Search
 
 
  Engleski
 
 
 
Open in this window (click to change)
Forum@DeGiorgi: Početna
Forum za podršku nastavi na PMF-MO
Login Registracija FAQ Smajlići Članstvo Pretražnik Forum@DeGiorgi: Početna

ilja, kitovi i ostale zahvale (split)
Idite na Prethodno  1, 2, 3, 4, 5, 6  Sljedeće
Moja sarma
 
Započnite novu temu   Odgovorite na temu   printer-friendly view    Forum@DeGiorgi: Početna -> Ostalo - opušteno -> Bućkuriš
Prethodna tema :: Sljedeća tema  
Autor/ica Poruka
Grga
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 23. 12. 2004. (23:05:23)
Postovi: (280)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
99 = 124 - 25

PostPostano: 10:08 pet, 23. 12. 2005    Naslov: Citirajte i odgovorite

vjekovac i Ilja, sad bih vam povisio karmu za ovaj topic, ali buduci da vam to nije u interesu, spustit cu vam je :lol:
vjekovac i Ilja, sad bih vam povisio karmu za ovaj topic, ali buduci da vam to nije u interesu, spustit cu vam je Laughing



_________________
Bri
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail
sorrow
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 08. 11. 2005. (23:01:29)
Postovi: (24D)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
= 75 - 69
Lokacija: ...na otoku srece...

PostPostano: 13:57 pet, 23. 12. 2005    Naslov: Citirajte i odgovorite

:rotfl2:
jos ljudi kazu da matematicari nemaju smisla za humor... :bananawallaby:
jos kad vidis sve ove lude banane... :lol:
neodrasli asistenti... raj na zemlji... 8)
Rolling on the floor laughing
jos ljudi kazu da matematicari nemaju smisla za humor... Tesko je objasniti sto je Wallaby... Pogledajte Wikipediu
jos kad vidis sve ove lude banane... Laughing
neodrasli asistenti... raj na zemlji... Cool



_________________


Hangman is comin' down from the gallows and I don't have very long
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail
točkica
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 18. 12. 2005. (14:50:03)
Postovi: (F)16
Spol: žensko
Sarma = la pohva - posuda
= 1 - 0

PostPostano: 14:16 pet, 23. 12. 2005    Naslov: Citirajte i odgovorite

Dragi moji, boljih asistenata od njih nema!!!

Osim što su fenomenalni predavači znaju se opustiti malo, :klik-klak:
a forum je najbolje mjesto za to.... ili?
Ja sam mislila da je frorum za zeku peku isto koliko i za ''ozbiljnije'' stvari vezane za fakultet i studiranje. :-k
:PP
Dragi moji, boljih asistenata od njih nema!!!

Osim što su fenomenalni predavači znaju se opustiti malo, Klackanjeeeee!
a forum je najbolje mjesto za to.... ili?
Ja sam mislila da je frorum za zeku peku isto koliko i za ''ozbiljnije'' stvari vezane za fakultet i studiranje. Think
Weeee-heeee!!!


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
vili
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 08. 06. 2005. (22:40:59)
Postovi: (14A)16
Spol: kućni ljubimac
Sarma = la pohva - posuda
31 = 55 - 24
Lokacija: Keglić

PostPostano: 16:04 pet, 23. 12. 2005    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="ivanam"]imaju djecu pobogu... [/quote]

Hm, vjekovac je to demantirao(premda mi je krajnje sumnjiv). Da nema Ilja neko dijete, makar i izvanbračno? Ništa se ne hvali, al svi znamo da se studentice zanimaju za njega :dongreen:
ivanam (napisa):
imaju djecu pobogu...


Hm, vjekovac je to demantirao(premda mi je krajnje sumnjiv). Da nema Ilja neko dijete, makar i izvanbračno? Ništa se ne hvali, al svi znamo da se studentice zanimaju za njega Don Green (nesto kao nas vlastiti Don Juan)


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
točkica
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 18. 12. 2005. (14:50:03)
Postovi: (F)16
Spol: žensko
Sarma = la pohva - posuda
= 1 - 0

PostPostano: 18:54 pet, 23. 12. 2005    Naslov: Citirajte i odgovorite

Nekako mi je vjekovac preburno reagirao na ''glasine'' da ima dijete :gloom:


Znate kako kažu...napad je najbolja obrana!!!! :doh:
:ggg:
Nekako mi je vjekovac preburno reagirao na ''glasine'' da ima dijete Malo sam lose volje...


Znate kako kažu...napad je najbolja obrana!!!! Joj, pa da!
Yet Another Mr.Green (red one)


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
krcko
Forumaš nagrađen za životno djelo
Forumaš nagrađen za životno djelo


Pridružen/a: 07. 10. 2002. (15:57:59)
Postovi: (18B3)16
Sarma = la pohva - posuda
655 = 759 - 104

PostPostano: 23:06 pet, 23. 12. 2005    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="sorrow"]jos ljudi kazu da matematicari nemaju smisla za humor...[/quote]

Matematicari stvarno nemaju smisla za humor. Kad ti se pocnu cinit duhoviti trebas se pocet zabrinjavati. Jos ako si iz prve polozio kolokvij iz Analize... [i]simptomi[/i] :yikes:
sorrow (napisa):
jos ljudi kazu da matematicari nemaju smisla za humor...


