Search
 
 
  Engleski
 
 
 
Open in this window (click to change)
Forum@DeGiorgi: Početna
Forum za podršku nastavi na PMF-MO
Login Registracija FAQ Smajlići Članstvo Pretražnik Forum@DeGiorgi: Početna

Poziv na seminar 14.12.2006.
WWW:

Moja sarma
 
Započnite novu temu   Odgovorite na temu   printer-friendly view    Forum@DeGiorgi: Početna -> Kolegiji diplomskih i starih studija -> Matematička teorija računarstva
Prethodna tema :: Sljedeća tema  
Autor/ica Poruka
Matko
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 15. 06. 2003. (01:56:38)
Postovi: (57)16
Sarma = la pohva - posuda
= 10 - 2

PostPostano: 22:50 uto, 12. 12. 2006    Naslov: Poziv na seminar 14.12.2006. Citirajte i odgovorite

U okviru Seminara za teorijsko racunarstvo, u četvrtak [b]14.12.2006.[/b] s početkom [b]u 17:15[/b], u predavaonici 203, Martin Kralj (Ekobit) održat će predavanje pod naslovom:

[b]Povezani objekti i relacijske strukture - DLinq[/b]

Pozivaju se svi zainteresirani da prisustvuju predavanju.

Sažetak predavanja:

Većina današnjih aplikacija barata podacima i često se ti podaci pohranjuju u relacijsku bazu podataka. Današnji pristupi razvoju softvera nezamislivi su bez primjene svih mogućnosti modernih programskih jezika što uključuje intenzivno korištenje objekata. Razvoj i održavanje aplikacije koja uključuje povezane objektne i relacijske podatkovne strukture iznimno je složen posao. Najbolja rješenja u praksi temelje se na objektnom sloju aplikacije unutar kojeg se izolira interakcija s relacijskim strukturama. Glavni nedostatak takvih rješenja je gubitak većeg dijela mogućnosti izvođenja upita.

DLinq je paket koji podržava veliki broj scenarija povezivanja objekata s relacijskim strukturama i pojednostavnjuje programerski posao. Kao sastavni dio Microsoftove infrastrukture upita integriranih u jezik DLinq omogućuje izradu objektnog sloja za pristup relacijskim podacima koji ne smanjuje mogućnosti za izvođenje upita. Na predavanju ćemo komentirati glavne mogućnosti i ograničenja, te objasniti arhitekturu danas dostupne inačice DLinq paketa.
U okviru Seminara za teorijsko racunarstvo, u četvrtak 14.12.2006. s početkom u 17:15, u predavaonici 203, Martin Kralj (Ekobit) održat će predavanje pod naslovom:

Povezani objekti i relacijske strukture - DLinq

Pozivaju se svi zainteresirani da prisustvuju predavanju.

Sažetak predavanja:

Većina današnjih aplikacija barata podacima i često se ti podaci pohranjuju u relacijsku bazu podataka. Današnji pristupi razvoju softvera nezamislivi su bez primjene svih mogućnosti modernih programskih jezika što uključuje intenzivno korištenje objekata. Razvoj i održavanje aplikacije koja uključuje povezane objektne i relacijske podatkovne strukture iznimno je složen posao. Najbolja rješenja u praksi temelje se na objektnom sloju aplikacije unutar kojeg se izolira interakcija s relacijskim strukturama. Glavni nedostatak takvih rješenja je gubitak većeg dijela mogućnosti izvođenja upita.

DLinq je paket koji podržava veliki broj scenarija povezivanja objekata s relacijskim strukturama i pojednostavnjuje programerski posao. Kao sastavni dio Microsoftove infrastrukture upita integriranih u jezik DLinq omogućuje izradu objektnog sloja za pristup relacijskim podacima koji ne smanjuje mogućnosti za izvođenje upita. Na predavanju ćemo komentirati glavne mogućnosti i ograničenja, te objasniti arhitekturu danas dostupne inačice DLinq paketa.


