Search
 
 
  Engleski
 
 
 
Open in this window (click to change)
Forum@DeGiorgi: Početna
Forum za podršku nastavi na PMF-MO
Login Registracija FAQ Smajlići Članstvo Pretražnik Forum@DeGiorgi: Početna

Zadatak s prijemnog (vrijednost sume) (zadatak)

Moja sarma
 
Započnite novu temu   Odgovorite na temu   printer-friendly view    Forum@DeGiorgi: Početna -> Ostalo - ozbiljno -> Čistilište
Prethodna tema :: Sljedeća tema  
Autor/ica Poruka
luka
Gost





PostPostano: 20:47 pet, 8. 6. 2007    Naslov: Zadatak s prijemnog (vrijednost sume) Citirajte i odgovorite

Pozdrav, imam pitanje u vezi jednog zadatka s prijemnog;
trebalo je odrediti vrijednost sljedeće sume:

[latex]\frac{1}{2 \cdot 6} + \frac{1}{6 \cdot 10} + \frac{1}{10 \cdot 14} + \cdots + \frac{1}{2002 \cdot 2006}[/latex]

Evo kako sam to pokušao riješiti, vrlo vjerojatno postoji i neki elegantniji način...
Prvo sam gornji izraz raspisao ovako:

[latex]\frac{1}{(2+0) \cdot (2+4)} + \frac{1}{(2+4) \cdot (2+8)} + \frac{1}{(2+8) \cdot (2+12)} + \cdots [/latex]

Iz čega slijedi izraz za "opći član"

[latex]a_n=\frac{1}{[2+(n-1) \cdot 4] \cdot (2+n \cdot 4)} [/latex]

Provjera za, recimo, [latex]n=3[/latex]

[latex]a_3=\frac{1}{(2+2 \cdot 4) \cdot (2+3 \cdot 4)}=\frac{1}{10 \cdot 14} [/latex]

Kad se sredi, izraz za opći član izgleda ovako:

[latex]a_n=\frac{1}{4 \cdot (4n^{2}-1)} [/latex]

te is toga izravno za zadnji zadani član slijedi:

[latex]\frac{1}{2002 \cdot 2006}=a_{501} [/latex]

i da bi se odredila vrijednost zadane sume, jednostavno treba zbrojiti sve članove od [latex]n=1[/latex] do [latex]n=501[/latex]:

[latex]\sum_{n=1}^{501} \frac{1}{4 \cdot (4n^{2}-1)} [/latex] odnosno [latex]\frac{1}{4} \sum_{n=1}^{501} \frac{1}{4n^{2}-1} [/latex]

I pitanje je, naravno, kako dalje! Kako preobličiti gornji izraz da se može odrediti njegova suma, jer da je ovo suma geometrijskog niza primijenila bi se formula [latex]S_n=a_1 \frac{q^{n}-1}{q-1}[/latex], no treba znati kvocijent [latex](q)[/latex]. Opet, kad bi se radilo o sumi aritmetičkog niza, suma bi se dobila iz [latex]S_n= \frac{n(a_1+a_n)}{2}[/latex], no opet treba biti poznata diferencija [latex](d)[/latex]. Pitanje je koliko je to uopće relevantno za gore zadanu sumu.

Kada sam gornji izraz ubacio u Mathematicu, izbacila je točno rješenje:

[latex]\frac{1}{4} \sum_{n=1}^{501} \frac{1}{4n^{2}-1} = \frac{501}{4012} [/latex]

No, naravno, na prijemnom nije bilo Mathematice. :wink:
Pozdrav, imam pitanje u vezi jednog zadatka s prijemnog;
trebalo je odrediti vrijednost sljedeće sume:



Evo kako sam to pokušao riješiti, vrlo vjerojatno postoji i neki elegantniji način...
Prvo sam gornji izraz raspisao ovako:



Iz čega slijedi izraz za "opći član"



Provjera za, recimo,



Kad se sredi, izraz za opći član izgleda ovako:



te is toga izravno za zadnji zadani član slijedi:



i da bi se odredila vrijednost zadane sume, jednostavno treba zbrojiti sve članove od do :

odnosno

I pitanje je, naravno, kako dalje! Kako preobličiti gornji izraz da se može odrediti njegova suma, jer da je ovo suma geometrijskog niza primijenila bi se formula , no treba znati kvocijent . Opet, kad bi se radilo o sumi aritmetičkog niza, suma bi se dobila iz , no opet treba biti poznata diferencija . Pitanje je koliko je to uopće relevantno za gore zadanu sumu.

Kada sam gornji izraz ubacio u Mathematicu, izbacila je točno rješenje:



No, naravno, na prijemnom nije bilo Mathematice. Wink


[Vrh]
vsego
Site Admin
Site Admin


Pridružen/a: 06. 10. 2002. (22:07:09)
Postovi: (3560)16
Spol: zombi
Sarma = la pohva - posuda
854 = 1068 - 214
Lokacija: /sbin/init

PostPostano: 20:59 pet, 8. 6. 2007    Naslov: Citirajte i odgovorite

Nisam provjeravao je l' ti dobro, ali ako je, stos je obicno ovaj:
[latex]a_n=\frac{1}{4 \cdot (4n^{2}-1)} = \frac14 \cdot \frac1{(2n-1)(2n+1)} = \frac18 \cdot \left(\frac1{2n-1} - \frac1{2n+1}\right)[/latex]
Kada raspises ovakvu sumu ([latex]\frac18[/latex] izlucis), vecina elemenata sume ce se pokratiti; "prezivjet" ce samo prva dva pozitivna i zadnja sva negativna elementa. 8)
Nisam provjeravao je l' ti dobro, ali ako je, stos je obicno ovaj:

Kada raspises ovakvu sumu ( izlucis), vecina elemenata sume ce se pokratiti; "prezivjet" ce samo prva dva pozitivna i zadnja sva negativna elementa. Cool



_________________
U pravilu ignoriram pitanja u krivim topicima i kodove koji nisu u [code]...[/code] blokovima.
Takodjer, OBJASNITE sto vas muci! "Sto mi je krivo?", bez opisa u cemu je problem, rijetko ce zadobiti moju paznju.
Drzim prodike
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
luka
Gost





PostPostano: 21:23 pet, 8. 6. 2007    Naslov: Citirajte i odgovorite

Puno ti hvala na odgovoru, problem je riješen! :D
Puno ti hvala na odgovoru, problem je riješen! Very Happy


[Vrh]
Prethodni postovi:   
Započnite novu temu   Odgovorite na temu   printer-friendly view    Forum@DeGiorgi: Početna -> Ostalo - ozbiljno -> Čistilište Vremenska zona: GMT + 01:00.
Stranica 1 / 1.

 
Forum(o)Bir:  
Ne možete otvarati nove teme.
Ne možete odgovarati na postove.
Ne možete uređivati Vaše postove.
Ne možete izbrisati Vaše postove.
Ne možete glasovati u anketama.
You can attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group
Theme created by Vjacheslav Trushkin
HR (Cro) by Ančica Sečan