Search
 
 
  Engleski
 
 
 
Open in this window (click to change)
Forum@DeGiorgi: Početna
Forum za podršku nastavi na PMF-MO
Login Registracija FAQ Smajlići Članstvo Pretražnik Forum@DeGiorgi: Početna

Rok 12.7.2006. (zadatak)
Idite na 1, 2  Sljedeće
Moja sarma
 
Započnite novu temu   Odgovorite na temu   printer-friendly view    Forum@DeGiorgi: Početna -> Kolegiji diplomskih i starih studija -> Matematičko modeliranje
Prethodna tema :: Sljedeća tema  
Autor/ica Poruka
D4rk0
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 08. 07. 2005. (11:06:37)
Postovi: (170)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
-7 = 34 - 41
Lokacija: Nitko ne zna... Ziher mi je dobro di god da jesam ;)

PostPostano: 21:35 ned, 17. 9. 2006    Naslov: Rok 12.7.2006. Citirajte i odgovorite

link na ispit -> http://i91.photobucket.com/albums/k286/niveska/DSC00818.jpg

e sad... ajmo ekipa koja uči modeliranje idemo probat riješiti zadatke... barem ono ideju ili nešto... i rezultate naravno...

Muči me rok totalno...

Za početak idemo 4. zadatak.

Krećem tako da napišem jednadžbu za potencijalnu energiju naravno.

E=mgy+k((x-1)^2+y^2)

onda deriviram to po x i y i uz početni uvjet dobijem tri jednadžbe.

2k(x-1)=a(-4x)
mg+2ky=a
y-2x^2=0

kad se uvrste podaci:
10x-10=-4ax
10+10y=a
y-2x^2=0

ja tu dobijem neku kubnu jednadžbu koja mi izgleda kao da je prekomplicirana da bi pretpostavio da sam dobro krenuo riješavati :) jesam li dobro razmišljao ili sam negdje zabrijao?
link na ispit -> http://i91.photobucket.com/albums/k286/niveska/DSC00818.jpg

e sad... ajmo ekipa koja uči modeliranje idemo probat riješiti zadatke... barem ono ideju ili nešto... i rezultate naravno...

Muči me rok totalno...

Za početak idemo 4. zadatak.

Krećem tako da napišem jednadžbu za potencijalnu energiju naravno.

E=mgy+k((x-1)^2+y^2)

onda deriviram to po x i y i uz početni uvjet dobijem tri jednadžbe.

2k(x-1)=a(-4x)
mg+2ky=a
y-2x^2=0

kad se uvrste podaci:
10x-10=-4ax
10+10y=a
y-2x^2=0

ja tu dobijem neku kubnu jednadžbu koja mi izgleda kao da je prekomplicirana da bi pretpostavio da sam dobro krenuo riješavati Smile jesam li dobro razmišljao ili sam negdje zabrijao?



_________________
www.spreha.net
Ljudski je griješiti, ali osjećaj je božanski...
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail Posjetite Web stranice MSNM
D4rk0
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 08. 07. 2005. (11:06:37)
Postovi: (170)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
-7 = 34 - 41
Lokacija: Nitko ne zna... Ziher mi je dobro di god da jesam ;)

PostPostano: 21:39 ned, 17. 9. 2006    Naslov: Citirajte i odgovorite

U trećem zadatku također mučim muku...

Pitam ja vas sada jel svejedno kad tražim uvjetne ekstreme dal prvo uvrstim pa deriviram ili deriviram pa uvrstim?

Uglavnom na oba načina dobivam neke grozote... Moram još jednom probati možda sam račun zeznuo...
U trećem zadatku također mučim muku...

Pitam ja vas sada jel svejedno kad tražim uvjetne ekstreme dal prvo uvrstim pa deriviram ili deriviram pa uvrstim?

Uglavnom na oba načina dobivam neke grozote... Moram još jednom probati možda sam račun zeznuo...



