Search
 
 
  Engleski
 
 
 
Open in this window (click to change)
Forum@DeGiorgi: Početna
Forum za podršku nastavi na PMF-MO
Login Registracija FAQ Smajlići Članstvo Pretražnik Forum@DeGiorgi: Početna

zadaci, rjesenja (informacija)
WWW:
Idite na Prethodno  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Sljedeće
Moja sarma
 
Započnite novu temu   Odgovorite na temu   printer-friendly view    Forum@DeGiorgi: Početna -> Kolegiji 1. godine, preddiplomski studij Matematika -> Matematička analiza 1 i 2
Prethodna tema :: Sljedeća tema  
Autor/ica Poruka
Shaman
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 24. 09. 2011. (22:21:43)
Postovi: (76)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
= 9 - 4

PostPostano: 18:13 sub, 31. 3. 2012    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="marsupial"]http://web.math.pmf.unizg.hr/nastava/analiza/kolokviji/ma2-1011-kol1.pdf

Zadatak.1., pod b), druga grupa, help![/quote]

provjeris da li je f-ja f derivabilna u tockama (pi/2,-pi/2)+2k(pi), ocito je derivabilna u ostalim.
deriviras funkciju i vidis da je ch(x)+cos(x)>0 sto znaci da je f-ja f strogo rastuca na R, a time je i injekcija.
pogledas limese f-je kada x tezi + i - beskonacno. kada tezi u + beskonacno limes je +beskonacno, a kada x tezi u-beskonacno limes je -beskonacno sto znaci da je f-ja surjekcija.
dakle f-ja je bijekcija.
f^(-1) je derivabilna na cijelom R-u jer je f-ja f derivabilna na citavom R-u i derivacija je razlicita od 0 za svaki x iz R.

[size=9][color=#999999]Added after 2 minutes:[/color][/size]

sry shvatio sam da sam rijesio iz krive grupe
marsupial (napisa):
http://web.math.pmf.unizg.hr/nastava/analiza/kolokviji/ma2-1011-kol1.pdf

Zadatak.1., pod b), druga grupa, help!


provjeris da li je f-ja f derivabilna u tockama (pi/2,-pi/2)+2k(pi), ocito je derivabilna u ostalim.
deriviras funkciju i vidis da je ch(x)+cos(x)>0 sto znaci da je f-ja f strogo rastuca na R, a time je i injekcija.
pogledas limese f-je kada x tezi + i - beskonacno. kada tezi u + beskonacno limes je +beskonacno, a kada x tezi u-beskonacno limes je -beskonacno sto znaci da je f-ja surjekcija.
dakle f-ja je bijekcija.
f^(-1) je derivabilna na cijelom R-u jer je f-ja f derivabilna na citavom R-u i derivacija je razlicita od 0 za svaki x iz R.

Added after 2 minutes:

sry shvatio sam da sam rijesio iz krive grupe



_________________
it was merely a setback
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
marsupial
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 09. 01. 2012. (22:46:33)
Postovi: (63)16
Spol: kućni ljubimac
Sarma = la pohva - posuda
= 5 - 1

PostPostano: 18:30 ned, 1. 4. 2012    Naslov: Citirajte i odgovorite

http://web.math.pmf.unizg.hr/nastava/analiza/kolokviji/ma2-0910-kol1.pdf

3. zadatak prva i druga grupa.. kako su vam ispali parametri alfa i beta, i globalni ekstremi(ako je netko rješavao.. :roll: )
http://web.math.pmf.unizg.hr/nastava/analiza/kolokviji/ma2-0910-kol1.pdf

3. zadatak prva i druga grupa.. kako su vam ispali parametri alfa i beta, i globalni ekstremi(ako je netko rješavao.. Rolling Eyes )


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
quark
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 22. 10. 2011. (16:47:39)
Postovi: (DA)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
20 = 26 - 6

PostPostano: 20:08 ned, 1. 4. 2012    Naslov: Citirajte i odgovorite

Dakle, zadatak 1.75 [url]http://web.math.pmf.unizg.hr/nastava/analiza/files/ch1_5.pdf[/url]

Imamo:

[dtex]\lim_{x \to 0 } \frac{x^2\sin(x^{-1})}{\sin(x)} \Leftrightarrow \lim_{x \to 0 } \frac{\frac{\sin(x^{-1})}{x^{-1}}}{\frac{\sin(x)}{x}} = \frac{0}{0}
[/dtex]
Dakle, možemo iskoristiti L'H. Samo, nikako ga ne mogu izračunati; smeta mi [tex]\cos(\frac{1}{x})[/tex].

Ako iskoristim L'H, ispadne mi ovo:

[tex]\lim_{x \to 0 } \frac{2x\sin(x^{-1}) +\cos(x^{-1})}{\cos(x)}
[/tex]

Pokušao sam podijeliti na dva razlomka, kod sinusa iskoristim isti trik, ali

[tex]\lim_{x \to 0 } \frac{\cos(x^{-1})}{\cos(x)}[/tex] ne postoji.

Hvala :)
Dakle, zadatak 1.75 http://web.math.pmf.unizg.hr/nastava/analiza/files/ch1_5.pdf

Imamo:

[dtex]\lim_{x \to 0 } \frac{x^2\sin(x^{-1})}{\sin(x)} \Leftrightarrow \lim_{x \to 0 } \frac{\frac{\sin(x^{-1})}{x^{-1}}}{\frac{\sin(x)}{x}} = \frac{0}{0}
[/dtex]
Dakle, možemo iskoristiti L'H. Samo, nikako ga ne mogu izračunati; smeta mi [tex]\cos(\frac{1}{x})[/tex].

