Search
 
 
  Engleski
 
 
 
Open in this window (click to change)
Forum@DeGiorgi: Početna
Forum za podršku nastavi na PMF-MO
Login Registracija FAQ Smajlići Članstvo Pretražnik Forum@DeGiorgi: Početna

Tema za provjeru naših rješenja (zadatak)
WWW:
Idite na Prethodno  1, 2, 3, 4, 5  Sljedeće
Moja sarma
 
Započnite novu temu   Odgovorite na temu   printer-friendly view    Forum@DeGiorgi: Početna -> Kolegiji 1. godine, preddiplomski studij Matematika -> Matematička analiza 1 i 2
Prethodna tema :: Sljedeća tema  
Autor/ica Poruka
R2-D2
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 11. 10. 2011. (20:32:10)
Postovi: (2F)16
Sarma = la pohva - posuda
12 = 12 - 0

PostPostano: 11:31 pon, 31. 10. 2011    Naslov: Citirajte i odgovorite

Baš mi nije jasno. Kad sredim imam funkciju log( |shx|+1)/log3. Pa to rastavim na 4 funkcije: shx(koja ide s R u R), pa |x| koja ide s R u [0, plus besk>, pa x+1 koja ide od [0, plus besk> u [1, plus besk> i logx/log 3 koja ide s [1, plus besk> u [0, plus besk>. I to je slika.
Baš mi nije jasno. Kad sredim imam funkciju log( |shx|+1)/log3. Pa to rastavim na 4 funkcije: shx(koja ide s R u R), pa |x| koja ide s R u [0, plus besk>, pa x+1 koja ide od [0, plus besk> u [1, plus besk> i logx/log 3 koja ide s [1, plus besk> u [0, plus besk>. I to je slika.


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
sasha.f
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 25. 10. 2011. (20:04:19)
Postovi: (3D)16
Sarma = la pohva - posuda
= 1 - 0

PostPostano: 18:30 sri, 2. 11. 2011    Naslov: Citirajte i odgovorite

jel rješenje trećeg zadatka, grupa d, kolokvij 2007. : [-1,1] ili [0,1] ili nešto treće
jel rješenje trećeg zadatka, grupa d, kolokvij 2007. : [-1,1] ili [0,1] ili nešto treće


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
°bubble°
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 31. 10. 2011. (12:03:20)
Postovi: (25)16
Spol: žensko
Sarma = la pohva - posuda
= 0 - 0

PostPostano: 19:05 sri, 2. 11. 2011    Naslov: Re: Tema za provjeru naših rješenja Citirajte i odgovorite

[quote="Zenon"]
Slika funkcije mi je ispala [tex]\left[\frac{\sqrt2}{2},+\infty\right>[/tex], a [tex]f([1,3])=\left[0,\frac{\sqrt2}{2}\right][/tex].[/quote]

Meni je slika funkcije ispala [0,+besk.> \ {1}
Zenon (napisa):

Slika funkcije mi je ispala [tex]\left[\frac{\sqrt2}{2},+\infty\right>[/tex], a [tex]f([1,3])=\left[0,\frac{\sqrt2}{2}\right][/tex].


Meni je slika funkcije ispala [0,+besk.> \ {1}


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Shaman
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 24. 09. 2011. (22:21:43)
Postovi: (76)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
= 9 - 4

PostPostano: 19:30 sri, 2. 11. 2011    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="sasha.f"]jel rješenje trećeg zadatka, grupa d, kolokvij 2007. : [-1,1] ili [0,1] ili nešto treće[/quote]
rijesenje je od [-1,1]
sasha.f (napisa):
jel rješenje trećeg zadatka, grupa d, kolokvij 2007. : [-1,1] ili [0,1] ili nešto treće

rijesenje je od [-1,1]



_________________
it was merely a setback
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
sasha.f
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 25. 10. 2011. (20:04:19)
Postovi: (3D)16
Sarma = la pohva - posuda
= 1 - 0