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
mesic
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 01. 07. 2003. (20:16:56)
Postovi: (35)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
= 8 - 2
Lokacija: /dev/(m)ucenje

PostPostano: 7:11 pet, 15. 12. 2006    Naslov: Citirajte i odgovorite

I komentari? Kako vam se činilo predavanje? Što je za zapamtiti od toga i na što paziti 'in the future'?


Ja bi osobno volio da je bilo više detalja i teorijice, ali to onda nebi bilo u MS stilu. :twisted:


Jedan kolega (sorry, ne znam ime) je na pitanje prof. Mangera od objektnim bazama rekao da su one pokopane?!? Kol'ko ja znam caché radi čisto dobro. Postoji i nekakav standard i razvija se nova verzija standarda... A, ono, i relacijske baze su prvih podosta godina imale problema sa implementacijama i sa brzinom rada (čak se sjećam da sam čitao članke koji tvrde da se to ne može implementirati zadovoljavajuće). Uhm?!
I komentari? Kako vam se činilo predavanje? Što je za zapamtiti od toga i na što paziti 'in the future'?


Ja bi osobno volio da je bilo više detalja i teorijice, ali to onda nebi bilo u MS stilu. Twisted Evil


Jedan kolega (sorry, ne znam ime) je na pitanje prof. Mangera od objektnim bazama rekao da su one pokopane?!? Kol'ko ja znam caché radi čisto dobro. Postoji i nekakav standard i razvija se nova verzija standarda... A, ono, i relacijske baze su prvih podosta godina imale problema sa implementacijama i sa brzinom rada (čak se sjećam da sam čitao članke koji tvrde da se to ne može implementirati zadovoljavajuće). Uhm?!


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Posjetite Web stranice
Matko
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 15. 06. 2003. (01:56:38)
Postovi: (57)16
Sarma = la pohva - posuda
= 10 - 2

PostPostano: 2:13 sub, 16. 12. 2006    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="mesic"]I komentari? Kako vam se činilo predavanje? Što je za zapamtiti od toga i na što paziti 'in the future'?


Ja bi osobno volio da je bilo više detalja i teorijice, ali to onda nebi bilo u MS stilu. :twisted:
[/quote]

Slazem se da je predavanje bilo drugacije od uobicajenih seminara (na kojima obicno ima puno vise detalja i teorijice:), ali nije lose koji puta vidjeti i malo prakticnijih stvari. Stil predavanja je inace karakteristican onom koje se moze vidjeti primjerice na Windaysima (ovo je nazivno imalo level 300).

Inace, nisu nuzno sva MS-related predavanja as simple as that. Primjerice, baci pogled na neka od predavanja s PDC'05 (MS je zatvorio sluzbeni site i sad masno naplacuje DVD-ove tog eventa, ali mislim da bi se do pokojeg unofficial streaminga jos uvijek moglo doci; vidjeh tako pred nekih mjesec-dva Herb Sutterov talk o C++0x).


[quote="mesic"]
Jedan kolega (sorry, ne znam ime) je na pitanje prof. Mangera od objektnim bazama rekao da su one pokopane?!? Kol'ko ja znam caché radi čisto dobro. Postoji i nekakav standard i razvija se nova verzija standarda... A, ono, i relacijske baze su prvih podosta godina imale problema sa implementacijama i sa brzinom rada (čak se sjećam da sam čitao članke koji tvrde da se to ne može implementirati zadovoljavajuće). Uhm?![/quote]

Moram priznati da nikad nisam radio s Cacheom, ali sjecam se interviewa sa sefom tog projekta u nekom broju IEEE-ovog Computera (ili ACM Communicationsa) i ukoliko sam dobro zapamtio tip je tvrdio kako se u pozadini i dalje uglavnom nalazi (hijerarhijski) relacijski engine, dok objektni i xml pristup handlea vrlo efikasni low-level middleware. Naravno, api je napravljen tako da izvana sve izgleda kao da se radi s pravom objektnom bazom.

