pomoć oko zadatka
Select messages from
# through # FAQ
[/[Print]\]

Forum@DeGiorgi -> Statistika

#1: pomoć oko zadatka Autor/ica: Gost PostPostano: 19:52 pet, 28. 10. 2011
    —
trebala bih pomoć oko zadataka iz kolokvija 2009.-te...kako se riješava 6.-ti zadatak pod b i c? hvala unaprijed Smile

#2:  Autor/ica: GenaroLokacija: Zagreb PostPostano: 21:09 ned, 30. 10. 2011
    —
Ja bih se priključio pitanju kako na gore spomenutom kolokviju riješiti 4.
zadatak, kad krenem raspisivat nešto čudno izađe, pa ako bi se dalo
kome ukratko komentirati..

Zadatak je ovdje, grupa A npr.:
http://web.math.hr/nastava/stat/files/stat-0910-kol1.pdf

#3:  Autor/ica: Gost PostPostano: 21:29 ned, 30. 10. 2011
    —
ja sam ga dobro dobila...
pa nista, klasicna metoda.. smao napises u tablici pod xi t^2 .. i izracunas Sxx, Sxy, podijelis. itd

#4: Re: pomoć oko zadatka Autor/ica: .anchy.Lokacija: Zgb PostPostano: 19:36 pon, 31. 10. 2011
    —
Anonymous (napisa):
trebala bih pomoć oko zadataka iz kolokvija 2009.-te...kako se riješava 6.-ti zadatak pod b i c? hvala unaprijed Smile


I ja bih molila isto.. Dobim da integriram po x koji ide ←oo,+oo> (zbog normalne) , a unutar integrala dobim karakterističnu f-ju od (z+x) na [-2,2]. Ne znam kako da to riješim..

#5:  Autor/ica: pmli PostPostano: 20:49 pon, 31. 10. 2011
    —
b) Prvo računamo gustoću od [tex]Y - X[/tex]:[dtex]f_{Y - X}(z) = \int\limits_{-\infty}^{+\infty} \frac{1}{4} \mathbb{1}_{[-2, 2]}(x) \cdot \frac{1}{2 \sqrt{2 \pi}} e^{-\frac{(z + x)^2}{8}} dx = \int\limits_{-2}^{2} \frac{1}{8 \sqrt{2 \pi}} e^{-\frac{(z + x)^2}{8}} dx = \left[ \begin{array}{l}
t = \frac{z + x}{2} \\
dx = 2 dt
\end{array} \right] = \int\limits_{\frac{z}{2} - 1}^{\frac{z}{2} + 1} \frac{1}{4 \sqrt{2 \pi}} e^{-\frac{t^2}{2}} dt[/dtex]
Sad znamo da je [dtex]\mathbb{P}(X < Y) = \mathbb{P}(Y - X > 0) = \int\limits_0^{+\infty} f_{Y - X}(z) dz = \int\limits_0^{+\infty} \left( \int\limits_{\frac{z}{2} - 1}^{\frac{z}{2} + 1} \frac{1}{4 \sqrt{2 \pi}} e^{-\frac{t^2}{2}} dt \right) dz[/dtex]
Napravimo zamjenu poretka integracije (trebat će područje integracije podijeliti na dva dijela). Nakon malo petljanja ispadne rezultat [tex]\frac{1}{2}[/tex]. w00t!
Ne vidim kako bi se ovo rješilo na drugačiji način, ali ako je netko uspio, rado bih znao. Very Happy

c) Tu se iskoristi formula za gustoću produkta, napravi se supstitucija radi pojednostavljivanja, i stane se. Tako je u službenom rješenju. Very Happy

#6:  Autor/ica: GenaroLokacija: Zagreb PostPostano: 21:31 pon, 31. 10. 2011
    —
Ja sam išao bez uvrštavanja zadane funkcije gustoće od Y - X u formula, nego direktno:



Sad koristimo , to se lako vidi i znamo da je (napravi se supstitucija tako da naštimamo na ovaj oblik), taman ispadne jedna polovina Very Happy

#7:  Autor/ica: pmli PostPostano: 22:43 pon, 31. 10. 2011
    —
Fakat. d'oh!
E sad, ne znam jesi li to napravio namjerno, ili ti se potkrala greška. Treba integrirati zajedničku funkciju gustoće po skupu , a ti si dodao i 2 beskonačna trokuta na kojima ti se skratilo. Možda si drugačije razmišljao...

#8:  Autor/ica: GenaroLokacija: Zagreb PostPostano: 23:12 pon, 31. 10. 2011
    —
Vidiš stvarno, a svejedno je ispalo dobro, imao sam sreće čini se.
Znači, trebalo bi onda razbiti na 3 integrala ili...?
Malo sam sad zbunjen, uopće nisam zapravo gledao po čem integriram,
više sam mehanički raspisao Very Happy

#9:  Autor/ica: pmli PostPostano: 23:48 pon, 31. 10. 2011
    —
Genaro (napisa):
Znači, trebalo bi onda razbiti na 3 integrala ili...?

Mislim da je dosta na dva dijela: pravokutni trokut i "ono iznad". Smile

#10:  Autor/ica: čungalungaLokacija: varaždin/zagreb PostPostano: 23:05 uto, 1. 11. 2011
    —
jel bi mi mogao neko raspisat pliz 3.19. i 3.22. iz skripte?

#11:  Autor/ica: GenaroLokacija: Zagreb PostPostano: 11:37 sri, 2. 11. 2011
    —
Evo 3.19:








To uvrstiš gore, pokrati se što se treba i to je to.

Analogno za b pretpostavljam Very Happy

#12:  Autor/ica: sunny PostPostano: 12:38 sri, 2. 11. 2011
    —
zna li netko kako rijesiti zadatak 3.13. b) iz vjezbi? meni nikako ne dolazi rezultat koji pise u rijesenjima Sad

#13:  Autor/ica: Gost PostPostano: 14:59 sri, 2. 11. 2011
    —
http://web.math.hr/nastava/stat/files/stat-0809-kol1.pdf

Dali bi mi netko mogao reci po kojem principu se rjesava prvi zadatak iz navecenog kolokvija .. hvala

#14:  Autor/ica: pmli PostPostano: 17:38 sri, 2. 11. 2011
    —
sunny (napisa):
zna li netko kako rijesiti zadatak 3.13. b) iz vjezbi? meni nikako ne dolazi rezultat koji pise u rijesenjima Sad



Kod daljnjeg računa je dobro imati na umu da je .
Reci ako ti ovo nije dosta. Smile

Gost (napisa):
http://web.math.hr/nastava/stat/files/stat-0809-kol1.pdf

Dali bi mi netko mogao reci po kojem principu se rjesava prvi zadatak iz navecenog kolokvija .. hvala

Mislim da nismo radili neku super pametnu metodu za to, osim raspisivanja funkcija distribucija i jedne dobre supstitucije.

#15:  Autor/ica: sunny PostPostano: 21:13 sri, 2. 11. 2011
    —
i ja dobijem tako fx i fy, ali mi Ex ne dolazi kao u rijesenjima Sad

#16:  Autor/ica: pmli PostPostano: 21:26 sri, 2. 11. 2011
    —
Koliko ti ispadne , a koliko ? Ovo prvo treba biti , a drugo .

#17:  Autor/ica: sunny PostPostano: 21:31 sri, 2. 11. 2011
    —
pa sta nije da posto pise |x|<=y da onda integrali idu od -y do 0 i od 0 do y?

#18:  Autor/ica: pmli PostPostano: 21:56 sri, 2. 11. 2011
    —
Kojeg y? Smile Funkcija gustoće nema veze s varijablom .

#19:  Autor/ica: sunny PostPostano: 22:09 sri, 2. 11. 2011
    —
joj sad mi je jasnije.. hvaalaaaa Smile

#20:  Autor/ica: Gost PostPostano: 16:19 čet, 3. 11. 2011
    —
http://web.math.hr/nastava/stat/files/stat-0809-kol1.pdf

kako se rijesava prvi iz navedevnog kolokvija ??

#21:  Autor/ica: Vip PostPostano: 17:55 čet, 3. 11. 2011
    —
Jel bi mi mogao netko tko je rješavao 5.zad iz 2008. sa Markom i Monikom napisati kako je računao taj zadatak?
Hvala

#22:  Autor/ica: Gost PostPostano: 18:44 čet, 3. 11. 2011
    —
moze neko postavit ovaj prvi zadatak??ja se pogubim u postavljanju

http://web.math.hr/nastava/stat/files/stat-1011-kol1.pdf

#23:  Autor/ica: Gost PostPostano: 22:15 čet, 3. 11. 2011
    —
jel netko zna 3.15 iz vjezbi pod c ?? (P(x+y>3)... kako da to izracunam. nikako mi ne zeli ispast dobar rezultat..

#24:  Autor/ica: pmli PostPostano: 23:52 čet, 3. 11. 2011
    —
Anonymous (napisa):
http://web.math.hr/nastava/stat/files/stat-0809-kol1.pdf

kako se rijesava prvi iz navedevnog kolokvija ??

Takve stvari su se radile na vježbama (pogledaj si skriptu). Ne znam postoji li kraći način.

Vip (napisa):
Jel bi mi mogao netko tko je rješavao 5.zad iz 2008. sa Markom i Monikom napisati kako je računao taj zadatak?

Jesi li pogledala službeno rješenje? Ima li neki korak u njima koji ti nije jasan?

Anonymous (napisa):
moze neko postavit ovaj prvi zadatak??ja se pogubim u postavljanju

http://web.math.hr/nastava/stat/files/stat-1011-kol1.pdf

a) (vjerojatnost da prvo odaberemo muškarca) * (vjerojatnost da odaberemo ženu ako smo prvo odabrali muškarca) + (vjerojatnost da prvo odaberemo ženu) * (vjerojatnost da odaberemo ženu ako smo prvo odabrali ženu) =
Probaj sad sama b). Reci ako treba pomoć. Smile

Anonymous (napisa):
jel netko zna 3.15 iz vjezbi pod c ?? (P(x+y>3)... kako da to izracunam. nikako mi ne zeli ispast dobar rezultat..

Nacrtaj si područje po kojem trebaš integrirati (). Tada će ti biti lakše.

#25:  Autor/ica: Gost PostPostano: 1:23 pet, 4. 11. 2011
    —
Anonymous (napisa):
jel netko zna 3.15 iz vjezbi pod c ?? (P(x+y>3)... kako da to izracunam. nikako mi ne zeli ispast dobar rezultat..

Nacrtaj si područje po kojem trebaš integrirati (). Tada će ti biti lakše.[/quote]


a jel bi mogao integral postaviti , molim te.
hvala Very Happy

#26:  Autor/ica: pmli PostPostano: 9:46 pet, 4. 11. 2011
    —

#27:  Autor/ica: Vip PostPostano: 9:54 pet, 4. 11. 2011
    —
pmli (napisa):


Vip (napisa):
Jel bi mi mogao netko tko je rješavao 5.zad iz 2008. sa Markom i Monikom napisati kako je računao taj zadatak?

Jesi li pogledala službeno rješenje? Ima li neki korak u njima koji ti nije jasan?



Pogledala sam rješenje i ne ispada mi dobro po tome kad uvrstim, iz toga mi ispada 0. Uvrštavala sam po CGT i ispadne mi iz razlomka prevelik broj za gledanje u tablici..

