Search
 
 
  Engleski
 
 
 
Open in this window (click to change)
Forum@DeGiorgi: Početna
Forum za podršku nastavi na PMF-MO
Login Registracija FAQ Smajlići Članstvo Pretražnik Forum@DeGiorgi: Početna

Još jedan popovski ispad
Idite na Prethodno  1, 2, 3, 4, 5
Moja sarma
 
Započnite novu temu   Odgovorite na temu   printer-friendly view    Forum@DeGiorgi: Početna -> Ostalo - opušteno -> Bućkuriš
Prethodna tema :: Sljedeća tema  
Autor/ica Poruka
Tygy
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 22. 11. 2008. (15:27:08)
Postovi: (102)16
Sarma = la pohva - posuda
= 17 - 14

PostPostano: 23:18 pon, 25. 4. 2011    Naslov: Citirajte i odgovorite

Izgubila sam sat vremena da pročitam sve ovo... (stvarno mi je dosadno) pa da se i ja izjasnim.
Ja nisam pripadnik niti jed
ne religije...ali ipak, u svakoj religiji učili su me da vidim nešto lijepo, al baš u katoličkoj vidim najmanje. Baš s njom se(uglavnom) ne slažem...ni sa učenjem, ni sa ispiranjem mozga bez pogovora i totalno sam protiv većine akcija koju je kroz cijelu svoju povijest Crkva izvodila. I ona je jedina protiv koje sam ikad imala ljutnju/živčanoću/podsmjeh...svejedno.

Ipak, živim među 88(?)% katolika. Pa iz (valjda) razumijevanja što velikoj većini Crkva i papa predstavljaju, moji roditelji (ja još ne) plaćaju danak (svećenicima besplatno obrazovanje i đeparac, vozni park, i slično).
I ako se "katolici" ne slažu kuda ide taj novac, jasno je da recimo ja osjetim bijes. Oni bi bar trebali vjerovat da je Crkva nepogrešiva u svojim odlukama (pa tako i financijskim), a mene ništa ne obavezuje da sam pristojna.

A, 88% od katolika koje poznam ni ne pohađa Crkvu, a "moraju/trebali bi", nit se slažu sa Crkvom "a trebali bi/morali", nit su doma unutar svoja 4 zida veliki vjerinici, a "to je jedino bitno/il ne?"...a opet... dode popis stanovništva i evo par primjera zašto su se neki izjasnili opet kao katolici:

-mama bi me se odrekla-to je za njeno zdravlje
-a pa kad jesam
-ma, nisam ni razmišljao/la o tome... navika pri odgovaranju
-a kaj drugo?
hmmmm

i sad, aj dosad sam mislila da u zemlji s 88(?)% katolika dajem svoj(roditelji daju svoj) novac Crkvi jer toj masi ta Crkva jako puno predstavlja u životu. (zapela na novac,al i ostale gluposti...neka novac bude tek metafora)
A, sad... ima li smisla?
Jedini način kao katolik koji se ne slaže sa akcijama svoje Crkve, jest (po meni) da je "kazni" sa npr..."ne izjašnjavam se". Nikog nisu povrijedili, napravili nešto dobra ovoj državi (proračunu...možda ode za školstvo taj novac...hehe) i dali do znanja da se ne slažu što Crkva radi.

A, što se tiče kvalitetnog statističkog podatka...
Sam kardimal Bozanić je za red carpet prije cca 2 tjedna izjavio da njega i Crkvu ne zanimaju statistički podaci koji su izmanipulirani...
Dakle, ni on vam neće zamjerit ako se ne izjasnite kao katolici radi manipulacije za dobrobit svih nas koji živimo u ljepoj našoj
Izgubila sam sat vremena da pročitam sve ovo... (stvarno mi je dosadno) pa da se i ja izjasnim.
Ja nisam pripadnik niti jed
ne religije...ali ipak, u svakoj religiji učili su me da vidim nešto lijepo, al baš u katoličkoj vidim najmanje. Baš s njom se(uglavnom) ne slažem...ni sa učenjem, ni sa ispiranjem mozga bez pogovora i totalno sam protiv većine akcija koju je kroz cijelu svoju povijest Crkva izvodila. I ona je jedina protiv koje sam ikad imala ljutnju/živčanoću/podsmjeh...svejedno.