PostPostano: 20:19 sri, 2. 11. 2011    Naslov: Citirajte i odgovorite

hvala :) ova domena me zbunjivala, al očito nju ne trebam gledat
hvala Smile ova domena me zbunjivala, al očito nju ne trebam gledat


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
jema
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 29. 09. 2011. (15:56:35)
Postovi: (52)16
Sarma = la pohva - posuda
= 2 - 2

PostPostano: 21:05 sri, 2. 11. 2011    Naslov: Citirajte i odgovorite

imam pitanje...onaj vec dobro poznati zadatak da je g(x)=4 na f(x) - 2 na f(x)....otkud onaj interval od -besk. do -1???
imam pitanje...onaj vec dobro poznati zadatak da je g(x)=4 na f(x) - 2 na f(x)....otkud onaj interval od -besk. do -1???


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Shaman
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 24. 09. 2011. (22:21:43)
Postovi: (76)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
= 9 - 4

PostPostano: 21:26 sri, 2. 11. 2011    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="jema"]imam pitanje...onaj vec dobro poznati zadatak da je g(x)=4 na f(x) - 2 na f(x)....otkud onaj interval od -besk. do -1???[/quote]
kako je g kompozicija dviju funkcija bit ce rastuca ako su obje funkcije od kojih je napravljena kompozicija padajuće ili rastuće. U zadatku je zadano da je f padajuća funkcija, onda i h mora biti padajuća kako bi g bila rastuca.
h(x)=4^x-2^x, h je takodjer kompozicija funkcija h1(x)=2^x i h2(x)=x^2-x.
h1 je rastuca funkcija, pa da bi funkcija h bila padajuca potrebno je da h2 bude padajuca. sa grafa vidis da je h2 padajuca na intervalu od
<-besk,0.5], pa je dovoljno da funkcija h1 na nekom svom intervalu ima sliku koja je podskup <-besk.,0.5], a to se ostvaruje u intervalu<-besk,-1], pa je slika od h1 na tom intervalu <0,0.5].
jema (napisa):
imam pitanje...onaj vec dobro poznati zadatak da je g(x)=4 na f(x) - 2 na f(x)....otkud onaj interval od -besk. do -1???

kako je g kompozicija dviju funkcija bit ce rastuca ako su obje funkcije od kojih je napravljena kompozicija padajuće ili rastuće. U zadatku je zadano da je f padajuća funkcija, onda i h mora biti padajuća kako bi g bila rastuca.
h(x)=4^x-2^x, h je takodjer kompozicija funkcija h1(x)=2^x i h2(x)=x^2-x.
h1 je rastuca funkcija, pa da bi funkcija h bila padajuca potrebno je da h2 bude padajuca. sa grafa vidis da je h2 padajuca na intervalu od
←besk,0.5], pa je dovoljno da funkcija h1 na nekom svom intervalu ima sliku koja je podskup ←besk.,0.5], a to se ostvaruje u intervalu←besk,-1], pa je slika od h1 na tom intervalu <0,0.5].



_________________
it was merely a setback
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
anamarie
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 07. 09. 2011. (10:59:19)
Postovi: (87)16
Spol: žensko
Sarma = la pohva - posuda
= 13 - 8

PostPostano: 19:36 čet, 3. 11. 2011    Naslov: Citirajte i odgovorite

Jeli se tko sijeća riješenja koja su mu ispala na kolokviju??
Jeli se tko sijeća riješenja koja su mu ispala na kolokviju??


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Zenon
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 09. 09. 2011. (19:14:43)
Postovi: (2B1)16
Sarma: -
Lokacija: [tex]\pm\infty[/tex]

PostPostano: 12:06 ned, 19. 2. 2012    Naslov: Citirajte i odgovorite

Zadatak:
Nađite elementarnu funkciju čija je prirodna domena [tex]\mathbb R\setminus\{2\mathbb N-1\}[/tex].

