Search
 
 
  Engleski
 
 
 
Open in this window (click to change)
Forum@DeGiorgi: Početna
Forum za podršku nastavi na PMF-MO
Login Registracija FAQ Smajlići Članstvo Pretražnik Forum@DeGiorgi: Početna

zadatak s kolokvija (zadatak)
WWW:

Moja sarma
 
Započnite novu temu   Odgovorite na temu   printer-friendly view    Forum@DeGiorgi: Početna -> Kolegiji 1. godine, preddiplomski studij Matematika -> Matematička analiza 1 i 2
Prethodna tema :: Sljedeća tema  
Autor/ica Poruka
gianluigiana
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 01. 10. 2012. (20:11:49)
Postovi: (D)16
Sarma = la pohva - posuda
-2 = 0 - 2

PostPostano: 16:59 pet, 26. 10. 2012    Naslov: zadatak s kolokvija Citirajte i odgovorite

vidjela sam rješenja koja je Zenon stavio, ali ne znam kako doći do rješenja za 1.b zadatak s prošlogodišnjeg kolokvija pa samo ako bi netko to objasnio :)
http://web.math.pmf.unizg.hr/nastava/analiza/kolokviji/ma1-1112-kol1.pdf
vidjela sam rješenja koja je Zenon stavio, ali ne znam kako doći do rješenja za 1.b zadatak s prošlogodišnjeg kolokvija pa samo ako bi netko to objasnio Smile
http://web.math.pmf.unizg.hr/nastava/analiza/kolokviji/ma1-1112-kol1.pdf


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Zenon
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 09. 09. 2011. (19:14:43)
Postovi: (2B1)16
Sarma: -
Lokacija: [tex]\pm\infty[/tex]

PostPostano: 2:01 sub, 27. 10. 2012    Naslov: Citirajte i odgovorite

Nema ti tu prevelike filozofije. Jednostavno moraš pogoditi takvu funkciju, igrati se s tim dok ne naletiš na rješenje. Kreneš od nečega, tipa nule u nazivniku, naštimavaš, vidiš što bi trebalo vrijediti i na to naštimaš. Nema tu neke šablone ili postupka rješavanja.
Htio bih još samo napomenuti da bi stvarno bilo dobro pročitati pravila postanja na forumu kako bi se izbjeglo otvaranje nepotrebnih i ponavljajućih tema.
Evo motivacije radi još jedan primjer za neparne prirodne brojeve [dtex]z(x)=\frac{1}{1-\left\vert\sin\left[\left(\left\vert\frac x2\right\vert +\frac x2\right)\frac{\pi}{2}\right]\right\vert}.[/dtex]
Nema ti tu prevelike filozofije. Jednostavno moraš pogoditi takvu funkciju, igrati se s tim dok ne naletiš na rješenje. Kreneš od nečega, tipa nule u nazivniku, naštimavaš, vidiš što bi trebalo vrijediti i na to naštimaš. Nema tu neke šablone ili postupka rješavanja.
Htio bih još samo napomenuti da bi stvarno bilo dobro pročitati pravila postanja na forumu kako bi se izbjeglo otvaranje nepotrebnih i ponavljajućih tema.
Evo motivacije radi još jedan primjer za neparne prirodne brojeve [dtex]z(x)=\frac{1}{1-\left\vert\sin\left[\left(\left\vert\frac x2\right\vert +\frac x2\right)\frac{\pi}{2}\right]\right\vert}.[/dtex]



_________________
It's a wonderful, wonderful life!
[tex]\heartsuit \ \mathcal{PMF-MO} \ \heartsuit[/tex]
[tex]\mathbb Z\Sigma\mathbb N\emptyset\mathbb N[/tex]
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
matkec
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 14. 05. 2010. (16:21:29)
Postovi: (8C)16
Sarma = la pohva - posuda
34 = 36 - 2

PostPostano: 11:52 sub, 27. 10. 2012    Naslov: Citirajte i odgovorite

Zenon je već puno rekao, al da dodam još pokoju stvar.

Kao prvo, nitko se tih funkcija nije sjetio iz prve, sve su nastale plod igranja i naštimavanja.

