Search
 
 
  Engleski
 
 
 
Open in this window (click to change)
Forum@DeGiorgi: Početna
Forum za podršku nastavi na PMF-MO
Login Registracija FAQ Smajlići Članstvo Pretražnik Forum@DeGiorgi: Početna

Matematicka logika (informacija)
Idite na Prethodno  1, 2, 3 ... , 19, 20, 21  Sljedeće
Moja sarma
 
Započnite novu temu   Odgovorite na temu   printer-friendly view    Forum@DeGiorgi: Početna -> Kolegiji siročići (oni koji nemaju svoj podforum) -> Matematički kolegiji
Prethodna tema :: Sljedeća tema  
Autor/ica Poruka
Gost






PostPostano: 0:20 pon, 17. 2. 2014    Naslov: Citirajte i odgovorite

Ok, ja sam prošla i ne moram na usmeni, no čisto ak nekog zanima...
prema pravilima, što ne bi trebalo dijeliti [u]samo [/u]broj bodova s kolokvija s 3 i tome pribrojit [u]sve [/u]bodove iz šk zadaća?
Ugl, osim ako su ovo neka nova pravila, ono nije baš dobro izračunato...pa ako netko ne želi na usmeni i tak...

Što se tiće usmenog, moraš znati dobro sve one definicije i primjere.. nemam drugih informacija.

Sretno! :)
Ok, ja sam prošla i ne moram na usmeni, no čisto ak nekog zanima...
prema pravilima, što ne bi trebalo dijeliti samo broj bodova s kolokvija s 3 i tome pribrojit sve bodove iz šk zadaća?
Ugl, osim ako su ovo neka nova pravila, ono nije baš dobro izračunato...pa ako netko ne želi na usmeni i tak...

Što se tiće usmenog, moraš znati dobro sve one definicije i primjere.. nemam drugih informacija.

Sretno! Smile


[Vrh]
fireball
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 07. 10. 2005. (18:49:17)
Postovi: (4AB)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
26 = 100 - 74
Lokacija: s rukom u vatri i nogom u grobu

PostPostano: 0:59 pon, 17. 2. 2014    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="Anonymous"]Ok, ja sam prošla i ne moram na usmeni, no čisto ak nekog zanima...
prema pravilima, što ne bi trebalo dijeliti [u]samo [/u]broj bodova s kolokvija s 3 i tome pribrojit [u]sve [/u]bodove iz šk zadaća?
Ugl, osim ako su ovo neka nova pravila, ono nije baš dobro izračunato...[/quote]

pravila kazu da se uzima trecina sume kolokvija i bliceva tako da je dobro izracunato (a to su mi potvrdili i prof i asistenti)

hvala za info sta pita
Anonymous (napisa):
Ok, ja sam prošla i ne moram na usmeni, no čisto ak nekog zanima...
prema pravilima, što ne bi trebalo dijeliti samo broj bodova s kolokvija s 3 i tome pribrojit sve bodove iz šk zadaća?
Ugl, osim ako su ovo neka nova pravila, ono nije baš dobro izračunato...


pravila kazu da se uzima trecina sume kolokvija i bliceva tako da je dobro izracunato (a to su mi potvrdili i prof i asistenti)

hvala za info sta pita



_________________
I bow before you Veliki Limun, on je kiseo i zut Bow to the left
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail
Gost






PostPostano: 21:22 pon, 17. 2. 2014    Naslov: Citirajte i odgovorite

Da li mi netko može reći kako glasi [b]jaki teorem potpunosti za sistem PD[/b]?

To je bilo pitanje sad na popravnom, a ja ne vidim gdje se to nalazi u skripti, tj. nema ga kod dedukcije.. bila sam na pred kad se radila dedukcija i nemam to zapisano.
Da li mi netko može reći kako glasi jaki teorem potpunosti za sistem PD?

To je bilo pitanje sad na popravnom, a ja ne vidim gdje se to nalazi u skripti, tj. nema ga kod dedukcije.. bila sam na pred kad se radila dedukcija i nemam to zapisano.


[Vrh]
fireball
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 07. 10. 2005. (18:49:17)
Postovi: (4AB)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
26 = 100 - 74
Lokacija: s rukom u vatri i nogom u grobu

PostPostano: 22:34 pon, 17. 2. 2014    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="Anonymous"]Da li mi netko može reći kako glasi [b]jaki teorem potpunosti za sistem PD[/b]?

