Search
 
 
  Engleski
 
 
 
Open in this window (click to change)
Forum@DeGiorgi: Početna
Forum za podršku nastavi na PMF-MO
Login Registracija FAQ Smajlići Članstvo Pretražnik Forum@DeGiorgi: Početna

4.domaca zadaca LA1(2011/2012)
WWW:
Idite na Prethodno  1, 2
Moja sarma
 
Započnite novu temu   Odgovorite na temu   printer-friendly view    Forum@DeGiorgi: Početna -> Kolegiji 1. godine, preddiplomski studij Matematika -> Linearna algebra 1 & 2 (za inženjerske smjerove)
Prethodna tema :: Sljedeća tema  
Autor/ica Poruka
spik2nick
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 28. 09. 2011. (12:41:01)
Postovi: (D)16
Sarma = la pohva - posuda
= 0 - 0

PostPostano: 12:58 ned, 15. 1. 2012    Naslov: Citirajte i odgovorite

Moj rješenja su ovakva:

1. zad

za lamda = 89/20; rang = 3
za lamda != 89/20; rang = 4

2. zad

A^-1={(0,-1,2/3),(-1,2-n,(n-1)*2/3),(1,n-1,(1-2n)/3)}

4. zad

X=t*(1 2 -5 0) + k*(0 -1 1 1) + (0 -1 3 0), (t,k iz R)

5. zad

Ja sam samo riješio sustav tako da sam zbrojio prva tri stupca i dodao ga u proširenu matricu... i napisao da je ona dobivena od matrice Ap primjenom konačno mnogo elementarnih transformacija(ali ne znam kako :P)

ugl. rješenje je kao što je već neko gore napisao

X=t*(-3 1 0 0) + (4 0 1 0), (t iz R)
Moj rješenja su ovakva:

1. zad

za lamda = 89/20; rang = 3
za lamda != 89/20; rang = 4

2. zad

A^-1={(0,-1,2/3),(-1,2-n,(n-1)*2/3),(1,n-1,(1-2n)/3)}

4. zad

X=t*(1 2 -5 0) + k*(0 -1 1 1) + (0 -1 3 0), (t,k iz R)

5. zad

Ja sam samo riješio sustav tako da sam zbrojio prva tri stupca i dodao ga u proširenu matricu... i napisao da je ona dobivena od matrice Ap primjenom konačno mnogo elementarnih transformacija(ali ne znam kako Razz)

ugl. rješenje je kao što je već neko gore napisao

X=t*(-3 1 0 0) + (4 0 1 0), (t iz R)



_________________
Pokušaj je prvi korak prema neuspjehu!!
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail
sasha.f
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 25. 10. 2011. (20:04:19)
Postovi: (3D)16
Sarma = la pohva - posuda
= 1 - 0

PostPostano: 13:45 ned, 15. 1. 2012    Naslov: Citirajte i odgovorite

sve mi je ispalo kao i tebi :) jedino, ovaj četvrti zadatak, to rješenje mi je za slučaj kada je lambda jednaka jedan, al još treba pogledati i za slučaj kada je različita od jedan, zar ne? ili je tebi drugačiji uvjet..
sve mi je ispalo kao i tebi Smile jedino, ovaj četvrti zadatak, to rješenje mi je za slučaj kada je lambda jednaka jedan, al još treba pogledati i za slučaj kada je različita od jedan, zar ne? ili je tebi drugačiji uvjet..


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
spik2nick
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 28. 09. 2011. (12:41:01)
Postovi: (D)16
Sarma = la pohva - posuda
= 0 - 0

PostPostano: 14:07 ned, 15. 1. 2012    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="sasha.f"]sve mi je ispalo kao i tebi :) jedino, ovaj četvrti zadatak, to rješenje mi je za slučaj kada je lambda jednaka jedan, al još treba pogledati i za slučaj kada je različita od jedan, zar ne? ili je tebi drugačiji uvjet..[/quote]

da to je rješenje za lamda = 1, a za lamda !=1 X=(0 -1 3 0)
sasha.f (napisa):
sve mi je ispalo kao i tebi Smile jedino, ovaj četvrti zadatak, to rješenje mi je za slučaj kada je lambda jednaka jedan, al još treba pogledati i za slučaj kada je različita od jedan, zar ne? ili je tebi drugačiji uvjet..


da to je rješenje za lamda = 1, a za lamda !=1 X=(0 -1 3 0)