#28:  Autor/ica: pmli PostPostano: 10:25 pet, 4. 11. 2011
    —
Koristiš da je zbroj dvije normalne slučajne varijable opet normalna slučajna varijable, a parametre samo zbrojiš. Ne možeš koristiti CGT jer imaš samo dvije slučajne varijable, i to različite distribucije. Ovako se to računa:

#29: Zad.4.5 Autor/ica: komaPMFLokacija: Over the roof PostPostano: 1:09 čet, 1. 12. 2011
    —
Imam pitanje u vezi zadatka 4.5 ovdje http://web.math.hr/nastava/stat/files/chap4_novo.pdf
Koliko sam skužila, je najmanji iz opaženog uzorka koji je veći od t, dok posložimo x-eve rastuće po veličini. Nije mi jasan onaj dio gdje piše da je fja t→L(t) jednaka nuli izvan intervala . Zar ne bi tamo prvo trebala padati po ostalim x-evima koji su veći od t? Embarassed

Skužih! Very Happy je najmanji element od svih x-eva, jer ako je ijedan x manji od t, onda je L(t)=0 po samoj definiciji

kad bi bar ovaj post mogao nestati Very Happy

#30:  Autor/ica: komaPMFLokacija: Over the roof PostPostano: 15:27 pon, 26. 12. 2011
    —
Odakle da očitam vrijednost ? U zadatku 5.7. http://web.math.pmf.unizg.hr/nastava/stat/files/chap5_novo.pdf je napisana vrijednost 9.20, odakle to?

#31:  Autor/ica: Gost PostPostano: 12:07 pet, 30. 12. 2011
    —
s interneta !

#32:  Autor/ica: komaPMFLokacija: Over the roof PostPostano: 15:18 pet, 30. 12. 2011
    —
jel to znači da ćemo pisati kolokvij u praktikumu? XD kasnije sam naletjela opet na nešto s F_0.025, kod ANOVE to treba Ehm? nisam pronašla na netu formule za to

#33:  Autor/ica: Gost PostPostano: 18:11 sri, 4. 1. 2012
    —
Probaj još jednom !

#34:  Autor/ica: čungalungaLokacija: varaždin/zagreb PostPostano: 1:18 sri, 11. 1. 2012
    —
jel bi mi netko mogao objasniti kako se rješava 2. zad(teoretski)? hvala
http://web.math.pmf.unizg.hr/nastava/stat/files/stat-1011-kol2.pdf

#35:  Autor/ica: komaPMFLokacija: Over the roof PostPostano: 3:25 sri, 11. 1. 2012
    —
potpisujem čungalungu i zanima me i http://web.math.pmf.unizg.hr/nastava/stat/files/chap7_novo.pdf: Što u zadatku 7.2. znače one rekurzije za teorijske frekvencije? odakle nam to? a i dok se uvrsti za n2 i n1 dobije se 1.23474=1...analogno zad.7.3

#36:  Autor/ica: Gost PostPostano: 10:12 sri, 11. 1. 2012
    —
čungalunga (napisa):
jel bi mi netko mogao objasniti kako se rješava 2. zad(teoretski)? hvala
http://web.math.pmf.unizg.hr/nastava/stat/files/stat-1011-kol2.pdf



pogledaj si predavanja kod Anove, sve imaš !

#37:  Autor/ica: .anchy.Lokacija: Zgb PostPostano: 11:41 sri, 11. 1. 2012
    —
čungalunga (napisa):
jel bi mi netko mogao objasniti kako se rješava 2. zad(teoretski)? hvala
http://web.math.pmf.unizg.hr/nastava/stat/files/stat-1011-kol2.pdf


Kako bi išao prvi teorijski zadatak?
Imam skriptu pred sobom,i ne vidim rješenje.. Embarassed

#38: ZADATAK IZ STATISTIKE Autor/ica: Gost PostPostano: 12:47 sri, 11. 1. 2012
    —
Pozdrav svima!
Odmah na početku isprika ako sam kojim slučajem fulala topic, al zadnjih dana sam se već sva pogubila na razno raznim forumima u potrazi za pomoći u rješavanju jednog zadatka iz Statistike!

Stvar je u tome da se nikad u životu nisam susrela s tim predmetom(niti u srednjoj školi, niti kad sam studirala prvi fax, al eto, sad na drugom faxu me zaskočila).
Mislim, nije to neka znanstvena fantastika, a za vas je sigurno presmiješno obzirom, da mi se čitajući ove vaše zadatke, zavrtilo u glavi...stoga bih bila zahvalna kad bi mi netko, onako, zdravo seljački objasnio(definirao) pojmove HI KVADRAT i KOEFICJENT KONTINGENCIJE:)
Za seminar imam zadatak izračunati(ja se nadam, samo to) iz tablice po imenu: Prosječna neto plaća zaposlenih u POLJOPRIVREDI(prvi redak), GRAĐEVINARSTVU(drugi redak) i OBRAZOVANJU(treći redak) u odnosu na stručnu spremu VSS(prvi stupac), SSS(drugi stupac) i NKV(treći stupac).

Uz pomoć predavanja i skripte sam izračunala frekvencije (za svaki stupac(fj) i redak(fi) te njihove sume).

Zatim sam računala Očekivane frekvencije uz pretpostavku nezavisnosti odnosno eij...eij=fi*fj/n

Nakon toga sam računala kvadrat odstupanja (fij-eij)2/eij (ova dvojka označava kvadrat al sam seljak pa ne znam to napisati Smile

Nakon toga sam izračunala čuveni HI HVADRAT na način da sam zbrojala sve kvadrate odstupanja (barem tako kaže formula:) i dobila veličinu 159.

Uz pomoć HI KVADRATA sam izračunala C (koeficjent kontingencije) koji mi je ispao 0,6024.

E sad, uzmimo u obzir da je računica točna, zanima me što mi ti brojevi (HI KVADRAT i KOEF.KONTIN.) govore odnosno, kako da profesoru pojasnim kog vraga sam ja tu i zašto računala te kakva je povezanost tih plaća u odnosu na stručnu spremu!?

Unaprijed VELIKOOOO HVALA!!!

#39:  Autor/ica: čungalungaLokacija: varaždin/zagreb PostPostano: 13:22 sri, 11. 1. 2012
    —
.anchy. (napisa):

Kako bi išao prvi teorijski zadatak?
Imam skriptu pred sobom,i ne vidim rješenje.. Embarassed


skužila sam drugi al da prvi isto neznam Embarassed

#40:  Autor/ica: pmli PostPostano: 14:03 sri, 11. 1. 2012
    —
.anchy. (napisa):
čungalunga (napisa):
jel bi mi netko mogao objasniti kako se rješava 2. zad(teoretski)? hvala
http://web.math.pmf.unizg.hr/nastava/stat/files/stat-1011-kol2.pdf


Kako bi išao prvi teorijski zadatak?
Imam skriptu pred sobom,i ne vidim rješenje.. Embarassed

Trebaš gledati ovdje. Smile
Na kraju prve stranice su dane dvije slučajne varijable sa Studentovom distribucijom (kad uvrstiš dobiš ono što ti treba), pa im možeš izračunati varijancu. Naravno, dovoljno je uzeti jednu od njih, ali možeš provjeriti da isti zaključak vrijedi kad uzmeš i drugu. Kad izraziš ono što se traži, trebalo bi ispasti da je B točan odgovor. Evo popis stvari koje koristiš u dokazu:
  • , ako je i



  • ,
  • , ako su i nezavisne


Zadnja promjena: pmli; 20:24 pet, 13. 1. 2012; ukupno mijenjano 1 put.

#41:  Autor/ica: čungalungaLokacija: varaždin/zagreb PostPostano: 17:51 sri, 11. 1. 2012
    —
po kojoj formuli se rješava 3. zad?
http://web.math.pmf.unizg.hr/nastava/stat/files/stat-0910-kol2_rj.pdf

#42:  Autor/ica: .anchy.Lokacija: Zgb PostPostano: 17:57 sri, 11. 1. 2012
    —
Zad 4.13 iz skripte,identično Smile

#43:  Autor/ica: Gost PostPostano: 18:28 sri, 11. 1. 2012
    —
Jel mi može netko napisat rješenje za 5.zadatak pod c) u prošlogodišnjem kolokviju, onaj sa dobi i tjelesnom masom?

#44:  Autor/ica: Gost PostPostano: 19:45 sri, 11. 1. 2012
    —
pmli (napisa):
.anchy. (napisa):
čungalunga (napisa):
jel bi mi netko mogao objasniti kako se rješava 2. zad(teoretski)? hvala
http://web.math.pmf.unizg.hr/nastava/stat/files/stat-1011-kol2.pdf


Kako bi išao prvi teorijski zadatak?
Imam skriptu pred sobom,i ne vidim rješenje.. Embarassed

Trebaš gledati ovdje. Smile
Na kraju prve stranice su dane dvije slučajne varijable sa Studentovom distribucijom (kad uvrstiš dobiš ono što ti treba), pa im možeš izračunati varijancu. Naravno, dovoljno je uzeti jednu od njih, ali možeš provjeriti da isti zaključak vrijedi kad uzmeš i drugu. Kad izraziš ono što se traži, trebalo bi ispasti da je D točan odgovor. Evo popis stvari koje koristiš u dokazu:
  • , ako je i



  • ,
  • , ako su i nezavisne



0.0 ... jel ti se da malo raspisat ?

#45:  Autor/ica: pmli PostPostano: 20:13 sri, 11. 1. 2012
    —
Anonymous (napisa):
0.0 ... jel ti se da malo raspisat ?

Ne. Izrazi su stvarno glomazni, a koristiš samo gradivo sa Vjerojatnosti. Znači, kreneš od jedne slučajne varijable koju sam spomenuo, i u nju uvrstiš . Označimo ju s T. Tada je . Sad samo treba izraziti .


Zadnja promjena: pmli; 20:25 pet, 13. 1. 2012; ukupno mijenjano 1 put.

#46:  Autor/ica: Gost PostPostano: 20:40 sri, 11. 1. 2012
    —
Anonymous (napisa):
Jel mi može netko napisat rješenje za 5.zadatak pod c) u prošlogodišnjem kolokviju, onaj sa dobi i tjelesnom masom?


ja sam dobila interval :

(59.76,84.688)

e a taj peti pod b), kaj tu sam izracunam interval za betu i onda gledam dal je nula u tom intervalu, ili ??

#47:  Autor/ica: Gost PostPostano: 7:35 čet, 12. 1. 2012
    —
Anonymous (napisa):
Anonymous (napisa):
Jel mi može netko napisat rješenje za 5.zadatak pod c) u prošlogodišnjem kolokviju, onaj sa dobi i tjelesnom masom?


ja sam dobila interval :

(59.76,84.688)

e a taj peti pod b), kaj tu sam izracunam interval za betu i onda gledam dal je nula u tom intervalu, ili ??


staviš Ho: B=0, H1: B!=0, i računaš po onoj formuli za pouzdani interval za B, sve imaš poznato (za B uvrstiš 0), i gledaš jel u kritičnom području

#48:  Autor/ica: Gost PostPostano: 10:18 čet, 12. 1. 2012
    —
Anonymous (napisa):
Anonymous (napisa):
Anonymous (napisa):
Jel mi može netko napisat rješenje za 5.zadatak pod c) u prošlogodišnjem kolokviju, onaj sa dobi i tjelesnom masom?


ja sam dobila interval :

(59.76,84.688)

e a taj peti pod b), kaj tu sam izracunam interval za betu i onda gledam dal je nula u tom intervalu, ili ??


staviš Ho: B=0, H1: B!=0, i računaš po onoj formuli za pouzdani interval za B, sve imaš poznato (za B uvrstiš 0), i gledaš jel u kritičnom području



a u onom zadatku iz vjezbi su oni samo izracunali aproksimativni interval za betu i pogleadli sali se 0 nalazi ili ne, to je ista stvar ili ??


i kod ovog c) zadatka, imamo one dvije formule preko kojih mozemo dobit rjesenje, jel svejedno koju koristim ??

