Search
 
 
  Engleski
 
 
 
Open in this window (click to change)
Forum@DeGiorgi: Početna
Forum za podršku nastavi na PMF-MO
Login Registracija FAQ Smajlići Članstvo Pretražnik Forum@DeGiorgi: Početna

Neutralni element i centar (primjer 1.38) (objasnjenje gradiva)
WWW:

Moja sarma
 
Započnite novu temu   Odgovorite na temu   printer-friendly view    Forum@DeGiorgi: Početna -> Kolegiji 3. godine -> Algebarske strukture
Prethodna tema :: Sljedeća tema  
Autor/ica Poruka
Burberryy
Gost





PostPostano: 12:58 čet, 23. 4. 2015    Naslov: Neutralni element i centar (primjer 1.38) Citirajte i odgovorite

Pozdrav, trebam pomoć oko primjera 1.38. iz skripte prof. Širole: http://web.math.pmf.unizg.hr/nastava/alg/predavanja/ASpred.pdf

Ukoliko je netko rješavao, kako znam da je kod ispitivanja neutralnog elementa cosz razl. od 0 (jer ga dobijem u nazivniku)? Hvala!
Pozdrav, trebam pomoć oko primjera 1.38. iz skripte prof. Širole: http://web.math.pmf.unizg.hr/nastava/alg/predavanja/ASpred.pdf

Ukoliko je netko rješavao, kako znam da je kod ispitivanja neutralnog elementa cosz razl. od 0 (jer ga dobijem u nazivniku)? Hvala!


[Vrh]
goranm
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 12. 11. 2002. (20:09:12)
Postovi: (906)16
Spol: kućni ljubimac
Sarma = la pohva - posuda
218 = 249 - 31

PostPostano: 20:42 čet, 23. 4. 2015    Naslov: Citirajte i odgovorite

Nije potrebno dijeliti sa [tex]\cos z[/tex]. Hint: nakon sto pokazes da je z'=0, zapisi preostale dvije jednadzbe kao sustav [tex]Av=0[/tex], gdje je [tex]v=(x', y')[/tex], ali zapisan kao stupac.

[spoiler]
Ako je [tex](x,y,z)*(x',y',z')=(x,y,z)[/tex], onda se lako vidi da je z'=0 i da mora vrijediti
[dtex]x'\cos z-y'\sin z = 0\\
x'\sin z+y'\cos z =0.
[/dtex]
Prethodne dvije jednadzbe ekvivalentne su sustavu
[dtex]\left(
\begin{matrix}
\cos z & -\sin z\\
\sin z & \cos z
\end{matrix}\right)
\left(\begin{matrix}
x'\\
y'
\end{matrix}\right)=
\left(\begin{matrix}
0\\
0
\end{matrix}\right)
[/dtex]

Oznacimo 2x2 matricu s A, i neka je v=(x',y'). Ocito je det(A)=1, sto znaci da je A invertibilna pa sustav Av=0 mozemo pomnoziti inverzom od A. Prema tome,
[dtex]Av=0\Rightarrow v=A^{-1}0=0.[/dtex]
Sljedi da je x'=y'=0.
[/spoiler]
Nije potrebno dijeliti sa [tex]\cos z[/tex]. Hint: nakon sto pokazes da je z'=0, zapisi preostale dvije jednadzbe kao sustav [tex]Av=0[/tex], gdje je [tex]v=(x', y')[/tex], ali zapisan kao stupac.

Spoiler [hidden; click to show]:



_________________
The Dude Abides


Zadnja promjena: goranm; 0:56 sub, 25. 4. 2015; ukupno mijenjano 1 put.
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail
Burberryy
Gost





PostPostano: 10:36 pet, 24. 4. 2015    Naslov: Citirajte i odgovorite

Puno hvala!
Puno hvala!


[Vrh]
Burberryy
Gost





PostPostano: 10:55 pet, 24. 4. 2015    Naslov: Citirajte i odgovorite

Još me muči ovaj dio s centrom, zapetljala sam se skroz i ne razumijem kako doći do tog rješenja :/ Zna li to netko?
Još me muči ovaj dio s centrom, zapetljala sam se skroz i ne razumijem kako doći do tog rješenja Ehm? Zna li to netko?


[Vrh]
kslaven
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 17. 10. 2010. (18:07:06)
Postovi: (52)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
33 = 36 - 3

PostPostano: 17:16 pet, 24. 4. 2015    Naslov: Citirajte i odgovorite

Za [tex](x,y,z)\in G[/tex] i [tex](a,b,c)\in Z(G)[/tex] je[dtex](x,y,z)*(a,b,c)=(x+a\cos z-b\sin z ,y+a\sin z +b\cos z ,z+c)=(a+x\cos c-y\sin c , b+x\sin c +y\cos c, c+z)=(a,b,c) *(x,y,z).\qquad (*)[/dtex]

Kako [tex](*)[/tex] mora vrijediti za sve [tex](x,y,z)\in G[/tex], uvrstimo u njih, npr.[tex]x=y=0, z=\pi/2[/tex] pa se dobije
[dtex](-b,a,\pi/2 +c)=(a,b,c+\pi/2).[/dtex]
Zaključujemo da je [tex]a=b=0[/tex].

Zatim, u [tex](*)[/tex] uvrstimo [tex]a=b=0[/tex]. Dobijemo
[dtex](x,y,z+c)=(x\cos c-y\sin c ,x\sin c +y\cos c,c+z),[/dtex]
odakle slijedi [tex]c=2k\pi,k\in\mathbb{Z}[/tex].

