Search
 
 
  Engleski
 
 
 
Open in this window (click to change)
Forum@DeGiorgi: Početna
Forum za podršku nastavi na PMF-MO
Login Registracija FAQ Smajlići Članstvo Pretražnik Forum@DeGiorgi: Početna

Kružnice i sfere (bis)
WWW:

Moja sarma
 
Započnite novu temu   Odgovorite na temu   printer-friendly view    Forum@DeGiorgi: Početna -> Kolegiji 2. godine -> Diskretna matematika
Prethodna tema :: Sljedeća tema  
Autor/ica Poruka
szlatic
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 15. 04. 2004. (22:23:44)
Postovi: (2)16
Sarma = la pohva - posuda
= 0 - 0

PostPostano: 13:36 čet, 3. 6. 2004    Naslov: Kružnice i sfere (bis) Citirajte i odgovorite

Moze li mi netko odgovoriti na koliko dijelo n kružnica dijeli prostor? A n sfera?
Ako je k(n) broj područja ravnine na koji je dijeli n kružnica, očito je da je k(0)=1, k(1)=2, k(2)=4, k(3)=8,... i da n-1 kružnica dijeli prostor na k(n-1) dijelova. Koliko novih područja dobijemo kada dodamo n-tu kružnicu?
Moze li mi netko odgovoriti na koliko dijelo n kružnica dijeli prostor? A n sfera?
Ako je k(n) broj područja ravnine na koji je dijeli n kružnica, očito je da je k(0)=1, k(1)=2, k(2)=4, k(3)=8,... i da n-1 kružnica dijeli prostor na k(n-1) dijelova. Koliko novih područja dobijemo kada dodamo n-tu kružnicu?


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
C'Tebo
Moderator
Moderator


Pridružen/a: 03. 11. 2002. (18:40:48)
Postovi: (26A)16
Sarma = la pohva - posuda
-13 = 3 - 16
Lokacija: Zagreb

PostPostano: 13:45 čet, 3. 6. 2004    Naslov: Citirajte i odgovorite

Vidi [url=http://degiorgi.math.hr/forum/viewtopic.php?t=795]ovdije[/url] i [url=http://degiorgi.math.hr/forum/viewtopic.php?p=2164#2164]ovdije[/url]
Sve je to ljepo krcko pojasnil ;)
Vidi ovdije i ovdije
Sve je to ljepo krcko pojasnil Wink



_________________
Click me!
_______________________
Bad panda!
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail
veky
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 09. 12. 2002. (19:59:43)
Postovi: (5B0)16
Sarma = la pohva - posuda
22 = 24 - 2
Lokacija: negdje daleko...

PostPostano: 13:52 čet, 3. 6. 2004    Naslov: Re: kružnica i sfera Citirajte i odgovorite

[quote="szlatic"]Moze li mi netko odgovoriti na koliko dijelo n kružnica dijeli prostor?[/quote]

Ne dijele ga. ;-)

[quote] A n sfera?
Ako je k(n) broj područja ravnine na koji je dijeli n kružnica, očito je da je k(0)=1, k(1)=2, k(2)=4, k(3)=8,... i da n-1 kružnica dijeli prostor na k(n-1) dijelova. Koliko novih područja dobijemo kada dodamo n-tu kružnicu?[/quote]

Hint: na koliko dijelova n točaka dijeli kružnicu?

E sad, kad na konfiguraciju od n-1 kružnice dodaš još jednu, koliko ona najviše sjecištâ može imati s ovih n-1 ? Te točke je dijele na toliko i toliko dijelova - lukova (prethodni odlomak), a svaki luk dijeli jedno od već postojećih područja na 2 - dakle, dodaje se toliko novih područja koliko ima lukova.

Dalje... n kružnica u ravnini, ili na sferi, prilično slična stvar. U svakom slučaju, dijele je na jednako mnogo dijelova max. (ako kod ravnine računaš i onaj neograničeni dio, a računaš). Dakle, znaš na koliko dijelova n kružnicâ dijeli sferu.

Sad ideš dalje... rekurzija za sfere i prostor. Imaš n-1 sferu u prostoru, dodaš im još jednu. Presjek nje sa svakom od ovih n-1 (ako postoji, a cilj ti je da postoji, jer vjerojatno želiš maksimizirati broj) je kružnica. Njih ukupno n-1 . n-1 kružnicâ dijele sferu koju si dodao na toliko i toliko dijelova (gle prethodni odlomak, opet). Svaki takav dio (sferna ploha) dijeli područje kojim prolazi na 2 , dakle dodaje se točno toliko novih područja.

