Search
 
 
  Engleski
 
 
 
Open in this window (click to change)
Forum@DeGiorgi: Početna
Forum za podršku nastavi na PMF-MO
Login Registracija FAQ Smajlići Članstvo Pretražnik Forum@DeGiorgi: Početna

vsego, imat cu usmeni u pon a...
WWW:

Moja sarma
 
Započnite novu temu   Odgovorite na temu   printer-friendly view    Forum@DeGiorgi: Početna -> Kolegiji 1. godine, preddiplomski studij Matematika -> Linearna algebra 1 & 2 (za inženjerske smjerove)
Prethodna tema :: Sljedeća tema  
Autor/ica Poruka
Markec
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 20. 02. 2003. (14:49:45)
Postovi: (134)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
-3 = 37 - 40

PostPostano: 2:21 ned, 14. 9. 2003    Naslov: vsego, imat cu usmeni u pon a... Citirajte i odgovorite

... ------BEEEPP------ me podprostori

Ako su M i N pod prostori od V ne znaci da je i njihova unija podprostor od V. Kak to??

M i N su podskupovi od V, znaci dimM<dimV, dimN<dimV...

npr. ak imas skupove V,M,N
i njihove baze Bv (1,2,3,4) Bm(1,2) Bn(3,4)

dimV=4, dimM=2, dimN=2.
dim(M+N)= dimM + dimN - dimM^dimN= 2+2-0=4
Dimenzije unije su manje (ili jednake dimV), MUN je podskup od V ,a zbrajanje i mnozenje su i dalje jednako definirani...
zasto onda (M,+,*)U(N,+,*) nije podprostor od (V,+,*)?

U Horvatic: "Linearna algebra, II dio" na 28 str. ima objasnjenje u kojem pise da je to ocito... al uopce nekuzim zasto su tamo podprostori uopce podprostori tog prostora...


P.S. jel to moj kopm nes steka ili se svima abnormalno sporo ucitavaju stranice foruma... (po kojih 50-60s)
... ------BEEEPP------ me podprostori

Ako su M i N pod prostori od V ne znaci da je i njihova unija podprostor od V. Kak to??

M i N su podskupovi od V, znaci dimM<dimV, dimN<dimV...

npr. ak imas skupove V,M,N
i njihove baze Bv (1,2,3,4) Bm(1,2) Bn(3,4)

dimV=4, dimM=2, dimN=2.
dim(M+N)= dimM + dimN - dimM^dimN= 2+2-0=4
Dimenzije unije su manje (ili jednake dimV), MUN je podskup od V ,a zbrajanje i mnozenje su i dalje jednako definirani...
zasto onda (M,+,*)U(N,+,*) nije podprostor od (V,+,*)?

U Horvatic: "Linearna algebra, II dio" na 28 str. ima objasnjenje u kojem pise da je to ocito... al uopce nekuzim zasto su tamo podprostori uopce podprostori tog prostora...


P.S. jel to moj kopm nes steka ili se svima abnormalno sporo ucitavaju stranice foruma... (po kojih 50-60s)


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Nesi
Inventar Foruma
(Moderator)
Inventar Foruma<br>(Moderator)


Pridružen/a: 14. 10. 2002. (14:27:35)
Postovi: (E68)16
Spol: kućni ljubimac
Sarma: -

PostPostano: 3:11 ned, 14. 9. 2003    Naslov: Re: vsego, imat cu usmeni u pon a... Citirajte i odgovorite

[quote="Markec"]Ako su M i N pod prostori od V ne znaci da je i njihova unija podprostor od V. Kak to??[/quote]

you'll see... just wait :)

[quote="Markec"]M i N su podskupovi od V, znaci dimM<dimV, dimN<dimV... [/quote]

netocno
ispravak: dim M <= dim V, dim N <= dim V (ali to je manje bitno :) )

[quote="Markec"]npr. ak imas skupove V,M,N
i njihove baze Bv (1,2,3,4) Bm(1,2) Bn(3,4)[/quote]

los ti je primjer, prenastimano (nitko ne kaze da to ne moze vrijediti, ali _opcenitno_ NE vrijedi))
zamisli ovo:
imas kartezijev koordinatni sustav
zbrajanje i mnozenje definirano po koordinatama
M = [(1,1)] (znaci pravac y=x)
a N = [(-1,1)] (pravac y=-x ako se ne varam)
fizicki gledano (dakle, imas koo sustav i dva pravca koji se sijeku) njihova unija je neki veliki X
gledamo li prostorno, potprostor mora naslijediti karakteristike prostora
bez novih definiranja i sam biti prostor (definicija potprosotra)
ovaj X uopce prostor, pa samim time ne moze biti potprostor
nije prostor jer kad npr uzmes neku tocku iz prvog pravca, npr 3,3 i iz drugog npr -2,2 i njihovu lin kombinaciju, tj zbroj (nedamise nesto vise) tocka 1,5 nema veze s tim pravcima.... (dovoljno ti je naci jedan primjer da nije potprostor i automatski tvrdnja pada u vodu)