To je bilo pitanje sad na popravnom, a ja ne vidim gdje se to nalazi u skripti, tj. nema ga kod dedukcije.. bila sam na pred kad se radila dedukcija i nemam to zapisano.[/quote]

ako se ne varam to je teorem potpunosti za PD u skripti:
[quote]Ako je A valjana formula tada je A teorem sistema PD.[/quote]
ako nije to, onda nemam pojma sta je, jer ja ni u skripti ni u biljeskama nemam taj pojam. ako jos sta saznam javim
Anonymous (napisa):
Da li mi netko može reći kako glasi jaki teorem potpunosti za sistem PD?

To je bilo pitanje sad na popravnom, a ja ne vidim gdje se to nalazi u skripti, tj. nema ga kod dedukcije.. bila sam na pred kad se radila dedukcija i nemam to zapisano.


ako se ne varam to je teorem potpunosti za PD u skripti:
Citat:
Ako je A valjana formula tada je A teorem sistema PD.

ako nije to, onda nemam pojma sta je, jer ja ni u skripti ni u biljeskama nemam taj pojam. ako jos sta saznam javim



_________________
I bow before you Veliki Limun, on je kiseo i zut Bow to the left
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail
Megy Poe
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 05. 11. 2009. (23:14:52)
Postovi: (122)16
Sarma = la pohva - posuda
14 = 25 - 11

PostPostano: 23:13 pon, 17. 2. 2014    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="fireball"][quote="Anonymous"]Da li mi netko može reći kako glasi [b]jaki teorem potpunosti za sistem PD[/b]?

To je bilo pitanje sad na popravnom, a ja ne vidim gdje se to nalazi u skripti, tj. nema ga kod dedukcije.. bila sam na pred kad se radila dedukcija i nemam to zapisano.[/quote]

ako se ne varam to je teorem potpunosti za PD u skripti:
[quote]Ako je A valjana formula tada je A teorem sistema PD.[/quote]
ako nije to, onda nemam pojma sta je, jer ja ni u skripti ni u biljeskama nemam taj pojam. ako jos sta saznam javim[/quote]

Well frend kaže da je napiso taj teorem potpunosti a pp da mu to nije dobro jel ima 11/12 na definicijama i iskazima..pa misli da je tu izgubio bod
fireball (napisa):
Anonymous (napisa):
Da li mi netko može reći kako glasi jaki teorem potpunosti za sistem PD?

To je bilo pitanje sad na popravnom, a ja ne vidim gdje se to nalazi u skripti, tj. nema ga kod dedukcije.. bila sam na pred kad se radila dedukcija i nemam to zapisano.


ako se ne varam to je teorem potpunosti za PD u skripti:
Citat:
Ako je A valjana formula tada je A teorem sistema PD.

ako nije to, onda nemam pojma sta je, jer ja ni u skripti ni u biljeskama nemam taj pojam. ako jos sta saznam javim


Well frend kaže da je napiso taj teorem potpunosti a pp da mu to nije dobro jel ima 11/12 na definicijama i iskazima..pa misli da je tu izgubio bod


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Gost






PostPostano: 10:31 uto, 18. 2. 2014    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="Anonymous"]Da li mi netko može reći kako glasi [b]jaki teorem potpunosti za sistem PD[/b]?
[/quote]


Neka je S skup, F formula. Tada vrijedi S |= F akko S |- F.

To sam napisala i dobila bodove..
Anonymous (napisa):
Da li mi netko može reći kako glasi jaki teorem potpunosti za sistem PD?



Neka je S skup, F formula. Tada vrijedi S |= F akko S |- F.

To sam napisala i dobila bodove..


[Vrh]
fireball
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 07. 10. 2005. (18:49:17)
Postovi: (4AB)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
26 = 100 - 74
Lokacija: s rukom u vatri i nogom u grobu

PostPostano: 12:59 uto, 18. 2. 2014    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="Anonymous"][quote="Anonymous"]Da li mi netko može reći kako glasi [b]jaki teorem potpunosti za sistem PD[/b]?
[/quote]


Neka je S skup, F formula. Tada vrijedi S |= F akko S |- F.

To sam napisala i dobila bodove..[/quote]

da, to je to, bas sam sad pitao profesora i reko mi je da je to analogon jakog tm za RS, tj samo kazed da je umjesto RS PD
Anonymous (napisa):
Anonymous (napisa):
Da li mi netko može reći kako glasi jaki teorem potpunosti za sistem PD?