Sumiraj i izračunaj. Za DZ: generaliziraj na više dimenzije. Hint: binomni koeficijenti. Sretno! :-)
szlatic (napisa):
Moze li mi netko odgovoriti na koliko dijelo n kružnica dijeli prostor?


Ne dijele ga. Wink

Citat:
A n sfera?
Ako je k(n) broj područja ravnine na koji je dijeli n kružnica, očito je da je k(0)=1, k(1)=2, k(2)=4, k(3)=8,... i da n-1 kružnica dijeli prostor na k(n-1) dijelova. Koliko novih područja dobijemo kada dodamo n-tu kružnicu?


Hint: na koliko dijelova n točaka dijeli kružnicu?

E sad, kad na konfiguraciju od n-1 kružnice dodaš još jednu, koliko ona najviše sjecištâ može imati s ovih n-1 ? Te točke je dijele na toliko i toliko dijelova - lukova (prethodni odlomak), a svaki luk dijeli jedno od već postojećih područja na 2 - dakle, dodaje se toliko novih područja koliko ima lukova.

Dalje... n kružnica u ravnini, ili na sferi, prilično slična stvar. U svakom slučaju, dijele je na jednako mnogo dijelova max. (ako kod ravnine računaš i onaj neograničeni dio, a računaš). Dakle, znaš na koliko dijelova n kružnicâ dijeli sferu.

Sad ideš dalje... rekurzija za sfere i prostor. Imaš n-1 sferu u prostoru, dodaš im još jednu. Presjek nje sa svakom od ovih n-1 (ako postoji, a cilj ti je da postoji, jer vjerojatno želiš maksimizirati broj) je kružnica. Njih ukupno n-1 . n-1 kružnicâ dijele sferu koju si dodao na toliko i toliko dijelova (gle prethodni odlomak, opet). Svaki takav dio (sferna ploha) dijeli područje kojim prolazi na 2 , dakle dodaje se točno toliko novih područja.

Sumiraj i izračunaj. Za DZ: generaliziraj na više dimenzije. Hint: binomni koeficijenti. Sretno! Smile


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail Posjetite Web stranice
ZELENIZUBNAPLANETIDO
SADE

Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 04. 03. 2004. (19:56:15)
Postovi: (54F)16
Sarma = la pohva - posuda
= 12 - 5
Lokacija: hm?

PostPostano: 10:56 pon, 16. 8. 2004    Naslov: NKN n kugli dijeli prostor Citirajte i odgovorite

1. NKN n kruznica dijeli ravninu
za svaku novu kruznicu u ravnini mozemo imati najvise 2(n-1) novih podrucja, te tako dobivamo relaciju:
[latex]K_2(n)=K_2(n-1)+2(n-1)=^?K_2(n-1)+K_1(n-1)\\
K_2(1)=2[/latex]
E sad pitanje od interesa: razumno li je apstrahirati gornje rezoniranje na cinjenicu da segment(1D krug) mozemo deformirati (na neprekidan, bijektivan nacin) u ravnini da cini kruznicu te problem nove kruznice svesti na problem "NKN n-1 parova tocaka dijeli interval" :?: (pri cemu se +1 kod intervala gubi kada ga savijemo u kruznicu)

2. NKN n kugli dijeli prostor
Ukoliko je takvo rezoniranje primijenjivo u (1) tada bi takvo rezoniranje trebalo biti primijenjivo i u ovom slucaju: za svaku novu kuglu nas zanima NKN n kruznica(moze i elipsi) dijeli pravokutnik i deformirati isti u nasu novu kuglu(tj. njen rub), time dobivajuci odnos:
[latex]K_3(n)=K_3(n-1)+K_2(n-1)\\
K_3(1)=2[/latex]
Da li je ovo tocno rijesenje i da li ista od ovog gore ima smisla ? :?
1. NKN n kruznica dijeli ravninu
za svaku novu kruznicu u ravnini mozemo imati najvise 2(n-1) novih podrucja, te tako dobivamo relaciju:

E sad pitanje od interesa: razumno li je apstrahirati gornje rezoniranje na cinjenicu da segment(1D krug) mozemo deformirati (na neprekidan, bijektivan nacin) u ravnini da cini kruznicu te problem nove kruznice svesti na problem "NKN n-1 parova tocaka dijeli interval" Question (pri cemu se +1 kod intervala gubi kada ga savijemo u kruznicu)