[quote="Markec"]dimV=4, dimM=2, dimN=2.
dim(M+N)= dimM + dimN - dimM^dimN= 2+2-0=4
Dimenzije unije su manje (ili jednake dimV), MUN je podskup od V ,a zbrajanje i mnozenje su i dalje jednako definirani...
zasto onda (M,+,*)U(N,+,*) nije podprostor od (V,+,*)?[/quote]

zato sto si nastimao da imaju baze koje su raspodijeljene
zapravo si uzeo jedan potprostor i jedan od njegovih komplemenata, a njihova unija je bas V
pogledaj moj primjer...
ti si pokazao primjerom da to moze biti (a to nije negirano pocetnom tvrdnjom)
ali ako ja nadjem primjer koji pokazuje da postoji slucaj kada unija nije uopce prostor, tvoja tvrdnja pada u vodu (i vrijedi ova od Horvatica)

[quote="Markec"]U Horvatic: "Linearna algebra, II dio" na 28 str. ima objasnjenje u kojem pise da je to ocito... al uopce nekuzim zasto su tamo podprostori uopce podprostori tog prostora...[/quote]

nisam gledala (nedamise)
ali znas li definiciju potprostora?
da bi nesto bilo potPROSTOR mora biti PROSTOR
da bi bilo prostor, mora zadovoljavati onih 10tak tocaka.... zatvorenost na zbarajanje, mnozenje, lin. kombinacjiu i te stvari
ako samo jedno ne vrijedi, stvar pada u vodu (tj nije prostor a samim time nije niti potprostor)

unija potprostora [opcenito] nije prostor [moze biti, ali to je sada nebitno]

nadam se da je pomoglo 8)

[quote="Markec"]P.S. jel to moj kopm nes steka ili se svima abnormalno sporo ucitavaju stranice foruma... (po kojih 50-60s)[/quote]

tvoj komp steka...
uzmi u obzir da je DG jako slaba masina i da u zadnje vrijeme ima solidno problema
meni se ucita stranica za 20tak sekundi.... dakle tvoj komp steka, a ja imam PII na 466 MHz :)
Markec (napisa):
Ako su M i N pod prostori od V ne znaci da je i njihova unija podprostor od V. Kak to??


you'll see... just wait Smile

Markec (napisa):
M i N su podskupovi od V, znaci dimM<dimV, dimN<dimV...


netocno
ispravak: dim M ⇐ dim V, dim N ⇐ dim V (ali to je manje bitno Smile )

Markec (napisa):
npr. ak imas skupove V,M,N
i njihove baze Bv (1,2,3,4) Bm(1,2) Bn(3,4)


los ti je primjer, prenastimano (nitko ne kaze da to ne moze vrijediti, ali _opcenitno_ NE vrijedi))
zamisli ovo:
imas kartezijev koordinatni sustav
zbrajanje i mnozenje definirano po koordinatama
M = [(1,1)] (znaci pravac y=x)
a N = [(-1,1)] (pravac y=-x ako se ne varam)
fizicki gledano (dakle, imas koo sustav i dva pravca koji se sijeku) njihova unija je neki veliki X
gledamo li prostorno, potprostor mora naslijediti karakteristike prostora
bez novih definiranja i sam biti prostor (definicija potprosotra)
ovaj X uopce prostor, pa samim time ne moze biti potprostor
nije prostor jer kad npr uzmes neku tocku iz prvog pravca, npr 3,3 i iz drugog npr -2,2 i njihovu lin kombinaciju, tj zbroj (nedamise nesto vise) tocka 1,5 nema veze s tim pravcima.... (dovoljno ti je naci jedan primjer da nije potprostor i automatski tvrdnja pada u vodu)

Markec (napisa):
dimV=4, dimM=2, dimN=2.
dim(M+N)= dimM + dimN - dimM^dimN= 2+2-0=4
Dimenzije unije su manje (ili jednake dimV), MUN je podskup od V ,a zbrajanje i mnozenje su i dalje jednako definirani...
zasto onda (M,+,*)U(N,+,*) nije podprostor od (V,+,*)?