Naravno, ovime smo dokazali samo da iz [tex](a,b,c)\in Z(G)[/tex] slijedi [tex](a,b,c)=(0,0,2k\pi)[/tex] za neki [tex]k\in\mathbb{Z}[/tex]. Međutim, lako se provjeri da vrijedi i obrat, tj. da je [tex](0,0,2k\pi)\in Z(G)[/tex] za svaki [tex]k\in\mathbb{Z}[/tex].
Za [tex](x,y,z)\in G[/tex] i [tex](a,b,c)\in Z(G)[/tex] je[dtex](x,y,z)*(a,b,c)=(x+a\cos z-b\sin z ,y+a\sin z +b\cos z ,z+c)=(a+x\cos c-y\sin c , b+x\sin c +y\cos c, c+z)=(a,b,c) *(x,y,z).\qquad (*)[/dtex]

Kako [tex](*)[/tex] mora vrijediti za sve [tex](x,y,z)\in G[/tex], uvrstimo u njih, npr.[tex]x=y=0, z=\pi/2[/tex] pa se dobije
[dtex](-b,a,\pi/2 +c)=(a,b,c+\pi/2).[/dtex]
Zaključujemo da je [tex]a=b=0[/tex].

Zatim, u [tex](*)[/tex] uvrstimo [tex]a=b=0[/tex]. Dobijemo
[dtex](x,y,z+c)=(x\cos c-y\sin c ,x\sin c +y\cos c,c+z),[/dtex]
odakle slijedi [tex]c=2k\pi,k\in\mathbb{Z}[/tex].

Naravno, ovime smo dokazali samo da iz [tex](a,b,c)\in Z(G)[/tex] slijedi [tex](a,b,c)=(0,0,2k\pi)[/tex] za neki [tex]k\in\mathbb{Z}[/tex]. Međutim, lako se provjeri da vrijedi i obrat, tj. da je [tex](0,0,2k\pi)\in Z(G)[/tex] za svaki [tex]k\in\mathbb{Z}[/tex].


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Posjetite Web stranice
Burberryy
Gost





PostPostano: 19:58 pet, 24. 4. 2015    Naslov: Citirajte i odgovorite

Hvala!! :D
Hvala!! Very Happy


[Vrh]
Mathee
Gost





PostPostano: 21:03 pet, 24. 4. 2015    Naslov: Citirajte i odgovorite

Ljudi, zna li netko 3.? http://web.math.pmf.unizg.hr/nastava/alg/kolokviji/ASnast2014_1kol.pdf

Došla sam do sustava od 4 jednadžbe i ne znam šta dalje... :cry:
Ljudi, zna li netko 3.? http://web.math.pmf.unizg.hr/nastava/alg/kolokviji/ASnast2014_1kol.pdf

Došla sam do sustava od 4 jednadžbe i ne znam šta dalje... Crying or Very sad


[Vrh]
kslaven
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 17. 10. 2010. (18:07:06)
Postovi: (52)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
33 = 36 - 3

PostPostano: 21:40 pet, 24. 4. 2015    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="Mathee"]Ljudi, zna li netko 3.? http://web.math.pmf.unizg.hr/nastava/alg/kolokviji/ASnast2014_1kol.pdf

Došla sam do sustava od 4 jednadžbe i ne znam šta dalje... :cry:[/quote]

Trebalo bi koristiti da je [dtex]Z(SL_2 (\mathbb{Z})\times SL_2 (\mathbb{C}))=Z(SL_2 (\mathbb{Z})) \times Z(SL_2 (\mathbb{C})) .[/dtex]

Sustavi se rješavaju slično kao i sustavi u temi "Centar grupe gornjetrokutastih 2x2 matrica". Tamo je goranm sve detaljno raspisao...
Mathee (napisa):
Ljudi, zna li netko 3.? http://web.math.pmf.unizg.hr/nastava/alg/kolokviji/ASnast2014_1kol.pdf

Došla sam do sustava od 4 jednadžbe i ne znam šta dalje... Crying or Very sad


Trebalo bi koristiti da je [dtex]Z(SL_2 (\mathbb{Z})\times SL_2 (\mathbb{C}))=Z(SL_2 (\mathbb{Z})) \times Z(SL_2 (\mathbb{C})) .[/dtex]

Sustavi se rješavaju slično kao i sustavi u temi "Centar grupe gornjetrokutastih 2x2 matrica". Tamo je goranm sve detaljno raspisao...


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Posjetite Web stranice
Anik
Gost





PostPostano: 14:30 sub, 25. 4. 2015    Naslov: Citirajte i odgovorite

Možemo li na kolokviju očekivati samo zadatke, ili i teoriju?
Možemo li na kolokviju očekivati samo zadatke, ili i teoriju?


[Vrh]
Prethodni postovi:   
Započnite novu temu   Odgovorite na temu   printer-friendly view    Forum@DeGiorgi: Početna -> Kolegiji 3. godine -> Algebarske strukture Vremenska zona: GMT + 01:00.
Stranica 1 / 1.

 
Forum(o)Bir:  
Možete otvarati nove teme.
Možete odgovarati na postove.
Ne možete uređivati Vaše postove.
Ne možete izbrisati Vaše postove.
Ne možete glasovati u anketama.
You cannot attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group
Theme created by Vjacheslav Trushkin
HR (Cro) by Ančica Sečan