Search
 
 
  Engleski
 
 
 
Open in this window (click to change)
Forum@DeGiorgi: Početna
Forum za podršku nastavi na PMF-MO
Login Registracija FAQ Smajlići Članstvo Pretražnik Forum@DeGiorgi: Početna

Pitanje vezano za gradivo
WWW:
Idite na Prethodno  1, 2, 3
Moja sarma
 
Započnite novu temu   Odgovorite na temu   printer-friendly view    Forum@DeGiorgi: Početna -> Kolegiji 1. godine, preddiplomski studij Matematika -> Matematička analiza 1 i 2
Prethodna tema :: Sljedeća tema  
Autor/ica Poruka
Zenon
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 09. 09. 2011. (19:14:43)
Postovi: (2B1)16
Sarma: -
Lokacija: [tex]\pm\infty[/tex]

PostPostano: 11:29 uto, 12. 6. 2012    Naslov: Citirajte i odgovorite

Sada mi se ne da prepisivati dokaz i možda i jesi u pravu za dokaz diferencijabilnosti [tex]e^x[/tex] preko limesa niza ( neću reći da jesi ili nisi kada ne znam jesi li ili nisi ), ali u svakom slučaju smo mi na predavanjima dokazali diferencijabilnost [tex]e^x[/tex] tek kada smo proširili niz [tex]\left(1+\frac 1n\right)^n[/tex] na skup realnih brojeva jer nam je to proširenje bilo ključno za sam dokaz. Ne znam koliko će profesor prihvaćati dokaze koje nije radio, ma da mislim čak i da bi, ali bi onda morao prvo dokazati da je to što si ti rekao istina, a onda ne bi uopće imalo potrebe dokazivati ovo što tražimo, jer smo to i "dokazivali" da bismo pokazali diferencijabilnost :D

EDIT: Netko me je tražio da dokažem onda ja. Vrlo rado, ali ne znam kako :D Ja jesam imao jedan dokaz i pitao sam profesora valja li i potvrdio je, ali sam kasnije uz pomoć kolega shvatio da baš i nije valjan jer sam u dokazu koristio da je [tex]e^x[/tex] diferencijabilna, što ne bih smio. Inače, pričao sam s više studenata koji prolaze s 5 do 5.0 i nitko to nije uspio skroz korektno dokazati. Svi imaju neke ideje, ali nitko ne uspjeva realizirati. Svima stvara problem to što ne mogu dokazati monotonost funkcije (nakon toga je dokaz očito gotov po teoremu o sendviču).

[size=9][color=#999999]Added after 16 minutes:[/color][/size]

[quote="quark"]Kako konstruirati funkciju na I čiji je integral na svakom podsegmentu od I jednak 0, a da je sama funkcija različita od nul-funkcije?

(znam da takva funkcija ne postoji ako je neprekidna, tj. nužno je nul-funkcija)[/quote]

Na predavanjima smo dokazali da je vrijedi:
Neka je [tex]h\colon [a,b]\to\mathbb R[/tex] funkcija takva da postoji [tex]c\in [a,b][/tex] sa svojstvom [dtex]h(x)=\begin{cases}h(c); & x=c\\ 0; & x\neq x\end{cases}.[/dtex] Tada je h Riemann-integrabilna i [tex]\int_a ^b h(x)d\!x=0[/tex].
U nekoj analogiji s tim, tvoja tražena funkcija bi možda izgledala nešto tipa [tex]f\colon\mathbb R \to\mathbb R , \ f(x)=\chi _{\mathbb Z}[/tex]
Sada mi se ne da prepisivati dokaz i možda i jesi u pravu za dokaz diferencijabilnosti [tex]e^x[/tex] preko limesa niza ( neću reći da jesi ili nisi kada ne znam jesi li ili nisi ), ali u svakom slučaju smo mi na predavanjima dokazali diferencijabilnost [tex]e^x[/tex] tek kada smo proširili niz [tex]\left(1+\frac 1n\right)^n[/tex] na skup realnih brojeva jer nam je to proširenje bilo ključno za sam dokaz. Ne znam koliko će profesor prihvaćati dokaze koje nije radio, ma da mislim čak i da bi, ali bi onda morao prvo dokazati da je to što si ti rekao istina, a onda ne bi uopće imalo potrebe dokazivati ovo što tražimo, jer smo to i "dokazivali" da bismo pokazali diferencijabilnost Very Happy