2. NKN n kugli dijeli prostor
Ukoliko je takvo rezoniranje primijenjivo u (1) tada bi takvo rezoniranje trebalo biti primijenjivo i u ovom slucaju: za svaku novu kuglu nas zanima NKN n kruznica(moze i elipsi) dijeli pravokutnik i deformirati isti u nasu novu kuglu(tj. njen rub), time dobivajuci odnos:

Da li je ovo tocno rijesenje i da li ista od ovog gore ima smisla ? Confused



_________________

Pupoljak nije negiran. Rekao sam to i ponovit cu to jos jedanput. Pupoljak NIJE negirAn.
MADD
(Mothers Against Dirty Dialectics)
Based on a true story. NOT.
Ko ih sljivi, mi sviramo punk Wink
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Posjetite Web stranice
krcko
Forumaš nagrađen za životno djelo
Forumaš nagrađen za životno djelo


Pridružen/a: 07. 10. 2002. (15:57:59)
Postovi: (18B3)16
Sarma = la pohva - posuda
655 = 759 - 104

PostPostano: 22:05 čet, 19. 8. 2004    Naslov: Citirajte i odgovorite

Mergal sam ti topic jer je vec vise puta odgovoreno na to pitanje. Rekurzije su dobre, iako mi je malo nejasno ono topolosko rezoniranje. Vjerojatno te muci sto u prvom zadatku imas kruznice u ravnini, a u drugom kruznice na sferi. Sa stanovista broja dijelova na koje ih dijele to je potpuno svejedno... probusi sferu u nekoj tocki koja ne lezi na kruznici i napravi stereografsku projekciju.
Mergal sam ti topic jer je vec vise puta odgovoreno na to pitanje. Rekurzije su dobre, iako mi je malo nejasno ono topolosko rezoniranje. Vjerojatno te muci sto u prvom zadatku imas kruznice u ravnini, a u drugom kruznice na sferi. Sa stanovista broja dijelova na koje ih dijele to je potpuno svejedno... probusi sferu u nekoj tocki koja ne lezi na kruznici i napravi stereografsku projekciju.



_________________
Vedran Krcadinac

Ljudi su razliciti, a nula je paran broj.
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail Posjetite Web stranice
ZELENIZUBNAPLANETIDO
SADE

Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 04. 03. 2004. (19:56:15)
Postovi: (54F)16
Sarma = la pohva - posuda
= 12 - 5
Lokacija: hm?

PostPostano: 14:39 sub, 21. 8. 2004    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="krcko"]Mergal sam ti topic jer je vec vise puta odgovoreno na to pitanje. Rekurzije su dobre, iako mi je malo nejasno ono topolosko rezoniranje. Vjerojatno te muci sto u prvom zadatku imas kruznice u ravnini, a u drugom kruznice na sferi. Sa stanovista broja dijelova na koje ih dijele to je potpuno svejedno... probusi sferu u nekoj tocki koja ne lezi na kruznici i napravi stereografsku projekciju.[/quote]
Thnx :)
A ovako.. cisto kurioziteta radi... Da li bi razumno bilo primijeniti isto/slicno rezoniranje za vise prostore?
krcko (napisa):
Mergal sam ti topic jer je vec vise puta odgovoreno na to pitanje. Rekurzije su dobre, iako mi je malo nejasno ono topolosko rezoniranje. Vjerojatno te muci sto u prvom zadatku imas kruznice u ravnini, a u drugom kruznice na sferi. Sa stanovista broja dijelova na koje ih dijele to je potpuno svejedno... probusi sferu u nekoj tocki koja ne lezi na kruznici i napravi stereografsku projekciju.

Thnx Smile
A ovako.. cisto kurioziteta radi... Da li bi razumno bilo primijeniti isto/slicno rezoniranje za vise prostore?



_________________

Pupoljak nije negiran. Rekao sam to i ponovit cu to jos jedanput. Pupoljak NIJE negirAn.
MADD
(Mothers Against Dirty Dialectics)
Based on a true story. NOT.
Ko ih sljivi, mi sviramo punk Wink
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Posjetite Web stranice
krcko
Forumaš nagrađen za životno djelo
Forumaš nagrađen za životno djelo


Pridružen/a: 07. 10. 2002. (15:57:59)
Postovi: (18B3)16
Sarma = la pohva - posuda
655 = 759 - 104

PostPostano: 17:27 sub, 21. 8. 2004    Naslov: Citirajte i odgovorite

Naravno, za vise dimenzije ide potpuno analogno (kao sto je veky vec napisao). Malo je teze zamisliti, ali ja imam problema i sa obicnim sferama u prostoru, zapravo vec sa kruznicama u ravnini ako ih se dovoljno nakoti...
Naravno, za vise dimenzije ide potpuno analogno (kao sto je veky vec napisao). Malo je teze zamisliti, ali ja imam problema i sa obicnim sferama u prostoru, zapravo vec sa kruznicama u ravnini ako ih se dovoljno nakoti...



