Search
 
 
  Engleski
 
 
 
Open in this window (click to change)
Forum@DeGiorgi: Početna
Forum za podršku nastavi na PMF-MO
Login Registracija FAQ Smajlići Članstvo Pretražnik Forum@DeGiorgi: Početna

2. zadatak iz roka 16.2.2004.
WWW:

Moja sarma
 
Započnite novu temu   Odgovorite na temu   printer-friendly view    Forum@DeGiorgi: Početna -> Kolegiji 2. godine -> Diferencijalni račun i integrali funkcija više varijabli
Prethodna tema :: Sljedeća tema  
Autor/ica Poruka
Crni
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 15. 12. 2003. (01:20:43)
Postovi: (23C)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
= 29 - 25
Lokacija: Zagreb

PostPostano: 22:20 sri, 1. 12. 2004    Naslov: 2. zadatak iz roka 16.2.2004. Citirajte i odgovorite

Može li mi netko riješiti zadatak?

Neka je F:R->R diferencijabilna funkcija, [latex]\Omega\subset R^{2}[/latex] otvoren skup i neka je [latex]f:\Omega\rightarrow R[/latex] funkcija takva da za sve [latex]\textstyle (x,y)\in\Omega[/latex] vrijedi

[latex]\displaystyle x+y+f(x,y)=F(x^{2}+y^{2}+(f(x,y))^{2})[/latex].

Treba provjeriti da vrijedi

[latex]\displaystyle (y-f(x,y))\frac{\partial f(x,y)}{\partial x}+(f(x,y)-x)\frac{\partial f(x,y)}{\partial y}=x-y[/latex]
Može li mi netko riješiti zadatak?

Neka je F:R→R diferencijabilna funkcija, otvoren skup i neka je funkcija takva da za sve vrijedi

.

Treba provjeriti da vrijedi



[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
mea
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 10. 12. 2002. (13:22:34)
Postovi: (1F0)16
Sarma = la pohva - posuda
33 = 43 - 10

PostPostano: 0:57 čet, 2. 12. 2004    Naslov: Citirajte i odgovorite

Samo ukratko: primjenom teorema o implicitnoj funkciji provjeriti da postoji jedinstvena takva funkcija f, i odrediti njene parcijalne derivacije. Na kraju samo uvrstiti u zadanu jednakost i provjeriti da je ispunjena.
Mea
Samo ukratko: primjenom teorema o implicitnoj funkciji provjeriti da postoji jedinstvena takva funkcija f, i odrediti njene parcijalne derivacije. Na kraju samo uvrstiti u zadanu jednakost i provjeriti da je ispunjena.
Mea


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Crni
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 15. 12. 2003. (01:20:43)
Postovi: (23C)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
= 29 - 25
Lokacija: Zagreb

PostPostano: 13:37 čet, 2. 12. 2004    Naslov: Citirajte i odgovorite

Nisam baš skužio. :( Može li mi netko ipak napisati postupak?
Nisam baš skužio. Sad Može li mi netko ipak napisati postupak?


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
veky
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 09. 12. 2002. (19:59:43)
Postovi: (5B0)16
Sarma = la pohva - posuda
22 = 24 - 2
Lokacija: negdje daleko...

PostPostano: 16:58 čet, 2. 12. 2004    Naslov: Re: 2. zadatak iz roka 16.2.2004. Citirajte i odgovorite

[quote="Crni"]Može li mi netko riješiti zadatak?

Neka je F:R->R diferencijabilna funkcija, [latex]\Omega\subset R^{2}[/latex] otvoren skup i neka je [latex]f:\Omega\rightarrow R[/latex] funkcija takva da za sve [latex]\textstyle (x,y)\in\Omega[/latex] vrijedi

[latex]\displaystyle x+y+f(x,y)=F(x^{2}+y^{2}+(f(x,y))^{2})[/latex].

Treba provjeriti da vrijedi

[latex]\displaystyle (y-f(x,y))\frac{\partial f(x,y)}{\partial x}+(f(x,y)-x)\frac{\partial f(x,y)}{\partial y}=x-y[/latex][/quote]

Neka je G(x,y,z):=x+y+z-F(x^2+y^2+z^2) .
dG(x,y,z)/dz=1-F'(x^2+y^2+z^2)*2z . To je 0 samo tamo gdje je F'(x^2+y^2+z^2)=1/2z . U ostalim točkama gornja jednadžba se može (lokalno, ali to je sve što nam treba jer tražimo derivacije) riješiti po z , i dobije se z=f(x,y) za neku diferencijabilnu funkciju f (na nekoj okolini točke (x,y) , f može ovisiti o točki (x,y) ). Njene parcijalne derivacije dane su s

df(x,y)/dx=(dG(x,y,z)/dx)/(dG(x,y,z)/dz)=
=(1-F'(x^2+y^2+z^2)*2x)/(1-F'(x^2+y^2+z^2)*2z)=
=(1-F'(x^2+y^2+(f(x,y))^2)*2x)/nazivnik
i
df(x,y)/dx=(1-F'(x^2+y^2+(f(x,y))^2)*2y)/nazivnik
gdje je
nazivnik:=(1-F'(x^2+y^2+(f(x,y))^2)*2f(x,y)) .