Ipak, živim među 88(?)% katolika. Pa iz (valjda) razumijevanja što velikoj većini Crkva i papa predstavljaju, moji roditelji (ja još ne) plaćaju danak (svećenicima besplatno obrazovanje i đeparac, vozni park, i slično).
I ako se "katolici" ne slažu kuda ide taj novac, jasno je da recimo ja osjetim bijes. Oni bi bar trebali vjerovat da je Crkva nepogrešiva u svojim odlukama (pa tako i financijskim), a mene ništa ne obavezuje da sam pristojna.

A, 88% od katolika koje poznam ni ne pohađa Crkvu, a "moraju/trebali bi", nit se slažu sa Crkvom "a trebali bi/morali", nit su doma unutar svoja 4 zida veliki vjerinici, a "to je jedino bitno/il ne?"...a opet... dode popis stanovništva i evo par primjera zašto su se neki izjasnili opet kao katolici:

-mama bi me se odrekla-to je za njeno zdravlje
-a pa kad jesam
-ma, nisam ni razmišljao/la o tome... navika pri odgovaranju
-a kaj drugo?
hmmmm

i sad, aj dosad sam mislila da u zemlji s 88(?)% katolika dajem svoj(roditelji daju svoj) novac Crkvi jer toj masi ta Crkva jako puno predstavlja u životu. (zapela na novac,al i ostale gluposti...neka novac bude tek metafora)
A, sad... ima li smisla?
Jedini način kao katolik koji se ne slaže sa akcijama svoje Crkve, jest (po meni) da je "kazni" sa npr..."ne izjašnjavam se". Nikog nisu povrijedili, napravili nešto dobra ovoj državi (proračunu...možda ode za školstvo taj novac...hehe) i dali do znanja da se ne slažu što Crkva radi.

A, što se tiče kvalitetnog statističkog podatka...
Sam kardimal Bozanić je za red carpet prije cca 2 tjedna izjavio da njega i Crkvu ne zanimaju statistički podaci koji su izmanipulirani...
Dakle, ni on vam neće zamjerit ako se ne izjasnite kao katolici radi manipulacije za dobrobit svih nas koji živimo u ljepoj našoj


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
greeneyes
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 13. 09. 2004. (11:44:20)
Postovi: (CD)16
Spol: žensko
Sarma = la pohva - posuda
36 = 47 - 11
Lokacija: The water's edge Is where she waits

PostPostano: 23:37 pon, 25. 4. 2011    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="krcko"]A na izborima toleriras da svatko glasa kako hoce? Ili za HDZ smiju glasati samo oni koji prihvacaju ucenje o bezgrjesnosti dr. Franje Tudjmana? Rezultat izbora ima vrlo jasne posljedice na to tko ce biti ministar i na zivot svih gradjana RH, za razliku od popisa stanovnistva.[/quote]

Ne osporavam ja ljudima da glasaju ili se izjasne kako hoce (nije da ikog mogu sprijeciti), samo me ovdje konkretno zanima zasto ce reci da je katolik, iako se ne slaze sa svime sto Crkva radi. I da, mislit cu da je to skroz bedasto, kao i glasanje za.. a vecinu nasih stranaka. :/

[quote="krcko"]
[quote="greeneyes"][quote="krcko"]Vec sam nekoliko puta napisao, za bilo koje prakticne svrhe definicija je ista kao na popisu stanovnistva. Katolik je onaj tko se tako izjasnjava. Ovo sto trazis smatram nemogucim - probaj dati nuzne i dovoljne uvjete da bi netko bio hrvat, naprimjer. [/quote]

Ako je nemoguce precizno definirati neki pojam, kako onda mozemo pricati o tome? O cem pricamo?[/quote]

Pricamo o tome koliko ce se gradjana na popisu stanovnistva izjasniti katolicima. To je za mene isto sto i broj gradjana koji jesu katolici. Modulo onih nekoliko pravoslavaca koje su zli popisivaci uvjerili da se trebaju izjasniti kao grkokatolici :wink: [/quote]

Lijep pokusaj odvlacenja teme na popis stanovnistva. ;) Pricamo o definiciji pojma katolik, po cemu se katolik razlikuje od recimo pravoslavca, zasto vjeronauku nije mjesto u skoli, opcenito o torturi koju katolicka Crkva provodi nad ne-ovcama (mozda i nad svojim clanovima, ali oni to masovno ne kuze, pa ko im kriv ;) ), raspravljamo o krizevima u ucionicama i td.

Popis stanovnistva je usputnoca.

