Ogledalo
Select messages from
# through # FAQ
[/[Print]\]

Forum@DeGiorgi -> Biseri

#1: Ogledalo Autor/ica: krcko PostPostano: 15:20 čet, 18. 1. 2007
    —
Zasto ogledalo okrece lijevo-desno, a ne gore-dolje?

Pitanje je staro i otrcano, ali nemojte odmah guglat nego izmislite vlastitu ludu teoriju.

#2: Re: Ogledalo Autor/ica: Ante PostPostano: 16:58 čet, 18. 1. 2007
    —
krcko (napisa):

Sta stvarno? Think

#3:  Autor/ica: Martinab PostPostano: 18:10 čet, 18. 1. 2007
    —
Woooow!!! Shocked

A kaj se desi ak lezis na boku pred ogledalom?

#4:  Autor/ica: MBLokacija: Molvice PostPostano: 18:37 čet, 18. 1. 2007
    —
ko kaze da ogledalo izokrece? kaj nije da fotografije (ili slike) izokrecu Very Happy

@Martinab: jesi ti to gledala annie hall neki dan?

Alvy Singer: I'm so tired of spending evenings making fake insights with people who work for "Dysentery."
Robin: "Commentary."
Alvy Singer: Oh really? I had heard that "Commentary" and "Dissent" had merged and formed "Dysentery."

#5:  Autor/ica: Ante PostPostano: 18:54 čet, 18. 1. 2007
    —
Martinab (napisa):
A kaj se desi ak lezis na boku pred ogledalom?

Visak tjelesnih masnoca se prelije na jednu stranu, pa jos bolje primjetis taj fenomen. Razz

#6:  Autor/ica: krcko PostPostano: 19:26 čet, 18. 1. 2007
    —
Ne valja vam nacin razmisljanja. Taj fenomen nema nikakve veze s gravitacijom, mozete si zamisliti da se ogledalo i onaj koji se u njemu ogledava nalazi u svemirskom brodu (to ce ujedno ravnomjerno rasporediti tjelesne masnoce).

Bitan je jedino relativni polozaj promatraca i ogledala. Prema tome, ako se legnes na bok pred ogledalo desit ce se isto kao da ogledalo zarotiras za 90 stupnjeva u suprotnom smjeru: i dalje ce izokretati lijevo-desno.

#7:  Autor/ica: Martinab PostPostano: 19:27 čet, 18. 1. 2007
    —
Ja nemam... viska... tjelesnih... MASNOCA!!!!




Ispricavam se. Kao sto znate, imam laringirits pa ne mogu vikat uzivo, a moram negdje.


Off-topic
@MB: Da, inace, imala sam i drugih sjajnih ideja za sig, ali nisam mislila da bi bile primjerene za jednog moderatora na degiorgiju Wink

A sam svi odmah natrag na temu!! Read the rules, please!

#8:  Autor/ica: krcko PostPostano: 19:34 čet, 18. 1. 2007
    —
Martinab (napisa):
Ja nemam... viska... tjelesnih... MASNOCA!!!!


Ma naravno, Pericius je govorio hipoteticno. Na svemirskom brodu se ne bi ni primijetilo. Sutrasnje vjezbe se otkazuju jer moram hitro emigrirat u juznu ameriku.

#9:  Autor/ica: Ante PostPostano: 19:46 čet, 18. 1. 2007
    —
Ogledalo u kojoj ravnini? U odnosu na sta? Okrece sta? Sliku na roznici? Mentalnu sliku? Prozirnu foliju prislonis na ogledalo - ma ne okrece se nista.
Pitanje je toliko neprecizno da nije ni cudo da nitko nema definitivan odgovor.

krcko (napisa):
Na svemirskom brodu se ne bi ni primijetilo.

Na svemirskom brodu valjda ima zraka ⇒ i zvuka. Wobble, wobble, wobble... Very Happy

#10:  Autor/ica: vsegoLokacija: /sbin/init PostPostano: 19:48 čet, 18. 1. 2007
    —
krcko (napisa):
Sutrasnje vjezbe se otkazuju jer moram hitro emigrirat u juznu ameriku.


Da si rekao "na mracnu stranu Mjeseca", jos bi imao sanse za prezivjeti, ali ovako... R.I.P.

Sve to ovisi o definiciji "viska"... pardon, "ogledala". Angel

Krcko, mogu i ja s tobom u emigraciju? Anxious

Mene nesto drugo zanima: kad se razbije ogledalo i onda se gledate u njemu, i sami izgledate razbijeno. Eh? No, sto ako se vi sami razbijete i idete se gledati u razbijenom ogledalu... da li cete izgledati slijepljeno? Think

Nemojte mi reci da sam probam; nemam para za razbijanje ogledala. Razz

#11:  Autor/ica: Martinab PostPostano: 19:53 čet, 18. 1. 2007
    —
Shocked

Kad umrem od anoreksije uzrokovane ovom traumom, Krcko i Pericius ce me imat na savjesti. Dolazit cu im kao duh svaki dan; randomno palit i gasit svjetla po kuci, mjesnjat temperaturu vode dok se tusiraju, i ostavljat plin upaljen (to sam jucer vidla u Mediju).

I da, Vsego ima pravo: nije Juzna Amerika dovoljno daleko!! Twisted Evil

#12:  Autor/ica: Martinab PostPostano: 19:59 čet, 18. 1. 2007
    —
@vsego: Razbijes ogledalo, odmah aktiviras onih 7 godina nesrece koje si time dobio, popiknes se negdje i razbijes sebe pa probas.

#13:  Autor/ica: bnikolaLokacija: Ri-Zg PostPostano: 21:33 čet, 18. 1. 2007
    —
Martinab (napisa):
Ja nemam... viska... tjelesnih... MASNOCA!!!!


Imas ona ogledala koja smanjuju sliku ili horizontalno ili vertikalno! Mozes si nabaviti jedno takvo koje smanjuje, samo pazi kako ga okrenes da ne bi krive dimenzije smanjilo! Blaeh!

@krcko i vsego: gdje i kad polijecemo?

#14:  Autor/ica: Martinab PostPostano: 21:37 čet, 18. 1. 2007
    —
Vidim da cu morat ko odredeni useri pred par godina; kiselinu u pistolj za vodu pa pucat po faksu. Samo ce mi, kako epidemija vrijedanja Martineb izgleda da napreduje, trebati ne vodeni pistolj nego top. Ili vodeni VBR.

#15:  Autor/ica: vsegoLokacija: /sbin/init PostPostano: 22:04 čet, 18. 1. 2007
    —
Nadam se da nece sada i Steel uletjeti s nekom doskocicom, jer ce Forum ostati bez administratora. Sad

Ajmo se mi radije baviti ogledalima; ona su (cak i razbijena!) manje opasna od cijenjene kolegice Martineb. Lizalica Da ne bi bilo greske u shvacanju smajlija: ovaj s lizalicom sam stavio zbog ulizivanja u prethodnoj recenici Reklamiram neku zubnu pastu

Sto ogledalo vidi kad se gleda u ogledalu? Think


Zadnja promjena: vsego; 23:32 čet, 18. 1. 2007; ukupno mijenjano 1 put.

#16:  Autor/ica: bnikolaLokacija: Ri-Zg PostPostano: 22:12 čet, 18. 1. 2007
    —
vsego (napisa):
Nadam se da nece sada i Steel uletjeti s nekom doskocicom, jer ce Forum ostati bez administratora. Sad


Tebe ce Martina puno lakse dohvatiti nego mene, tako da se ne brinem! Blaeh!

vsego (napisa):
Sto ogledalo vidi kad se gleda u ogledalu? Think

Puno manjih ogledala?

#17:  Autor/ica: SickJediLokacija: Esperantija PostPostano: 22:22 čet, 18. 1. 2007
    —
Ogledalo, kao savrsena metamorfoloska jedinka vidi vidjenje, sto je logicna hipotenuza tog sindroma, ali kao sto vatrogasci kazu nema rostilja bez pive tako nema ni ogledala bez odraza, a ono odrazava mikromolekularnu strukturu svemira.

Daklem, odraz u ogledalu je vrlo odrazit, neovisno o gravitaciji, vakumu i masnocama.

Luckast

#18:  Autor/ica: Martinab PostPostano: 23:15 čet, 18. 1. 2007
    —
vsego (napisa):

Ajmo se mi radije baviti ogledalima; ona su (cak i razbijena!) manje opasna od cijenjene kolegice Balagovic.


Vsego!!! Sad si otkrio tko sam svima na forumu! Shocked

#19:  Autor/ica: vsegoLokacija: /sbin/init PostPostano: 23:33 čet, 18. 1. 2007
    —
Sorry. Embarassed Evo, editirah svoj post... #Silly

Nitko ne odgovara Krcku i meni na duboka pitanja... Very sad

#20:  Autor/ica: C PostPostano: 23:54 čet, 18. 1. 2007
    —
Samim time što gledamo ogledalo, naše "naprijed" (gdje su nam oke) sučeljava "naprijed" ogledala (refleksivnu površinu), tj. kut između naših "naprijed" je ispružen. Kako je "lijevo" 90 stupnjeva u pozitivnom smjeru od "naprijed" po definiciji, i "desno" analogno u suprotnom smjeru, naše "lijevo" , i "desno" od ogledala se nalazi u istom smjeru. "Gore" od bilo čega je uvijek u smjeru stropa (ili neba), bez obzira kako smo okrenuti mi ili ogledalo.

Razlika je u tome što "lijevo" i "desno" označavaju razne dijelove prostora, ovisno o rotaciji objekta koji promatra, a "gore" i "dolje" je uvijek isto..

Jel dobim neku nagradu Laughing ?

#21:  Autor/ica: Martinab PostPostano: 1:59 pet, 19. 1. 2007
    —
A kaj ak si 2 dimenzionalno bice i dodes do ogledala u 2 dim svijetu? Kaj ti ono zamijeni, ako ista?

A 4- dim? Oni imaju gore-dolje, lijevo-desno, napred-natrag, i jos jedan smjer. Sto od toga zamijeni jednom 4-d bicu njegovo 4-d ogledalo? (zaapravo, 3d, jer je "plosnato" u 4d svijetu)

#22:  Autor/ica: krcko PostPostano: 9:26 pet, 19. 1. 2007
    —
Pericius (napisa):
Ogledalo u kojoj ravnini? U odnosu na sta? Okrece sta? Sliku na roznici? Mentalnu sliku? Prozirnu foliju prislonis na ogledalo - ma ne okrece se nista.
Pitanje je toliko neprecizno da nije ni cudo da nitko nema definitivan odgovor.