zato sto si nastimao da imaju baze koje su raspodijeljene
zapravo si uzeo jedan potprostor i jedan od njegovih komplemenata, a njihova unija je bas V
pogledaj moj primjer...
ti si pokazao primjerom da to moze biti (a to nije negirano pocetnom tvrdnjom)
ali ako ja nadjem primjer koji pokazuje da postoji slucaj kada unija nije uopce prostor, tvoja tvrdnja pada u vodu (i vrijedi ova od Horvatica)

Markec (napisa):
U Horvatic: "Linearna algebra, II dio" na 28 str. ima objasnjenje u kojem pise da je to ocito... al uopce nekuzim zasto su tamo podprostori uopce podprostori tog prostora...


nisam gledala (nedamise)
ali znas li definiciju potprostora?
da bi nesto bilo potPROSTOR mora biti PROSTOR
da bi bilo prostor, mora zadovoljavati onih 10tak tocaka.... zatvorenost na zbarajanje, mnozenje, lin. kombinacjiu i te stvari
ako samo jedno ne vrijedi, stvar pada u vodu (tj nije prostor a samim time nije niti potprostor)

unija potprostora [opcenito] nije prostor [moze biti, ali to je sada nebitno]

nadam se da je pomoglo Cool

Markec (napisa):
P.S. jel to moj kopm nes steka ili se svima abnormalno sporo ucitavaju stranice foruma... (po kojih 50-60s)


tvoj komp steka...
uzmi u obzir da je DG jako slaba masina i da u zadnje vrijeme ima solidno problema
meni se ucita stranica za 20tak sekundi.... dakle tvoj komp steka, a ja imam PII na 466 MHz Smile



_________________
It's not who you love. It's how.
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Posjetite Web stranice
Markec
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 20. 02. 2003. (14:49:45)
Postovi: (134)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
-3 = 37 - 40

PostPostano: 4:15 ned, 14. 9. 2003    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="Nesi"]
[quote="Markec"]M i N su podskupovi od V, znaci dimM<dimV, dimN<dimV... [/quote]


netocno
ispravak: dim M <= dim V, dim N <= dim V (ali to je manje bitno :) )[/quote]

Cjepidlako :)

[quote="Nesi"]ali znas li definiciju potprostora?
da bi nesto bilo potPROSTOR mora biti PROSTOR
da bi bilo prostor, mora zadovoljavati onih 10tak tocaka.... zatvorenost na zbarajanje, mnozenje, lin. kombinacjiu i te stvari
ako samo jedno ne vrijedi, stvar pada u vodu (tj nije prostor a samim time nije niti potprostor) [/quote]

Znam... :?
[quote="Nesi"]
unija potprostora [opcenito] nije prostor [moze biti, ali to je sada nebitno] [/quote]

Eeeeeee, to je falilo.. nije mi uopce palo na, hmm, pamet... :(

[quote="Nesi"]nadam se da je pomoglo 8) [/quote]

Je, zahvaljujem...

[quote="Nesi"]
[quote="Markec"]P.S. jel to moj kopm nes steka ili se svima abnormalno sporo ucitavaju stranice foruma... (po kojih 50-60s) [/quote]

tvoj komp steka...
uzmi u obzir da je DG jako slaba masina i da u zadnje vrijeme ima solidno problema
meni se ucita stranica za 20tak sekundi.... dakle tvoj komp steka, a ja imam PII na 466 MHz :) [/quote]

Nee, ne steka moj komp nista :roll: .. steka mi mozak, to je jedina usporena stvar ovdje :cry: ... zaboravih da sam u pozadini download-o neku igricu :shock: ..a ja imam P IV na 2.4GHz... uspijesno dignutog na 3,6GHz :)
Nesi (napisa):

Markec (napisa):
M i N su podskupovi od V, znaci dimM<dimV, dimN<dimV...



netocno
ispravak: dim M ⇐ dim V, dim N ⇐ dim V (ali to je manje bitno Smile )


Cjepidlako Smile

Nesi (napisa):
ali znas li definiciju potprostora?
da bi nesto bilo potPROSTOR mora biti PROSTOR
da bi bilo prostor, mora zadovoljavati onih 10tak tocaka.... zatvorenost na zbarajanje, mnozenje, lin. kombinacjiu i te stvari
ako samo jedno ne vrijedi, stvar pada u vodu (tj nije prostor a samim time nije niti potprostor)


Znam... Confused
Nesi (napisa):

unija potprostora [opcenito] nije prostor [moze biti, ali to je sada nebitno]


Eeeeeee, to je falilo.. nije mi uopce palo na, hmm, pamet... Sad

Nesi (napisa):
nadam se da je pomoglo Cool


Je, zahvaljujem...

