Search
 
 
  Engleski
 
 
 
Open in this window (click to change)
Forum@DeGiorgi: Početna
Forum za podršku nastavi na PMF-MO
Login Registracija FAQ Smajlići Članstvo Pretražnik Forum@DeGiorgi: Početna

polinomi i stuff
WWW:

Moja sarma
 
Započnite novu temu   Odgovorite na temu   printer-friendly view    Forum@DeGiorgi: Početna -> Kolegiji 1. godine, preddiplomski studij Matematika -> Elementarna matematika 1 i 2
Prethodna tema :: Sljedeća tema  
Autor/ica Poruka
hermione
Gost





PostPostano: 19:10 sub, 11. 1. 2003    Naslov: polinomi i stuff Citirajte i odgovorite

1.dokazite da se polinom
p(x)=(x-a)2(x-b)2+1 gdje su a i b cijeli brojevi, ne moze rastaviti na produkt polinoma s cijelim koeficijentima!(2.oznacava na kvadrat)

2.kako se negira Ópostoji jedinstveniÓ?
hvala!
1.dokazite da se polinom
p(x)=(x-a)2(x-b)2+1 gdje su a i b cijeli brojevi, ne moze rastaviti na produkt polinoma s cijelim koeficijentima!(2.oznacava na kvadrat)

2.kako se negira Ópostoji jedinstveniÓ?
hvala!


[Vrh]
krcko
Forumaš nagrađen za životno djelo
Forumaš nagrađen za životno djelo


Pridružen/a: 07. 10. 2002. (15:57:59)
Postovi: (18B3)16
Sarma = la pohva - posuda
655 = 759 - 104

PostPostano: 0:55 uto, 21. 1. 2003    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="hermione"]2.kako se negira Ópostoji jedinstveniÓ?[/quote]

Ovo je lako. "Ne postoji, ili postoji vise od jednog..."

[quote="hermione"]1.dokazite da se polinom
p(x)=(x-a)2(x-b)2+1 gdje su a i b cijeli brojevi, ne moze rastaviti na produkt polinoma s cijelim koeficijentima!(2.oznacava na kvadrat)[/quote]

Ali ovo bas i nije. Zahvaljujuci Mei znam odgovor :D VSego, krajnje je vrijeme za uvodjenje bannera "Mea, upomoooc!" (izrazila je zelju da je forum automatski obavijesti mailom svaki put kad ga netko upotrijebi :lol: )

Dakle, lako se vidi da p ne moze imati cjelobrojnu nultocku, zapravo niti realnu. Kad bi x bila nultocka slijedilo bi (x-a)^2 (x-b)^2 = -1, a izraz na lijevoj strani je nenegativan (za realne x). Zbog toga se ne moze napisati kao produkt polinoma stupnja jedan i stupnja tri. No glavni problem je eliminirati slucaj da se p faktorizira kao produkt dva kvadratna polinoma s cjelobrojnim koeficijentima.

Pretpostavimo suprotno, p(x)=(x^2+Ax+B)(x^2+Cx+D). Vrijedi p(a)=p(b)=1, a iz toga se dobije (imajuci na umu da su svi koeficijenti cjelobrojni) (A-C)a=D-B, (A-C)b=D-B. Iz ovog vidimo da nastupa jedan od ova dva slucaja:

1. A-C=D-B=0, tj. A=C, B=D. Onda bi imali (x-a)^2 (x-b)^2+1=(x^2+Ax+B)^2. Raspisivanjem i izjednacavanjem koeficijenata dobije se sustav koji nema rjesenja (ima posla, ali nije tesko).

