Search
 
 
  Engleski
 
 
 
Open in this window (click to change)
Forum@DeGiorgi: Početna
Forum za podršku nastavi na PMF-MO
Login Registracija FAQ Smajlići Članstvo Pretražnik Forum@DeGiorgi: Početna

Pitanja iz teorije (objasnjenje gradiva)
WWW:

Moja sarma
 
Započnite novu temu   Odgovorite na temu   printer-friendly view    Forum@DeGiorgi: Početna -> Kolegiji diplomskih i starih studija -> Uvod u optimizaciju
Prethodna tema :: Sljedeća tema  
Autor/ica Poruka
vili
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 08. 06. 2005. (22:40:59)
Postovi: (14A)16
Spol: kućni ljubimac
Sarma = la pohva - posuda
31 = 55 - 24
Lokacija: Keglić

PostPostano: 14:50 ned, 4. 3. 2007    Naslov: Pitanja iz teorije Citirajte i odgovorite

Odlucio sam otvoriti novi topic da ne spammam više onaj za pitanja koja su bila na usmenom.

Imam par nejasnoća a kako očekujem da će ih biti i više, thus the topic.

U teoremu o egzistenciji rjesenja ZLP, na 107 stranici u skripti, mi dokazujemo da je P* kokveksan, a meni nije jasno što će nam to. P* je poliedarski skup po njegovoj definiciji i pokažemo da je jednak P*=P_mi + C_0.

113. str teorem Goldman-Tucker. Totalno mi je nejasan, a vidim da je bilo zadano dokazati ga za DZ. Zapravo me zanima da li profesor to pita da ne gnjavim ljude sa pitanjima oko njega jer ih imam valjda 5...

122. strana, dualnost u ekonomiji. Ako ne grijesim Ax-b<0 znači da je ostalo zaliha na skladištu, a ne kao što piše da je sve potrošeno pa da se proizvođač mora zadužiti da nabavi još.

124. strana u dokazu teorema o Lagrangeovoj funkciji zakljucimo da ako vrijedi (85) da je u*(Av-b)>=0 a ja ne vidim baš otkuda.

Kritična točka je, pretpostavljam, ona točka koja maksimizira kaznenu funkciju?

A iz onog sistema na 160. strani (116) baš ne vidimo otkuda slijedi u,x,w,y >0, osim ako to prešutno podrazumijevamo. (to koristimo u narednom teoremu).

Eto, to je to za sada :mrgreen: Znam da sam davež ali bilo bi super kad bi se našla neka dobra duša da odgovori barem na pokoje pitanje. Ili barem da debatu napravimo oko ovoga :lol:

Uglavnom, :krcko:
Odlucio sam otvoriti novi topic da ne spammam više onaj za pitanja koja su bila na usmenom.

Imam par nejasnoća a kako očekujem da će ih biti i više, thus the topic.

U teoremu o egzistenciji rjesenja ZLP, na 107 stranici u skripti, mi dokazujemo da je P* kokveksan, a meni nije jasno što će nam to. P* je poliedarski skup po njegovoj definiciji i pokažemo da je jednak P*=P_mi + C_0.

113. str teorem Goldman-Tucker. Totalno mi je nejasan, a vidim da je bilo zadano dokazati ga za DZ. Zapravo me zanima da li profesor to pita da ne gnjavim ljude sa pitanjima oko njega jer ih imam valjda 5...

122. strana, dualnost u ekonomiji. Ako ne grijesim Ax-b<0 znači da je ostalo zaliha na skladištu, a ne kao što piše da je sve potrošeno pa da se proizvođač mora zadužiti da nabavi još.

124. strana u dokazu teorema o Lagrangeovoj funkciji zakljucimo da ako vrijedi (85) da je u*(Av-b)>=0 a ja ne vidim baš otkuda.

Kritična točka je, pretpostavljam, ona točka koja maksimizira kaznenu funkciju?

A iz onog sistema na 160. strani (116) baš ne vidimo otkuda slijedi u,x,w,y >0, osim ako to prešutno podrazumijevamo. (to koristimo u narednom teoremu).

Eto, to je to za sada Mr. Green Znam da sam davež ali bilo bi super kad bi se našla neka dobra duša da odgovori barem na pokoje pitanje. Ili barem da debatu napravimo oko ovoga Laughing

Uglavnom, Krcko, pomagaj!