Kao drugo, neki načini kako se možemo igrati su:
- Kada funkcija nije definirana?
-> Kada je u nazivniku nula ili kada tangens prima brojeve oblika (2k+1)pi / 2. Dakle, u tim slučajevima ćemo i mi pokušati definirati da funkcija nije definirana.
- Kako razlikovati prirodne brojeve od ostalih (tj, kako natjerati funkciju da se drukčije ponaša za prirodne brojeve)?
-> Mi znamo kako razlikovati cijele brojeve od realnih (primjerice, funkcijama kotangens ili najveće/najmanje cijelo), te znamo razlikovati prirodne od negativnih cijelih (funkcijom apsolutno).
Sada se samo treba poigrati spomenutim funkcijama.
Zenon je već puno rekao, al da dodam još pokoju stvar.

Kao prvo, nitko se tih funkcija nije sjetio iz prve, sve su nastale plod igranja i naštimavanja.

Kao drugo, neki načini kako se možemo igrati su:
- Kada funkcija nije definirana?
-> Kada je u nazivniku nula ili kada tangens prima brojeve oblika (2k+1)pi / 2. Dakle, u tim slučajevima ćemo i mi pokušati definirati da funkcija nije definirana.
- Kako razlikovati prirodne brojeve od ostalih (tj, kako natjerati funkciju da se drukčije ponaša za prirodne brojeve)?
-> Mi znamo kako razlikovati cijele brojeve od realnih (primjerice, funkcijama kotangens ili najveće/najmanje cijelo), te znamo razlikovati prirodne od negativnih cijelih (funkcijom apsolutno).
Sada se samo treba poigrati spomenutim funkcijama.


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
iva93
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 20. 09. 2012. (17:01:02)
Postovi: (5)16
Sarma = la pohva - posuda
= 0 - 0

PostPostano: 16:52 sub, 27. 10. 2012    Naslov: Citirajte i odgovorite

ovako, imam zadanu funkciju f(x)=sqrt(3^(sinx)) i treba odrediti prasliku u intervalu [0,2> .. može li netko riješiti taj zadatak, unaprijed hvala.. :)
ovako, imam zadanu funkciju f(x)=sqrt(3^(sinx)) i treba odrediti prasliku u intervalu [0,2> .. može li netko riješiti taj zadatak, unaprijed hvala.. Smile


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Zenon
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 09. 09. 2011. (19:14:43)
Postovi: (2B1)16
Sarma: -
Lokacija: [tex]\pm\infty[/tex]

PostPostano: 16:58 sub, 27. 10. 2012    Naslov: Citirajte i odgovorite

Znači, imaš funkciju oblika [tex]f(x)=\sqrt{3^{\sin x}}[/tex]. Vrijedi [tex]f=g_3\circ g_2\circ g_1[/tex], gdje su [dtex]g_1(x)=\sin x,\ g_2(x)=3^x, \ g_3(x)=\sqrt x.[/dtex] Iz toga vidiš da je praslika [dtex]f^{-1}\left(\left[0,2\right>\right)=g_1^{-1}\bigg(g_2^{-1}\Big(g_3^{-1}\left(\left[0,2\right>\right)\Big)\bigg).[/dtex] Dalje znaš sama?
Znači, imaš funkciju oblika [tex]f(x)=\sqrt{3^{\sin x}}[/tex]. Vrijedi [tex]f=g_3\circ g_2\circ g_1[/tex], gdje su [dtex]g_1(x)=\sin x,\ g_2(x)=3^x, \ g_3(x)=\sqrt x.[/dtex] Iz toga vidiš da je praslika [dtex]f^{-1}\left(\left[0,2\right>\right)=g_1^{-1}\bigg(g_2^{-1}\Big(g_3^{-1}\left(\left[0,2\right>\right)\Big)\bigg).[/dtex] Dalje znaš sama?