Kao fizicar trebao bi vjestije baratati poludefiniranim pojmovima. Osim toga kvaris zabavu, nije cilj opovrgnuti nego objasniti Wink

C (napisa):
Samim time što gledamo ogledalo, naše "naprijed" (gdje su nam oke) sučeljava "naprijed" ogledala (refleksivnu površinu), tj. kut između naših "naprijed" je ispružen. Kako je "lijevo" 90 stupnjeva u pozitivnom smjeru od "naprijed" po definiciji, i "desno" analogno u suprotnom smjeru, naše "lijevo" , i "desno" od ogledala se nalazi u istom smjeru. "Gore" od bilo čega je uvijek u smjeru stropa (ili neba), bez obzira kako smo okrenuti mi ili ogledalo.

Razlika je u tome što "lijevo" i "desno" označavaju razne dijelove prostora, ovisno o rotaciji objekta koji promatra, a "gore" i "dolje" je uvijek isto..

Jel dobim neku nagradu Laughing ?


Eh?

Ja imam madez na lijevoj strani lica, a onaj neobrijani koji me svakog jutra gleda iz ogledala na desnoj. O tome ovdje govorimo. Nis od nagrade.

Martinab (napisa):
A 4- dim? Oni imaju gore-dolje, lijevo-desno, napred-natrag, i jos jedan smjer. Sto od toga zamijeni jednom 4-d bicu njegovo 4-d ogledalo? (zaapravo, 3d, jer je "plosnato" u 4d svijetu)


Gle fakat. Cijeli nas 3D svemir mozda je odraz u ogledalu koje reflektira svjetlo u 4. smjeru kojeg nismo svjesni... Martina, mozes mirno spavati. U cetverodimenzionalnom svjetu si jako "tanka"
Kidam nalijevo

#23:  Autor/ica: Martinab PostPostano: 10:51 pet, 19. 1. 2007
    —
Zli Krcko (napisa):
Martina, mozes mirno spavati. U cetverodimenzionalnom svjetu si jako "tanka"


Znam... Ali zato u 2D uopce ne stanem zbog debljine...

Krcko (napisa):
Ja imam madez na lijevoj strani lica, a onaj neobrijani koji me svakog jutra gleda iz ogledala na desnoj. O tome ovdje govorimo.


Gle: ogledalo nesto mijenja, to je ziher. Uzmes standardnu ortonormiranu DESNO ORJENTIRANU bazu u R³ pod truku; dosetas s njom do ogledala a kad tamo CAP! Tip u ogledalu drzi lijevo orjentiranu. I sad je pitanje zasto je ogledalo okrenulo bas onaj vektor lijevo-desno, kad je teoretski moglo okrenuti bilo koji od ta tri i opet dobiti lijevu bazu. Uopce ne mislim da je pitanje neprecizno.

#24:  Autor/ica: Ante PostPostano: 10:55 pet, 19. 1. 2007
    —
krcko (napisa):
(...) nije cilj opovrgnuti nego objasniti (...)

But so much more fun! Btw, opovrgavanje je oblik objasnjavanja, analogno ka sta je destrukcija oblik kreacije.
(Ja kvarim zabavu? Pih! Mozda topic...)

Mislia san da je jasno iz mojeg prvog posta. Ali evo jos jedan argument. Gore-dolje poprilicno izgleda kao dolje-gore, jel' da?

A tu je izokrenuto sve sta se dalo izokrenit:

Ponder that for a while...

#25:  Autor/ica: krcko PostPostano: 12:38 pet, 19. 1. 2007
    —
Pericius (napisa):
A tu je izokrenuto sve sta se dalo izokrenit


Not quite...


#26:  Autor/ica: Ante PostPostano: 14:17 pet, 19. 1. 2007
    —
krcko (napisa):
Not quite...

Ne, ipak mislim da su sve verzije i na originalnoj slici. Osim mozda "Zli krcko" verzije, ali to je samo u martininoj glavi. Smile

#27:  Autor/ica: krcko PostPostano: 14:58 pet, 19. 1. 2007
    —
Pericius (napisa):
Mislia san da je jasno iz mojeg prvog posta. Ali evo jos jedan argument. Gore-dolje poprilicno izgleda kao dolje-gore, jel' da?


Ajd pogledaj samog sebe u ogledalu, a ne planinu. Okrenut ce te lijevo-desno cak i kad ogledalo postavis horizontalno. Ne pomaze ni dubljenje na glavi, probao sam.

#28:  Autor/ica: mdokoLokacija: Heriot-Watt University, Edinburgh PostPostano: 15:14 pet, 19. 1. 2007
    —
krcko (napisa):

Ajd pogledaj samog sebe u ogledalu, a ne planinu. Okrenut ce te lijevo-desno cak i kad ogledalo postavis horizontalno. Ne pomaze ni dubljenje na glavi, probao sam.

Meni se cini da uopce nije stvar u ogledalu, nego u mehanizmu kojim mi gledamo.

#29:  Autor/ica: BlockflöteLokacija: Zg PostPostano: 15:32 pet, 19. 1. 2007
    —
Pa ogledalo ne okreće Confused Reflektira točno na onoj strani na kojoj je Think

#30:  Autor/ica: Martinab PostPostano: 16:08 pet, 19. 1. 2007
    —
Cinjenica: ogledalo prebacuje desno orjentiranu bazu u 3d u lijevo orjentiranu. I isto bi bilo da imamo jedno oko, ili dva oka jedno iznad drugog.

#31:  Autor/ica: Ante PostPostano: 16:25 pet, 19. 1. 2007
    —
Blockflöte (parafrazirano) (napisa):
Ogledalo ne okreće niti prebacuje - ono reflektira.

Tocno tako. Nije vam ovo Carroll pod psihoaktivnim drogama, vec samo jako glatka povrsina. (Btw, bit ce mi zanimljivo slusat interpretacije pitanja, vise nego odgovore, unatoc tome sta vi tvrdite da je pitanje jednoznacno.)

Ali, gotta play the game... Ludu teoriju, velis? Hmm. Amo onda ovako.
Ogledalo, ako ga gledamo, ne vidi, te ne moze reflektirati nasu pozadinu (na srecu nekih forumasha Very Happy ). Dakle, mi ne znamo da li je slika konveksna ili konkavna. Neka se npr. sfera (svjesna, i sa nevidljivim okom aproksimiranim materijalnom tockom Razz) gleda u ogledalu. Ona nema blage da li gleda sferu (odnosno, polovicu sfere, jer ne vidi ostatak) ili mozda pak suplju hemisferu. Amo, za promjenu, pretpostavit da gleda ovo drugo (equally as plausible). Tada se lijevo-desno uopce nije promijenilo, vec samo konveksnost/konkavnost reflektirane povrsine.

Dovoljno ludo?

Plesuca krava

#32:  Autor/ica: mdokoLokacija: Heriot-Watt University, Edinburgh PostPostano: 17:26 pet, 19. 1. 2007
    —
Ono sto ogledalo radi je zrcaljenje s obzirom na ravninu, a kad imamo zrcaljene s obzirom na ravninu, onda je jedini vektor koji se mijenja onaj 'naprijed-nazad'. Radi toga mi u ogledalu vidimo nekoga tko je okrenut prema nama, a nasa lijeva strana se preslikava u njegovu desnu radi toga sto _nasa_ lijeva strana mora ostati s _nase_ lijeve strane i u ogledalu (jer se vektor 'lijevo-desno' ne mijenja). To je desna strana lika u ogledalu, jer je njegovo 'naprijed' nase 'natrag'.

Ukratko: neka je dvodimenzionalni potprostor trodimenzionalnog unitarnog prostora . Neka je njegova ortonormirana baza takva da su . Tada matrica zrcaljenja s obzirom na potprostor u gore spomenutoj bazi glasi:

Cool


Krcko, jesam pogodio?

#33:  Autor/ica: Ante PostPostano: 17:40 pet, 19. 1. 2007
    —
@mdoko:
Neka imas (jednostavnosti radi):
    A → tocka A
    B → tocka B
    O → ogledalo velicine tocke
A, B i ogledalo su kolinearni. Kod tebe se dogadja ovo:
    A
    B

    O

    B
    A
Ali to se ocito ne dogadja, vec:
    A
    B

    O

    B
jer se A uopce ne vidi u ogledalu.

Ili san nesto krivo svatia? (Jako moguce, pa pojasni ako jesam.)

#34:  Autor/ica: vsegoLokacija: /sbin/init PostPostano: 20:24 pet, 19. 1. 2007
    —
To sto ti nesto ne vidis, ne znaci da to nesto nije tamo. Blaeh! with hat

#35:  Autor/ica: Ante PostPostano: 20:37 pet, 19. 1. 2007
    —
vsego (napisa):
To sto ti nesto ne vidis, ne znaci da to nesto nije tamo. Blaeh! with hat

Daleko od ociju, daleko od srca. Blaeh! with hat

Ma meni dosta za veceras. Iden negdi slusat Waitsa i sve sta ide uz to (a night NOT to remember).

Let me fall out of the window with confetti in my hair
Deal out Jacks or Better on a blanket by the stairs
I'll tell you all my secrets, but I lie about my past
So send me off to bed for evermore


Cya (if ever)...

#36:  Autor/ica: krcko PostPostano: 22:40 pet, 19. 1. 2007
    —
Evo jedan kvazispoiler Smile

Otvorite neku knjigu i okrenite je prema ogledalu. Vidjet cete da su slova izokrenuta lijevo-desno, a ne naglavacke. Zasto?

#37:  Autor/ica: Martinab PostPostano: 23:25 pet, 19. 1. 2007
    —
Ma... Okrenuta su ona i naglavacke kaj je najbolje Very Happy

Stvar je u psikologiji, sto bi Rojs rekao.