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Gost






PostPostano: 16:59 ned, 4. 3. 2007    Naslov: Citirajte i odgovorite

ja imam najgluplje pitanje na svijetu. bi li netko mogao napisati "konus for dummies"? onak, mogu ja prihvatit da je konus dan sa {x|Ax<=0}, ali kako to izgleda? zasto je to konus? *glupa*
ja imam najgluplje pitanje na svijetu. bi li netko mogao napisati "konus for dummies"? onak, mogu ja prihvatit da je konus dan sa {x|Ax<=0}, ali kako to izgleda? zasto je to konus? *glupa*


[Vrh]
vsego
Site Admin
Site Admin


Pridružen/a: 06. 10. 2002. (22:07:09)
Postovi: (355F)16
Spol: zombi
Sarma = la pohva - posuda
854 = 1068 - 214
Lokacija: /sbin/init

PostPostano: 18:31 ned, 4. 3. 2007    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="Anonymous"]onak, mogu ja prihvatit da je konus dan sa {x|Ax<=0}, ali kako to izgleda?[/quote]

{x: Ax = 0} su svi vektori okomiti sa svim vektorima iz A

{x: Ax <= 0} su svi vektori koji su okomiti ili zatvaraju tupi kut sa svim vektorima iz A

Recimo da A ima dva vektora (to bi bili retci, ako me moje staracko pamcenje dobro sluzi) i da se sve odvija u obicnoj 2-dimenzionalnoj ravnini. :) Nacrtas ta dva vektora (izlaze iz ishodista) i kroz ishodiste povuces pravce okomite na svaki od tih vektora. :-s Svaki pravac definira dvije poluravnine - zasaraj onu u kojoj se vektor [b]NE[/b] nalazi. :o

Podrucje koje si zasarala dva puta (dakle, za oba pravca) je tvoj konus. 8)

[quote="Anonymous"] zasto je to konus?[/quote]

Po definiciji: ako je x iz konusa i t>0, onda i tx mora biti iz konusa. :-s Uvrsti:
0 >= Ax / *t
0 >= tAx = A(tx)

Nadam se da sam bio koristan. O:)

P.S. Konusi su zakon! :headbanging:
Anonymous (napisa):
onak, mogu ja prihvatit da je konus dan sa {x|Ax⇐0}, ali kako to izgleda?


{x: Ax = 0} su svi vektori okomiti sa svim vektorima iz A

{x: Ax ⇐ 0} su svi vektori koji su okomiti ili zatvaraju tupi kut sa svim vektorima iz A

Recimo da A ima dva vektora (to bi bili retci, ako me moje staracko pamcenje dobro sluzi) i da se sve odvija u obicnoj 2-dimenzionalnoj ravnini. Smile Nacrtas ta dva vektora (izlaze iz ishodista) i kroz ishodiste povuces pravce okomite na svaki od tih vektora. Eh? Svaki pravac definira dvije poluravnine - zasaraj onu u kojoj se vektor NE nalazi. Surprised

Podrucje koje si zasarala dva puta (dakle, za oba pravca) je tvoj konus. Cool

Anonymous (napisa):
zasto je to konus?


Po definiciji: ako je x iz konusa i t>0, onda i tx mora biti iz konusa. Eh? Uvrsti:
0 >= Ax / *t
0 >= tAx = A(tx)

Nadam se da sam bio koristan. Angel

P.S. Konusi su zakon! Headbanging



_________________
U pravilu ignoriram pitanja u krivim topicima i kodove koji nisu u [code]...[/code] blokovima.
Takodjer, OBJASNITE sto vas muci! "Sto mi je krivo?", bez opisa u cemu je problem, rijetko ce zadobiti moju paznju.
Drzim prodike
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
w
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 14. 02. 2005. (19:34:36)
Postovi: (168)16
Spol: žensko
Sarma = la pohva - posuda
41 = 48 - 7

PostPostano: 1:44 pon, 5. 3. 2007    Naslov: Citirajte i odgovorite

evo i moje jedno pitanje iz Goldman - Tuckera
u skripti profesora Caklovica nalazi se dokaz spomenutog tma (poglavlje VII, strana 113) (kako biblijski :lol: ) , ali s malim nedostatkom. naime, profesor je pokazao samo jedan smjer tvrdnje (69) a onaj, meni se cini, tezi, nije napravio.

dakle, treba pokazati da ako je <ai,qj>=0 => ui>0. :beg:

unaprijed zahvaljujem :jumpingreen2:
evo i moje jedno pitanje iz Goldman - Tuckera
u skripti profesora Caklovica nalazi se dokaz spomenutog tma (poglavlje VII, strana 113) (kako biblijski Laughing ) , ali s malim nedostatkom. naime, profesor je pokazao samo jedan smjer tvrdnje (69) a onaj, meni se cini, tezi, nije napravio.