Neka je S skup, F formula. Tada vrijedi S |= F akko S |- F.

To sam napisala i dobila bodove..


da, to je to, bas sam sad pitao profesora i reko mi je da je to analogon jakog tm za RS, tj samo kazed da je umjesto RS PD



_________________
I bow before you Veliki Limun, on je kiseo i zut Bow to the left
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail
Sorcererosaurus
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 19. 04. 2013. (06:05:41)
Postovi: (4)16
Sarma = la pohva - posuda
= 1 - 0

PostPostano: 21:55 pon, 13. 10. 2014    Naslov: Citirajte i odgovorite

Pozdrav!

Zovem se Josip Žubrinić i ovaj semestar držat ću demonstrature iz Matematičke logike.
Termin demonstratura je četvrtkom od 14 do 16.
Preporučam da mi se najavite za demonstrature mailom na jzubrin@student.math.hr sa pitanjima koja vas zanimaju.

Josip
Pozdrav!

Zovem se Josip Žubrinić i ovaj semestar držat ću demonstrature iz Matematičke logike.
Termin demonstratura je četvrtkom od 14 do 16.
Preporučam da mi se najavite za demonstrature mailom na jzubrin@student.math.hr sa pitanjima koja vas zanimaju.

Josip


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
momento
Gost





PostPostano: 13:26 pet, 17. 10. 2014    Naslov: Citirajte i odgovorite

Pozdrav,

nisam bio u Zagrebu zadnjih 2 tjedna. Da li mi moze netko reci do kud smo dosli na vjezbama kod asistenta Cacica, i da li je spominjao prvi blic i njegovo odrzavanje?

Hvala
Pozdrav,

nisam bio u Zagrebu zadnjih 2 tjedna. Da li mi moze netko reci do kud smo dosli na vjezbama kod asistenta Cacica, i da li je spominjao prvi blic i njegovo odrzavanje?

Hvala


[Vrh]
luka_m
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 07. 10. 2012. (14:09:25)
Postovi: (62)16
Sarma = la pohva - posuda
14 = 15 - 1
Lokacija: Zagreb

PostPostano: 23:09 uto, 21. 10. 2014    Naslov: Citirajte i odgovorite

Evo sa stranica VČ:
https://sites.google.com/site/mathnastava/home/matematicka-logika/prvaskolskazadaca-2
Evo sa stranica VČ:
https://sites.google.com/site/mathnastava/home/matematicka-logika/prvaskolskazadaca-2


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Posjetite Web stranice
Anonymous123
Gost





PostPostano: 14:06 pon, 24. 11. 2014    Naslov: Citirajte i odgovorite

Pozdrav,

zadnje gradivo koje ulazi u kolokvij je glavni test?
Pozdrav,

zadnje gradivo koje ulazi u kolokvij je glavni test?


[Vrh]
snoops
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 15. 01. 2011. (21:49:54)
Postovi: (13)16
Sarma = la pohva - posuda
= 1 - 0

PostPostano: 21:44 pon, 24. 11. 2014    Naslov: Citirajte i odgovorite

Iz vježbi da, a predavanja do dedukcije, tj. zadnje je prop 1.52 (i to ulazi)
Iz vježbi da, a predavanja do dedukcije, tj. zadnje je prop 1.52 (i to ulazi)


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Ryssa
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 18. 12. 2011. (00:10:28)
Postovi: (57)16
Sarma = la pohva - posuda
= 4 - 1

PostPostano: 17:39 uto, 16. 12. 2014    Naslov: Citirajte i odgovorite

Koje gradivo vježbi ulazi u 2. školsku zadaću ?
Koje gradivo vježbi ulazi u 2. školsku zadaću ?