Matematicari stvarno nemaju smisla za humor. Kad ti se pocnu cinit duhoviti trebas se pocet zabrinjavati. Jos ako si iz prve polozio kolokvij iz Analize... simptomi Yikes!!!



_________________
Vedran Krcadinac

Ljudi su razliciti, a nula je paran broj.
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail Posjetite Web stranice
vili
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 08. 06. 2005. (22:40:59)
Postovi: (14A)16
Spol: kućni ljubimac
Sarma = la pohva - posuda
31 = 55 - 24
Lokacija: Keglić

PostPostano: 23:20 pet, 23. 12. 2005    Naslov: Citirajte i odgovorite

Heeeej! Wait a minute!

Zašto svi imaju karmu jednaku mojoj? :D

Neko je uveo komunizam na forum 8)
Heeeej! Wait a minute!

Zašto svi imaju karmu jednaku mojoj? Very Happy

Neko je uveo komunizam na forum Cool


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
točkica
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 18. 12. 2005. (14:50:03)
Postovi: (F)16
Spol: žensko
Sarma = la pohva - posuda
= 1 - 0

PostPostano: 23:34 pet, 23. 12. 2005    Naslov: Citirajte i odgovorite

Vili, jesi sad sretan? :PP
Vili, jesi sad sretan? Weeee-heeee!!!


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
vili
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 08. 06. 2005. (22:40:59)
Postovi: (14A)16
Spol: kućni ljubimac
Sarma = la pohva - posuda
31 = 55 - 24
Lokacija: Keglić

PostPostano: 23:42 pet, 23. 12. 2005    Naslov: Citirajte i odgovorite

A mislio sam da je nekakav [i]prank[/i] na moj račun :oops:

@točkica: enivej, kaj nisi primjetila smajlija? :wink:
A mislio sam da je nekakav prank na moj račun Embarassed

@točkica: enivej, kaj nisi primjetila smajlija? Wink


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
vsego
Site Admin
Site Admin


Pridružen/a: 06. 10. 2002. (22:07:09)
Postovi: (3560)16
Spol: zombi
Sarma = la pohva - posuda
854 = 1068 - 214
Lokacija: /sbin/init

PostPostano: 23:42 pet, 23. 12. 2005    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="vili"]Zašto svi imaju karmu jednaku mojoj? :D
Neko je uveo komunizam na forum 8)[/quote]

:lol: Krpah nesto, pa mi je trebao debug output, pa sam zloupotrijebio polje od karme. :D
vili (napisa):
Zašto svi imaju karmu jednaku mojoj? Very Happy
Neko je uveo komunizam na forum Cool


Laughing Krpah nesto, pa mi je trebao debug output, pa sam zloupotrijebio polje od karme. Very Happy



_________________
U pravilu ignoriram pitanja u krivim topicima i kodove koji nisu u [code]...[/code] blokovima.
Takodjer, OBJASNITE sto vas muci! "Sto mi je krivo?", bez opisa u cemu je problem, rijetko ce zadobiti moju paznju.
Drzim prodike
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
točkica
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 18. 12. 2005. (14:50:03)
Postovi: (F)16
Spol: žensko
Sarma = la pohva - posuda
= 1 - 0

PostPostano: 23:45 pet, 23. 12. 2005    Naslov: Citirajte i odgovorite

Ja primjetih tvoj, a di moj..... ? :lurker:
Ja primjetih tvoj, a di moj..... ? Ja samo lurkam, nista ne pisem


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Grga
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 23. 12. 2004. (23:05:23)
Postovi: (280)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
99 = 124 - 25

PostPostano: 0:38 sub, 24. 12. 2005    Naslov: Citirajte i odgovorite

Lol, karma od Ilje i vjekovca je prejaka :D
Lol, karma od Ilje i vjekovca je prejaka Very Happy



_________________
Bri
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail
Ilja
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 30. 10. 2002. (22:22:31)
Postovi: (1AF)16
Sarma = la pohva - posuda
137 = 185 - 48

PostPostano: 14:46 uto, 27. 12. 2005    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="vili"][quote="ivanam"]imaju djecu pobogu... [/quote]

Hm, vjekovac je to demantirao(premda mi je krajnje sumnjiv). Da nema Ilja neko dijete, makar i izvanbračno? [/quote]

Imam, vjekovac je moja vanbračna kćer, al aj pliz nemoj nikom reć, neću da ga ponovo uhapse.
i kćeri moja, pred svima te molim, ubuduće kad nam dođu gosti nemoj bockat dedu škarama, već i ovako je klimav.
ups, opet ja gluposti, evo šutim... :-# :amen: :punker: :D :roll: :whistle2:
vili (napisa):
ivanam (napisa):
imaju djecu pobogu...


Hm, vjekovac je to demantirao(premda mi je krajnje sumnjiv). Da nema Ilja neko dijete, makar i izvanbračno?


