja poprima vrijednost 1 ako je x=0, a 0 inace.

Sad je funkcija mod definirana ovako: f(x,y)=suma po i od 0 do x ([u]sg[/u]aps(x-iy)) odnosno mnozim y s prirodnim brojevima i provjeravam je li jednak x-u! Ako je x djeljivo s y f poprima vrijednost 1 inace f(x,y)=0.

Npr. f(9,3)=[u]sg[/u](9-0)[u]sg[/u](9-3)[u]sg[/u](9-6)[u]sg[/u](9-9)....[u]sg[/u](9-18)=
=0+0+0+1+0+....+0=1
OK! Ocito nisam bio vrlo jasan! sg(x) je funkcija koja poprima vrijednost 1 ako je x=0, a 0 inace.

Sad je funkcija mod definirana ovako: f(x,y)=suma po i od 0 do x (sgaps(x-iy)) odnosno mnozim y s prirodnim brojevima i provjeravam je li jednak x-u! Ako je x djeljivo s y f poprima vrijednost 1 inace f(x,y)=0.

Npr. f(9,3)=sg(9-0)sg(9-3)sg(9-6)sg(9-9)....sg(9-18)=
=0+0+0+1+0+....+0=1


[Vrh]
Gost






PostPostano: 7:56 pon, 19. 6. 2006    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="Anonymous"]OK! Ocito nisam bio vrlo jasan! [u]sg[/u](x) je funkcija koja poprima vrijednost 1 ako je x=0, a 0 inace.

Sad je funkcija mod definirana ovako: f(x,y)=suma po i od 0 do x ([u]sg[/u]aps(x-iy)) odnosno mnozim y s prirodnim brojevima i provjeravam je li jednak x-u! Ako je x djeljivo s y f poprima vrijednost 1 inace f(x,y)=0.

Npr. f(9,3)=[u]sg[/u](9-0)[u]sg[/u](9-3)[u]sg[/u](9-6)[u]sg[/u](9-9)....[u]sg[/u](9-18)=
=0+0+0+1+0+....+0=1[/quote]

Nije sasvim jasno sto ovaj f predstavlja:
9 div 3 = 3
9 mod 3 = 0
Gdje se tu rezultat 1 uklapa?

Usput, jasno je da je 55 DIV 13 je 4, to je lapsus, ali smatram da formula za div: f(x,y)=suma po i=1 do x (sg((x-iy)-|x-iy|)) i dalje stoji (- je obični -), pa je onda moguce rjesenje a):
f(l,x,y)=[u]sg[/u](x-l*(suma i=1 do x [u]sg[/u]((x-i*l)-|x-i*l|)))*[u]sg[/u](y-l*(suma i=1 do y [u]sg[/u]((y-i*l)-|y-i*l|))).

Npr. f(6,12,18)= [u]sg[/u](12-6*([u]sg[/u]((12-6)-|12-6|)+[u]sg[/u]((12-12)-|12-12|)+[u]sg[/u]((12-18)-|12-18|)+...)) * [u]sg[/u](18-6*([u]sg[/u]((18-6)-|18-6|)+[u]sg[/u]((18-12)-|18-12|)+[u]sg[/u]((18-18)-|18-18|)+[u]sg[/u]((18-24)-|18-24|)+...)) = [u]sg[/u](12-6*(1+1)) * [u]sg[/u](18-6*(1+1+1)) = 1 * 1 = 1

a

f(6,12,15)= [u]sg[/u](12-6*([u]sg[/u]((12-6)-|12-6|)+[u]sg[/u]((12-12)-|12-12|)+[u]sg[/u]((12-18)-|12-18|)+...)) * [u]sg[/u](15-6*([u]sg[/u]((15-6)-|15-6|)+[u]sg[/u]((15-12)-|15-12|)+[u]sg[/u]((15-18)-|15-18|)+...)) = [u]sg[/u](12-6*(1+1)) * [u]sg[/u](15-6*(1+1)) = 1 * 0 = 0
Anonymous (napisa):
OK! Ocito nisam bio vrlo jasan! sg(x) je funkcija koja poprima vrijednost 1 ako je x=0, a 0 inace.