Mislim da sam našao dva rješenja, pa bih molio njihovu provjeru.
Prvo rješenje je[dtex]f(x)=\frac{1}{\left | \left\lfloor\frac{x-1}{2}\right\rfloor\right |-\left\lceil\frac{x-1}{2}\right\rceil},[/dtex] a drugo je[dtex]f(x)=\text{tg}\left [\left (\left |\frac x2\right |+\frac x2\right )\frac{\pi}{2}\right ].[/dtex] Unaprijed hvala :thankyou:
Zadatak:
Nađite elementarnu funkciju čija je prirodna domena [tex]\mathbb R\setminus\{2\mathbb N-1\}[/tex].

Mislim da sam našao dva rješenja, pa bih molio njihovu provjeru.
Prvo rješenje je[dtex]f(x)=\frac{1}{\left | \left\lfloor\frac{x-1}{2}\right\rfloor\right |-\left\lceil\frac{x-1}{2}\right\rceil},[/dtex] a drugo je[dtex]f(x)=\text{tg}\left [\left (\left |\frac x2\right |+\frac x2\right )\frac{\pi}{2}\right ].[/dtex] Unaprijed hvala Thank you



_________________
It's a wonderful, wonderful life!
[tex]\heartsuit \ \mathcal{PMF-MO} \ \heartsuit[/tex]
[tex]\mathbb Z\Sigma\mathbb N\emptyset\mathbb N[/tex]
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
goranm
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 12. 11. 2002. (20:09:12)
Postovi: (906)16
Spol: kućni ljubimac
Sarma = la pohva - posuda
218 = 249 - 31

PostPostano: 13:03 ned, 19. 2. 2012    Naslov: Citirajte i odgovorite

Za prvu funkciju, provjeri prvo da je dobro definirana za negativne neparne brojeve. Dalje, za svaki x iz [tex]\left\langle -\infty,1\right\rangle[/tex] koji nije neparan možeš naći prirodan broj n i [tex]\varepsilon \in \left\langle 0, 2\right\rangle[/tex] td. je [tex]x=-2n+1+\varepsilon[/tex]. Onda je [tex]\frac{x-1}{2}=-n+\varepsilon/2[/tex], a kako je [tex]0<\varepsilon/2<1[/tex], onda je [tex]-n<-n+\varepsilon/2<-n+1[/tex]. Znači, u nazivniku će biti 2n-1, što nikad nije 0 pa je f dobro definirana na [tex]\left\langle -\infty, 1\right\rangle[/tex].

Sada provjeri da nije definirana za pozitivne neparne brojeve i na isti način pokaži da je definirana za sve preostale brojeve.

Druga funkcija je jednostavnija, odmah se vidi da je ispravna za sve negativne brojeve, a za pozitivne brojeve je to [tex]\tan{\frac{\pi}{2}x}[/tex].

Da li se karakteristična funkcija skupa računa kao elementarna funkcija? Ako da, onda je [tex]1/\chi_{\mathbb{R}\setminus(2\mathbb{N}-1)}[/tex] najjednostavniji primjer.
Za prvu funkciju, provjeri prvo da je dobro definirana za negativne neparne brojeve. Dalje, za svaki x iz [tex]\left\langle -\infty,1\right\rangle[/tex] koji nije neparan možeš naći prirodan broj n i [tex]\varepsilon \in \left\langle 0, 2\right\rangle[/tex] td. je [tex]x=-2n+1+\varepsilon[/tex]. Onda je [tex]\frac{x-1}{2}=-n+\varepsilon/2[/tex], a kako je [tex]0<\varepsilon/2<1[/tex], onda je [tex]-n←n+\varepsilon/2←n+1[/tex]. Znači, u nazivniku će biti 2n-1, što nikad nije 0 pa je f dobro definirana na [tex]\left\langle -\infty, 1\right\rangle[/tex].

Sada provjeri da nije definirana za pozitivne neparne brojeve i na isti način pokaži da je definirana za sve preostale brojeve.

Druga funkcija je jednostavnija, odmah se vidi da je ispravna za sve negativne brojeve, a za pozitivne brojeve je to [tex]\tan{\frac{\pi}{2}x}[/tex].

Da li se karakteristična funkcija skupa računa kao elementarna funkcija? Ako da, onda je [tex]1/\chi_{\mathbb{R}\setminus(2\mathbb{N}-1)}[/tex] najjednostavniji primjer.