Imam, vjekovac je moja vanbračna kćer, al aj pliz nemoj nikom reć, neću da ga ponovo uhapse.
i kćeri moja, pred svima te molim, ubuduće kad nam dođu gosti nemoj bockat dedu škarama, već i ovako je klimav.
ups, opet ja gluposti, evo šutim... Silenced Ajde, dosta vise... Punker Very Happy Rolling Eyes Whistle




Zadnja promjena: Ilja; 15:22 uto, 27. 12. 2005; ukupno mijenjano 1 put.
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Posjetite Web stranice
Anđelčić
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 11. 05. 2005. (16:57:50)
Postovi: (201)16
Sarma = la pohva - posuda
= 22 - 16

PostPostano: 15:21 uto, 27. 12. 2005    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="Ilja"][quote="vili"][quote="ivanam"]imaju djecu pobogu... [/quote]

Hm, vjekovac je to demantirao(premda mi je krajnje sumnjiv). Da nema Ilja neko dijete, makar i izvanbračno? [/quote]

Imam, vjekovac je moja vanbračna kćer, al aj pliz nemoj nikom reć, neću da ga ponovo uhapse.
[/quote]
Pa, ja mislim da bi tebe trebali uhapsit, čula sam da ne plaćaš alimentaciju... :lol:
Ilja (napisa):
vili (napisa):
ivanam (napisa):
imaju djecu pobogu...


Hm, vjekovac je to demantirao(premda mi je krajnje sumnjiv). Da nema Ilja neko dijete, makar i izvanbračno?


Imam, vjekovac je moja vanbračna kćer, al aj pliz nemoj nikom reć, neću da ga ponovo uhapse.

Pa, ja mislim da bi tebe trebali uhapsit, čula sam da ne plaćaš alimentaciju... Laughing


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Drvena Matrija
Forumaš s poteškoćama u pisanju
Forumaš s poteškoćama u pisanju


Pridružen/a: 21. 12. 2005. (00:11:50)
Postovi: (11)16
Sarma = la pohva - posuda
= 7 - 0
Lokacija: u trajnoj odsutnosti (dok me ne zbrišu)

PostPostano: 18:03 uto, 27. 12. 2005    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="Ilja"]Imam, vjekovac je moja vanbračna kćer, al aj pliz nemoj nikom reć, neću da ga ponovo uhapse.
i kćeri moja, pred svima te molim, ubuduće kad nam dođu gosti nemoj bockat dedu škarama, već i ovako je klimav.[/quote]
A ja sam tvoja zakonom priznata kćer, zašto mene manje voliš. :cry: Samo zato što sam malo drukčija od ostalih (vidi sliku lijevo).

Deda nam je još jučer puko! Šta ne znaš?! Boc-boc škarama, samo čuješ pššššššššššššš................ i ode deda. :djed:

Šteta, a za večerom je uvijek bio zabavan sa svojim vicevima iz Austro-Ugarske:
[i]"Zašto Indijanci svoje mrtve sahranjuju iza brda? Zato što je tamo groblje."[/i]
(Znam da je loš, nismo se ni mi smijali...)
Ilja (napisa):
Imam, vjekovac je moja vanbračna kćer, al aj pliz nemoj nikom reć, neću da ga ponovo uhapse.
i kćeri moja, pred svima te molim, ubuduće kad nam dođu gosti nemoj bockat dedu škarama, već i ovako je klimav.

A ja sam tvoja zakonom priznata kćer, zašto mene manje voliš. Crying or Very sad Samo zato što sam malo drukčija od ostalih (vidi sliku lijevo).

Deda nam je još jučer puko! Šta ne znaš?! Boc-boc škarama, samo čuješ pššššššššššššš................ i ode deda. Sjecam se ja, bilo je to cetr'est pete...

Šteta, a za večerom je uvijek bio zabavan sa svojim vicevima iz Austro-Ugarske:
"Zašto Indijanci svoje mrtve sahranjuju iza brda? Zato što je tamo groblje."
(Znam da je loš, nismo se ni mi smijali...)


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
ivanam
Forumaš s poteškoćama u pisanju
Forumaš s poteškoćama u pisanju


Pridružen/a: 21. 12. 2005. (16:25:02)
Postovi: (14)16
Sarma = la pohva - posuda
= 3 - 0

PostPostano: 0:12 sri, 28. 12. 2005    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="Drvena Škrinjarić"]
Skup [latex]\mathbb{R}[/latex] kompaktificirajmo jednom točkom [latex]\infty[/latex] [/quote]


Da, ali neki dan sam proćitala u knjizi da je svaka kompaktna i jednom točkom omeđena funkcija nužno sinus? nekako mi to baš i nije očito, ne mogu si nacrtat? :?: mi to još nismo radili na vježbama, gledala sam bilježnicu i nema crteža? i kako mogu rastaviti nizove kao kompoziciju podnizova i to tako da je svaki konvergentan s nekonstantnim članom? tu ne treba aksiom izbora jelda, ipak je to u R potez ?
Drvena Škrinjarić (napisa):

Skup kompaktificirajmo jednom točkom



Da, ali neki dan sam proćitala u knjizi da je svaka kompaktna i jednom točkom omeđena funkcija nužno sinus? nekako mi to baš i nije očito, ne mogu si nacrtat? Question mi to još nismo radili na vježbama, gledala sam bilježnicu i nema crteža? i kako mogu rastaviti nizove kao kompoziciju podnizova i to tako da je svaki konvergentan s nekonstantnim članom? tu ne treba aksiom izbora jelda, ipak je to u R potez ?


