Search
 
 
  Engleski
 
 
 
Open in this window (click to change)
Forum@DeGiorgi: Početna
Forum za podršku nastavi na PMF-MO
Login Registracija FAQ Smajlići Članstvo Pretražnik Forum@DeGiorgi: Početna

mrezna instalacija

Moja sarma
 
Započnite novu temu   Odgovorite na temu   printer-friendly view    Forum@DeGiorgi: Početna -> Kolegiji diplomskih i starih studija -> UNIX administracija
Prethodna tema :: Sljedeća tema  
Autor/ica Poruka
bily
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 29. 04. 2003. (16:21:46)
Postovi: (4B7)16
Spol: žensko
Sarma = la pohva - posuda
= 74 - 66

PostPostano: 18:19 ned, 31. 10. 2004    Naslov: mrezna instalacija Citirajte i odgovorite

kako instalirat unix preko mreze?
Molim vas obajsnjenje i recite mi sto je potrebo za to! :roll:
kako instalirat unix preko mreze?
Molim vas obajsnjenje i recite mi sto je potrebo za to! Rolling Eyes



_________________
NAJNERAZUMLJIVIJE JE NA OVOM SVIJETU STO JE ON RAZUMLJIV!!!!

Albert Einstein

#Lil angel legna elttiL Bily u akciji
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
veky
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 09. 12. 2002. (19:59:43)
Postovi: (5B0)16
Sarma = la pohva - posuda
22 = 24 - 2
Lokacija: negdje daleko...

PostPostano: 9:50 pon, 1. 11. 2004    Naslov: Re: mrezna instalacija Citirajte i odgovorite

[quote="bily"]kako instalirat unix preko mreze?
Molim vas obajsnjenje i recite mi sto je potrebo za to! :roll:[/quote]

Cygwin ili baš Unix??
_Koji_ Unix? I koliko si spremna platiti?
bily (napisa):
kako instalirat unix preko mreze?
Molim vas obajsnjenje i recite mi sto je potrebo za to! Rolling Eyes


Cygwin ili baš Unix??
_Koji_ Unix? I koliko si spremna platiti?


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail Posjetite Web stranice
vsego
Site Admin
Site Admin


Pridružen/a: 06. 10. 2002. (22:07:09)
Postovi: (355F)16
Spol: zombi
Sarma = la pohva - posuda
854 = 1068 - 214
Lokacija: /sbin/init

PostPostano: 15:47 pon, 1. 11. 2004    Naslov: Citirajte i odgovorite

Vjerojatno je mislila na Linux. 8)

AFAIK, to podrzava samo [url=http://www.debian.org/distrib/floppyinst]Debian[/url], koji nije bas najugodnije rjesenje za pocetnike. :( Takodjer, treba za to brza veza (DSL bi bio [b]minimum[/b])... 8)
Vjerojatno je mislila na Linux. Cool

AFAIK, to podrzava samo Debian, koji nije bas najugodnije rjesenje za pocetnike. Sad Takodjer, treba za to brza veza (DSL bi bio minimum)... Cool



_________________
U pravilu ignoriram pitanja u krivim topicima i kodove koji nisu u [code]...[/code] blokovima.
Takodjer, OBJASNITE sto vas muci! "Sto mi je krivo?", bez opisa u cemu je problem, rijetko ce zadobiti moju paznju.
Drzim prodike
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
veky
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 09. 12. 2002. (19:59:43)
Postovi: (5B0)16
Sarma = la pohva - posuda
22 = 24 - 2
Lokacija: negdje daleko...

PostPostano: 15:54 pon, 1. 11. 2004    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="vsego"]Vjerojatno je mislila na Linux. 8)[/quote]

A tko zna. Možda je mislila na Cygwin. Možda je mislila na FreeBSD (zaključeno iz stvari koje mi je napisala u pm-u). A možda je mislila na nešto sasvim pedeseto.

Ne preostaje ništa drugo nego čekati da razjasni.
vsego (napisa):
Vjerojatno je mislila na Linux. Cool


A tko zna. Možda je mislila na Cygwin. Možda je mislila na FreeBSD (zaključeno iz stvari koje mi je napisala u pm-u). A možda je mislila na nešto sasvim pedeseto.

Ne preostaje ništa drugo nego čekati da razjasni.


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail Posjetite Web stranice
bily
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 29. 04. 2003. (16:21:46)
Postovi: (4B7)16
Spol: žensko
Sarma = la pohva - posuda
= 74 - 66

PostPostano: 18:15 pon, 1. 11. 2004    Naslov: Citirajte i odgovorite

u biti mene samo znaima da mi neko objasni kako se uopce vrsi mrezna instalacija i sto uoipce znaci mrezna instalacija i pomocu kojeg programcica to trebam napravit
jel mi to neko moze obajsnit jako mi je ovo vazno jer sada iskreno nemam ni ja pojma kako da to drugacije objasnim jer ne kuzim nista!
Zato molim vas ako netko nesto zna neka mi obajsni

hvala unaprijed!
u biti mene samo znaima da mi neko objasni kako se uopce vrsi mrezna instalacija i sto uoipce znaci mrezna instalacija i pomocu kojeg programcica to trebam napravit
jel mi to neko moze obajsnit jako mi je ovo vazno jer sada iskreno nemam ni ja pojma kako da to drugacije objasnim jer ne kuzim nista!
Zato molim vas ako netko nesto zna neka mi obajsni

hvala unaprijed!