Sad to uvrsti u
(y-f(x,y))*df(x,y)/dx+(f(x,y)-x)*df(x,y)/dy
i trebao bi dobiti x-y (ja dobio: ).

Jedino je problem što se događa u točkama gdje je F'(x^2+y^2+z^2)=1/2z , a da je svejedno jednadžbu moguće riješiti po z (postoji funkcija f ). Meni je teoretski zamisliva takva situacija, no nije baš jednostavno naći konkretan kontraprimjer. Jesi li siguran da više ništa nije pisalo u zadatku?
Crni (napisa):
Može li mi netko riješiti zadatak?

Neka je F:R→R diferencijabilna funkcija, otvoren skup i neka je funkcija takva da za sve vrijedi

.

Treba provjeriti da vrijedi



Neka je G(x,y,z):=x+y+z-F(x^2+y^2+z^2) .
dG(x,y,z)/dz=1-F'(x^2+y^2+z^2)*2z . To je 0 samo tamo gdje je F'(x^2+y^2+z^2)=1/2z . U ostalim točkama gornja jednadžba se može (lokalno, ali to je sve što nam treba jer tražimo derivacije) riješiti po z , i dobije se z=f(x,y) za neku diferencijabilnu funkciju f (na nekoj okolini točke (x,y) , f može ovisiti o točki (x,y) ). Njene parcijalne derivacije dane su s

df(x,y)/dx=(dG(x,y,z)/dx)/(dG(x,y,z)/dz)=
=(1-F'(x^2+y^2+z^2)*2x)/(1-F'(x^2+y^2+z^2)*2z)=
=(1-F'(x^2+y^2+(f(x,y))^2)*2x)/nazivnik
i
df(x,y)/dx=(1-F'(x^2+y^2+(f(x,y))^2)*2y)/nazivnik
gdje je
nazivnik:=(1-F'(x^2+y^2+(f(x,y))^2)*2f(x,y)) .

Sad to uvrsti u
(y-f(x,y))*df(x,y)/dx+(f(x,y)-x)*df(x,y)/dy
i trebao bi dobiti x-y (ja dobio: ).

Jedino je problem što se događa u točkama gdje je F'(x^2+y^2+z^2)=1/2z , a da je svejedno jednadžbu moguće riješiti po z (postoji funkcija f ). Meni je teoretski zamisliva takva situacija, no nije baš jednostavno naći konkretan kontraprimjer. Jesi li siguran da više ništa nije pisalo u zadatku?


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail Posjetite Web stranice
Crni
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 15. 12. 2003. (01:20:43)
Postovi: (23C)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
= 29 - 25
Lokacija: Zagreb

PostPostano: 18:56 čet, 2. 12. 2004    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="veky"]Jesi li siguran da više ništa nije pisalo u zadatku?[/quote]

Ma 100%, veky! Evo ti [url=http://web.math.hr/nastava/ma34/ma3/2003-04/20040216_3.pdf]link[/url].
veky (napisa):
Jesi li siguran da više ništa nije pisalo u zadatku?


Ma 100%, veky! Evo ti link.


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
veky
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 09. 12. 2002. (19:59:43)
Postovi: (5B0)16
Sarma = la pohva - posuda
22 = 24 - 2
Lokacija: negdje daleko...

PostPostano: 14:01 pet, 3. 12. 2004    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="Crni"][quote="veky"]Jesi li siguran da više ništa nije pisalo u zadatku?[/quote]

Ma 100%, veky! Evo ti [url=http://web.math.hr/nastava/ma34/ma3/2003-04/20040216_3.pdf]link[/url].[/quote]

A onda je vrijeme da pitamo autora zadatka. Mea, u čem je kvaka? (i, usput, koliko bi se bodova dobilo samo za blind uvrštavanje?)
Crni (napisa):
veky (napisa):
Jesi li siguran da više ništa nije pisalo u zadatku?


Ma 100%, veky! Evo ti link.


A onda je vrijeme da pitamo autora zadatka. Mea, u čem je kvaka? (i, usput, koliko bi se bodova dobilo samo za blind uvrštavanje?)


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail Posjetite Web stranice
Prethodni postovi:   
Započnite novu temu   Odgovorite na temu   printer-friendly view    Forum@DeGiorgi: Početna -> Kolegiji 2. godine -> Diferencijalni račun i integrali funkcija više varijabli Vremenska zona: GMT + 01:00.
Stranica 1 / 1.

 
Forum(o)Bir:  
Ne možete otvarati nove teme.
Ne možete odgovarati na postove.
Ne možete uređivati Vaše postove.
Ne možete izbrisati Vaše postove.
Ne možete glasovati u anketama.
You can attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group
Theme created by Vjacheslav Trushkin
HR (Cro) by Ančica Sečan