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Posjetite Web stranice
Drvena Matrija
Forumaš s poteškoćama u pisanju
Forumaš s poteškoćama u pisanju


Pridružen/a: 21. 12. 2005. (00:11:50)
Postovi: (11)16
Sarma = la pohva - posuda
= 7 - 0
Lokacija: u trajnoj odsutnosti (dok me ne zbrišu)

PostPostano: 0:51 sri, 28. 12. 2005    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="ivanam"][quote="Drvena Škrinjarić"]
Skup [latex]\mathbb{R}[/latex] kompaktificirajmo jednom točkom [latex]\infty[/latex] [/quote]
Da, ali neki dan sam proćitala u knjizi da je svaka kompaktna i jednom točkom omeđena funkcija nužno sinus? nekako mi to baš i nije očito, ne mogu si nacrtat? :?: mi to još nismo radili na vježbama, gledala sam bilježnicu i nema crteža? i kako mogu rastaviti nizove kao kompoziciju podnizova i to tako da je svaki konvergentan s nekonstantnim članom? tu ne treba aksiom izbora jelda, ipak je to u R potez ?[/quote]
Svaka funkcija i jednom kompaktnom omeđena točka je nužno kosinus. Tako mi je Škrinja jučer rekla. Ili sam nešto pobrkala. Ja sam učila teoriju grafova pa si to uvijek predočim pomoću stabla.
ivanam (napisa):
Drvena Škrinjarić (napisa):

Skup kompaktificirajmo jednom točkom

Da, ali neki dan sam proćitala u knjizi da je svaka kompaktna i jednom točkom omeđena funkcija nužno sinus? nekako mi to baš i nije očito, ne mogu si nacrtat? Question mi to još nismo radili na vježbama, gledala sam bilježnicu i nema crteža? i kako mogu rastaviti nizove kao kompoziciju podnizova i to tako da je svaki konvergentan s nekonstantnim članom? tu ne treba aksiom izbora jelda, ipak je to u R potez ?

Svaka funkcija i jednom kompaktnom omeđena točka je nužno kosinus. Tako mi je Škrinja jučer rekla. Ili sam nešto pobrkala. Ja sam učila teoriju grafova pa si to uvijek predočim pomoću stabla.


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
ivanam
Forumaš s poteškoćama u pisanju
Forumaš s poteškoćama u pisanju


Pridružen/a: 21. 12. 2005. (16:25:02)
Postovi: (14)16
Sarma = la pohva - posuda
= 3 - 0

PostPostano: 1:00 sri, 28. 12. 2005    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="Drvena Matrija"]
Svaka funkcija i jednom kompaktnom omeđena točka je nužno kosinus. Tako mi je Škrinja jučer rekla. Ili sam nešto pobrkala. Ja sam učila teoriju grafova pa si to uvijek predočim pomoću stabla.[/quote]

Dobro, to mi je jasno, samo napravim stablo maksimalnih putova i povućem liniju oko x osi paralelnu sa kompaktom dobijem kosinusoidu, ali nije mi jasno zašto zahjev na omeđenost jednom točkom povlači sinusoidu, ja povlačim i povlačim i ispada mi pravac? ajde molimte pitaj Škrinju, kolko znam ona je na postiplomskom položila Precizno crtanje grafova 2, možda će znati. hvala
Drvena Matrija (napisa):

Svaka funkcija i jednom kompaktnom omeđena točka je nužno kosinus. Tako mi je Škrinja jučer rekla. Ili sam nešto pobrkala. Ja sam učila teoriju grafova pa si to uvijek predočim pomoću stabla.


Dobro, to mi je jasno, samo napravim stablo maksimalnih putova i povućem liniju oko x osi paralelnu sa kompaktom dobijem kosinusoidu, ali nije mi jasno zašto zahjev na omeđenost jednom točkom povlači sinusoidu, ja povlačim i povlačim i ispada mi pravac? ajde molimte pitaj Škrinju, kolko znam ona je na postiplomskom položila Precizno crtanje grafova 2, možda će znati. hvala


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Posjetite Web stranice
Drvena Škrinjarić
Forumaš s poteškoćama u pisanju
Forumaš s poteškoćama u pisanju


Pridružen/a: 20. 12. 2005. (22:24:19)
Postovi: (11)16
Sarma = la pohva - posuda
10 = 10 - 0
Lokacija: isto u trajnoj odsutnosti (dok me ne zbrišu)

PostPostano: 1:11 sri, 28. 12. 2005    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="ivanam"][quote="Drvena Matrija"]
Svaka funkcija i jednom kompaktnom omeđena točka je nužno kosinus. Tako mi je Škrinja jučer rekla. Ili sam nešto pobrkala. Ja sam učila teoriju grafova pa si to uvijek predočim pomoću stabla.[/quote]
Dobro, to mi je jasno, samo napravim stablo maksimalnih putova i povućem liniju oko x osi paralelnu sa točkom e i dobijem kosinusoidu, ali nije mi jasno zašto zahjev na omeđenost jednom točkom povlači sinusoidu, ja povlačim i povlačim i ispada mi pravac? ajde molimte pitaj Škrinju, kolko znam ona je na postiplomskom položila Precizno crtanje grafova 2, možda će znati. hvala[/quote]
Evo sad sam se vratila doma i drvena sam ko ... ko drvo.
Zato ne bih puno duljila nego ću odgovoriti onako od srca.
---------------------------------------

