Search
 
 
  Engleski
 
 
 
Open in this window (click to change)
Forum@DeGiorgi: Početna
Forum za podršku nastavi na PMF-MO
Login Registracija FAQ Smajlići Članstvo Pretražnik Forum@DeGiorgi: Početna

druga dz
WWW:

Moja sarma
 
Započnite novu temu   Odgovorite na temu   printer-friendly view    Forum@DeGiorgi: Početna -> Kolegiji 1. godine, preddiplomski studij Matematika -> Linearna algebra 1 & 2 (za inženjerske smjerove)
Prethodna tema :: Sljedeća tema  
Autor/ica Poruka
mcundic
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 29. 10. 2010. (22:28:06)
Postovi: (1)16
Sarma = la pohva - posuda
= 0 - 0

PostPostano: 22:31 pet, 29. 10. 2010    Naslov: druga dz Citirajte i odgovorite

jel mi može netko pomoći oko 4. i 5. zadatka iz druge zadaće? trebam ideju kak započeti...hvala
jel mi može netko pomoći oko 4. i 5. zadatka iz druge zadaće? trebam ideju kak započeti...hvala


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
pmli
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 09. 11. 2009. (12:03:05)
Postovi: (2C8)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
197 = 203 - 6

PostPostano: 23:10 pet, 29. 10. 2010    Naslov: Citirajte i odgovorite

Četvrti već imaš [url=http://degiorgi.math.hr/forum/viewtopic.php?t=15608]tu[/url].

Peti možeš po definiciji. Iskoriti fitnu koja se koristila u dokazu da je [latex]\dim(L + M) + \dim(L \cap M) = \dim L + \dim M[/latex] (prebacivanje na drugu stranu).
Četvrti već imaš tu.

Peti možeš po definiciji. Iskoriti fitnu koja se koristila u dokazu da je (prebacivanje na drugu stranu).


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Cobs
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 21. 01. 2008. (13:32:15)
Postovi: (206)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
26 = 40 - 14
Lokacija: Geto

PostPostano: 23:18 pet, 29. 10. 2010    Naslov: Citirajte i odgovorite

u 5. zadatku što možeš zaključit o skupu [latex]A \cap B[/latex] ?
pa kad to znaš kak onda općenito želiš dokazat da je neš lin.nez. skup?
linearnu komb. elemenata iz tog skupa izjednačiš s nul vektorom. Pa napravi to al malo grupiraj tu lin. komb. pa jednu "grupu" elemenata prebaci na drugu stranu jednakosti i pogledaj kaj si napisao. Trebo bi skužit s obzirom na to što ti je skup [latex]A \cap B[/latex]
u 5. zadatku što možeš zaključit o skupu ?
pa kad to znaš kak onda općenito želiš dokazat da je neš lin.nez. skup?
linearnu komb. elemenata iz tog skupa izjednačiš s nul vektorom. Pa napravi to al malo grupiraj tu lin. komb. pa jednu "grupu" elemenata prebaci na drugu stranu jednakosti i pogledaj kaj si napisao. Trebo bi skužit s obzirom na to što ti je skup


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Posjetite Web stranice
Linadus
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 07. 09. 2010. (12:57:28)
Postovi: (2C)16
Sarma = la pohva - posuda
= 4 - 3

PostPostano: 12:12 čet, 4. 11. 2010    Naslov: Citirajte i odgovorite

mislim da kontam zadatak...ugl.jel ovo ispravno rješenje?

L,M ≤ V & L∩M={0}
A={a1,a2,...,as} je pravi podskup od L & B={b1,b2,...,bt} je pravi podskup od M & A je l.n. & B je l.n.

=> A∩B={0}
AUB = {a1,...,as,b1,...,bt}
ako taj skup nije lin.nez. znači da se neki bk može prikazati pomoću svojih prethodnika, tj.
bk= Σ(i=1 do s) αiai + Σ(j=1 do k-1) βjbj
bk - Σ(j=1 do k-1) βjbj = Σ(i=1 do s) αiai
l.s. je element iz B, d.s. je element iz A, a od prije znamo da je A∩B={0} pa je gornja jednakost kontradikcija => AUB je linearno nezavisna, a to je i trebalo dokazati

ispričavam se ako je teško čitljivo...
mislim da kontam zadatak...ugl.jel ovo ispravno rješenje?

L,M ≤ V & L∩M={0}
A={a1,a2,...,as} je pravi podskup od L & B={b1,b2,...,bt} je pravi podskup od M & A je l.n. & B je l.n.