dakle, treba pokazati da ako je <ai,qj>=0 => ui>0. Molim, kumim i preklinjem!

unaprijed zahvaljujem Mr. Green skakuce


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
gooosti
Gost





PostPostano: 23:15 pon, 5. 3. 2007    Naslov: pitanje Citirajte i odgovorite

može li netko napisati sto se obradilo na zadnjem predavanju
ili jos bolje sto prof pita iz stabilnosti?
pita li tmVII.8.?
može li netko napisati sto se obradilo na zadnjem predavanju
ili jos bolje sto prof pita iz stabilnosti?
pita li tmVII.8.?


[Vrh]
Lea
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 13. 11. 2005. (02:54:25)
Postovi: (18)16
Sarma = la pohva - posuda
-2 = 0 - 2

PostPostano: 1:09 uto, 6. 3. 2007    Naslov: Citirajte i odgovorite

Teorem VII.8 smo obradili. I dokaz. Ni meni nije jasno zašto smo u tom dokazu dokazivali konveksnost, pa bi bilo lijepo da netko odgovori na pitanja koja je postavio Vili. :beg:

Šta sve treba naučiti iz VII. i VIII. poglavlja? Prošle godine je zadnje napravljen Teorem VIII.21. Jel ove godine napravljeno još šta? Jel treba učit šta iza tog teorema? :dunno:


:jutro:
Teorem VII.8 smo obradili. I dokaz. Ni meni nije jasno zašto smo u tom dokazu dokazivali konveksnost, pa bi bilo lijepo da netko odgovori na pitanja koja je postavio Vili. Molim, kumim i preklinjem!

Šta sve treba naučiti iz VII. i VIII. poglavlja? Prošle godine je zadnje napravljen Teorem VIII.21. Jel ove godine napravljeno još šta? Jel treba učit šta iza tog teorema? Dunno...


Tesko je biti budan...



_________________
Lea
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Gost






PostPostano: 9:57 uto, 6. 3. 2007    Naslov: Citirajte i odgovorite

hej,Goldman-Tuckerov tm smo samo iskazali,dokaz nismo radili,nit je prof. rekao da ga moramo sami!
hej,Goldman-Tuckerov tm smo samo iskazali,dokaz nismo radili,nit je prof. rekao da ga moramo sami!


[Vrh]
w
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 14. 02. 2005. (19:34:36)
Postovi: (168)16
Spol: žensko
Sarma = la pohva - posuda
41 = 48 - 7

PostPostano: 15:57 uto, 6. 3. 2007    Naslov: Citirajte i odgovorite

nadam se da to onda znaci i da ga ne moramo znati...
:gs:
nadam se da to onda znaci i da ga ne moramo znati...
Mr. Green skakuce


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
ta2a
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 01. 09. 2004. (12:59:54)
Postovi: (B4)16
Spol: žensko
Sarma = la pohva - posuda
12 = 13 - 1
Lokacija: zg

PostPostano: 18:41 uto, 6. 3. 2007    Naslov: Citirajte i odgovorite

Goldman-Tuckerov tm ima onak 3 i pol reda, nije baš tak teško :wink:
Goldman-Tuckerov tm ima onak 3 i pol reda, nije baš tak teško Wink



_________________
Nema kina do Fakina!
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
w
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 14. 02. 2005. (19:34:36)
Postovi: (168)16
Spol: žensko
Sarma = la pohva - posuda
41 = 48 - 7

PostPostano: 10:16 sri, 7. 3. 2007    Naslov: Citirajte i odgovorite

ne mislim da iskaz ako na to ciljas :)
u dokazu u skripti je izostavljen jedan dio (skrolaj gore...)
ne mislim da iskaz ako na to ciljas Smile
u dokazu u skripti je izostavljen jedan dio (skrolaj gore...)


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
vili
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 08. 06. 2005. (22:40:59)
Postovi: (14A)16
Spol: kućni ljubimac
Sarma = la pohva - posuda
31 = 55 - 24
Lokacija: Keglić

PostPostano: 13:46 sri, 7. 3. 2007    Naslov: Citirajte i odgovorite

Ok, vidim da se svi prave grbavi :lol: pa ću sve ovo odozgo svesti na jedno jedino pitanje (većinu smo razjasnili)

Mjesto radnje: Lagrangeova f-ja, minimax.