zasto je 1 + 1 = 2? Odgovorit ću ti čim mi odgovoriš što je 1 i što je 2 ... :-)
Seriously, s obzirom na to da math postoji vec jaako dugo, ljudi su kroz povijest prilično različito gledali na te stvari. Kao posljedica toga, danas imamo hrpu matematičkih, mathematičkih i "matematičkih" interpretacijâ osnovnih pojmova kao sto su zbrajanje, prirodni brojevi itd. Naravno da je u takvom mindsetu teško dati definitivan odgovor na gornje pitanje. Evo ti jedan odgovor koji malo kombinira PA, ZF, pa čak i filozofiju tamo gdje mora (gdje bi bez nje bilo preteško na ovoj razini):
Prirodni brojevi (nulu smatram prirodnim brojem) su konačni ordinali. Ordinali su skupovi koji imaju zgodno svojstvo da se mogu uspoređivati ("manji", "veći") pomoću relacije "@" (biti element). Na taj način (znamo otprije da je skup S upravo skup svih x koji su elementi od S), svaki ordinal postaje skup svih ordinalâ koji su manji od njega.
Prvi ordinal, nula, tad ne može biti ništa drugo nego prazan skup (jer još nema nijednog ordinala koji bi bio manji od njega). Sljedeći ordinal, jedan, bit će skup svih dosad napravljenih ordinalâ, a jedini takav dosad je 0, dakle 1:={0}. Onaj nakon njega, dva, bit će skup tih dosad definiranih ordinalâ, dakle 2:={0,1}.
I tako dalje... vjerujem da je sad jasno da je 3:={0,1,2}, 4:={0,1,2,3}, and so on. Naravno, za taj pristup trebamo izmisliti beskonačno mnogo imenâ za brojeve, a to je teško. Puno je bolje shvatiti da je sve što radimo samo primjenjivanje jednog te istog postupka over&over again, na početni ordinal 0.
Koji je to postupak? Onaj kojim od 0 dobivamo 1, isti kao onaj kojim od 1 dobivamo 2, od 2 dobivamo 3 itd. ... da vidimo:
1={0} & 2={0,1}. Što smo napravili? Dodali smo u skup element 1. 2=1U{1}. Isto tako, 3=2U{2}. Vrijedi i dolje: 1=0U{0} (sjetimo se, 0 je prazan skup). Sad je već jasno da sljedeći ordinal nakon x dobivamo kao xU{x}. Taj ordinal zove se sljedbenik od x i označava s x+. Dakle, x+:=xU{x}.
So, ono što smo gore rekli se svodi na to da prirodne brojeve dobivamo naštukavanjem operacije + na broj 0: zaista, 1=0+, 2=0++, 3=0+++ (provjerite:), itd. No početak ne mora biti 0, možemo ga jednako tako prebaciti u bilo koji ordinal k. To prebacivanje zove se pribrajanje broja k (i označava s +k, a vrijednost tog preslikavanja u ordinalu l označava se, uobičajeno, u postfiksu s k+l). Dakle, ono umjesto od 0 kreće od k, a dalje nastavlja potpuno jednako kao i standardna izgradnja prirodnih brojeva, pomoću naštukavanja operacije +:
0+k=k (početak nije 0 već k) (pravilo 0+) x++k=(x+k)+ (ali sljedbenik ostaje sljedbenik) (pravilo ++) Za domaću zadaću: 2+2=?. Sve potrebno imate. :-) (E moj veky, gadno si zabrijo.)
Dakle ovako... uobičajenu "definiciju" kardinalnih brojeva vjerujem da znaš (ono, bijekcije, "imati jednako mnogo elemenata", različite beskonačnosti, alef-nula, kontinuum i tome slično)
E sad, time smo uspjeli brojeve (as in kardinalne brojeve) povezati sa skupovima. Sad je fora povezati operacije s tim brojevima s operacijama sa skupovima... i to je uglavnom jednostavno. Npr. umnožak dva kardinalna broja je kardinalni broj Kartezijevog produkta odgovarajućih skupova.
Zbroj dva kardinalna broja je kardinalni broj njihove tzv. disjunktne unije ([VTN:]xunije[/], po uzoru na "xor":), koja se definira kao AUB :=(Ax{0})U(Bx{1}). Ovdje je kao sto vidiš mala komplikacija zbog toga što A i B ne moraju biti disjunktni in the first place, ali lako se učine disjunktnima - Ax{0} i Bx{1} su uvijek disjunktni, a istog su kardinaliteta kao A i B redom.
(Zašto su Ax{0} i Bx{1} disjunktni? XxY je po definiciji skup svih uređenih parova (x,y), gdje je x@X & y@Y. Specijalno, Ax{0} je skup svih uređenih parova (a,0), gdje je a@A. Analogno, Bx{1} je skup svih (b,1), za b@B. Da nisu disjunktni, neki element jednog bio bi jednak nekom elementu drugog, Ea@AEb@B((a,0)=(b,1)). No jednakost uređenih parova tad bi dala a=b (irelevantno) i 0=1 ("nemoguće"), što je kontradikcija.)
No što je s potenciranjem? Da bismo odgovorili na to pitanje, prvo promotrimo specijalne slučajeve potenciranja kao iteriranog množenja. Naj"jednostavni"ji je valjda A2:=AxA - Kartezijev produkt skupa sa samim sobom. Naravno, njegovi "ad hoc" elementi su uređeni parovi, no lako se vidi da je takav pristup očajno biased prema broju 2, i da se ne može lako generalizirati na ostale brojeve.
Što želim reći? Ako mi treba A3, "očito" ću ga definirati kao A2xA.
Hm... a možda i kao AxA2... (to nije isto. ((x,y),z)!=(x,(y,z)) npr. za x:=(0,1) & y:=0 & z:=0 :)
Hmm... dakle, možda i nije tako "očito". [:-|]
Naravno, ono što bismo htjeli, je da u A3 ne žive nikakve hibridne tvorevine, kvaziparovi kojima je jedan element par, već ono što znamo pod imenom "uređene trojke". That's nice, ali što je uređena trojka (ako nije par kojem je jedan element par)? Već smo imali dovoljno neprilikâ s uvođenjem uređenog para kao "nedefiniranog" pojma u naivnoj teoriji skupova (inFact, on se može
definirati, ali ovdje to nije toliko bitno)... želimo li reći da nam treba još jedan, bez ikakve veze s ovim prvim?
I ofCourse, ne samo jedan - što je s uređenim četvorkama, petorkama, i sličnim čudovištima? A o N-torkama, R-torkama da i ne govorim...:-o
"Očito":-), svi su oni ipak specijalni slučajevi jednog šireg pojma... samo kojeg? Odgovor na to ćemo dobiti ako pogledamo što zahtijevamo npr. za uređene petorke. Sjetimo se da smo za uređen par rekli nešto tipa "to je objekt (x,y), koji ima svojstvo da su dva takva jednaki, (x,y)=(z,w), akko x=z&y=w". Pogledajmo za 5orku... htjeli bismo nešto tipa "uređena petorka je objekt (x1,x2,x3,x4,x5) , koji ima svojstvo da su dva takva jednaka, (xi)i:1~5=(yi)i:1~5, akko Ai:1~5(xi=yi)".
Eh... sad to već liči na nešto. Preciznije, ovaj uvjet jako liči na definiciju jednakosti funkcijâ...
i zaista, ako umjesto xi pišemo f(i-1) (zašto -1? Pa sad... recimo zasad samo da je brojanje od 1 jako neprirodno ustvari, i da je puno bolje početi brojati od 0... sto uostalom C-programeri znaju jako dobro;), a umjesto yi pišemo g(i-1), vidimo da možemo 5orke smatrati funkcijama... ovu prvu funkcijom f, a ovu drugu funkcijom g. Na kojoj domeni? Očito, {0,1,2,3,4}. Taj skup ima i lijepo ime - ako si pratio prethodne lessone (recimo onaj "1+1=2"), znaš da se on zapravo zove imenom 5.
Dakle, 5orke su funkcije s domenom 5. Lijepo zvuči, zar ne? (Uostalom, kao i sva prava mathematika.:) Naravno, sad je jasno i što su 124orke , i N-torke (poznatije pod imenom "nizovi":), i R-torke (poznatije pod imenom "funkcije realne varijable"), i puno zahtjevniji objekti tog tipa.
No naše su 5orke ipak malo specijalnije, ako pogledamo A5. Naravno, to je sad skup svih uređenih 5orkî s komponentama iz A. U gornjem viewu, n-torke postaju funkcije, komponente očito postaju funkcijske vrijednosti, a A onda postaje skup iz kojeg se vade funkcijske vrijednosti, koji je još poznat pod imenom kodomena funkcije. Dakle, svaki objekt u A5 je funkcija f:5->A. Štoviše, A5 je upravo skup svih funkcijâ s 5 u A, a njegov kardinalni broj itekako ima smisla zvati petom potencijom kardinalnog broja od A.
Sad je jasno da je u cijelog gornjoj priči 5 bio samo placeholder, kojeg je prilično jednostavno apstrahirati. Dakle, AB je skup svih funkcijâ s B u A, a njegov kardinalni broj može dobro poslužiti da se definira potenciranje kardinalnih brojeva.
Jupi... dakle, (bar za konačne brojeve m i n, lako je to i kombinatorički provjeriti), mn jednak je broju funkcijâ sa nekog n-članog skupa u neki m-člani skup.
Naravno, za neke od njih trebat će ti prilično precizna definicija pojma "funkcija", no o tome jednom drugom prilikom...
ivanam (napisa):
Drvena Matrija (napisa):

