Search
 
 
  Engleski
 
 
 
Open in this window (click to change)
Forum@DeGiorgi: Početna
Forum za podršku nastavi na PMF-MO
Login Registracija FAQ Smajlići Članstvo Pretražnik Forum@DeGiorgi: Početna

1. kolokvij
WWW:

Moja sarma
 
Započnite novu temu   Odgovorite na temu   printer-friendly view    Forum@DeGiorgi: Početna -> Kolegiji 2. godine -> Diferencijalni račun i integrali funkcija više varijabli
Prethodna tema :: Sljedeća tema  
Autor/ica Poruka
pedro
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 21. 10. 2010. (14:08:21)
Postovi: (19B)16
Sarma = la pohva - posuda
-22 = 16 - 38

PostPostano: 19:08 čet, 18. 10. 2012    Naslov: 1. kolokvij Citirajte i odgovorite

http://web.math.pmf.unizg.hr/nastava/difraf/dif/2011-12/kolokvij1.pdf

1. zadatak.

Molim provjeru, ja sam ovako riješila:

znamo:

2-norma(x) <= 1-norma(x)
2-norma(x) <= sqrt(n) * beskonačno-norma(x)

kada zbrojimo te dvije nejednakosti dobijemo:

2 * 2-norma(x) <= 1-norma(x) + sqrt(n) * beskonačno-norma(x)

kako je epsilon > 0 sigurno vrijedi:

2 * 2-norma(x) < 1-norma(x) + sqrt(n) * beskonačno-norma(x) + epsilon

sada vidimo da to vrijedi za svaki x iz R^n

e sad, jel to znači da je taj skup definiran na cijelom R^n pa iz toga zaključujemo da je skup otvoren, a znamo da je ujedino R^n zatvoren pa je taj skup zatvoren? :oops:

ps. ne znam koristit latex za norme pa sam morala ovako neuredno pisat, ispričavam se :D
http://web.math.pmf.unizg.hr/nastava/difraf/dif/2011-12/kolokvij1.pdf

1. zadatak.

Molim provjeru, ja sam ovako riješila:

znamo:

2-norma(x) <= 1-norma(x)
2-norma(x) <= sqrt(n) * beskonačno-norma(x)

kada zbrojimo te dvije nejednakosti dobijemo:

2 * 2-norma(x) <= 1-norma(x) + sqrt(n) * beskonačno-norma(x)

kako je epsilon > 0 sigurno vrijedi:

2 * 2-norma(x) < 1-norma(x) + sqrt(n) * beskonačno-norma(x) + epsilon

sada vidimo da to vrijedi za svaki x iz R^n

e sad, jel to znači da je taj skup definiran na cijelom R^n pa iz toga zaključujemo da je skup otvoren, a znamo da je ujedino R^n zatvoren pa je taj skup zatvoren? Embarassed

ps. ne znam koristit latex za norme pa sam morala ovako neuredno pisat, ispričavam se Very Happy


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Phoenix
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 15. 05. 2010. (18:46:07)
Postovi: (164)16
Sarma: -

PostPostano: 22:22 čet, 18. 10. 2012    Naslov: Re: 1. kolokvij Citirajte i odgovorite

Da, to je to. :) Pokažeš da je taj skup zapravo cijeli [tex]\mathbb{R}^n[/tex] i onda se pozoveš na to da je otvoren i zatvoren (znaš to ili se pozovi na potrebne propozicije).
Da, to je to. Smile Pokažeš da je taj skup zapravo cijeli [tex]\mathbb{R}^n[/tex] i onda se pozoveš na to da je otvoren i zatvoren (znaš to ili se pozovi na potrebne propozicije).