_________________
It's a wonderful, wonderful life!
[tex]\heartsuit \ \mathcal{PMF-MO} \ \heartsuit[/tex]
[tex]\mathbb Z\Sigma\mathbb N\emptyset\mathbb N[/tex]
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
iva93
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 20. 09. 2012. (17:01:02)
Postovi: (5)16
Sarma = la pohva - posuda
= 0 - 0

PostPostano: 17:21 sub, 27. 10. 2012    Naslov: Citirajte i odgovorite

to znam i to napravila.. muči me konačno rješenje jer kad određujem prasliku u zadnjem koraku, dolazi mi čudan interval.. po kojem bi praslika cijele funkcije bio cijeli R..pa ne znam da li je to točno
to znam i to napravila.. muči me konačno rješenje jer kad određujem prasliku u zadnjem koraku, dolazi mi čudan interval.. po kojem bi praslika cijele funkcije bio cijeli R..pa ne znam da li je to točno


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Zenon
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 09. 09. 2011. (19:14:43)
Postovi: (2B1)16
Sarma: -
Lokacija: [tex]\pm\infty[/tex]

PostPostano: 17:35 sub, 27. 10. 2012    Naslov: Citirajte i odgovorite

Aha. Cijeli skup realnih brojeva može općenito biti rješenje, zašto ne. To možeš na jednostavan način provjeriti. Znaš da je [tex]\sin\left(\mathbb R\right)=[-1,1][/tex] i svjesna si da je [tex]3^x[/tex] strogo rastuća neprekidna funkcija pa je slika te funkcije restringirane na [tex][-1,1][/tex] segment [tex][3^{-1},3][/tex] pa je slika cijele funkcije [tex][\sqrt{3^{-1}},\sqrt 3]\subset \left[0,2\right>[/tex]. Dakle, [tex]f^{-1}\left(\left[0,2\right>\right)=\mathbb R[/tex] zaista jest rješenje.
Dobro, ovo je malo nategnuto, jer još ne znaš što je neprekidna funkcija.
Želim samo napomenuti da se ovaj zadatak mogao riješiti i drugačije. Moglo se riješiti sustav nejednadžbi [dtex]0\leq \sqrt{3^{\sin x}}<2.[/dtex] Taj način je možda i jednostavniji, jer lijeva nejednakost vrijedi uvijek pa treba riješiti samo lijevi uvjet, koji također očito vrijedi uvijek, jer sinus postiže najveću vrijednost za [tex]\frac{\pi}{2}+2k\pi, \ k\in\mathbb Z[/tex] i ona iznosi [tex]1[/tex] i tada imamo [tex]\sqrt 3<2[/tex] što znamo da je istina. Dakle, rješenje sustava nejednadžbi je očito čitav [tex]\mathbb R[/tex].
Aha. Cijeli skup realnih brojeva može općenito biti rješenje, zašto ne. To možeš na jednostavan način provjeriti. Znaš da je [tex]\sin\left(\mathbb R\right)=[-1,1][/tex] i svjesna si da je [tex]3^x[/tex] strogo rastuća neprekidna funkcija pa je slika te funkcije restringirane na [tex][-1,1][/tex] segment [tex][3^{-1},3][/tex] pa je slika cijele funkcije [tex][\sqrt{3^{-1}},\sqrt 3]\subset \left[0,2\right>[/tex]. Dakle, [tex]f^{-1}\left(\left[0,2\right>\right)=\mathbb R[/tex] zaista jest rješenje.
Dobro, ovo je malo nategnuto, jer još ne znaš što je neprekidna funkcija.
Želim samo napomenuti da se ovaj zadatak mogao riješiti i drugačije. Moglo se riješiti sustav nejednadžbi [dtex]0\leq \sqrt{3^{\sin x}}<2.[/dtex] Taj način je možda i jednostavniji, jer lijeva nejednakost vrijedi uvijek pa treba riješiti samo lijevi uvjet, koji također očito vrijedi uvijek, jer sinus postiže najveću vrijednost za [tex]\frac{\pi}{2}+2k\pi, \ k\in\mathbb Z[/tex] i ona iznosi [tex]1[/tex] i tada imamo [tex]\sqrt 3<2[/tex] što znamo da je istina. Dakle, rješenje sustava nejednadžbi je očito čitav [tex]\mathbb R[/tex].