Sad je funkcija mod definirana ovako: f(x,y)=suma po i od 0 do x (sgaps(x-iy)) odnosno mnozim y s prirodnim brojevima i provjeravam je li jednak x-u! Ako je x djeljivo s y f poprima vrijednost 1 inace f(x,y)=0.

Npr. f(9,3)=sg(9-0)sg(9-3)sg(9-6)sg(9-9)....sg(9-18)=
=0+0+0+1+0+....+0=1


Nije sasvim jasno sto ovaj f predstavlja:
9 div 3 = 3
9 mod 3 = 0
Gdje se tu rezultat 1 uklapa?

Usput, jasno je da je 55 DIV 13 je 4, to je lapsus, ali smatram da formula za div: f(x,y)=suma po i=1 do x (sg((x-iy)-|x-iy|)) i dalje stoji (- je obični -), pa je onda moguce rjesenje a):
f(l,x,y)=sg(x-l*(suma i=1 do x sg((x-i*l)-|x-i*l|)))*sg(y-l*(suma i=1 do y sg((y-i*l)-|y-i*l|))).

Npr. f(6,12,18)= sg(12-6*(sg((12-6)-|12-6|)+sg((12-12)-|12-12|)+sg((12-18)-|12-18|)+...)) * sg(18-6*(sg((18-6)-|18-6|)+sg((18-12)-|18-12|)+sg((18-18)-|18-18|)+sg((18-24)-|18-24|)+...)) = sg(12-6*(1+1)) * sg(18-6*(1+1+1)) = 1 * 1 = 1

a

f(6,12,15)= sg(12-6*(sg((12-6)-|12-6|)+sg((12-12)-|12-12|)+sg((12-18)-|12-18|)+...)) * sg(15-6*(sg((15-6)-|15-6|)+sg((15-12)-|15-12|)+sg((15-18)-|15-18|)+...)) = sg(12-6*(1+1)) * sg(15-6*(1+1)) = 1 * 0 = 0


[Vrh]
Gost






PostPostano: 22:43 pon, 19. 6. 2006    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote]Nije sasvim jasno sto ovaj f predstavlja:
9 div 3 = 3
9 mod 3 = 0
Gdje se tu rezultat 1 uklapa? [/quote]

Da, moja funkcija f samo provjerava ima li ostatka ili nema! Tocnije ako ostatka nema f(x,y)=1, a ako ostatka ima f(x,y)=0 pa je sad rjesenje:

a) f(l,x,y)=sg (f(x,l))sg(f(y,l))
b) f(t,x1,x2,....,xn)=sg(f(x1x2.....xn,t na n-tu))

No i ova druga formula mi se cini uredu! Tako da ne znam tocno o cemu raspravljamo! Sad je ionako sve gotovo! :roll: :?:
Citat:
Nije sasvim jasno sto ovaj f predstavlja:
9 div 3 = 3
9 mod 3 = 0
Gdje se tu rezultat 1 uklapa?


Da, moja funkcija f samo provjerava ima li ostatka ili nema! Tocnije ako ostatka nema f(x,y)=1, a ako ostatka ima f(x,y)=0 pa je sad rjesenje:

a) f(l,x,y)=sg (f(x,l))sg(f(y,l))
b) f(t,x1,x2,....,xn)=sg(f(x1x2.....xn,t na n-tu))

No i ova druga formula mi se cini uredu! Tako da ne znam tocno o cemu raspravljamo! Sad je ionako sve gotovo! Rolling Eyes Question


[Vrh]
Gost






PostPostano: 11:41 uto, 20. 6. 2006    Naslov: Citirajte i odgovorite

Slazem se, ovo tvoje rjesenje je bolje i elegantnije. :)
Slazem se, ovo tvoje rjesenje je bolje i elegantnije. Smile


[Vrh]
Prethodni postovi:   
Započnite novu temu   Odgovorite na temu   printer-friendly view    Forum@DeGiorgi: Početna -> Kolegiji diplomskih i starih studija -> Matematička teorija računarstva Vremenska zona: GMT + 01:00.
Stranica 1 / 1.

 
Forum(o)Bir:  
Ne možete otvarati nove teme.
Ne možete odgovarati na postove.
Ne možete uređivati Vaše postove.
Ne možete izbrisati Vaše postove.
Ne možete glasovati u anketama.
You can attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group
Theme created by Vjacheslav Trushkin
HR (Cro) by Ančica Sečan