Search
 
 
  Engleski
 
 
 
Open in this window (click to change)
Forum@DeGiorgi: Početna
Forum za podršku nastavi na PMF-MO
Login Registracija FAQ Smajlići Članstvo Pretražnik Forum@DeGiorgi: Početna

Zadaci iz starih kolokvija
WWW:
Idite na Prethodno  1, 2
Moja sarma
 
Započnite novu temu   Odgovorite na temu   printer-friendly view    Forum@DeGiorgi: Početna -> Kolegiji 1. godine, preddiplomski studij Matematika -> Matematička analiza 1 i 2
Prethodna tema :: Sljedeća tema  
Autor/ica Poruka
GoranV
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 20. 11. 2008. (11:22:01)
Postovi: (F)16
Spol: zombi
Sarma = la pohva - posuda
= 2 - 0

PostPostano: 17:07 uto, 27. 10. 2009    Naslov: Citirajte i odgovorite

Kolokvij 1. 07/08 zadatak 3A?? Unaprijed hvala :) !
Kolokvij 1. 07/08 zadatak 3A?? Unaprijed hvala Smile !


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Milojko
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 07. 11. 2008. (14:57:52)
Postovi: (453)16
Spol: kućni ljubimac
Sarma = la pohva - posuda
17 = 68 - 51
Lokacija: Hilbertov hotel

PostPostano: 19:18 uto, 27. 10. 2009    Naslov: Citirajte i odgovorite

probaj prek definicije tangensa hiperbolnog: th(x) = sh(x)/ch(x). sh(x) = (e^x-e^-x)/2 i ch(x) = (e^x+e^-x)/2
probaj to tak raspisat sve i onda vidit šta se dobije. ne znam kak bi to drukčije rješavo, a neda mise sad raspisivat :)
probaj prek definicije tangensa hiperbolnog: th(x) = sh(x)/ch(x). sh(x) = (e^x-e^-x)/2 i ch(x) = (e^x+e^-x)/2
probaj to tak raspisat sve i onda vidit šta se dobije. ne znam kak bi to drukčije rješavo, a neda mise sad raspisivat Smile



_________________
Sedam je prost broj Smile

Bolonja je smeće i to pod hitno treba mijenjat
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku MSNM
JANKRI
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 10. 07. 2008. (02:30:58)
Postovi: (10F)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
97 = 132 - 35
Lokacija: Zagreb

PostPostano: 19:24 uto, 27. 10. 2009    Naslov: Citirajte i odgovorite

[latex]g(x)=\mathrm{th} x[/latex],

[latex]h(x)=x^2-2x+3[/latex].

Tada je [latex]f = h \circ g[/latex], odnosno [latex]f^{-1}\left(\left[3,\, 6\right]\right) = g^{-1}\left(h^{-1}\left(\left[3,\, 6\right]\right)\right)[/latex].

Lako nalazimo da je [latex]h^{-1}\left(\left[3,\, 6\right]\right) = \left[-1,\, 0\right] \cup \left[2,\, 3\right][/latex]. Naime, samo rješimo sustav nejednadžbi [latex]3 \leq x^2 - 2x + 3 \leq 6[/latex], što je ekvivalentno s
[latex]x^2 - 2x \geq 0 \quad \& \quad x^2 - 2x - 3 \leq 0 \quad \Longleftrightarrow[/latex]
[latex]x\left(x-2\right) \geq 0\quad \& \quad \left(x-3\right)\left(x+1\right) \leq 0[/latex].

Sada, [latex]\mathrm{th}[/latex] poprima vrijednosti samo na [latex]\left\langle-1,\, 1\right\rangle[/latex], dakle konačno rješenje je
[latex]g^{-1}\left(\left\langle-1,\, 0\right]\right) = \left\langle-\infty,\, 0\right][/latex].

Valjda je dobro :oops:
,

.

Tada je , odnosno .

Lako nalazimo da je . Naime, samo rješimo sustav nejednadžbi , što je ekvivalentno s

.

