Search
 
 
  Engleski
 
 
 
Open in this window (click to change)
Forum@DeGiorgi: Početna
Forum za podršku nastavi na PMF-MO
Login Registracija FAQ Smajlići Članstvo Pretražnik Forum@DeGiorgi: Početna

1. kolokvij 2009., 2. zadatak - rješenje (zadatak)
WWW:

Moja sarma
 
Započnite novu temu   Odgovorite na temu   printer-friendly view    Forum@DeGiorgi: Početna -> Kolegiji 1. godine, preddiplomski studij Matematika -> Linearna algebra 1 & 2 (za inženjerske smjerove)
Prethodna tema :: Sljedeća tema  
Autor/ica Poruka
Kento
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 19. 09. 2012. (13:29:11)
Postovi: (2A)16
Sarma = la pohva - posuda
30 = 30 - 0

PostPostano: 20:20 čet, 1. 11. 2012    Naslov: 1. kolokvij 2009., 2. zadatak - rješenje Citirajte i odgovorite

Nekolicina vas me pitala za ovaj zadatak pa objavljujem rješenje. Većinu je zbunilo to što trebaju promatrati slučajeve u ovisnosti o parnosti od [latex]n[/latex]. To radite zbog toga što ispitujete parnost (u drugoj grupi neparnost) polinoma pa je bitno specificirati parnost stupnja kako biste mogli "računati s minusevima".
Puno sreće svim brucošima s kolokvijima želim!

Kristijan
Nekolicina vas me pitala za ovaj zadatak pa objavljujem rješenje. Većinu je zbunilo to što trebaju promatrati slučajeve u ovisnosti o parnosti od . To radite zbog toga što ispitujete parnost (u drugoj grupi neparnost) polinoma pa je bitno specificirati parnost stupnja kako biste mogli "računati s minusevima".
Puno sreće svim brucošima s kolokvijima želim!

Kristijan





1kolokvij2009_zad2.pdf
 Description:

Download
 Filename:  1kolokvij2009_zad2.pdf
 Filesize:  49.93 KB
 Downloaded:  383 Time(s)

[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
hendrix
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 03. 09. 2012. (15:59:06)
Postovi: (92)16
Sarma = la pohva - posuda
29 = 31 - 2

PostPostano: 20:33 čet, 1. 11. 2012    Naslov: Citirajte i odgovorite

U drugom slučaju, čemu ti (konkretnom) služi funkcija [i]najveće cijelo[/i], ako se u obzir uzme da je izraz [tex]\left \lfloor \frac{n\pm1}{2} \right \rfloor[/tex] ionako za neparne [tex]n[/tex] cijeli broj? :D

(Riješio sam zadatak na identičan način, ali bez korištenja te funkcije jer nisam uočio nikakvu potrebu za istom, pa ostavljam mogućnost da sam nešto propustio, samo trenutno ne vidim što bi to moglo biti. :D)


P.S. Od svih zadataka (sličnog) tipa na kolokvijima koji su na webu, mislim da je ovaj jedini / jedan od jako rijetkih (nisam siguran da sam naišao u ostalima na takav) gdje se treba rastavljati na slučajeve po parnosti, na "svježijim" kolokvijima od ovog je u zadacima sličnog tipa parnost broja [tex]n[/tex] bila definirana, nije mi baš jasno što se htjelo postići sa zahtjevom da se praktički ista stvar dvaput raspisuje. :) (Ovo nema veze s odgovorom autoru teme, čisto komentar na zadatak, kad sam već napisao post...)
U drugom slučaju, čemu ti (konkretnom) služi funkcija najveće cijelo, ako se u obzir uzme da je izraz [tex]\left \lfloor \frac{n\pm1}{2} \right \rfloor[/tex] ionako za neparne [tex]n[/tex] cijeli broj? Very Happy

(Riješio sam zadatak na identičan način, ali bez korištenja te funkcije jer nisam uočio nikakvu potrebu za istom, pa ostavljam mogućnost da sam nešto propustio, samo trenutno ne vidim što bi to moglo biti. Very Happy)


P.S. Od svih zadataka (sličnog) tipa na kolokvijima koji su na webu, mislim da je ovaj jedini / jedan od jako rijetkih (nisam siguran da sam naišao u ostalima na takav) gdje se treba rastavljati na slučajeve po parnosti, na "svježijim" kolokvijima od ovog je u zadacima sličnog tipa parnost broja [tex]n[/tex] bila definirana, nije mi baš jasno što se htjelo postići sa zahtjevom da se praktički ista stvar dvaput raspisuje. Smile (Ovo nema veze s odgovorom autoru teme, čisto komentar na zadatak, kad sam već napisao post...)




Zadnja promjena: hendrix; 20:37 čet, 1. 11. 2012; ukupno mijenjano 1 put.
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Kento
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 19. 09. 2012. (13:29:11)
Postovi: (2A)16
Sarma = la pohva - posuda
30 = 30 - 0

PostPostano: 20:37 čet, 1. 11. 2012    Naslov: Citirajte i odgovorite

Koristio sam najveće cijelo kako bih na jedinstven način zapisao rješenje zadatka (tj. da u jednom izrazu obuhvatim oba slučaja - i kad je [latex]n[/latex] paran, i kad je neparan). No dovoljno je napisati i: u prvom slučaju rješenje je ..., a u drugom ...
Koristio sam najveće cijelo kako bih na jedinstven način zapisao rješenje zadatka (tj. da u jednom izrazu obuhvatim oba slučaja - i kad je paran, i kad je neparan). No dovoljno je napisati i: u prvom slučaju rješenje je ..., a u drugom ...


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
hendrix
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 03. 09. 2012. (15:59:06)
Postovi: (92)16
Sarma = la pohva - posuda
29 = 31 - 2

PostPostano: 20:38 čet, 1. 11. 2012    Naslov: Citirajte i odgovorite

Ma glup sam, isprike :D, u tom površnom pregledavanju fajla nisam uopće uzeo u obzir da ti drugi slučaj završava tih par redova iznad kraja zadatka (zato sam se na početku posta i referirao samo na taj "drugi" slučaj), a ono dolje je konačno rješenje, u svom rješenju o kojem sam pričao sam ostavio rješenja po slučajevima parnosti i zato nisam na vrijeme shvatio što si htio dobiti s tim :D

Sve 5 onda :)
Ma glup sam, isprike Very Happy, u tom površnom pregledavanju fajla nisam uopće uzeo u obzir da ti drugi slučaj završava tih par redova iznad kraja zadatka (zato sam se na početku posta i referirao samo na taj "drugi" slučaj), a ono dolje je konačno rješenje, u svom rješenju o kojem sam pričao sam ostavio rješenja po slučajevima parnosti i zato nisam na vrijeme shvatio što si htio dobiti s tim Very Happy

Sve 5 onda Smile


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Prethodni postovi:   
Započnite novu temu   Odgovorite na temu   printer-friendly view    Forum@DeGiorgi: Početna -> Kolegiji 1. godine, preddiplomski studij Matematika -> Linearna algebra 1 & 2 (za inženjerske smjerove) Vremenska zona: GMT + 01:00.
Stranica 1 / 1.

 
Forum(o)Bir:  
Ne možete otvarati nove teme.
Ne možete odgovarati na postove.
Ne možete uređivati Vaše postove.
Ne možete izbrisati Vaše postove.
Ne možete glasovati u anketama.
You can attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group
Theme created by Vjacheslav Trushkin
HR (Cro) by Ančica Sečan