=> A∩B={0}
AUB = {a1,...,as,b1,...,bt}
ako taj skup nije lin.nez. znači da se neki bk može prikazati pomoću svojih prethodnika, tj.
bk= Σ(i=1 do s) αiai + Σ(j=1 do k-1) βjbj
bk - Σ(j=1 do k-1) βjbj = Σ(i=1 do s) αiai
l.s. je element iz B, d.s. je element iz A, a od prije znamo da je A∩B={0} pa je gornja jednakost kontradikcija => AUB je linearno nezavisna, a to je i trebalo dokazati

ispričavam se ako je teško čitljivo...


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Gost






PostPostano: 13:29 čet, 4. 11. 2010    Naslov: Citirajte i odgovorite

Ako netko ima vremena da mi napiše ideju za drugi zadatak!Unaprijed zahvaljujem!!!
Ako netko ima vremena da mi napiše ideju za drugi zadatak!Unaprijed zahvaljujem!!!


[Vrh]
Linadus
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 07. 09. 2010. (12:57:28)
Postovi: (2C)16
Sarma = la pohva - posuda
= 4 - 3

PostPostano: 13:34 čet, 4. 11. 2010    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="Anonymous"]Ako netko ima vremena da mi napiše ideju za drugi zadatak!Unaprijed zahvaljujem!!![/quote]

eto drugog zadatka ovdi: [url]http://degiorgi.math.hr/forum/viewtopic.php?t=15649[/url] skrolaj prema dnu...
:)[/url]
Anonymous (napisa):
Ako netko ima vremena da mi napiše ideju za drugi zadatak!Unaprijed zahvaljujem!!!


eto drugog zadatka ovdi: http://degiorgi.math.hr/forum/viewtopic.php?t=15649 skrolaj prema dnu...
Smile[/url]


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
glmat
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 19. 10. 2010. (22:17:53)
Postovi: (2)16
Sarma = la pohva - posuda
= 0 - 0

PostPostano: 17:14 čet, 4. 11. 2010    Naslov: Citirajte i odgovorite

jel mi moze netko objasnit kako smo zakljucili na kraju da je AUB linearno nezavisna? Dali je AUB linearno nezavisna ako je ApresjekB={0} i a=lin nez, i b=lin nez?
jel mi moze netko objasnit kako smo zakljucili na kraju da je AUB linearno nezavisna? Dali je AUB linearno nezavisna ako je ApresjekB={0} i a=lin nez, i b=lin nez?


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Ivanaa
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 18. 10. 2010. (22:26:06)
Postovi: (35)16
Sarma = la pohva - posuda
13 = 19 - 6

PostPostano: 19:11 čet, 4. 11. 2010    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="Linadus"]mislim da kontam zadatak...ugl.jel ovo ispravno rješenje?

L,M ≤ V & L∩M={0}
A={a1,a2,...,as} je pravi podskup od L & B={b1,b2,...,bt} je pravi podskup od M & A je l.n. & B je l.n.

=> A∩B={0}
AUB = {a1,...,as,b1,...,bt}
ako taj skup nije lin.nez. znači da se neki bk može prikazati pomoću svojih prethodnika, tj.
bk= Σ(i=1 do s) αiai + Σ(j=1 do k-1) βjbj
bk - Σ(j=1 do k-1) βjbj = Σ(i=1 do s) αiai
l.s. je element iz B, d.s. je element iz A, a od prije znamo da je A∩B={0} pa je gornja jednakost kontradikcija => AUB je linearno nezavisna, a to je i trebalo dokazati

ispričavam se ako je teško čitljivo...[/quote]

A i B nisu podprostori, oni su samo podskup od L odnosno M, sto ce reci l.s nije element iz B ali je iz M, a d.s. nije iz A ali je iz L pa se opet dode do kontradikcije.
Linadus (napisa):
mislim da kontam zadatak...ugl.jel ovo ispravno rješenje?

L,M ≤ V & L∩M={0}
A={a1,a2,...,as} je pravi podskup od L & B={b1,b2,...,bt} je pravi podskup od M & A je l.n. & B je l.n.

⇒ A∩B={0}
AUB = {a1,...,as,b1,...,bt}
ako taj skup nije lin.nez. znači da se neki bk može prikazati pomoću svojih prethodnika, tj.
bk= Σ(i=1 do s) αiai + Σ(j=1 do k-1) βjbj
bk - Σ(j=1 do k-1) βjbj = Σ(i=1 do s) αiai
l.s. je element iz B, d.s. je element iz A, a od prije znamo da je A∩B={0} pa je gornja jednakost kontradikcija ⇒ AUB je linearno nezavisna, a to je i trebalo dokazati

ispričavam se ako je teško čitljivo...