Dakle... Ako stavim 3d bazu x,y,z kao x prema gore, y prema desno, i z prema naprijed od moje osobe, onda osobu u ogledalu stvarno dobijem ovom matricom simetrije koju je Mdoko napisao:


(i jos nekom glupom translacijom al to me sad ne zanima)

Medutim, iz nekog, nama je, kako se vidi iz prilozenog razgovora, jako tesko prihvatit ovu simetriju jer ona ima determinantu -1 (to jest, desnu bazu prebacuje u lijevu, to jest, okrece neki vektor). Prirodno nam je zamisljat one simetrije s determinantom 1, tj. one koje desnu bazu prebacuju u desnu. One "ne okrecu nista". Zato kad Krcko kaze da je "tip koji se svako jutro brije u ogledalu okrenut", Krcko si je zapravo zamislio ovo: zamislio je da se on okrenuop i stao na mjesto tog tipa, i onda su se tipu zamijenile lijeva i desna strana da bi madez dosao na krivu stranu. U matricama, Krcko se je zapravo prvo okretao, s nogama stalno na podu, i glavom stalno prema gore, tj. na sebe je primjenio matricu

a nakon toga je na tipa u ogledalu, koji je jos uvijek izgledao tocno kao Krcko ali je sad stajao nasuprot njemu, primjenio zamjenu lijevo-desno, tj matricu

Nakon toga ga je iz ogledala gledala dobro poznata slika "tip u ogledalu s madezom na krivoj strani", jer je


Eh sad... Zasto je ta slika zapravo okrenuta i naglavacke... Vrtimo Krcka, part II.

Umjesto da je Krcko zamisljao da tipa u ogledalu dobije tako da se okrene stojeci na podu (tj drzeci fiksnu x os) pa onda mijenja lijevo-desno, mogao je to napraviti i tako da se okrene drzeci se CVRSTO ZA BRITVICU. Dakle, zamislite Krcka pred ogledalom, kako ispruzi ustranu desnu ruku u kojoj drzi britvicu, i onda se polako okrece, glavom prema ogledalu, tako da mu je desna ruka stalno na mjestu. Nakon sto ovu vratolomiju izvede za 180 stupnjeva, Krckova glava ce biti na podu, noge u zraku, ali britvica ce mu cijelo vrijeme biti na istom mjestu (ok, tu pretpostavljam ne samo da je Krcko akrobat u svemirskom brodu nego i da mu ruke rastu negdje na visini struka). Drugim rijecima, umjesto da drzi fiksnu os x kao u prvom slucaju (noge na podu), drzao je fiksnu os y (ruka na miru). Matrica o kojoj pricam je:

(primjetite kako prva -1 u matrici kaze da je Krckova glava promjenila smjer, onda 1 kaze da mu je desna ruka tamo gdlje je bila, onda -1 kaze da trenutno gleda "naprijed" u smjeru koji je prije bilo "natrag"). Nakon cijelog ovog cirkusa, Krcko mijenja, ovaj put ne lijevo-desno, nego gore-dolje, tj primjenjuje matricu

da bi dobio poznatu sliku u ogledalu:



Dakle, fenomen IMA veze s gravitacijom, ali vise onak... Psiholoskom gravitacijom Smile
Razlog zasto mu se CINI da je tip samo zamijenio lijevo-desno je jer je, na kraju, konzervativni nesvemirski Krcko ipak naviknut zamisljat se s nogama na podu, i slika sebe kako stoji na glavi dok u ispruzenoj desnoj ruci drzi britvicu mu vjerojatno pricinjava neku kolicinu nelagode (Mozda i dovoljnu da proglasim ovo osvetom za zafrkavanje prije)

#38:  Autor/ica: vsegoLokacija: /sbin/init PostPostano: 23:59 pet, 19. 1. 2007
    —
Idea Mozda je stvar u tome da Krcko ima neispravno ogledalo, pa mu stvarno ne invertira gore-dolje? Think

Ja iz Martininog izlaganja i stanja obrijanosti svoje face zakljucujem da je moje ogledalo skroz u redu... Very Happy

#39:  Autor/ica: SickJediLokacija: Esperantija PostPostano: 1:50 sub, 20. 1. 2007
    —
Mislio sam da ti nemas ogledalo, bar je tako tvoj izgled odavo. Twisted Evil

#40:  Autor/ica: BlockflöteLokacija: Zg PostPostano: 3:44 sub, 20. 1. 2007
    —
Pericius (napisa):
Blockflöte (parafrazirano) (napisa):
Ogledalo ne okreće niti prebacuje - ono reflektira.


lol nisam to baš tako sročio Smile

#41:  Autor/ica: Ante PostPostano: 4:20 sub, 20. 1. 2007
    —
Da vidim kako se viski, matematika i ogledala slazu jedno s drugim u ove sitne sate...
Martinab (napisa):
a helluva lot

Dakle, suma sumarum - zadnja operacija koju smo mentalno obavili da bi se pretvorili u nasu sliku u ogledalu je ujedno i ona koja nam je bila neobjasnjiva jer nije rotacija vec zamjena* a ogledalo okrece lijevo-desno a ne gore-dolje iz razloga sta je ljudima uobicajena zadnja operacija zamjena lijevo-desno Question

* Ne baratam iznosima determinanti -1 ili 1 jer ne znam sta je to... Maaaa, pod rotacija mislim na ove matrice sa 2 minusica, a zamjena na ove sa jednim minusicem. Glavno da se shvacamo... Embarassed

#42:  Autor/ica: TripLokacija: ..behind blue eyes.. PostPostano: 8:38 sub, 20. 1. 2007
    —
Martinab (napisa):
vsego (napisa):

Ajmo se mi radije baviti ogledalima; ona su (cak i razbijena!) manje opasna od cijenjene kolegice Balagovic.


Vsego!!! Sad si otkrio tko sam svima na forumu! Shocked


hm.. sta nisi ovime ti to ucinila jos ocitijim?? Confused

krcko (napisa):
Pericius (napisa):
A tu je izokrenuto sve sta se dalo izokrenit


Not quite...



vi niste normalni..

ma znate kaj.. ja mislim da je tim ogledalima dosadno u zivotu pa su nasli vas genije, urotili se i sad vas gledaju i smiju se a vi im dopustate da vas okrecu kak im pukne.. Twisted Evil

#43:  Autor/ica: Martinab PostPostano: 12:19 sub, 20. 1. 2007
    —
Trip (napisa):
Martinab (napisa):
vsego (napisa):

Ajmo se mi radije baviti ogledalima; ona su (cak i razbijena!) manje opasna od cijenjene kolegice Balagovic.


Vsego!!! Sad si otkrio tko sam svima na forumu! Shocked


hm.. sta nisi ovime ti to ucinila jos ocitijim?? Confused


Za domacu zadacu, Trip ce potraziti znacenje rijeci IRONIJA i napisati sastavak od 500 rijeci.


Trip (napisa):
ma znate kaj.. ja mislim da je tim ogledalima dosadno u zivotu pa su nasli vas genije, urotili se i sad vas gledaju i smiju se a vi im dopustate da vas okrecu kak im pukne.. Twisted Evil


MOM ogledalu nije dosadno. Uziva svaki put kad se ja pojavim pred njim Bis, bis!

#44:  Autor/ica: krcko PostPostano: 12:43 sub, 20. 1. 2007
    —
Martinab (napisa):
Zato kad Krcko kaze da je "tip koji se svako jutro brije u ogledalu okrenut"...


Ovo stvarno moram demantirati. Svakom tko me bar jednom vidio IRL trebalo bi biti jasno da se tip iz ogledala ne brije svako jutro. Ostatak price takodjer obiluje izmisljotinama, osim onog djela kad se prekobicavam vertikalno preko britvice (u rijetkim trenucima kad je primim u ruke).

Uostalom, prica se mogla jednostavnije i sazetije ispricati s knjigom. Vecina normalnih ljudi kad im kazes "okreni knjigu prema ogledalu" zamijenit ce lijevu i desnu stranu i zato ce im slova biti tako okrenuta. Pericius i Martina ako dovoljno popije zavrtit ce knjigu preko horizontalne osi, pa ce slova biti naglavacke.

Ajmo sad na jedan vezani problem. Komunicirate sa svemircima putem hipersvemirskog radija. Ne znate nista o anatomiji tih svemiraca, a ni oni o nasoj. Trebate im objasniti pojmove "lijevo" i "desno" (na nacin da ih mogu razlikovati). Ak vam to nije dovoljno matematicki, probajte im definirati vektorski produkt Smile

#45:  Autor/ica: vsegoLokacija: /sbin/init PostPostano: 12:59 sub, 20. 1. 2007
    —
Da li znam kako izgleda njihov radio? Reklamiram neku zubnu pastu

#46:  Autor/ica: mdokoLokacija: Heriot-Watt University, Edinburgh PostPostano: 13:04 sub, 20. 1. 2007
    —
krcko (napisa):
probajte im definirati vektorski produkt

To se moze formulom prvog reda, a za to nam nije potrebana nikakva anatomija. Cool

#47:  Autor/ica: TripLokacija: ..behind blue eyes.. PostPostano: 13:12 sub, 20. 1. 2007
    —
Martinab (napisa):


Za domacu zadacu, Trip ce potraziti znacenje rijeci IRONIJA i napisati sastavak od 500 rijeci.


dumb me... ajd nemoj mi molim te i ti sad davat zadace... dovoljna mi je ova moja skola..

i imaj milosti.. kad se probudis u 5 ujutro u subotu, i to relativno i trijezan, vidis da vecina ljudova pajki fino u toplom kreveticu pod dekicom, ironija ti izgleda kao nesto sto samo tebe prati..

#48:  Autor/ica: Ante PostPostano: 13:15 sub, 20. 1. 2007
    —
krcko (napisa):
probajte im definirati vektorski produkt Smile


.

#49:  Autor/ica: Martinab PostPostano: 14:08 sub, 20. 1. 2007
    —
Nisam sigurna... Mislim... Ovi vektori su u bazi, i ak je ova baza bila lijeva, i produkt, kako si ga ti napisao, ce biti u lijevoj bazi. Ova tvoja formula funkcionira samo u slucaju da je e_1, e_2, e_3 desno orjenitrana ortonormirana baza. A u tom slucaju ne trebas definirati vektorkski produkt da bi objasnio sto je desna baza, jer ju vec imas Razz

Nisam sigurna da li aprstraktno matematicki uopce znamo definirat lijevu i desnu bazu. Mislim, uspjela bi objasnit svemircima da postoje dvije klase ekvivalencije (tj da je O(3)/SO(3) dvoclana grupa), ali reci im koju odabrati... To vec nisam sigurna da bih znala, cisto matematicki.

S trece strane, ako svemirci znaju malo fizike, onda im pomocu elektrmagnetske indukcije znam objasniti koja od te dvije baze je desna Very Happy

#50:  Autor/ica: cinikLokacija: /proc/sys/cpu/ PostPostano: 16:38 sub, 20. 1. 2007
    —
jedan univerzalan nacin definiranja lijevog i desnog, i to je usput jedno od temeljnih pitanja simetrije svemira, jest smjer zakretanja elektrona u magnetskom polju (kada je okomito na smjer kretana elektrona, elektron skrece desno, i dalje okomito na smjer magnetskog polja).