[quote="krcko"] Tolerancija je kad ljudima u "svojoj" grupi dozvoljavas da budu razliciti od tebe. Druga krajnost je kad ljudima koji se izjasnjavaju suprotno od tebe osporavas to pravo, jer se ne uklapaju u tvoje shvacanje onih "drugih".[/quote]

A, to kao sto je meni katolik rekao da ateisti ne mogu napraviti dobra djela jer je to iskljucivo privilegija katolika? ;)

Toleriranje netolerancije nije tolerancija - a vjernici su oni koji si uzimaju za pravo definirati pravila po kojima _svi_ trebaju zivjeti.
krcko (napisa):
A na izborima toleriras da svatko glasa kako hoce? Ili za HDZ smiju glasati samo oni koji prihvacaju ucenje o bezgrjesnosti dr. Franje Tudjmana? Rezultat izbora ima vrlo jasne posljedice na to tko ce biti ministar i na zivot svih gradjana RH, za razliku od popisa stanovnistva.


Ne osporavam ja ljudima da glasaju ili se izjasne kako hoce (nije da ikog mogu sprijeciti), samo me ovdje konkretno zanima zasto ce reci da je katolik, iako se ne slaze sa svime sto Crkva radi. I da, mislit cu da je to skroz bedasto, kao i glasanje za.. a vecinu nasih stranaka. Ehm?

krcko (napisa):

greeneyes (napisa):
krcko (napisa):
Vec sam nekoliko puta napisao, za bilo koje prakticne svrhe definicija je ista kao na popisu stanovnistva. Katolik je onaj tko se tako izjasnjava. Ovo sto trazis smatram nemogucim - probaj dati nuzne i dovoljne uvjete da bi netko bio hrvat, naprimjer.


Ako je nemoguce precizno definirati neki pojam, kako onda mozemo pricati o tome? O cem pricamo?


Pricamo o tome koliko ce se gradjana na popisu stanovnistva izjasniti katolicima. To je za mene isto sto i broj gradjana koji jesu katolici. Modulo onih nekoliko pravoslavaca koje su zli popisivaci uvjerili da se trebaju izjasniti kao grkokatolici Wink


Lijep pokusaj odvlacenja teme na popis stanovnistva. Wink Pricamo o definiciji pojma katolik, po cemu se katolik razlikuje od recimo pravoslavca, zasto vjeronauku nije mjesto u skoli, opcenito o torturi koju katolicka Crkva provodi nad ne-ovcama (mozda i nad svojim clanovima, ali oni to masovno ne kuze, pa ko im kriv Wink ), raspravljamo o krizevima u ucionicama i td.

Popis stanovnistva je usputnoca.

krcko (napisa):
Tolerancija je kad ljudima u "svojoj" grupi dozvoljavas da budu razliciti od tebe. Druga krajnost je kad ljudima koji se izjasnjavaju suprotno od tebe osporavas to pravo, jer se ne uklapaju u tvoje shvacanje onih "drugih".


A, to kao sto je meni katolik rekao da ateisti ne mogu napraviti dobra djela jer je to iskljucivo privilegija katolika? Wink

Toleriranje netolerancije nije tolerancija - a vjernici su oni koji si uzimaju za pravo definirati pravila po kojima _svi_ trebaju zivjeti.



_________________
Am I so different from you
Now does it scare you that I'm able to discern
What to love and what to burn..
Don't judge what you don't understand..

// Disturbed: Fear
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
bixodococo
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 22. 11. 2007. (20:26:24)
Postovi: (7E)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
= 10 - 2

PostPostano: 1:19 čet, 5. 5. 2011    Naslov: Citirajte i odgovorite

Tek sad vidjeh odličnu temu i čisto da se dotaknem rastuće "antikatoličke propagande" jednim zanimljivim linkom [url=http://www.jutarnji.hr/casopis--book---za-dokaz-o-evoluciji-nude-50-tisuca-kuna/932080/]KLIK[/url]

Pošto očito nema živuće osobe koja će ovu nagradu pokupiti, valja raspisati nagradu osobi koja teoriju "makroevolucije" opovrgne. Googolplex krznatih životinja bi bio ok iznos.
Tek sad vidjeh odličnu temu i čisto da se dotaknem rastuće "antikatoličke propagande" jednim zanimljivim linkom KLIK

Pošto očito nema živuće osobe koja će ovu nagradu pokupiti, valja raspisati nagradu osobi koja teoriju "makroevolucije" opovrgne. Googolplex krznatih životinja bi bio ok iznos.