_________________
Pokušaj je prvi korak prema neuspjehu!!
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail
nuclear
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 13. 11. 2011. (17:40:12)
Postovi: (74)16
Spol: žensko
Sarma = la pohva - posuda
10 = 20 - 10

PostPostano: 16:20 ned, 15. 1. 2012    Naslov: Citirajte i odgovorite

1. zadatak također mi je lambda ispala 89/20
1. zadatak također mi je lambda ispala 89/20


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
jajce
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 19. 10. 2011. (16:04:03)
Postovi: (11)16
Sarma = la pohva - posuda
= 0 - 0

PostPostano: 21:08 ned, 15. 1. 2012    Naslov: Citirajte i odgovorite

Daj te nek mi neko objasni 5 zad je rfakat ne razumijem kak doči do ovog drugog... dobim ja ovo t*(bla bla),al ovo drugo nemam pojma kak da dobim...
Daj te nek mi neko objasni 5 zad je rfakat ne razumijem kak doči do ovog drugog... dobim ja ovo t*(bla bla),al ovo drugo nemam pojma kak da dobim...


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
gflegar
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 12. 10. 2011. (15:03:41)
Postovi: (10D)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
68 = 72 - 4

PostPostano: 22:16 ned, 15. 1. 2012    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="jajce"]Daj te nek mi neko objasni 5 zad je rfakat ne razumijem kak doči do ovog drugog... dobim ja ovo t*(bla bla),al ovo drugo nemam pojma kak da dobim...[/quote]
Ajde objasnit cu ja...
Da ne pisem cijelo vrijeme onu matricu koja je ekvivalentna matrici [tex]A[/tex] iz zadatka, oznacit cu je sa [tex]A'[/tex].
Mislim da je dosta ljudi za matricu [tex]B'[/tex] uzelo zbroj prva tri stupca matrice [tex]A'[/tex]. Cini mi se da je to ekvivalentno, ali trebalo bi to i dokazati (ja neznam tocno kako).
Nacin na koji sam ja rijesio je ovaj:
Trebamo pronaci matricu [tex]T[/tex] takvu da vrijedi [tex] B = AT[/tex] (kada pomnozimo matricu [tex]A[/tex] sa [tex]T[/tex] dobijemo matricu koja predstavlja sumu prva tri stupca matrice [tex]A[/tex]). Takva matrica je ocito [dtex]T = \begin{pmatrix}1 \\ 1 \\ 1 \\ 0 \end{pmatrix}[/dtex].
Imamo jednakost:
[dtex] AX = A\begin{pmatrix}1 \\ 1 \\ 1 \\ 0 \end{pmatrix}[/dtex]
iz cega slijedi da je jedno rjesenje [dtex] C_0 = \begin{pmatrix}1 \\ 1 \\ 1 \\ 0 \end{pmatrix}[/dtex]
Znamo da je skup svih rjesenja [tex]C = C_0 + \Omega[/tex], gdje je [tex]\Omega[/tex] prostor rjesenja pridruzenog homogenog sustava, pa rjesavamo sustav [tex]AX = 0[/tex]
Konacnim brojem elementarnih transformacija mozemo prosirenu matricu sustava [tex]A_p[/tex] dovesti do [tex]A'_p[/tex] (prosirene matrice sustava [tex]A'X = 0[/tex]).
Kada rijesimo taj sustav dobijemo vektorski prostor rjesenja pridruzenog homogenog sustava:
[dtex] \Omega = \left \{ s \begin{pmatrix} -3 \\ 1 \\ 0 \\ 0 \end{pmatrix} : s \in \mathbb R \right \}[/dtex]
Iz cega nam slijedi rjesenje sustava:
[dtex]C = \begin{pmatrix}1 \\ 1 \\ 1 \\ 0 \end{pmatrix} + s \begin{pmatrix} -3 \\ 1 \\ 0 \\ 0 \end{pmatrix}, s \in \mathbb R[/dtex]
jajce (napisa):
Daj te nek mi neko objasni 5 zad je rfakat ne razumijem kak doči do ovog drugog... dobim ja ovo t*(bla bla),al ovo drugo nemam pojma kak da dobim...