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
sasha.f
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 25. 10. 2011. (20:04:19)
Postovi: (3D)16
Sarma = la pohva - posuda
= 1 - 0

PostPostano: 20:38 sub, 27. 10. 2012    Naslov: Citirajte i odgovorite

http://web.math.pmf.unizg.hr/nastava/difraf/dif/2010-11/kolokvij1(1).pdf 1. zadatak, zanima me samo skup gomilišta i ako može objašnjenje? hvala
http://web.math.pmf.unizg.hr/nastava/difraf/dif/2010-11/kolokvij1(1).pdf 1. zadatak, zanima me samo skup gomilišta i ako može objašnjenje? hvala


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Phoenix
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 15. 05. 2010. (18:46:07)
Postovi: (164)16
Sarma: -

PostPostano: 21:27 sub, 27. 10. 2012    Naslov: Citirajte i odgovorite

Skup gomilišta je [tex]\left\{ (x,y) \in \mathbb{R}^2 : |xy| \leq 1 \right\}[/tex].
Pošto je skup otvoren, jasno je da je [tex]A \subseteq A'[/tex]. Za preostale točke skupa dovoljno je pronaći nizove iz [tex]A[/tex] koji konvergiraju u tu točku. Recimo:
- za [tex](0,0)[/tex] traženi niz je [tex](\frac{1}{n+1},\frac{1}{n+1})[/tex]
- za [tex](x,0), x \neq 0[/tex] traženi niz je [tex](x,\frac{1}{x(n+1)})[/tex]
- za [tex](0,y), y \neq 0[/tex] traženi niz je [tex](\frac{1}{y(n+1)},y)[/tex]
- za [tex](x,y)[/tex] takve da je [tex]|xy| = 1[/tex] traženi niz je [tex](x,y-\mathrm{sign}(y)\frac{1}{n+1})[/tex] za [tex]|y| \geq 1[/tex], odnosno [tex](x-\mathrm{sign}(x)\frac{1}{n+1},y)[/tex] inače
(Da naglasim, [tex]n \geq 1[/tex].)
A sada da objasnim svoje rješenje.
Skicirao sam zadani skup u koordinatnoj ravnini i tražio preko slike nizove koji bi trebali biti unutar skupa, a da konvergiraju prema točki - što mi također izgleda moguće iz slike jer "naoko" to stvarno izgleda kao skup gomilišta.
Poanta je da su koordinate elemenata niza različite od [tex]0[/tex] i da su u produktu po apsolutnoj vrijednosti manje od [tex]1[/tex] (ako to zadovoljavaju, super, cijeli niz je unutar skupa). Jasno je da su različite od nule, a produkti su ili, u prva tri slučaja, brojevi manji od jedan (rezultat je razlomak s brojnikom [tex]1[/tex] i nazivnikom koji je sigurno veći od [tex]1[/tex]) ili, u posljednjem slučaju, broj koji je "blizu" [tex]1[/tex] za što veći [tex]n[/tex], ali svejedno različit od [tex]0[/tex] (zapravo sam ovdje samo namještao niz takav da ostane u istom kvadrantu, da budem siguran da neki element niza neće "pasti" na neku koordinatnu os, što bi značilo da bi tada bio izvan skupa).
I da, s iznimkom u prvom slučaju, svi nizovi u koordinatnoj ravnini zapravo idu horizontalno ili vertikalno prema ciljanoj točki. :) Što se vidi iz činjenice da barem jedna koordinata ne ovisi o [tex]n[/tex].