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
goranm
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 12. 11. 2002. (20:09:12)
Postovi: (906)16
Spol: kućni ljubimac
Sarma = la pohva - posuda
218 = 249 - 31

PostPostano: 1:29 čet, 5. 5. 2011    Naslov: Citirajte i odgovorite

Što je darvinistički postanak života?
Što je darvinistički postanak života?



_________________
The Dude Abides
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail
bixodococo
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 22. 11. 2007. (20:26:24)
Postovi: (7E)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
= 10 - 2

PostPostano: 9:40 čet, 5. 5. 2011    Naslov: Citirajte i odgovorite

A valjda se misli na pojavu samoreplicirajućih struktura u kemijskoj prajuhi, iako "darvinistički postanak života" dosta zvuči kao da je to tako jer je Darwin tako rekao...
A valjda se misli na pojavu samoreplicirajućih struktura u kemijskoj prajuhi, iako "darvinistički postanak života" dosta zvuči kao da je to tako jer je Darwin tako rekao...


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
krcko
Forumaš nagrađen za životno djelo
Forumaš nagrađen za životno djelo


Pridružen/a: 07. 10. 2002. (15:57:59)
Postovi: (18B3)16
Sarma = la pohva - posuda
655 = 759 - 104

PostPostano: 10:02 čet, 5. 5. 2011    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote]...poziva čitatelje da im pošalju nepobitan dokaz za makroevoluciju, te za darvinistički postanak života i čovjeka, s tim da “izričaj mora biti prilagođen prosječnom hrvatskom čitatelju”[/quote]

To je kao da traze rigorozni dokaz FLT-a u formatu haiku pjesmice :)
Citat:
...poziva čitatelje da im pošalju nepobitan dokaz za makroevoluciju, te za darvinistički postanak života i čovjeka, s tim da “izričaj mora biti prilagođen prosječnom hrvatskom čitatelju”


To je kao da traze rigorozni dokaz FLT-a u formatu haiku pjesmice Smile



_________________
Vedran Krcadinac

Ljudi su razliciti, a nula je paran broj.
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail Posjetite Web stranice
goranm
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 12. 11. 2002. (20:09:12)
Postovi: (906)16
Spol: kućni ljubimac
Sarma = la pohva - posuda
218 = 249 - 31

PostPostano: 10:41 čet, 5. 5. 2011    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="bixodococo"]A valjda se misli na pojavu samoreplicirajućih struktura u kemijskoj prajuhi, iako "darvinistički postanak života" dosta zvuči kao da je to tako jer je Darwin tako rekao...[/quote]
Nekako mi se čini da će imena onoga ili one ili onih koji dokažu [i]darvinistički postanak života[/i] povijest pisati zlatnim slovima - no s druge strane, možda par zlatnih slova ispisanih fontom 144 vrijede manje od 50000kn? Tako da mi ne bi bilo čudno da se netko i polakomi, pogotovo ako je na domaćem sveučilištu tek viši asistent ili docent, a na stranom sveučilištu još nije osigurao tenure. :dunno:
bixodococo (napisa):
A valjda se misli na pojavu samoreplicirajućih struktura u kemijskoj prajuhi, iako "darvinistički postanak života" dosta zvuči kao da je to tako jer je Darwin tako rekao...

Nekako mi se čini da će imena onoga ili one ili onih koji dokažu darvinistički postanak života povijest pisati zlatnim slovima - no s druge strane, možda par zlatnih slova ispisanih fontom 144 vrijede manje od 50000kn? Tako da mi ne bi bilo čudno da se netko i polakomi, pogotovo ako je na domaćem sveučilištu tek viši asistent ili docent, a na stranom sveučilištu još nije osigurao tenure. Dunno...



_________________
The Dude Abides
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail
Milojko
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 07. 11. 2008. (14:57:52)
Postovi: (453)16
Spol: kućni ljubimac
Sarma = la pohva - posuda
17 = 68 - 51
Lokacija: Hilbertov hotel