EDIT: Netko me je tražio da dokažem onda ja. Vrlo rado, ali ne znam kako Very Happy Ja jesam imao jedan dokaz i pitao sam profesora valja li i potvrdio je, ali sam kasnije uz pomoć kolega shvatio da baš i nije valjan jer sam u dokazu koristio da je [tex]e^x[/tex] diferencijabilna, što ne bih smio. Inače, pričao sam s više studenata koji prolaze s 5 do 5.0 i nitko to nije uspio skroz korektno dokazati. Svi imaju neke ideje, ali nitko ne uspjeva realizirati. Svima stvara problem to što ne mogu dokazati monotonost funkcije (nakon toga je dokaz očito gotov po teoremu o sendviču).

Added after 16 minutes:

quark (napisa):
Kako konstruirati funkciju na I čiji je integral na svakom podsegmentu od I jednak 0, a da je sama funkcija različita od nul-funkcije?

(znam da takva funkcija ne postoji ako je neprekidna, tj. nužno je nul-funkcija)


Na predavanjima smo dokazali da je vrijedi:
Neka je [tex]h\colon [a,b]\to\mathbb R[/tex] funkcija takva da postoji [tex]c\in [a,b][/tex] sa svojstvom [dtex]h(x)=\begin{cases}h(c); & x=c\\ 0; & x\neq x\end{cases}.[/dtex] Tada je h Riemann-integrabilna i [tex]\int_a ^b h(x)d\!x=0[/tex].
U nekoj analogiji s tim, tvoja tražena funkcija bi možda izgledala nešto tipa [tex]f\colon\mathbb R \to\mathbb R , \ f(x)=\chi _{\mathbb Z}[/tex]



_________________
It's a wonderful, wonderful life!
[tex]\heartsuit \ \mathcal{PMF-MO} \ \heartsuit[/tex]
[tex]\mathbb Z\Sigma\mathbb N\emptyset\mathbb N[/tex]
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
goranm
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 12. 11. 2002. (20:09:12)
Postovi: (906)16
Spol: kućni ljubimac
Sarma = la pohva - posuda
218 = 249 - 31

PostPostano: 14:07 uto, 12. 6. 2012    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="Zenon"]Sada mi se ne da prepisivati dokaz i možda i jesi u pravu za dokaz diferencijabilnosti [tex]e^x[/tex] preko limesa niza ( neću reći da jesi ili nisi kada ne znam jesi li ili nisi )[/quote]
Npr. [url]http://web.math.pmf.unizg.hr/~guljas/skripte/MATANALuR.pdf[/url], strana 96 (dovoljan je slučaj x>0).

Drugi način je koristiti definiciju [tex]\displaystyle f'(x)=\lim_{h\to 0}\frac{f(x+h)-f(x)}{h}.[/tex] Ako je [tex]f(x)=e^x[/tex], onda je [tex]\displaystyle f'(x)=e^x\cdot\lim_{h\to 0}\frac{e^h-1}{h},[/tex] a za ovaj drugi limes, koristeći definiciju [tex]\displaystyle e^x=\lim_{n\to\infty}(1+x/n)^n[/tex], imamo
[dtex]\lim_{h\to 0}\frac{e^h-1}{h}=\lim_{h\to 0} \frac 1 h\left(\lim_{n\to \infty}\left(1+\frac hn\right)^n-1\right)=\lim_{h\to 0}\frac 1 h \left(\lim_{n\to \infty}\sum_{k=0}^n{n\choose k}\left(\frac h n\right)^k-1\right)=\lim_{h\to 0}\frac 1 h\left(1+\lim_{n\to \infty}\left(n\cdot\frac h n + \sum_{k=2}^n{n\choose k}\left(\frac h n\right)^k\right)-1\right)=[/dtex]
[dtex]1+\lim_{h\to 0}\frac 1 h \left(\lim_{n\to \infty}\sum_{k=2}^n{n\choose k}\left(\frac h n\right)^k\right)=1+\lim_{h\to 0}\frac 1 h \cdot h \lim_{n\to \infty}\sum_{k=2}^n{n\choose k}\frac{h^{k-1}}{n^k}=1+\lim_{h\to 0}\lim_{n\to \infty}\sum_{k=2}^n{n\choose k}\frac{h^{k-1}}{n^k}=1.
[/dtex]
[quote]jer smo to i "dokazivali" da bismo pokazali diferencijabilnost[/quote]
Prošli ste čitav kolegij bez da ste korektno dokazali da je e^x derivabilna?
Zenon (napisa):
Sada mi se ne da prepisivati dokaz i možda i jesi u pravu za dokaz diferencijabilnosti [tex]e^x[/tex] preko limesa niza ( neću reći da jesi ili nisi kada ne znam jesi li ili nisi )