Nesi (napisa):

Markec (napisa):
P.S. jel to moj kopm nes steka ili se svima abnormalno sporo ucitavaju stranice foruma... (po kojih 50-60s)


tvoj komp steka...
uzmi u obzir da je DG jako slaba masina i da u zadnje vrijeme ima solidno problema
meni se ucita stranica za 20tak sekundi.... dakle tvoj komp steka, a ja imam PII na 466 MHz Smile


Nee, ne steka moj komp nista Rolling Eyes .. steka mi mozak, to je jedina usporena stvar ovdje Crying or Very sad ... zaboravih da sam u pozadini download-o neku igricu Shocked ..a ja imam P IV na 2.4GHz... uspijesno dignutog na 3,6GHz Smile


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Nesi
Inventar Foruma
(Moderator)
Inventar Foruma<br>(Moderator)


Pridružen/a: 14. 10. 2002. (14:27:35)
Postovi: (E68)16
Spol: kućni ljubimac
Sarma: -

PostPostano: 10:37 ned, 14. 9. 2003    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="Markec"][quote="Nesi"][quote="Markec"]M i N su podskupovi od V, znaci dimM<dimV, dimN<dimV... [/quote]
netocno
ispravak: dim M <= dim V, dim N <= dim V (ali to je manje bitno :) )[/quote]
Cjepidlako :) [/quote]
fala, fala :)

[quote="Markec"][quote="Nesi"]ali znas li definiciju potprostora?
da bi nesto bilo potPROSTOR mora biti PROSTOR
da bi bilo prostor, mora zadovoljavati onih 10tak tocaka.... zatvorenost na zbarajanje, mnozenje, lin. kombinacjiu i te stvari
ako samo jedno ne vrijedi, stvar pada u vodu (tj nije prostor a samim time nije niti potprostor) [/quote]
Znam... :? [/quote]
ok, sad znas :)

[quote="Markec"][quote="Nesi"]unija potprostora [opcenito] nije prostor [moze biti, ali to je sada nebitno] [/quote]
Eeeeeee, to je falilo.. nije mi uopce palo na, hmm, pamet... :( [/quote]
a lijepo je Duje na Elementarnoj uvijek govorio da treba pazljivo citati i shvatiti sto pise, i isto tako znati reci sto zelis.... eh... :)

[quote="Markec"][quote="Nesi"]nadam se da je pomoglo 8) [/quote]
Je, zahvaljujem...[/quote]
i drugi put, ako ne budem imala pametnijeg posla :PP

[quote="Markec"][quote="Nesi"][quote="Markec"]P.S. jel to moj kopm nes steka ili se svima abnormalno sporo ucitavaju stranice foruma... (po kojih 50-60s) [/quote]
tvoj komp steka...
uzmi u obzir da je DG jako slaba masina i da u zadnje vrijeme ima solidno problema
meni se ucita stranica za 20tak sekundi.... dakle tvoj komp steka, a ja imam PII na 466 MHz :) [/quote]
Nee, ne steka moj komp nista :roll: .. steka mi mozak, to je jedina usporena stvar ovdje :cry: ... zaboravih da sam u pozadini download-o neku igricu :shock: ..a ja imam P IV na 2.4GHz... uspijesno dignutog na 3,6GHz :)[/quote]

dakle, steka tvoj komp.... sad jel steka zbog tvoje senilnosti, to nije moj problem :PP
nemoj tako olako napadati DeGiorgija vise :twisted: :PP
Markec (napisa):
Nesi (napisa):
Markec (napisa):
M i N su podskupovi od V, znaci dimM<dimV, dimN<dimV...

netocno
ispravak: dim M ⇐ dim V, dim N ⇐ dim V (ali to je manje bitno Smile )

Cjepidlako Smile

fala, fala Smile

Markec (napisa):
Nesi (napisa):
ali znas li definiciju potprostora?
da bi nesto bilo potPROSTOR mora biti PROSTOR
da bi bilo prostor, mora zadovoljavati onih 10tak tocaka.... zatvorenost na zbarajanje, mnozenje, lin. kombinacjiu i te stvari
ako samo jedno ne vrijedi, stvar pada u vodu (tj nije prostor a samim time nije niti potprostor)

Znam... Confused

ok, sad znas Smile

Markec (napisa):
Nesi (napisa):
unija potprostora [opcenito] nije prostor [moze biti, ali to je sada nebitno]

Eeeeeee, to je falilo.. nije mi uopce palo na, hmm, pamet... Sad

a lijepo je Duje na Elementarnoj uvijek govorio da treba pazljivo citati i shvatiti sto pise, i isto tako znati reci sto zelis.... eh... Smile

Markec (napisa):
Nesi (napisa):
nadam se da je pomoglo Cool

Je, zahvaljujem...

i drugi put, ako ne budem imala pametnijeg posla Weeee-heeee!!!