2. a=b=(D-B)/(A-C). Sada imamo (x-a)^4+1=(x^2+Ax+B)(x^2+Cx+D). I ovdje bi mogli raspisati i izjednaciti koeficijente, ali dobili bi gadan sustav s hrpom rjesenja koja nisu cjelobrojna. Na srecu Mea se sjetila elegantnijeg dokaza. Lijevu stranu se moze faktorizirati na linearne faktore (nad kompleksnim brojevima); (x-a)^4=-1, pa je x-a neki od cetvrtih korijena iz jedinice: z1=(1+i)/sqrt(2), z2=(1-i)/sqrt(2), z3=(-1+i)/sqrt(2), z4=(-1-i)/sqrt(2). Ako zelimo polinom napisati kao produkt dva kvadratna realna polinoma, moramo grupirati dvije po dvije konjugirano kompleksne nule, dakle a+z1 sa a+z2 i a+z3 sa a+z4. No kad se izmnoze odgovarajuci faktori dobivaju se koeficijenti koji nisu cjelobrojni (prezivi sqrt(2)).

Ovaj zadatak cini mi se pretezak za kolokvije i pismene (barem ja ne vidim jednostavnije rjesenje). Smijem li priupitati od kuda potjece? I smijem li te zvati "Hermie"? :D
hermione (napisa):
2.kako se negira Ópostoji jedinstveniÓ?


Ovo je lako. "Ne postoji, ili postoji vise od jednog..."

hermione (napisa):
1.dokazite da se polinom
p(x)=(x-a)2(x-b)2+1 gdje su a i b cijeli brojevi, ne moze rastaviti na produkt polinoma s cijelim koeficijentima!(2.oznacava na kvadrat)


Ali ovo bas i nije. Zahvaljujuci Mei znam odgovor Very Happy VSego, krajnje je vrijeme za uvodjenje bannera "Mea, upomoooc!" (izrazila je zelju da je forum automatski obavijesti mailom svaki put kad ga netko upotrijebi Laughing )

Dakle, lako se vidi da p ne moze imati cjelobrojnu nultocku, zapravo niti realnu. Kad bi x bila nultocka slijedilo bi (x-a)^2 (x-b)^2 = -1, a izraz na lijevoj strani je nenegativan (za realne x). Zbog toga se ne moze napisati kao produkt polinoma stupnja jedan i stupnja tri. No glavni problem je eliminirati slucaj da se p faktorizira kao produkt dva kvadratna polinoma s cjelobrojnim koeficijentima.

Pretpostavimo suprotno, p(x)=(x^2+Ax+B)(x^2+Cx+D). Vrijedi p(a)=p(b)=1, a iz toga se dobije (imajuci na umu da su svi koeficijenti cjelobrojni) (A-C)a=D-B, (A-C)b=D-B. Iz ovog vidimo da nastupa jedan od ova dva slucaja:

1. A-C=D-B=0, tj. A=C, B=D. Onda bi imali (x-a)^2 (x-b)^2+1=(x^2+Ax+B)^2. Raspisivanjem i izjednacavanjem koeficijenata dobije se sustav koji nema rjesenja (ima posla, ali nije tesko).

2. a=b=(D-B)/(A-C). Sada imamo (x-a)^4+1=(x^2+Ax+B)(x^2+Cx+D). I ovdje bi mogli raspisati i izjednaciti koeficijente, ali dobili bi gadan sustav s hrpom rjesenja koja nisu cjelobrojna. Na srecu Mea se sjetila elegantnijeg dokaza. Lijevu stranu se moze faktorizirati na linearne faktore (nad kompleksnim brojevima); (x-a)^4=-1, pa je x-a neki od cetvrtih korijena iz jedinice: z1=(1+i)/sqrt(2), z2=(1-i)/sqrt(2), z3=(-1+i)/sqrt(2), z4=(-1-i)/sqrt(2). Ako zelimo polinom napisati kao produkt dva kvadratna realna polinoma, moramo grupirati dvije po dvije konjugirano kompleksne nule, dakle a+z1 sa a+z2 i a+z3 sa a+z4. No kad se izmnoze odgovarajuci faktori dobivaju se koeficijenti koji nisu cjelobrojni (prezivi sqrt(2)).