Sada, poprima vrijednosti samo na , dakle konačno rješenje je
.

Valjda je dobro Embarassed


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail
mornik
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 26. 09. 2009. (06:25:44)
Postovi: (128)16
Sarma = la pohva - posuda
118 = 124 - 6

PostPostano: 19:30 uto, 27. 10. 2009    Naslov: Citirajte i odgovorite

Preskočit ću traženje praslike kvadratne funkcije i takvih stvari, javi ako treba pomoć :).

Dakle, glavna ideja je da iskoristiš kompoziciju funkcija (o tome smo nadugo i naširoko raspravljali na prethodnoj stranici, tako da ću se suzdržati od toga da to tu ponovim još jednom... ako budeš imao kakvih pitanja, samo reci :)) [latex]f_1(x)=x^2-2x+3[/latex] i [latex]f_2(x)=\tanh x[/latex].

Primijeti da je [latex]f=f_1\circ f_2[/latex], pa je, po pravilu koje znamo, [latex]f^{-1}(A)=f_2^{-1}(f_1^{-1}(A))[/latex]. Kod nas je [latex]A=[3,6][/latex], pa nas prvo zanima kada funkcija [latex]x^2-2x+3[/latex] postiže vrijednosti od [latex]3[/latex] do [latex]6[/latex]. To je sad lako izračunati (i/ili vidjeti s grafa), tu dolazi onaj dio gdje javiš ako ima problema :).
Ako nisam pogriješio, dobijemo da je [latex]f_1^{-1}[3,6]=[-1,0]\cup[2,3][/latex].

Sad, na kraju, želiš vidjeti [latex]f_2^{-1}([-1,0]\cup[2,3])[/latex]. Znamo da je to jednako [latex]f_2^{-1}([-1,0])\cup f_2^{-1}([2,3])[/latex]. Sada ćemo se poslužiti starim trikom i uzeti [url=http://web.math.hr/nastava/analiza/files/formule.pdf]materijale dopuštene na kolokvijima[/url] :D. Naravno, ovo smo mogli i fizički izračunati ili recimo koristiti monotonost, probao sam, uopće nije teško, samo te sad neću time daviti ako već možete imati te formule :).

Uglavnom, bilo kako bilo, dobivamo da je [latex]f_2^{-1}([-1,0])=\langle -\infty,0][/latex], a [latex]f_2^{-1}([2,3])=\emptyset[/latex] (budući da je [latex]\mathcal{R}_{f_2}=\langle -1,1\rangle[/latex]).

Stoga, naše rješenje je [latex]\langle -\infty,0]\cup\emptyset=\langle -\infty,0][/latex].

[size=9]Zapamtit ću ti ovih 30 sekundi, Krijane :P![/size]
Preskočit ću traženje praslike kvadratne funkcije i takvih stvari, javi ako treba pomoć Smile.

Dakle, glavna ideja je da iskoristiš kompoziciju funkcija (o tome smo nadugo i naširoko raspravljali na prethodnoj stranici, tako da ću se suzdržati od toga da to tu ponovim još jednom... ako budeš imao kakvih pitanja, samo reci Smile) i .

Primijeti da je , pa je, po pravilu koje znamo, . Kod nas je , pa nas prvo zanima kada funkcija postiže vrijednosti od do . To je sad lako izračunati (i/ili vidjeti s grafa), tu dolazi onaj dio gdje javiš ako ima problema Smile.
Ako nisam pogriješio, dobijemo da je .

Sad, na kraju, želiš vidjeti . Znamo da je to jednako . Sada ćemo se poslužiti starim trikom i uzeti materijale dopuštene na kolokvijima Very Happy. Naravno, ovo smo mogli i fizički izračunati ili recimo koristiti monotonost, probao sam, uopće nije teško, samo te sad neću time daviti ako već možete imati te formule Smile.

Uglavnom, bilo kako bilo, dobivamo da je , a (budući da je ).

Stoga, naše rješenje je .

Zapamtit ću ti ovih 30 sekundi, Krijane Razz!


