Search
 
 
  Engleski
 
 
 
Open in this window (click to change)
Forum@DeGiorgi: Početna
Forum za podršku nastavi na PMF-MO
Login Registracija FAQ Smajlići Članstvo Pretražnik Forum@DeGiorgi: Početna

Ogledalo
Idite na Prethodno  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Sljedeće
Moja sarma
 
Započnite novu temu   Odgovorite na temu   printer-friendly view    Forum@DeGiorgi: Početna -> Ostalo - opušteno -> Biseri
Prethodna tema :: Sljedeća tema  
Autor/ica Poruka
Ante
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 17. 02. 2006. (11:12:00)
Postovi: (155)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
43 = 75 - 32

PostPostano: 16:39 uto, 23. 1. 2007    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="vsego"]A sad se vratite matematici. :P[/quote]
Rado. Da je tako jednostavno.
"Lijevo" i "desno" su mentalne konstrukcije. Etimologija rijeci, dakle povijest pojma puno kaze o njemu. Npr. prvo su koristene da za razlikovanje vlastite planarne simetricnosti, zatim se primjenjuje na druge jedinke unutar iste vrste (vjerojatno jedan od prvih znakova relativnog razmisljanja), siri se i dalje, nakon toga ih primjenjujemo na bilo sta sta ima nepromijenjiv smjer kretanja (rijeka, prometna vozila, ceste itd.), sada i na puno apstraktnije stvari u fizici...
U matematici ocito koristimo te pojmove - pitanje je kako ih konstruirat, odnosno, formalno primjetit kako smo ih inace konstruirali (sta, niko to vec nije napravia, a koristi se? Aaaaaaaaaa!!! :shock: ).
vsego (napisa):
A sad se vratite matematici. Razz

Rado. Da je tako jednostavno.
"Lijevo" i "desno" su mentalne konstrukcije. Etimologija rijeci, dakle povijest pojma puno kaze o njemu. Npr. prvo su koristene da za razlikovanje vlastite planarne simetricnosti, zatim se primjenjuje na druge jedinke unutar iste vrste (vjerojatno jedan od prvih znakova relativnog razmisljanja), siri se i dalje, nakon toga ih primjenjujemo na bilo sta sta ima nepromijenjiv smjer kretanja (rijeka, prometna vozila, ceste itd.), sada i na puno apstraktnije stvari u fizici...
U matematici ocito koristimo te pojmove - pitanje je kako ih konstruirat, odnosno, formalno primjetit kako smo ih inace konstruirali (sta, niko to vec nije napravia, a koristi se? Aaaaaaaaaa!!! Shocked ).


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Saf
Forumski umjetnik
Forumski umjetnik


Pridružen/a: 10. 06. 2005. (21:55:28)
Postovi: (1B0)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
22 = 30 - 8
Lokacija: Zagreb

PostPostano: 22:25 uto, 23. 1. 2007    Naslov: Citirajte i odgovorite

stvarno me ubija problem definicije lijevo i desno ovim sferičnim vanzemaljskim kompjuterima! Imam par pitanja:

1. ako znaju samo matematiku, koliko matematike znaju? jel znaju što je pozitivan, a što negativan smjer? :roll: :D

2. Jel znaju što je gore, a što dolje?

3. Jel znaju pisat latinična slova i arapske brojke?

(ciljam na to da mu kažem:
"napiši mala latinična slova "b" i "d" jedno kraj drugog tako da im se "trbusi" dodiruju, i onda je slovo b lijevo, a slovo d desno.) :D :roll:
stvarno me ubija problem definicije lijevo i desno ovim sferičnim vanzemaljskim kompjuterima! Imam par pitanja:

1. ako znaju samo matematiku, koliko matematike znaju? jel znaju što je pozitivan, a što negativan smjer? Rolling Eyes Very Happy

