Search
 
 
  Engleski
 
 
 
Open in this window (click to change)
Forum@DeGiorgi: Početna
Forum za podršku nastavi na PMF-MO
Login Registracija FAQ Smajlići Članstvo Pretražnik Forum@DeGiorgi: Početna

Zadatak
WWW:
Idite na 1, 2, 3, 4  Sljedeće
Moja sarma
 
Započnite novu temu   Odgovorite na temu   printer-friendly view    Forum@DeGiorgi: Početna -> Kolegiji 1. godine, preddiplomski studij Matematika -> Elementarna matematika 1 i 2
Prethodna tema :: Sljedeća tema  
Autor/ica Poruka
Annemarie
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 21. 10. 2010. (19:45:56)
Postovi: (62)16
Sarma = la pohva - posuda
-3 = 2 - 5

PostPostano: 14:11 čet, 24. 3. 2011    Naslov: Zadatak Citirajte i odgovorite

Trebala bi pomoć oko ovog zadatka:

Odredite veličinu kuta alfa u trokutu ABC s koordinatama A(2, -4, 0),
B (3, 1, -4) i C(0, 1, 3).

Pretpostavljam da je dosta lagan zadatak, ali nisam posve sigurna kako ga riješit pa ako bi netko htio pomoći... :)
Trebala bi pomoć oko ovog zadatka:

Odredite veličinu kuta alfa u trokutu ABC s koordinatama A(2, -4, 0),
B (3, 1, -4) i C(0, 1, 3).

Pretpostavljam da je dosta lagan zadatak, ali nisam posve sigurna kako ga riješit pa ako bi netko htio pomoći... Smile


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Luuka
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 13. 02. 2007. (20:34:54)
Postovi: (925)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
188 = 301 - 113
Lokacija: Hakuna Matata

PostPostano: 15:34 čet, 24. 3. 2011    Naslov: Citirajte i odgovorite

Meni prvo pada na pamet ova formula:

za vektore a i b i kut alfa između njih vrijedi

[latex]\displaystle cos\alpha = \frac{a \cdot b}{|a| |b|}[/latex]
gdje je u brojniku skalarni produkt, a u nazivniku norme vektora.
Meni prvo pada na pamet ova formula:

za vektore a i b i kut alfa između njih vrijedi


gdje je u brojniku skalarni produkt, a u nazivniku norme vektora.



_________________
"Bolje bi prolazio na faxu da sam na drogama nego na netu" - by a friend of mine
"Poslije spavanja doma spavanje bilo di mi je najdraža stvar" - by the same guy Very Happy
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail
Annemarie
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 21. 10. 2010. (19:45:56)
Postovi: (62)16
Sarma = la pohva - posuda
-3 = 2 - 5

PostPostano: 16:08 čet, 24. 3. 2011    Naslov: Citirajte i odgovorite

Aha...Ali jel mi možeš reći kako bi ja odredila vektore pomoću ovih vrhova trkuta koji su mi zadani? Jel ima neka formula za to??
Aha...Ali jel mi možeš reći kako bi ja odredila vektore pomoću ovih vrhova trkuta koji su mi zadani? Jel ima neka formula za to??


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Luuka
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 13. 02. 2007. (20:34:54)
Postovi: (925)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
188 = 301 - 113
Lokacija: Hakuna Matata

PostPostano: 10:40 pet, 25. 3. 2011    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="Annemarie"]Aha...Ali jel mi možeš reći kako bi ja odredila vektore pomoću ovih vrhova trkuta koji su mi zadani? Jel ima neka formula za to??[/quote]

Koliko znam, to se još i u srednjoj školi radi :D

[latex]\vec{AB}=(b_1-a_1,b_2-a_2, \dots , b_n-a_n)[/latex]
gdje su a-ovi i b-ovi koordinate vrhova A i B.
(to dolazi iz [latex]\vec{AB}=\vec{AO}+\vec{OB}=\vec{OB}-\vec{OA}[/latex] gdje je O ishodište, a OX radij-vektor točke X )
Annemarie (napisa):
Aha...Ali jel mi možeš reći kako bi ja odredila vektore pomoću ovih vrhova trkuta koji su mi zadani? Jel ima neka formula za to??