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail Posjetite Web stranice
GoranV
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 20. 11. 2008. (11:22:01)
Postovi: (F)16
Spol: zombi
Sarma = la pohva - posuda
= 2 - 0

PostPostano: 14:45 sri, 28. 10. 2009    Naslov: Citirajte i odgovorite

Hvala :)
Hvala Smile


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
maty321
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 24. 10. 2009. (15:02:33)
Postovi: (7D)16
Sarma = la pohva - posuda
= 3 - 1

PostPostano: 16:17 sub, 31. 10. 2009    Naslov: Citirajte i odgovorite

koji je inverz funkcije y=-korijen od x, za y<-kor. iz 6, -2kor. iz 2>, x<6,8>
kor. u prijevodu korijen
koji je inverz funkcije y=-korijen od x, za y<-kor. iz 6, -2kor. iz 2>, x<6,8>
kor. u prijevodu korijen


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
kre5o
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 14. 09. 2009. (22:20:52)
Postovi: (32)16
Sarma = la pohva - posuda
-1 = 3 - 4

PostPostano: 17:40 sub, 31. 10. 2009    Naslov: Citirajte i odgovorite

jel mi može netko objasnit nešt što bi trebalo biti očito, al meni nije :oops:

zašto vrijedi [latex]sinx=(-1)^k * sin(x-k*pi)[/latex] za k je iz Z i x je iz R

EDIT: joj da zaboravi navesti zadatak :)
zad 6 na [url]http://web.math.hr/nastava/analiza/files/ma1_zad1.pdf[/url]
jel mi može netko objasnit nešt što bi trebalo biti očito, al meni nije Embarassed

zašto vrijedi za k je iz Z i x je iz R

EDIT: joj da zaboravi navesti zadatak Smile
zad 6 na http://web.math.hr/nastava/analiza/files/ma1_zad1.pdf


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
mornik
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 26. 09. 2009. (06:25:44)
Postovi: (128)16
Sarma = la pohva - posuda
118 = 124 - 6

PostPostano: 18:09 sub, 31. 10. 2009    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="maty321"]koji je inverz funkcije y=-korijen od x, za y<-kor. iz 6, -2kor. iz 2>, x<6,8>
kor. u prijevodu korijen[/quote]

Pretpostavljam da je funkcija [latex]f(x)=-\sqrt{x}[/latex]. Njen inverz je, što si vjerojatno naslutila i bez računanja (jer znaš da je korijen zapravo definiran kao inverz od kvadrata na intervalu [latex][0,+\infty\rangle[/latex]), [latex]f^{-1}(x)=x^2[/latex]. Ne vidim baš što te zbunilo: imaš, kao što si napisala [latex]y=-\sqrt{x}[/latex]. Kvadriraj obje strane i dobiješ [latex]y^2=x[/latex]. I to je to :).

kre5o: Probaj to raspisati po adicijskoj formuli za sinus: [latex]\sin(x-k\pi)=\sin x\cos k\pi-\sin k\pi\cos x[/latex]. Drugi pribrojnik "nestaje" jer je [latex]\sin k\pi=0[/latex] za svaki [latex]k\in\mathbb{Z}[/latex]. Nadalje, [latex]\cos k\pi=(-1)^k[/latex]. (Razmisli malo o tome ako nije jasno: [latex]1=\cos 0=\cos 2\pi=\cos -2\pi=\cos 4\pi=\cos -4\pi=\ldots[/latex], a [latex]-1=\cos \pi=\cos -\pi=\cos 3\pi=\cos -3\pi=\ldots[/latex]. Naravno, za krajnju preciznost, tvrdnju bismo trebali dokazati indukcijom, ali to nije teško... I promise :).)