#49: Re: ZADATAK IZ STATISTIKE Autor/ica: pmli PostPostano: 13:52 čet, 12. 1. 2012
    —
Anonymous (napisa):
Pozdrav svima!
Odmah na početku isprika ako sam kojim slučajem fulala topic, al zadnjih dana sam se već sva pogubila na razno raznim forumima u potrazi za pomoći u rješavanju jednog zadatka iz Statistike!

Stvar je u tome da se nikad u životu nisam susrela s tim predmetom(niti u srednjoj školi, niti kad sam studirala prvi fax, al eto, sad na drugom faxu me zaskočila).
Mislim, nije to neka znanstvena fantastika, a za vas je sigurno presmiješno obzirom, da mi se čitajući ove vaše zadatke, zavrtilo u glavi...stoga bih bila zahvalna kad bi mi netko, onako, zdravo seljački objasnio(definirao) pojmove HI KVADRAT i KOEFICJENT KONTINGENCIJE:)
Za seminar imam zadatak izračunati(ja se nadam, samo to) iz tablice po imenu: Prosječna neto plaća zaposlenih u POLJOPRIVREDI(prvi redak), GRAĐEVINARSTVU(drugi redak) i OBRAZOVANJU(treći redak) u odnosu na stručnu spremu VSS(prvi stupac), SSS(drugi stupac) i NKV(treći stupac).

Uz pomoć predavanja i skripte sam izračunala frekvencije (za svaki stupac(fj) i redak(fi) te njihove sume).

Zatim sam računala Očekivane frekvencije uz pretpostavku nezavisnosti odnosno eij...eij=fi*fj/n

Nakon toga sam računala kvadrat odstupanja (fij-eij)2/eij (ova dvojka označava kvadrat al sam seljak pa ne znam to napisati Smile

Nakon toga sam izračunala čuveni HI HVADRAT na način da sam zbrojala sve kvadrate odstupanja (barem tako kaže formula:) i dobila veličinu 159.

Uz pomoć HI KVADRATA sam izračunala C (koeficjent kontingencije) koji mi je ispao 0,6024.

E sad, uzmimo u obzir da je računica točna, zanima me što mi ti brojevi (HI KVADRAT i KOEF.KONTIN.) govore odnosno, kako da profesoru pojasnim kog vraga sam ja tu i zašto računala te kakva je povezanost tih plaća u odnosu na stručnu spremu!?

Unaprijed VELIKOOOO HVALA!!!

Pa, nisi odabrala baš idealno mjesto za postaviti pitanje, jer mi nismo ni definirali koeficijent kontingencije. Eh? Na Wikipedii sam našao da se to definirao ovako , a koliko vidim, tebi je ispalo da je i , pa zaključujem da ti je veličina uzorka . Je li to točno? Think
E sad, ne znam kako treba interpretirati taj . Očito je to neki broj između 0 i 1, te da što je veći, to su svojstva koja su dana u tablici "zavisnija", ali je pitanje koliko veliko je dovoljno veliko.
Ono što bi ti rekao čovjek koji je odslušao našu Statistiku je da trebaš provesi -test nezavisnosti. No, ako ga niste radili, a i ako se samo traži da izračunaš tih par brojeva, jedino ti mogu preporučiti da za njihovu interpretaciju proučiš svoje bilješke/skriptu i/ili pitaš starije kolege. Smile

#50:  Autor/ica: Gost PostPostano: 22:04 čet, 12. 1. 2012
    —
zna netko ovaj 6.zadatak?
http://web.math.pmf.unizg.hr/nastava/stat/files/stat-0809-kol2.pdf

#51:  Autor/ica: Gost PostPostano: 23:33 čet, 12. 1. 2012
    —
moze neko raspisat 1a) zadatak

http://web.math.pmf.unizg.hr/nastava/stat/files/stat-0809-kol2.pdf

#52:  Autor/ica: Gost PostPostano: 9:43 uto, 24. 1. 2012
    —
Jel bi mi mogao netko objasnit kako se trebao raspisati 2.zadatak pod a u ovogodišnjem 2.kolokviju? http://web.math.pmf.unizg.hr/nastava/stat/files/stat-1112-kol2.pdf
Vidim da bi to bila studentova al ne znam kako to formalno dokazati...
Hvala

#53:  Autor/ica: Gost PostPostano: 13:54 uto, 24. 1. 2012
    —
Podijeliš brojnik i nazivnik s 3 i dobiješ slučajnu varijablu iz službenog šalabahtera (konstrukcija pouzdanih intervala za [tex]E[Y|x=x_0][/tex]), uz [tex]x=\frac{1}{3}[/tex].

#54:  Autor/ica: Gost PostPostano: 15:08 uto, 24. 1. 2012
    —
Dal netko zna kako bi trebalo rješiti zadnji zad? http://web.math.pmf.unizg.hr/nastava/stat/files/stat-1112-kol2.pdf
jel to hi kvadrat o pripadnosti distribuciji? kolike su onda vjerojatnosti?
hvala

#55:  Autor/ica: Flame PostPostano: 23:13 uto, 24. 1. 2012
    —




Vjerojatnost a priori:


#56:  Autor/ica: Vip PostPostano: 13:57 sri, 25. 1. 2012
    —
Jel bi mogao netko napisati kako riješiti 5.zad pod b), tj. što točno računam? Zašto gledamo t(n-2) ?
Hvala

#57:  Autor/ica: Gost PostPostano: 16:22 sri, 25. 1. 2012
    —
Vip (napisa):
Jel bi mogao netko napisati kako riješiti 5.zad pod b), tj. što točno računam? Zašto gledamo t(n-2) ?
Hvala


imaš na službenom šalabahteru formulu kod lin regresijskog modela one prve formule za konstrukciju pouzdanih intervala, koristiš onu za beta, samo to ti treba. beta kapica dobiš u a) dijelu, za beta uzmeš 0 (beta=lnb=ln1=0), i ovo dalje računaš...

#58:  Autor/ica: Vip PostPostano: 17:56 sri, 25. 1. 2012
    —
tako znam riješiti, mene zbunjuju službena rješenja jer u njima je izračunat t...

#59:  Autor/ica: komaPMFLokacija: Over the roof PostPostano: 19:24 sri, 25. 1. 2012
    —
t=formula za p.i. za betu kad uvrstiš da je beta jednaka nuli

#60:  Autor/ica: Gost PostPostano: 1:08 čet, 26. 1. 2012
    —
je li netko zna ovaj 6.?

http://web.math.pmf.unizg.hr/nastava/stat/files/stat-0809-kol2.pdf

#61:  Autor/ica: komaPMFLokacija: Over the roof PostPostano: 3:19 čet, 26. 1. 2012
    —
To je hi kvadrat test o pripadnosti distribuciji, u prvoj tablici su zadane vjerojatnosti razdiobe za koju provjeravamo spadaju li u nju podaci iz druge tablice. a u toj drugoj tablici se nalaze opažene frekvencije, n=500... samo popuniš onu tablicu iz formula

#62:  Autor/ica: Gost PostPostano: 14:59 čet, 26. 1. 2012
    —
I dalje ne uspijevam riješiti prvi http://web.math.pmf.unizg.hr/nastava/stat/files/stat-1011-kol2.pdf uporno se vraćam na to i nije mi jasno Confused. možda ja jesam malo tupava al na kolokviju je zadatak prošao prilično loše. pa lijepo molim ak je netko to uspio raspisati ak bi mogao skenirati, ili objasniti malo detaljnije ili.. bilo što. pliiis

#63:  Autor/ica: Megy Poe PostPostano: 3:22 čet, 4. 4. 2013
    —
Je li bi netko mogao objasniti 3 zadatak ovdje http://web.math.pmf.unizg.hr/nastava/stat/files/stat-1011-kol1_rj.pdf

Neznam računati te stvari kad je zapisano kao X/Y.

#64:  Autor/ica: Gost PostPostano: 14:13 uto, 9. 4. 2013
    —
http://web.math.pmf.unizg.hr/nastava/stat/files/stat-1112-kol1_rj.pdf

moze li netko raspisati 4. pod b) molim vas Confused

#65:  Autor/ica: Gost PostPostano: 16:40 uto, 9. 4. 2013
    —
jel postoji netko kome u ovom 4.zadatku(prva grupa) a kapica ne ispada ko u rjesenjima? Confused

http://web.math.pmf.unizg.hr/nastava/stat/files/stat-1011-kol1_rj.pdf

#66:  Autor/ica: Megy Poe PostPostano: 16:56 uto, 9. 4. 2013
    —
Anonymous (napisa):
http://web.math.pmf.unizg.hr/nastava/stat/files/stat-1112-kol1_rj.pdf

moze li netko raspisati 4. pod b) molim vas Confused


Ja to nisam prek raspisivanja već znaš da su X i Y pozitivne pa ako je z manji od nula bit će 0, također da X/(X+Y) može biti samo između 0 i 1..pa ako je z veće od 1 to je 1..

#67:  Autor/ica: Lafiel PostPostano: 17:48 uto, 9. 4. 2013
    —
Megy Poe (napisa):
Je li bi netko mogao objasniti 3 zadatak ovdje http://web.math.pmf.unizg.hr/nastava/stat/files/stat-1011-kol1_rj.pdf

Neznam računati te stvari kad je zapisano kao X/Y.

Jesi li uspjela ovo skužiti u međuvremenu ili da raspišem? Smile

Anonymous (napisa):
jel postoji netko kome u ovom 4.zadatku(prva grupa) a kapica ne ispada ko u rjesenjima? Confused

http://web.math.pmf.unizg.hr/nastava/stat/files/stat-1011-kol1_rj.pdf

Meni je ispalo neeešto sitno drugačije, pretpostavljam da se decimale posvađaju malo, ovisno o tome koliko precizno ih uzimaš.

Tablica je:

[tex]\begin{array}{cc}x_{i}&y_{i}&x_{i}y_{i}&x_{i}^2\\1993&\ln 21 = 3.044&6066.692&3972049\\1994&\ln 50 = 3.912&7800.528&3976036\\1995& \ln 120 = 4.787&9550.065&3980025\\1996&\ln 240 = 5.480&10938.08&3984016\end{array}[/tex]

[tex]\overline{x}=1994.5[/tex]
[tex]\overline{y}=4.3057[/tex]

Ako imaš dobru tablicu, a svejedno ti ne ispada dobro, viči. Very Happy

#68:  Autor/ica: Gost PostPostano: 18:19 uto, 9. 4. 2013
    —
Lafiel (napisa):
Megy Poe (napisa):
Je li bi netko mogao objasniti 3 zadatak ovdje http://web.math.pmf.unizg.hr/nastava/stat/files/stat-1011-kol1_rj.pdf

Neznam računati te stvari kad je zapisano kao X/Y.