Koliko znam, to se još i u srednjoj školi radi Very Happy


gdje su a-ovi i b-ovi koordinate vrhova A i B.
(to dolazi iz gdje je O ishodište, a OX radij-vektor točke X )



_________________
"Bolje bi prolazio na faxu da sam na drogama nego na netu" - by a friend of mine
"Poslije spavanja doma spavanje bilo di mi je najdraža stvar" - by the same guy Very Happy
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail
Annemarie
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 21. 10. 2010. (19:45:56)
Postovi: (62)16
Sarma = la pohva - posuda
-3 = 2 - 5

PostPostano: 11:19 pet, 25. 3. 2011    Naslov: Citirajte i odgovorite

Ma znam da je to gradivo dosta iz srednje škole, ali ono... :? Ajde puno ti hvala na pomoći...Sad sam uspjela riješit zadatak. :)
Ma znam da je to gradivo dosta iz srednje škole, ali ono... Confused Ajde puno ti hvala na pomoći...Sad sam uspjela riješit zadatak. Smile


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
dalmatinčica
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 01. 10. 2011. (18:46:54)
Postovi: (AC)16
Sarma = la pohva - posuda
= 10 - 4

PostPostano: 16:27 ned, 11. 3. 2012    Naslov: Citirajte i odgovorite

http://web.math.pmf.unizg.hr/nastava/eg/dodatni/Kruznica0708.pdf
6. zad
malo pomoći
:)
http://web.math.pmf.unizg.hr/nastava/eg/dodatni/Kruznica0708.pdf
6. zad
malo pomoći
Smile


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
kenny
Petica iz zalaganja
Petica iz zalaganja


Pridružen/a: 28. 03. 2003. (09:18:36)
Postovi: (3B7)16
Spol: kućni ljubimac
Sarma = la pohva - posuda
43 = 94 - 51
Lokacija: ...somewhere over the rainbow...

PostPostano: 22:20 ned, 11. 3. 2012    Naslov: Citirajte i odgovorite

Stvar je u tome da trebaš dokazati da je taj četverokut tangencijalni, odnosno da je [tex]\alpha + \gamma = \beta + \delta = 180^\circ[/tex].

Dakle... Za početak, jasno je da su kutovi [tex]\alpha[/tex] i [tex]\beta[/tex] sukladni. Te da su sukladni i kutovi [tex]\beta[/tex] i [tex]\delta[/tex]. Zašto? Kut koji zatvara polumjer sa tangentom je pravi kut, a trokuti [tex]\triangle S_1AD[/tex] i [tex]\triangle S_2BC[/tex] su jednakokračni. Štoviše, oni su i slični (homotetija!). Iz tih nekoliko fakata se može zaključiti to o sukladnosti kutova. Nadalje, zbog svega toga su kutovi [tex]\alpha[/tex] i [tex]\delta[/tex] suplementarni. Zaključi sam(a) zašto. ;)

U prilogu je aplet rađen u GeoGebri. Ispričavam se što sam malo zbucao oznake. ;)
Stvar je u tome da trebaš dokazati da je taj četverokut tangencijalni, odnosno da je [tex]\alpha + \gamma = \beta + \delta = 180^\circ[/tex].

Dakle... Za početak, jasno je da su kutovi [tex]\alpha[/tex] i [tex]\beta[/tex] sukladni. Te da su sukladni i kutovi [tex]\beta[/tex] i [tex]\delta[/tex]. Zašto? Kut koji zatvara polumjer sa tangentom je pravi kut, a trokuti [tex]\triangle S_1AD[/tex] i [tex]\triangle S_2BC[/tex] su jednakokračni. Štoviše, oni su i slični (homotetija!). Iz tih nekoliko fakata se može zaključiti to o sukladnosti kutova. Nadalje, zbog svega toga su kutovi [tex]\alpha[/tex] i [tex]\delta[/tex] suplementarni. Zaključi sam(a) zašto. Wink

U prilogu je aplet rađen u GeoGebri. Ispričavam se što sam malo zbucao oznake. Wink



_________________
Dvije stvari su beskonacne: svemir i ljudska glupost. Za ono prvo nisam siguran.

by A.Einstein



zadatak6.zip
 Description:

Download
 Filename:  zadatak6.zip
 Filesize:  4.79 KB
 Downloaded:  240 Time(s)

[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
dalmatinčica
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 01. 10. 2011. (18:46:54)
Postovi: (AC)16
Sarma = la pohva - posuda
= 10 - 4

PostPostano: 22:46 ned, 11. 3. 2012    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="kenny"]Stvar je u tome da trebaš dokazati da je taj četverokut tangencijalni, odnosno da je [tex]\alpha + \gamma = \beta + \delta = 180^\circ[/tex].