Inace, i za relacijski i za hijerarhijski model baze postoje vrlo jaki teorijski rezultati o slozenosti izracunavanja upita nad njima (postoje donje ograde na minimalnu slozenost pripadnih algoritama i bolje od toga se ne moze). No, sve ovisi o tome koliko ekspresivne upite zelis postavljati. Ako su upiti opisivi logikom prvog reda (aka relacijska algebra) stvari se dobro ponasaju i na poljima i na stablima, no, za sve iznad toga stvari se po pitanju slozenosti pocinju bitnije komplicirati.
(teaser: mozda ove godine cujete i na mtr-u nesto o tome:).

No, da se samo jos nesto vratim ontopic, napomenuo bih kako DLINQ kao tehnologija nije bas nesto pretjerano inovativna, takva stvar je cvrsto ustolicena u Java svijetu vec dosta vremena -- trenutno aktualni su JBossov Hibernate ili Sunov EJB 3.0 (no, postoji jos barem 10ak drugih frameworka:). Zapravo, postoji ih sigurno toliko i za .NET (say, NHibernate), a vjerujem da je slicna situacija i s drugim platformama. Problem mapiranja objekata na relacije (i obrnuto) postoji prakticki otkad je relacijskih baza i objektno orijentiranih jezika, a intenzivno s rjesava sigurno barem zadnjih 10ak godina i rekao bih da se tu vec dosta dobro zna kako se treba nositi s pojedinim stvarima (s onima koje su rjesive, of course:), pitanje je samo izgradnje dovoljno dobrog alata koji ce biti u stanju automatski napraviti sto je moguce veci dio posla za programera.

XLINQ je druga prica, to je konceptualno daleko svjezija stvar, pa stoga vjerojatno i tehnoloski zanimljivija. No, treba biti svjestan da mehanizam mapiranja u ovoj domeni jos uvijek nije niti teorijski do kraja rijesen i postoji dosta otvorenih pitanja. Naime, iako je type system XML Scheme originalno bio zamisljen kako bi se omogucilo jednostavno mapiranje XML metamodela na objektni metamodel, praksa je pokazala da su stvari sve samo ne jednostavne. Evo, recimo kao jednostavan primjer probaj razmisliti kako mapirati restrikciju XSD tipa (<xs:restriction>)? (hint: nadji kontraprimjer koji pokazuje kako subtyping nije rjesenje:).
Usput, na razvoju XLINQ-a je radilo nekoliko jako pametnih ljudi iz MSR-a (oni su to razvijali pod okriljem projekta tadasnjeg radnog naziva Comega; key person projekta je Erik Meijer); ako te zanima, na njihovom webu ima lijepih clanaka o tome sto su tocno radili.

Jedna stvar koja mene u cijeloj ovoj prici pomalo zacudjuje jest smjer u kojem Microsoft krece sa svojim mainstream jezicima. Sintakticka integracija LINQ upita unutar novog C#-a i VB-a bez sumnje ce predstavljati rado koristen syntactic sugar kod krajnjih programera, no, koliko je dugorocno dobra opcija da jedan domain specific language poput SQL-a (i to u vrlo nestandardnom obliku) opterecuje ionako vec i u verziji 2.0 dovoljno kompliciranu (da ne kazem dokazivo nejednoznacnu:) gramatiku jednog C#-a? (da bude jasnije -- LINQ ce biti dio buduceg .NET frameworka (valjda 4.0:) i time ce se dobiti type safety queryja neovisno o njihovoj integraciji u keyworde programskog jezika).
mesic (napisa):
I komentari? Kako vam se činilo predavanje? Što je za zapamtiti od toga i na što paziti 'in the future'?


