Search
 
 
  Engleski
 
 
 
Open in this window (click to change)
Forum@DeGiorgi: Početna
Forum za podršku nastavi na PMF-MO
Login Registracija FAQ Smajlići Članstvo Pretražnik Forum@DeGiorgi: Početna

Decimalna točka ili zarez?
WWW:

Moja sarma
 
Započnite novu temu   Odgovorite na temu   printer-friendly view    Forum@DeGiorgi: Početna -> Kolegiji 1. godine, preddiplomski studij Matematika -> Elementarna matematika 1 i 2
Prethodna tema :: Sljedeća tema  
Autor/ica Poruka
Atzo
Gost





PostPostano: 21:21 ned, 18. 5. 2003    Naslov: Decimalna točka ili zarez? Citirajte i odgovorite

Da li netko pouzdano zna kako se u Hrvatskoj pišu brojevi, s decimalnom točkom (1,000,000.00) ili zarezom (1.000.000,00) :?:
Da li netko pouzdano zna kako se u Hrvatskoj pišu brojevi, s decimalnom točkom (1,000,000.00) ili zarezom (1.000.000,00) Question


[Vrh]
krcko
Forumaš nagrađen za životno djelo
Forumaš nagrađen za životno djelo


Pridružen/a: 07. 10. 2002. (15:57:59)
Postovi: (18B3)16
Sarma = la pohva - posuda
655 = 759 - 104

PostPostano: 23:03 ned, 18. 5. 2003    Naslov: Citirajte i odgovorite

Ja pisem s tockom i bez zareza za grupiranje znamenaka:
1000000.00

Ako bas moram grupirati koristim razmak:
1 000 000.00

Ne znam sto je sluzbeno.
Ja pisem s tockom i bez zareza za grupiranje znamenaka:
1000000.00

Ako bas moram grupirati koristim razmak:
1 000 000.00

Ne znam sto je sluzbeno.



_________________
Vedran Krcadinac

Ljudi su razliciti, a nula je paran broj.
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail Posjetite Web stranice
vsego
Site Admin
Site Admin


Pridružen/a: 06. 10. 2002. (22:07:09)
Postovi: (355F)16
Spol: zombi
Sarma = la pohva - posuda
854 = 1068 - 214
Lokacija: /sbin/init

PostPostano: 0:02 pon, 19. 5. 2003    Naslov: Citirajte i odgovorite

Kad vas zanima kako se [b]sluzbeno[/b] radi tako nesto, onda pitajte asistenta koji je mislio da je vojnik a zapravo je sekretarica... :roll:

Daklem, separator tisucica je tocka, a decimalna tocka je zarez (uf, sto ovo zadnje glupo zvuci :?).

Npr. 1.234.567,89 8)

P.S. U privatno, i ja pisem kao Krcko... :D
Kad vas zanima kako se sluzbeno radi tako nesto, onda pitajte asistenta koji je mislio da je vojnik a zapravo je sekretarica... Rolling Eyes

Daklem, separator tisucica je tocka, a decimalna tocka je zarez (uf, sto ovo zadnje glupo zvuci Confused).

Npr. 1.234.567,89 Cool

P.S. U privatno, i ja pisem kao Krcko... Very Happy



_________________
U pravilu ignoriram pitanja u krivim topicima i kodove koji nisu u [code]...[/code] blokovima.
Takodjer, OBJASNITE sto vas muci! "Sto mi je krivo?", bez opisa u cemu je problem, rijetko ce zadobiti moju paznju.
Drzim prodike
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Atzo
Gost