2. Jel znaju što je gore, a što dolje?

3. Jel znaju pisat latinična slova i arapske brojke?

(ciljam na to da mu kažem:
"napiši mala latinična slova "b" i "d" jedno kraj drugog tako da im se "trbusi" dodiruju, i onda je slovo b lijevo, a slovo d desno.) Very Happy Rolling Eyes



_________________
Super Nut Chase
moj site
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail Posjetite Web stranice
Martinab
Moderator
Moderator


Pridružen/a: 02. 04. 2003. (19:07:56)
Postovi: (2A03E)16
Sarma = la pohva - posuda
143 = 167 - 24

PostPostano: 23:06 uto, 23. 1. 2007    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="Saf"] 1. ako znaju samo matematiku, koliko matematike znaju? jel znaju što je pozitivan, a što negativan smjer? :roll: :D [/quote]

Znaju sve sto im mozes logicki objasnit; i osnove osnova matematike (tak da ne trebate npr ulaziti u definiciju modus ponensa i slicno; tu se slazete). Ako pozitivan smjer definiras kao "suprotono od kazaljke na satu", ne, ne znaju. Ak im ga mozes matematicki definirat onda ce ga znat (a to tvrdimo Cinik i ja da ne mozes).

[quote="Saf"]2. Jel znaju što je gore, a što dolje? [/quote]

Gore i dolje su fizikalni pojmovi koji imaju veze s gravitacijom. Dakle, u slucaju da znaju samo matematiku (to je onaj slucaj u kojem Cinik i ja tvrdimo da im ne mozemo objasnit sto je livevo a sto desno), ne. Ak im das da znaju i fiziku (to je ona situacija u kojoj bi im Cinik znao objasnit pomocu zakretanja elektrona u magnetskom polju), onda dopustam da mogu lokalno na planeti nekoj znat sta je gore a sta dolje. Al ne vidim koju korist imas od toga.

[quote="Saf"]3. Jel znaju pisat latinična slova i arapske brojke? [/quote]

Apsolutno ne dolazi u obzir da znaju.
Saf (napisa):
1. ako znaju samo matematiku, koliko matematike znaju? jel znaju što je pozitivan, a što negativan smjer? Rolling Eyes Very Happy


Znaju sve sto im mozes logicki objasnit; i osnove osnova matematike (tak da ne trebate npr ulaziti u definiciju modus ponensa i slicno; tu se slazete). Ako pozitivan smjer definiras kao "suprotono od kazaljke na satu", ne, ne znaju. Ak im ga mozes matematicki definirat onda ce ga znat (a to tvrdimo Cinik i ja da ne mozes).

Saf (napisa):
2. Jel znaju što je gore, a što dolje?


Gore i dolje su fizikalni pojmovi koji imaju veze s gravitacijom. Dakle, u slucaju da znaju samo matematiku (to je onaj slucaj u kojem Cinik i ja tvrdimo da im ne mozemo objasnit sto je livevo a sto desno), ne. Ak im das da znaju i fiziku (to je ona situacija u kojoj bi im Cinik znao objasnit pomocu zakretanja elektrona u magnetskom polju), onda dopustam da mogu lokalno na planeti nekoj znat sta je gore a sta dolje. Al ne vidim koju korist imas od toga.

Saf (napisa):
3. Jel znaju pisat latinična slova i arapske brojke?


Apsolutno ne dolazi u obzir da znaju.



_________________
A comathematician is a device for turning cotheorems into ffee. A cotheorem is, naturally, an easy nsequence of a rollary.
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail
krcko
Forumaš nagrađen za životno djelo
Forumaš nagrađen za životno djelo


Pridružen/a: 07. 10. 2002. (15:57:59)
Postovi: (18B3)16
Sarma = la pohva - posuda
655 = 759 - 104

PostPostano: 23:25 uto, 23. 1. 2007    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="Martinab"][quote="Saf"]3. Jel znaju pisat latinična slova i arapske brojke? [/quote]

Apsolutno ne dolazi u obzir da znaju.[/quote]

Znaci, pisu cirilicom i koriste rimske brojke! :idea:

Ovako nekako: UU+UU=UB
Martinab (napisa):
Saf (napisa):
3. Jel znaju pisat latinična slova i arapske brojke?