Jesi li uspjela ovo skužiti u međuvremenu ili da raspišem? Smile

Anonymous (napisa):
jel postoji netko kome u ovom 4.zadatku(prva grupa) a kapica ne ispada ko u rjesenjima? Confused

http://web.math.pmf.unizg.hr/nastava/stat/files/stat-1011-kol1_rj.pdf

Meni je ispalo neeešto sitno drugačije, pretpostavljam da se decimale posvađaju malo, ovisno o tome koliko precizno ih uzimaš.

Tablica je:

[tex]\begin{array}{cc}x_{i}&y_{i}&x_{i}y_{i}&x_{i}^2\\1993&\ln 21 = 3.044&6066.692&3972049\\1994&\ln 50 = 3.912&7800.528&3976036\\1995& \ln 120 = 4.787&9550.065&3980025\\1996&\ln 240 = 5.480&10938.08&3984016\end{array}[/tex]

[tex]\overline{x}=1994.5[/tex]
[tex]\overline{y}=4.3057[/tex]

Ako imaš dobru tablicu, a svejedno ti ne ispada dobro, viči. Very Happy


imam dobru tablicu bih te molila da raspises ako nije problem, hvala unaprijed!

#69:  Autor/ica: Lafiel PostPostano: 18:38 uto, 9. 4. 2013
    —
Dakle trebaju nam [tex]S_{xy}[/tex] i [tex]S_{xx}[/tex] da dobijemo [tex]\hat{a}[/tex].

[tex]S_{xx} = \sum_{i=1}^{n} x_{i}^2 - n\overline{x}^2 = 15912126 - 4*1994.5^2 = 15912126 - 15912121 = 5[/tex]
[tex]S_{xy} = \sum_{i=1}^{n} x_{i}y_{i} - n\overline{x}\overline{y} = 34355.365 - 4*1994.5*4.3057 = 34355.365 - 34350.8746 = 4.4904[/tex]

I onda ti je [tex]\hat{a} = \beta = \frac{S_{xy}}{S_{xx}} = \frac{4.4904}{5} = 0.89808[/tex]

E sad, ja sam na papiru računala sa po četiri decimale za tablicu i [tex]\hat{a}[/tex] mi je ispao [tex]0.83392[/tex], što je bliže danim rješenjima (iako još uvijek nije sasvim točno); nisam sigurna na koliko decimala se očekuje od nas da računamo. U svakom slučaju je ovo taj postupak kojim se to radi, pretpostavljam da je to zapravo i najbitnije i da su asistenti koji ispravljaju navikli na greške do kojih dolazi pri računanju s ovakvim brojevima. Pretpostavljam. Shocked

#70:  Autor/ica: Gost PostPostano: 18:48 uto, 9. 4. 2013
    —
Lafiel (napisa):
Dakle trebaju nam [tex]S_{xy}[/tex] i [tex]S_{xx}[/tex] da dobijemo [tex]\hat{a}[/tex].

[tex]S_{xx} = \sum_{i=1}^{n} x_{i}^2 - n\overline{x}^2 = 15912126 - 4*1994.5^2 = 15912126 - 15912121 = 5[/tex]
[tex]S_{xy} = \sum_{i=1}^{n} x_{i}y_{i} - n\overline{x}\overline{y} = 34355.365 - 4*1994.5*4.3057 = 34355.365 - 34350.8746 = 4.4904[/tex]

I onda ti je [tex]\hat{a} = \beta = \frac{S_{xy}}{S_{xx}} = \frac{4.4904}{5} = 0.89808[/tex]

E sad, ja sam na papiru računala sa po četiri decimale za tablicu i [tex]\hat{a}[/tex] mi je ispao [tex]0.83392[/tex], što je bliže danim rješenjima (iako još uvijek nije sasvim točno); nisam sigurna na koliko decimala se očekuje od nas da računamo. U svakom slučaju je ovo taj postupak kojim se to radi, pretpostavljam da je to zapravo i najbitnije i da su asistenti koji ispravljaju navikli na greške do kojih dolazi pri računanju s ovakvim brojevima. Pretpostavljam. Shocked


ipak je stvar samo u zaokruzivanju, jer recimo ln21=3.044522 pa sam ga zaokruzila na 3.0445 pa je xiyi 6067.6885 i sl. i dobim da je Sxy=5.0895 sto nije bas mala razlika Ehm?

#71:  Autor/ica: Lafiel PostPostano: 19:02 uto, 9. 4. 2013
    —
Ja sam u svojim papirima isto zaokružila na 3.0445, ali onda imaš

[tex]\begin{array}{cc}x_{i}&y_{i}&x_{i}y_{i}&x_{i}^2\\1993&\ln 21 = 3.0445&6067.6885&3972049\\1994&\ln 50 = 3.9120&7800.528&3976036\\1995& \ln 120 = 4.7875&9551.0625&3980025\\1996&\ln 240 = 5.4806&10939.3553&3984016\end{array}[/tex]

[tex]\overline{y}=4.30615[/tex]

[tex]S_{xx}[/tex] ostane isti.
[tex]S_{xy} = \sum_{i=1}^{n} x_{i}y_{i} - n\overline{x}\overline{y} = 34358.6343 - 4*1994.5*4.30615 = 34358.6343 - 34354.4647 = 4.1696[/tex]

I onda ti je [tex]\hat{a} = \beta = \frac{S_{xy}}{S_{xx}} = \frac{4.1696}{5} = 0.83392[/tex]

#72:  Autor/ica: Gost PostPostano: 19:46 uto, 9. 4. 2013
    —
Lafiel (napisa):
Megy Poe (napisa):
Je li bi netko mogao objasniti 3 zadatak ovdje http://web.math.pmf.unizg.hr/nastava/stat/files/stat-1011-kol1_rj.pdf

Neznam računati te stvari kad je zapisano kao X/Y.

Jesi li uspjela ovo skužiti u međuvremenu ili da raspišem? Smile



Molim te raspisi!

#73:  Autor/ica: Megy Poe PostPostano: 20:28 uto, 9. 4. 2013
    —
Kako ovdje riješiti četvrti zadatak http://web.math.pmf.unizg.hr/nastava/stat/files/stat-0910-kol1_rj.pdf

Added after 23 minutes:

Megy Poe (napisa):
Kako ovdje riješiti četvrti zadatak http://web.math.pmf.unizg.hr/nastava/stat/files/stat-0910-kol1_rj.pdf


Zanemarite, čini se da mi ipak bila greška u upisivanju u kalkulator ne postupku.

Onaj prije zad sam shvatila..radiš novu tablicu gdje stavljaš ai=oni brojevi ispod x, bi za y, fi magrinalne distribucije od x i gi marginalne distribucije od y..onda to ide ko na vježbama. znači npr aritmetička sredina od x je suma svih ai*fi/n. n=suma fi.

Ja neznam latex nažalost pa se nadam da se kuži šta sam mislila.

#74:  Autor/ica: Zoran PostPostano: 20:48 uto, 9. 4. 2013
    —
Megy Poe (napisa):
Anonymous (napisa):
http://web.math.pmf.unizg.hr/nastava/stat/files/stat-1112-kol1_rj.pdf

moze li netko raspisati 4. pod b) molim vas Confused


Ja to nisam prek raspisivanja već znaš da su X i Y pozitivne pa ako je z manji od nula bit će 0,


Ovo mi je jasno...

Citat:
također da X/(X+Y) može biti samo između 0 i 1..pa ako je z veće od 1 to je 1..


i ovo mi je jasno...

ali kako dobiješ da je za [tex]z \in \langle 0,1 \rangle[/tex] baš [tex]F_Z (z) = z[/tex] ?

Može li se na neki drugi način doći do toga, npr. raspisivanjem?

Hvala Smile

#75:  Autor/ica: Lafiel PostPostano: 20:55 uto, 9. 4. 2013
    —
Anonymous (napisa):
Molim te raspisi!

Kao što je Megy Poe rekla, gledaš marginalne distribucije pa imaš da ti se ocjene iz kemije (X) pojavljuju 12 puta trojka, 14 puta četvorka i 12 puta petica, a ocjene iz biologije (Y) 9 puta trojka, 20 puta četvorka i 9 puta petica.
a) Relativne frekvencije za X su ti redom [tex]\frac{12}{38}[/tex], [tex]\frac{14}{38}[/tex] i [tex]\frac{12}{38}[/tex].

b) [tex]\overline{x}=\frac{12*3+14*4+12*5}{38}, \overline{y}=\frac{9*3+20*4+9*5}{38}[/tex]

c) Po tim marginalnima onda računaš i [tex]S_{xx}[/tex] i [tex]S_{yy}[/tex].

d) Za [tex]S_{xy}[/tex] ti trebaju "kombinacije" [tex]x_{i}y_{i}[/tex] i to svako njihovo pojavljivanje u uzorku (npr. par (3,3) pronalazimo kod 5 studenata) pa računaš
[tex]S_{xy}=5*3*3+5*3*4+2*3*5+2*4*3+10*4*4+2*5*4+2*5*3+5*5*4+5*5*5 - 38*\overline{x}*\overline{y}[/tex]

#76:  Autor/ica: Megy Poe PostPostano: 21:29 uto, 9. 4. 2013
    —
Lafiel (napisa):
Ja sam u svojim papirima isto zaokružila na 3.0445, ali onda imaš

[tex]\begin{array}{cc}x_{i}&y_{i}&x_{i}y_{i}&x_{i}^2\\1993&\ln 21 = 3.0445&6067.6885&3972049\\1994&\ln 50 = 3.9120&7800.528&3976036\\1995& \ln 120 = 4.7875&9551.0625&3980025\\1996&\ln 240 = 5.4806&10939.3553&3984016\end{array}[/tex]

[tex]\overline{y}=4.30615[/tex]

[tex]S_{xx}[/tex] ostane isti.
[tex]S_{xy} = \sum_{i=1}^{n} x_{i}y_{i} - n\overline{x}\overline{y} = 34358.6343 - 4*1994.5*4.30615 = 34358.6343 - 34354.4647 = 4.1696[/tex]

I onda ti je [tex]\hat{a} = \beta = \frac{S_{xy}}{S_{xx}} = \frac{4.1696}{5} = 0.83392[/tex]


Mene muči jedna stvar..meni se nije dalo posebno pisat xi*yi i radit tablice i to..već sam ja sve automatski skupa u kalkulator..znači direkt izračunam Sxx i ostalo. Al onda rješenje nije ko njima pa mi npr a ispadne 0.76 i onda nakraju zbog povećavanje greške y(1998) ispadne tisuću nešto, umjesto 1300.

Oće li oni skidat bodove na tom direktnom upisivanju u kalkulator?
Tj jel baš moram na 4 decimale sve zaokruživat i ispisivat, to mi se fakat neda+ostavlja prostora za pogrešku XD

#77:  Autor/ica: googol PostPostano: 22:31 uto, 9. 4. 2013
    —
http://web.math.pmf.unizg.hr/nastava/stat/files/stat-0910-kol1_rj.pdf

ZAD4
Igra li tu kakvu ulogu sto je pri odredivanju parametara i ?

#78:  Autor/ica: Megy Poe PostPostano: 22:40 uto, 9. 4. 2013
    —
googol (napisa):
http://web.math.pmf.unizg.hr/nastava/stat/files/stat-0910-kol1_rj.pdf

ZAD4
Igra li tu kakvu ulogu sto je pri odredivanju parametara i ?


Samo uvrštavaš t^2 umjesto t.