Ako iskoristim L'H, ispadne mi ovo:

[tex]\lim_{x \to 0 } \frac{2x\sin(x^{-1}) +\cos(x^{-1})}{\cos(x)}
[/tex]

Pokušao sam podijeliti na dva razlomka, kod sinusa iskoristim isti trik, ali

[tex]\lim_{x \to 0 } \frac{\cos(x^{-1})}{\cos(x)}[/tex] ne postoji.

Hvala Smile


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Shaman
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 24. 09. 2011. (22:21:43)
Postovi: (76)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
= 9 - 4

PostPostano: 20:31 ned, 1. 4. 2012    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="quark"]Dakle, zadatak 1.75 [url]http://web.math.pmf.unizg.hr/nastava/analiza/files/ch1_5.pdf[/url]

Imamo:

[dtex]\lim_{x \to 0 } \frac{x^2\sin(x^{-1})}{\sin(x)} \Leftrightarrow \lim_{x \to 0 } \frac{\frac{\sin(x^{-1})}{x^{-1}}}{\frac{\sin(x)}{x}} = \frac{0}{0}
[/dtex]
Dakle, možemo iskoristiti L'H. Samo, nikako ga ne mogu izračunati; smeta mi [tex]\cos(\frac{1}{x})[/tex].

Ako iskoristim L'H, ispadne mi ovo:

[tex]\lim_{x \to 0 } \frac{2x\sin(x^{-1}) +\cos(x^{-1})}{\cos(x)}
[/tex]

Pokušao sam podijeliti na dva razlomka, kod sinusa iskoristim isti trik, ali

[tex]\lim_{x \to 0 } \frac{\cos(x^{-1})}{\cos(x)}[/tex] ne postoji.

Hvala :)[/quote]

limes kada x->0 od sin(x)/x=1 pa ti nije 0/0 nego 0/1=0, dakle limes danog izraza postoji. Kako imas x^2 * nesto sto nije beskonacno kroz sinx, a x tezi u 0 imas izraz tipa (0/0) pa smijes probati primjeniti L'H, ali nakon toga dobijes izraz takav da ne postoji limes kada x->0 pa zakljucis da ipak ne smijes koristiti L'H.
quark (napisa):
Dakle, zadatak 1.75 http://web.math.pmf.unizg.hr/nastava/analiza/files/ch1_5.pdf

Imamo:

[dtex]\lim_{x \to 0 } \frac{x^2\sin(x^{-1})}{\sin(x)} \Leftrightarrow \lim_{x \to 0 } \frac{\frac{\sin(x^{-1})}{x^{-1}}}{\frac{\sin(x)}{x}} = \frac{0}{0}
[/dtex]
Dakle, možemo iskoristiti L'H. Samo, nikako ga ne mogu izračunati; smeta mi [tex]\cos(\frac{1}{x})[/tex].

Ako iskoristim L'H, ispadne mi ovo:

[tex]\lim_{x \to 0 } \frac{2x\sin(x^{-1}) +\cos(x^{-1})}{\cos(x)}
[/tex]

Pokušao sam podijeliti na dva razlomka, kod sinusa iskoristim isti trik, ali

[tex]\lim_{x \to 0 } \frac{\cos(x^{-1})}{\cos(x)}[/tex] ne postoji.

Hvala Smile


limes kada x→0 od sin(x)/x=1 pa ti nije 0/0 nego 0/1=0, dakle limes danog izraza postoji. Kako imas x^2 * nesto sto nije beskonacno kroz sinx, a x tezi u 0 imas izraz tipa (0/0) pa smijes probati primjeniti L'H, ali nakon toga dobijes izraz takav da ne postoji limes kada x→0 pa zakljucis da ipak ne smijes koristiti L'H.



_________________
it was merely a setback
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Zenon
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 09. 09. 2011. (19:14:43)
Postovi: (2B1)16
Sarma: -
Lokacija: [tex]\pm\infty[/tex]

PostPostano: 20:40 ned, 1. 4. 2012    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="quark"][dtex]\lim_{x \to 0 } \frac{x^2\sin(x^{-1})}{\sin(x)} \Leftrightarrow \lim_{x \to 0 } \frac{\frac{\sin(x^{-1})}{x^{-1}}}{\frac{\sin(x)}{x}} = \frac{0}{0}
[/dtex]
[/quote]

Ovo ti nije točno:
[dtex]\lim_{x \to 0 } \frac{\frac{\sin(x^{-1})}{x^{-1}}}{\frac{\sin(x)}{x}} = \frac{\text{nešto}}{1}[/dtex] u nekom slučaju, s tim da ni to ne valja jer limes kad x ide u 0 od [tex]x^{-1}=\frac 1x[/tex] ne postoji.
Sad, kako to riješiti, iskreno, ne da mi se :P
Možeš se riješiti tog sinusa iz brojnika po teoremu o sendviču, onda i brojnik i nazivnik idu u nulu, pa možeš L'Hopitala, ali onda moraš računati za svaku stranu posebno i ako ne dobiješ isti broj i s lijeve i s desne strane onda opet ne možeš reći da traženi limes ne postoji. Tako da ne znam, snađi se. Možda ti bude lakše sada kada znaš da si već u startu pogriješio.