Svaka funkcija i jednom kompaktnom omeđena točka je nužno kosinus. Tako mi je Škrinja jučer rekla. Ili sam nešto pobrkala. Ja sam učila teoriju grafova pa si to uvijek predočim pomoću stabla.

Dobro, to mi je jasno, samo napravim stablo maksimalnih putova i povućem liniju oko x osi paralelnu sa točkom e i dobijem kosinusoidu, ali nije mi jasno zašto zahjev na omeđenost jednom točkom povlači sinusoidu, ja povlačim i povlačim i ispada mi pravac? ajde molimte pitaj Škrinju, kolko znam ona je na postiplomskom položila Precizno crtanje grafova 2, možda će znati. hvala

Evo sad sam se vratila doma i drvena sam ko ... ko drvo.
Zato ne bih puno duljila nego ću odgovoriti onako od srca.
---------------------------------------

zasto je 1 + 1 = 2? Odgovorit ću ti čim mi odgovoriš što je 1 i što je 2 ... Smile
Seriously, s obzirom na to da math postoji vec jaako dugo, ljudi su kroz povijest prilično različito gledali na te stvari. Kao posljedica toga, danas imamo hrpu matematičkih, mathematičkih i "matematičkih" interpretacijâ osnovnih pojmova kao sto su zbrajanje, prirodni brojevi itd. Naravno da je u takvom mindsetu teško dati definitivan odgovor na gornje pitanje. Evo ti jedan odgovor koji malo kombinira PA, ZF, pa čak i filozofiju tamo gdje mora (gdje bi bez nje bilo preteško na ovoj razini):
Prirodni brojevi (nulu smatram prirodnim brojem) su konačni ordinali. Ordinali su skupovi koji imaju zgodno svojstvo da se mogu uspoređivati ("manji", "veći") pomoću relacije "@" (biti element). Na taj način (znamo otprije da je skup S upravo skup svih x koji su elementi od S), svaki ordinal postaje skup svih ordinalâ koji su manji od njega.
Prvi ordinal, nula, tad ne može biti ništa drugo nego prazan skup (jer još nema nijednog ordinala koji bi bio manji od njega). Sljedeći ordinal, jedan, bit će skup svih dosad napravljenih ordinalâ, a jedini takav dosad je 0, dakle 1:={0}. Onaj nakon njega, dva, bit će skup tih dosad definiranih ordinalâ, dakle 2:={0,1}.
I tako dalje... vjerujem da je sad jasno da je 3:={0,1,2}, 4:={0,1,2,3}, and so on. Naravno, za taj pristup trebamo izmisliti beskonačno mnogo imenâ za brojeve, a to je teško. Puno je bolje shvatiti da je sve što radimo samo primjenjivanje jednog te istog postupka over&over again, na početni ordinal 0.
Koji je to postupak? Onaj kojim od 0 dobivamo 1, isti kao onaj kojim od 1 dobivamo 2, od 2 dobivamo 3 itd. ... da vidimo:
1={0} & 2={0,1}. Što smo napravili? Dodali smo u skup element 1. 2=1U{1}. Isto tako, 3=2U{2}. Vrijedi i dolje: 1=0U{0} (sjetimo se, 0 je prazan skup). Sad je već jasno da sljedeći ordinal nakon x dobivamo kao xU{x}. Taj ordinal zove se sljedbenik od x i označava s x+. Dakle, x+:=xU{x}.
So, ono što smo gore rekli se svodi na to da prirodne brojeve dobivamo naštukavanjem operacije + na broj 0: zaista, 1=0+, 2=0++, 3=0+++ (provjerite:), itd. No početak ne mora biti 0, možemo ga jednako tako prebaciti u bilo koji ordinal k. To prebacivanje zove se pribrajanje broja k (i označava s +k, a vrijednost tog preslikavanja u ordinalu l označava se, uobičajeno, u postfiksu s k+l). Dakle, ono umjesto od 0 kreće od k, a dalje nastavlja potpuno jednako kao i standardna izgradnja prirodnih brojeva, pomoću naštukavanja operacije +:
0+k=k (početak nije 0 već k) (pravilo 0+) x++k=(x+k)+ (ali sljedbenik ostaje sljedbenik) (pravilo ++) Za domaću zadaću: 2+2=?. Sve potrebno imate. Smile (E moj veky, gadno si zabrijo.)
Dakle ovako... uobičajenu "definiciju" kardinalnih brojeva vjerujem da znaš (ono, bijekcije, "imati jednako mnogo elemenata", različite beskonačnosti, alef-nula, kontinuum i tome slično)
E sad, time smo uspjeli brojeve (as in kardinalne brojeve) povezati sa skupovima. Sad je fora povezati operacije s tim brojevima s operacijama sa skupovima... i to je uglavnom jednostavno. Npr. umnožak dva kardinalna broja je kardinalni broj Kartezijevog produkta odgovarajućih skupova.
Zbroj dva kardinalna broja je kardinalni broj njihove tzv. disjunktne unije ([VTN:]xunije[/], po uzoru na "xor"Smile, koja se definira kao AUB :=(Ax{0})U(Bx{1}). Ovdje je kao sto vidiš mala komplikacija zbog toga što A i B ne moraju biti disjunktni in the first place, ali lako se učine disjunktnima - Ax{0} i Bx{1} su uvijek disjunktni, a istog su kardinaliteta kao A i B redom.