Apsolutno ne dolazi u obzir da znaju.


Znaci, pisu cirilicom i koriste rimske brojke! Idea

Ovako nekako: UU+UU=UB



_________________
Vedran Krcadinac

Ljudi su razliciti, a nula je paran broj.
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail Posjetite Web stranice
matmih
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 07. 12. 2006. (22:57:42)
Postovi: (1A4)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
36 = 51 - 15
Lokacija: {Zg, De , Ri}

PostPostano: 0:17 sri, 24. 1. 2007    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="krcko"]

Znaci, pisu cirilicom i koriste rimske brojke! :idea:

Ovako nekako: UU+UU=UB[/quote]

Ako pišu rimske brojke mogli bi im napisat recimo brojeve IV i VI i objasnit da je I u broju IV s lijeve str. od V, a u broju VI s desne str. :)
krcko (napisa):


Znaci, pisu cirilicom i koriste rimske brojke! Idea

Ovako nekako: UU+UU=UB


Ako pišu rimske brojke mogli bi im napisat recimo brojeve IV i VI i objasnit da je I u broju IV s lijeve str. od V, a u broju VI s desne str. Smile


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku MSNM
goranm
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 12. 11. 2002. (20:09:12)
Postovi: (906)16
Spol: kućni ljubimac
Sarma = la pohva - posuda
218 = 249 - 31

PostPostano: 1:22 sri, 24. 1. 2007    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="vsego"]A sad se vratite matematici. :P[/quote]
Još samo jedan mali :OT:
Ako nekog više zanima komunikacija sa vanzemaljcima, neka proba dešifrirati poruku koju su ljudi stavili na Voyager, tzv. zlatnu ploču:
[img]http://www.jpl.nasa.gov/images/voyager/gold_record-browse.jpg[/img]

Ali bez da gleda u rješenja! :D
vsego (napisa):
A sad se vratite matematici. Razz

Još samo jedan mali Off-topic
Ako nekog više zanima komunikacija sa vanzemaljcima, neka proba dešifrirati poruku koju su ljudi stavili na Voyager, tzv. zlatnu ploču:


Ali bez da gleda u rješenja! Very Happy



_________________
The Dude Abides
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail
Martinab
Moderator
Moderator


Pridružen/a: 02. 04. 2003. (19:07:56)
Postovi: (2A03E)16
Sarma = la pohva - posuda
143 = 167 - 24

PostPostano: 2:00 sri, 24. 1. 2007    Naslov: Citirajte i odgovorite

Wow. Nadam se da su vanzemaljcima poslali ta rjesenja koja spominjes, na cirilici s rimskim brojevima. Ja tu nis ne vidim. Oke, ovo sto izgleda kao ono sto decki iz South Parka crtaju po zidu dok vicu ATTA!!! je valjda atom vodika, al to mislim samo zato jer znam da su to stavili gore.

Najvise me zbunjuje ovo sto izgleda ko autic na kruznoj traci :?:




(btw, UU+UU=UB je :rotfl2: )
Wow. Nadam se da su vanzemaljcima poslali ta rjesenja koja spominjes, na cirilici s rimskim brojevima. Ja tu nis ne vidim. Oke, ovo sto izgleda kao ono sto decki iz South Parka crtaju po zidu dok vicu ATTA!!! je valjda atom vodika, al to mislim samo zato jer znam da su to stavili gore.