EDIT: Riješi kako ti je Shaman rekao, s tim da i on krivo tvrdi da [tex]\displaystyle \frac{\sin(x^{-1})}{x^{-1}}[/tex] ide u nulu direkno, ali ne ide, to isto moraš pokazati. E to je sad već lagano preko teorema o sendviču.
quark (napisa):
[dtex]\lim_{x \to 0 } \frac{x^2\sin(x^{-1})}{\sin(x)} \Leftrightarrow \lim_{x \to 0 } \frac{\frac{\sin(x^{-1})}{x^{-1}}}{\frac{\sin(x)}{x}} = \frac{0}{0}
[/dtex]


Ovo ti nije točno:
[dtex]\lim_{x \to 0 } \frac{\frac{\sin(x^{-1})}{x^{-1}}}{\frac{\sin(x)}{x}} = \frac{\text{nešto}}{1}[/dtex] u nekom slučaju, s tim da ni to ne valja jer limes kad x ide u 0 od [tex]x^{-1}=\frac 1x[/tex] ne postoji.
Sad, kako to riješiti, iskreno, ne da mi se Razz
Možeš se riješiti tog sinusa iz brojnika po teoremu o sendviču, onda i brojnik i nazivnik idu u nulu, pa možeš L'Hopitala, ali onda moraš računati za svaku stranu posebno i ako ne dobiješ isti broj i s lijeve i s desne strane onda opet ne možeš reći da traženi limes ne postoji. Tako da ne znam, snađi se. Možda ti bude lakše sada kada znaš da si već u startu pogriješio.

EDIT: Riješi kako ti je Shaman rekao, s tim da i on krivo tvrdi da [tex]\displaystyle \frac{\sin(x^{-1})}{x^{-1}}[/tex] ide u nulu direkno, ali ne ide, to isto moraš pokazati. E to je sad već lagano preko teorema o sendviču.



_________________
It's a wonderful, wonderful life!
[tex]\heartsuit \ \mathcal{PMF-MO} \ \heartsuit[/tex]
[tex]\mathbb Z\Sigma\mathbb N\emptyset\mathbb N[/tex]


Zadnja promjena: Zenon; 20:43 ned, 1. 4. 2012; ukupno mijenjano 3 put/a.
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
quark
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 22. 10. 2011. (16:47:39)
Postovi: (DA)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
20 = 26 - 6

PostPostano: 20:40 ned, 1. 4. 2012    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="Shaman"]
limes kada x->0 od sin(x)/x=1 pa ti nije 0/0 nego 0/1=0, dakle limes danog izraza postoji. Kako imas x^2 * nesto sto nije beskonacno kroz sinx, a x tezi u 0 imas izraz tipa (0/0) pa smijes probati primjeniti L'H, ali nakon toga dobijes izraz takav da ne postoji limes kada x->0 pa zakljucis da ipak ne smijes koristiti L'H.[/quote]

:facepalm:

Da da, sve pet, hvala :D

@zenon: hvala također, riješih sada :D
Shaman (napisa):

limes kada x→0 od sin(x)/x=1 pa ti nije 0/0 nego 0/1=0, dakle limes danog izraza postoji. Kako imas x^2 * nesto sto nije beskonacno kroz sinx, a x tezi u 0 imas izraz tipa (0/0) pa smijes probati primjeniti L'H, ali nakon toga dobijes izraz takav da ne postoji limes kada x→0 pa zakljucis da ipak ne smijes koristiti L'H.


O, kuku meni...

Da da, sve pet, hvala Very Happy

@zenon: hvala također, riješih sada Very Happy


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Shaman
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 24. 09. 2011. (22:21:43)
Postovi: (76)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
= 9 - 4

PostPostano: 21:21 ned, 1. 4. 2012    Naslov: Citirajte i odgovorite

@Zenon, nisam nigdje to tvrdio samo je suvise ocito pa nisam ni raspisao jer se ne znam sluziti latexom pa bi neuredno izgledalo.
@Zenon, nisam nigdje to tvrdio samo je suvise ocito pa nisam ni raspisao jer se ne znam sluziti latexom pa bi neuredno izgledalo.



_________________
it was merely a setback
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
rom
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 26. 10. 2010. (11:10:35)
Postovi: (2D)16
Sarma = la pohva - posuda
= 8 - 4

PostPostano: 10:27 sri, 4. 4. 2012    Naslov: Citirajte i odgovorite

kako bi se zapocelo pronalazenje n-te derivacije f-je x^2/sqrt(1-x^2) hvala
kako bi se zapocelo pronalazenje n-te derivacije f-je x^2/sqrt(1-x^2) hvala


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
vjekovac
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 23. 01. 2003. (18:26:55)
Postovi: (2DB)16
Spol: kućni ljubimac
Sarma = la pohva - posuda
182 = 198 - 16

PostPostano: 14:16 sri, 4. 4. 2012    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="rom"]kako bi se zapocelo pronalazenje n-te derivacije f-je x^2/sqrt(1-x^2) hvala[/quote]
n-te derivacije u bilo kojoj tocki -> jaaaako tesko
n-te derivacije u 0 -> rekurzijom uz sljedeci mali trik