_________________
The Dude Abides
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail
Zenon
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 09. 09. 2011. (19:14:43)
Postovi: (2B1)16
Sarma: -
Lokacija: [tex]\pm\infty[/tex]

PostPostano: 15:25 ned, 19. 2. 2012    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="goranm"]Da li se karakteristična funkcija skupa računa kao elementarna funkcija? Ako da, onda je [tex]1/\chi_{\mathbb{R}\setminus(2\mathbb{N}-1)}[/tex] najjednostavniji primjer.[/quote]

To ti iskreno nemam pojma, ali bih rekao da ne, zato što, kada smo prolazili kroz predavanja i vježbe za taj prvi kolokvij, nismo spominjali ništa slično. Što je to? :P
Sve u svemu, valja mi. To mi je drago :P
Puno hvala na odgovoru, proći ću kroz njega detaljnije kasnije, pa se javiti s eventualnim nejasnoćama.
Što se tiče samog zadatka, evo odmah prvi zadatak iz [url=http://web.math.pmf.unizg.hr/nastava/analiza/kolokviji/ma1-1112-kol1.pdf]ovogodišnjeg kolokvija[/url].

EDIT: Traži se [b]prirodna domena[/b], tako da, ako je to što si mi dao restrikcija, a meni izgleda kao restrikcija, ne može biti točan odgovor :P Još uvijek ne znam što je to pa... :D
goranm (napisa):
Da li se karakteristična funkcija skupa računa kao elementarna funkcija? Ako da, onda je [tex]1/\chi_{\mathbb{R}\setminus(2\mathbb{N}-1)}[/tex] najjednostavniji primjer.


To ti iskreno nemam pojma, ali bih rekao da ne, zato što, kada smo prolazili kroz predavanja i vježbe za taj prvi kolokvij, nismo spominjali ništa slično. Što je to? Razz
Sve u svemu, valja mi. To mi je drago Razz
Puno hvala na odgovoru, proći ću kroz njega detaljnije kasnije, pa se javiti s eventualnim nejasnoćama.
Što se tiče samog zadatka, evo odmah prvi zadatak iz ovogodišnjeg kolokvija.

EDIT: Traži se prirodna domena, tako da, ako je to što si mi dao restrikcija, a meni izgleda kao restrikcija, ne može biti točan odgovor Razz Još uvijek ne znam što je to pa... Very Happy



_________________
It's a wonderful, wonderful life!
[tex]\heartsuit \ \mathcal{PMF-MO} \ \heartsuit[/tex]
[tex]\mathbb Z\Sigma\mathbb N\emptyset\mathbb N[/tex]
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
vsego
Site Admin
Site Admin


Pridružen/a: 06. 10. 2002. (22:07:09)
Postovi: (3560)16
Spol: zombi
Sarma = la pohva - posuda
854 = 1068 - 214
Lokacija: /sbin/init

PostPostano: 16:03 ned, 19. 2. 2012    Naslov: Citirajte i odgovorite

Karakteristicna funkcija ti kaze je li argument u skupu kojim je ta funkcija inducirana:
[tex]\chi_S(x) = \begin{cases}
1, & x \in S \\
0, & x \not\in S.
\end{cases}[/tex]
Karakteristicna funkcija ti kaze je li argument u skupu kojim je ta funkcija inducirana:
[tex]\chi_S(x) = \begin{cases}
1, & x \in S \\
0, & x \not\in S.
\end{cases}[/tex]



_________________
U pravilu ignoriram pitanja u krivim topicima i kodove koji nisu u [code]...[/code] blokovima.
Takodjer, OBJASNITE sto vas muci! "Sto mi je krivo?", bez opisa u cemu je problem, rijetko ce zadobiti moju paznju.
Drzim prodike
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Zenon
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 09. 09. 2011. (19:14:43)
Postovi: (2B1)16
Sarma: -
Lokacija: [tex]\pm\infty[/tex]

