Search
 
 
  Engleski
 
 
 
Open in this window (click to change)
Forum@DeGiorgi: Početna
Forum za podršku nastavi na PMF-MO
Login Registracija FAQ Smajlići Članstvo Pretražnik Forum@DeGiorgi: Početna

Hrvatski znakov PHP, MySQL, HTML

Moja sarma
 
Započnite novu temu   Odgovorite na temu   printer-friendly view    Forum@DeGiorgi: Početna -> Ostalo - ozbiljno -> Računala (općenito)
Prethodna tema :: Sljedeća tema  
Autor/ica Poruka
Milojko
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 07. 11. 2008. (14:57:52)
Postovi: (453)16
Spol: kućni ljubimac
Sarma = la pohva - posuda
17 = 68 - 51
Lokacija: Hilbertov hotel

PostPostano: 0:33 uto, 3. 7. 2012    Naslov: Citirajte i odgovorite

Ej, imam problemčić, a nikako da naguglam na rješenje. Možda netko zna.

Kako bih prikazivao hrvatske znakove, kako u html-u, kako u mysql bazi, koristio sam utf-8 charset na svim file-ovima, znači u head.php, u kojemu su spremljeni podaci o zaglavlju, nalazi se, između ostalih linkova na skripte i sl i komad koda [tt]<meta charset=UTF-8>[/tt]. Svi file-ovi na kompu su mi spremljeni pod encodingom ANSI as UTF-8. Prilikom prebacivanja je, pretpostavljam, došlo do problema s kopiranjem zbog toga što su stvari na mom kompu, koji radi pod windozama, a server je na nekakvom linux-u (nisam točno siguran kojem, public.carnet.hr). Te postavke sam pokupio s ovog, trenutno pokvarenog linka http://primjeri.com/6/problem-hrvatski-znakovi-html-php-i-mysql-baza-podataka

Također, kada ubacujem u bazu, na primjer "Miloš", on će mi ubaciti samo "Milo", iako je collation baze postavljen na utf8_general_ci. Prije svakog upita u bazi se provedu naredbe [tt]SET NAMES 'utf8'[/tt] i [tt]SET CHARACTER_SET utf8'[/tt].
Zanimljivo je to da, ako unesem podatke direktušu iz phpmyadmin-a, onda on lijepo i uredno uvrštava sve naše znakove kako treba, te ih ispisuje na ekran bez obzira unutar kojeg elementa se nalazio.

Sve se je jako lijepo prikazivalo kod mene na localhost-u, i sve super funkcioniralo, kolega je uploadao na neki svoj server, te je kod njega radilo (možda je stvar do ovih encodinga, možda se server vrti pod nekakvim windowsima pa nije bilo problema, ili sam ja jednostavno glup ko ona stvar). Čisto da vidite kako izgleda stranica, evo vam linka na početnu http://www.udrugavid.hr/php/proba/index.php
Znakovi označeni upitnikom su pospremljeni kao hrvatski znakovi na mašini, a, na primjer, u sidebaru gdje piše "Početna" piše ovo "PoÄŤetna".

Znači, pitanja us kako nagovoriti bazu da posprema naše znakove, kao što je to, uostalom, radila i na mom kompu, te kako nagovoriti servera da prikaže naše znakove, odnosno one koje smo ručno unijeli? Mogu kucati kodove, ali radije bih da to ne radim jer želim omogućiti jednostavno pisanje većem broju ljudi te forsiranja kodiranja svakog znaka bi izgubilo svaki smisao kreiranja ovakvog sustava.


Hvala

[size=9][color=#999999]Added after 7 minutes:[/color][/size]

Fascinantno, sada je počelo funkcionirati ovo s bazom, znači prema postavkama koje sam gore napisao, ali i dalje mi ne ispisuje korektno hrvatska slova kada ih direktno unosim u kod. Kao što rekoh, iako kod mene sve funkcioniralo ko bomba

[size=9][color=#999999]Added after 3 minutes:[/color][/size]

OK, sad tko ode na stranicu vidjet će da se ispisuju slova korektno, ali, to je kopirana datoteka s lokalnog računala te su hrvatski znakovi onako čudno zapisani u .php-u na serveru. Ostavit ću to tako pošto sve ostalo funkcionira. Osim ako netko ne uleti s voljom i znanjem što se tu točno događa i kako se rješava :)
Ej, imam problemčić, a nikako da naguglam na rješenje. Možda netko zna.