_________________
NAJNERAZUMLJIVIJE JE NA OVOM SVIJETU STO JE ON RAZUMLJIV!!!!

Albert Einstein

#Lil angel legna elttiL Bily u akciji
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
veky
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 09. 12. 2002. (19:59:43)
Postovi: (5B0)16
Sarma = la pohva - posuda
22 = 24 - 2
Lokacija: negdje daleko...

PostPostano: 18:52 pon, 1. 11. 2004    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="bily"]u biti mene samo znaima da mi neko objasni kako se uopce vrsi mrezna instalacija[/quote]

@vsego: eto vidiš.:roll:
Pouka: nikad ne pokušavaj pogodit što je bily mislila. ;-)
[size=7](nije ni ovo definitivno. Za dva dana će ispast da je zapravo mislila nešto treće.)[/size]

[quote] i sto uoipce znaci mrezna instalacija i pomocu kojeg programcica to trebam napravit [/quote]

Mrežna instalacija je jednostavno instalacija preko mreže. Program možeš instalirati preko nekog opipljivog medija (disketa, CD-ROM), tako da gurneš taj medij u kompjuter, i pokreneš odgovarajući instalacijski program (najčešće). No možeš ga instalirati i tako da se spojiš na neki server koji nudi mogućnost mrežne instalacije nekog softvera, te pokreneš instalacijski program "preko mreže". To jednostavno znači da, umjesto da tvoj komp čita relevantne podatke o instalaciji s diskete/CD-ROMa , on ih čita sa servera - drugog kompjutera kojem je u tom kontekstu jedini posao pružati odgovarajuće podatke na unaprijed definiranom portu.

E sad, osim ako želiš duugo vlastito podešavanje svog sistema, treba ti instalacijski program. No na koji server se spojiti, i kako (na koji port, itsl.), ne mogu ti reći dok ne znam koji konkretno program ti treba. Niti zašto ti zapravo treba mrežna instalacija.
bily (napisa):
u biti mene samo znaima da mi neko objasni kako se uopce vrsi mrezna instalacija


@vsego: eto vidiš.Rolling Eyes
Pouka: nikad ne pokušavaj pogodit što je bily mislila. Wink
(nije ni ovo definitivno. Za dva dana će ispast da je zapravo mislila nešto treće.)

Citat:
i sto uoipce znaci mrezna instalacija i pomocu kojeg programcica to trebam napravit


Mrežna instalacija je jednostavno instalacija preko mreže. Program možeš instalirati preko nekog opipljivog medija (disketa, CD-ROM), tako da gurneš taj medij u kompjuter, i pokreneš odgovarajući instalacijski program (najčešće). No možeš ga instalirati i tako da se spojiš na neki server koji nudi mogućnost mrežne instalacije nekog softvera, te pokreneš instalacijski program "preko mreže". To jednostavno znači da, umjesto da tvoj komp čita relevantne podatke o instalaciji s diskete/CD-ROMa , on ih čita sa servera - drugog kompjutera kojem je u tom kontekstu jedini posao pružati odgovarajuće podatke na unaprijed definiranom portu.

E sad, osim ako želiš duugo vlastito podešavanje svog sistema, treba ti instalacijski program. No na koji server se spojiti, i kako (na koji port, itsl.), ne mogu ti reći dok ne znam koji konkretno program ti treba. Niti zašto ti zapravo treba mrežna instalacija.


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail Posjetite Web stranice
nenad
Moderator
Moderator


Pridružen/a: 08. 10. 2002. (14:08:30)
Postovi: (350)16
Sarma = la pohva - posuda
92 = 106 - 14

PostPostano: 20:25 pon, 1. 11. 2004    Naslov: Citirajte i odgovorite

Teorija mrežne instalacije nažalost nije tako jednostavna kako nam je to veky pokušao prikazati.

Eto, meni je stiglo računalo iz tvornice, koje je tabula rasa. Ima samo neku sitnicu u PROMu (BIOSu, recimo). Kako se spojiti na server?

Za PC računala danas je de-facto standardom postalo PXE; ako računalo to ima, baš lijepo, a ako ne, možemo se poslužiti i malom disketom.
Druga nužna komponenta je, naravno, mrežna kartica (ethernet). Modemi su posve druga priča.

Računalo koje pruža osnovne podatke je već nešto teže podesiti. U Laboratoriju za napredno računanje imamo nekoliko takvih računala, koja su bootala:
- DECstation (MIPS) iz ranih devedesetih
- SUN ultra (kao u praktikumu)
- različite PCje.