Mislim da je matematika prevec simetricna za definiranje takvih pojmova.


'ave fun!


Sinisa

#51:  Autor/ica: SafLokacija: Zagreb PostPostano: 10:04 pon, 22. 1. 2007
    —
Citat:
Ajmo sad na jedan vezani problem. Komunicirate sa svemircima putem hipersvemirskog radija. Ne znate nista o anatomiji tih svemiraca, a ni oni o nasoj. Trebate im objasniti pojmove "lijevo" i "desno" (na nacin da ih mogu razlikovati). Ak vam to nije dovoljno matematicki, probajte im definirati vektorski produkt


Na kojem jeziku komuniciramo? Jel važno da im objanim koja strana je lijeva, a koja desna ili je dovoljno da im objasnim razliku?

#52:  Autor/ica: Martinab PostPostano: 11:04 pon, 22. 1. 2007
    —
Razliku lijevo desno je lagano objasnit, kao sto pise gore. Jedno je Krcko, drugo je tip u Krckovom ogledalu (ili O(3)/SO(3)). Pitanje je koji se od ta dva tipa brije desnom a koji lijevom rukom.

Cinik i ja tvrdimo da ne mozemo znat ak svemirci znaju samo matematiku a ne znaju fiziku.

Pricate hrvatski (ne znam zakaj je to bitno). Radio je rozi; ruske proizvodnje.

#53:  Autor/ica: cinikLokacija: /proc/sys/cpu/ PostPostano: 11:19 pon, 22. 1. 2007
    —
Actually, krivo napisah -- situacija sa elektronom je isto simetricna (ako okrenemo magnetsko polje, stvar se obrne, a nemamo nacin precizno izreci kako ide magnetsko polje). Efikasnija tehnika bi bila mozda preko polarizacije svjetlosti ili beta raspada, ali to su vec perverzije.

No, s druge strane, ako su vanzemaljci sposobni nabaviti roza radio ruske proizvodnje, mislim da bi bili sposobni prepoznati te fizikalne termine. S trece pak strane postoji problem: sto ako su vanzemaljci samo trgovci (ekonomisti) koji su trgovinom dosli do roza radija ruske proizvodnje i koji o fizici pojma nemaju?


'ave fun!



Sinisa

#54:  Autor/ica: vsegoLokacija: /sbin/init PostPostano: 11:25 pon, 22. 1. 2007
    —
Martinab (napisa):
Cinik i ja tvrdimo da ne mozemo znat ak svemirci znaju samo matematiku a ne znaju fiziku.


Cek... ako znaju matematiku, onda se valjda smatra da znaju sto je to vektorski produkt, ne? Confused Zasto to ne bi bilo dosta? Think

#55:  Autor/ica: krcko PostPostano: 12:53 pon, 22. 1. 2007
    —
Meni se isto cini da nema nekog pametnog nacina za objasniti koje su od tih dviju klasa ortonormiranih baza u R^3 lijeve, a koje su desne. Djecu mozes nauciti razlikovati lijevo od desnog jedino tako da im pokazes prstom.

Ne znam ima li u fizici nesto po cemu mozemo razlikovati lijevo od desnog. Cinik, ajd objasni ovo s polarizacijom svjetlosti i beta-raspadom. Kad dodatno ne bi znali jesu li svemirci napravljeni od materije ili antimaterije, bi li to i dalje bio dobar kriterij? I zakaj uopce oko nas prevladava materija, gdje je otisla sva antimaterija?

#56:  Autor/ica: cinikLokacija: /proc/sys/cpu/ PostPostano: 13:26 pon, 22. 1. 2007
    —
krcko (napisa):

Kad dodatno ne bi znali jesu li svemirci napravljeni od materije ili antimaterije, bi li to i dalje bio dobar kriterij?
I zakaj uopce oko nas prevladava materija, gdje je otisla sva antimaterija?


Na prvo pitanje: da. Nuzna je pretpostavka samo da im vrijeme tece u istom smjeru kao i nase. Ovo drugo kozmolosko je malo zeznutije.



Da se ponasam kao Murphyev zakon: there are no answers, only cross-references, lupit cu par linkova i ici raditi svoj posao:


http://en.wikipedia.org/wiki/Chirality_%28physics%29
http://en.wikipedia.org/wiki/CPT_symmetry



'ave fun!



Sinisa

#57:  Autor/ica: Martinab PostPostano: 13:53 pon, 22. 1. 2007
    —
vsego (napisa):
Martinab (napisa):
Cinik i ja tvrdimo da ne mozemo znat ak svemirci znaju samo matematiku a ne znaju fiziku.


Cek... ako znaju matematiku, onda se valjda smatra da znaju sto je to vektorski produkt, ne? Confused Zasto to ne bi bilo dosta? Think


Zato jer je u DEFUINICIJI vektorskog produkta ugradeno da znas kaj je lijevo a kaj desno, i ne mozes ga definirat bez toga.

#58:  Autor/ica: krcko PostPostano: 13:57 pon, 22. 1. 2007
    —
cinik (napisa):
Na prvo pitanje: da. Nuzna je pretpostavka samo da im vrijeme tece u istom smjeru kao i nase.


Uh, bilo bi dosta nezgodno komunicirati s njima ako im vrijeme tece u rikverc Confused Dobio bi odgovor prije nego sto postavis pitanje. Mozda to ima neke zanimljive primjene pri ispunjavanju loto-listica...

#59:  Autor/ica: goranm PostPostano: 20:12 pon, 22. 1. 2007
    —
krcko (napisa):
Ajmo sad na jedan vezani problem. Komunicirate sa svemircima putem hipersvemirskog radija. Ne znate nista o anatomiji tih svemiraca, a ni oni o nasoj. Trebate im objasniti pojmove "lijevo" i "desno" (na nacin da ih mogu razlikovati). Ak vam to nije dovoljno matematicki, probajte im definirati vektorski produkt Smile

Što ne bi trebale biti barem neke minimalne pretpostavke o anatomiji? Npr. da imaju ili oči ili uši? Ili da su nas barem uputili kako komunicirati s njima? Jer ako nisu, kako uopće znamo da oni s nama komuniciraju?

Pošaljem im sliku čovjeka i na slici objasnim da smo mi bilateralno simetrična bića, nacrtam os simetrije i napišem da jednu stranu nazivamo lijevom, a drugu stranu desnom.
Naravno, pod pretpostavkom da imaju oči ili nešto slično očima.

#60:  Autor/ica: cinikLokacija: /proc/sys/cpu/ PostPostano: 21:32 pon, 22. 1. 2007
    —
goranm (napisa):
Što ne bi trebale biti barem neke minimalne pretpostavke o anatomiji? Npr. da imaju ili oči ili uši? Ili da su nas barem uputili kako komunicirati s njima? Jer ako nisu, kako uopće znamo da oni s nama komuniciraju?


Pretpostavke se meni cine savrseno jasne ... imamo mehanizam razmjenjivanja jezicno fomruliranih pojmova. Pitanje o kojem razmatramo je pitanje granica takve komunikacije.

'ave fun!



Sinisa

#61:  Autor/ica: krcko PostPostano: 22:11 pon, 22. 1. 2007
    —
Mene zapravo ne zanimaju tehnikalije komuniciranja s alienima, nego pojmovi lijevo i desno. Dovoljno mi je komplicirano komunicirati s moja dva aliena doma.

#62:  Autor/ica: vsegoLokacija: /sbin/init PostPostano: 23:12 pon, 22. 1. 2007
    —
krcko (napisa):
Mene zapravo ne zanimaju tehnikalije komuniciranja s alienima, nego pojmovi lijevo i desno. Dovoljno mi je komplicirano komunicirati s moja dva aliena doma.


Kad malo narastu, ovo ce im biti zanimljivo stivo. Mr Green being very Greeen indeed Srecom, imam nekoliko backupova, pa ce neki sigurno prezivjeti...

#63:  Autor/ica: Martinab PostPostano: 0:07 uto, 23. 1. 2007
    —
Ha! Sad se vec razbacujemo i materijalima za ucjene! Vedran protivVedrana!!

#64:  Autor/ica: goranm PostPostano: 3:34 uto, 23. 1. 2007
    —
cinik (napisa):
Pretpostavke se meni cine savrseno jasne ... imamo mehanizam razmjenjivanja jezicno fomruliranih pojmova. Pitanje o kojem razmatramo je pitanje granica takve komunikacije.

Iz načina kojim vanzemaljci komuniciraju s nama možemo pretpostaviti bar dio anatomije. Ako komuniciraju slikama ili pismom, može se pretpostaviti da imaju nekakav vizualni ili taktilni organ, ako komuniciraju zvukom, može se pretpostaviti da imaju slušni organ.
Citat:
Mene zapravo ne zanimaju tehnikalije komuniciranja s alienima, nego pojmovi lijevo i desno. Dovoljno mi je komplicirano komunicirati s moja dva aliena doma.

Pojmovi lijevo i desno su nastali zbog simetričnosti čovjeka pa mi se čini da ih je bez simetrije teško opisati. Spužva vjerojatno nikada ne bi razvila pojmove lijevo i desno, a radialno simetrična bića bi vjerojatno koristila više od jednog lijevo i jednog desno.
A čak mi se i čini da bi bićima, koja istovremeno gledaju i unaprijed i unazad (npr. kameleoni) bilo nemoguće objasniti što je lijevo, a što desno.

#65:  Autor/ica: Martinab PostPostano: 9:49 uto, 23. 1. 2007
    —
Dzizs. Ovo postaje rasprava primjerenija za biologiju, a Krcko je postavio MATEMATICKO pitanje.

Ok. Mijenjam postavke.

Alieni su superinteligentna RACUNALA. Po obliku su kugle; apsolutno su simetricni u svim smjerovima. Nemaju oci, usi, ruke, noge, nosnice, plucna krila, bubrege, jajnike, kukove, palceve, mozdane polutke, koljena, lopatice, niti ISTA po dvoje. I iznutra su nekak simetricno gradeni- recimo, kugle ispunjene nekom zelenkastom zelatinom koja se polarizira na djelovima i tak razmislja. Informacije iz svemira primaju tako da u vanjski sloj zelatine upijaju sve zrake koje jure po svemiru. Tak je slozen i radio: mi pricamo s njima, oni slusaju. OK? Dakle, NEMA anatomskog izvlacenja. SAMO znaju matematiku.

Ako jos netko spomene anatomiju aliena ili ljudi kao nacin objasnjavanja lijevo i desno, proglasit cu aliene duhovima i oduzeti im dar da vide ovaj svijet. (Smjestit cu ih u drugi svemir, i necu vam reci niti kolko taj svemir ima dimenzija, i morat cete to sami skuzit iz razgovora s alienima).

