Telekonferencijska dvorana
Izvor: KiWi
Telekonferencijska dvorana Matematičkog odsjeka PMFa nalazi se u zgradi Matematičkog odsjeka, Zagreb, Bijenička 30, 2. kat (dvorana 203). U dvorani ima mjesta za dvadeset slušača (10 stolova za po dva slušača). U dvorani je postavljena pametna ploča (SMART board), projekcjsko platno (zapravo dva projekcijska platna) i bijela ploča. Iz ove dvorane je moguće organizirati predavanja za slušače na udaljenim lokacijama. Akademske godine 2010/11. su iz ove dvorane prenošena predavanja na doktorskom studiju matematike za slušače iz Splita, Rijeke i Osijeka. Od akademske godine 2011/12. predavanja je moguće pratiti s bilo kojeg računala, bez potebe instaliranja nekog posebnog softvera.
Upravljački program za pametnu ploču
Upute za BlackMagic Design Intensity Pro
Popis opreme koju je potrebno nabaviti za TCR
Raspored zauzeća telekonferencijske dvorane
Tehnički priručnik za videokonferencije
Javite se sa svojiim željama i potrebama Goranu Igalyju (tj. meni) i rado ću podijeliti s vama znanje stečeno u vezi ove tehnologije i istražiti stvarne mogućnosti koje otvara korištenje video komunikacija. Predavanja na daljinu nisu čarobni štapić i snimljena predavanja ne mogu zamijeniti živu riječ. Međutim, na ovaj način je moguće znanje prenijeti slušačima koji nisu iz Zagreba. U radu s pametnom pločom smo još uvijek početnici i tek se učimo pisati, međutim ova tehnologija pruža neke mogućnosti koje treba mudro iskoristiti. Na primjer, predavanja se mogu djelomično pripremiti na papiru i tako pripremljene materijale koristiti kao podloge za predavanja. Također, prilikom pisanja se napisani tekst vrlo lako ože povećati ili smanjiti i postaviti na željeno mjestina ploči. To velikim dijelom rješava problem pisanja malih slova popametnoj ploči. Kompletan sadržaj olče moguće je pohraiti - bilo kao gotov sadržaj, bilo kao film koji prikazuje stvaranje sadržaja.
Prvo predavanje
9. studenog 2010. je održano prvo "pravo" predavanje iz Telekonferencijske dvorane PMF - Matematičkog odsjeka (ex. odjela). Predavanje iz kolegija "Geometrija i topologija" je održao prof. dr. Šime ungar. Slušači su bili smješteni u četiri centra - Zagreb (lokalno), Split, Rijeka i Osijek. Cijelo predavanje je snimljeno kao screencasting (snimanje zaslona na kojem su polaznici pratili predavanje), kao snimka napravljena kamerom u DVD razlučivosti (720x576), te kao snimka izravno iz videokonferencijskog kodeka u visokoj razlučivosti (1280x720). U planu je izrada multimedijskog oglednog predavanja iz ovih materijala.
Automatsko praćenje predavača
Kako bi snimljena predavanja bila dinamičnija, kamera kojom se snima predavač treba mijenjati kut snimanja. Ako bi se to radilo ručno, potreban je jedan snimatelj za cijelo vrijeme trajanja predavanja. Pokušat ćemo ovo napraviti automatski, budući da kamere omogućavaju kontrolu s udaljene lokacije. Dva su zadatka koja treba riješiti. Prvo je odrediti potreban položaj kamere, dok je drugo dovesti kameru u taj položaj.
Za rješavanje prvog problema pokušat ćemo se poslužiti webkamerom koja bi trebala pokriti cijelo područje kretanja predavača i pomoću softvera za detekciju pokreta odrediti položaj objekta koji se kreće tj. položaj predavača.
Ovdje ćemo navesti popis web lokacija čija smo rješenja testirali, tj. namjeravamo testirati.
How to use your PC and Webcam as a motion-detecting and recording security camera. Koristi se Dorgem