PostPostano: 16:35 ned, 19. 2. 2012    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="vsego"]Karakteristicna funkcija ti kaze je li argument u skupu kojim je ta funkcija inducirana:
[tex]\chi_S(x) = \begin{cases}
1, & x \in S \\
0, & x \not\in S.
\end{cases}[/tex][/quote]

Hvala!
Definitivno tako nješto nismo spominjali, pa valjda ne spada u elementarne funkcije, barem ne onako kako smo ih mi definirali.
Sada još moram, sigurnosti radi, pitati što točno znači termin "inducirana"? Što znači da je [i]funkcija inducirana skupom S[/i]? Prvi puta se susrećem s tim.
:thankyou:
vsego (napisa):
Karakteristicna funkcija ti kaze je li argument u skupu kojim je ta funkcija inducirana:
[tex]\chi_S(x) = \begin{cases}
1, & x \in S \\
0, & x \not\in S.
\end{cases}[/tex]


Hvala!
Definitivno tako nješto nismo spominjali, pa valjda ne spada u elementarne funkcije, barem ne onako kako smo ih mi definirali.
Sada još moram, sigurnosti radi, pitati što točno znači termin "inducirana"? Što znači da je funkcija inducirana skupom S? Prvi puta se susrećem s tim.
Thank you



_________________
It's a wonderful, wonderful life!
[tex]\heartsuit \ \mathcal{PMF-MO} \ \heartsuit[/tex]
[tex]\mathbb Z\Sigma\mathbb N\emptyset\mathbb N[/tex]
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
vsego
Site Admin
Site Admin


Pridružen/a: 06. 10. 2002. (22:07:09)
Postovi: (3560)16
Spol: zombi
Sarma = la pohva - posuda
854 = 1068 - 214
Lokacija: /sbin/init

PostPostano: 17:24 ned, 19. 2. 2012    Naslov: Citirajte i odgovorite

Da ne kompliciramo, na Wikipediji ima [url=http://en.wikipedia.org/wiki/Elementary_function]definicija elementarnih funkcija[/url]. Koliko vidim, karakteristicna to nije.

"Inducirana" = "skup [i]S[/i] odredjuje njenu definiciju". Jednostavno, "karakteristicna funkcija" ne znaci nista dok ti ne kazem koji je skup u igri.
Da ne kompliciramo, na Wikipediji ima definicija elementarnih funkcija. Koliko vidim, karakteristicna to nije.

"Inducirana" = "skup S odredjuje njenu definiciju". Jednostavno, "karakteristicna funkcija" ne znaci nista dok ti ne kazem koji je skup u igri.



_________________
U pravilu ignoriram pitanja u krivim topicima i kodove koji nisu u [code]...[/code] blokovima.
Takodjer, OBJASNITE sto vas muci! "Sto mi je krivo?", bez opisa u cemu je problem, rijetko ce zadobiti moju paznju.
Drzim prodike
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Zenon
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 09. 09. 2011. (19:14:43)
Postovi: (2B1)16
Sarma: -
Lokacija: [tex]\pm\infty[/tex]

PostPostano: 17:44 ned, 19. 2. 2012    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="vsego"]Da ne kompliciramo, na Wikipediji ima [url=http://en.wikipedia.org/wiki/Elementary_function]definicija elementarnih funkcija[/url]. Koliko vidim, karakteristicna to nije.

"Inducirana" = "skup [i]S[/i] odredjuje njenu definiciju". Jednostavno, "karakteristicna funkcija" ne znaci nista dok ti ne kazem koji je skup u igri.[/quote]

Shvatio sve, puno hvala! :D :thankyou:
vsego (napisa):
Da ne kompliciramo, na Wikipediji ima definicija elementarnih funkcija. Koliko vidim, karakteristicna to nije.

"Inducirana" = "skup S odredjuje njenu definiciju". Jednostavno, "karakteristicna funkcija" ne znaci nista dok ti ne kazem koji je skup u igri.