Dakle... Za početak, jasno je da su kutovi [tex]\alpha[/tex] i [tex]\beta[/tex] sukladni. Te da su sukladni i kutovi [tex]\beta[/tex] i [tex]\delta[/tex]. Zašto? Kut koji zatvara polumjer sa tangentom je pravi kut, a trokuti [tex]\triangle S_1AD[/tex] i [tex]\triangle S_2BC[/tex] su jednakokračni. Štoviše, oni su i slični (homotetija!). Iz tih nekoliko fakata se može zaključiti to o sukladnosti kutova. Nadalje, zbog svega toga su kutovi [tex]\alpha[/tex] i [tex]\delta[/tex] suplementarni. Zaključi sam(a) zašto. ;)

U prilogu je aplet rađen u GeoGebri. Ispričavam se što sam malo zbucao oznake. ;)[/quote]

al nije tangencijalan ako je zbroj nasuprotnih str =?
kenny (napisa):
Stvar je u tome da trebaš dokazati da je taj četverokut tangencijalni, odnosno da je [tex]\alpha + \gamma = \beta + \delta = 180^\circ[/tex].

Dakle... Za početak, jasno je da su kutovi [tex]\alpha[/tex] i [tex]\beta[/tex] sukladni. Te da su sukladni i kutovi [tex]\beta[/tex] i [tex]\delta[/tex]. Zašto? Kut koji zatvara polumjer sa tangentom je pravi kut, a trokuti [tex]\triangle S_1AD[/tex] i [tex]\triangle S_2BC[/tex] su jednakokračni. Štoviše, oni su i slični (homotetija!). Iz tih nekoliko fakata se može zaključiti to o sukladnosti kutova. Nadalje, zbog svega toga su kutovi [tex]\alpha[/tex] i [tex]\delta[/tex] suplementarni. Zaključi sam(a) zašto. Wink

U prilogu je aplet rađen u GeoGebri. Ispričavam se što sam malo zbucao oznake. Wink


al nije tangencijalan ako je zbroj nasuprotnih str =?


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
kenny
Petica iz zalaganja
Petica iz zalaganja


Pridružen/a: 28. 03. 2003. (09:18:36)
Postovi: (3B7)16
Spol: kućni ljubimac
Sarma = la pohva - posuda
43 = 94 - 51
Lokacija: ...somewhere over the rainbow...

PostPostano: 22:49 ned, 11. 3. 2012    Naslov: Citirajte i odgovorite

Apsolutno imaš pravo. Ja napravio aplet i naprečec zaključio ovo za kutove kad sam vidio. Eto što se dogodi kad se ne razmisli prije nego se nešto napravi. ;) Eto, ja sam (slučajno) dokazao da je i tetivni četverokut osim što je tangencijalni... Idem sad opet napraviti i razmisliti o tangecijalnom četverokutu. :)
Apsolutno imaš pravo. Ja napravio aplet i naprečec zaključio ovo za kutove kad sam vidio. Eto što se dogodi kad se ne razmisli prije nego se nešto napravi. Wink Eto, ja sam (slučajno) dokazao da je i tetivni četverokut osim što je tangencijalni... Idem sad opet napraviti i razmisliti o tangecijalnom četverokutu. Smile



_________________
Dvije stvari su beskonacne: svemir i ljudska glupost. Za ono prvo nisam siguran.

by A.Einstein
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
dalmatinčica
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 01. 10. 2011. (18:46:54)
Postovi: (AC)16
Sarma = la pohva - posuda
= 10 - 4

PostPostano: 22:58 ned, 11. 3. 2012    Naslov: Citirajte i odgovorite

heh
i sama sam već bila skužila da je tetivni
heh
valjda je toliko očito...
:D
heh
i sama sam već bila skužila da je tetivni
heh
valjda je toliko očito...
Very Happy


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
kenny
Petica iz zalaganja
Petica iz zalaganja


Pridružen/a: 28. 03. 2003. (09:18:36)
Postovi: (3B7)16
Spol: kućni ljubimac
Sarma = la pohva - posuda
43 = 94 - 51
Lokacija: ...somewhere over the rainbow...

PostPostano: 23:17 ned, 11. 3. 2012    Naslov: Citirajte i odgovorite

Pada mi na pamet nekoliko solucija koje bi se mogle pokušati... Neću garantirati da je to ispravan put ka rješavanju zadatka. Možda samo kompliciram, a rješenje je vrlo jednostavno. ;)

Radi se o trapezu...možda..MOŽDA.....ako se dokaže da je površina tog trapeza jednaka [tex]P = \sqrt{a\cdot b \cdot c \cdot d}[/tex] bi to pomoglo... Naime, time bi pokazali da je taj četverokut tetivno-tangencijalan. Već smo dokazali da je tetivan, pa bi time dokazali da je i tangencijalan. Samo ideja...