Najvise me zbunjuje ovo sto izgleda ko autic na kruznoj traci Question




(btw, UU+UU=UB je Rolling on the floor laughing )



_________________
A comathematician is a device for turning cotheorems into ffee. A cotheorem is, naturally, an easy nsequence of a rollary.
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail
MB
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 01. 07. 2005. (12:35:21)
Postovi: (224)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
62 = 80 - 18
Lokacija: Molvice

PostPostano: 14:57 sri, 24. 1. 2007    Naslov: Citirajte i odgovorite

zasto je I=U?

ja sam cuo da su na plocici pi i e u binarnom zapisu na odreden broj decimala, mozda tome sluzi kruzna traka (mislim za pi). a i prvo kad sam procitao atom vodika sam pomislio na kruznu traku sa elektronom-auticem :)
zasto je I=U?

ja sam cuo da su na plocici pi i e u binarnom zapisu na odreden broj decimala, mozda tome sluzi kruzna traka (mislim za pi). a i prvo kad sam procitao atom vodika sam pomislio na kruznu traku sa elektronom-auticem Smile



_________________
Trcim u krug od srece!
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Posjetite Web stranice
vsego
Site Admin
Site Admin


Pridružen/a: 06. 10. 2002. (22:07:09)
Postovi: (355F)16
Spol: zombi
Sarma = la pohva - posuda
854 = 1068 - 214
Lokacija: /sbin/init

PostPostano: 17:08 sri, 24. 1. 2007    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="MB"]zasto je I=U?[/quote]

Cirilica. ;)

i(I) = и(И) (kod pisanih slova je jos slicnije nasem "U") :D
MB (napisa):
zasto je I=U?


Cirilica. Wink

i(I) = и(И) (kod pisanih slova je jos slicnije nasem "U") Very Happy



_________________
U pravilu ignoriram pitanja u krivim topicima i kodove koji nisu u [code]...[/code] blokovima.
Takodjer, OBJASNITE sto vas muci! "Sto mi je krivo?", bez opisa u cemu je problem, rijetko ce zadobiti moju paznju.
Drzim prodike
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
fireball
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 07. 10. 2005. (18:49:17)
Postovi: (4AB)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
26 = 100 - 74
Lokacija: s rukom u vatri i nogom u grobu

PostPostano: 20:00 sri, 24. 1. 2007    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="vsego"][quote="MB"]zasto je I=U?[/quote]

Cirilica. ;)

i(I) = и(И) ([b]kod pisanih slova je jos slicnije nasem[/b] "U") :D[/quote]

nije mi to palo na pamet kad sam razmisljao o tome zasto I=U... ali istinito je
vsego (napisa):
MB (napisa):
zasto je I=U?


Cirilica. Wink

i(I) = и(И) (kod pisanih slova je jos slicnije nasem "U") Very Happy


nije mi to palo na pamet kad sam razmisljao o tome zasto I=U... ali istinito je



_________________
I bow before you Veliki Limun, on je kiseo i zut Bow to the left
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail
kljuki
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 20. 10. 2005. (13:36:53)
Postovi: (127)16
Spol: žensko
Sarma = la pohva - posuda
15 = 40 - 25
Lokacija: hotel yorba

PostPostano: 2:39 čet, 25. 1. 2007    Naslov: Citirajte i odgovorite

zasto ogledalo 'izokrece' nasu sliku? ma uopce ju ne mijenja, mijenja se samo perspektiva. sami sebe kao da promatramo straga, dok nas ogledalo, kao i svi ljudi s kojima razgovaramo (vecinom), 'promatra' sprijeda i 'pokazuje' sto 'vidi', takoreci. to su samo one spike moje lijevo i tvoje lijevo. al lijevo se ne mijenja u desno i obratno. :D

i btw. jel nije srce samo manjim dijelom na lijevoj strani, tam se sam osjeti kak kuca pa greskom pri izvedbi himne, recimo, ruku stavljamo na lijevu stranu?
zasto ogledalo 'izokrece' nasu sliku? ma uopce ju ne mijenja, mijenja se samo perspektiva. sami sebe kao da promatramo straga, dok nas ogledalo, kao i svi ljudi s kojima razgovaramo (vecinom), 'promatra' sprijeda i 'pokazuje' sto 'vidi', takoreci. to su samo one spike moje lijevo i tvoje lijevo. al lijevo se ne mijenja u desno i obratno. Very Happy

i btw. jel nije srce samo manjim dijelom na lijevoj strani, tam se sam osjeti kak kuca pa greskom pri izvedbi himne, recimo, ruku stavljamo na lijevu stranu?