Teorem koji kaze neka us v i u dopustive. v i u su optimalne ako i samo ako
max min L(x,y)=L(v,u)=min max L(x,y)

U obratu, kada pretpostavimo da vrijedi ta jednakost, kazemo da je u*(Av-b) >=0, što ne vrijedi, nego je u*(Av-b)<=0 jer je u>=0 i Av-b<=0. Tim postupkom, dobivamo z*v<=max z*x (što je očito) a ne z*v>=max z*x, što nam treba.

Sve mi se čini da taj obrat možda i ne vrijedi. (ja barem nemam ideje kako ga dokazati). Jel bi me netko prosvijetlio? :noidea:
Ok, vidim da se svi prave grbavi Laughing pa ću sve ovo odozgo svesti na jedno jedino pitanje (većinu smo razjasnili)

Mjesto radnje: Lagrangeova f-ja, minimax.

Teorem koji kaze neka us v i u dopustive. v i u su optimalne ako i samo ako
max min L(x,y)=L(v,u)=min max L(x,y)

U obratu, kada pretpostavimo da vrijedi ta jednakost, kazemo da je u*(Av-b) >=0, što ne vrijedi, nego je u*(Av-b)<=0 jer je u>=0 i Av-b<=0. Tim postupkom, dobivamo z*v<=max z*x (što je očito) a ne z*v>=max z*x, što nam treba.

Sve mi se čini da taj obrat možda i ne vrijedi. (ja barem nemam ideje kako ga dokazati). Jel bi me netko prosvijetlio? Danas nije moj dan


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Melkor
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 07. 10. 2004. (18:48:00)
Postovi: (291)16
Spol: kućni ljubimac
Sarma = la pohva - posuda
140 = 152 - 12
Lokacija: Void

PostPostano: 15:57 sri, 7. 3. 2007    Naslov: Citirajte i odgovorite

Ah, isto ne kužim taj minimax teorem.

Jel u međuvremenu netko shvatio zašto sistem (116) na 160. strani implicira x>0, w>0, y>0, u>0?

EDIT: Aha, možda nije ni bitno da sam sistem implicira pozitivnost rješenja, nego ako je (x,w) kritična točka funkcije f, onda je x>0 i w>0 pa su zbog sistema i ostale varijable pozitivne. :?
Ah, isto ne kužim taj minimax teorem.

Jel u međuvremenu netko shvatio zašto sistem (116) na 160. strani implicira x>0, w>0, y>0, u>0?

EDIT: Aha, možda nije ni bitno da sam sistem implicira pozitivnost rješenja, nego ako je (x,w) kritična točka funkcije f, onda je x>0 i w>0 pa su zbog sistema i ostale varijable pozitivne. Confused



_________________
I don't know half of you half as well as I should like; and I like less than half of you half as well as you deserve.
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Posjetite Web stranice
Gost






PostPostano: 18:52 sri, 7. 3. 2007    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="Melkor"]Jel u međuvremenu netko shvatio zašto sistem (116) na 160. strani implicira x>0, w>0, y>0, u>0?
[/quote]
tm kaze da logaritamska fja ima kriticnu tocku akko skupovi dopustivih tocaka P i D imaju neprazne interiore.
lema kaze da P i D imaju neprazne interiore akko sustav A*x+w=b, y_t*A-u_t=z_t ima pozitivno rjesenje, tj. x>0, u>0, y>0, z>0.
Melkor (napisa):
Jel u međuvremenu netko shvatio zašto sistem (116) na 160. strani implicira x>0, w>0, y>0, u>0?

tm kaze da logaritamska fja ima kriticnu tocku akko skupovi dopustivih tocaka P i D imaju neprazne interiore.
lema kaze da P i D imaju neprazne interiore akko sustav A*x+w=b, y_t*A-u_t=z_t ima pozitivno rjesenje, tj. x>0, u>0, y>0, z>0.


[Vrh]
vili
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 08. 06. 2005. (22:40:59)
Postovi: (14A)16
Spol: kućni ljubimac
Sarma = la pohva - posuda
31 = 55 - 24
Lokacija: Keglić

PostPostano: 20:12 sri, 7. 3. 2007    Naslov: Citirajte i odgovorite

@Melkor: Da, i meni je to bilo nejasno, i isto sam to tako objasnio pa mora da je dobro :wink:

@Gost: To o čemu ti pričaš je obrat, Melkoru i meni je bila nejasna stroga pozitivnost u prvom dijelu dokaza.
@Melkor: Da, i meni je to bilo nejasno, i isto sam to tako objasnio pa mora da je dobro Wink

@Gost: To o čemu ti pričaš je obrat, Melkoru i meni je bila nejasna stroga pozitivnost u prvom dijelu dokaza.