Zanima nas [tex]f^{(n)}(0)[/tex] za [tex]f(x)=\frac{x^2}{\sqrt{1-x^2}}[/tex].
Zapisimo [tex]f(x)=x^2 g(x)[/tex]. Deriviranjem n puta iz Leibnizove formule slijedi:
[tex]f^{(n)}(x) = x^2 g^{(n)}(0) + 2nx g^{(n-1)}(x) + n(n-1) g^{(n-2)}(x)[/tex]
a uvrstavanje x=0 daje
[tex]f^{(n)}(x) = n(n-1) g^{(n-2)}(0)[/tex]
Dakle, zapravo samo trebamo naci [tex]g^{(n-2)}(0)[/tex] za jednostavniju funkciju [tex]g(x)=\frac{1}{\sqrt{1-x^2}}[/tex].
Tu posljednju funkciju smo vec imali na vjezbama. Standardno se izvede diferencijalna jednadzba, primjeni Leibnizova formula, izvede rekurzija i rijesi.
rom (napisa):
kako bi se zapocelo pronalazenje n-te derivacije f-je x^2/sqrt(1-x^2) hvala

n-te derivacije u bilo kojoj tocki → jaaaako tesko
n-te derivacije u 0 → rekurzijom uz sljedeci mali trik

Zanima nas [tex]f^{(n)}(0)[/tex] za [tex]f(x)=\frac{x^2}{\sqrt{1-x^2}}[/tex].
Zapisimo [tex]f(x)=x^2 g(x)[/tex]. Deriviranjem n puta iz Leibnizove formule slijedi:
[tex]f^{(n)}(x) = x^2 g^{(n)}(0) + 2nx g^{(n-1)}(x) + n(n-1) g^{(n-2)}(x)[/tex]
a uvrstavanje x=0 daje
[tex]f^{(n)}(x) = n(n-1) g^{(n-2)}(0)[/tex]
Dakle, zapravo samo trebamo naci [tex]g^{(n-2)}(0)[/tex] za jednostavniju funkciju [tex]g(x)=\frac{1}{\sqrt{1-x^2}}[/tex].
Tu posljednju funkciju smo vec imali na vjezbama. Standardno se izvede diferencijalna jednadzba, primjeni Leibnizova formula, izvede rekurzija i rijesi.


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Posjetite Web stranice
rom
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 26. 10. 2010. (11:10:35)
Postovi: (2D)16
Sarma = la pohva - posuda
= 8 - 4

PostPostano: 21:04 sri, 4. 4. 2012    Naslov: Citirajte i odgovorite

ja sam nasao u vjezbama samo f-ju [tex]g(x)=\frac{1}{\sqrt{1-x}}[/tex] pa ne mogu provjeriti jesam dobio dobru rekurziju, tj. rjesenje..ugl. ja sam dobio [tex]g^{(n-2)}(0)=(n-3)g^{(n-4)}(0)[/tex] jel to ok?
ja sam nasao u vjezbama samo f-ju [tex]g(x)=\frac{1}{\sqrt{1-x}}[/tex] pa ne mogu provjeriti jesam dobio dobru rekurziju, tj. rjesenje..ugl. ja sam dobio [tex]g^{(n-2)}(0)=(n-3)g^{(n-4)}(0)[/tex] jel to ok?


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Zenon
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 09. 09. 2011. (19:14:43)
Postovi: (2B1)16
Sarma: -
Lokacija: [tex]\pm\infty[/tex]

PostPostano: 11:39 čet, 5. 4. 2012    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="vjekovac"]Dakle, zapravo samo trebamo naci [tex]g^{(n-2)}(0)[/tex] za jednostavniju funkciju [tex]g(x)=\frac{1}{\sqrt{1-x^2}}[/tex].
Tu posljednju funkciju smo vec imali na vjezbama. Standardno se izvede diferencijalna jednadzba, primjeni Leibnizova formula, izvede rekurzija i rijesi.[/quote]
Može li se to riješiti i ovako ( [tex]\displaystyle g(x)=(1-x^2)^{-\frac 12}[/tex] ):
[dtex]g^{(n)}(x)=\left(-\frac 12\right)\left(-\frac 32\right)\cdots \left(-\frac{2n-1}{2}\right)(-2)^n(1-x^2)^{-\frac 12 -n}=\cdots =\frac{(2n-1)!}{\sqrt{(1-x^2)^{2n+1}}},[/dtex]
pa bi onda bilo [tex]\displaystyle g^{(n-2)}(0)=\frac{(2(n-2)-1)!}{\sqrt{(1-0^2)^{2(n-2)+1}}}=(2n-5)![/tex].

?
Unaprijed hvala!

EDIT:
Može pomoć i oko ovoga:
[tex]f(x)=x\cdot e^{\arctan x}[/tex]
[dtex]f^{(n)}(x)=\sum_{k=0}^{n}{n\choose k}x^{(k)}(e^{\arctan x})^{(n-k)}=x(e^{\arctan x})^{(n)}+n(e^{\arctan x})^{(n-1)}[/dtex]

[tex]y(x):=e^{\arctan x}[/tex]
[tex]\displaystyle y'(x)=e^{\arctan x}\cdot\frac{1}{1+x^2}=y(x)\cdot\frac{1}{1+x^2} \Longrightarrow (1+x^2)y'(x)-y(x)=0[/tex]
Sada to deriviram [tex]n-1[/tex] puta i na kraju dobijem:
[dtex]y^{n}(0)=y^{n-1}(0)-(n-1)(n-2)y^{n-2}(0).[/dtex]
Što sad? :P
vjekovac (napisa):
Dakle, zapravo samo trebamo naci [tex]g^{(n-2)}(0)[/tex] za jednostavniju funkciju [tex]g(x)=\frac{1}{\sqrt{1-x^2}}[/tex].
Tu posljednju funkciju smo vec imali na vjezbama. Standardno se izvede diferencijalna jednadzba, primjeni Leibnizova formula, izvede rekurzija i rijesi.