#66:  Autor/ica: cinikLokacija: /proc/sys/cpu/ PostPostano: 10:16 uto, 23. 1. 2007
    —
Martinab (napisa):
(...)SAMO znaju matematiku.

Tvrdim da moraju znati i fiziku. Koncept podjele na lijevo i desno je matematicki, ali koje je koje mora se kaciti o fizikalno svojstvo.



Martinab (napisa):
... i morat cete to sami skuzit iz razgovora s alienima.

U obliku glasova u glavi?



'ave fun!



Sinisa

#67: Re: Ogledalo Autor/ica: rafaelmLokacija: Zagreb PostPostano: 13:08 uto, 23. 1. 2007
    —
krcko (napisa):
Zasto ogledalo okrece lijevo-desno, a ne gore-dolje?

Pitanje je staro i otrcano, ali nemojte odmah guglat nego izmislite vlastitu ludu teoriju.


zar nije to zato sto su nam oci postavljene horizontalno. Question Kad bi se netko imao oci postavljene vertikalno jedno ispod drugog (neki mutant u buducnosti) , njemu ce se odraz u zrcalu mijenjati smjerove gore i donje, mislim da strogo nije vazno koji je smjer lijevo/desno, dok znamo da su suprotni, barem sto se tice zrcala

#68: Re: Ogledalo Autor/ica: MBLokacija: Molvice PostPostano: 14:21 uto, 23. 1. 2007
    —
rafaelm (napisa):


zar nije to zato sto su nam oci postavljene horizontalno. Question


trebao bi se vratit na pocetak topic, kad bi mutant (ili tko god drugi) imao oci jedno ispod drugog zrcalo ne bi okrenulo njegove oci, ali bi nesto drugo..

meni je skroz dovoljno objasnjenje sa Krckovom britvicom.. u zrcalu je moja gornja strana meni gore, moja lijeva meni lijevo, jedino se mijenja naprijed-nazad. cudno je, bar mi se tak cini, sto se bez zrcala ne moze ostvarit da ti se izmjeni samo jedna od te tri komponente (napr-naz, l-d i gore-dolje), vec samo 2 ili nijedna.

#69:  Autor/ica: vsegoLokacija: /sbin/init PostPostano: 14:30 uto, 23. 1. 2007
    —
goranm (napisa):
Iz načina kojim vanzemaljci komuniciraju s nama možemo pretpostaviti bar dio anatomije. Ako komuniciraju slikama ili pismom, može se pretpostaviti da imaju nekakav vizualni ili taktilni organ, ako komuniciraju zvukom, može se pretpostaviti da imaju slušni organ.


To je kao kad zamisljas Boga kao covjekoliko bice... Confused Ti pretpostavljas na osnovu SVOG iskustva i to jednostavno nije dobro. Sad Tko kaze da oni nemaju neki totalno drugaciji nacin primanja informacija? Think U nasem svijetu imas primjera: npr. sismis ne "gleda" ocima, nego usima! Very Happy A vanzemaljci mogu imati osjetila kojima mogu pojmiti sliku/zvuk/miris/nesto-sto-mi-uopce-ne-dozivljavamo na nama nezamislive nacine! Smile

IMO, tu biste trebali "osjetiti" ono bitno kod matematike: Martina i Krcko su vam dali sustav aksioma i nikakve pretpostavke van toga zapravo nemaju osnova! Shocked Tome aksiomi sluze: da postave nekakav sustav u kojem mogu, ali ne moraju vrijediti postavke na koje smo navikli. Cool

#70:  Autor/ica: goranm PostPostano: 15:02 uto, 23. 1. 2007
    —
vsego (napisa):
To je kao kad zamisljas Boga kao covjekoliko bice... Confused Ti pretpostavljas na osnovu SVOG iskustva i to jednostavno nije dobro. Sad Tko kaze da oni nemaju neki totalno drugaciji nacin primanja informacija? Think

Zato sam i pitao - kako znamo da uopće oni komuniciraju s nama ako ne znamo metodu komunikacije?
Ako već komuniciraju, onda to rade ili slikom ili zvukom ili nekim načinom koji mi možemo doživiti.
A ako komuniciraju npr. slikama/zvukovima koje mi možemo doživiti, onda možemo pretpostaviti da će oni doživiti i naše slike/zvukove.
Citat:
U nasem svijetu imas primjera: npr. sismis ne "gleda" ocima, nego usima! Very Happy

Ja nisam rekao da ako vanzemaljci gledaju slike ili doživljavaju zvukove da onda imaju oči ili uši već da imaju nekakav vizualni ili slušni organ. A za šišmiša se slobodno može reći da mu je uho vizualni organ.

Citat:
A vanzemaljci mogu imati osjetila kojima mogu pojmiti sliku/zvuk/miris/nesto-sto-mi-uopce-ne-dozivljavamo na nama nezamislive nacine! Smile

Baš zato i treba neka pretpostavka o načinu komunikacije. Ako mi ne doživljavamo njihovu metodu komunikacije, onda oni niti ne komuniciraju s nama ma koliko se trudili.

Martinab (napisa):
Tak je slozen i radio: mi pricamo s njima, oni slusaju. OK?

Pričamo govorom? Laughing Tup, tup, tup,...
Možda binarnim sustavom. 0 je desno, 1 je lijevo.


Zadnja promjena: goranm; 15:03 uto, 23. 1. 2007; ukupno mijenjano 1 put.

#71:  Autor/ica: Ante PostPostano: 15:03 uto, 23. 1. 2007
    —
Dakle, pojmovni rjecnik im je samo matematicki sta se nas tice? I oni nas slusaju? I mi im moramo objasnit razliku izmedju lijevo i desno? To su jedine pretpostavke?

Jos jedno pitanje - da li ostvarujemo dijalog sa njima, npr. ako im posaljemo "2+2=?" (valjda se to moze malo bolje formulirat definirajuci logicki sustav, sustave simbola ili votevr), hoce li nam oni poslat "4"? Jer, moguce da preko dijaloga mozemo nesto iskombinirat, u najgorem slucaju da razlikuju ta dva pojma, sta bi bia barem nekakav napredak prema objasnjavanju sta oni i jesu tocno.

EDIT:
Ima li neka jednadzba kojoj je rjesenje jedno ako pretpostavimo da su elementi jednadzbe u desnoj bazi a nesto drugo ako pretpostavimo da su u lijevoj?

#72:  Autor/ica: fireballLokacija: s rukom u vatri i nogom u grobu PostPostano: 15:12 uto, 23. 1. 2007
    —
goranm (napisa):
vsego (napisa):
To je kao kad zamisljas Boga kao covjekoliko bice... Confused Ti pretpostavljas na osnovu SVOG iskustva i to jednostavno nije dobro. Sad Tko kaze da oni nemaju neki totalno drugaciji nacin primanja informacija? Think

Zato sam i pitao - kako znamo da uopće oni komuniciraju s nama ako ne znamo metodu komunikacije?
Ako već komuniciraju, onda to rade ili slikom ili zvukom ili nekim načinom koji mi možemo doživiti.
A ako komuniciraju npr. slikama/zvukovima koje mi možemo doživiti, onda možemo pretpostaviti da će oni doživiti i naše slike/zvukove.


mozda oni ne percipiraju isto kao i mi sto znaci da ni mi najvjerojatnije ne percipiramo kao oni sto moze dovesti do pretpostavke da oni koriste neke oblike "konvertera" percepcije iz njihovog u nase, a mi posto toga nismo svijesni toga da oni nama salju neke informacije nemozemo poslati informaciju o tome da smo tu informaciju primili i odgovorit na nju novom informacijom putem tog istog "konvertra" informacija
Confused

nemam pojma sta sam tocno napisao

#73:  Autor/ica: krcko PostPostano: 15:13 uto, 23. 1. 2007
    —
Zaboravite aliene, definirajte meni ovdje na forumu koje su baze u E^3 lijeve, a koje su desne. Uzmite u obzir da moj monitor MOZDA prikazuje zrcalno simetricnu sliku od vaseg (zbog hardverske greske). Hocu preciznu matematicku definiciju, a ne pozivanje na strane svijeta i smjer u kojem ide kazaljka na satu.

#74:  Autor/ica: goranm PostPostano: 15:26 uto, 23. 1. 2007
    —
fireball (napisa):
mozda oni ne percipiraju isto kao i mi sto znaci da ni mi najvjerojatnije ne percipiramo kao oni sto moze dovesti do pretpostavke da oni koriste neke oblike "konvertera" percepcije iz njihovog u nase, a mi posto toga nismo svijesni toga da oni nama salju neke informacije nemozemo poslati informaciju o tome da smo tu informaciju primili i odgovorit na nju novom informacijom putem tog istog "konvertra" informacija

Pa ako su bili već toliko domišljati da su napravili konverter koji pretvara njihovu percepciju u našu, onda im nije problem napraviti isti takav konverter u suprotnom smjeru, jer ionako našu percepciju poznaju (inače ne bi mogli napraviti prvi konverter).

#75:  Autor/ica: Ante PostPostano: 15:29 uto, 23. 1. 2007
    —
Ne moze li se nac nesto tipa
X+Y=Z (ako desna baza), a
X+Y=Q (ako lijeva baza)
pa definirati desnu bazu kao bazu u kojoj je Z rjesenje jednadzbe a lijevu bazu kao bazu u kojoj je Q rjesenje jednadzbe?

#76:  Autor/ica: cinikLokacija: /proc/sys/cpu/ PostPostano: 15:33 uto, 23. 1. 2007
    —
krcko (napisa):
Zaboravite aliene, definirajte meni ovdje na forumu koje su baze u E^3 lijeve, a koje su desne. Uzmite u obzir da moj monitor MOZDA prikazuje zrcalno simetricnu sliku od vaseg (zbog hardverske greske). Hocu preciznu matematicku definiciju, a ne pozivanje na strane svijeta i smjer u kojem ide kazaljka na satu.


Mislim da si se sada ti zaletio, jer cak i ako definiramo da su neke baze "desne" a neke "lijeve" (npr. determinanta po uredjenoj trojci vetora baze veca odnosno manja od nule) od toga nemamo ama bas nista u fizikalnom smislu, jer slobodno mozemo u lokalno "neprekidno" "izometricno" preslikavanje u "stvarni svijet" na pola puta ubaciti jednu simetriju. Tada mi imamo matematicki lijevo i desno, postoje fizicki lijevo i desno i medjusobno su suprotni i nalazimo se u balonu na livadi na kojoj je jedna ovca. Smile


'ave fun!