_________________
If you decide to give up smoking and drinking, you don't actually live longer; it just seems longer.
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku MSNM
Ignavia
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 02. 10. 2004. (19:22:39)
Postovi: (235)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
91 = 108 - 17
Lokacija: prijestolnica

PostPostano: 3:19 čet, 25. 1. 2007    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="kljuki"]
i btw. jel nije srce samo manjim dijelom na lijevoj strani, tam se sam osjeti kak kuca pa greskom pri izvedbi himne, recimo, ruku stavljamo na lijevu stranu?[/quote]

meni se isto tako nesto cini, 1/3. mislim da je to bilo u 4. srednje u knjizi.
kljuki (napisa):

i btw. jel nije srce samo manjim dijelom na lijevoj strani, tam se sam osjeti kak kuca pa greskom pri izvedbi himne, recimo, ruku stavljamo na lijevu stranu?


meni se isto tako nesto cini, 1/3. mislim da je to bilo u 4. srednje u knjizi.



_________________
moj prostor
Smoking
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail Posjetite Web stranice MSNM
goranm
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 12. 11. 2002. (20:09:12)
Postovi: (906)16
Spol: kućni ljubimac
Sarma = la pohva - posuda
218 = 249 - 31

PostPostano: 3:39 čet, 25. 1. 2007    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="kljuki"]i btw. jel nije srce samo manjim dijelom na lijevoj strani, tam se sam osjeti kak kuca pa greskom pri izvedbi himne, recimo, ruku stavljamo na lijevu stranu?[/quote]
Uglavnom je iza prsne kosti (jer inače ta kost nema nikakvu funkciju), ali više prema lijevo. Zbog toga je lijevo plućno krilo manje od desnog i sastavljeno samo od 2 dijela, dok je desno od 3, pa se zato jače čuje lijevo.
kljuki (napisa):
i btw. jel nije srce samo manjim dijelom na lijevoj strani, tam se sam osjeti kak kuca pa greskom pri izvedbi himne, recimo, ruku stavljamo na lijevu stranu?

Uglavnom je iza prsne kosti (jer inače ta kost nema nikakvu funkciju), ali više prema lijevo. Zbog toga je lijevo plućno krilo manje od desnog i sastavljeno samo od 2 dijela, dok je desno od 3, pa se zato jače čuje lijevo.



_________________
The Dude Abides
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail
Saf
Forumski umjetnik
Forumski umjetnik


Pridružen/a: 10. 06. 2005. (21:55:28)
Postovi: (1B0)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
22 = 30 - 8
Lokacija: Zagreb

PostPostano: 9:41 čet, 25. 1. 2007    Naslov: Citirajte i odgovorite

http://voyager.jpl.nasa.gov/spacecraft/images/VgrCover.jpg

Ako nekog interesiraju riješenja "zlatne ploče".

Btw, s obzirom da su pojam lijevo i desno vezani uz prostor, ravninu ili pravac, kako bi za početak tim vanzemaljcima objasnio što je točka?
http://voyager.jpl.nasa.gov/spacecraft/images/VgrCover.jpg

Ako nekog interesiraju riješenja "zlatne ploče".

Btw, s obzirom da su pojam lijevo i desno vezani uz prostor, ravninu ili pravac, kako bi za početak tim vanzemaljcima objasnio što je točka?