Skiciraj pa će ti biti jasna moja namjera. :)
Skup gomilišta je [tex]\left\{ (x,y) \in \mathbb{R}^2 : |xy| \leq 1 \right\}[/tex].
Pošto je skup otvoren, jasno je da je [tex]A \subseteq A'[/tex]. Za preostale točke skupa dovoljno je pronaći nizove iz [tex]A[/tex] koji konvergiraju u tu točku. Recimo:
- za [tex](0,0)[/tex] traženi niz je [tex](\frac{1}{n+1},\frac{1}{n+1})[/tex]
- za [tex](x,0), x \neq 0[/tex] traženi niz je [tex](x,\frac{1}{x(n+1)})[/tex]
- za [tex](0,y), y \neq 0[/tex] traženi niz je [tex](\frac{1}{y(n+1)},y)[/tex]
- za [tex](x,y)[/tex] takve da je [tex]|xy| = 1[/tex] traženi niz je [tex](x,y-\mathrm{sign}(y)\frac{1}{n+1})[/tex] za [tex]|y| \geq 1[/tex], odnosno [tex](x-\mathrm{sign}(x)\frac{1}{n+1},y)[/tex] inače
(Da naglasim, [tex]n \geq 1[/tex].)
A sada da objasnim svoje rješenje.
Skicirao sam zadani skup u koordinatnoj ravnini i tražio preko slike nizove koji bi trebali biti unutar skupa, a da konvergiraju prema točki - što mi također izgleda moguće iz slike jer "naoko" to stvarno izgleda kao skup gomilišta.
Poanta je da su koordinate elemenata niza različite od [tex]0[/tex] i da su u produktu po apsolutnoj vrijednosti manje od [tex]1[/tex] (ako to zadovoljavaju, super, cijeli niz je unutar skupa). Jasno je da su različite od nule, a produkti su ili, u prva tri slučaja, brojevi manji od jedan (rezultat je razlomak s brojnikom [tex]1[/tex] i nazivnikom koji je sigurno veći od [tex]1[/tex]) ili, u posljednjem slučaju, broj koji je "blizu" [tex]1[/tex] za što veći [tex]n[/tex], ali svejedno različit od [tex]0[/tex] (zapravo sam ovdje samo namještao niz takav da ostane u istom kvadrantu, da budem siguran da neki element niza neće "pasti" na neku koordinatnu os, što bi značilo da bi tada bio izvan skupa).
I da, s iznimkom u prvom slučaju, svi nizovi u koordinatnoj ravnini zapravo idu horizontalno ili vertikalno prema ciljanoj točki. Smile Što se vidi iz činjenice da barem jedna koordinata ne ovisi o [tex]n[/tex].

Skiciraj pa će ti biti jasna moja namjera. Smile


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
la mer
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 19. 09. 2012. (17:39:46)
Postovi: (F)16
Sarma = la pohva - posuda
= 0 - 0

PostPostano: 13:02 ned, 4. 11. 2012    Naslov: Citirajte i odgovorite

Ja imam tehničko pitanje...
U koliko sati je kolokvij?
Ja imam tehničko pitanje...
U koliko sati je kolokvij?


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Zenon
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 09. 09. 2011. (19:14:43)
Postovi: (2B1)16
Sarma: -
Lokacija: [tex]\pm\infty[/tex]

PostPostano: 13:04 ned, 4. 11. 2012    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="la mer"]Ja imam tehničko pitanje...
U koliko sati je kolokvij?[/quote]
U 15 sati.
la mer (napisa):
Ja imam tehničko pitanje...
U koliko sati je kolokvij?

U 15 sati.



_________________
It's a wonderful, wonderful life!
[tex]\heartsuit \ \mathcal{PMF-MO} \ \heartsuit[/tex]
[tex]\mathbb Z\Sigma\mathbb N\emptyset\mathbb N[/tex]
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
slonic~tonic
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 26. 10. 2011. (14:16:34)
Postovi: (84)16
Spol: žensko
Sarma = la pohva - posuda
= 5 - 4

PostPostano: 13:07 ned, 4. 11. 2012    Naslov: Citirajte i odgovorite

u 15h
u 15h



_________________
Lakše je naučiti matematiku nego raditi bez nje.
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Prethodni postovi:   
Započnite novu temu   Odgovorite na temu   printer-friendly view    Forum@DeGiorgi: Početna -> Kolegiji 2. godine -> Diferencijalni račun i integrali funkcija više varijabli Vremenska zona: GMT + 01:00.
Stranica 1 / 1.

 
Forum(o)Bir:  
Ne možete otvarati nove teme.
Ne možete odgovarati na postove.
Ne možete uređivati Vaše postove.
Ne možete izbrisati Vaše postove.
Ne možete glasovati u anketama.
You can attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group
Theme created by Vjacheslav Trushkin
HR (Cro) by Ančica Sečan