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
nuclear
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 13. 11. 2011. (17:40:12)
Postovi: (74)16
Spol: žensko
Sarma = la pohva - posuda
10 = 20 - 10

PostPostano: 12:54 uto, 3. 2. 2015    Naslov: Citirajte i odgovorite

Kod dokazivanja valjanosti (i ostalog) neke formule, bunim se koje sve točno elemente skupa M (nosača) moram testirati na kojim formulama. Na primjer:

Ex ( R(x,x) <-> Vy R(x,y) ) testira se valjanost, pretpostavimo suprotno, da nije
-uvodi se novi element, a i grana na dvije mogućnosti
-jedna daje kontradikciju, druga:

R(a,a) T
Vy R(a,y) neT -> tu moramo uvesti novi element, b
R(a,b) neT

sada me muči, treba li testirati prethodne formule za b ili smo došli do kraja i pronašli mogućnost? Gledam riješeni zadatak od nekoga (?) i ta osoba je dalje provjeravala prvotnu formulu za a i b i išla u beskonačnost. Dok bi ja evo stala :D. Kako odlučiti koje sve treba točno provjeriti?
Kod dokazivanja valjanosti (i ostalog) neke formule, bunim se koje sve točno elemente skupa M (nosača) moram testirati na kojim formulama. Na primjer:

Ex ( R(x,x) <-> Vy R(x,y) ) testira se valjanost, pretpostavimo suprotno, da nije
-uvodi se novi element, a i grana na dvije mogućnosti
-jedna daje kontradikciju, druga:

R(a,a) T
Vy R(a,y) neT -> tu moramo uvesti novi element, b
R(a,b) neT

sada me muči, treba li testirati prethodne formule za b ili smo došli do kraja i pronašli mogućnost? Gledam riješeni zadatak od nekoga (?) i ta osoba je dalje provjeravala prvotnu formulu za a i b i išla u beskonačnost. Dok bi ja evo stala Very Happy. Kako odlučiti koje sve treba točno provjeriti?


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
luka_m
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 07. 10. 2012. (14:09:25)
Postovi: (62)16
Sarma = la pohva - posuda
14 = 15 - 1
Lokacija: Zagreb

PostPostano: 13:30 uto, 3. 2. 2015    Naslov: Citirajte i odgovorite

Trebalo bi testirati sve elemente uvedene na istoj grani, ispod ili iznad formule koja je AT ili E_|_.

Može se dogoditi da glavni test ne može završiti; ta se mana nikako ne može u potpunosti sanirati, tj. za bilo kakav test valjanosti/slijeda postojat ce formule koje se ne mogu algoritamski provjeriti.

U konkretnim situacijama je moguće doći do rješenja uz varijantu glavnog testa (koja je opskurno spomenuta u jednom primjeru u knjizi); naime kod formula koje su A_|_ ili ET može se uvesti stari element. To je moguće ako pretpostavimo da nam je domena (nosač) konačna, pa mora doći do ponavljanja. No i tu treba biti oprezan sa zaključivanjem, osim u slučaju da pretpostavimo da je domena jednoclana. Korisnost toga je u tome sto za npr. za dokazati da formula nije valjana, dovoljno je pokazati da postoji bilo kakva struktura na kojoj nije valjana. Kako god, sumnjam da se očekuje da koristimo takve trikove u nastavi, s obzirom da nisu objašnjeni u knjizi (tako da bih ja koristio standardni test i stavio tri točkice kad dode do periodicnog ponavljanja već videnog)
Trebalo bi testirati sve elemente uvedene na istoj grani, ispod ili iznad formule koja je AT ili E_|_.

Može se dogoditi da glavni test ne može završiti; ta se mana nikako ne može u potpunosti sanirati, tj. za bilo kakav test valjanosti/slijeda postojat ce formule koje se ne mogu algoritamski provjeriti.

U konkretnim situacijama je moguće doći do rješenja uz varijantu glavnog testa (koja je opskurno spomenuta u jednom primjeru u knjizi); naime kod formula koje su A_|_ ili ET može se uvesti stari element. To je moguće ako pretpostavimo da nam je domena (nosač) konačna, pa mora doći do ponavljanja. No i tu treba biti oprezan sa zaključivanjem, osim u slučaju da pretpostavimo da je domena jednoclana. Korisnost toga je u tome sto za npr. za dokazati da formula nije valjana, dovoljno je pokazati da postoji bilo kakva struktura na kojoj nije valjana. Kako god, sumnjam da se očekuje da koristimo takve trikove u nastavi, s obzirom da nisu objašnjeni u knjizi (tako da bih ja koristio standardni test i stavio tri točkice kad dode do periodicnog ponavljanja već videnog)


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Posjetite Web stranice
Gost






PostPostano: 13:32 uto, 3. 2. 2015    Naslov: Citirajte i odgovorite

Moraš vratiti b i u gornju formulu. Uvijek moraš testirati za sve koje si uvela u toj grani, i prije i poslije formule.

