Search
 
 
  Engleski
 
 
 
Open in this window (click to change)
Forum@DeGiorgi: Početna
Forum za podršku nastavi na PMF-MO
Login Registracija FAQ Smajlići Članstvo Pretražnik Forum@DeGiorgi: Početna

LA: baza, dimenzija i direktni komplement

Moja sarma
 
Započnite novu temu   Odgovorite na temu   printer-friendly view    Forum@DeGiorgi: Početna -> Ostalo - ozbiljno -> Čistilište
Prethodna tema :: Sljedeća tema  
Autor/ica Poruka
dinn
Gost





PostPostano: 20:05 sri, 15. 12. 2004    Naslov: LA: baza, dimenzija i direktni komplement Citirajte i odgovorite

Pozdrav!

Da li mi netko zna kako riješiti sljedeči zadatak:

M ={x=(x1,...,xn) @R^n : x2= 2*x1, x3=2*x2,..., xn=2*xn-1}

Dokažite da je M potprostor od R^n, nađite mu jednu bazu, dimenziju i direktan komplement.


Molio bih ako netko zna rijšiti ovaj zadatak da ga stavi na internet sa kompletnim postupkom.
Hvala.
Pozdrav!

Da li mi netko zna kako riješiti sljedeči zadatak:

M ={x=(x1,...,xn) @R^n : x2= 2*x1, x3=2*x2,..., xn=2*xn-1}

Dokažite da je M potprostor od R^n, nađite mu jednu bazu, dimenziju i direktan komplement.


Molio bih ako netko zna rijšiti ovaj zadatak da ga stavi na internet sa kompletnim postupkom.
Hvala.


[Vrh]
veky
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 09. 12. 2002. (19:59:43)
Postovi: (5B0)16
Sarma = la pohva - posuda
22 = 24 - 2
Lokacija: negdje daleko...

PostPostano: 20:40 sri, 15. 12. 2004    Naslov: Re: baza, dimenzija i direktni komplement Citirajte i odgovorite

[quote="dinn"]M ={x=(x1,...,xn) @R^n : x2= 2*x1, x3=2*x2,..., xn=2*xn-1}
Dokažite da je M potprostor od R^n, nađite mu jednu bazu, dimenziju i direktan komplement.[/quote]

Stvar je u tome da to napišeš ovako:
uzmimo proizvoljni x=(x1..n)@M , i označimo x1 s t . Sada iz prve jednadžbe slijedi x2=2t , iz druge onda slijedi x3=2*2t=4t itd, indukcijom [;-)] se lako dobije xk=2^(k-1)*t . Dakle tvoj tipični element od M je oblika (t,2t,4t,...2^(n-1)*t)=t(1,2,4,...,2^(n-1)) . Označimo ovaj vektor, s kojim se t množi, s v . Dakle, M={tv:t@|R} . Iz toga se prilično lako vidi da je vektorski prostor (preciznije, potprostor od |R^n -- konzultiraj definiciju potprostora, ako treba), vidi se koji mu je skup izvodnica (hint: jednočlan je), trivijalno se vidi da je (ref skup izvodnica) nezavisan, pa je i baza, te je dimenzija jednaka 1 .

Za direktni komplement, primijenimo poznatu heuristiku proizvoljno->nula , i vezano->proizvoljno . Vidimo da nam je gore x1 bio proizvoljan, pa u direktnom komplementu stavimo uvjet x1=0 . Također, x2..n su bili vezani na x1 , pa ih u direktnom komplementu stavimo proizvoljnima. Dakle, hipoteza je da je (jedan) direktni komplement od M oblika N:={(0,x2,x3,...,xn):x2..n@|R}={0}x|R^(n-1) .

Striktni dokaz toga ide relativno jednostavno -- da im je u presjeku samo nulvektor, vjerujem da znaš i sam dokazati, a da u sumi daju cijeli prostor možeš dokazati preko dimenzije. Lako se vidi da je dimN=n-1 (hint: baza mu je podskup kanonske), a gore je već rečeno dimM=1 , pa budući da im je presjek trivijalan, dim(M+N)=n=dim|R^n . Budući da je M+N također potprostor od |R^n , a sad smo vidjeli da ima istu dimenziju kao i on, izlazi da su jednaki.

Ako nešto još nije jasno, slobodno pitaj. No očekujem da bar 2-3 od ovih stvarčica stvarno raspišeš, ili se na neki drugi način uvjeriš da su ti poznate.
dinn (napisa):
M ={x=(x1,...,xn) @R^n : x2= 2*x1, x3=2*x2,..., xn=2*xn-1}
Dokažite da je M potprostor od R^n, nađite mu jednu bazu, dimenziju i direktan komplement.