#79:  Autor/ica: googol PostPostano: 22:43 uto, 9. 4. 2013
    —
Megy Poe (napisa):
googol (napisa):
http://web.math.pmf.unizg.hr/nastava/stat/files/stat-0910-kol1_rj.pdf

ZAD4
Igra li tu kakvu ulogu sto je pri odredivanju parametara i ?


Samo uvrštavaš t^2 umjesto t.


Oprosti, nisam sigurna na sto tocno mislis. Pri raspisu uvrstavam ?

#80:  Autor/ica: Megy Poe PostPostano: 23:08 uto, 9. 4. 2013
    —
googol (napisa):
Megy Poe (napisa):
googol (napisa):
http://web.math.pmf.unizg.hr/nastava/stat/files/stat-0910-kol1_rj.pdf

ZAD4
Igra li tu kakvu ulogu sto je pri odredivanju parametara i ?


Samo uvrštavaš t^2 umjesto t.


Oprosti, nisam sigurna na sto tocno mislis. Pri raspisu uvrstavam ?


Da..napraviš si novu tablicu di ti je xi=ti^2 a yi ostaje isti...

Added after 20 minutes:

Kako izračunat 5.c?

http://web.math.pmf.unizg.hr/nastava/stat/files/stat-0910-kol1_rj.pdf

Dobijem da je P(X⇐x)=1/2 a šta sad s tim Ehm??

#81:  Autor/ica: googol PostPostano: 0:03 sri, 10. 4. 2013
    —
Lafiel (napisa):
Anonymous (napisa):
Molim te raspisi!

Kao što je Megy Poe rekla, gledaš marginalne distribucije pa imaš da ti se ocjene iz kemije (X) pojavljuju 12 puta trojka, 14 puta četvorka i 12 puta petica, a ocjene iz biologije (Y) 9 puta trojka, 20 puta četvorka i 9 puta petica.
a) Relativne frekvencije za X su ti redom [tex]\frac{12}{38}[/tex], [tex]\frac{14}{38}[/tex] i [tex]\frac{12}{38}[/tex].

b) [tex]\overline{x}=\frac{12*3+14*4+12*5}{38}, \overline{y}=\frac{9*3+20*4+9*5}{38}[/tex]

c) Po tim marginalnima onda računaš i [tex]S_{xx}[/tex] i [tex]S_{yy}[/tex].

d) Za [tex]S_{xy}[/tex] ti trebaju "kombinacije" [tex]x_{i}y_{i}[/tex] i to svako njihovo pojavljivanje u uzorku (npr. par (3,3) pronalazimo kod 5 studenata) pa računaš
[tex]S_{xy}=5*3*3+5*3*4+2*3*5+2*4*3+10*4*4+2*5*4+2*5*3+5*5*4+5*5*5 - 38*\overline{x}*\overline{y}[/tex]


Pohvala! Molim te jos mi samo raspisi . Puno hvala!

#82:  Autor/ica: Megy Poe PostPostano: 1:35 sri, 10. 4. 2013
    —
Bi mogao netko objasniti ove granice u 6.c? http://web.math.pmf.unizg.hr/nastava/stat/files/stat-0910-kol1_rj.pdf

Nije mi jasno kako se do njih dođe tj zašto ide od z^2/32 a ne od - beskonačno..

#83:  Autor/ica: Lafiel PostPostano: 9:33 sri, 10. 4. 2013
    —
googol (napisa):
Pohvala! Molim te jos mi samo raspisi . Puno hvala!

Dakle za X imamo 12 puta trojku, 14 puta četvorku i 12 puta peticu. Kad bi to slagao u novu tablicu nekih , imao bi . I onda za zadatak (koji je za ovo naše "pomoćno" zapravo ) imamo



Analogno za .

Inače ovu pomoćnu tablicu ne radimo, ja sam to samo ovako objasnila u nadi da će bolje sjesti onima koji još nisu pohvatali. Smile

#84:  Autor/ica: Gost PostPostano: 9:58 sri, 10. 4. 2013
    —
5.b) kud je nestao ovaj 1/x?
http://web.math.pmf.unizg.hr/nastava/stat/files/stat-0910-kol1_rj.pdf

#85:  Autor/ica: Megy Poe PostPostano: 11:08 sri, 10. 4. 2013
    —
Anonymous (napisa):
5.b) kud je nestao ovaj 1/x?
http://web.math.pmf.unizg.hr/nastava/stat/files/stat-0910-kol1_rj.pdf


Nestane prilikom integriranja. Y=lnx ⇒ dy=1/x

#86:  Autor/ica: Lafiel PostPostano: 19:20 sri, 29. 5. 2013
    —
Kako se rješava zadatak 5.14 (iz zadataka za vježbu na kraju petog poglavlja)?

#87:  Autor/ica: pmli PostPostano: 19:41 sri, 29. 5. 2013
    —
Lafiel (napisa):
Kako se rješava zadatak 5.14 (iz zadataka za vježbu na kraju petog poglavlja)?

Kao zadatak 5.6.

#88:  Autor/ica: Megy Poe PostPostano: 0:36 pet, 31. 5. 2013
    —
Kako se riješava 3 zadatak pod a i b iz proslogodišnjeg kolokvija?

http://web.math.pmf.unizg.hr/nastava/stat/files/stat-1112-kol2_rjes.pdf

#89:  Autor/ica: pmli PostPostano: 7:54 pet, 31. 5. 2013
    —
Megy Poe (napisa):
Kako se riješava 3 zadatak pod a i b iz proslogodišnjeg kolokvija?

http://web.math.pmf.unizg.hr/nastava/stat/files/stat-1112-kol2_rjes.pdf

U (a) prvo nađeš MLE za [tex]\theta[/tex], pa ga kvadriraš da dobiš MLE za [tex]\theta^2[/tex].
Uvijek, uz bilo koju distribuciju s konačnim očekivanjem, je [tex]\overline{X}_n[/tex] nepristrani procjenitelj za očekivanje te distribucije. U (b) je zato [tex]\overline{X}_n[/tex] nepristrani procjenitelj za [tex]\frac{1 + \theta}{2}[/tex], tj. [tex]\mathbb{E}_\theta \overline{X}_n = \frac{1 + \theta}{2}[/tex]. Slijedi da je [tex]2 \overline{X}_n - 1[/tex] nepristrani procjenitelj za [tex]\theta[/tex], jer vrijedi [tex]\mathbb{E}_\theta[2 \overline{X}_n + 1] = \theta[/tex].

#90:  Autor/ica: Megy Poe PostPostano: 15:01 pet, 31. 5. 2013
    —
pmli (napisa):
Megy Poe (napisa):
Kako se riješava 3 zadatak pod a i b iz proslogodišnjeg kolokvija?

http://web.math.pmf.unizg.hr/nastava/stat/files/stat-1112-kol2_rjes.pdf

U (a) prvo nađeš MLE za [tex]\theta[/tex], pa ga kvadriraš da dobiš MLE za [tex]\theta^2[/tex].
Uvijek, uz bilo koju distribuciju s konačnim očekivanjem, je [tex]\overline{X}_n[/tex] nepristrani procjenitelj za očekivanje te distribucije. U (b) je zato [tex]\overline{X}_n[/tex] nepristrani procjenitelj za [tex]\frac{1 + \theta}{2}[/tex], tj. [tex]\mathbb{E}_\theta \overline{X}_n = \frac{1 + \theta}{2}[/tex]. Slijedi da je [tex]2 \overline{X}_n - 1[/tex] nepristrani procjenitelj za [tex]\theta[/tex], jer vrijedi [tex]\mathbb{E}_\theta[2 \overline{X}_n + 1] = \theta[/tex].


Hvala! Samo bi mogo još objasniti u 4.18 zad s vježbi b)
http://web.math.pmf.unizg.hr/nastava/stat/files/chap4_novo.pdf

Zašto se za nepristrani procjenitelj uzima n-1/Y a ne n/Y?

Također neznam u zadacima 4.15, 4.16 treba računati MLE za bernulija..
Al ja neznam kak ta funkcija izgleda i onda ne znam riješiti ni jedan od ta dva Ehm?

#91:  Autor/ica: pmli PostPostano: 18:37 pet, 31. 5. 2013
    —
Megy Poe (napisa):
Hvala! Samo bi mogo još objasniti u 4.18 zad s vježbi b)
http://web.math.pmf.unizg.hr/nastava/stat/files/chap4_novo.pdf

Zašto se za nepristrani procjenitelj uzima n-1/Y a ne n/Y?

Vrijedi [tex]\mathbb{E}_\lambda[\frac{Y}{n}] = \frac{1}{\lambda}[/tex], ali iz toga ne možeš zaključiti da je [tex]\mathbb{E}_\lambda[\frac{n}{Y}] = \lambda[/tex] jer se ne radi o linearnoj transformaciji. Mislim da ovdje jednostavno trebaš pogoditi da je rješenje neka konstanta puta [tex]\frac{1}{Y}[/tex] (što ima nekog smisla, jer je MLE tog oblika), pa odrediti tu konstatnu iz uvjeta [tex]\mathbb{E}_\lambda[\frac{C}{Y}] = \lambda[/tex].

Megy Poe (napisa):
Također neznam u zadacima 4.15, 4.16 treba računati MLE za bernulija..
Al ja neznam kak ta funkcija izgleda i onda ne znam riješiti ni jedan od ta dva Ehm?

Najbolje je koristiti izraz [tex]p^x (1 - p)^{1 - x}[/tex] za funkciju gustoće Bernoullijeve sl. var. (pritom [tex]x[/tex] može biti 0 ili 1). U 4.15 koristiš da je očekivanje [tex]p[/tex] i da je varijanca [tex]p (1 - p)[/tex] kad ti se kombinacije tih izraza pojavljuju (kao u (a) dijelu), dok u kompliciranijim slučajevima koristiš [tex]\mathbb{E}[1_A] = \mathbb{P}(A)[/tex] (kao u (b) dijelu).

#92:  Autor/ica: Gost PostPostano: 22:55 pet, 31. 5. 2013
    —
Je li testna statistika u zadnjem zadatku proslogodisnjeg kolokvija (prva grupa) ispadne 2/3 a ne 7/3 kao sto je u rjesenjima?

#93:  Autor/ica: Lafiel PostPostano: 12:54 sub, 1. 6. 2013
    —
pmli (napisa):
Lafiel (napisa):
Kako se rješava zadatak 5.14 (iz zadataka za vježbu na kraju petog poglavlja)?

Kao zadatak 5.6.

Možeš li mi to malo pojasniti, molim te? Zadatak 5.6. rješavali smo uz pretpostavku da su vrijednosti normalno distribuirane i da imaju jednaku varijancu, no nijednu od te dvije pretpostavke nemamo u ovom zadatku. Možemo li obje zanemariti i zašto?

eta: ne trebam nikakvo detaljno objašnjenje, zanima me samo ugrubo zašto je to ok da znam eventualno primijeniti ili napisati u kolokviju Smile

#94:  Autor/ica: pmli PostPostano: 13:28 sub, 1. 6. 2013
    —
Anonymous (napisa):
Je li testna statistika u zadnjem zadatku proslogodisnjeg kolokvija (prva grupa) ispadne 2/3 a ne 7/3 kao sto je u rjesenjima?

Također mi ispada 2/3.

Lafiel (napisa):
Možeš li mi to malo pojasniti, molim te? Zadatak 5.6. rješavali smo uz pretpostavku da su vrijednosti normalno distribuirane i da imaju jednaku varijancu, no nijednu od te dvije pretpostavke nemamo u ovom zadatku. Možemo li obje zanemariti i zašto?