Dakle, [latex]\sin(x-k\pi)=(-1)^k\sin x[/latex]. Pomnožimo obje strane jednakosti s [latex](-1)^k[/latex] i dobivamo traženu tvrdnju ([latex](-1)^{2k}=1[/latex]).
maty321 (napisa):
koji je inverz funkcije y=-korijen od x, za y←kor. iz 6, -2kor. iz 2>, x<6,8>
kor. u prijevodu korijen


Pretpostavljam da je funkcija . Njen inverz je, što si vjerojatno naslutila i bez računanja (jer znaš da je korijen zapravo definiran kao inverz od kvadrata na intervalu ), . Ne vidim baš što te zbunilo: imaš, kao što si napisala . Kvadriraj obje strane i dobiješ . I to je to Smile.

kre5o: Probaj to raspisati po adicijskoj formuli za sinus: . Drugi pribrojnik "nestaje" jer je za svaki . Nadalje, . (Razmisli malo o tome ako nije jasno: , a . Naravno, za krajnju preciznost, tvrdnju bismo trebali dokazati indukcijom, ali to nije teško... I promise Smile.)

Dakle, . Pomnožimo obje strane jednakosti s i dobivamo traženu tvrdnju ().




Zadnja promjena: mornik; 18:30 sub, 31. 10. 2009; ukupno mijenjano 1 put.
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail Posjetite Web stranice
kre5o
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 14. 09. 2009. (22:20:52)
Postovi: (32)16
Sarma = la pohva - posuda
-1 = 3 - 4

PostPostano: 18:29 sub, 31. 10. 2009    Naslov: Citirajte i odgovorite

veliko H[size=18]VALA[/size] :thankyou:

sad mi je sve jasno
veliko HVALA Thank you

sad mi je sve jasno


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
pajopatak
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 25. 10. 2009. (22:20:04)
Postovi: (BE)16
Sarma = la pohva - posuda
= 3 - 0

PostPostano: 19:17 sub, 31. 10. 2009    Naslov: Citirajte i odgovorite

e a mene zanima u kakvim se zadatcima upotrebljava to svojstvo, mislila sam prvo da kada se gleda slika od arkus funkcija,ali opet mi to netreba..pa ako mi može netko to malo pojasnit?
e a mene zanima u kakvim se zadatcima upotrebljava to svojstvo, mislila sam prvo da kada se gleda slika od arkus funkcija,ali opet mi to netreba..pa ako mi može netko to malo pojasnit?


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
mornik
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 26. 09. 2009. (06:25:44)
Postovi: (128)16
Sarma = la pohva - posuda
118 = 124 - 6

PostPostano: 19:49 sub, 31. 10. 2009    Naslov: Citirajte i odgovorite

Čuj, pitanje kad se nešto upotrebljava je uvijek malo nezgodno... naravno da se može smisliti zadatak koji će biti specifično namješten da koristi to svojstvo. Što se mene tiče, ja tu činjenicu nisam napamet ni znao dok ju kre5o nije spomenuo :). Naprosto, i ovo očito govorim samo za sebe, ne vidim svrhu da sve moguće činjenice pamtim napamet... kad nešto treba, izvedem to - dosta stvari slijedi samo iz osnova, tj. u ovom slučaju definicija i adicijskih formula.

Dakle, naravno da je ova činjenica korisna, ali sad, reći specifično u kakvim zadacima se upotrebljava... to je po mom mišljenju malo nemoguće :). Naravno, posebno ti je od koristi tamo gdje promatraš ili koristiš periodičnost funkcije, to svakako, ali, kažem, ako zadatak nije baš namješten tako da se koristi ta činjenica, teško je reći gdje se sve može pojaviti.
Čuj, pitanje kad se nešto upotrebljava je uvijek malo nezgodno... naravno da se može smisliti zadatak koji će biti specifično namješten da koristi to svojstvo. Što se mene tiče, ja tu činjenicu nisam napamet ni znao dok ju kre5o nije spomenuo Smile. Naprosto, i ovo očito govorim samo za sebe, ne vidim svrhu da sve moguće činjenice pamtim napamet... kad nešto treba, izvedem to - dosta stvari slijedi samo iz osnova, tj. u ovom slučaju definicija i adicijskih formula.