_________________
www.spreha.net
Ljudski je griješiti, ali osjećaj je božanski...
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail Posjetite Web stranice MSNM
D4rk0
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 08. 07. 2005. (11:06:37)
Postovi: (170)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
-7 = 34 - 41
Lokacija: Nitko ne zna... Ziher mi je dobro di god da jesam ;)

PostPostano: 22:30 ned, 17. 9. 2006    Naslov: Citirajte i odgovorite

Dakle ja sam u tom trećem tražio uvjetne ekstreme i riješavanje 5 jednadžbi s 5 nepoznanica sam dobio:
x1=3/76
x2=-9/38
x3=11/76
x4=13/38
lambda=-26/19

e sad bi trebao provjeravati drugi diferencijal za tu lambu a to mi se čini malo sick :P ima neki bolji način za ovo?
Dakle ja sam u tom trećem tražio uvjetne ekstreme i riješavanje 5 jednadžbi s 5 nepoznanica sam dobio:
x1=3/76
x2=-9/38
x3=11/76
x4=13/38
lambda=-26/19

e sad bi trebao provjeravati drugi diferencijal za tu lambu a to mi se čini malo sick Razz ima neki bolji način za ovo?



_________________
www.spreha.net
Ljudski je griješiti, ali osjećaj je božanski...
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail Posjetite Web stranice MSNM
filipnet
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 02. 11. 2003. (01:17:46)
Postovi: (399)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
24 = 29 - 5
Lokacija: cvrsto na stolici

PostPostano: 1:32 pon, 18. 9. 2006    Naslov: Citirajte i odgovorite

mene isto muce ta dva, kak si dobio x-eve?? Sta si gdje uvrstio?
mene isto muce ta dva, kak si dobio x-eve?? Sta si gdje uvrstio?



_________________
Dwarf Everything happens with a reason! Vidi me kako skaaaaaceeeem!
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
D4rk0
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 08. 07. 2005. (11:06:37)
Postovi: (170)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
-7 = 34 - 41
Lokacija: Nitko ne zna... Ziher mi je dobro di god da jesam ;)

PostPostano: 12:31 pon, 18. 9. 2006    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="filipnet"]mene isto muce ta dva, kak si dobio x-eve?? Sta si gdje uvrstio?[/quote]
4 jednadžbe dobiješ u obliku parcijalna derivacija od f po xi=lambda*parcijalna derivacija uvjeta (jednadžbe ravnine) po xi
5. jednadžba je uvjet iz zadatka tj. jednadžba ravnine...

sad riješi sustav... gadan je bome... lambda na kraju služi tome da odrediš jel minimum ili maksimum...

Standardni postupak za traženje uvjetnih extrema. To smo na FERu još na analizi 2 učili :)

uglavnom me na svim zadacima muči što dobivam totalno gadne brojeve... jesam to samo ja lud ili šta?

ista stvar je na roku 27.4.2006. sve znam, ali nemrem do kraja provest zadatak...
filipnet (napisa):
mene isto muce ta dva, kak si dobio x-eve?? Sta si gdje uvrstio?

4 jednadžbe dobiješ u obliku parcijalna derivacija od f po xi=lambda*parcijalna derivacija uvjeta (jednadžbe ravnine) po xi
5. jednadžba je uvjet iz zadatka tj. jednadžba ravnine...

sad riješi sustav... gadan je bome... lambda na kraju služi tome da odrediš jel minimum ili maksimum...

Standardni postupak za traženje uvjetnih extrema. To smo na FERu još na analizi 2 učili Smile

uglavnom me na svim zadacima muči što dobivam totalno gadne brojeve... jesam to samo ja lud ili šta?

ista stvar je na roku 27.4.2006. sve znam, ali nemrem do kraja provest zadatak...