Ovaj zadatak cini mi se pretezak za kolokvije i pismene (barem ja ne vidim jednostavnije rjesenje). Smijem li priupitati od kuda potjece? I smijem li te zvati "Hermie"? Very Happy



_________________
Vedran Krcadinac

Ljudi su razliciti, a nula je paran broj.
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail Posjetite Web stranice
vsego
Site Admin
Site Admin


Pridružen/a: 06. 10. 2002. (22:07:09)
Postovi: (355F)16
Spol: zombi
Sarma = la pohva - posuda
854 = 1068 - 214
Lokacija: /sbin/init

PostPostano: 1:46 uto, 21. 1. 2003    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="krcko"]Ali ovo bas i nije. Zahvaljujuci Mei znam odgovor :D VSego, krajnje je vrijeme za uvodjenje bannera "Mea, upomoooc!" (izrazila je zelju da je forum automatski obavijesti mailom svaki put kad ga netko upotrijebi :lol: )[/quote]

Bas sam ovih dana i to osmislio, no rijec je o skripti koju moram samostalno nakucati, pa ce malo potrajati... :? Fali pokoji detalj jer bih htio izbjeci zadiranje u kod od Foruma. :)

U medjuvremenu, ako netko ima kakav zgodni banner za Meu (ili za koga god smatrate da nam treba), ostavite prijedlog na [url=http://degiorgi.math.hr/forum/viewforum.php?f=26]Smajlijima[/url]. :)
krcko (napisa):
Ali ovo bas i nije. Zahvaljujuci Mei znam odgovor Very Happy VSego, krajnje je vrijeme za uvodjenje bannera "Mea, upomoooc!" (izrazila je zelju da je forum automatski obavijesti mailom svaki put kad ga netko upotrijebi Laughing )


Bas sam ovih dana i to osmislio, no rijec je o skripti koju moram samostalno nakucati, pa ce malo potrajati... Confused Fali pokoji detalj jer bih htio izbjeci zadiranje u kod od Foruma. Smile

U medjuvremenu, ako netko ima kakav zgodni banner za Meu (ili za koga god smatrate da nam treba), ostavite prijedlog na Smajlijima. Smile



_________________
U pravilu ignoriram pitanja u krivim topicima i kodove koji nisu u [code]...[/code] blokovima.
Takodjer, OBJASNITE sto vas muci! "Sto mi je krivo?", bez opisa u cemu je problem, rijetko ce zadobiti moju paznju.
Drzim prodike
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
hermione
Gost





PostPostano: 18:21 uto, 21. 1. 2003    Naslov: Citirajte i odgovorite

mislih,ako imam karatkterizaciju bijekcije, i da mi netko da ,da to negiram,u sta bi promijenila ”postoji jedinstevni”?
mislih,ako imam karatkterizaciju bijekcije, i da mi netko da ,da to negiram,u sta bi promijenila ”postoji jedinstevni”?


[Vrh]
hermione
Gost





PostPostano: 18:23 uto, 21. 1. 2003    Naslov: Citirajte i odgovorite

1.zadatk potjece iz pismenih iz elementarne
2.moze i hermie(unatoc tome da sam sada u fazi lorova pa bi moglo biti i arwena)!
1.zadatk potjece iz pismenih iz elementarne
2.moze i hermie(unatoc tome da sam sada u fazi lorova pa bi moglo biti i arwena)!


[Vrh]
krcko
Forumaš nagrađen za životno djelo
Forumaš nagrađen za životno djelo


Pridružen/a: 07. 10. 2002. (15:57:59)
Postovi: (18B3)16
Sarma = la pohva - posuda
655 = 759 - 104

PostPostano: 19:15 uto, 21. 1. 2003    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="hermione"]mislih,ako imam karatkterizaciju bijekcije, i da mi netko da ,da to negiram,u sta bi promijenila ”postoji jedinstevni”?[/quote]

U "ne postoji, ili postoji vise od jednog". To u ovoj situaciji znaci "nije surjekcija, ili nije injekcija". Jasno?