Stvar je u tome da to napišeš ovako:
uzmimo proizvoljni x=(x1..n)@M , i označimo x1 s t . Sada iz prve jednadžbe slijedi x2=2t , iz druge onda slijedi x3=2*2t=4t itd, indukcijom [Wink] se lako dobije xk=2^(k-1)*t . Dakle tvoj tipični element od M je oblika (t,2t,4t,...2^(n-1)*t)=t(1,2,4,...,2^(n-1)) . Označimo ovaj vektor, s kojim se t množi, s v . Dakle, M={tv:t@|R} . Iz toga se prilično lako vidi da je vektorski prostor (preciznije, potprostor od |R^n – konzultiraj definiciju potprostora, ako treba), vidi se koji mu je skup izvodnica (hint: jednočlan je), trivijalno se vidi da je (ref skup izvodnica) nezavisan, pa je i baza, te je dimenzija jednaka 1 .

Za direktni komplement, primijenimo poznatu heuristiku proizvoljno→nula , i vezano→proizvoljno . Vidimo da nam je gore x1 bio proizvoljan, pa u direktnom komplementu stavimo uvjet x1=0 . Također, x2..n su bili vezani na x1 , pa ih u direktnom komplementu stavimo proizvoljnima. Dakle, hipoteza je da je (jedan) direktni komplement od M oblika N:={(0,x2,x3,...,xn)Mad2..n@|R}={0}x|R^(n-1) .

Striktni dokaz toga ide relativno jednostavno – da im je u presjeku samo nulvektor, vjerujem da znaš i sam dokazati, a da u sumi daju cijeli prostor možeš dokazati preko dimenzije. Lako se vidi da je dimN=n-1 (hint: baza mu je podskup kanonske), a gore je već rečeno dimM=1 , pa budući da im je presjek trivijalan, dim(M+N)=n=dim|R^n . Budući da je M+N također potprostor od |R^n , a sad smo vidjeli da ima istu dimenziju kao i on, izlazi da su jednaki.

Ako nešto još nije jasno, slobodno pitaj. No očekujem da bar 2-3 od ovih stvarčica stvarno raspišeš, ili se na neki drugi način uvjeriš da su ti poznate.


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail Posjetite Web stranice
Smith
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 30. 10. 2004. (23:30:23)
Postovi: (178)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
12 = 18 - 6
Lokacija: {Tamo Gore}^{TM}

PostPostano: 20:42 sri, 15. 12. 2004    Naslov: Citirajte i odgovorite

Malo da ja pocnem kljucati... :?

[url]http://degiorgi.math.hr/forum/viewtopic.php?t=2390[/url]

Uoci 4. tocku uputa. :shock:
Malo da ja pocnem kljucati... Confused

http://degiorgi.math.hr/forum/viewtopic.php?t=2390

Uoci 4. tocku uputa. Shocked



_________________
We only have one candle
To burn down to the handle...
- Sonata Arctica, Weballergy
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Posjetite Web stranice
mdoko
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 30. 11. 2002. (22:17:12)
Postovi: (71A)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
199 = 237 - 38
Lokacija: Heriot-Watt University, Edinburgh

PostPostano: 16:11 čet, 16. 12. 2004    Naslov: Citirajte i odgovorite

:OT:

Veky, gdje ti je nestao counter za ovakve postove? :twisted:
Off-topic

Veky, gdje ti je nestao counter za ovakve postove? Twisted Evil



_________________
Extraordinary claims require extraordinary evidence. – Carl Sagan
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Posjetite Web stranice
veky
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 09. 12. 2002. (19:59:43)
Postovi: (5B0)16
Sarma = la pohva - posuda
22 = 24 - 2
Lokacija: negdje daleko...

PostPostano: 16:22 čet, 16. 12. 2004    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="mdoko"]Veky, gdje ti je nestao counter za ovakve postove? :twisted:[/quote]

Shvatio sam da nema smisla. Pretvorilo se u nešto što nisam htio.
Možeš ti brojati umjesto mene, ako te veseli... evo, vsego, predajem svoj brojač u mdokove ruke. Može? :-)
mdoko (napisa):
Veky, gdje ti je nestao counter za ovakve postove? Twisted Evil


Shvatio sam da nema smisla. Pretvorilo se u nešto što nisam htio.
Možeš ti brojati umjesto mene, ako te veseli... evo, vsego, predajem svoj brojač u mdokove ruke. Može? Smile


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail Posjetite Web stranice
Prethodni postovi:   
Započnite novu temu   Odgovorite na temu   printer-friendly view    Forum@DeGiorgi: Početna -> Ostalo - ozbiljno -> Čistilište Vremenska zona: GMT + 01:00.
Stranica 1 / 1.

 
Forum(o)Bir:  
Ne možete otvarati nove teme.
Ne možete odgovarati na postove.
Ne možete uređivati Vaše postove.
Ne možete izbrisati Vaše postove.
Ne možete glasovati u anketama.
You can attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group
Theme created by Vjacheslav Trushkin
HR (Cro) by Ančica Sečan