_________________
www.spreha.net
Ljudski je griješiti, ali osjećaj je božanski...
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail Posjetite Web stranice MSNM
filipnet
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 02. 11. 2003. (01:17:46)
Postovi: (399)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
24 = 29 - 5
Lokacija: cvrsto na stolici

PostPostano: 13:09 pon, 18. 9. 2006    Naslov: Citirajte i odgovorite

je skuzio, ja sam zaboravio koristit uvjet, samo sam imao 4 jednadzbe, tek sam na kraju skuzio, da jos imam uvjet. :oops:
je skuzio, ja sam zaboravio koristit uvjet, samo sam imao 4 jednadzbe, tek sam na kraju skuzio, da jos imam uvjet. Embarassed



_________________
Dwarf Everything happens with a reason! Vidi me kako skaaaaaceeeem!
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
D4rk0
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 08. 07. 2005. (11:06:37)
Postovi: (170)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
-7 = 34 - 41
Lokacija: Nitko ne zna... Ziher mi je dobro di god da jesam ;)

PostPostano: 16:42 pon, 18. 9. 2006    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="filipnet"]je skuzio, ja sam zaboravio koristit uvjet, samo sam imao 4 jednadzbe, tek sam na kraju skuzio, da jos imam uvjet. :oops:[/quote]
A rezultat si dobio isto kao i ja ovako bolestan ili?

Riješio sam i ostale zadatke

5. zadatak sam dobio u(x)=(x^2)/2 - lambda/12*x^3 +1 za lijevu stranu štapa, za desnu pak lambda/6*x^3-0.5*x^2+2x+2lambda*x+7/4*lambda

prvi zadatak a) nađeš to po algoritmu, b) 7 i c) postoji i daš primjer

drugi zadatak sam riješavao i dobio neko ružnu riješenje samo nemam blage di mi je taj papir...
filipnet (napisa):
je skuzio, ja sam zaboravio koristit uvjet, samo sam imao 4 jednadzbe, tek sam na kraju skuzio, da jos imam uvjet. Embarassed

A rezultat si dobio isto kao i ja ovako bolestan ili?

Riješio sam i ostale zadatke

5. zadatak sam dobio u(x)=(x^2)/2 - lambda/12*x^3 +1 za lijevu stranu štapa, za desnu pak lambda/6*x^3-0.5*x^2+2x+2lambda*x+7/4*lambda

prvi zadatak a) nađeš to po algoritmu, b) 7 i c) postoji i daš primjer

drugi zadatak sam riješavao i dobio neko ružnu riješenje samo nemam blage di mi je taj papir...



_________________
www.spreha.net
Ljudski je griješiti, ali osjećaj je božanski...
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail Posjetite Web stranice MSNM
filipnet
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 02. 11. 2003. (01:17:46)
Postovi: (399)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
24 = 29 - 5
Lokacija: cvrsto na stolici

PostPostano: 16:47 pon, 18. 9. 2006    Naslov: Citirajte i odgovorite

5. jos nisam rijesavao, pa ti neznam reci kaj sam dobio, tj. kaj cu dobit. Javim navecer svoj rezultat.
5. jos nisam rijesavao, pa ti neznam reci kaj sam dobio, tj. kaj cu dobit. Javim navecer svoj rezultat.



_________________
Dwarf Everything happens with a reason! Vidi me kako skaaaaaceeeem!
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
ivo34
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 03. 02. 2005. (10:11:04)
Postovi: (171)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
35 = 43 - 8

PostPostano: 20:21 pon, 18. 9. 2006    Naslov: Citirajte i odgovorite

@D4rk0: U vezi 3., nisu mi jasni ti uvjetni ekstremi, cini mi se da to kod kvadraticnog funkcionala nismo radili na vjezbama kod doc. Vrdoljaka.. :? Jel bi mi mogao to malo raspisat, tek toliko da shvatim sta se treba raditi kad dobijes tih 5 jednadzbi?

1. zadatak: a), b) => #M=#L=7; c) ne postoji max sparivanje
2. zadatak: R=1 ohm
To sam dosad rijesio u tom roku, javim kad/ako rijesim jos :wink:
@D4rk0: U vezi 3., nisu mi jasni ti uvjetni ekstremi, cini mi se da to kod kvadraticnog funkcionala nismo radili na vjezbama kod doc. Vrdoljaka.. Confused Jel bi mi mogao to malo raspisat, tek toliko da shvatim sta se treba raditi kad dobijes tih 5 jednadzbi?