Sinisa

#77:  Autor/ica: fireballLokacija: s rukom u vatri i nogom u grobu PostPostano: 15:38 uto, 23. 1. 2007
    —
goranm (napisa):
Pa ako su bili već toliko domišljati da su napravili konverter koji pretvara njihovu percepciju u našu, onda im nije problem napraviti isti takav konverter u suprotnom smjeru, jer ionako našu percepciju poznaju (inače ne bi mogli napraviti prvi konverter).


pa to sam i rekao (bar sam na to mislio), ali ja sam se osvrnuo na jos jedan problem... da li mi shvacamo njihovu poruku pa da nju mozemo odgovoriti, i da li bi mi bili u stanju koristiti taj "konverter", u duhu ove misli mozemo pretpostaviti da taj konverter nama prjecira nekakve slike, da li mi mozemo poslati povratnu informaciju putem istih kanala...

#78:  Autor/ica: krcko PostPostano: 15:43 uto, 23. 1. 2007
    —
cinik (napisa):
Mislim da si se sada ti zaletio, jer cak i ako definiramo da su neke baze "desne" a neke "lijeve" (npr. determinanta po uredjenoj trojci vetora baze veca odnosno manja od nule) od toga nemamo ama bas nista u fizikalnom smislu, jer slobodno mozemo u lokalno "neprekidno" "izometricno" preslikavanje u "stvarni svijet" na pola puta ubaciti jednu simetriju. Tada mi imamo matematicki lijevo i desno, postoje fizicki lijevo i desno i medjusobno su suprotni i nalazimo se u balonu na livadi na kojoj je jedna ovca. Smile


Pa o tome se i radi, lijevo i desno (u apsolutnom smislu) nisu matematicki pojmovi nego fizikalni. Meni uopce nije jasno kako bi definirao sta su lijeve baze a sta desne. Determinantu racunas od matrice, a da bi dosao do matrice moras imati bazu za koju ne znas je li lijeva ili desna.

PS. Obzirom da sam napisao E^3, vektori su strelice a ne uredjene trojke brojeva Smile

#79:  Autor/ica: Ante PostPostano: 16:01 uto, 23. 1. 2007
    —
Meni bi mozda bilo ugodnije pratit raspravu kada bi pokusali prvo definirat lijevo i desno onako laicki pa da onda idemo dublje. Ne odma definicijom prvog reda (matematickom).

(Btw, rjecnicka definicija "lijevo" - pril. na lijevu stranu, na lijevoj strani. Rolling On the Floor Laughing Iako jako smijesna "definicija", cinjenica da je "lijevo" prilog kaze nesto pametno o njoj - mora se "priloziti" uz nesto.)

#80:  Autor/ica: vsegoLokacija: /sbin/init PostPostano: 16:16 uto, 23. 1. 2007
    —
@goranm: Konverter moze biti "bogomdan", tj. mogao ga je napraviti netko treci i onda se - ispunivsi svoju svrhu - rasplinuo. Razz Mozete traziti filozofska rjesenja, ako bas zelite, no nekako to ovdje nije tema... Confused

@Ante: evo ti rjecnicka definicija:

Webster (napisa):
Etymology: Middle English, from Old English, weak; akin to Middle Low German lucht left; from the left hand's being the weaker in most individuals
1 a : of, relating to, situated on, or being the side of the body in which the heart is mostly located b : done with the left hand <a left hook to the jaw> c : located nearer to the left hand than to the right d (1) : located on the left of an observer facing in the same direction as the object specified <stage left> (2) : located on the left when facing downstream <the left bank of a river>


A sad se vratite matematici. Razz

#81:  Autor/ica: Ante PostPostano: 16:39 uto, 23. 1. 2007
    —
vsego (napisa):
A sad se vratite matematici. Razz

Rado. Da je tako jednostavno.
"Lijevo" i "desno" su mentalne konstrukcije. Etimologija rijeci, dakle povijest pojma puno kaze o njemu. Npr. prvo su koristene da za razlikovanje vlastite planarne simetricnosti, zatim se primjenjuje na druge jedinke unutar iste vrste (vjerojatno jedan od prvih znakova relativnog razmisljanja), siri se i dalje, nakon toga ih primjenjujemo na bilo sta sta ima nepromijenjiv smjer kretanja (rijeka, prometna vozila, ceste itd.), sada i na puno apstraktnije stvari u fizici...
U matematici ocito koristimo te pojmove - pitanje je kako ih konstruirat, odnosno, formalno primjetit kako smo ih inace konstruirali (sta, niko to vec nije napravia, a koristi se? Aaaaaaaaaa!!! Shocked ).

#82:  Autor/ica: SafLokacija: Zagreb PostPostano: 22:25 uto, 23. 1. 2007
    —
stvarno me ubija problem definicije lijevo i desno ovim sferičnim vanzemaljskim kompjuterima! Imam par pitanja:

1. ako znaju samo matematiku, koliko matematike znaju? jel znaju što je pozitivan, a što negativan smjer? Rolling Eyes Very Happy

2. Jel znaju što je gore, a što dolje?

3. Jel znaju pisat latinična slova i arapske brojke?

(ciljam na to da mu kažem:
"napiši mala latinična slova "b" i "d" jedno kraj drugog tako da im se "trbusi" dodiruju, i onda je slovo b lijevo, a slovo d desno.) Very Happy Rolling Eyes

#83:  Autor/ica: Martinab PostPostano: 23:06 uto, 23. 1. 2007
    —
Saf (napisa):
1. ako znaju samo matematiku, koliko matematike znaju? jel znaju što je pozitivan, a što negativan smjer? Rolling Eyes Very Happy


Znaju sve sto im mozes logicki objasnit; i osnove osnova matematike (tak da ne trebate npr ulaziti u definiciju modus ponensa i slicno; tu se slazete). Ako pozitivan smjer definiras kao "suprotono od kazaljke na satu", ne, ne znaju. Ak im ga mozes matematicki definirat onda ce ga znat (a to tvrdimo Cinik i ja da ne mozes).

Saf (napisa):
2. Jel znaju što je gore, a što dolje?


Gore i dolje su fizikalni pojmovi koji imaju veze s gravitacijom. Dakle, u slucaju da znaju samo matematiku (to je onaj slucaj u kojem Cinik i ja tvrdimo da im ne mozemo objasnit sto je livevo a sto desno), ne. Ak im das da znaju i fiziku (to je ona situacija u kojoj bi im Cinik znao objasnit pomocu zakretanja elektrona u magnetskom polju), onda dopustam da mogu lokalno na planeti nekoj znat sta je gore a sta dolje. Al ne vidim koju korist imas od toga.

Saf (napisa):
3. Jel znaju pisat latinična slova i arapske brojke?


Apsolutno ne dolazi u obzir da znaju.

#84:  Autor/ica: krcko PostPostano: 23:25 uto, 23. 1. 2007
    —
Martinab (napisa):
Saf (napisa):
3. Jel znaju pisat latinična slova i arapske brojke?


Apsolutno ne dolazi u obzir da znaju.


Znaci, pisu cirilicom i koriste rimske brojke! Idea

Ovako nekako: UU+UU=UB

#85:  Autor/ica: matmihLokacija: {Zg, De , Ri} PostPostano: 0:17 sri, 24. 1. 2007
    —
krcko (napisa):


Znaci, pisu cirilicom i koriste rimske brojke! Idea

Ovako nekako: UU+UU=UB


Ako pišu rimske brojke mogli bi im napisat recimo brojeve IV i VI i objasnit da je I u broju IV s lijeve str. od V, a u broju VI s desne str. Smile

#86:  Autor/ica: goranm PostPostano: 1:22 sri, 24. 1. 2007
    —
vsego (napisa):
A sad se vratite matematici. Razz

Još samo jedan mali Off-topic
Ako nekog više zanima komunikacija sa vanzemaljcima, neka proba dešifrirati poruku koju su ljudi stavili na Voyager, tzv. zlatnu ploču:


Ali bez da gleda u rješenja! Very Happy

#87:  Autor/ica: Martinab PostPostano: 2:00 sri, 24. 1. 2007
    —
Wow. Nadam se da su vanzemaljcima poslali ta rjesenja koja spominjes, na cirilici s rimskim brojevima. Ja tu nis ne vidim. Oke, ovo sto izgleda kao ono sto decki iz South Parka crtaju po zidu dok vicu ATTA!!! je valjda atom vodika, al to mislim samo zato jer znam da su to stavili gore.

Najvise me zbunjuje ovo sto izgleda ko autic na kruznoj traci Question




(btw, UU+UU=UB je Rolling on the floor laughing )

#88:  Autor/ica: MBLokacija: Molvice PostPostano: 14:57 sri, 24. 1. 2007
    —
zasto je I=U?

ja sam cuo da su na plocici pi i e u binarnom zapisu na odreden broj decimala, mozda tome sluzi kruzna traka (mislim za pi). a i prvo kad sam procitao atom vodika sam pomislio na kruznu traku sa elektronom-auticem Smile

#89:  Autor/ica: vsegoLokacija: /sbin/init PostPostano: 17:08 sri, 24. 1. 2007
    —
MB (napisa):
zasto je I=U?


Cirilica. Wink

i(I) = и(И) (kod pisanih slova je jos slicnije nasem "U") Very Happy

#90:  Autor/ica: fireballLokacija: s rukom u vatri i nogom u grobu PostPostano: 20:00 sri, 24. 1. 2007
    —
vsego (napisa):
MB (napisa):
zasto je I=U?


Cirilica. Wink

i(I) = и(И) (kod pisanih slova je jos slicnije nasem "U") Very Happy


nije mi to palo na pamet kad sam razmisljao o tome zasto I=U... ali istinito je

#91:  Autor/ica: kljukiLokacija: hotel yorba PostPostano: 2:39 čet, 25. 1. 2007
    —
zasto ogledalo 'izokrece' nasu sliku? ma uopce ju ne mijenja, mijenja se samo perspektiva. sami sebe kao da promatramo straga, dok nas ogledalo, kao i svi ljudi s kojima razgovaramo (vecinom), 'promatra' sprijeda i 'pokazuje' sto 'vidi', takoreci. to su samo one spike moje lijevo i tvoje lijevo. al lijevo se ne mijenja u desno i obratno. Very Happy

i btw. jel nije srce samo manjim dijelom na lijevoj strani, tam se sam osjeti kak kuca pa greskom pri izvedbi himne, recimo, ruku stavljamo na lijevu stranu?