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Meri
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 11. 11. 2004. (14:48:32)
Postovi: (155)16
Spol: žensko
Sarma = la pohva - posuda
10 = 12 - 2
Lokacija: Zagreb, Zaaaaagreb...tararam...

PostPostano: 15:26 čet, 26. 4. 2007    Naslov: Citirajte i odgovorite

pitanjce..poglavlje : rjesivost zadace linearnog programiranja (skripta, str. 106, lema VII.4.)
kod karakterizacije odmedenosti (odozgo) fje z*x, odn. u dokazu.. ok, nuznost jasna 8)
al dovoljnost...u skripti se veli da je obrat daleko slozeniji, al imamo dokaz s predavanja..i ok, dokazana je omedenost odozgo, no nije mi jasno zasto se nakon toga ide dokazivati da je {x|Ax<=0} konus i da tek onda velimo q.e.d.
:shock: jasno mi je da je to konus, no nije mi jasno zasto je to tolko bitno ovdje..etoga:=)
pitanjce..poglavlje : rjesivost zadace linearnog programiranja (skripta, str. 106, lema VII.4.)
kod karakterizacije odmedenosti (odozgo) fje z*x, odn. u dokazu.. ok, nuznost jasna Cool
al dovoljnost...u skripti se veli da je obrat daleko slozeniji, al imamo dokaz s predavanja..i ok, dokazana je omedenost odozgo, no nije mi jasno zasto se nakon toga ide dokazivati da je {x|Ax<=0} konus i da tek onda velimo q.e.d.
Shocked jasno mi je da je to konus, no nije mi jasno zasto je to tolko bitno ovdje..etoga:=)



_________________
Laganini...i stprljivo....Wink
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail
konfjuzd
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 05. 11. 2008. (01:02:51)
Postovi: (3D)16
Sarma = la pohva - posuda
= 4 - 0

PostPostano: 22:58 uto, 9. 2. 2010    Naslov: Citirajte i odgovorite

Dakle... vidjela sam da se na usmenom pojavljivalo pitanje- rješavanje primarne zadaće pomoću NEGATIVNOG rječnika.
Sto bi tu tocno trebalo reci?

Please ljudi pomagajte!!! :)
Dakle... vidjela sam da se na usmenom pojavljivalo pitanje- rješavanje primarne zadaće pomoću NEGATIVNOG rječnika.
Sto bi tu tocno trebalo reci?

Please ljudi pomagajte!!! Smile


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
anatomik
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 03. 05. 2012. (10:32:11)
Postovi: (20)16
Sarma = la pohva - posuda
-1 = 0 - 1

PostPostano: 16:58 čet, 9. 5. 2013    Naslov: Citirajte i odgovorite

da li mi netko može detaljno objasniti pojam degeneracije kod simpleks metode?

knjiga: ''Degeneracija nastaje kad je vrijednost bar jedne nebazične varijable jednaka nuli.'

koliko se sjećam kod obične simpleks metode takvu situaciju zovemo aktivnim uvjetom? ili sam nešto pobrkala.

kako znati da je neki rječnik degeneriran? jel na kraju kada imamo rješenje za bazične i nebazične varijable? što to sve skupa operativno znači?
da li mi netko može detaljno objasniti pojam degeneracije kod simpleks metode?

knjiga: ''Degeneracija nastaje kad je vrijednost bar jedne nebazične varijable jednaka nuli.'

koliko se sjećam kod obične simpleks metode takvu situaciju zovemo aktivnim uvjetom? ili sam nešto pobrkala.

kako znati da je neki rječnik degeneriran? jel na kraju kada imamo rješenje za bazične i nebazične varijable? što to sve skupa operativno znači?


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Prethodni postovi:   
Započnite novu temu   Odgovorite na temu   printer-friendly view    Forum@DeGiorgi: Početna -> Kolegiji diplomskih i starih studija -> Uvod u optimizaciju Vremenska zona: GMT + 01:00.
Stranica 1 / 1.

 
Forum(o)Bir:  
Možete otvarati nove teme.
Možete odgovarati na postove.
Ne možete uređivati Vaše postove.
Ne možete izbrisati Vaše postove.
Ne možete glasovati u anketama.
You can attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group
Theme created by Vjacheslav Trushkin
HR (Cro) by Ančica Sečan