Može li se to riješiti i ovako ( [tex]\displaystyle g(x)=(1-x^2)^{-\frac 12}[/tex] ):
[dtex]g^{(n)}(x)=\left(-\frac 12\right)\left(-\frac 32\right)\cdots \left(-\frac{2n-1}{2}\right)(-2)^n(1-x^2)^{-\frac 12 -n}=\cdots =\frac{(2n-1)!}{\sqrt{(1-x^2)^{2n+1}}},[/dtex]
pa bi onda bilo [tex]\displaystyle g^{(n-2)}(0)=\frac{(2(n-2)-1)!}{\sqrt{(1-0^2)^{2(n-2)+1}}}=(2n-5)![/tex].

?
Unaprijed hvala!

EDIT:
Može pomoć i oko ovoga:
[tex]f(x)=x\cdot e^{\arctan x}[/tex]
[dtex]f^{(n)}(x)=\sum_{k=0}^{n}{n\choose k}x^{(k)}(e^{\arctan x})^{(n-k)}=x(e^{\arctan x})^{(n)}+n(e^{\arctan x})^{(n-1)}[/dtex]

[tex]y(x):=e^{\arctan x}[/tex]
[tex]\displaystyle y'(x)=e^{\arctan x}\cdot\frac{1}{1+x^2}=y(x)\cdot\frac{1}{1+x^2} \Longrightarrow (1+x^2)y'(x)-y(x)=0[/tex]
Sada to deriviram [tex]n-1[/tex] puta i na kraju dobijem:
[dtex]y^{n}(0)=y^{n-1}(0)-(n-1)(n-2)y^{n-2}(0).[/dtex]
Što sad? Razz



_________________
It's a wonderful, wonderful life!
[tex]\heartsuit \ \mathcal{PMF-MO} \ \heartsuit[/tex]
[tex]\mathbb Z\Sigma\mathbb N\emptyset\mathbb N[/tex]
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
vjekovac
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 23. 01. 2003. (18:26:55)
Postovi: (2DB)16
Spol: kućni ljubimac
Sarma = la pohva - posuda
182 = 198 - 16

PostPostano: 18:25 čet, 5. 4. 2012    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="rom"]ja sam nasao u vjezbama samo f-ju [tex]g(x)=\frac{1}{\sqrt{1-x}}[/tex] pa ne mogu provjeriti jesam dobio dobru rekurziju, tj. rjesenje..ugl. ja sam dobio [tex]g^{(n-2)}(0)=(n-3)g^{(n-4)}(0)[/tex] jel to ok?[/quote]
To nazalost nije dobro.
Oznacimo [tex]y=g(x)=\frac{1}{\sqrt{1-x^2}}[/tex]. Deriviranjem i mnozenjem slijedi diferencijalna jednadzba:
[tex](1-x^2)y' = xy[/tex].
Deriviranjem n puta i koristenjem Leibnizove formule dobijemo rekurziju:
[tex]g^{(n+1)}(0) = n^2 g^{(n-1)}(0)[/tex],
cije rjesavanje daje
[tex]g^{(2k)}(0) = \Big((2k-1)!!\Big)^2[/tex]
[tex]g^{(2k+1)}(0) = 0[/tex]

[quote="Zenon"][quote="vjekovac"]Dakle, zapravo samo trebamo naci [tex]g^{(n-2)}(0)[/tex] za jednostavniju funkciju [tex]g(x)=\frac{1}{\sqrt{1-x^2}}[/tex].
Tu posljednju funkciju smo vec imali na vjezbama. Standardno se izvede diferencijalna jednadzba, primjeni Leibnizova formula, izvede rekurzija i rijesi.[/quote]
Može li se to riješiti i ovako ( [tex]\displaystyle g(x)=(1-x^2)^{-\frac 12}[/tex] ):
[dtex]g^{(n)}(x)=\left(-\frac 12\right)\left(-\frac 32\right)\cdots \left(-\frac{2n-1}{2}\right)(-2)^n(1-x^2)^{-\frac 12 -n}=\cdots =\frac{(2n-1)!}{\sqrt{(1-x^2)^{2n+1}}},[/dtex]
pa bi onda bilo [tex]\displaystyle g^{(n-2)}(0)=\frac{(2(n-2)-1)!}{\sqrt{(1-0^2)^{2(n-2)+1}}}=(2n-5)![/tex].[/quote]
Nazalost taj postupak je pogresan. Ne postoji jednostavno pravilo za n-tu derivaciju kompozicije. Drugim rijecima, ne mozemo najprije n puta derivirati [tex]\frac{1}{\sqrt{x}}[/tex] pa onda dokomponirati s [tex]1-x^2[/tex]. Lancano pravilo vrijedi samo za prvu derivaciju kompozicije a ne za n-tu. To je razlog sto nam je tablica n-tih derivacija malena, tj jako malo funkcija znamo eksplicitno n puta derivirati.
Cisto da se uvjerite da gornji postupak nije dobar, primijetite da ste na ovom primjeru dobili pogresno rjesenje. Ako hocete radikalniji primjer, komponirajte [tex]g\circ f[/tex], pri cemu je f proizvoljna, a g(x)=x. Ispalo bi da je derivacija reda [tex]n\geq 2[/tex] svake funkcije jednaka konstanti 0.