_________________
Super Nut Chase
moj site
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail Posjetite Web stranice
tecma
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 21. 02. 2006. (08:48:22)
Postovi: (24)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
= 0 - 0

PostPostano: 10:49 ned, 28. 1. 2007    Naslov: Citirajte i odgovorite

Nisam čitao do kraja pa ne znam da li je to još nekome palo na pamet ali mi se čini da je to stvar naše percepcije zbog toga kako je "konstruirano" ljudsko tijelo... hoću reći da mislim da bi nam se činilo da zrcalo okreće sliku gore dolje da su nam oči smještene jedno ispod drugog a ne jedno pokraj drugog... onda bi nam valjde vertikalna ravnina bila "normalna"... :idea: :idea:
Nisam čitao do kraja pa ne znam da li je to još nekome palo na pamet ali mi se čini da je to stvar naše percepcije zbog toga kako je "konstruirano" ljudsko tijelo... hoću reći da mislim da bi nam se činilo da zrcalo okreće sliku gore dolje da su nam oči smještene jedno ispod drugog a ne jedno pokraj drugog... onda bi nam valjde vertikalna ravnina bila "normalna"... Idea Idea


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Saf
Forumski umjetnik
Forumski umjetnik


Pridružen/a: 10. 06. 2005. (21:55:28)
Postovi: (1B0)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
22 = 30 - 8
Lokacija: Zagreb

PostPostano: 10:42 uto, 27. 1. 2009    Naslov: Citirajte i odgovorite

brijem da sam dokučio kako vanzemaljcima objasniti lijevo desno!! Uz pomoć staničnog automata: [url]http://web.studenti.math.hr/~mpuljiz/Mrav.swf[/url]

Naime ako se ne varam, neovisno o početnom položaju u ortogonalnoj mreži ovaj mravac će početi graditi "Autoput" uvijek gore [color=green]desno[/color]... Mailaš vanzemaljcu ovu aplikaciju, i kažeš mu da kad snimi uzorak koji se ponavlja, taj uzorak ide desno...
brijem da sam dokučio kako vanzemaljcima objasniti lijevo desno!! Uz pomoć staničnog automata: http://web.studenti.math.hr/~mpuljiz/Mrav.swf

Naime ako se ne varam, neovisno o početnom položaju u ortogonalnoj mreži ovaj mravac će početi graditi "Autoput" uvijek gore desno... Mailaš vanzemaljcu ovu aplikaciju, i kažeš mu da kad snimi uzorak koji se ponavlja, taj uzorak ide desno...



_________________
Super Nut Chase
moj site
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail Posjetite Web stranice
ß
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 29. 07. 2006. (15:29:06)
Postovi: (115)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
41 = 46 - 5
Lokacija: Graveyard Mountain Home

PostPostano: 12:54 uto, 27. 1. 2009    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="Saf"]brijem da sam dokučio kako vanzemaljcima objasniti lijevo desno!! Uz pomoć staničnog automata: [url]http://web.studenti.math.hr/~mpuljiz/Mrav.swf[/url]

Naime ako se ne varam, neovisno o početnom položaju u ortogonalnoj mreži ovaj mravac će početi graditi "Autoput" uvijek gore [color=green]desno[/color]... Mailaš vanzemaljcu ovu aplikaciju, i kažeš mu da kad snimi uzorak koji se ponavlja, taj uzorak ide desno...[/quote]


A ako vanzemaljac ima "zrcalni" monitor, tj monitor sa suprotnom lijevodesno orijentacijom od tvojeg? :)
Saf (napisa):
brijem da sam dokučio kako vanzemaljcima objasniti lijevo desno!! Uz pomoć staničnog automata: http://web.studenti.math.hr/~mpuljiz/Mrav.swf

Naime ako se ne varam, neovisno o početnom položaju u ortogonalnoj mreži ovaj mravac će početi graditi "Autoput" uvijek gore desno... Mailaš vanzemaljcu ovu aplikaciju, i kažeš mu da kad snimi uzorak koji se ponavlja, taj uzorak ide desno...