_________________
Vedran Krcadinac

Ljudi su razliciti, a nula je paran broj.
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail Posjetite Web stranice
ZELENIZUBNAPLANETIDO
SADE

Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 04. 03. 2004. (19:56:15)
Postovi: (54F)16
Sarma = la pohva - posuda
= 12 - 5
Lokacija: hm?

PostPostano: 9:46 ned, 22. 8. 2004    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="krcko"]Naravno, za vise dimenzije ide potpuno analogno (kao sto je veky vec napisao). Malo je teze zamisliti, ali ja imam problema i sa obicnim sferama u prostoru, zapravo vec sa kruznicama u ravnini ako ih se dovoljno nakoti...[/quote]
Hvala krcko :)
krcko (napisa):
Naravno, za vise dimenzije ide potpuno analogno (kao sto je veky vec napisao). Malo je teze zamisliti, ali ja imam problema i sa obicnim sferama u prostoru, zapravo vec sa kruznicama u ravnini ako ih se dovoljno nakoti...

Hvala krcko Smile



_________________

Pupoljak nije negiran. Rekao sam to i ponovit cu to jos jedanput. Pupoljak NIJE negirAn.
MADD
(Mothers Against Dirty Dialectics)
Based on a true story. NOT.
Ko ih sljivi, mi sviramo punk Wink
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Posjetite Web stranice
krcko
Forumaš nagrađen za životno djelo
Forumaš nagrađen za životno djelo


Pridružen/a: 07. 10. 2002. (15:57:59)
Postovi: (18B3)16
Sarma = la pohva - posuda
655 = 759 - 104

PostPostano: 16:39 pet, 18. 2. 2005    Naslov: Citirajte i odgovorite

Ovo je jedan vrlo koristan topic. Prof. Veljan cesto postavlja to pitanje na usmenom i pritom se uopce ne potrudi rijesiti, nego studenti moraju sve sami. Ovaj topic i njegova braca ustedili su mi sate konzultacija.

Hvala C'Tebi sto je polinkao bracu (never mind the spelling), vekyju sto ga je usprkos tome ponovo rijesio, a zubu sto je po peti puta postavio isto pitanje i tako pomogao da topic ispliva na povrsinu. Na kraju, hvala osobi koja je topic premjestila [url=http://degiorgi.math.hr/forum/viewforum.php?f=64]ovdje[/url]. Dobio sam priliku vratiti ga nazad i prisjetiti se lijepih trenutaka provedenih na komb-podforumu, a topic je ponovo isplivao na povrsinu (sto zasluzuje). Evo vam svima pusa :cmok:
Ovo je jedan vrlo koristan topic. Prof. Veljan cesto postavlja to pitanje na usmenom i pritom se uopce ne potrudi rijesiti, nego studenti moraju sve sami. Ovaj topic i njegova braca ustedili su mi sate konzultacija.

Hvala C'Tebi sto je polinkao bracu (never mind the spelling), vekyju sto ga je usprkos tome ponovo rijesio, a zubu sto je po peti puta postavio isto pitanje i tako pomogao da topic ispliva na povrsinu. Na kraju, hvala osobi koja je topic premjestila ovdje. Dobio sam priliku vratiti ga nazad i prisjetiti se lijepih trenutaka provedenih na komb-podforumu, a topic je ponovo isplivao na povrsinu (sto zasluzuje). Evo vam svima pusa Cmok!



_________________
Vedran Krcadinac

Ljudi su razliciti, a nula je paran broj.
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail Posjetite Web stranice
Prethodni postovi:   
Započnite novu temu   Odgovorite na temu   printer-friendly view    Forum@DeGiorgi: Početna -> Kolegiji 2. godine -> Diskretna matematika Vremenska zona: GMT + 01:00.
Stranica 1 / 1.

 
Forum(o)Bir:  
Ne možete otvarati nove teme.
Ne možete odgovarati na postove.
Ne možete uređivati Vaše postove.
Ne možete izbrisati Vaše postove.
Ne možete glasovati u anketama.
You can attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group
Theme created by Vjacheslav Trushkin
HR (Cro) by Ančica Sečan