Npr. http://web.math.pmf.unizg.hr/~guljas/skripte/MATANALuR.pdf, strana 96 (dovoljan je slučaj x>0).

Drugi način je koristiti definiciju [tex]\displaystyle f'(x)=\lim_{h\to 0}\frac{f(x+h)-f(x)}{h}.[/tex] Ako je [tex]f(x)=e^x[/tex], onda je [tex]\displaystyle f'(x)=e^x\cdot\lim_{h\to 0}\frac{e^h-1}{h},[/tex] a za ovaj drugi limes, koristeći definiciju [tex]\displaystyle e^x=\lim_{n\to\infty}(1+x/n)^n[/tex], imamo
[dtex]\lim_{h\to 0}\frac{e^h-1}{h}=\lim_{h\to 0} \frac 1 h\left(\lim_{n\to \infty}\left(1+\frac hn\right)^n-1\right)=\lim_{h\to 0}\frac 1 h \left(\lim_{n\to \infty}\sum_{k=0}^n{n\choose k}\left(\frac h n\right)^k-1\right)=\lim_{h\to 0}\frac 1 h\left(1+\lim_{n\to \infty}\left(n\cdot\frac h n + \sum_{k=2}^n{n\choose k}\left(\frac h n\right)^k\right)-1\right)=[/dtex]
[dtex]1+\lim_{h\to 0}\frac 1 h \left(\lim_{n\to \infty}\sum_{k=2}^n{n\choose k}\left(\frac h n\right)^k\right)=1+\lim_{h\to 0}\frac 1 h \cdot h \lim_{n\to \infty}\sum_{k=2}^n{n\choose k}\frac{h^{k-1}}{n^k}=1+\lim_{h\to 0}\lim_{n\to \infty}\sum_{k=2}^n{n\choose k}\frac{h^{k-1}}{n^k}=1.
[/dtex]
Citat:
jer smo to i "dokazivali" da bismo pokazali diferencijabilnost

Prošli ste čitav kolegij bez da ste korektno dokazali da je e^x derivabilna?



_________________
The Dude Abides


Zadnja promjena: goranm; 15:06 uto, 12. 6. 2012; ukupno mijenjano 1 put.
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail
Zenon
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 09. 09. 2011. (19:14:43)
Postovi: (2B1)16
Sarma: -
Lokacija: [tex]\pm\infty[/tex]

PostPostano: 14:47 uto, 12. 6. 2012    Naslov: Citirajte i odgovorite

Prvo smo krenuli od toga da vrijedi taj limes po x iz R, što nam je ostavljeno za zadaću, a onda smo pomoću toga dokazivali diferencijabilnost na korektan način. Sve je korektno.
Prvo smo krenuli od toga da vrijedi taj limes po x iz R, što nam je ostavljeno za zadaću, a onda smo pomoću toga dokazivali diferencijabilnost na korektan način. Sve je korektno.