Ili na primjer Ptolomejev poučak koji kaže da za tetivni četverokut vrijedi [tex]e\cdot f = a\cdot c + b \cdot d[/tex], gdje su [tex]e, f[/tex] dijagonale tog četverokuta.
Pada mi na pamet nekoliko solucija koje bi se mogle pokušati... Neću garantirati da je to ispravan put ka rješavanju zadatka. Možda samo kompliciram, a rješenje je vrlo jednostavno. Wink

Radi se o trapezu...možda..MOŽDA.....ako se dokaže da je površina tog trapeza jednaka [tex]P = \sqrt{a\cdot b \cdot c \cdot d}[/tex] bi to pomoglo... Naime, time bi pokazali da je taj četverokut tetivno-tangencijalan. Već smo dokazali da je tetivan, pa bi time dokazali da je i tangencijalan. Samo ideja...

Ili na primjer Ptolomejev poučak koji kaže da za tetivni četverokut vrijedi [tex]e\cdot f = a\cdot c + b \cdot d[/tex], gdje su [tex]e, f[/tex] dijagonale tog četverokuta.



_________________
Dvije stvari su beskonacne: svemir i ljudska glupost. Za ono prvo nisam siguran.

by A.Einstein
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
JANKRI
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 10. 07. 2008. (02:30:58)
Postovi: (10F)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
97 = 132 - 35
Lokacija: Zagreb

PostPostano: 0:00 uto, 13. 3. 2012    Naslov: Citirajte i odgovorite

Evo ja se igrao malo i riješio! :D
Točnije, nadam se da jesam, ne znam postoji li jednostavnije nešto, ali ja nađoh samo ovo! Pokušati ću biti što detaljniji i čitljiviji pa pogledaj(te) je li sve ok! :)

Prvo, da opišem skicu da se može pratiti što pričam! :D

Neka su dane kružnice jedna pokraj druge, "horizontalno" i neka je "lijeva" kružnica "manja", tj. ona s polumjerom r, a desno neka je "veća", s polumjerom R. Nacrtaj(te) da budu doslovno manja i veća, jer se inače neće ništa vidjeti, tj. dosta toga će se preklapati. Sada oznake.
Neka je S1 središte manje, a S2 središte veće kružnice.
Neka su A i C na manjoj, a B i D na većoj i to tako da su A i B "gore", a C i D "dolje".
Neka je točka O sjecište pravaca AB i CD.
Točke O, S1, T, S2 tada leže na jednom pravcu (Da T leži na S1S2 slijedi iz toga što je T diralište te dvije zadane kružnice, a da O leži na S1S2 slijedi iz npr. činjenice da su trokuti OAS1 i OBS2 slični.), povucimo ga.
Nadalje, neka je E točka presjeka pravca S1S2 s AC, a F točka presjeka pravca S1S2 s BD.

OA = OC, jer su OAS1 i OCS1 slični pravokutni trokuti sa zajedničkom hipotenuzom, stoga su sukladni, također je S1A = S1C. Sada nam iz toga slijedi da je trokut EAS1 sukladan toruku ECS1, konačno, AC je okomito na S1S2. Analogno je i BD okomito na S1S2.

Iz točke T povucimo okomicu na AB i presjek označimo s G, također iz T povucimo okomicu na CD i presjek označimo s H.

Imamo TG okomito na AB, TE okomito na AC, TH okomito na CD, TF okomito na BD, pokažemo li da je TE = TH = TF = TG dobili smo da je kružnica sa središtem u točki T i polumjerom TE upisana četverokutu ABCD, odnosno, on je tetivni.
Jasno je da ako pokažemo da je npr. TG = TF da analogno možemo pokazati TG = TE, TE = TH i TH = TF, dakle, dovoljno je pokazati da je TG = TF.

Provucimo kroz T pravac okomit na S1S2, primijetimo da je on paralelan s AC i BD, njegovo sjecište s AB označimo s T1, a s CD s T2.

Pokažimo najprije da je AT paralelno s GF.
Za to nam je dovoljno pokazati da je OT : OF = OA : OG.
to je dalje ekvivalentno s OT : OF = OS1 : OT <==> (OS1)(OF) = (OT)^2

Trokuti OS1A i OFB su slični (Pazimo koji kut je gdje!) pa iz njih dobivamo da je
OS1 : OA = OB : OF ==> (OS1)(OF) = (OB)(OA), dakle, dovoljno je pokazati da je
(OB)(OA) = (OT)^2

Označimo s T3 drugi presjek pravca S1S2 i manje kružnice, a s T4 drugi presjek tog pravca i veće kružnice, koristimo teorem o potenciji točke u odnosu na kružnicu pa imamo da je
(OA)^2 = (OT3)(OT) ==> OA = (OT3)(OT) / (OA)
(OB)^2 = (OT)(OT4) ==> OB = (OT4)(OT) / (OB)

Dobivamo, dakle, da je dovoljno pokazati da je (OT3)(OT4) = (OA)(OB), odnosno OA : OT3 = OT4 : OB, konačno, za to je dovoljno pokazati da su trokuti OT3A i OT4B slični, a za to je dovoljno pokazati da je kut <OT4B jednak kutu <OAT3. Pokažimo to!