#92:  Autor/ica: IgnaviaLokacija: prijestolnica PostPostano: 3:19 čet, 25. 1. 2007
    —
kljuki (napisa):

i btw. jel nije srce samo manjim dijelom na lijevoj strani, tam se sam osjeti kak kuca pa greskom pri izvedbi himne, recimo, ruku stavljamo na lijevu stranu?


meni se isto tako nesto cini, 1/3. mislim da je to bilo u 4. srednje u knjizi.

#93:  Autor/ica: goranm PostPostano: 3:39 čet, 25. 1. 2007
    —
kljuki (napisa):
i btw. jel nije srce samo manjim dijelom na lijevoj strani, tam se sam osjeti kak kuca pa greskom pri izvedbi himne, recimo, ruku stavljamo na lijevu stranu?

Uglavnom je iza prsne kosti (jer inače ta kost nema nikakvu funkciju), ali više prema lijevo. Zbog toga je lijevo plućno krilo manje od desnog i sastavljeno samo od 2 dijela, dok je desno od 3, pa se zato jače čuje lijevo.

#94:  Autor/ica: SafLokacija: Zagreb PostPostano: 9:41 čet, 25. 1. 2007
    —
http://voyager.jpl.nasa.gov/spacecraft/images/VgrCover.jpg

Ako nekog interesiraju riješenja "zlatne ploče".

Btw, s obzirom da su pojam lijevo i desno vezani uz prostor, ravninu ili pravac, kako bi za početak tim vanzemaljcima objasnio što je točka?

#95:  Autor/ica: tecma PostPostano: 10:49 ned, 28. 1. 2007
    —
Nisam čitao do kraja pa ne znam da li je to još nekome palo na pamet ali mi se čini da je to stvar naše percepcije zbog toga kako je "konstruirano" ljudsko tijelo... hoću reći da mislim da bi nam se činilo da zrcalo okreće sliku gore dolje da su nam oči smještene jedno ispod drugog a ne jedno pokraj drugog... onda bi nam valjde vertikalna ravnina bila "normalna"... Idea Idea

#96:  Autor/ica: SafLokacija: Zagreb PostPostano: 10:42 uto, 27. 1. 2009
    —
brijem da sam dokučio kako vanzemaljcima objasniti lijevo desno!! Uz pomoć staničnog automata: http://web.studenti.math.hr/~mpuljiz/Mrav.swf

Naime ako se ne varam, neovisno o početnom položaju u ortogonalnoj mreži ovaj mravac će početi graditi "Autoput" uvijek gore desno... Mailaš vanzemaljcu ovu aplikaciju, i kažeš mu da kad snimi uzorak koji se ponavlja, taj uzorak ide desno...

#97:  Autor/ica: ßLokacija: Graveyard Mountain Home PostPostano: 12:54 uto, 27. 1. 2009
    —
Saf (napisa):
brijem da sam dokučio kako vanzemaljcima objasniti lijevo desno!! Uz pomoć staničnog automata: http://web.studenti.math.hr/~mpuljiz/Mrav.swf

Naime ako se ne varam, neovisno o početnom položaju u ortogonalnoj mreži ovaj mravac će početi graditi "Autoput" uvijek gore desno... Mailaš vanzemaljcu ovu aplikaciju, i kažeš mu da kad snimi uzorak koji se ponavlja, taj uzorak ide desno...



A ako vanzemaljac ima "zrcalni" monitor, tj monitor sa suprotnom lijevodesno orijentacijom od tvojeg? Smile

#98:  Autor/ica: krcko PostPostano: 9:45 sri, 28. 1. 2009
    —
Besides, ajde definiraj Langtonovog mrava bez spominjanja 'lijevo' i 'desno'.

Mislim da smo vec dokazali da su pojmovi lijevo i desno medjusobno zamjenjivi. .okavo itasip dasdo uc otaZ

#99:  Autor/ica: SafLokacija: Zagreb PostPostano: 10:42 sri, 28. 1. 2009
    —
khm,khm, istina... ali jučer sam svjedočio zanimljivom efektu, naime naletio sam u jednom bircu na zanimljivo postavljena zrcala... dva su, i kad staneš točno ispred njih, odraz ne mjenja lijevo - desno. Zadatak, postavi dva zrcala tako da postoji točka ispred njih na koju kad staneš odraz nije zrcalan...

#100:  Autor/ica: krcko PostPostano: 10:48 sri, 28. 1. 2009
    —
Pod pravim kutem. Isprobavao ja to na kupaonskom ormaricu (sto sve izmisljam umjesto brijanja Embarassed )

#101:  Autor/ica: SafLokacija: Zagreb PostPostano: 11:03 sri, 28. 1. 2009
    —
naravno... i fora je kad ti frizer nakon šišanja stavi špigl iza glave pa se vidiš s leđa onako kako te drugi vide... Totalno se scimam kad si vidim potiljak, nekako taj dio glave najmanj poznajem...

#102:  Autor/ica: spacedoctorLokacija: Gornja Bucica PostPostano: 14:49 čet, 29. 1. 2009
    —
sta bi covijek vidio da ima oko iznad oka

#103:  Autor/ica: Martinab PostPostano: 15:00 čet, 29. 1. 2009
    —
Vidio bi kako nas percipiraju smajlici : )

#104:  Autor/ica: MilojkoLokacija: Hilbertov hotel PostPostano: 21:09 čet, 29. 1. 2009
    —
onda bi definitivno svi imali drukčiji pogled na svijet Smile

#105:  Autor/ica: SafLokacija: Zagreb PostPostano: 21:18 čet, 29. 1. 2009
    —
Citat:

sta bi covijek vidio da ima oko iznad oka


...tiltaj glavu u jednu stranu pa nam reci...

#106:  Autor/ica: markotronLokacija: Umag PostPostano: 15:53 sub, 16. 5. 2009
    —
zasto ogledalo okrece lijevo desno??

Naravno da je odgovor: Kako bi covjek duze opstao.

Pretpostavimo da ne okrece.. i da ti je upalo nesto odvratno u oko sto moras izvadit jer uzasno smeta.. i vjerojatno su ti ostala tri cetiri sata zivota s tim u oku.. Cry Dalje pretpostavimo da na drugo oko ne vidis.. e sad kada se jako priblizimo ogledalu sa bolesnim okom uocimo gada koji smeta i izvadimo ga... Jagoda koja plese kada nebi ogledalo okretalo.. mi bi se priblizili ogledalu ali nebi vidjeli nista.. odnosno.. vidjeli bi nase drugo oko, ali zbog pretpostavke na to oko ne vidimo.. i ne mozemo izvadit "to" iz oka.. i tako posto si ostao sam na svijetu jer su svi vec umrli zbog toga sto im je nesto upalo u oko a ogledalo nije okretalo... u teskim mukama umres i ti jer ti nema ko izvadit...

Added after 10 minutes:

Hvala ti svemoguće ogledalo što okrećeš lijevo-desno. Dva losha ubise... ovaj smajlić nema veze sa tekstom.. ali je predobar haha Laughing

#107:  Autor/ica: Antonija PostPostano: 16:31 sub, 16. 5. 2009
    —
markotron (napisa):
zasto ogledalo okrece lijevo desno??

Naravno da je odgovor: Kako bi covjek duze opstao.

Pretpostavimo da ne okrece.. i da ti je upalo nesto odvratno u oko sto moras izvadit jer uzasno smeta.. i vjerojatno su ti ostala tri cetiri sata zivota s tim u oku.. Cry Dalje pretpostavimo da na drugo oko ne vidis.. e sad kada se jako priblizimo ogledalu sa bolesnim okom uocimo gada koji smeta i izvadimo ga... Jagoda koja plese kada nebi ogledalo okretalo.. mi bi se priblizili ogledalu ali nebi vidjeli nista.. odnosno.. vidjeli bi nase drugo oko, ali zbog pretpostavke na to oko ne vidimo.. i ne mozemo izvadit "to" iz oka.. i tako posto si ostao sam na svijetu jer su svi vec umrli zbog toga sto im je nesto upalo u oko a ogledalo nije okretalo... u teskim mukama umres i ti jer ti nema ko izvadit...

Added after 10 minutes:

Hvala ti svemoguće ogledalo što okrećeš lijevo-desno. Dva losha ubise... ovaj smajlić nema veze sa tekstom.. ali je predobar haha Laughing



Shocked Rolling on the floor laughing

#108:  Autor/ica: Mali_42Lokacija: 3-sfera PostPostano: 7:49 pon, 18. 5. 2009
    —
>Zašto ogledalo okrece lijevo desno, a ne gore dolje ?

Odgovor se namece sam od sebe.
Zato što Chuck Norris tako hoće. Very Happy

#109:  Autor/ica: MBLokacija: Molvice PostPostano: 14:59 pon, 18. 5. 2009
    —
ne znam jeste li spominjali, ali kod polarizacije valova (u fizici, jel Smile) postoje kruzne polarizacije koje mogu biti lijeva i desna, no pokazuje se da se prirodi pojavljuje samo desna (barem oni primjeri koje znamo). pa bi se eto tako moglo definirat desno Smile

#110:  Autor/ica: Mali_42Lokacija: 3-sfera PostPostano: 16:14 pon, 18. 5. 2009
    —
matmih (napisa):
krcko (napisa):


Znaci, pisu cirilicom i koriste rimske brojke! Idea

Ovako nekako: UU+UU=UB


Ako pišu rimske brojke mogli bi im napisat recimo brojeve IV i VI i objasnit da je I u broju IV s lijeve str. od V, a u broju VI s desne str. Smile



E to, lijevo i desno se mora definirati u odnosu na nesto. Nase lijevo je definirano po polozaju tijela i pravca gledanja.
Ali, ako ja gledam u lijevo i tad se okrenem, ono lijevo prije mi nije ono lijevo sada (ako sam se okrenuo za neki dobar kut).
Znaci da ne postoji jedinstveno lijevo.
Kad bio lebdio u zrakopraznom mraku, nebih znao smjerove jer ne postoje.

