MNI - Tablice

Izvor: KiWi

Inačica od 18:10, 31. ožujka 2008. koju je unio/unijela Goranigaly (Razgovor | doprinosi)
Skoči na: orijentacija, traži

31.3.2008 - Tablice

Ovo je skica vježbi održanih 31.3.2008. Vjerojatno ćete se sjetiti nečega što smo radili na vježbama, ili nismo, a bilo bi zgodno. Slobodno dopisujte, mijenjajte, brišite, a sve s ciljem da dobiveni sadržaj bude što korisniji. Wiki način suradnje ćete najbolje savladati koristeći ga!

Tablice u tekst procesoru

Kopirati sve domaće zadaće (priprema nastavnog sata o tablicama u tekst procesoru) u zajedničku mapu

Napraviti jedan dokument koji se sastoji od svih dokumenata (naredba Insert > File). Komentirati probleme i mogućnost animiranja učenika za traženje najbržeg (i točnog!) rješenja.

Analiza dobivenog dokumenta s obzirom na razine naslova (heading)

Pronalaženje prve tablice u tekstu (raspored sati)

Analiza tablice s obzirom na broj redaka i stupaca. Pojam subdivizije (objašnjen na učenicima prihvatljiv način). Mogućnost realizacije tablice na papiru (mreža od tankih crta, podebljati crte koje sudjeluju u tablici, brisanje pomoćnih crta)

Izrada nove tablice sa zadanim brojem redaka i stupaca.

Problemi pri kopiranju sadržaja iz jedne tablice u drugu. Koja je pravilna naredba za kopiranje sadržaja tablice (ćelija)?

Promjena širine stupaca - razni načini - kombinacije tipki Alt, Control, Shift -- učenici sami trebaju zaključiti koja tipka čemu služi

Kontrola prijeloma retka u tablici, prijeloma tablice po stranicama. Ponavljanje zaglavlja tablice

Crtanje tablice pomoću alatne trake Tables and Borders: Image:TablesAndBorders.png. Mogućnost zabavnog crtanja (ne pretjerivati!)

Tablice u stvarnom životu

Učenicima najbliža tablica - raspored sati

Analogija s kalendarom - vremenska os podijeljena na manje cjeline - tjedne, tjedni podijeljeni u manje cjeline - dane, dani u manje cjeline - sate.

Primjer Google kalendara - ćelije - sati, spajanje ćelija - prirodna operacija

Osobni alati