<OT4B = <TT4B = <TBO (Kut nasuprot tetive i tangente u toj točki, kako se to već kaže, lako se pokaže...) = <OAT3, jer je T3A paralelno s TB, radi sličnosti trokuta T3S1A i TS2B.

Dakle, AT je paralelno s GF.

Sada je <TFG = <S1TA = <S1AT = pi - <TAG = pi - <FGB = <TGF,
konačno, trokut TFG je jednakokračan pa je TF = TG!
Dakle, četverokut ABCD je tangencijalan!

Potrebno je još odrediti polumer upisane mu kružnice, odnosno, izračunati TF.

Neka je TF = TE = x. Promatramo trokute AES1 i BFS2, oni su slični, vrijedi
FS2 : S2B = ES1 : S1A, odnosno (FS2)(S1A) = (ES1)(S2B), konačno
(R - x)r = (x - r)R --> x = 2Rr/(R+r), što je traženi polumjer!

Eto ga, znam da je odvratno napisano, pokušati ću u nekom trenutku malo ljepše, ovo neka bude preliminarno! :D
Evo ja se igrao malo i riješio! Very Happy
Točnije, nadam se da jesam, ne znam postoji li jednostavnije nešto, ali ja nađoh samo ovo! Pokušati ću biti što detaljniji i čitljiviji pa pogledaj(te) je li sve ok! Smile

Prvo, da opišem skicu da se može pratiti što pričam! Very Happy

Neka su dane kružnice jedna pokraj druge, "horizontalno" i neka je "lijeva" kružnica "manja", tj. ona s polumjerom r, a desno neka je "veća", s polumjerom R. Nacrtaj(te) da budu doslovno manja i veća, jer se inače neće ništa vidjeti, tj. dosta toga će se preklapati. Sada oznake.
Neka je S1 središte manje, a S2 središte veće kružnice.
Neka su A i C na manjoj, a B i D na većoj i to tako da su A i B "gore", a C i D "dolje".
Neka je točka O sjecište pravaca AB i CD.
Točke O, S1, T, S2 tada leže na jednom pravcu (Da T leži na S1S2 slijedi iz toga što je T diralište te dvije zadane kružnice, a da O leži na S1S2 slijedi iz npr. činjenice da su trokuti OAS1 i OBS2 slični.), povucimo ga.
Nadalje, neka je E točka presjeka pravca S1S2 s AC, a F točka presjeka pravca S1S2 s BD.

OA = OC, jer su OAS1 i OCS1 slični pravokutni trokuti sa zajedničkom hipotenuzom, stoga su sukladni, također je S1A = S1C. Sada nam iz toga slijedi da je trokut EAS1 sukladan toruku ECS1, konačno, AC je okomito na S1S2. Analogno je i BD okomito na S1S2.

Iz točke T povucimo okomicu na AB i presjek označimo s G, također iz T povucimo okomicu na CD i presjek označimo s H.

Imamo TG okomito na AB, TE okomito na AC, TH okomito na CD, TF okomito na BD, pokažemo li da je TE = TH = TF = TG dobili smo da je kružnica sa središtem u točki T i polumjerom TE upisana četverokutu ABCD, odnosno, on je tetivni.
Jasno je da ako pokažemo da je npr. TG = TF da analogno možemo pokazati TG = TE, TE = TH i TH = TF, dakle, dovoljno je pokazati da je TG = TF.

Provucimo kroz T pravac okomit na S1S2, primijetimo da je on paralelan s AC i BD, njegovo sjecište s AB označimo s T1, a s CD s T2.

Pokažimo najprije da je AT paralelno s GF.
Za to nam je dovoljno pokazati da je OT : OF = OA : OG.
to je dalje ekvivalentno s OT : OF = OS1 : OT <==> (OS1)(OF) = (OT)^2

Trokuti OS1A i OFB su slični (Pazimo koji kut je gdje!) pa iz njih dobivamo da je
OS1 : OA = OB : OF ==> (OS1)(OF) = (OB)(OA), dakle, dovoljno je pokazati da je
(OB)(OA) = (OT)^2

Označimo s T3 drugi presjek pravca S1S2 i manje kružnice, a s T4 drugi presjek tog pravca i veće kružnice, koristimo teorem o potenciji točke u odnosu na kružnicu pa imamo da je
(OA)^2 = (OT3)(OT) ==> OA = (OT3)(OT) / (OA)
(OB)^2 = (OT)(OT4) ==> OB = (OT4)(OT) / (OB)

Dobivamo, dakle, da je dovoljno pokazati da je (OT3)(OT4) = (OA)(OB), odnosno OA : OT3 = OT4 : OB, konačno, za to je dovoljno pokazati da su trokuti OT3A i OT4B slični, a za to je dovoljno pokazati da je kut <OT4B jednak kutu <OAT3. Pokažimo to!