(Zašto su Ax{0} i Bx{1} disjunktni? XxY je po definiciji skup svih uređenih parova (x,y), gdje je x@X & y@Y. Specijalno, Ax{0} je skup svih uređenih parova (a,0), gdje je a@A. Analogno, Bx{1} je skup svih (b,1), za b@B. Da nisu disjunktni, neki element jednog bio bi jednak nekom elementu drugog, Ea@AEb@B((a,0)=(b,1)). No jednakost uređenih parova tad bi dala a=b (irelevantno) i 0=1 ("nemoguće"), što je kontradikcija.)
No što je s potenciranjem? Da bismo odgovorili na to pitanje, prvo promotrimo specijalne slučajeve potenciranja kao iteriranog množenja. Naj"jednostavni"ji je valjda A2:=AxA - Kartezijev produkt skupa sa samim sobom. Naravno, njegovi "ad hoc" elementi su uređeni parovi, no lako se vidi da je takav pristup očajno biased prema broju 2, i da se ne može lako generalizirati na ostale brojeve.
Što želim reći? Ako mi treba A3, "očito" ću ga definirati kao A2xA.
Hm... a možda i kao AxA2... (to nije isto. ((x,y),z)!=(x,(y,z)) npr. za x:=(0,1) & y:=0 & z:=0 Smile
Hmm... dakle, možda i nije tako "očito". [Neutral]
Naravno, ono što bismo htjeli, je da u A3 ne žive nikakve hibridne tvorevine, kvaziparovi kojima je jedan element par, već ono što znamo pod imenom "uređene trojke". That's nice, ali što je uređena trojka (ako nije par kojem je jedan element par)? Već smo imali dovoljno neprilikâ s uvođenjem uređenog para kao "nedefiniranog" pojma u naivnoj teoriji skupova (inFact, on se može
definirati, ali ovdje to nije toliko bitno)... želimo li reći da nam treba još jedan, bez ikakve veze s ovim prvim?
I ofCourse, ne samo jedan - što je s uređenim četvorkama, petorkama, i sličnim čudovištima? A o N-torkama, R-torkama da i ne govorim...Surprised
"Očito"Smile, svi su oni ipak specijalni slučajevi jednog šireg pojma... samo kojeg? Odgovor na to ćemo dobiti ako pogledamo što zahtijevamo npr. za uređene petorke. Sjetimo se da smo za uređen par rekli nešto tipa "to je objekt (x,y), koji ima svojstvo da su dva takva jednaki, (x,y)=(z,w), akko x=z&y=w". Pogledajmo za 5orku... htjeli bismo nešto tipa "uređena petorka je objekt (x1,x2,x3,x4,x5) , koji ima svojstvo da su dva takva jednaka, (xi)i:1~5=(yi)i:1~5, akko Ai:1~5(xi=yi)".
Eh... sad to već liči na nešto. Preciznije, ovaj uvjet jako liči na definiciju jednakosti funkcijâ...
i zaista, ako umjesto xi pišemo f(i-1) (zašto -1? Pa sad... recimo zasad samo da je brojanje od 1 jako neprirodno ustvari, i da je puno bolje početi brojati od 0... sto uostalom C-programeri znaju jako dobro;), a umjesto yi pišemo g(i-1), vidimo da možemo 5orke smatrati funkcijama... ovu prvu funkcijom f, a ovu drugu funkcijom g. Na kojoj domeni? Očito, {0,1,2,3,4}. Taj skup ima i lijepo ime - ako si pratio prethodne lessone (recimo onaj "1+1=2"), znaš da se on zapravo zove imenom 5.
Dakle, 5orke su funkcije s domenom 5. Lijepo zvuči, zar ne? (Uostalom, kao i sva prava mathematika.Smile Naravno, sad je jasno i što su 124orke , i N-torke (poznatije pod imenom "nizovi"Smile, i R-torke (poznatije pod imenom "funkcije realne varijable"), i puno zahtjevniji objekti tog tipa.
No naše su 5orke ipak malo specijalnije, ako pogledamo A5. Naravno, to je sad skup svih uređenih 5orkî s komponentama iz A. U gornjem viewu, n-torke postaju funkcije, komponente očito postaju funkcijske vrijednosti, a A onda postaje skup iz kojeg se vade funkcijske vrijednosti, koji je još poznat pod imenom kodomena funkcije. Dakle, svaki objekt u A5 je funkcija f:5→A. Štoviše, A5 je upravo skup svih funkcijâ s 5 u A, a njegov kardinalni broj itekako ima smisla zvati petom potencijom kardinalnog broja od A.
Sad je jasno da je u cijelog gornjoj priči 5 bio samo placeholder, kojeg je prilično jednostavno apstrahirati. Dakle, AB je skup svih funkcijâ s B u A, a njegov kardinalni broj može dobro poslužiti da se definira potenciranje kardinalnih brojeva.
Jupi... dakle, (bar za konačne brojeve m i n, lako je to i kombinatorički provjeriti), mn jednak je broju funkcijâ sa nekog n-članog skupa u neki m-člani skup.
Naravno, za neke od njih trebat će ti prilično precizna definicija pojma "funkcija", no o tome jednom drugom prilikom...