1. zadatak: a), b) => #M=#L=7; c) ne postoji max sparivanje
2. zadatak: R=1 ohm
To sam dosad rijesio u tom roku, javim kad/ako rijesim jos Wink


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
filipnet
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 02. 11. 2003. (01:17:46)
Postovi: (399)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
24 = 29 - 5
Lokacija: cvrsto na stolici

PostPostano: 11:51 uto, 19. 9. 2006    Naslov: Re: Rok 12.7.2006. Citirajte i odgovorite

[quote="D4rk0"]
E=mgy+k((x-1)^2+y^2)

y-2x^2=0

[/quote]
Odmah uvrstis uvjet u potencijalnu energiju i dobis funkciju jedne varijable i to onda minimiziras.
D4rk0 (napisa):

E=mgy+k((x-1)^2+y^2)

y-2x^2=0


Odmah uvrstis uvjet u potencijalnu energiju i dobis funkciju jedne varijable i to onda minimiziras.



_________________
Dwarf Everything happens with a reason! Vidi me kako skaaaaaceeeem!
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
D4rk0
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 08. 07. 2005. (11:06:37)
Postovi: (170)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
-7 = 34 - 41
Lokacija: Nitko ne zna... Ziher mi je dobro di god da jesam ;)

PostPostano: 12:08 uto, 19. 9. 2006    Naslov: Re: Rok 12.7.2006. Citirajte i odgovorite

[quote="filipnet"][quote="D4rk0"]
E=mgy+k((x-1)^2+y^2)

y-2x^2=0

[/quote]
Odmah uvrstis uvjet u potencijalnu energiju i dobis funkciju jedne varijable i to onda minimiziras.[/quote]
jel se to sigurno smije?

jer npr. ja u trećem zadatku ne dobivam isto ako uvrstim uvjet pa minimiziram kao i kad idem uvjetnom minimizacijom... uglavnom nije mi previše jasno baš sve ovo...

Dakle pitanje glasi: [b]Smije li se kod minimizacije (s uvjetom) uvrstiti uvjet u početnu jednadžbu pa onda minimizirati tj. tražiti extreme te funkcije ili se treba onako kako sam napisao gore?[/b]
filipnet (napisa):
D4rk0 (napisa):

E=mgy+k((x-1)^2+y^2)

y-2x^2=0


Odmah uvrstis uvjet u potencijalnu energiju i dobis funkciju jedne varijable i to onda minimiziras.

jel se to sigurno smije?

jer npr. ja u trećem zadatku ne dobivam isto ako uvrstim uvjet pa minimiziram kao i kad idem uvjetnom minimizacijom... uglavnom nije mi previše jasno baš sve ovo...

Dakle pitanje glasi: Smije li se kod minimizacije (s uvjetom) uvrstiti uvjet u početnu jednadžbu pa onda minimizirati tj. tražiti extreme te funkcije ili se treba onako kako sam napisao gore?



_________________
www.spreha.net
Ljudski je griješiti, ali osjećaj je božanski...
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail Posjetite Web stranice MSNM
D4rk0
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 08. 07. 2005. (11:06:37)
Postovi: (170)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
-7 = 34 - 41
Lokacija: Nitko ne zna... Ziher mi je dobro di god da jesam ;)

PostPostano: 12:10 uto, 19. 9. 2006    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="ivo34"]@D4rk0: U vezi 3., nisu mi jasni ti uvjetni ekstremi, cini mi se da to kod kvadraticnog funkcionala nismo radili na vjezbama kod doc. Vrdoljaka.. :? Jel bi mi mogao to malo raspisat, tek toliko da shvatim sta se treba raditi kad dobijes tih 5 jednadzbi?

1. zadatak: a), b) => #M=#L=7; c) ne postoji max sparivanje
2. zadatak: R=1 ohm
To sam dosad rijesio u tom roku, javim kad/ako rijesim jos :wink:[/quote]
Kak nema pod c) max sparivanja kad sam ja pozaokruzivao 7 jedinica...

Što se tiče drugog onda nemam blage di ja griješim... Ako je tvoje riješenje točno. Išao sam preko svih onih bolesnih matrica i toga i ne čini mi se niti težak zadatak niti da sam fulao negdje u računu putem... Možeš ukratko napisati kako si to radio?