[quote="Zenon"]Može pomoć i oko ovoga:
[tex]f(x)=x\cdot e^{\arctan x}[/tex]
[dtex]f^{(n)}(x)=\sum_{k=0}^{n}{n\choose k}x^{(k)}(e^{\arctan x})^{(n-k)}=x(e^{\arctan x})^{(n)}+n(e^{\arctan x})^{(n-1)}[/dtex]

[tex]y(x):=e^{\arctan x}[/tex]
[tex]\displaystyle y'(x)=e^{\arctan x}\cdot\frac{1}{1+x^2}=y(x)\cdot\frac{1}{1+x^2} \Longrightarrow (1+x^2)y'(x)-y(x)=0[/tex]
Sada to deriviram [tex]n-1[/tex] puta i na kraju dobijem:
[dtex]y^{n}(0)=y^{n-1}(0)-(n-1)(n-2)y^{n-2}(0).[/dtex]
Što sad? :P[/quote]
I sad vise nista. :) Sada bi trebalo rijesiti ovu rekurziju sto nije bas lako, ako se uopce i moze eksplicitno. Pretpostavljam da se taj zadatak greskom nasao medju zadacima za vjezbu jer netko nije provjerio da se dobije rekurzija koja se ne moze rijesiti kao ostale.
rom (napisa):
ja sam nasao u vjezbama samo f-ju [tex]g(x)=\frac{1}{\sqrt{1-x}}[/tex] pa ne mogu provjeriti jesam dobio dobru rekurziju, tj. rjesenje..ugl. ja sam dobio [tex]g^{(n-2)}(0)=(n-3)g^{(n-4)}(0)[/tex] jel to ok?

To nazalost nije dobro.
Oznacimo [tex]y=g(x)=\frac{1}{\sqrt{1-x^2}}[/tex]. Deriviranjem i mnozenjem slijedi diferencijalna jednadzba:
[tex](1-x^2)y' = xy[/tex].
Deriviranjem n puta i koristenjem Leibnizove formule dobijemo rekurziju:
[tex]g^{(n+1)}(0) = n^2 g^{(n-1)}(0)[/tex],
cije rjesavanje daje
[tex]g^{(2k)}(0) = \Big((2k-1)!!\Big)^2[/tex]
[tex]g^{(2k+1)}(0) = 0[/tex]

Zenon (napisa):
vjekovac (napisa):
Dakle, zapravo samo trebamo naci [tex]g^{(n-2)}(0)[/tex] za jednostavniju funkciju [tex]g(x)=\frac{1}{\sqrt{1-x^2}}[/tex].
Tu posljednju funkciju smo vec imali na vjezbama. Standardno se izvede diferencijalna jednadzba, primjeni Leibnizova formula, izvede rekurzija i rijesi.

Može li se to riješiti i ovako ( [tex]\displaystyle g(x)=(1-x^2)^{-\frac 12}[/tex] ):
[dtex]g^{(n)}(x)=\left(-\frac 12\right)\left(-\frac 32\right)\cdots \left(-\frac{2n-1}{2}\right)(-2)^n(1-x^2)^{-\frac 12 -n}=\cdots =\frac{(2n-1)!}{\sqrt{(1-x^2)^{2n+1}}},[/dtex]
pa bi onda bilo [tex]\displaystyle g^{(n-2)}(0)=\frac{(2(n-2)-1)!}{\sqrt{(1-0^2)^{2(n-2)+1}}}=(2n-5)![/tex].

Nazalost taj postupak je pogresan. Ne postoji jednostavno pravilo za n-tu derivaciju kompozicije. Drugim rijecima, ne mozemo najprije n puta derivirati [tex]\frac{1}{\sqrt{x}}[/tex] pa onda dokomponirati s [tex]1-x^2[/tex]. Lancano pravilo vrijedi samo za prvu derivaciju kompozicije a ne za n-tu. To je razlog sto nam je tablica n-tih derivacija malena, tj jako malo funkcija znamo eksplicitno n puta derivirati.
Cisto da se uvjerite da gornji postupak nije dobar, primijetite da ste na ovom primjeru dobili pogresno rjesenje. Ako hocete radikalniji primjer, komponirajte [tex]g\circ f[/tex], pri cemu je f proizvoljna, a g(x)=x. Ispalo bi da je derivacija reda [tex]n\geq 2[/tex] svake funkcije jednaka konstanti 0.