_________________
It's a wonderful, wonderful life!
[tex]\heartsuit \ \mathcal{PMF-MO} \ \heartsuit[/tex]
[tex]\mathbb Z\Sigma\mathbb N\emptyset\mathbb N[/tex]
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
goranm
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 12. 11. 2002. (20:09:12)
Postovi: (906)16
Spol: kućni ljubimac
Sarma = la pohva - posuda
218 = 249 - 31

PostPostano: 14:54 uto, 12. 6. 2012    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="Zenon"]Svima stvara problem to što ne mogu dokazati monotonost funkcije (nakon toga je dokaz očito gotov po teoremu o sendviču).[/quote]
Što će ti monotonost za teorem o sendviču? I dalje moraš naći gornju među (koja može biti neovisna o monotonosti (1+1/x)^x) i pokazati da je konvergentna (što sve skupa nije toliko trivijalno da bi se nazvalo očitim).
[quote="Zenon"]Prvo smo krenuli od toga da vrijedi taj limes po x iz R, što nam je ostavljeno za zadaću, a onda smo pomoću toga dokazivali diferencijabilnost na korektan način. Sve je korektno.[/quote]
Pa i nije baš. Sam si rekao da nitko od vas nije pokazao da zbilja vrijedi [tex]\lim_{x\to\infty}(1+1/x)^x=e.[/tex] Kako je to onda korektan dokaz ako niste sigurni da je definicija broja e i funkcije e^x uopće valjana?

To što a priori znamo da taj limes postoji i jednak je e ne znači ništa.
Zenon (napisa):
Svima stvara problem to što ne mogu dokazati monotonost funkcije (nakon toga je dokaz očito gotov po teoremu o sendviču).

Što će ti monotonost za teorem o sendviču? I dalje moraš naći gornju među (koja može biti neovisna o monotonosti (1+1/x)^x) i pokazati da je konvergentna (što sve skupa nije toliko trivijalno da bi se nazvalo očitim).
Zenon (napisa):
Prvo smo krenuli od toga da vrijedi taj limes po x iz R, što nam je ostavljeno za zadaću, a onda smo pomoću toga dokazivali diferencijabilnost na korektan način. Sve je korektno.

Pa i nije baš. Sam si rekao da nitko od vas nije pokazao da zbilja vrijedi [tex]\lim_{x\to\infty}(1+1/x)^x=e.[/tex] Kako je to onda korektan dokaz ako niste sigurni da je definicija broja e i funkcije e^x uopće valjana?

To što a priori znamo da taj limes postoji i jednak je e ne znači ništa.



_________________
The Dude Abides
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail
malalodacha
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 11. 10. 2011. (17:06:13)
Postovi: (79)16
Sarma = la pohva - posuda
-24 = 9 - 33

PostPostano: 16:47 uto, 12. 6. 2012    Naslov: Citirajte i odgovorite

ponovno pitam na kojoj je stranici guljaševe skripte na netu dokaz da je e^x=x^n/n!, a na kojoj razvoj e^x?
ponovno pitam na kojoj je stranici guljaševe skripte na netu dokaz da je e^x=x^n/n!, a na kojoj razvoj e^x?


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
goranm
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 12. 11. 2002. (20:09:12)
Postovi: (906)16
Spol: kućni ljubimac
Sarma = la pohva - posuda
218 = 249 - 31

PostPostano: 17:17 uto, 12. 6. 2012    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="malalodacha"]ponovno pitam na kojoj je stranici guljaševe skripte na netu dokaz da je e^x=x^n/n!, a na kojoj razvoj e^x?[/quote]
Izraz e^x=x^n/n! ne vrijedi (uvrsti npr. x=1, lijevo imaš iracionalan, a desno racionalan broj za svaki prirodan n). Tebi treba dokaz da je [tex]\displaystyle e^x=\sum_{n=0}^\infty \frac{x^n}{n!}[/tex], tj. da Taylorov red od e^x oko 0 konvergira prema e^x, a prvo mjesto gdje bih ja to tražio je poglavlje 6.7. Taylorovi redovi. Inače, strana 176, primjer 6.17.
malalodacha (napisa):
ponovno pitam na kojoj je stranici guljaševe skripte na netu dokaz da je e^x=x^n/n!, a na kojoj razvoj e^x?