Što se tiče ove metode kad dobiješ tih n+1 jednadžbi onda riješiš taj sustav i dobio si točku gdje je ekstrem. Sad nekako uz lambdu provjeriš jel min ili max... Nemam tu materijale pa ti nemrem pogledati i napisati sad... Nisam uostalom niti ja baš skužio točno kak ide :) Koliko sam gledao razne načine sviđa mi se onaj di napraviš matricu drugih derivacija i onda u ako su joj sve glavne minore > 0 to je min. Ako su svaka druga - i svaka druga + onda je max. (Ovo zadnje za te minore po sjećanju pišem. Brijem da je tak...
ivo34 (napisa):
@D4rk0: U vezi 3., nisu mi jasni ti uvjetni ekstremi, cini mi se da to kod kvadraticnog funkcionala nismo radili na vjezbama kod doc. Vrdoljaka.. Confused Jel bi mi mogao to malo raspisat, tek toliko da shvatim sta se treba raditi kad dobijes tih 5 jednadzbi?

1. zadatak: a), b) ⇒ #M=#L=7; c) ne postoji max sparivanje
2. zadatak: R=1 ohm
To sam dosad rijesio u tom roku, javim kad/ako rijesim jos Wink

Kak nema pod c) max sparivanja kad sam ja pozaokruzivao 7 jedinica...

Što se tiče drugog onda nemam blage di ja griješim... Ako je tvoje riješenje točno. Išao sam preko svih onih bolesnih matrica i toga i ne čini mi se niti težak zadatak niti da sam fulao negdje u računu putem... Možeš ukratko napisati kako si to radio?


Što se tiče ove metode kad dobiješ tih n+1 jednadžbi onda riješiš taj sustav i dobio si točku gdje je ekstrem. Sad nekako uz lambdu provjeriš jel min ili max... Nemam tu materijale pa ti nemrem pogledati i napisati sad... Nisam uostalom niti ja baš skužio točno kak ide Smile Koliko sam gledao razne načine sviđa mi se onaj di napraviš matricu drugih derivacija i onda u ako su joj sve glavne minore > 0 to je min. Ako su svaka druga - i svaka druga + onda je max. (Ovo zadnje za te minore po sjećanju pišem. Brijem da je tak...



_________________
www.spreha.net
Ljudski je griješiti, ali osjećaj je božanski...
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail Posjetite Web stranice MSNM
filipnet
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 02. 11. 2003. (01:17:46)
Postovi: (399)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
24 = 29 - 5
Lokacija: cvrsto na stolici

PostPostano: 12:28 uto, 19. 9. 2006    Naslov: Citirajte i odgovorite

tako je meni asis. Vrdoljak rekao putem maila.
tako je meni asis. Vrdoljak rekao putem maila.



_________________
Dwarf Everything happens with a reason! Vidi me kako skaaaaaceeeem!
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
D4rk0
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 08. 07. 2005. (11:06:37)
Postovi: (170)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
-7 = 34 - 41
Lokacija: Nitko ne zna... Ziher mi je dobro di god da jesam ;)

PostPostano: 14:33 uto, 19. 9. 2006    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="filipnet"]tako je meni asis. Vrdoljak rekao putem maila.[/quote]
zanimljivo... jel to znači u prijevodu da nema ništa loše u tome da u trećem zadatku uvrstim u gornju jednadžbu x4 kao funkciju ostala tri i tom supstitucijom dobijem tri varijable i onda minimiziram?
filipnet (napisa):
tako je meni asis. Vrdoljak rekao putem maila.

zanimljivo... jel to znači u prijevodu da nema ništa loše u tome da u trećem zadatku uvrstim u gornju jednadžbu x4 kao funkciju ostala tri i tom supstitucijom dobijem tri varijable i onda minimiziram?