PostPostano: 16:51 sri, 24. 8. 2011    Naslov: Citirajte i odgovorite

Čisto da napišem ovdje, ako ikog zanima, da sam provjerio ove stvari u vezi kumstva. Bilo koji kršteni čovjek može biti svadbeni kum u katoličkoj crkvi, jer se tu radi samo o svjedoku da je dvoje stupilo u bračnu zajednicu, dok kad je u pitanju kumstvo djetetu pri krštenju, tu baš mora biti katolik, jer se kum tim činom kumstva obvezuje kako će u slučaju smrti roditelja preuzeti odgovornost odgoja djeteta u duhu katoličanstva.
U pravoslavnoj crkvi je samo bitno da si negdje kršten, oni ne biraju :)
Čisto da napišem ovdje, ako ikog zanima, da sam provjerio ove stvari u vezi kumstva. Bilo koji kršteni čovjek može biti svadbeni kum u katoličkoj crkvi, jer se tu radi samo o svjedoku da je dvoje stupilo u bračnu zajednicu, dok kad je u pitanju kumstvo djetetu pri krštenju, tu baš mora biti katolik, jer se kum tim činom kumstva obvezuje kako će u slučaju smrti roditelja preuzeti odgovornost odgoja djeteta u duhu katoličanstva.
U pravoslavnoj crkvi je samo bitno da si negdje kršten, oni ne biraju Smile



_________________
Sedam je prost broj Smile

Bolonja je smeće i to pod hitno treba mijenjat
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku MSNM
greeneyes
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 13. 09. 2004. (11:44:20)
Postovi: (CD)16
Spol: žensko
Sarma = la pohva - posuda
36 = 47 - 11
Lokacija: The water's edge Is where she waits

PostPostano: 19:20 sri, 24. 8. 2011    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="Milojko"]Čisto da napišem ovdje, ako ikog zanima, da sam provjerio ove stvari u vezi kumstva. Bilo koji kršteni čovjek može biti svadbeni kum u katoličkoj crkvi, jer se tu radi samo o svjedoku da je dvoje stupilo u bračnu zajednicu, dok kad je u pitanju kumstvo djetetu pri krštenju, tu baš mora biti katolik, jer se kum tim činom kumstva obvezuje kako će u slučaju smrti roditelja preuzeti odgovornost odgoja djeteta u duhu katoličanstva.
U pravoslavnoj crkvi je samo bitno da si negdje kršten, oni ne biraju :)[/quote]

Krivo ti je receno za vjencane kumove. Dio da je vjencani kum samo svjedok je tocan, no zbog toga vjencani kum kod katolickog crkvenog vjencanja moze biti bilo tko, dakle, i osoba bez ikakvih sakramenta -- npr. [url=http://www.glas-koncila.hr/portal.html?catID=6&conID=537&act=show]ovdje[/url] pise: [quote="Glas koncila"] Vjenčani kum tj. svjedok na vjenčanju može biti i vjernik pravoslavac kršten u Pravoslavnoj Crkvi, kao i bilo koji drugi čovjek po odabiru onih koji sklapaju sakrament ženidbe, pa i nekršteni (dakle, bez sakramenata). [/quote]

Naravno, to je u teoriji. U praksi, s obzirom da je opcepoznato da se svecenici tesko drze onog sto propovijedaju, puno toga ovisi o tome na koliko nerazumnog svecenika naletis.

Btw, tko ti je izvor (krivih) informacija? Jel neki svecenik? :angelgreen:
Milojko (napisa):
Čisto da napišem ovdje, ako ikog zanima, da sam provjerio ove stvari u vezi kumstva. Bilo koji kršteni čovjek može biti svadbeni kum u katoličkoj crkvi, jer se tu radi samo o svjedoku da je dvoje stupilo u bračnu zajednicu, dok kad je u pitanju kumstvo djetetu pri krštenju, tu baš mora biti katolik, jer se kum tim činom kumstva obvezuje kako će u slučaju smrti roditelja preuzeti odgovornost odgoja djeteta u duhu katoličanstva.
U pravoslavnoj crkvi je samo bitno da si negdje kršten, oni ne biraju Smile


Krivo ti je receno za vjencane kumove. Dio da je vjencani kum samo svjedok je tocan, no zbog toga vjencani kum kod katolickog crkvenog vjencanja moze biti bilo tko, dakle, i osoba bez ikakvih sakramenta – npr. ovdje pise:
Glas koncila (napisa):
Vjenčani kum tj. svjedok na vjenčanju može biti i vjernik pravoslavac kršten u Pravoslavnoj Crkvi, kao i bilo koji drugi čovjek po odabiru onih koji sklapaju sakrament ženidbe, pa i nekršteni (dakle, bez sakramenata).


Naravno, to je u teoriji. U praksi, s obzirom da je opcepoznato da se svecenici tesko drze onog sto propovijedaju, puno toga ovisi o tome na koliko nerazumnog svecenika naletis.