A ako vanzemaljac ima "zrcalni" monitor, tj monitor sa suprotnom lijevodesno orijentacijom od tvojeg? Smile



_________________
Devious movements in your eyes moved me from relief
Breath comes out white clouds with your lies
and filters through me
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku MSNM
krcko
Forumaš nagrađen za životno djelo
Forumaš nagrađen za životno djelo


Pridružen/a: 07. 10. 2002. (15:57:59)
Postovi: (18B3)16
Sarma = la pohva - posuda
655 = 759 - 104

PostPostano: 9:45 sri, 28. 1. 2009    Naslov: Citirajte i odgovorite

Besides, ajde definiraj Langtonovog mrava bez spominjanja 'lijevo' i 'desno'.

Mislim da smo vec dokazali da su pojmovi lijevo i desno medjusobno zamjenjivi. .okavo itasip dasdo uc otaZ
Besides, ajde definiraj Langtonovog mrava bez spominjanja 'lijevo' i 'desno'.

Mislim da smo vec dokazali da su pojmovi lijevo i desno medjusobno zamjenjivi. .okavo itasip dasdo uc otaZ



_________________
Vedran Krcadinac

Ljudi su razliciti, a nula je paran broj.
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail Posjetite Web stranice
Saf
Forumski umjetnik
Forumski umjetnik


Pridružen/a: 10. 06. 2005. (21:55:28)
Postovi: (1B0)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
22 = 30 - 8
Lokacija: Zagreb

PostPostano: 10:42 sri, 28. 1. 2009    Naslov: Citirajte i odgovorite

khm,khm, istina... ali jučer sam svjedočio zanimljivom efektu, naime naletio sam u jednom bircu na zanimljivo postavljena zrcala... dva su, i kad staneš točno ispred njih, odraz ne mjenja lijevo - desno. Zadatak, postavi dva zrcala tako da postoji točka ispred njih na koju kad staneš odraz nije zrcalan...
khm,khm, istina... ali jučer sam svjedočio zanimljivom efektu, naime naletio sam u jednom bircu na zanimljivo postavljena zrcala... dva su, i kad staneš točno ispred njih, odraz ne mjenja lijevo - desno. Zadatak, postavi dva zrcala tako da postoji točka ispred njih na koju kad staneš odraz nije zrcalan...



_________________
Super Nut Chase
moj site
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail Posjetite Web stranice
krcko
Forumaš nagrađen za životno djelo
Forumaš nagrađen za životno djelo


Pridružen/a: 07. 10. 2002. (15:57:59)
Postovi: (18B3)16
Sarma = la pohva - posuda
655 = 759 - 104

PostPostano: 10:48 sri, 28. 1. 2009    Naslov: Citirajte i odgovorite

Pod pravim kutem. Isprobavao ja to na kupaonskom ormaricu [size=7](sto sve izmisljam umjesto brijanja :oops: )[/size]
Pod pravim kutem. Isprobavao ja to na kupaonskom ormaricu (sto sve izmisljam umjesto brijanja Embarassed )



_________________
Vedran Krcadinac

Ljudi su razliciti, a nula je paran broj.
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail Posjetite Web stranice
Prethodni postovi:   
Započnite novu temu   Odgovorite na temu   printer-friendly view    Forum@DeGiorgi: Početna -> Ostalo - opušteno -> Biseri Vremenska zona: GMT + 01:00.
Idite na Prethodno  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Sljedeće
Stranica 5 / 7.

 
Forum(o)Bir:  
Ne možete otvarati nove teme.
Ne možete odgovarati na postove.
Ne možete uređivati Vaše postove.
Ne možete izbrisati Vaše postove.
Ne možete glasovati u anketama.
You can attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group
Theme created by Vjacheslav Trushkin
HR (Cro) by Ančica Sečan