Da staneš tu kako si mislila, dobila si strukturu M={a,b}, i fi(R)={(a,a)}.
Ti tvdiš da zadana formula nije istinita u toj stukturi. Ali kad uvrstiš b u formulu imaš:

Rbb <-> (za svaki y) Rby

Lijeva strana ne vrijedi, niti desna, znači formula je istinita.

Znači da u toj strukturi postoji x takav da je ( Rxx <-> (za svaki y) Rxy ) tj. zadana formula je istinita pa ti to nije dobar primjer za oborivost formule.
Moraš vratiti b i u gornju formulu. Uvijek moraš testirati za sve koje si uvela u toj grani, i prije i poslije formule.

Da staneš tu kako si mislila, dobila si strukturu M={a,b}, i fi(R)={(a,a)}.
Ti tvdiš da zadana formula nije istinita u toj stukturi. Ali kad uvrstiš b u formulu imaš:

Rbb <-> (za svaki y) Rby

Lijeva strana ne vrijedi, niti desna, znači formula je istinita.

Znači da u toj strukturi postoji x takav da je ( Rxx <-> (za svaki y) Rxy ) tj. zadana formula je istinita pa ti to nije dobar primjer za oborivost formule.


[Vrh]
student_92
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 17. 09. 2011. (16:31:46)
Postovi: (B9)16
Sarma = la pohva - posuda
10 = 16 - 6

PostPostano: 16:53 ned, 22. 2. 2015    Naslov: Citirajte i odgovorite

Može li netko napisati ukratko dokaz ove tvrdnje?

"Svaka instanca sheme aksioma [tex]\forall x (A \to B) \to (A \to \forall x B)[/tex],
gdje formula [tex]A[/tex] ne sadrži slobodne nastupe varijable [tex]x[/tex],
jest valjana formula."
Može li netko napisati ukratko dokaz ove tvrdnje?

"Svaka instanca sheme aksioma [tex]\forall x (A \to B) \to (A \to \forall x B)[/tex],
gdje formula [tex]A[/tex] ne sadrži slobodne nastupe varijable [tex]x[/tex],
jest valjana formula."


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
luka_m
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 07. 10. 2012. (14:09:25)
Postovi: (62)16
Sarma = la pohva - posuda
14 = 15 - 1
Lokacija: Zagreb

PostPostano: 18:50 ned, 22. 2. 2015    Naslov: Citirajte i odgovorite

Uzmemo proizvoljnu instancu te formule za neki (sigma-) jezik, proizvoljnu strukturu s i valuaciju v. Treba pokazati da je naša instanca istinita na interpretaciji (s, v). Recimo da u instanci na mjesto A dolazi neka formula F, a na mjesto B neka formula G.

Istinita je akko nije istinito Ax(F -> G), ili je istinito F -> AxG. Pretpostavimo da je istinito Ax(F -> G) (trebamo dobiti da je u (s, v) istinito F -> AxG). Za svaku valuaciju vx tada vrijedi F -> G. Ako je F istinito u (s, v), istinito je i na (s, vx) (F ne sadrži x), pa je na (s, vx) istinito i G. vx je proizvoljna pa je u (s, v) istinito i AxG. F ili nije istinita ili je istinita u (s, v); u drugom slučaju je istinita i AxG, pa (po def. istine kondicionala za (s, v)) imamo da (s, v) |= F -> AxG
Uzmemo proizvoljnu instancu te formule za neki (sigma-) jezik, proizvoljnu strukturu s i valuaciju v. Treba pokazati da je naša instanca istinita na interpretaciji (s, v). Recimo da u instanci na mjesto A dolazi neka formula F, a na mjesto B neka formula G.

Istinita je akko nije istinito Ax(F -> G), ili je istinito F -> AxG. Pretpostavimo da je istinito Ax(F -> G) (trebamo dobiti da je u (s, v) istinito F -> AxG). Za svaku valuaciju vx tada vrijedi F -> G. Ako je F istinito u (s, v), istinito je i na (s, vx) (F ne sadrži x), pa je na (s, vx) istinito i G. vx je proizvoljna pa je u (s, v) istinito i AxG. F ili nije istinita ili je istinita u (s, v); u drugom slučaju je istinita i AxG, pa (po def. istine kondicionala za (s, v)) imamo da (s, v) |= F -> AxG


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Posjetite Web stranice
student_92
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 17. 09. 2011. (16:31:46)
Postovi: (B9)16
Sarma = la pohva - posuda
10 = 16 - 6

PostPostano: 23:06 ned, 22. 2. 2015    Naslov: Citirajte i odgovorite

Zahvaljujem.
Ako nije problem, može li još i ovaj:
"Dokazati da je svaka instanca sheme aksioma [tex]\forall x A(x) \to A(t/x)[/tex],
[u]gdje je t term slobodan za varijablu x u formuli A[/u]."