Ja bi osobno volio da je bilo više detalja i teorijice, ali to onda nebi bilo u MS stilu. Twisted Evil


Slazem se da je predavanje bilo drugacije od uobicajenih seminara (na kojima obicno ima puno vise detalja i teorijice:), ali nije lose koji puta vidjeti i malo prakticnijih stvari. Stil predavanja je inace karakteristican onom koje se moze vidjeti primjerice na Windaysima (ovo je nazivno imalo level 300).

Inace, nisu nuzno sva MS-related predavanja as simple as that. Primjerice, baci pogled na neka od predavanja s PDC'05 (MS je zatvorio sluzbeni site i sad masno naplacuje DVD-ove tog eventa, ali mislim da bi se do pokojeg unofficial streaminga jos uvijek moglo doci; vidjeh tako pred nekih mjesec-dva Herb Sutterov talk o C++0x).


mesic (napisa):

Jedan kolega (sorry, ne znam ime) je na pitanje prof. Mangera od objektnim bazama rekao da su one pokopane?!? Kol'ko ja znam caché radi čisto dobro. Postoji i nekakav standard i razvija se nova verzija standarda... A, ono, i relacijske baze su prvih podosta godina imale problema sa implementacijama i sa brzinom rada (čak se sjećam da sam čitao članke koji tvrde da se to ne može implementirati zadovoljavajuće). Uhm?!


Moram priznati da nikad nisam radio s Cacheom, ali sjecam se interviewa sa sefom tog projekta u nekom broju IEEE-ovog Computera (ili ACM Communicationsa) i ukoliko sam dobro zapamtio tip je tvrdio kako se u pozadini i dalje uglavnom nalazi (hijerarhijski) relacijski engine, dok objektni i xml pristup handlea vrlo efikasni low-level middleware. Naravno, api je napravljen tako da izvana sve izgleda kao da se radi s pravom objektnom bazom.

Inace, i za relacijski i za hijerarhijski model baze postoje vrlo jaki teorijski rezultati o slozenosti izracunavanja upita nad njima (postoje donje ograde na minimalnu slozenost pripadnih algoritama i bolje od toga se ne moze). No, sve ovisi o tome koliko ekspresivne upite zelis postavljati. Ako su upiti opisivi logikom prvog reda (aka relacijska algebra) stvari se dobro ponasaju i na poljima i na stablima, no, za sve iznad toga stvari se po pitanju slozenosti pocinju bitnije komplicirati.
(teaser: mozda ove godine cujete i na mtr-u nesto o tome:).

No, da se samo jos nesto vratim ontopic, napomenuo bih kako DLINQ kao tehnologija nije bas nesto pretjerano inovativna, takva stvar je cvrsto ustolicena u Java svijetu vec dosta vremena – trenutno aktualni su JBossov Hibernate ili Sunov EJB 3.0 (no, postoji jos barem 10ak drugih frameworka:). Zapravo, postoji ih sigurno toliko i za .NET (say, NHibernate), a vjerujem da je slicna situacija i s drugim platformama. Problem mapiranja objekata na relacije (i obrnuto) postoji prakticki otkad je relacijskih baza i objektno orijentiranih jezika, a intenzivno s rjesava sigurno barem zadnjih 10ak godina i rekao bih da se tu vec dosta dobro zna kako se treba nositi s pojedinim stvarima (s onima koje su rjesive, of course:), pitanje je samo izgradnje dovoljno dobrog alata koji ce biti u stanju automatski napraviti sto je moguce veci dio posla za programera.

XLINQ je druga prica, to je konceptualno daleko svjezija stvar, pa stoga vjerojatno i tehnoloski zanimljivija. No, treba biti svjestan da mehanizam mapiranja u ovoj domeni jos uvijek nije niti teorijski do kraja rijesen i postoji dosta otvorenih pitanja. Naime, iako je type system XML Scheme originalno bio zamisljen kako bi se omogucilo jednostavno mapiranje XML metamodela na objektni metamodel, praksa je pokazala da su stvari sve samo ne jednostavne. Evo, recimo kao jednostavan primjer probaj razmisliti kako mapirati restrikciju XSD tipa (<xs:restriction>)? (hint: nadji kontraprimjer koji pokazuje kako subtyping nije rjesenje:).
Usput, na razvoju XLINQ-a je radilo nekoliko jako pametnih ljudi iz MSR-a (oni su to razvijali pod okriljem projekta tadasnjeg radnog naziva Comega; key person projekta je Erik Meijer); ako te zanima, na njihovom webu ima lijepih clanaka o tome sto su tocno radili.