Zenon (napisa):
Može pomoć i oko ovoga:
[tex]f(x)=x\cdot e^{\arctan x}[/tex]
[dtex]f^{(n)}(x)=\sum_{k=0}^{n}{n\choose k}x^{(k)}(e^{\arctan x})^{(n-k)}=x(e^{\arctan x})^{(n)}+n(e^{\arctan x})^{(n-1)}[/dtex]

[tex]y(x):=e^{\arctan x}[/tex]
[tex]\displaystyle y'(x)=e^{\arctan x}\cdot\frac{1}{1+x^2}=y(x)\cdot\frac{1}{1+x^2} \Longrightarrow (1+x^2)y'(x)-y(x)=0[/tex]
Sada to deriviram [tex]n-1[/tex] puta i na kraju dobijem:
[dtex]y^{n}(0)=y^{n-1}(0)-(n-1)(n-2)y^{n-2}(0).[/dtex]
Što sad? Razz

I sad vise nista. Smile Sada bi trebalo rijesiti ovu rekurziju sto nije bas lako, ako se uopce i moze eksplicitno. Pretpostavljam da se taj zadatak greskom nasao medju zadacima za vjezbu jer netko nije provjerio da se dobije rekurzija koja se ne moze rijesiti kao ostale.


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Posjetite Web stranice
Zenon
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 09. 09. 2011. (19:14:43)
Postovi: (2B1)16
Sarma: -
Lokacija: [tex]\pm\infty[/tex]

PostPostano: 20:31 čet, 5. 4. 2012    Naslov: Citirajte i odgovorite

Puno hvala na odgovoru! :thankyou: :happy:
Puno hvala na odgovoru! Thank you Happy



_________________
It's a wonderful, wonderful life!
[tex]\heartsuit \ \mathcal{PMF-MO} \ \heartsuit[/tex]
[tex]\mathbb Z\Sigma\mathbb N\emptyset\mathbb N[/tex]
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
rom
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 26. 10. 2010. (11:10:35)
Postovi: (2D)16
Sarma = la pohva - posuda
= 8 - 4

PostPostano: 8:56 pet, 6. 4. 2012    Naslov: Citirajte i odgovorite

http://web.math.pmf.unizg.hr/nastava/analiza/kolokviji/ma2-0809-kol1.pdf
moze pomoc, 3. zadatak druga grupa..ja sam dobio različite različite bete i game za x=1, x=-1 sad ako je dobro da su bete i game različite kako dalje?
moze mi biti neprekidna, odnosno derivabilna samo za jednu točku koju uzmem pa sam zbunjen

i jos jedno pitanje..kako da odredim limes zdesna kada teži u 3 od arctg(1/(x-3)) a bez da vidim kako f-ja izgleda u wolframalphi?

hvala :D
http://web.math.pmf.unizg.hr/nastava/analiza/kolokviji/ma2-0809-kol1.pdf
moze pomoc, 3. zadatak druga grupa..ja sam dobio različite različite bete i game za x=1, x=-1 sad ako je dobro da su bete i game različite kako dalje?
moze mi biti neprekidna, odnosno derivabilna samo za jednu točku koju uzmem pa sam zbunjen

i jos jedno pitanje..kako da odredim limes zdesna kada teži u 3 od arctg(1/(x-3)) a bez da vidim kako f-ja izgleda u wolframalphi?

hvala Very Happy


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Phoenix
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 15. 05. 2010. (18:46:07)
Postovi: (164)16
Sarma: -

PostPostano: 9:35 pet, 6. 4. 2012    Naslov: Citirajte i odgovorite

1. Ja sam za uvjet neprekidnosti u tim točkama dobio dobar rezultat za betu i gamu. Dapače, dvije jednadžbe s dvije nepoznanice koje imaju jedinstveno rješenje. :)
Kada dobiješ da je funkcija neprekidna, trebaš odrediti diferencijabilnost. Ali zašto biti zbunjen ako nije diferencijabilna u svim točkama? Očekuješ da u kolokviju sve bude klase [tex]C^1(\mathbb{R})[/tex]? :P
(Zapravo i razumijem, često znaju tako namjestiti zadatke. Ali tebi kao matematičaru to ne daje pravo da to smatraš rješenjem - sve treba provjeriti!)
Ako nije diferencijabilna, nikom ništa. To ti samo daje više kandidata za globalne ekstreme u nastavku zadatka. :D

2. Primijeti da je argument funkcije cijelo vrijeme pozitivan te da sve više i više raste (kako nazivnik teži u nulu). Sada se sjeti (ili baci pogled na šalabahter) kako izgleda graf funkcije [tex]arctg[/tex] i provjeri što se događa s funkcijom kada [tex]x[/tex] ide u [tex]+\infty[/tex]. :)
1. Ja sam za uvjet neprekidnosti u tim točkama dobio dobar rezultat za betu i gamu. Dapače, dvije jednadžbe s dvije nepoznanice koje imaju jedinstveno rješenje. Smile
Kada dobiješ da je funkcija neprekidna, trebaš odrediti diferencijabilnost. Ali zašto biti zbunjen ako nije diferencijabilna u svim točkama? Očekuješ da u kolokviju sve bude klase [tex]C^1(\mathbb{R})[/tex]? Razz
(Zapravo i razumijem, često znaju tako namjestiti zadatke. Ali tebi kao matematičaru to ne daje pravo da to smatraš rješenjem - sve treba provjeriti!)
Ako nije diferencijabilna, nikom ništa. To ti samo daje više kandidata za globalne ekstreme u nastavku zadatka. Very Happy

2. Primijeti da je argument funkcije cijelo vrijeme pozitivan te da sve više i više raste (kako nazivnik teži u nulu). Sada se sjeti (ili baci pogled na šalabahter) kako izgleda graf funkcije [tex]arctg[/tex] i provjeri što se događa s funkcijom kada [tex]x[/tex] ide u [tex]+\infty[/tex]. Smile