(Zanima me kako se upotrebljava podcrtana pretpostavka.)
Zahvaljujem.
Ako nije problem, može li još i ovaj:
"Dokazati da je svaka instanca sheme aksioma [tex]\forall x A(x) \to A(t/x)[/tex],
gdje je t term slobodan za varijablu x u formuli A."

(Zanima me kako se upotrebljava podcrtana pretpostavka.)


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
luka_m
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 07. 10. 2012. (14:09:25)
Postovi: (62)16
Sarma = la pohva - posuda
14 = 15 - 1
Lokacija: Zagreb

PostPostano: 0:47 pon, 23. 2. 2015    Naslov: Citirajte i odgovorite

Evo skica. Uzimamo proizvoljnu (s, v). U F(t/x), svaka (nova) pojava t (neka su to podformule t1, ..., tk) biva slana u neke elemente m1, ..., mk nosača. Mogli bismo indukcijom po složenosti terma i formule pokazati da m1 = ... = mk, no recimo da je to očito (valuacija konstanti i funkcija u t ne ovisi ni o čemu, valuacija varijabli u t ovisi o kvantifikatorima u čiji doseg upadaju varijable iz t, a kojih - ovdje koristimo pretpostavku - nema). Stavimo m := m1 (= ... = mk)

Uzmimo valuaciju v'(var) = v(var) osim za var = x; za slučaj var = x stavimo v'(x) = m. Pretpostavimo da AxF. Za svaku vx, F(x) je istinito za (s, vx). Tada je i za našu v' F istinito za (s, v'), jer je naša v' jedna od vx formula, jer od v se razlikuje najviše kod v(x) != v'(x). (s, v') se slaže s (s, v) za F(t/x) jer smo tako definirali v', pa je F(t/x) istinita za (s, v).

* - cijelo vrijeme pišem "u"/"na" (s, v), a trebalo bi "za" (istinito [i]za[/i] interpretaciju :D)
Evo skica. Uzimamo proizvoljnu (s, v). U F(t/x), svaka (nova) pojava t (neka su to podformule t1, ..., tk) biva slana u neke elemente m1, ..., mk nosača. Mogli bismo indukcijom po složenosti terma i formule pokazati da m1 = ... = mk, no recimo da je to očito (valuacija konstanti i funkcija u t ne ovisi ni o čemu, valuacija varijabli u t ovisi o kvantifikatorima u čiji doseg upadaju varijable iz t, a kojih - ovdje koristimo pretpostavku - nema). Stavimo m := m1 (= ... = mk)

Uzmimo valuaciju v'(var) = v(var) osim za var = x; za slučaj var = x stavimo v'(x) = m. Pretpostavimo da AxF. Za svaku vx, F(x) je istinito za (s, vx). Tada je i za našu v' F istinito za (s, v'), jer je naša v' jedna od vx formula, jer od v se razlikuje najviše kod v(x) != v'(x). (s, v') se slaže s (s, v) za F(t/x) jer smo tako definirali v', pa je F(t/x) istinita za (s, v).

* - cijelo vrijeme pišem "u"/"na" (s, v), a trebalo bi "za" (istinito za interpretaciju Very Happy)


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Posjetite Web stranice
Prethodni postovi:   
Započnite novu temu   Odgovorite na temu   printer-friendly view    Forum@DeGiorgi: Početna -> Kolegiji siročići (oni koji nemaju svoj podforum) -> Matematički kolegiji Vremenska zona: GMT + 01:00.
Idite na Prethodno  1, 2, 3 ... , 19, 20, 21  Sljedeće
Stranica 20 / 21.

 
Forum(o)Bir:  
Ne možete otvarati nove teme.
Možete odgovarati na postove.
Ne možete uređivati Vaše postove.
Ne možete izbrisati Vaše postove.
Ne možete glasovati u anketama.
You cannot attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group
Theme created by Vjacheslav Trushkin
HR (Cro) by Ančica Sečan