U 5.14 su veliki uzorci, pa će testna statistika imati približno distribuciju kao kad su podaci normalno distribuirani. Jednakost varijance s može provjeriti f-testom, ali to se ne traži u zadatku, pa nije potrebno (samo uzmeš da vrijedi ta pretpostavka). Najbolje pitati na kolokviju profesora/asistenta ako uočiš tako nešto. Osobno, uzeo bih da te pretpostavke vrijede bez ikakve napomene, jer što ćeš inače? Very Happy

#95:  Autor/ica: Lafiel PostPostano: 13:41 sub, 1. 6. 2013
    —
pmli (napisa):
Osobno, uzeo bih da te pretpostavke vrijede bez ikakve napomene, jer što ćeš inače? Very Happy

Pitati na forumu. Wink OK, hvala ti puno! karma++

#96:  Autor/ica: Gost PostPostano: 20:24 sub, 1. 6. 2013
    —
U prvom zadatku prve grupe proslogodisnjeg kolokvija, meni direktnim racunom preko matrica(kako smo radili kod Gauss Markovljevog teorema) ispada da je i B) i C) tocno, tj. da vrijedi jednakost, pa me to malo zbunjuje. Takodjer, postoji li jednostavniji nacin za doci do odgovora?

#97:  Autor/ica: Gost PostPostano: 22:02 sub, 1. 6. 2013
    —
Megy Poe (napisa):
Kako se riješava 3 zadatak pod a i b iz proslogodišnjeg kolokvija?

http://web.math.pmf.unizg.hr/nastava/stat/files/stat-1112-kol2_rjes.pdf


Možeš li raspisati taj zadatak?

#98:  Autor/ica: Gost PostPostano: 8:20 ned, 2. 6. 2013
    —
[quote="pmli"]
Anonymous (napisa):
Je li testna statistika u zadnjem zadatku proslogodisnjeg kolokvija (prva grupa) ispadne 2/3 a ne 7/3 kao sto je u rjesenjima?

Također mi ispada 2/3.

http://web.math.pmf.unizg.hr/nastava/stat/files/stat-1112-kol2_rjes.pdf
kako se postavi uopce taj 6. zadatak?

#99:  Autor/ica: aboll PostPostano: 12:54 ned, 2. 6. 2013
    —
Ja dobivam 7/3 kao što je u rješenjima...(iako sam prvo isto dobila 2/3 Smile)...
Pazite na "crvenih paprika ima točno duplo više od žutih i zelenih zajedno..."

#100:  Autor/ica: Megy Poe PostPostano: 15:59 ned, 2. 6. 2013
    —
Kako se riješava 4.23? Tj kako dobijem Sn..jel meni ispada 8.24 al to očito nevalja jel mi riješenja onda nisu ni približno dobra..

#101:  Autor/ica: Megy Poe PostPostano: 21:28 ned, 2. 6. 2013
    —
komaPMF (napisa):
Odakle da očitam vrijednost ? U zadatku 5.7. http://web.math.pmf.unizg.hr/nastava/stat/files/chap5_novo.pdf je napisana vrijednost 9.20, odakle to?


Vidim da nitko nije odg..jel netko može napisat od kud se to čita?

#102:  Autor/ica: Lafiel PostPostano: 8:07 pon, 3. 6. 2013
    —
Megy Poe (napisa):
komaPMF (napisa):
Odakle da očitam vrijednost ? U zadatku 5.7. http://web.math.pmf.unizg.hr/nastava/stat/files/chap5_novo.pdf je napisana vrijednost 9.20, odakle to?


Vidim da nitko nije odg..jel netko može napisat od kud se to čita?

Mislim da je to bio onaj jedan zadatak koji se nije mogao iščitati iz tablice. Smile Ne znam više 100% je li to taj, ali imali smo jedan zadatak u kojem je bio f-kvantil za kojeg nismo imali tablice, no asistentica je rekla da će na kolokviju naravno doći samo oni za koje tablice imamo (dakle za [tex]\alpha = 0.01, 0.05, 0.1[/tex] i [tex]1-\alpha[/tex]).

edit:
Megy Poe (napisa):
Kako se riješava 4.23? Tj kako dobijem Sn..jel meni ispada 8.24 al to očito nevalja jel mi riješenja onda nisu ni približno dobra..

[tex]s_n[/tex] računa se kao u prvom poglavlju kolegija, Opisna statistika.

[tex]s_n^2 = \frac{1}{n-1}(\sum_{i=1}^{n} x_i^2 - n*\overline{x}^2) = \frac{1}{19}(\sum_{i=1}^{20} x_i^2 - 20*\overline{x}^2) = \frac{1}{19}[(2*70^2 + 3*71^2 + 3*72^2 + 4*73^2 + 4*74^2 + 1*75^2 + 3*76^2) - (20*73^2)] = ... = 3.5789[/tex]

[tex]s_n = \sqrt{3.5789} = 1.8918[/tex]

#103:  Autor/ica: A_je_to PostPostano: 17:43 pon, 3. 6. 2013
    —
http://web.math.pmf.unizg.hr/nastava/stat/files/stat-1112-kol2_rjes.pdf
Može li se u 5. b) zadatku procijeniti interval za beta i na temelju tog intervala zaključiti da/ne odbacujemo hipotezu h0?

#104:  Autor/ica: Megy Poe PostPostano: 18:23 pon, 3. 6. 2013
    —
Lafiel (napisa):
Megy Poe (napisa):
komaPMF (napisa):
Odakle da očitam vrijednost ? U zadatku 5.7. http://web.math.pmf.unizg.hr/nastava/stat/files/chap5_novo.pdf je napisana vrijednost 9.20, odakle to?


Vidim da nitko nije odg..jel netko može napisat od kud se to čita?

Mislim da je to bio onaj jedan zadatak koji se nije mogao iščitati iz tablice. Smile Ne znam više 100% je li to taj, ali imali smo jedan zadatak u kojem je bio f-kvantil za kojeg nismo imali tablice, no asistentica je rekla da će na kolokviju naravno doći samo oni za koje tablice imamo (dakle za [tex]\alpha = 0.01, 0.05, 0.1[/tex] i [tex]1-\alpha[/tex]).

edit:
Megy Poe (napisa):
Kako se riješava 4.23? Tj kako dobijem Sn..jel meni ispada 8.24 al to očito nevalja jel mi riješenja onda nisu ni približno dobra..

[tex]s_n[/tex] računa se kao u prvom poglavlju kolegija, Opisna statistika.

[tex]s_n^2 = \frac{1}{n-1}(\sum_{i=1}^{n} x_i^2 - n*\overline{x}^2) = \frac{1}{19}(\sum_{i=1}^{20} x_i^2 - 20*\overline{x}^2) = \frac{1}{19}[(2*70^2 + 3*71^2 + 3*72^2 + 4*73^2 + 4*74^2 + 1*75^2 + 3*76^2) - (20*73^2)] = ... = 3.5789[/tex]

[tex]s_n = \sqrt{3.5789} = 1.8918[/tex]


Hvala!

Je li netko zna objasniti kako se riješava 6.4 pod c)?

http://web.math.pmf.unizg.hr/nastava/stat/files/chap6_novo.pdf

#105:  Autor/ica: Lafiel PostPostano: 19:25 pon, 3. 6. 2013
    —
Megy Poe (napisa):
Je li netko zna objasniti kako se riješava 6.4 pod c)?

http://web.math.pmf.unizg.hr/nastava/stat/files/chap6_novo.pdf

Ja iskreno ne bih bila znala postaviti zadatak da nije bilo hinta za [tex]H_0[/tex] u rješenjima, a ni ovako nisam sigurna da je točno. Confused No, što sam ja radila:

[tex]H_0: \beta=1.5[/tex]
[tex]H_1: \beta < 1.5[/tex]

Znaš da, ako vrijedi [tex]H_0[/tex], statistika [dtex]\frac{\hat{\beta} - \beta}{\hat{\sigma}\sqrt{\frac{1}{S_{xx}}}}[/dtex]
ima distribuciju t(n-2) (tu istu statistiku koristiš za računanje pouzdanog intervala za [tex]\beta[/tex]).
E sad, tvoj [tex]H_0[/tex] je u ovom slučaju da je [tex]\beta=1.5[/tex], a [tex]\hat{\beta}[/tex] imaš izračunato u podzadatku a) (meni je ispalo [tex]\hat{\beta} = 0.967[/tex]). U zadatku b) si izračunala [tex]\hat{\sigma}[/tex] (kod mene [tex]\sqrt{2.494}[/tex]) i n=15 imaš zadano u zadatku. Sve podatke uvrstiš u statistiku t i dobiješ [tex]t = -2.836 < t_{0.05}(13) = -1.7709[/tex] pa ti t upada u kritično područje, odnosno odbacuješ hipotezu [tex]H_0[/tex] da je [tex]\beta=1.5[/tex].

E sad, možda sam ja TOTALNO zabrijala i to uopće ne ide tako (u tom slučaju bih cijenila da netko kaže kako se to rješava!). Stupanj značajnosti 0.05 sam si recimo proizvoljno uzela, iako vidim u tablicama da bi rezultat ostao isti sve do značajnosti 0.01. Alle Angaben ohne Gewähr. Mr. Green

#106:  Autor/ica: Gost PostPostano: 12:43 uto, 4. 6. 2013
    —
Koju testnu statistiku uzeti u 3.c) http://web.math.pmf.unizg.hr/nastava/stat/files/stat-1112-kol2_rjes.pdf ? Budci da X1,..Xn nisu iz normalne razdiobe koristio sam AN(0,1), ali ne dobivam tocno rjesenje Crying or Very sad

#107:  Autor/ica: Gost PostPostano: 12:48 uto, 4. 6. 2013
    —
tj statistika mi je Z=((Xn-u)/o)*sqrt(n), a razdioba AN(0,1)

#108:  Autor/ica: Megy Poe PostPostano: 15:02 uto, 4. 6. 2013
    —
Anonymous (napisa):
tj statistika mi je Z=((Xn-u)/o)*sqrt(n), a razdioba AN(0,1)


Ja sam koristila T test.. za izračunat očekivanje a znaš je to jednako (a+b)/2, s obzirom da je b zapravo tvoj parametar koji tražiš kad izjednačiš rješenje s (a+b)/2 i izračunaš b dobiješ točno.

#109:  Autor/ica: newone PostPostano: 15:43 uto, 4. 6. 2013
    —
Imam pitanje u vezi zadatka 7.4. iz skripte ,a 133.str...
kad procjenjujemo u eksponencijalnoj distribuciji parametar zanima me kako dobijemo p1,...,p5, odnosno, zasto ih definiramo kao u skripti?