Dakle, naravno da je ova činjenica korisna, ali sad, reći specifično u kakvim zadacima se upotrebljava... to je po mom mišljenju malo nemoguće Smile. Naravno, posebno ti je od koristi tamo gdje promatraš ili koristiš periodičnost funkcije, to svakako, ali, kažem, ako zadatak nije baš namješten tako da se koristi ta činjenica, teško je reći gdje se sve može pojaviti.


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail Posjetite Web stranice
pajopatak
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 25. 10. 2009. (22:20:04)
Postovi: (BE)16
Sarma = la pohva - posuda
= 3 - 0

PostPostano: 20:21 sub, 31. 10. 2009    Naslov: Citirajte i odgovorite

Da,i ja raumijem sve to što smo izveli,samo nisam još našla neku svrhu toga u niti jednom zadatku,pa sam mislila da će to možda biti nekakvo teorijsko pitanje..
e i još jedno glupo pitanje, ako imam zadanu funkciju nekakvu,i i nezinu domenu i kodomenu o čega je kodomena čitav R,kako da ispitam jeli surjekcija?
Da,i ja raumijem sve to što smo izveli,samo nisam još našla neku svrhu toga u niti jednom zadatku,pa sam mislila da će to možda biti nekakvo teorijsko pitanje..
e i još jedno glupo pitanje, ako imam zadanu funkciju nekakvu,i i nezinu domenu i kodomenu o čega je kodomena čitav R,kako da ispitam jeli surjekcija?


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
mornik
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 26. 09. 2009. (06:25:44)
Postovi: (128)16
Sarma = la pohva - posuda
118 = 124 - 6

PostPostano: 20:46 sub, 31. 10. 2009    Naslov: Citirajte i odgovorite

Najočitiji način je da probaš fizički pronaći sliku te funkcije (putem kompozicija ili čega drugoga). Tada je funkcija surjekcija ako i samo ako joj je slika cijela kodomena.

Ako tako ne ide iz nekog razloga, dokazivanje da funkcija nije surjekcija još uvijek može biti relativno lagano. Probaj razmisliti za koju vrijednost misliš da se ne postiže i probaj to dokazati. Dokazati da funkcija jest surjekcija je u slučaju kad nemaš neku očitu kompoziciju uglavnom se u zadacima, barem na ovoj razini, svodi na "čitanje s grafa" ili nešto ekvivalentno.
Najočitiji način je da probaš fizički pronaći sliku te funkcije (putem kompozicija ili čega drugoga). Tada je funkcija surjekcija ako i samo ako joj je slika cijela kodomena.

Ako tako ne ide iz nekog razloga, dokazivanje da funkcija nije surjekcija još uvijek može biti relativno lagano. Probaj razmisliti za koju vrijednost misliš da se ne postiže i probaj to dokazati. Dokazati da funkcija jest surjekcija je u slučaju kad nemaš neku očitu kompoziciju uglavnom se u zadacima, barem na ovoj razini, svodi na "čitanje s grafa" ili nešto ekvivalentno.


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail Posjetite Web stranice
pajopatak
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 25. 10. 2009. (22:20:04)
Postovi: (BE)16
Sarma = la pohva - posuda
= 3 - 0

PostPostano: 21:08 sub, 31. 10. 2009    Naslov: Citirajte i odgovorite

OK,hvala.Tako sam nešto i misllila.
OK,hvala.Tako sam nešto i misllila.


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Prethodni postovi:   
Započnite novu temu   Odgovorite na temu   printer-friendly view    Forum@DeGiorgi: Početna -> Kolegiji 1. godine, preddiplomski studij Matematika -> Matematička analiza 1 i 2 Vremenska zona: GMT + 01:00.
Idite na Prethodno  1, 2
Stranica 2 / 2.

 
Forum(o)Bir:  
Ne možete otvarati nove teme.
Ne možete odgovarati na postove.
Ne možete uređivati Vaše postove.
Ne možete izbrisati Vaše postove.
Ne možete glasovati u anketama.
You can attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group
Theme created by Vjacheslav Trushkin
HR (Cro) by Ančica Sečan