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
rom
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 26. 10. 2010. (11:10:35)
Postovi: (2D)16
Sarma = la pohva - posuda
= 8 - 4

PostPostano: 11:14 pet, 6. 4. 2012    Naslov: Citirajte i odgovorite

Hvala Phoenix :D
Hvala Phoenix Very Happy


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Ryssa
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 18. 12. 2011. (00:10:28)
Postovi: (57)16
Sarma = la pohva - posuda
= 4 - 1

PostPostano: 20:01 sub, 7. 4. 2012    Naslov: Citirajte i odgovorite

Molim ako je netko riješio zadatak 1.93 iz neprekidnosti da napiše što je točno radio...meni je nekako čudan i kad idem dokazivat da je klase C1 mislim da mi trebaju dva podniza ali nisam sigurna da li može drugačije...i zanima na koji način se biraju ti podnizovi?
Molim ako je netko riješio zadatak 1.93 iz neprekidnosti da napiše što je točno radio...meni je nekako čudan i kad idem dokazivat da je klase C1 mislim da mi trebaju dva podniza ali nisam sigurna da li može drugačije...i zanima na koji način se biraju ti podnizovi?


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
5_ra
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 10. 12. 2011. (15:37:14)
Postovi: (28)16
Sarma = la pohva - posuda
= 0 - 0

PostPostano: 16:51 uto, 10. 4. 2012    Naslov: Citirajte i odgovorite

moze rjesenje 1. zadatka prve grupe ako je netko rijesio??

http://web.math.pmf.unizg.hr/nastava/analiza/kolokviji/ma2-0809-kol1.pdf
moze rjesenje 1. zadatka prve grupe ako je netko rijesio??

http://web.math.pmf.unizg.hr/nastava/analiza/kolokviji/ma2-0809-kol1.pdf


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Alia3
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 14. 01. 2011. (23:07:02)
Postovi: (22)16
Spol: žensko
Sarma = la pohva - posuda
= 3 - 0

PostPostano: 19:06 uto, 10. 4. 2012    Naslov: Citirajte i odgovorite

Kako bi se preko leibniza deriviralo na (n-1) [tex](1+x^2)(x+2)y'[/tex]
Ispricavam se ako je vec postojalo pitanje ali preko mobitela sam pa mi je ograniceno pretrazivanje. Unaprijed hvala :)
Kako bi se preko leibniza deriviralo na (n-1) [tex](1+x^2)(x+2)y'[/tex]
Ispricavam se ako je vec postojalo pitanje ali preko mobitela sam pa mi je ograniceno pretrazivanje. Unaprijed hvala Smile


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Optimum
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 07. 09. 2011. (09:16:23)
Postovi: (41)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
= 9 - 3
Lokacija: Zagreb

PostPostano: 21:18 uto, 10. 4. 2012    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="Alia3"]Kako bi se preko leibniza deriviralo na (n-1) [tex](1+x^2)(x+2)y'[/tex]
Ispricavam se ako je vec postojalo pitanje ali preko mobitela sam pa mi je ograniceno pretrazivanje. Unaprijed hvala :)[/quote]

pretpostavljam da je [tex](1+x^2)(x+2)y'[/tex] =0
e pa kad razmnožiš ove dvije zagrade dobit ćeš polinom 3. stupnja...
sada primjenit Leibniza i n-tu derivaciju ostaviš s lijeve strane, ostalih 3 prebaciš na desnu stranu i dobio si rekurziju...
i pretpostavljam da se tražila neka derivacija u nuli, pa kad uvrstiš nulu dobit ćeš n-ta derivacija u nuli jednaka n-3-ćoj derivaciji u nuli uz neke skalare...
Alia3 (napisa):
Kako bi se preko leibniza deriviralo na (n-1) [tex](1+x^2)(x+2)y'[/tex]
Ispricavam se ako je vec postojalo pitanje ali preko mobitela sam pa mi je ograniceno pretrazivanje. Unaprijed hvala Smile


pretpostavljam da je [tex](1+x^2)(x+2)y'[/tex] =0
e pa kad razmnožiš ove dvije zagrade dobit ćeš polinom 3. stupnja...
sada primjenit Leibniza i n-tu derivaciju ostaviš s lijeve strane, ostalih 3 prebaciš na desnu stranu i dobio si rekurziju...
i pretpostavljam da se tražila neka derivacija u nuli, pa kad uvrstiš nulu dobit ćeš n-ta derivacija u nuli jednaka n-3-ćoj derivaciji u nuli uz neke skalare...


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Prethodni postovi:   
Započnite novu temu   Odgovorite na temu   printer-friendly view    Forum@DeGiorgi: Početna -> Kolegiji 1. godine, preddiplomski studij Matematika -> Matematička analiza 1 i 2 Vremenska zona: GMT + 01:00.
Idite na Prethodno  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Sljedeće
Stranica 6 / 9.

 
Forum(o)Bir:  
Ne možete otvarati nove teme.
Ne možete odgovarati na postove.
Ne možete uređivati Vaše postove.
Ne možete izbrisati Vaše postove.
Ne možete glasovati u anketama.
You can attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group
Theme created by Vjacheslav Trushkin
HR (Cro) by Ančica Sečan