Jedna stvar koja mene u cijeloj ovoj prici pomalo zacudjuje jest smjer u kojem Microsoft krece sa svojim mainstream jezicima. Sintakticka integracija LINQ upita unutar novog C#-a i VB-a bez sumnje ce predstavljati rado koristen syntactic sugar kod krajnjih programera, no, koliko je dugorocno dobra opcija da jedan domain specific language poput SQL-a (i to u vrlo nestandardnom obliku) opterecuje ionako vec i u verziji 2.0 dovoljno kompliciranu (da ne kazem dokazivo nejednoznacnu:) gramatiku jednog C#-a? (da bude jasnije – LINQ ce biti dio buduceg .NET frameworka (valjda 4.0Smile i time ce se dobiti type safety queryja neovisno o njihovoj integraciji u keyworde programskog jezika).


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
mesic
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 01. 07. 2003. (20:16:56)
Postovi: (35)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
= 8 - 2
Lokacija: /dev/(m)ucenje

PostPostano: 11:16 sub, 16. 12. 2006    Naslov: Citirajte i odgovorite

:) Thnx na odgovoru.

Što se tiče MS predavanja bio sam ih na podosta, pa priznajem da je ovo bilo iznad prosjeka, ali sam očekivao nešto drugo zbog činjenice da je predavanje bilo na matematici (što je očito moja loša pretpostavka).

Predavanja: give, give, give :)

XML nažalost poznajem samo do na 'držalo podataka', tj. nisu mi nikad trebale niti scheme niti validacije (uglavnom se sve svodilo na to da jedan program generira a neki drugi čita XML (pa se usput postavlja pitanje zašto onda XML :), a kako u tim slučajevima nema potrebe za validacijom nisam to uopće koristio :oops: ).

Comega sam svojedobno čak i instalirao doma i malo se sa tim igrao (ja sam ipak samo više user, pa se igram sa stvarkicama :))

Ok, thnx again.
Smile Thnx na odgovoru.

Što se tiče MS predavanja bio sam ih na podosta, pa priznajem da je ovo bilo iznad prosjeka, ali sam očekivao nešto drugo zbog činjenice da je predavanje bilo na matematici (što je očito moja loša pretpostavka).

Predavanja: give, give, give Smile

XML nažalost poznajem samo do na 'držalo podataka', tj. nisu mi nikad trebale niti scheme niti validacije (uglavnom se sve svodilo na to da jedan program generira a neki drugi čita XML (pa se usput postavlja pitanje zašto onda XML Smile, a kako u tim slučajevima nema potrebe za validacijom nisam to uopće koristio Embarassed ).

Comega sam svojedobno čak i instalirao doma i malo se sa tim igrao (ja sam ipak samo više user, pa se igram sa stvarkicama Smile)

Ok, thnx again.


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Posjetite Web stranice
Prethodni postovi:   
Započnite novu temu   Odgovorite na temu   printer-friendly view    Forum@DeGiorgi: Početna -> Kolegiji diplomskih i starih studija -> Matematička teorija računarstva Vremenska zona: GMT + 01:00.
Stranica 1 / 1.

 
Forum(o)Bir:  
Ne možete otvarati nove teme.
Ne možete odgovarati na postove.
Ne možete uređivati Vaše postove.
Ne možete izbrisati Vaše postove.
Ne možete glasovati u anketama.
You can attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group
Theme created by Vjacheslav Trushkin
HR (Cro) by Ančica Sečan