Kako bih prikazivao hrvatske znakove, kako u html-u, kako u mysql bazi, koristio sam utf-8 charset na svim file-ovima, znači u head.php, u kojemu su spremljeni podaci o zaglavlju, nalazi se, između ostalih linkova na skripte i sl i komad koda <meta charset=UTF-8>. Svi file-ovi na kompu su mi spremljeni pod encodingom ANSI as UTF-8. Prilikom prebacivanja je, pretpostavljam, došlo do problema s kopiranjem zbog toga što su stvari na mom kompu, koji radi pod windozama, a server je na nekakvom linux-u (nisam točno siguran kojem, public.carnet.hr). Te postavke sam pokupio s ovog, trenutno pokvarenog linka http://primjeri.com/6/problem-hrvatski-znakovi-html-php-i-mysql-baza-podataka

Također, kada ubacujem u bazu, na primjer "Miloš", on će mi ubaciti samo "Milo", iako je collation baze postavljen na utf8_general_ci. Prije svakog upita u bazi se provedu naredbe SET NAMES 'utf8' i SET CHARACTER_SET utf8'.
Zanimljivo je to da, ako unesem podatke direktušu iz phpmyadmin-a, onda on lijepo i uredno uvrštava sve naše znakove kako treba, te ih ispisuje na ekran bez obzira unutar kojeg elementa se nalazio.

Sve se je jako lijepo prikazivalo kod mene na localhost-u, i sve super funkcioniralo, kolega je uploadao na neki svoj server, te je kod njega radilo (možda je stvar do ovih encodinga, možda se server vrti pod nekakvim windowsima pa nije bilo problema, ili sam ja jednostavno glup ko ona stvar). Čisto da vidite kako izgleda stranica, evo vam linka na početnu http://www.udrugavid.hr/php/proba/index.php
Znakovi označeni upitnikom su pospremljeni kao hrvatski znakovi na mašini, a, na primjer, u sidebaru gdje piše "Početna" piše ovo "PoÄŤetna".

Znači, pitanja us kako nagovoriti bazu da posprema naše znakove, kao što je to, uostalom, radila i na mom kompu, te kako nagovoriti servera da prikaže naše znakove, odnosno one koje smo ručno unijeli? Mogu kucati kodove, ali radije bih da to ne radim jer želim omogućiti jednostavno pisanje većem broju ljudi te forsiranja kodiranja svakog znaka bi izgubilo svaki smisao kreiranja ovakvog sustava.


Hvala

Added after 7 minutes:

Fascinantno, sada je počelo funkcionirati ovo s bazom, znači prema postavkama koje sam gore napisao, ali i dalje mi ne ispisuje korektno hrvatska slova kada ih direktno unosim u kod. Kao što rekoh, iako kod mene sve funkcioniralo ko bomba

Added after 3 minutes:

OK, sad tko ode na stranicu vidjet će da se ispisuju slova korektno, ali, to je kopirana datoteka s lokalnog računala te su hrvatski znakovi onako čudno zapisani u .php-u na serveru. Ostavit ću to tako pošto sve ostalo funkcionira. Osim ako netko ne uleti s voljom i znanjem što se tu točno događa i kako se rješava Smile



_________________
Sedam je prost broj Smile

Bolonja je smeće i to pod hitno treba mijenjat
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku MSNM
vsego
Site Admin
Site Admin


Pridružen/a: 06. 10. 2002. (22:07:09)
Postovi: (355F)16
Spol: zombi
Sarma = la pohva - posuda
854 = 1068 - 214
Lokacija: /sbin/init

PostPostano: 0:50 uto, 3. 7. 2012    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="Milojko"][tt]<meta charset=UTF-8>[/tt][/quote]

Stavi
[tt]<meta http-equiv="Content-Type" content="text/html; charset=utf-8">[/tt]
jer je ovo gore HTML 5 (i jos fale navodnici), pa je bolje -- zbog starjih browsera -- drzati se onoga sto svuda radi.

Na kraju nisam shvatio sto te muci, preciznije ovo: "to je kopirana datoteka s lokalnog računala te su hrvatski znakovi onako čudno zapisani u .php-u na serveru".
Milojko (napisa):
<meta charset=UTF-8>


Stavi
<meta http-equiv="Content-Type" content="text/html; charset=utf-8">
jer je ovo gore HTML 5 (i jos fale navodnici), pa je bolje – zbog starjih browsera – drzati se onoga sto svuda radi.

Na kraju nisam shvatio sto te muci, preciznije ovo: "to je kopirana datoteka s lokalnog računala te su hrvatski znakovi onako čudno zapisani u .php-u na serveru".



_________________
U pravilu ignoriram pitanja u krivim topicima i kodove koji nisu u [code]...[/code] blokovima.
Takodjer, OBJASNITE sto vas muci! "Sto mi je krivo?", bez opisa u cemu je problem, rijetko ce zadobiti moju paznju.
Drzim prodike
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Milojko
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 07. 11. 2008. (14:57:52)
Postovi: (453)16
Spol: kućni ljubimac
Sarma = la pohva - posuda
17 = 68 - 51
Lokacija: Hilbertov hotel

PostPostano: 5:53 uto, 3. 7. 2012    Naslov: Citirajte i odgovorite

Fascinantno.