_________________
www.spreha.net
Ljudski je griješiti, ali osjećaj je božanski...
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail Posjetite Web stranice MSNM
ivo34
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 03. 02. 2005. (10:11:04)
Postovi: (171)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
35 = 43 - 8

PostPostano: 14:35 uto, 19. 9. 2006    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="D4rk0"]Kak nema pod c) max sparivanja kad sam ja pozaokruzivao 7 jedinica... [/quote]
Malo si pogledaj definiciju sparivanja, i koliko u tom slucaju imas sparivanja u [b]pocetnom[/b] bipartitnom grafu sa sparivanjem na tom mjestu (1,1).
Drugi sam radio onim algoritmom kada dodas jos jedan strujni izvor, nije stvarno tezak, pogledaj si u vjezbama smo radili jedan takav zadatak. Ovo ti je isto samo moras znat nacrtati usmjereni graf te el. mreze i dalje je jednostavno. :)
D4rk0 (napisa):
Kak nema pod c) max sparivanja kad sam ja pozaokruzivao 7 jedinica...

Malo si pogledaj definiciju sparivanja, i koliko u tom slucaju imas sparivanja u pocetnom bipartitnom grafu sa sparivanjem na tom mjestu (1,1).
Drugi sam radio onim algoritmom kada dodas jos jedan strujni izvor, nije stvarno tezak, pogledaj si u vjezbama smo radili jedan takav zadatak. Ovo ti je isto samo moras znat nacrtati usmjereni graf te el. mreze i dalje je jednostavno. Smile


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
D4rk0
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 08. 07. 2005. (11:06:37)
Postovi: (170)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
-7 = 34 - 41
Lokacija: Nitko ne zna... Ziher mi je dobro di god da jesam ;)

PostPostano: 15:42 uto, 19. 9. 2006    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="ivo34"][quote="D4rk0"]Kak nema pod c) max sparivanja kad sam ja pozaokruzivao 7 jedinica... [/quote]
Malo si pogledaj definiciju sparivanja, i koliko u tom slucaju imas sparivanja u [b]pocetnom[/b] bipartitnom grafu sa sparivanjem na tom mjestu (1,1).
Drugi sam radio onim algoritmom kada dodas jos jedan strujni izvor, nije stvarno tezak, pogledaj si u vjezbama smo radili jedan takav zadatak. Ovo ti je isto samo moras znat nacrtati usmjereni graf te el. mreze i dalje je jednostavno. :)[/quote]
Nije li pitanje u prvom pod c) jel moguće maksimalno sparivanje samo? Neovisno o slici... POčetno sparivanje je koliko ja mislim samo tamo da provjere znaš li algoritam, nije li? U c) zadatku ne vidim razloga da se obazirem na išta osim matrice... krećem sparivati kako me volja valjda... Čak i kad algoritam koristiš na kraju nisu te iste jedinice zaokružene...

Što se tiče drugog ja sam isto dodao paralelno strujni izvor, nacrtao usmjereni graf i riješio... I eto nisam tako dobio...
ivo34 (napisa):
D4rk0 (napisa):
Kak nema pod c) max sparivanja kad sam ja pozaokruzivao 7 jedinica...

Malo si pogledaj definiciju sparivanja, i koliko u tom slucaju imas sparivanja u pocetnom bipartitnom grafu sa sparivanjem na tom mjestu (1,1).
Drugi sam radio onim algoritmom kada dodas jos jedan strujni izvor, nije stvarno tezak, pogledaj si u vjezbama smo radili jedan takav zadatak. Ovo ti je isto samo moras znat nacrtati usmjereni graf te el. mreze i dalje je jednostavno. Smile

Nije li pitanje u prvom pod c) jel moguće maksimalno sparivanje samo? Neovisno o slici... POčetno sparivanje je koliko ja mislim samo tamo da provjere znaš li algoritam, nije li? U c) zadatku ne vidim razloga da se obazirem na išta osim matrice... krećem sparivati kako me volja valjda... Čak i kad algoritam koristiš na kraju nisu te iste jedinice zaokružene...

Što se tiče drugog ja sam isto dodao paralelno strujni izvor, nacrtao usmjereni graf i riješio... I eto nisam tako dobio...