<OT4B = <TT4B = <TBO (Kut nasuprot tetive i tangente u toj točki, kako se to već kaže, lako se pokaže...) = <OAT3, jer je T3A paralelno s TB, radi sličnosti trokuta T3S1A i TS2B.

Dakle, AT je paralelno s GF.

Sada je <TFG = <S1TA = <S1AT = pi - <TAG = pi - <FGB = <TGF,
konačno, trokut TFG je jednakokračan pa je TF = TG!
Dakle, četverokut ABCD je tangencijalan!

Potrebno je još odrediti polumer upisane mu kružnice, odnosno, izračunati TF.

Neka je TF = TE = x. Promatramo trokute AES1 i BFS2, oni su slični, vrijedi
FS2 : S2B = ES1 : S1A, odnosno (FS2)(S1A) = (ES1)(S2B), konačno
(R - x)r = (x - r)R --> x = 2Rr/(R+r), što je traženi polumjer!

Eto ga, znam da je odvratno napisano, pokušati ću u nekom trenutku malo ljepše, ovo neka bude preliminarno! Very Happy


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail
satja
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 16. 05. 2010. (10:44:17)
Postovi: (F1)16
Sarma = la pohva - posuda
73 = 78 - 5

PostPostano: 10:45 uto, 13. 3. 2012    Naslov: Citirajte i odgovorite

Neka je [tex]r[/tex] manja, a [tex]R[/tex] veća kružnica i neka su [tex]A, B[/tex] na maloj, a [tex]C, D[/tex] na većoj kružnici. Neka je [tex]S[/tex] sjecište tangenata tako da su [tex]S, A, D[/tex] na jednoj, a [tex]S, B, C[/tex] na drugoj tangenti.

Povucimo simetralu kuta [tex]\angle ASB = \angle DSC[/tex]. (Ona prolazi središtima kružnica.) Neka ona siječe malu kružnicu u točki [tex]X[/tex], malu i veliku istodobno u točki [tex]Y[/tex], dužinu [tex]AB[/tex] u točki [tex]X'[/tex], a dužinu [tex]CD[/tex] u točki [tex]Y'[/tex].

Homotetija sa centrom [tex]S[/tex] i koeficijentom [tex]\displaystyle\frac{SD}{SA}= \frac{SC}{SB} =\frac R r[/tex] preslikava malu kružnicu u veliku. Budući da homotetija čuva omjere, [tex]\displaystyle\frac{SX'}{SX} = \frac{SY'}{SY} = k[/tex].

Primijenimo sada novu homotetiju sa centrom [tex]S[/tex] i koeficijentom [tex]k[/tex]. Pogledajmo kamo će se preslikati mala kružnica. U svakom slučaju će i dalje dodirivati polupravce [tex]SA[/tex] i [tex]SB[/tex]. Budući da će se [tex]X[/tex] preslikati u [tex]X'[/tex] (jer smo uzeli takav [tex]k[/tex]), dodirivat će i [tex]AB[/tex]. Budući da će se [tex]Y[/tex] preslikati u [tex]Y'[/tex], dodirivat će i [tex]CD[/tex]. Dakle dobivena kružnica dodirivat će sve stranice četverokuta [tex]ABCD[/tex], pa je on tangencijalan.

Polumjer nove kružnice je [tex]k\cdot r = \displaystyle\frac{SX'}{SX}\cdot r = \frac{x'}{x}\cdot r[/tex]. Tražene [tex]x = SX[/tex] i [tex]x' = SX'[/tex] računamo na sljedeći način. Iz sličnosti trokuta [tex]SAO_1[/tex] i [tex]SDO_2[/tex] (pri čemu su [tex]O_1, O_2[/tex] - pogađate - središta male i velike kružnice redom) imamo [tex]\displaystyle\frac{r}{R} = \frac{x+r}{x+2r+R}[/tex], odakle dobijemo [tex]\displaystyle x = \frac{2r^2}{R-r}[/tex]. Nadalje iz sličnosti trokuta [tex]SAX'[/tex] i [tex]SO_1A[/tex] imamo [tex]\displaystyle\frac{x'}{AS} = \frac{AS}{x+r}[/tex], iz čega možemo izračunati [tex]x'[/tex] koristeći [tex]AS^2 = (x+r)^2 - r^2[/tex] (Pitagorin poučak) i prethodno izračunati [tex]x[/tex]. Dobije se [tex]x'=\displaystyle\frac{4Rr^2}{R^2-r^2}[/tex]. Konačno, [tex]kr = \displaystyle\frac{x'}{x}\cdot r[/tex] ispada [tex]\displaystyle\frac{2Rr}{R+r}[/tex].
Neka je [tex]r[/tex] manja, a [tex]R[/tex] veća kružnica i neka su [tex]A, B[/tex] na maloj, a [tex]C, D[/tex] na većoj kružnici. Neka je [tex]S[/tex] sjecište tangenata tako da su [tex]S, A, D[/tex] na jednoj, a [tex]S, B, C[/tex] na drugoj tangenti.