Added after 2 minutes:

i još jedno pitanje Smile
na str 110 u skripti, zad 5.7.
otkud citamo f0.025(4,6) te f0.025(6,4) jer niti u jedno od tablica ne mogu naci dobivene vrijednosti... Rolling Eyes

#110:  Autor/ica: Megy Poe PostPostano: 15:49 uto, 4. 6. 2013
    —
Mi može netko objasniti prosle godine 5. a) zadatak? Naime stavim da je x=vrijeme, y=log (temperatura)..i u računu Sxx i Sxy, sve za x računam normalno a za y tako da prvo logaritmiram..
pa mi je aritmetička sredina od x 10 a od y 1.8245..pa je Sxx=250 i Sxy=-2.74
i beta mi ispadne dobro, al formula za alfu iz onih tablica ja dobijem da je alfa 0.00000000nešto..u svakom slučaju krivo a nije mi jasno šta tu treba onda.


http://web.math.pmf.unizg.hr/nastava/stat/files/stat-1112-kol2_rjes.pdf

#111:  Autor/ica: Lafiel PostPostano: 17:52 uto, 4. 6. 2013
    —
newone (napisa):
i još jedno pitanje Smile
na str 110 u skripti, zad 5.7.
otkud citamo f0.025(4,6) te f0.025(6,4) jer niti u jedno od tablica ne mogu naci dobivene vrijednosti... Rolling Eyes

7 postova iznad tvog imaš odgovor na to pitanje. Smile

newone (napisa):
Imam pitanje u vezi zadatka 7.4. iz skripte ,a 133.str...
kad procjenjujemo u eksponencijalnoj distribuciji parametar zanima me kako dobijemo p1,...,p5, odnosno, zasto ih definiramo kao u skripti?

Vjerojatnosti [tex]p_1, p_2, ..., p_5[/tex] su redom vjerojatnosti da je žarulja svojom duljinom života upala u razrede od 1 do 5 (pri čemu je prvi razred [tex][0, 1000>[/tex] kao u uvjetima zadatka. S obzirom na to da provjeravamo dolazi li naša slučajna varijabla iz eksponencijalne razdiobe, računaš vjerojatnost po funkciji distribucije eksponencijalne slučajne varijable (to je uvjet da vrijedi [tex]H_0[/tex]). Dakle za [tex]p_1[/tex] je to
[tex]p_1 = \mathbb{P}(0\leq X<1000) = \mathbb{P}(X<1000) - \mathbb{P}(X\leq 0) = [\int_0^{1000} \lambda e^{-{\lambda}x}\,dx] - [\int_0^0 \lambda e^{-{\lambda}x}\,dx] = -e^{-{\lambda}x}\Big|_0^{1000} = 1 - e^{-1000\lambda}[/tex]

Analogno za ostale [tex]p_i[/tex]. Primijeti da je svejedno gdje/kad stavljaš [tex]X\leq n[/tex] ili [tex]X < n[/tex] jer je riječ o neprekidnoj slučajnoj varijabli.


Zadnja promjena: Lafiel; 18:08 uto, 4. 6. 2013; ukupno mijenjano 3 put/a.

#112:  Autor/ica: Megy Poe PostPostano: 18:06 uto, 4. 6. 2013
    —
Megy Poe (napisa):
Mi može netko objasniti prosle godine 5. a) zadatak? Naime stavim da je x=vrijeme, y=log (temperatura)..i u računu Sxx i Sxy, sve za x računam normalno a za y tako da prvo logaritmiram..
pa mi je aritmetička sredina od x 10 a od y 1.8245..pa je Sxx=250 i Sxy=-2.74
i beta mi ispadne dobro, al formula za alfu iz onih tablica ja dobijem da je alfa 0.00000000nešto..u svakom slučaju krivo a nije mi jasno šta tu treba onda.


http://web.math.pmf.unizg.hr/nastava/stat/files/stat-1112-kol2_rjes.pdf


uspjela sam dobiti dobro..al sada mi ne ispada b) ni c) dio dobar..
Jel se tu radi test za interval beta?
Ja ne kužim ak se radi od kud im broj -19.7..
a jel se u c rade intervali za očekivanje od Y uz uvjet x=30?
Ako da odkud im ti intervali? Ehm?
Bi netko mogo napisat svoja rješenja za Syy ili SSEjel mi nije jasno u čem bi mi drugom mogla biti greška..Ehm?

#113:  Autor/ica: Gost PostPostano: 19:42 uto, 4. 6. 2013
    —
Kako je dobiven h na ovom 6. zadatku http://web.math.pmf.unizg.hr/nastava/stat/files/stat-1112-kol2_rjes.pdf ?
Znam da se gleda hi kvadrat test i jasno mi je od kuda dobiveni interval. Dobijem da su mi teorijske frekvencije 18 9 9, i kada racunam hi kvadrat test dobijem 2/3, a ne 7/3 Crying or Very sad

#114:  Autor/ica: Gost PostPostano: 19:50 uto, 4. 6. 2013
    —
proslogodisnji 3.c mi ispada [-58.319, -48.881]..ima neko prijedlog gdje bi mogla bit greska? posto je rj <48.9096, 58.2904>
i jel treba u tom zadatku bit z(alfa/2)=1.65?

#115:  Autor/ica: KG PostPostano: 20:40 uto, 4. 6. 2013
    —
Anonymous (napisa):
Kako je dobiven h na ovom 6. zadatku http://web.math.pmf.unizg.hr/nastava/stat/files/stat-1112-kol2_rjes.pdf ?
Znam da se gleda hi kvadrat test i jasno mi je od kuda dobiveni interval. Dobijem da su mi teorijske frekvencije 18 9 9, i kada racunam hi kvadrat test dobijem 2/3, a ne 7/3 Crying or Very sad


Teorijske frekvencije su ti 24 6 6 i onda dobiješ 7/3.

Added after 12 minutes:

Anonymous (napisa):
proslogodisnji 3.c mi ispada [-58.319, -48.881]..ima neko prijedlog gdje bi mogla bit greska? posto je rj <48.9096, 58.2904>
i jel treba u tom zadatku bit z(alfa/2)=1.65?


Ne znam točno kaj radiš krivo , al znam da prvo moraš nać p.i. za očekivanje(zadnja formula u službenom šalabahteru iz pouzdanih intervala) pa onda na taj interval primjeniš formulu iz b), tj to kaj si dobio puta 2 minus 1

#116:  Autor/ica: Gost PostPostano: 22:01 uto, 4. 6. 2013
    —
Anonymous (napisa):
proslogodisnji 3.c mi ispada [-58.319, -48.881]..ima neko prijedlog gdje bi mogla bit greska? posto je rj <48.9096, 58.2904>
i jel treba u tom zadatku bit z(alfa/2)=1.65?


Ne znam točno kaj radiš krivo , al znam da prvo moraš nać p.i. za očekivanje(zadnja formula u službenom šalabahteru iz pouzdanih intervala) pa onda na taj interval primjeniš formulu iz b), tj to kaj si dobio puta 2 minus 1[/quote]

ipak je dobro, minus sam negdje pogubila Ehm?
nego, zasto je rjesenje otvoreni interval, a ne zatvoreni?

#117:  Autor/ica: Megy Poe PostPostano: 22:19 uto, 4. 6. 2013
    —
Lafiel (napisa):
newone (napisa):
i još jedno pitanje Smile
na str 110 u skripti, zad 5.7.
otkud citamo f0.025(4,6) te f0.025(6,4) jer niti u jedno od tablica ne mogu naci dobivene vrijednosti... Rolling Eyes

7 postova iznad tvog imaš odgovor na to pitanje. Smile

newone (napisa):
Imam pitanje u vezi zadatka 7.4. iz skripte ,a 133.str...
kad procjenjujemo u eksponencijalnoj distribuciji parametar zanima me kako dobijemo p1,...,p5, odnosno, zasto ih definiramo kao u skripti?

Vjerojatnosti [tex]p_1, p_2, ..., p_5[/tex] su redom vjerojatnosti da je žarulja svojom duljinom života upala u razrede od 1 do 5 (pri čemu je prvi razred [tex][0, 1000>[/tex] kao u uvjetima zadatka. S obzirom na to da provjeravamo dolazi li naša slučajna varijabla iz eksponencijalne razdiobe, računaš vjerojatnost po funkciji distribucije eksponencijalne slučajne varijable (to je uvjet da vrijedi [tex]H_0[/tex]). Dakle za [tex]p_1[/tex] je to
[tex]p_1 = \mathbb{P}(0\leq X<1000) = \mathbb{P}(X<1000) - \mathbb{P}(X\leq 0) = [\int_0^{1000} \lambda e^{-{\lambda}x}\,dx] - [\int_0^0 \lambda e^{-{\lambda}x}\,dx] = -e^{-{\lambda}x}\Big|_0^{1000} = 1 - e^{-1000\lambda}[/tex]

Analogno za ostale [tex]p_i[/tex]. Primijeti da je svejedno gdje/kad stavljaš [tex]X\leq n[/tex] ili [tex]X < n[/tex] jer je riječ o neprekidnoj slučajnoj varijabli.


A odkud u tom zadatku kod funkcije vjerodostojnosti ovaj broj e^-129000lambda?

#118:  Autor/ica: Gost PostPostano: 22:22 uto, 4. 6. 2013
    —
http://web.math.pmf.unizg.hr/nastava/stat/files/stat-1011-kol2.pdf

jel moze netko pomoci oko 3. b), kako postaviti i koji test koristiti? hvala unaprijed

#119:  Autor/ica: Lafiel PostPostano: 22:40 uto, 4. 6. 2013
    —
Megy Poe (napisa):
A odkud u tom zadatku kod funkcije vjerodostojnosti ovaj broj e^-129000lambda?

Kad deriviraš funkciju
[tex]l(\lambda) = 203 ln(1-e^{-1000\lambda}) - 129000\lambda[/tex] dobiješ
[tex]l'(\lambda) = 203\frac{1}{1-e^{-1000\lambda}}(1000e^{-1000\lambda}) - 129000[/tex]

Tražiš maksimum:
[tex]203\frac{1}{1-e^{-1000\lambda}}(1000-e^{-1000\lambda}) - 129000 = 0[/tex]

Pomnožiš s [tex](1- e^{-1000\lambda})[/tex] ([tex]\lambda > 0[/tex] pa to smiješ učiniti), središ i dobiješ rješenje iz skripte.

edit: sori, sad sam skužila da si vjerojatno mislila na nešto drugo, čekaj da raspišem Smile


Funkcija vjerodostojnosti je, kao što piše u skripti, [tex]L(\lambda) = \prod_{i=1}^5 p_i^{N_i} = (1- e^{-1000\lambda})^{N_1 + N_2 + N_3 + N_4}e^{(-1000N_2 - 2000N_3-3000N_4-4000N_5)\lambda}[/tex]

U [tex]p_1, p_2, p_3, p_4[/tex] se pojavljuje član [tex](1- e^{-1000\lambda})[/tex] (u svakom p po jedanput) pa onda njega imaš na tu potenciju koja je gore. Član [tex]e^{nešto*\lambda}[/tex] (samostalno) se pojavljuje u [tex]p_2[/tex] do [tex]p_5[/tex], svaki sa svojim "nešto", zbog toga ovaj drugi faktor. Uvrstiš svaki [tex]N_i[/tex] i dobiješ 129000.

#120:  Autor/ica: Megy Poe PostPostano: 23:16 uto, 4. 6. 2013
    —
Anonymous (napisa):
http://web.math.pmf.unizg.hr/nastava/stat/files/stat-1011-kol2.pdf

jel moze netko pomoci oko 3. b), kako postaviti i koji test koristiti? hvala unaprijed


Ja mislim da to ide slično kao 5.8..samo uzmeš za p=0.30.

#121:  Autor/ica: Gost PostPostano: 21:04 sub, 15. 6. 2013
    —
Kako se rjesavavaju ovogodisnji kolokvij http://web.math.pmf.unizg.hr/nastava/stat/files/stat-1213-kol2_rj.pdf:

ZAD 1 objasnjenje
ZAD 2 - p vrijednost?
ZAD 3 - b)

#122:  Autor/ica: Gost PostPostano: 18:30 uto, 18. 6. 2013
    —
Kako skuzimo da li koristimo X2 test o pripadnosti distribuciji ili Smirnovljev test?