Mislim, nije baš toliko, al ono.
Sve je u redu dok pišem kod sebe na kompu, i sve fino ide na web, znakovi se lijepo prikazuju. Ali, ako ja taj isti tekst napišem na serveru, dobivam one upitnike silne. Ali, ako napišem kod sebe na kompu pa prekopiram datoteku (ne kopiram sadržaj datoteke, nego baš datoteku) i pokrenem, sve lijepo se ispisuje na ekranu. Međutua, kada otvorim tu istu datoteku, prikaz unutra je ovakav:

[code:1]
Vaša poruka je uspješno poslana
[/code:1]
za tekst "Vaša poruka je uspješno poslana".
Poanta priče, sve piši na svom kompu pa onda jednostavno kopiraj na server. Mene samo sada zanima što se tu točno dogodilo?
Fascinantno.

Mislim, nije baš toliko, al ono.
Sve je u redu dok pišem kod sebe na kompu, i sve fino ide na web, znakovi se lijepo prikazuju. Ali, ako ja taj isti tekst napišem na serveru, dobivam one upitnike silne. Ali, ako napišem kod sebe na kompu pa prekopiram datoteku (ne kopiram sadržaj datoteke, nego baš datoteku) i pokrenem, sve lijepo se ispisuje na ekranu. Međutua, kada otvorim tu istu datoteku, prikaz unutra je ovakav:

Kod:

Vaša poruka je uspješno poslana

za tekst "Vaša poruka je uspješno poslana".
Poanta priče, sve piši na svom kompu pa onda jednostavno kopiraj na server. Mene samo sada zanima što se tu točno dogodilo?



_________________
Sedam je prost broj Smile

Bolonja je smeće i to pod hitno treba mijenjat
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku MSNM
vsego
Site Admin
Site Admin


Pridružen/a: 06. 10. 2002. (22:07:09)
Postovi: (355F)16
Spol: zombi
Sarma = la pohva - posuda
854 = 1068 - 214
Lokacija: /sbin/init

PostPostano: 12:13 uto, 3. 7. 2012    Naslov: Citirajte i odgovorite

Ako sam dobro shvatio:
- "prekopiras datoteku" = SCP, (S)FTP ili tako nesto,
- "tekst napises na serveru" = SSH + neki editor?

Ako je tako, zvuci kao da oni nemaju podesen UTF-8 u konzoli. Vidi sto ti kaze [tt]echo $LANG[/tt]. Ne znam moze li tvoj SSH klijent tu raditi probleme, i.e., da se on ne nosi dobro s UTF-8.

Ako nije tako, morat ces definirati gornje pojmove.
Ako sam dobro shvatio:
- "prekopiras datoteku" = SCP, (S)FTP ili tako nesto,
- "tekst napises na serveru" = SSH + neki editor?

Ako je tako, zvuci kao da oni nemaju podesen UTF-8 u konzoli. Vidi sto ti kaze echo $LANG. Ne znam moze li tvoj SSH klijent tu raditi probleme, i.e., da se on ne nosi dobro s UTF-8.

Ako nije tako, morat ces definirati gornje pojmove.



_________________
U pravilu ignoriram pitanja u krivim topicima i kodove koji nisu u [code]...[/code] blokovima.
Takodjer, OBJASNITE sto vas muci! "Sto mi je krivo?", bez opisa u cemu je problem, rijetko ce zadobiti moju paznju.
Drzim prodike
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Cobs
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 21. 01. 2008. (13:32:15)
Postovi: (206)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
26 = 40 - 14
Lokacija: Geto

PostPostano: 22:49 sri, 4. 7. 2012    Naslov: Citirajte i odgovorite

ja kad stvarno više ne znam kaj bi u nekom editoru napišem tekst koji mi treba na stranici i sam zamijenim sve hrvatske znakove prema tablici:

http://web.math.pmf.unizg.hr/~karaga/mrezehrv.html

Sad ne znam dal ima bilo kakvih problema sa spremanjem znakova u tom obliku u bazu, al na prvu bi reko da ne bi trebalo bit
ja kad stvarno više ne znam kaj bi u nekom editoru napišem tekst koji mi treba na stranici i sam zamijenim sve hrvatske znakove prema tablici:

http://web.math.pmf.unizg.hr/~karaga/mrezehrv.html

Sad ne znam dal ima bilo kakvih problema sa spremanjem znakova u tom obliku u bazu, al na prvu bi reko da ne bi trebalo bit


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Posjetite Web stranice
Prethodni postovi:   
Započnite novu temu   Odgovorite na temu   printer-friendly view    Forum@DeGiorgi: Početna -> Ostalo - ozbiljno -> Računala (općenito) Vremenska zona: GMT + 01:00.
Stranica 1 / 1.

 
Forum(o)Bir:  
Ne možete otvarati nove teme.
Ne možete odgovarati na postove.
Ne možete uređivati Vaše postove.
Ne možete izbrisati Vaše postove.
Ne možete glasovati u anketama.
You cannot attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group
Theme created by Vjacheslav Trushkin
HR (Cro) by Ančica Sečan