[quote="hermione"]1.zadatk potjece iz pismenih iz elementarne[/quote]

Ocito iz "dobrih starih vremena" :D Znas datum/autora?

[quote="hermione"]2.moze i hermie(unatoc tome da sam sada u fazi lorova pa bi moglo biti i arwena)![/quote]

Pardon, nije mi bilo namjera petljati se u necije cikluse :oops: :lol:
hermione (napisa):
mislih,ako imam karatkterizaciju bijekcije, i da mi netko da ,da to negiram,u sta bi promijenila ”postoji jedinstevni”?


U "ne postoji, ili postoji vise od jednog". To u ovoj situaciji znaci "nije surjekcija, ili nije injekcija". Jasno?

hermione (napisa):
1.zadatk potjece iz pismenih iz elementarne


Ocito iz "dobrih starih vremena" Very Happy Znas datum/autora?

hermione (napisa):
2.moze i hermie(unatoc tome da sam sada u fazi lorova pa bi moglo biti i arwena)!


Pardon, nije mi bilo namjera petljati se u necije cikluse Embarassed Laughing



_________________
Vedran Krcadinac

Ljudi su razliciti, a nula je paran broj.
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail Posjetite Web stranice
hermione
Gost





PostPostano: 18:53 sri, 22. 1. 2003    Naslov: Citirajte i odgovorite

Autor je Mea Bomberdelli,rok iz 1999.g.
Autor je Mea Bomberdelli,rok iz 1999.g.


[Vrh]
Gost






PostPostano: 10:59 pet, 24. 1. 2003    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="hermione"]Autor je Mea Bomberdelli,rok iz 1999.g.[/quote]

Prema mojoj evidenciji u 1999. godini dala sam pismene iz EM1 i EM2 triput - 21.4., 9.7. i 29.9. Ni jedan od tih rokova ne sadrzi spomenuti zadatak. Na brzinu pregledah i sve ostale moje rokove, i takodjer nisam naisla na taj zadatak.

Inace, zadatak bi po tezini bio OK za stare rokove, da se doda uvjet a<>b.
hermione (napisa):
Autor je Mea Bomberdelli,rok iz 1999.g.


Prema mojoj evidenciji u 1999. godini dala sam pismene iz EM1 i EM2 triput - 21.4., 9.7. i 29.9. Ni jedan od tih rokova ne sadrzi spomenuti zadatak. Na brzinu pregledah i sve ostale moje rokove, i takodjer nisam naisla na taj zadatak.

Inace, zadatak bi po tezini bio OK za stare rokove, da se doda uvjet a<>b.


[Vrh]
Gost






PostPostano: 11:03 pet, 24. 1. 2003    Naslov: Citirajte i odgovorite

Zaboravih se potpisati (nisam mislila da sam guest)...

Daklem, ono nije moj zadatak.

Mea Bombardelli
Zaboravih se potpisati (nisam mislila da sam guest)...

Daklem, ono nije moj zadatak.

Mea Bombardelli


[Vrh]
Prethodni postovi:   
Započnite novu temu   Odgovorite na temu   printer-friendly view    Forum@DeGiorgi: Početna -> Kolegiji 1. godine, preddiplomski studij Matematika -> Elementarna matematika 1 i 2 Vremenska zona: GMT + 01:00.
Stranica 1 / 1.

 
Forum(o)Bir:  
Ne možete otvarati nove teme.
Ne možete odgovarati na postove.
Ne možete uređivati Vaše postove.
Ne možete izbrisati Vaše postove.
Ne možete glasovati u anketama.
You can attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group
Theme created by Vjacheslav Trushkin
HR (Cro) by Ančica Sečan