Ajde objasnit cu ja...
Da ne pisem cijelo vrijeme onu matricu koja je ekvivalentna matrici [tex]A[/tex] iz zadatka, oznacit cu je sa [tex]A'[/tex].
Mislim da je dosta ljudi za matricu [tex]B'[/tex] uzelo zbroj prva tri stupca matrice [tex]A'[/tex]. Cini mi se da je to ekvivalentno, ali trebalo bi to i dokazati (ja neznam tocno kako).
Nacin na koji sam ja rijesio je ovaj:
Trebamo pronaci matricu [tex]T[/tex] takvu da vrijedi [tex] B = AT[/tex] (kada pomnozimo matricu [tex]A[/tex] sa [tex]T[/tex] dobijemo matricu koja predstavlja sumu prva tri stupca matrice [tex]A[/tex]). Takva matrica je ocito [dtex]T = \begin{pmatrix}1 \\ 1 \\ 1 \\ 0 \end{pmatrix}[/dtex].
Imamo jednakost:
[dtex] AX = A\begin{pmatrix}1 \\ 1 \\ 1 \\ 0 \end{pmatrix}[/dtex]
iz cega slijedi da je jedno rjesenje [dtex] C_0 = \begin{pmatrix}1 \\ 1 \\ 1 \\ 0 \end{pmatrix}[/dtex]
Znamo da je skup svih rjesenja [tex]C = C_0 + \Omega[/tex], gdje je [tex]\Omega[/tex] prostor rjesenja pridruzenog homogenog sustava, pa rjesavamo sustav [tex]AX = 0[/tex]
Konacnim brojem elementarnih transformacija mozemo prosirenu matricu sustava [tex]A_p[/tex] dovesti do [tex]A'_p[/tex] (prosirene matrice sustava [tex]A'X = 0[/tex]).
Kada rijesimo taj sustav dobijemo vektorski prostor rjesenja pridruzenog homogenog sustava:
[dtex] \Omega = \left \{ s \begin{pmatrix} -3 \\ 1 \\ 0 \\ 0 \end{pmatrix} : s \in \mathbb R \right \}[/dtex]
Iz cega nam slijedi rjesenje sustava:
[dtex]C = \begin{pmatrix}1 \\ 1 \\ 1 \\ 0 \end{pmatrix} + s \begin{pmatrix} -3 \\ 1 \\ 0 \\ 0 \end{pmatrix}, s \in \mathbb R[/dtex]
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail Posjetite Web stranice
jema
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 29. 09. 2011. (15:56:35)
Postovi: (52)16
Sarma = la pohva - posuda
= 2 - 2

PostPostano: 22:19 ned, 15. 1. 2012    Naslov: Citirajte i odgovorite

co'ek je rek'o 'barem hint'...i dobio ga je XD ;)
co'ek je rek'o 'barem hint'...i dobio ga je XD Wink


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
brenko
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 12. 01. 2012. (13:21:00)
Postovi: (3)16
Sarma = la pohva - posuda
= 1 - 0

PostPostano: 0:37 pon, 16. 1. 2012    Naslov: Citirajte i odgovorite

@gflegar

primjeti da je A kvadratna matrica pa elementarne transformacije nad recima mozemo prikazati tako da pomnozimo matricu A, s lijeve strane, elementarnom matricom koja predstalvja tu transformaciju.

(umjesto ove tvoje matrice 1110 pisat cu Y) AX=AY => EAX=EAY => A'X=A'Y , a A'Y je zbroj prvih 3 stupaca matrice A' sto je kako smo definirali B.

time smo pokazali da elemantarnim transformacijama na matrici A, B ostaje S1+S2+S3.
@gflegar

primjeti da je A kvadratna matrica pa elementarne transformacije nad recima mozemo prikazati tako da pomnozimo matricu A, s lijeve strane, elementarnom matricom koja predstalvja tu transformaciju.

(umjesto ove tvoje matrice 1110 pisat cu Y) AX=AY => EAX=EAY => A'X=A'Y , a A'Y je zbroj prvih 3 stupaca matrice A' sto je kako smo definirali B.

time smo pokazali da elemantarnim transformacijama na matrici A, B ostaje S1+S2+S3.


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Prethodni postovi:   
Započnite novu temu   Odgovorite na temu   printer-friendly view    Forum@DeGiorgi: Početna -> Kolegiji 1. godine, preddiplomski studij Matematika -> Linearna algebra 1 & 2 (za inženjerske smjerove) Vremenska zona: GMT + 01:00.
Idite na Prethodno  1, 2
Stranica 2 / 2.

 
Forum(o)Bir:  
Ne možete otvarati nove teme.
Ne možete odgovarati na postove.
Ne možete uređivati Vaše postove.
Ne možete izbrisati Vaše postove.
Ne možete glasovati u anketama.
You can attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group
Theme created by Vjacheslav Trushkin
HR (Cro) by Ančica Sečan