_________________
www.spreha.net
Ljudski je griješiti, ali osjećaj je božanski...
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail Posjetite Web stranice MSNM
ivo34
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 03. 02. 2005. (10:11:04)
Postovi: (171)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
35 = 43 - 8

PostPostano: 16:11 uto, 19. 9. 2006    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="D4rk0"]Što se tiče drugog ja sam isto dodao paralelno strujni izvor, nacrtao usmjereni graf i riješio... I eto nisam tako dobio...[/quote]
Provjeri si jos jednom racun, da nisi zeznuo mozda nešto.
Ja sam si uzemljio jedan od cvorova ciji nam medjusobni otpor treba. Tako ti je lakse jer ti onda treba samo jedan potencijal. Na kraju dobijes vektor x koji na svim elementima ima I/2, osim potencijala onog drugog cvora koji ti treba, a on iznosi I. To uvrstis u Ohmov zakon i dobijes I. :D
D4rk0 (napisa):
Što se tiče drugog ja sam isto dodao paralelno strujni izvor, nacrtao usmjereni graf i riješio... I eto nisam tako dobio...

Provjeri si jos jednom racun, da nisi zeznuo mozda nešto.
Ja sam si uzemljio jedan od cvorova ciji nam medjusobni otpor treba. Tako ti je lakse jer ti onda treba samo jedan potencijal. Na kraju dobijes vektor x koji na svim elementima ima I/2, osim potencijala onog drugog cvora koji ti treba, a on iznosi I. To uvrstis u Ohmov zakon i dobijes I. Very Happy


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
D4rk0
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 08. 07. 2005. (11:06:37)
Postovi: (170)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
-7 = 34 - 41
Lokacija: Nitko ne zna... Ziher mi je dobro di god da jesam ;)

PostPostano: 17:53 uto, 19. 9. 2006    Naslov: Citirajte i odgovorite

ma kao što rekoh i ja sam tako rješavao isto uzemljio i to... valjda sam negdje neš zeznuo... uglavnom ovaj prvi c meni još uvijek nije jasan... jer početni bipartitivni graf su samo jedinice i nule kaj ne? to nema veze s početnim sparivanjem... bar sam ja to tako shvatio...
ma kao što rekoh i ja sam tako rješavao isto uzemljio i to... valjda sam negdje neš zeznuo... uglavnom ovaj prvi c meni još uvijek nije jasan... jer početni bipartitivni graf su samo jedinice i nule kaj ne? to nema veze s početnim sparivanjem... bar sam ja to tako shvatio...



_________________
www.spreha.net
Ljudski je griješiti, ali osjećaj je božanski...
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail Posjetite Web stranice MSNM
filipnet
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 02. 11. 2003. (01:17:46)
Postovi: (399)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
24 = 29 - 5
Lokacija: cvrsto na stolici

PostPostano: 18:04 uto, 19. 9. 2006    Naslov: Citirajte i odgovorite

koliko si ti dobio u 2.? ja sam dobio 4/23, mozda sam i ja negdje zeznuo.
koliko si ti dobio u 2.? ja sam dobio 4/23, mozda sam i ja negdje zeznuo.



_________________
Dwarf Everything happens with a reason! Vidi me kako skaaaaaceeeem!
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
luce
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 08. 02. 2006. (19:47:22)
Postovi: (5A)16
Spol: žensko
Sarma = la pohva - posuda
= 10 - 1

PostPostano: 18:14 uto, 19. 9. 2006    Naslov: Citirajte i odgovorite

ja sam drugi zadatak rjesavala 2 puta, dobila razlicite rezultate i ni jedan se neslaze s nijednim od vasih :luckast:
ja sam drugi zadatak rjesavala 2 puta, dobila razlicite rezultate i ni jedan se neslaze s nijednim od vasih Luckast


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Prethodni postovi:   
Započnite novu temu   Odgovorite na temu   printer-friendly view    Forum@DeGiorgi: Početna -> Kolegiji diplomskih i starih studija -> Matematičko modeliranje Vremenska zona: GMT + 01:00.
Idite na 1, 2  Sljedeće
Stranica 1 / 2.

 
Forum(o)Bir:  
Možete otvarati nove teme.
Možete odgovarati na postove.
Ne možete uređivati Vaše postove.
Ne možete izbrisati Vaše postove.
Ne možete glasovati u anketama.
You can attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group
Theme created by Vjacheslav Trushkin
HR (Cro) by Ančica Sečan