_________________
It's a wonderful, wonderful life!
[tex]\heartsuit \ \mathcal{PMF-MO} \ \heartsuit[/tex]
[tex]\mathbb Z\Sigma\mathbb N\emptyset\mathbb N[/tex]


Zadnja promjena: Zenon; 17:40 sub, 27. 10. 2012; ukupno mijenjano 1 put.
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
iva93
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 20. 09. 2012. (17:01:02)
Postovi: (5)16
Sarma = la pohva - posuda
= 0 - 0

PostPostano: 17:39 sub, 27. 10. 2012    Naslov: Citirajte i odgovorite

puno hvala.. :)
puno hvala.. Smile


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Favor
Forumaš s poteškoćama u pisanju
Forumaš s poteškoćama u pisanju


Pridružen/a: 04. 11. 2012. (11:49:36)
Postovi: (A)16
Sarma = la pohva - posuda
-4 = 4 - 8

PostPostano: 16:50 ned, 4. 11. 2012    Naslov: Citirajte i odgovorite

Moze pomoc oko jednog dijela zadatka, f(x)=(-3|cosx-1|-5)/(|cosx-1|+2)
Trazi se f^-1(<-11/4, -8/3])

Znaci sve kuzim do dijela kada imam f^-1(x)=f1^-1(f2^-1(f3^-1(<-11/4, -8/3]))), gdje mi je f3^-1 inverz od cosx -1, odnosno arccosx -1. E i sta sada posto nesmijemo koristit kalkulator na kolokviju jel ima netko neki nacin da zna za rjesavanje neceg ovog tipa.

Hvala unaprijed treba mi za sutra :P
Moze pomoc oko jednog dijela zadatka, f(x)=(-3|cosx-1|-5)/(|cosx-1|+2)
Trazi se f^-1(<-11/4, -8/3])

Znaci sve kuzim do dijela kada imam f^-1(x)=f1^-1(f2^-1(f3^-1(<-11/4, -8/3]))), gdje mi je f3^-1 inverz od cosx -1, odnosno arccosx -1. E i sta sada posto nesmijemo koristit kalkulator na kolokviju jel ima netko neki nacin da zna za rjesavanje neceg ovog tipa.

Hvala unaprijed treba mi za sutra Razz


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Popara
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 17. 08. 2012. (19:05:50)
Postovi: (3B)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
= 6 - 2
Lokacija: Zadar/Zagreb

PostPostano: 17:23 ned, 4. 11. 2012    Naslov: Citirajte i odgovorite

Krivo si kompoziciju složio.Odnosno,u ovome je problem:
(napisat ću ti općenito pa probaj dalje sam)
Ako imaš [tex]f(x)=f_1(f_2(f_3(x)))[/tex] onda kad tražiš prasliku skupa ideš ''obrnuto'' tj. [tex]f^{-1}(A)=f_3^{-1}(f_2^{-1}(f_1^{-1}(A)))[/tex]

Ako nisi shvatio, ovdje: http://degiorgi.math.hr/forum/viewtopic.php?t=18228 imaš za skinuti rješenja dva kolokvija koja je kolega Zenon lijepo zapisao pa možda od njega dobiješ bolju ideju :)
Krivo si kompoziciju složio.Odnosno,u ovome je problem:
(napisat ću ti općenito pa probaj dalje sam)
Ako imaš [tex]f(x)=f_1(f_2(f_3(x)))[/tex] onda kad tražiš prasliku skupa ideš ''obrnuto'' tj. [tex]f^{-1}(A)=f_3^{-1}(f_2^{-1}(f_1^{-1}(A)))[/tex]

Ako nisi shvatio, ovdje: http://degiorgi.math.hr/forum/viewtopic.php?t=18228 imaš za skinuti rješenja dva kolokvija koja je kolega Zenon lijepo zapisao pa možda od njega dobiješ bolju ideju Smile


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Prethodni postovi:   
Započnite novu temu   Odgovorite na temu   printer-friendly view    Forum@DeGiorgi: Početna -> Kolegiji 1. godine, preddiplomski studij Matematika -> Matematička analiza 1 i 2 Vremenska zona: GMT + 01:00.
Stranica 1 / 1.

 
Forum(o)Bir:  
Ne možete otvarati nove teme.
Ne možete odgovarati na postove.
Ne možete uređivati Vaše postove.
Ne možete izbrisati Vaše postove.
Ne možete glasovati u anketama.
You can attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group
Theme created by Vjacheslav Trushkin
HR (Cro) by Ančica Sečan