Shvatio sve, puno hvala! Very Happy Thank you



_________________
It's a wonderful, wonderful life!
[tex]\heartsuit \ \mathcal{PMF-MO} \ \heartsuit[/tex]
[tex]\mathbb Z\Sigma\mathbb N\emptyset\mathbb N[/tex]
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
malalodacha
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 11. 10. 2011. (17:06:13)
Postovi: (79)16
Sarma = la pohva - posuda
-24 = 9 - 33

PostPostano: 19:09 pon, 20. 2. 2012    Naslov: Citirajte i odgovorite

nije da me zanima, ali ne kasniš li ti zenone jedno 4 mjeseca sa rješavanjem tog zadatka? :S
nije da me zanima, ali ne kasniš li ti zenone jedno 4 mjeseca sa rješavanjem tog zadatka? :S


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
gflegar
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 12. 10. 2011. (15:03:41)
Postovi: (10D)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
68 = 72 - 4

PostPostano: 19:17 pon, 20. 2. 2012    Naslov: Citirajte i odgovorite

nikada nije prekasno za nauciti nesto novo :)
nikada nije prekasno za nauciti nesto novo Smile
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail Posjetite Web stranice
malalodacha
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 11. 10. 2011. (17:06:13)
Postovi: (79)16
Sarma = la pohva - posuda
-24 = 9 - 33

PostPostano: 19:40 pon, 20. 2. 2012    Naslov: Citirajte i odgovorite

istina :)
istina Smile


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
štrumfeta
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 02. 11. 2011. (19:36:55)
Postovi: (36)16
Sarma = la pohva - posuda
= 3 - 1

PostPostano: 14:18 uto, 27. 3. 2012    Naslov: Citirajte i odgovorite

može pomoć oko 1.95 zadatka,zanima me sljedeće;f(x)=x+e^1/x,za x<0 i sinx za x>=0.nisam sigurna u neprekidnost za x=0 pa ak može pomoć :roll: fala
može pomoć oko 1.95 zadatka,zanima me sljedeće;f(x)=x+e^1/x,za x<0 i sinx za x>=0.nisam sigurna u neprekidnost za x=0 pa ak može pomoć Rolling Eyes fala


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
goranm
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 12. 11. 2002. (20:09:12)
Postovi: (906)16
Spol: kućni ljubimac
Sarma = la pohva - posuda
218 = 249 - 31

PostPostano: 14:29 uto, 27. 3. 2012    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="štrumfeta"]može pomoć oko 1.95 zadatka,zanima me sljedeće;f(x)=x+e^1/x,za x<0 i sinx za x>=0.nisam sigurna u neprekidnost za x=0 pa ak može pomoć :roll: fala[/quote]
Da bi ta funkcija bila neprekidna u 0, mora vrijediti [latex]\lim_{x\to 0^-}(x+e^{1/x})=0[/latex] jer je sin0=0. Znači, trebaš izračunati koliko je [latex]\lim_{x\to 0^-}{x}+\lim_{x\to 0^-}{e^{1/x}}[/latex].
štrumfeta (napisa):
može pomoć oko 1.95 zadatka,zanima me sljedeće;f(x)=x+e^1/x,za x<0 i sinx za x>=0.nisam sigurna u neprekidnost za x=0 pa ak može pomoć Rolling Eyes fala

Da bi ta funkcija bila neprekidna u 0, mora vrijediti jer je sin0=0. Znači, trebaš izračunati koliko je .



_________________
The Dude Abides
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail
Prethodni postovi:   
Započnite novu temu   Odgovorite na temu   printer-friendly view    Forum@DeGiorgi: Početna -> Kolegiji 1. godine, preddiplomski studij Matematika -> Matematička analiza 1 i 2 Vremenska zona: GMT + 01:00.
Idite na Prethodno  1, 2, 3, 4, 5  Sljedeće
Stranica 2 / 5.

 
Forum(o)Bir:  
Ne možete otvarati nove teme.
Ne možete odgovarati na postove.
Ne možete uređivati Vaše postove.
Ne možete izbrisati Vaše postove.
Ne možete glasovati u anketama.
You can attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group
Theme created by Vjacheslav Trushkin
HR (Cro) by Ančica Sečan