Čitajuci Alisu u zemlji čudesa, kad bismo prošli kroz Alisino zrcalo i okrenuli se tad bi bili oni koje gledamo u našem zrcalu.
Kad bi prolazili kroz zrcalo i noge bi nam se preslikale u glavu,a glava u noge, e to bi trebalo biti neko jako posebno zrcalo, što bi mozda i moglo
postojati. Mozda se tako gledaju alieni Smile

Yoda

#111:  Autor/ica: MilojkoLokacija: Hilbertov hotel PostPostano: 20:19 pon, 18. 5. 2009
    —
MB (napisa):
ne znam jeste li spominjali, ali kod polarizacije valova (u fizici, jel Smile) postoje kruzne polarizacije koje mogu biti lijeva i desna, no pokazuje se da se prirodi pojavljuje samo desna (barem oni primjeri koje znamo). pa bi se eto tako moglo definirat desno Smile

eto Bogom danog opravdanja zašto je prirodno da određena politička mišljenja prevladavaju Smile

#112:  Autor/ica: Martinab PostPostano: 0:07 uto, 19. 5. 2009
    —
MB (napisa):
ne znam jeste li spominjali, ali kod polarizacije valova (u fizici, jel Smile) postoje kruzne polarizacije koje mogu biti lijeva i desna, no pokazuje se da se prirodi pojavljuje samo desna (barem oni primjeri koje znamo). pa bi se eto tako moglo definirat desno Smile


Smart! Mislim da je ovo prvi primjer invarijanatan na kulturu Smile (mozda sam zaboravila neki koji se pojavio pred par stranica). Imas mozda ime ili link?

#113:  Autor/ica: MBLokacija: Molvice PostPostano: 8:53 uto, 19. 5. 2009
    —
ovaj, ucio sam za neki ispit to nedavno :sramise:
mislim, za kruznu polarizaciju imas jako puno linkova, naravno i na wikipediji, no za ovo sto te vjerojatno zanima moram procackat. sjecam se da sam negdje (valjda u berkeleyevom udzbeniku o valovima) procitao nesto tipa 'dakle, priroda je desno orijentirana'. potrazim, pa javim Smile

#114:  Autor/ica: Grga PostPostano: 10:03 uto, 19. 5. 2009
    —
MB (napisa):
ovaj, ucio sam za neki ispit to nedavno :sramise:
mislim, za kruznu polarizaciju imas jako puno linkova, naravno i na wikipediji, no za ovo sto te vjerojatno zanima moram procackat. sjecam se da sam negdje (valjda u berkeleyevom udzbeniku o valovima) procitao nesto tipa 'dakle, priroda je desno orijentirana'. potrazim, pa javim Smile


Evo vam SDPovci in jor fejs Danas sam lud(a)...

#115:  Autor/ica: vsegoLokacija: /sbin/init PostPostano: 10:50 uto, 19. 5. 2009
    —
Grga (napisa):
MB (napisa):
ovaj, ucio sam za neki ispit to nedavno :sramise:
mislim, za kruznu polarizaciju imas jako puno linkova, naravno i na wikipediji, no za ovo sto te vjerojatno zanima moram procackat. sjecam se da sam negdje (valjda u berkeleyevom udzbeniku o valovima) procitao nesto tipa 'dakle, priroda je desno orijentirana'. potrazim, pa javim Smile

Evo vam SDPovci in jor fejs Danas sam lud(a)...


Grga, to se zove balans: priroda orijentirana na desno, a covjek na lijevo. Cool

(i ne, nisam SDPovac Razz)

#116:  Autor/ica: Grga PostPostano: 11:06 uto, 19. 5. 2009
    —
Hehehe, moze se na to tako gledati, ali moglo bi se reci da su ljudi u sukobu s prirodom Smile

#117:  Autor/ica: vsegoLokacija: /sbin/init PostPostano: 20:11 pet, 28. 8. 2009
    —
Jos jedna velika misterija vezana uz ogledala, preuzeta s FAIL Bloga:


Laughing

#118:  Autor/ica: goranm PostPostano: 1:33 ned, 6. 3. 2011
    —
Nabasah na činjenicu (zapravo hipotezu) da neutrino je uvijek ljevoruk, dok njegovi prijatelji dešnjaci, ako uopće postoje, imaju bitno drugačija svojstva.

http://www.newscientist.com/article/mg20928024.100-gravitys-bias-for-left-may-be-writ-in-the-sky.html (napisa):
When it comes to the ghostly particles known as neutrinos, for example, the weak force only interacts with the left-handed variety.


http://en.wikipedia.org/wiki/Neutrino#Handedness (napisa):
Experimental results show that (nearly) all produced and observed neutrinos have left-handed helicities (spins antiparallel to momenta), and all antineutrinos have right-handed helicities, within the margin of error. In the massless limit, it means that only one of two possible chiralities is observed for either particle. These are the only chiralities included in the Standard Model of particle interactions.

It is possible that their counterparts (right-handed neutrinos and left-handed antineutrinos) simply do not exist. If they do, their properties are substantially different from observable neutrinos and antineutrinos. It is theorized that they are either very heavy (on the order of GUT scale—see Seesaw mechanism), do not participate in weak interaction (so-called "sterile" neutrinos), or both.

#119:  Autor/ica: ValicaLokacija: Zagreb PostPostano: 0:33 pet, 17. 2. 2012
    —
hm... ako bi se cijeli uronili u neku boju i onda legli na bijeli papir
licem prema papiru.... poslje kad bi gledali tu nastalu umjetninu

strane bi isto bile nekako zamjenjene lijevo - desno...

mislim da tako i ogrledalo razmišlja

Very Happy Razz Smile Surprised

#120:  Autor/ica: krcko PostPostano: 9:21 pet, 17. 2. 2012
    —
Valica (napisa):
hm... ako bi se cijeli uronili u neku boju i onda legli na bijeli papir licem prema papiru....


E da smo se toga sjetili pred 5 godina kada je otvoren topic Sjecam se ja, bilo je to cetr'est pete...

Jos bi uvijek lezali licem prema papiru, umazani bojom koja se lagano ljusti i otpada...

#121:  Autor/ica: ValicaLokacija: Zagreb PostPostano: 10:10 pet, 17. 2. 2012
    —
krcko (napisa):
Valica (napisa):
hm... ako bi se cijeli uronili u neku boju i onda legli na bijeli papir licem prema papiru....


E da smo se toga sjetili pred 5 godina kada je otvoren topic Sjecam se ja, bilo je to cetr'est pete...

Jos bi uvijek lezali licem prema papiru, umazani bojom koja se lagano ljusti i otpada...



Embarassed Embarassed

ups!

izgleda da sam bubnula glupost ....

#122:  Autor/ica: krcko PostPostano: 12:25 pet, 17. 2. 2012
    —
Zasto? Pa vec skoro godinu dana nitko nije rekao nista o ogledalima. Stogod napisala, djelovat ce sasvim svjeze i originalno Wink

#123:  Autor/ica: ValicaLokacija: Zagreb PostPostano: 13:50 pet, 17. 2. 2012
    —
Smile

čitala sam tu razne teorije, teoreme, zakone zakaj je to tako...

pa mi je ono sinulo kao lampica u crtićima Cool

#124:  Autor/ica: MilojkoLokacija: Hilbertov hotel PostPostano: 18:26 pet, 17. 2. 2012
    —
vsego (napisa):
Grga (napisa):
MB (napisa):
ovaj, ucio sam za neki ispit to nedavno :sramise:
mislim, za kruznu polarizaciju imas jako puno linkova, naravno i na wikipediji, no za ovo sto te vjerojatno zanima moram procackat. sjecam se da sam negdje (valjda u berkeleyevom udzbeniku o valovima) procitao nesto tipa 'dakle, priroda je desno orijentirana'. potrazim, pa javim Smile

Evo vam SDPovci in jor fejs Danas sam lud(a)...


Grga, to se zove balans: priroda orijentirana na desno, a covjek na lijevo. Cool

(i ne, nisam SDPovac Razz)

čovječe što sam ja onda balansiran, na lijevo oko vidim bolje nego na desno Smile

#125:  Autor/ica: Ante PostPostano: 9:16 čet, 31. 5. 2012
    —
Ovaj post je još živ, ne mogu vjerovat...

#126:  Autor/ica: Nokia3310 PostPostano: 12:00 pet, 27. 3. 2015
    —
Ogledalce ogledalce... Smile

#127:  Autor/ica: Braslav PostPostano: 12:52 pon, 28. 9. 2015
    —
Radi se o fundementalim simetrijama svemira. Svemir je simetrican lijevo-desno no nije simetrican gore-dolje. To jest gore-dolje je fundamentalniji odnos nego lijevo-desno.

Kada bi kontaktirali vanzemaljsku civilizaciju u svemiru i ne bismo znali jesu li sastavljeni od materije ili antimaterije ne bi im mogli objasniti sto je lijevo, a sto desno, dok za dolje gore bi bilo jednostavno jer ono sto upucuje u unutrasnjost njihova planeta je dolje dok ono sto upucuje prema svemiru je gore.

#128:  Autor/ica: mdokoLokacija: Heriot-Watt University, Edinburgh PostPostano: 0:55 uto, 29. 9. 2015
    —
Braslav (napisa):
Radi se o fundementalim simetrijama svemira. Svemir je simetrican lijevo-desno no nije simetrican gore-dolje. To jest gore-dolje je fundamentalniji odnos nego lijevo-desno.

Zamisli sada da ležiš na lijevom boku i ogledalo je ispred tebe. Sada je "lijevo" isto što i "dolje", dok je "desno" isto što i "gore". No i dalje ogledalo zamijeni lijevo i desno, odnosno u ovom slučaju gore i dolje, dok preostala orijentacija ("prema glavi" i "prema nogama") ostaje nepromijenjena. Prema tome, ova priča s fundamentalnim simetrijama ne stoji.


Citat:
Kada bi kontaktirali vanzemaljsku civilizaciju u svemiru i ne bismo znali jesu li sastavljeni od materije ili antimaterije ne bi im mogli objasniti sto je lijevo, a sto desno, dok za dolje gore bi bilo jednostavno jer ono sto upucuje u unutrasnjost njihova planeta je dolje dok ono sto upucuje prema svemiru je gore.


Ovo nije istina. Evo iz usta Richarda Feynmana, kako vanzemaljcima objasniti lijevo i desno bez vizulanog kontakta; ilitiga svemir ne izgleda isto u ogledalu:

Video: https://www.youtube.com/watch?v=zQ6o1cDxV7o#t=39m57s

Tekst: http://www.feynmanlectures.caltech.edu/I_52.html#Ch52-S6


E, sad kad sam ovo napisao, vidim da si naveo da ne znamo jesu li od antimaterije. Da, tada je nemoguće objasniti lijevo i desno putem beta raspada.



Forum@DeGiorgi -> Biseri


output generated using printer-friendly topic mod. Vremenska zona: GMT + 01:00.

Stranica 1 / 1.

Powered by phpBB © 2001,2002 phpBB Group
Theme created by Vjacheslav Trushkin