Da li se opce trebamo uciti Smirnovljev i testove o nezavisnosti i homogenosti jer kolko vidim uopce ne dolaze?

#123:  Autor/ica: Lafiel PostPostano: 18:40 uto, 18. 6. 2013
    —
[tex]\chi^2[/tex] test koristiš za ispitivanje pripada li slučajna varijabla nekoj diskretnoj razdiobi, Kolmogorov-Smirnovljev test je za testiranje pripadnosti neprekidnoj razdiobi.

Asistentica je naglasila na vježbama da test nezavisnosti i(li) homogenosti vrlo lako može doći u kolokviju, pa onda pretpostavljam i na popravnom. Smile

#124:  Autor/ica: Megy Poe PostPostano: 18:41 uto, 18. 6. 2013
    —
Anonymous (napisa):
Kako skuzimo da li koristimo X2 test o pripadnosti distribuciji ili Smirnovljev test?

Da li se opce trebamo uciti Smirnovljev i testove o nezavisnosti i homogenosti jer kolko vidim uopce ne dolaze?


Smirnovljev je za konkretne neprekidne, dok je x2 za diskretne..

Test homogenosti je bio na drugom kolokviju zadnji zadatak ove godine.

#125:  Autor/ica: Lafiel PostPostano: 21:01 uto, 18. 6. 2013
    —
Megy Poe (napisa):
Test homogenosti je bio na drugom kolokviju zadnji zadatak ove godine.

Zapravo nije, ja sam se isto začudila da je Gost zaista u pravu, nije ih bilo ni ove, ni prošle godine na drugom kolokviju. Zadnji zadatak na ovogodišnjem drugom kolokviju bio je [tex]\chi^2[/tex] test pripadnosti distribuciji zadanoj u zadatku. Smile

Anonymous (napisa):
Kako se rjesavavaju ovogodisnji kolokvij http://web.math.pmf.unizg.hr/nastava/stat/files/stat-1213-kol2_rj.pdf:

ZAD 1 objasnjenje
ZAD 2 - p vrijednost?
ZAD 3 - b)

Mogu ti pomoći samo s p-vrijednosti, a i to nisam baš sigurna oko načina rješavanja jer sam na kolokviju poprilično improvizirala. (dobila sam i bodove na tome, da ne ispadne da lupetam skroz bezveze Mr. Green )

Dakle imaš slučajni uzorak iz normalne razdiobe s poznatim [tex]\sigma = 5[/tex] i nepoznatim očekivanjem [tex]\mu[/tex], a pouzdani interval ti je zadan. U tablicama imaš formulu za računanje pouzdanog intervala za [tex]\mu[/tex] s tim uvjetima, preko statistike [tex]Z=\frac{\overline{X}-\mu}{\sigma}\sqrt{n}[/tex]. Dakle da se od tebe traži da nađeš pouzdani interval, računao bi na sljedeći način:

[tex]\mathbb{P}[-z_{0.025} \leq Z \leq z_{0.025} ] = 0.95[/tex] (dalje izostavljam vjerojatnost, pišem samo nejednakost)
[tex]-1.96 \leq Z \leq 1.96[/tex]
[tex]-1.96 \leq \frac{\overline{X}-\mu}{\sigma}\sqrt{n} \leq 1.96[/tex]
[tex]\frac{-1.96\sigma}{\sqrt{n}} -\overline{X} \leq -\mu \leq \frac{1.96\sigma}{\sqrt{n}} -\overline{X}[/tex]
[tex]\frac{1.96\sigma}{\sqrt{n}} +\overline{X} \geq \mu \geq \frac{-1.96\sigma}{\sqrt{n}} +\overline{X}[/tex]

Iz zadatka znaš da je [tex]\mu \in [7.04,9.00][/tex] što znači da ti je

[tex]\frac{-1.96\sigma}{\sqrt{n}} +\overline{X}= 7.04[/tex] i
[tex]\frac{1.96\sigma}{\sqrt{n}} +\overline{X} = 9[/tex]

Imaš sve podatke osim [tex]\overline{X}[/tex] pa iz bilo koje od gornje dvije jednadžbe dobiješ [tex]\overline{x}=8.02[/tex]

E sad, za testiranje hipoteze [tex]H_0: \mu = 7.5[/tex] naspram zadane [tex]H_1[/tex] lako dobiješ statistiku Z (ista kao i gore), uvrštavanjem svih podataka dobiješ [tex]z=\frac{8.02-7.5}{5}*10 = 1.04[/tex]. S obzirom na to da ti je kritično područje [tex]C = (-\infty,-1.96] \cup [1.96, +\infty)[/tex], vidiš da z NE upada u kritično područje te da zbog toga ne odbacuješ [tex]H_0[/tex].
Da bi odbacio [tex]H_0[/tex], z bi ti morao biti [tex]\in C[/tex]. Dakle tražiš [tex]1.04 \geq z_{\alpha/2}[/tex], najveći takav [tex]z_{\alpha/2}[/tex] je upravo 1.04. Vidiš u tablici za normalnu distribuciju da je [tex]\Phi(1.04) = 0.8508[/tex] tj. [tex]\alpha/2 = 1-0.8508 = 0.1492[/tex] pa je najmanji takav [tex]\alpha[/tex] (tj. tražena p-vrijednost) jednaka [tex]0.2984[/tex].

#126:  Autor/ica: Gost PostPostano: 8:46 sri, 19. 6. 2013
    —
Hvala Lafiel!!!

Moze li jos netko rjesiti ovaj s procjenom parametra. Znam da se treba racunati po definiciji no rjesenje mi ne dolazi kao u njihovim rjesenjima Embarassed

#127:  Autor/ica: Silenoz PostPostano: 18:23 pet, 21. 2. 2014
    —
Ima li neko tko je već slušao ovaj kolegij volje ovo riješiti uz kratka objašnjenja, bio bih zahvalan:


#128:  Autor/ica: Gost PostPostano: 0:21 uto, 22. 4. 2014
    —
Ima li koja dobra duša koja bi bila voljna raspisati 4. zadatak s prošlogodišnjeg kolokvija? http://web.math.pmf.unizg.hr/nastava/stat/files/stat-1213-kol1_rjes.pdf

#129:  Autor/ica: Gost PostPostano: 11:25 pon, 16. 6. 2014
    —
Moze pomoc s 3 zadatkom pod b? Kako se uopce traze nepristrani procjenitelji?
http://web.math.pmf.unizg.hr/nastava/stat/files/stat-1213-kol2.pdf

#130:  Autor/ica: kiara PostPostano: 12:14 uto, 17. 6. 2014
    —
Anonymous (napisa):
Moze pomoc s 3 zadatkom pod b? Kako se uopce traze nepristrani procjenitelji?
http://web.math.pmf.unizg.hr/nastava/stat/files/stat-1213-kol2.pdf


Xn(srednja) je nepristran procjenitelj za ocekivanje,a Sn^2 za varijancu,tako da provjeris koje je ocekivanje E(Xn(srednja)),u ovom zadatku ti ispada E(X50(srednja))=(E(X1)+...+E(X50))/50=50(p+1/3)/50=p+1/3. Znaci da je za p nepristran procjenitelj Xn(srednja)-1/3 (jer E(Xn(srednja))-1/3=E(Xn(srednja)-1/3))

#131:  Autor/ica: sasha.f PostPostano: 16:59 uto, 17. 6. 2014
    —
http://web.math.pmf.unizg.hr/nastava/stat/files/stat-1213-kol2_rj.pdf

3. zadatak koliki je Sn, ne ispada mi dobro Ehm?
4. zadatak, mogu li koristiti drugu testnu statistiku iz formula, sa Sd?
5. zadatak, pod b) koji test treba koristiti?

Hvala!

#132:  Autor/ica: kiara PostPostano: 23:43 uto, 17. 6. 2014
    —
sasha.f (napisa):
http://web.math.pmf.unizg.hr/nastava/stat/files/stat-1213-kol2_rj.pdf

3. zadatak koliki je Sn, ne ispada mi dobro Ehm?
4. zadatak, mogu li koristiti drugu testnu statistiku iz formula, sa Sd?
5. zadatak, pod b) koji test treba koristiti?

Hvala!


3.Korijen iz 0.622,racunas po onoj formuli suma kroz n-1.
4.Koristis testnu statistiku F=S1^2/S2^2
5.Koristis studentovu

#133:  Autor/ica: Gost PostPostano: 10:07 pon, 25. 8. 2014
    —
Jel mi može netko objasniti 3. zadatak sa ovogodišnjeg drugog kolokvija? Hvala

#134:  Autor/ica: Gost PostPostano: 1:02 pon, 1. 9. 2014
    —
kako riješiti iz vježbi zadatak 4.18 b) i c) ?

#135:  Autor/ica: Bojanka PostPostano: 11:29 uto, 18. 11. 2014
    —
U kutiji imamo 5 crvenih i 7 plavih kuglica. Izvlacimo jednu i stavljamo ju sa strane, pa zatim izvlacimo jos jednu. Ako znamo da je druga izvucena kuglica crvena, koja je vjerojatnost da je prva takoder bila crvena?

#136:  Autor/ica: Gost PostPostano: 12:02 pet, 2. 9. 2016
    —
Zoran (napisa):
Megy Poe (napisa):
Anonymous (napisa):
http://web.math.pmf.unizg.hr/nastava/stat/files/stat-1112-kol1_rj.pdf

moze li netko raspisati 4. pod b) molim vas Confused


Ja to nisam prek raspisivanja već znaš da su X i Y pozitivne pa ako je z manji od nula bit će 0,


Ovo mi je jasno...

Citat:
također da X/(X+Y) može biti samo između 0 i 1..pa ako je z veće od 1 to je 1..


i ovo mi je jasno...

ali kako dobiješ da je za [tex]z \in \langle 0,1 \rangle[/tex] baš [tex]F_Z (z) = z[/tex] ?

Može li se na neki drugi način doći do toga, npr. raspisivanjem?

Hvala Smile


i meni ovo nije jasno

#137:  Autor/ica: ibiocic PostPostano: 18:19 pet, 2. 9. 2016
    —

Nadam se da će pomoći. (Račun vrijedi za z između 0 i 1.)

#138:  Autor/ica: Gost PostPostano: 11:52 sub, 3. 9. 2016
    —
jel zna tko 6. iz 2013. 1.kol?

#139:  Autor/ica: math_student PostPostano: 16:49 ned, 4. 9. 2016
    —
Ovdje je rješenje s postupkom: https://we.tl/18SG7oBZyq

#140:  Autor/ica: Gost PostPostano: 18:42 ned, 4. 9. 2016
    —
hvala!!

#141:  Autor/ica: Gost PostPostano: 8:20 pon, 5. 9. 2016
    —
Neka je slucajna varijabla X uniformno distribuirana na skupu [−2, 2] i nezavisna
od Y ∼ N (0, 4). Izracunajte P(X < Y ).

Rjesenje je 1/2.

Moze netko raspisati postupak ja uporno ne dobivam 1/2.



Forum@DeGiorgi -> Statistika


output generated using printer-friendly topic mod. Vremenska zona: GMT + 01:00.

Stranica 1 / 1.

Powered by phpBB © 2001,2002 phpBB Group
Theme created by Vjacheslav Trushkin