Povucimo simetralu kuta [tex]\angle ASB = \angle DSC[/tex]. (Ona prolazi središtima kružnica.) Neka ona siječe malu kružnicu u točki [tex]X[/tex], malu i veliku istodobno u točki [tex]Y[/tex], dužinu [tex]AB[/tex] u točki [tex]X'[/tex], a dužinu [tex]CD[/tex] u točki [tex]Y'[/tex].

Homotetija sa centrom [tex]S[/tex] i koeficijentom [tex]\displaystyle\frac{SD}{SA}= \frac{SC}{SB} =\frac R r[/tex] preslikava malu kružnicu u veliku. Budući da homotetija čuva omjere, [tex]\displaystyle\frac{SX'}{SX} = \frac{SY'}{SY} = k[/tex].

Primijenimo sada novu homotetiju sa centrom [tex]S[/tex] i koeficijentom [tex]k[/tex]. Pogledajmo kamo će se preslikati mala kružnica. U svakom slučaju će i dalje dodirivati polupravce [tex]SA[/tex] i [tex]SB[/tex]. Budući da će se [tex]X[/tex] preslikati u [tex]X'[/tex] (jer smo uzeli takav [tex]k[/tex]), dodirivat će i [tex]AB[/tex]. Budući da će se [tex]Y[/tex] preslikati u [tex]Y'[/tex], dodirivat će i [tex]CD[/tex]. Dakle dobivena kružnica dodirivat će sve stranice četverokuta [tex]ABCD[/tex], pa je on tangencijalan.

Polumjer nove kružnice je [tex]k\cdot r = \displaystyle\frac{SX'}{SX}\cdot r = \frac{x'}{x}\cdot r[/tex]. Tražene [tex]x = SX[/tex] i [tex]x' = SX'[/tex] računamo na sljedeći način. Iz sličnosti trokuta [tex]SAO_1[/tex] i [tex]SDO_2[/tex] (pri čemu su [tex]O_1, O_2[/tex] - pogađate - središta male i velike kružnice redom) imamo [tex]\displaystyle\frac{r}{R} = \frac{x+r}{x+2r+R}[/tex], odakle dobijemo [tex]\displaystyle x = \frac{2r^2}{R-r}[/tex]. Nadalje iz sličnosti trokuta [tex]SAX'[/tex] i [tex]SO_1A[/tex] imamo [tex]\displaystyle\frac{x'}{AS} = \frac{AS}{x+r}[/tex], iz čega možemo izračunati [tex]x'[/tex] koristeći [tex]AS^2 = (x+r)^2 - r^2[/tex] (Pitagorin poučak) i prethodno izračunati [tex]x[/tex]. Dobije se [tex]x'=\displaystyle\frac{4Rr^2}{R^2-r^2}[/tex]. Konačno, [tex]kr = \displaystyle\frac{x'}{x}\cdot r[/tex] ispada [tex]\displaystyle\frac{2Rr}{R+r}[/tex].


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
dalmatinčica
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 01. 10. 2011. (18:46:54)
Postovi: (AC)16
Sarma = la pohva - posuda
= 10 - 4

PostPostano: 21:59 pet, 16. 3. 2012    Naslov: Citirajte i odgovorite

hvala
a sad
4. iz 2. grupe?
http://web.math.pmf.unizg.hr/nastava/em/EM2/kolokviji/kol2009/0910em2kol1_2.pdf
hvala
a sad
4. iz 2. grupe?
http://web.math.pmf.unizg.hr/nastava/em/EM2/kolokviji/kol2009/0910em2kol1_2.pdf


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
5_ra
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 10. 12. 2011. (15:37:14)
Postovi: (28)16
Sarma = la pohva - posuda
= 0 - 0

PostPostano: 17:54 ned, 18. 3. 2012    Naslov: Citirajte i odgovorite

http://web.math.pmf.unizg.hr/nastava/em/EM2/kolokviji/kol2009/0910em2kol1_2.pdf

jel neko zna kolko je rjesenje u 2. zadatku?
meni ispada da se trokuti dodiruju al ne i preklapaju....
http://web.math.pmf.unizg.hr/nastava/em/EM2/kolokviji/kol2009/0910em2kol1_2.pdf

jel neko zna kolko je rjesenje u 2. zadatku?
meni ispada da se trokuti dodiruju al ne i preklapaju....