Prvi dio se sastoji u tome da novo računalo nauči kako se zove, gdje je ostatak svijeta, te da dobije osnovni operacijski sustav. Paketi za osnovni operacijski sustav lako se mogu nabaviti na mreži, veličine su do 10 MB, i stave se na server. Tek tada započinje prava instalacija, koja se može raditi sa servera bilo gdje drugdje. Ako se pod mrežnom instalacijom misli samo na ovo drugo, onda je to ugrubo ono o čemu je pisao veky, i može se raditi i preko modema (za strpljive i bogate).
A prvi se korak može načiniti s malog CDa, pa čak i s nekoliko disketa.

Mrežna instalacija (s oba dijela) ima smisla ako imamo više računala koja to mogu koristiti. Recimo, tako je najlakše instalirati praktikum (svako računalo dobije svoje ime, ...).

Nadam se da sam više pojasnio nego li zakomplicirao :)

- Nenad.

P.S. Net install za RedHat može se naći na (i okolo :)
[url]http://www.redhat.com/docs/manuals/linux/RHL-9-Manual/install-guide/s1-begininstall-net.html[/url]
Teorija mrežne instalacije nažalost nije tako jednostavna kako nam je to veky pokušao prikazati.

Eto, meni je stiglo računalo iz tvornice, koje je tabula rasa. Ima samo neku sitnicu u PROMu (BIOSu, recimo). Kako se spojiti na server?

Za PC računala danas je de-facto standardom postalo PXE; ako računalo to ima, baš lijepo, a ako ne, možemo se poslužiti i malom disketom.
Druga nužna komponenta je, naravno, mrežna kartica (ethernet). Modemi su posve druga priča.

Računalo koje pruža osnovne podatke je već nešto teže podesiti. U Laboratoriju za napredno računanje imamo nekoliko takvih računala, koja su bootala:
- DECstation (MIPS) iz ranih devedesetih
- SUN ultra (kao u praktikumu)
- različite PCje.

Prvi dio se sastoji u tome da novo računalo nauči kako se zove, gdje je ostatak svijeta, te da dobije osnovni operacijski sustav. Paketi za osnovni operacijski sustav lako se mogu nabaviti na mreži, veličine su do 10 MB, i stave se na server. Tek tada započinje prava instalacija, koja se može raditi sa servera bilo gdje drugdje. Ako se pod mrežnom instalacijom misli samo na ovo drugo, onda je to ugrubo ono o čemu je pisao veky, i može se raditi i preko modema (za strpljive i bogate).
A prvi se korak može načiniti s malog CDa, pa čak i s nekoliko disketa.

Mrežna instalacija (s oba dijela) ima smisla ako imamo više računala koja to mogu koristiti. Recimo, tako je najlakše instalirati praktikum (svako računalo dobije svoje ime, ...).

Nadam se da sam više pojasnio nego li zakomplicirao Smile

- Nenad.

P.S. Net install za RedHat može se naći na (i okolo Smile
http://www.redhat.com/docs/manuals/linux/RHL-9-Manual/install-guide/s1-begininstall-net.html


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
veky
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 09. 12. 2002. (19:59:43)
Postovi: (5B0)16
Sarma = la pohva - posuda
22 = 24 - 2
Lokacija: negdje daleko...

PostPostano: 21:20 pon, 1. 11. 2004    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="nenad"]Teorija mrežne instalacije nažalost nije tako jednostavna kako nam je to veky pokušao prikazati.[/quote]

Uzeo sam u obzir s kim pričam. :-/
( http://degiorgi.math.hr/forum/viewtopic.php?p=19109#19109 , na primjer...)
nenad (napisa):
Teorija mrežne instalacije nažalost nije tako jednostavna kako nam je to veky pokušao prikazati.


Uzeo sam u obzir s kim pričam. :-/
( http://degiorgi.math.hr/forum/viewtopic.php?p=19109#19109 , na primjer...)


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail Posjetite Web stranice
bily
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 29. 04. 2003. (16:21:46)
Postovi: (4B7)16
Spol: žensko
Sarma = la pohva - posuda
= 74 - 66

PostPostano: 23:48 pon, 1. 11. 2004    Naslov: Citirajte i odgovorite

hvala vam prof antonic shvatila sam ovo sto ste mi obajnsili...
Uistinu hvala na pomoci! :lol:
hvala vam prof antonic shvatila sam ovo sto ste mi obajnsili...
Uistinu hvala na pomoci! Laughing



_________________
NAJNERAZUMLJIVIJE JE NA OVOM SVIJETU STO JE ON RAZUMLJIV!!!!

Albert Einstein

#Lil angel legna elttiL Bily u akciji
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Prethodni postovi:   
Započnite novu temu   Odgovorite na temu   printer-friendly view    Forum@DeGiorgi: Početna -> Kolegiji diplomskih i starih studija -> UNIX administracija Vremenska zona: GMT + 01:00.
Stranica 1 / 1.

 
Forum(o)Bir:  
Možete otvarati nove teme.
Možete odgovarati na postove.
Ne možete uređivati Vaše postove.
Ne možete izbrisati Vaše postove.
Ne možete glasovati u anketama.
You can attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group
Theme created by Vjacheslav Trushkin
HR (Cro) by Ančica Sečan