Zadnja promjena: Drvena Škrinjarić; 2:06 sri, 28. 12. 2005; ukupno mijenjano 1 put.
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Drvena Matrija
Forumaš s poteškoćama u pisanju
Forumaš s poteškoćama u pisanju


Pridružen/a: 21. 12. 2005. (00:11:50)
Postovi: (11)16
Sarma = la pohva - posuda
= 7 - 0
Lokacija: u trajnoj odsutnosti (dok me ne zbrišu)

PostPostano: 1:13 sri, 28. 12. 2005    Naslov: Citirajte i odgovorite

Jel smijem ja ovdje postat jednu pjesmicu, bas sam je nasla na netu?
Jel smijem ja ovdje postat jednu pjesmicu, bas sam je nasla na netu?


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Prethodni postovi:   
Započnite novu temu   Odgovorite na temu   printer-friendly view    Forum@DeGiorgi: Početna -> Ostalo - opušteno -> Bućkuriš Vremenska zona: GMT + 01:00.
Idite na Prethodno  1, 2, 3, 4, 5, 6  Sljedeće
Stranica 4 / 6.

 
Forum(o)Bir:  
Ne možete otvarati nove teme.
Ne možete odgovarati na postove.
Ne možete uređivati Vaše postove.
Ne možete izbrisati Vaše postove.
Ne možete glasovati u anketama.
You can attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group
Theme created by Vjacheslav Trushkin
HR (Cro) by Ančica Sečan