Izraz e^x=x^n/n! ne vrijedi (uvrsti npr. x=1, lijevo imaš iracionalan, a desno racionalan broj za svaki prirodan n). Tebi treba dokaz da je [tex]\displaystyle e^x=\sum_{n=0}^\infty \frac{x^n}{n!}[/tex], tj. da Taylorov red od e^x oko 0 konvergira prema e^x, a prvo mjesto gdje bih ja to tražio je poglavlje 6.7. Taylorovi redovi. Inače, strana 176, primjer 6.17.



_________________
The Dude Abides
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail
Zenon
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 09. 09. 2011. (19:14:43)
Postovi: (2B1)16
Sarma: -
Lokacija: [tex]\pm\infty[/tex]

PostPostano: 18:09 uto, 12. 6. 2012    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="goranm"]Što će ti monotonost za teorem o sendviču? I dalje moraš naći gornju među (koja može biti neovisna o monotonosti (1+1/x)^x) i pokazati da je konvergentna (što sve skupa nije toliko trivijalno da bi se nazvalo očitim).
[/quote]

Kako nije? Ako je rastuća onda za [tex]n_x=\lfloor x \rfloor +1[/tex] vrijedi [tex]f(x)\leq f(n_x)[/tex], za svaki [tex]x\in <1,+\infty>[/tex].
[tex]f(n_x)\to e\Longrightarrow f(x)\leq e[/tex], za svaki [tex]x\in <1,+\infty>[/tex].
goranm (napisa):
Što će ti monotonost za teorem o sendviču? I dalje moraš naći gornju među (koja može biti neovisna o monotonosti (1+1/x)^x) i pokazati da je konvergentna (što sve skupa nije toliko trivijalno da bi se nazvalo očitim).


Kako nije? Ako je rastuća onda za [tex]n_x=\lfloor x \rfloor +1[/tex] vrijedi [tex]f(x)\leq f(n_x)[/tex], za svaki [tex]x\in <1,+\infty>[/tex].
[tex]f(n_x)\to e\Longrightarrow f(x)\leq e[/tex], za svaki [tex]x\in <1,+\infty>[/tex].



_________________
It's a wonderful, wonderful life!
[tex]\heartsuit \ \mathcal{PMF-MO} \ \heartsuit[/tex]
[tex]\mathbb Z\Sigma\mathbb N\emptyset\mathbb N[/tex]
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Silenoz
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 15. 10. 2011. (18:45:11)
Postovi: (4F)16
Spol: zombi
Sarma = la pohva - posuda
= 5 - 3

PostPostano: 15:57 ned, 4. 11. 2012    Naslov: Citirajte i odgovorite

Bok,
može li mi netko reći kako zapisati dokaz ovih zadataka koje smo imali nekoć davno u zadaći:

[img]http://www.zaslike.com/files/j7dkcn8rprola2qwjje.jpg[/img]

Rješavali smo na satu slično, ali mislim da ovo traži drugačiji način zapisa i ne znam kako to zapisati.
Bok,
može li mi netko reći kako zapisati dokaz ovih zadataka koje smo imali nekoć davno u zadaći:



Rješavali smo na satu slično, ali mislim da ovo traži drugačiji način zapisa i ne znam kako to zapisati.


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Prethodni postovi:   
Započnite novu temu   Odgovorite na temu   printer-friendly view    Forum@DeGiorgi: Početna -> Kolegiji 1. godine, preddiplomski studij Matematika -> Matematička analiza 1 i 2 Vremenska zona: GMT + 01:00.
Idite na Prethodno  1, 2, 3
Stranica 3 / 3.

 
Forum(o)Bir:  
Ne možete otvarati nove teme.
Ne možete odgovarati na postove.
Ne možete uređivati Vaše postove.
Ne možete izbrisati Vaše postove.
Ne možete glasovati u anketama.
You can attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group
Theme created by Vjacheslav Trushkin
HR (Cro) by Ančica Sečan