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
kenny
Petica iz zalaganja
Petica iz zalaganja


Pridružen/a: 28. 03. 2003. (09:18:36)
Postovi: (3B7)16
Spol: kućni ljubimac
Sarma = la pohva - posuda
43 = 94 - 51
Lokacija: ...somewhere over the rainbow...

PostPostano: 18:13 ned, 18. 3. 2012    Naslov: Citirajte i odgovorite

Točno, dodiruju se... Čak ako se stavi da je rotacija za kut [tex]-\frac{\pi}{3}[/tex], oni se dodiruju. Rješenje je 0. ;)
Točno, dodiruju se... Čak ako se stavi da je rotacija za kut [tex]-\frac{\pi}{3}[/tex], oni se dodiruju. Rješenje je 0. Wink



_________________
Dvije stvari su beskonacne: svemir i ljudska glupost. Za ono prvo nisam siguran.

by A.Einstein
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
5_ra
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 10. 12. 2011. (15:37:14)
Postovi: (28)16
Sarma = la pohva - posuda
= 0 - 0

PostPostano: 18:27 ned, 18. 3. 2012    Naslov: Citirajte i odgovorite

ok...hvala puno
ok...hvala puno


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
dalmatinčica
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 01. 10. 2011. (18:46:54)
Postovi: (AC)16
Sarma = la pohva - posuda
= 10 - 4

PostPostano: 19:31 ned, 18. 3. 2012    Naslov: Citirajte i odgovorite

kako se uopće rješavaju ti zadaci s izometrijama, se to crta ili?
kako se uopće rješavaju ti zadaci s izometrijama, se to crta ili?


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
satja
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 16. 05. 2010. (10:44:17)
Postovi: (F1)16
Sarma = la pohva - posuda
73 = 78 - 5

PostPostano: 20:02 ned, 18. 3. 2012    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="dalmatinčica"]kako se uopće rješavaju ti zadaci s izometrijama, se to crta ili?[/quote]

Gotovo uvijek se crta, ali ne kao konstrukcija, nego kao skica koja nam pokazuje što se događa, gdje je koja točka. Treba li nešto dokazati ili izračunati, skica naravno nije dovoljna.
dalmatinčica (napisa):
kako se uopće rješavaju ti zadaci s izometrijama, se to crta ili?


Gotovo uvijek se crta, ali ne kao konstrukcija, nego kao skica koja nam pokazuje što se događa, gdje je koja točka. Treba li nešto dokazati ili izračunati, skica naravno nije dovoljna.


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
student_92
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 17. 09. 2011. (16:31:46)
Postovi: (B9)16
Sarma = la pohva - posuda
10 = 16 - 6

PostPostano: 12:29 sub, 24. 3. 2012    Naslov: Citirajte i odgovorite

Može li netko pomoći oko ovoga zadatka? (kolokvij 2011.)

Neka su trokuti ABC i A'B'C' takvi da je duljina simetrale kuta ABC jednaka duljini simetrale kuta A'B'C', duljina visine iz vrha B jednaka duljini visine iz vrha B' i kut ACB jednak kutu A'C'B' i veći od 90°.

Dokažite da su trokuti ABC i A'B'C' sukladni.
Može li netko pomoći oko ovoga zadatka? (kolokvij 2011.)

Neka su trokuti ABC i A'B'C' takvi da je duljina simetrale kuta ABC jednaka duljini simetrale kuta A'B'C', duljina visine iz vrha B jednaka duljini visine iz vrha B' i kut ACB jednak kutu A'C'B' i veći od 90°.

Dokažite da su trokuti ABC i A'B'C' sukladni.


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Prethodni postovi:   
Započnite novu temu   Odgovorite na temu   printer-friendly view    Forum@DeGiorgi: Početna -> Kolegiji 1. godine, preddiplomski studij Matematika -> Elementarna matematika 1 i 2 Vremenska zona: GMT + 01:00.
Idite na 1, 2, 3, 4  Sljedeće
Stranica 1 / 4.

 
Forum(o)Bir:  
Ne možete otvarati nove teme.
Ne možete odgovarati na postove.
Ne možete uređivati Vaše postove.
Ne možete izbrisati Vaše postove.
Ne možete glasovati u anketama.
You can attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group
Theme created by Vjacheslav Trushkin
HR (Cro) by Ančica Sečan