Markec (napisa):
Nesi (napisa):
Markec (napisa):
P.S. jel to moj kopm nes steka ili se svima abnormalno sporo ucitavaju stranice foruma... (po kojih 50-60s)

tvoj komp steka...
uzmi u obzir da je DG jako slaba masina i da u zadnje vrijeme ima solidno problema
meni se ucita stranica za 20tak sekundi.... dakle tvoj komp steka, a ja imam PII na 466 MHz Smile

Nee, ne steka moj komp nista Rolling Eyes .. steka mi mozak, to je jedina usporena stvar ovdje Crying or Very sad ... zaboravih da sam u pozadini download-o neku igricu Shocked ..a ja imam P IV na 2.4GHz... uspijesno dignutog na 3,6GHz Smile


dakle, steka tvoj komp.... sad jel steka zbog tvoje senilnosti, to nije moj problem Weeee-heeee!!!
nemoj tako olako napadati DeGiorgija vise Twisted Evil Weeee-heeee!!!



_________________
It's not who you love. It's how.
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Posjetite Web stranice
vsego
Site Admin
Site Admin


Pridružen/a: 06. 10. 2002. (22:07:09)
Postovi: (355F)16
Spol: zombi
Sarma = la pohva - posuda
854 = 1068 - 214
Lokacija: /sbin/init

PostPostano: 21:51 ned, 14. 9. 2003    Naslov: Citirajte i odgovorite

Ehm... Ako zelis nesto pitati mene osobno, onda to ucini PMom (da ti sad ne ostavljam "[i]Odi u...[/i]" poruku :twisted:)

Problem s unijom je slijedeci: Imas prostor V i dva potprostora X i Y takva da nitko nikome nije podskup. Onda uzmes x iz X i y iz Y takve da x nije iz Y i y nije iz X.

Prerpostavi da je z=x+y iz X. Tada je y=z+(-x) (tj. y=z-x)

Zbog postojanja inverza za x i zatvorenosti (pot)prostora na zbrajanje, imamo da je y iz X sto je kontradikcija. Dakle, z nije iz X.

Slicno, z nije iz Y.

No, to znaci da z nije iz X U Y. Dakle, X U Y nije zatvoren za zbrajanje, a onda pogotovo nije (pot)prostor.

Good luck na ispitu i javi kako je bilo! 8)
Ehm... Ako zelis nesto pitati mene osobno, onda to ucini PMom (da ti sad ne ostavljam "Odi u..." poruku Twisted Evil)

Problem s unijom je slijedeci: Imas prostor V i dva potprostora X i Y takva da nitko nikome nije podskup. Onda uzmes x iz X i y iz Y takve da x nije iz Y i y nije iz X.

Prerpostavi da je z=x+y iz X. Tada je y=z+(-x) (tj. y=z-x)

Zbog postojanja inverza za x i zatvorenosti (pot)prostora na zbrajanje, imamo da je y iz X sto je kontradikcija. Dakle, z nije iz X.

Slicno, z nije iz Y.

No, to znaci da z nije iz X U Y. Dakle, X U Y nije zatvoren za zbrajanje, a onda pogotovo nije (pot)prostor.

Good luck na ispitu i javi kako je bilo! Cool



_________________
U pravilu ignoriram pitanja u krivim topicima i kodove koji nisu u [code]...[/code] blokovima.
Takodjer, OBJASNITE sto vas muci! "Sto mi je krivo?", bez opisa u cemu je problem, rijetko ce zadobiti moju paznju.
Drzim prodike
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Prethodni postovi:   
Započnite novu temu   Odgovorite na temu   printer-friendly view    Forum@DeGiorgi: Početna -> Kolegiji 1. godine, preddiplomski studij Matematika -> Linearna algebra 1 & 2 (za inženjerske smjerove) Vremenska zona: GMT + 01:00.
Stranica 1 / 1.

 
Forum(o)Bir:  
Ne možete otvarati nove teme.
Ne možete odgovarati na postove.
Ne možete uređivati Vaše postove.
Ne možete izbrisati Vaše postove.
Ne možete glasovati u anketama.
You can attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group
Theme created by Vjacheslav Trushkin
HR (Cro) by Ančica Sečan