A i B nisu podprostori, oni su samo podskup od L odnosno M, sto ce reci l.s nije element iz B ali je iz M, a d.s. nije iz A ali je iz L pa se opet dode do kontradikcije.


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Linadus
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 07. 09. 2010. (12:57:28)
Postovi: (2C)16
Sarma = la pohva - posuda
= 4 - 3

PostPostano: 19:47 čet, 4. 11. 2010    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="Ivanaa"][quote="Linadus"]mislim da kontam zadatak...ugl.jel ovo ispravno rješenje?

L,M ≤ V & L∩M={0}
A={a1,a2,...,as} je pravi podskup od L & B={b1,b2,...,bt} je pravi podskup od M & A je l.n. & B je l.n.

=> A∩B={0}
AUB = {a1,...,as,b1,...,bt}
ako taj skup nije lin.nez. znači da se neki bk može prikazati pomoću svojih prethodnika, tj.
bk= Σ(i=1 do s) αiai + Σ(j=1 do k-1) βjbj
bk - Σ(j=1 do k-1) βjbj = Σ(i=1 do s) αiai
l.s. je element iz B, d.s. je element iz A, a od prije znamo da je A∩B={0} pa je gornja jednakost kontradikcija => AUB je linearno nezavisna, a to je i trebalo dokazati

ispričavam se ako je teško čitljivo...[/quote]

A i B nisu podprostori, oni su samo podskup od L odnosno M, sto ce reci l.s nije element iz B ali je iz M, a d.s. nije iz A ali je iz L pa se opet dode do kontradikcije.[/quote]

hmm, da stvarno...thnx na opasci :))
Ivanaa (napisa):
Linadus (napisa):
mislim da kontam zadatak...ugl.jel ovo ispravno rješenje?

L,M ≤ V & L∩M={0}
A={a1,a2,...,as} je pravi podskup od L & B={b1,b2,...,bt} je pravi podskup od M & A je l.n. & B je l.n.

⇒ A∩B={0}
AUB = {a1,...,as,b1,...,bt}
ako taj skup nije lin.nez. znači da se neki bk može prikazati pomoću svojih prethodnika, tj.
bk= Σ(i=1 do s) αiai + Σ(j=1 do k-1) βjbj
bk - Σ(j=1 do k-1) βjbj = Σ(i=1 do s) αiai
l.s. je element iz B, d.s. je element iz A, a od prije znamo da je A∩B={0} pa je gornja jednakost kontradikcija ⇒ AUB je linearno nezavisna, a to je i trebalo dokazati

ispričavam se ako je teško čitljivo...


A i B nisu podprostori, oni su samo podskup od L odnosno M, sto ce reci l.s nije element iz B ali je iz M, a d.s. nije iz A ali je iz L pa se opet dode do kontradikcije.


hmm, da stvarno...thnx na opasci Smile)


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Bruno
Gost





PostPostano: 2:48 pet, 5. 11. 2010    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote]jel mi moze netko objasnit kako smo zakljucili na kraju da je AUB linearno nezavisna? Dali je AUB linearno nezavisna ako je ApresjekB={0} i a=lin nez, i b=lin nez?[/quote]

Malo brze rješenje:

Nadopunis A i B do baza za L i M respektivno pa je AUB baza za L+M (ima traženi broj elemenata, a očito je sustav izvodnica - zato je baza). Sada je tražena unija podskup baze, pa je linearno nezavisna.
Citat:
jel mi moze netko objasnit kako smo zakljucili na kraju da je AUB linearno nezavisna? Dali je AUB linearno nezavisna ako je ApresjekB={0} i a=lin nez, i b=lin nez?


Malo brze rješenje:

Nadopunis A i B do baza za L i M respektivno pa je AUB baza za L+M (ima traženi broj elemenata, a očito je sustav izvodnica - zato je baza). Sada je tražena unija podskup baze, pa je linearno nezavisna.


[Vrh]
Prethodni postovi:   
Započnite novu temu   Odgovorite na temu   printer-friendly view    Forum@DeGiorgi: Početna -> Kolegiji 1. godine, preddiplomski studij Matematika -> Linearna algebra 1 & 2 (za inženjerske smjerove) Vremenska zona: GMT + 01:00.
Stranica 1 / 1.

 
Forum(o)Bir:  
Ne možete otvarati nove teme.
Ne možete odgovarati na postove.
Ne možete uređivati Vaše postove.
Ne možete izbrisati Vaše postove.
Ne možete glasovati u anketama.
You can attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group
Theme created by Vjacheslav Trushkin
HR (Cro) by Ančica Sečan