Btw, tko ti je izvor (krivih) informacija? Jel neki svecenik? Dobra strana Mr Greena



_________________
Am I so different from you
Now does it scare you that I'm able to discern
What to love and what to burn..
Don't judge what you don't understand..

// Disturbed: Fear
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Milojko
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 07. 11. 2008. (14:57:52)
Postovi: (453)16
Spol: kućni ljubimac
Sarma = la pohva - posuda
17 = 68 - 51
Lokacija: Hilbertov hotel

PostPostano: 19:24 uto, 30. 8. 2011    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="greeneyes"]
Btw, tko ti je izvor (krivih) informacija? Jel neki svecenik? :angelgreen:[/quote]
Pa nisu baš toliko krive, samo nepotpune :) Da, izvor je svećenik, stric prijateljeve žene
greeneyes (napisa):

Btw, tko ti je izvor (krivih) informacija? Jel neki svecenik? Dobra strana Mr Greena

Pa nisu baš toliko krive, samo nepotpune Smile Da, izvor je svećenik, stric prijateljeve žene



_________________
Sedam je prost broj Smile

Bolonja je smeće i to pod hitno treba mijenjat
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku MSNM
Crvenkapica
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 16. 04. 2007. (14:52:45)
Postovi: (AB)16
Sarma = la pohva - posuda
11 = 24 - 13

PostPostano: 11:19 pet, 2. 9. 2011    Naslov: Citirajte i odgovorite

Samo da malo uskočim u raspravu, vjenčani kum može biti bilo koje vjere, konkretno na vjenčanju moje sestre je njenom mužu kum bio musliman i nije bilo nikakvih problema oko toga (ne znam dal je bitno al franjevačka crkva je u pitanju). Krsni kum/a treba biti osoba iste vjere iz sljedećig razloga: Prilikom sakramenta vjenčanja svećenik postavlja paru tri pitanja a jedno od njih je da li ćete imati djecu i odgajati ih u vašoj vjeri (odgovor je da :) ) e prema tome ti si već obećao da ćeš djecu odgajati u tom duhu i logično je da ćeš onda birati za krsnog kuma/kumu nekog iz svoje vjere jer je to ipak osoba koja bi trebala voditi dijete kroz život i biti ona osoba koja će se brinuti o djetetu ukoliko se roditeljima nešto dogodi. Ne kažem da osoba druge vjere ne bi mogla odgajati to dijete na način kako su željeli roditelji (u smislu vjere) al nekako logično djeluje da će to možda bolje činiti osoba koja je u tome da se tako izrazim. Eto toliko od mene. :)
Samo da malo uskočim u raspravu, vjenčani kum može biti bilo koje vjere, konkretno na vjenčanju moje sestre je njenom mužu kum bio musliman i nije bilo nikakvih problema oko toga (ne znam dal je bitno al franjevačka crkva je u pitanju). Krsni kum/a treba biti osoba iste vjere iz sljedećig razloga: Prilikom sakramenta vjenčanja svećenik postavlja paru tri pitanja a jedno od njih je da li ćete imati djecu i odgajati ih u vašoj vjeri (odgovor je da Smile ) e prema tome ti si već obećao da ćeš djecu odgajati u tom duhu i logično je da ćeš onda birati za krsnog kuma/kumu nekog iz svoje vjere jer je to ipak osoba koja bi trebala voditi dijete kroz život i biti ona osoba koja će se brinuti o djetetu ukoliko se roditeljima nešto dogodi. Ne kažem da osoba druge vjere ne bi mogla odgajati to dijete na način kako su željeli roditelji (u smislu vjere) al nekako logično djeluje da će to možda bolje činiti osoba koja je u tome da se tako izrazim. Eto toliko od mene. Smile


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Prethodni postovi:   
Započnite novu temu   Odgovorite na temu   printer-friendly view    Forum@DeGiorgi: Početna -> Ostalo - opušteno -> Bućkuriš Vremenska zona: GMT + 01:00.
Idite na Prethodno  1, 2, 3, 4, 5
Stranica 5 / 5.

 
Forum(o)Bir:  
Ne možete otvarati nove teme.
Ne možete odgovarati na postove.
Ne možete uređivati Vaše postove.
Ne možete izbrisati Vaše postove.
Ne možete glasovati u anketama.
You can attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group
Theme created by Vjacheslav Trushkin
HR (Cro) by Ančica Sečan