PostPostano: 22:02 pon, 19. 5. 2003    Naslov: Citirajte i odgovorite

Da, ja raim u grafičkoj pripremi i decimalne brojeve uvijek pišem sa zarezom (u mom slučaju nije svejedno, moram se držati pravopisa). Mislio sam da je tako i zbog toga jer u Windowsima kad se jezik podesi na hrvatski decimalni zarez bude zarez. Međutim iznenadio sam se kad sam koji dan sinu pomagao iz matematike. U njegovoj knjizi piše velikim slovima da se decimalni brojevi pišu decimalnom točkom. Ja mislim da bi se i oni trebali držati nekog službenog pravopisa.
I sad pitam se tko je tu lud?
Da, ja raim u grafičkoj pripremi i decimalne brojeve uvijek pišem sa zarezom (u mom slučaju nije svejedno, moram se držati pravopisa). Mislio sam da je tako i zbog toga jer u Windowsima kad se jezik podesi na hrvatski decimalni zarez bude zarez. Međutim iznenadio sam se kad sam koji dan sinu pomagao iz matematike. U njegovoj knjizi piše velikim slovima da se decimalni brojevi pišu decimalnom točkom. Ja mislim da bi se i oni trebali držati nekog službenog pravopisa.
I sad pitam se tko je tu lud?


[Vrh]
vsego
Site Admin
Site Admin


Pridružen/a: 06. 10. 2002. (22:07:09)
Postovi: (355F)16
Spol: zombi
Sarma = la pohva - posuda
854 = 1068 - 214
Lokacija: /sbin/init

PostPostano: 0:43 uto, 20. 5. 2003    Naslov: Citirajte i odgovorite

Nitko. :)

Daklem, matematicka i pravopisna pravila se ne moraju nuzno poklapati. Vidis, matematika je internacionalna i pise se svuda isto. Brojevi i formule su isti na hrvatskom, engleskom, turskom, japanskom... :) A pravopis se mijenja. Logicno je onda da to dvoje ne moze biti isto. :D
Nitko. Smile

Daklem, matematicka i pravopisna pravila se ne moraju nuzno poklapati. Vidis, matematika je internacionalna i pise se svuda isto. Brojevi i formule su isti na hrvatskom, engleskom, turskom, japanskom... Smile A pravopis se mijenja. Logicno je onda da to dvoje ne moze biti isto. Very Happy



_________________
U pravilu ignoriram pitanja u krivim topicima i kodove koji nisu u [code]...[/code] blokovima.
Takodjer, OBJASNITE sto vas muci! "Sto mi je krivo?", bez opisa u cemu je problem, rijetko ce zadobiti moju paznju.
Drzim prodike
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
krcko
Forumaš nagrađen za životno djelo
Forumaš nagrađen za životno djelo


Pridružen/a: 07. 10. 2002. (15:57:59)
Postovi: (18B3)16
Sarma = la pohva - posuda
655 = 759 - 104

PostPostano: 12:36 uto, 20. 5. 2003    Naslov: Citirajte i odgovorite

Slazem se s vsegom. Osim toga kad se djecu prvi puta uci decimalne brojeve, bolje ih je ne zamarati suvisnim pravilima. Kad shvate decimalne brojeve lako ce se prilagoditi bilo kojem nacinu pisanja. Sjecam se da meni u pocetku nisu bili sasvim jasni (zbunjivalo me sto se broj mijenja dodavanjem nula [b]ispred[/b] prve ne-nul znamenke).

Jucer sam pregledao pravopis Babic-Finka-Mogus ("Londonac") i nisam nasao da su negdje definirali pisanje decimalnih brojeva. Nacin pisanja s decimalnim zarezom i tockom za grupiranje znamenaka tradicionalno se koristi u racunovodstvu, ali nisam siguran da je propisan pravopisom. Cak i da jest, pravopis je stvar mode i podlozan je promjenama. Neka ih to uce na satovima Hrvatskog, a na matematici bi se trebali koncentrirati na bitni dio price.
Slazem se s vsegom. Osim toga kad se djecu prvi puta uci decimalne brojeve, bolje ih je ne zamarati suvisnim pravilima. Kad shvate decimalne brojeve lako ce se prilagoditi bilo kojem nacinu pisanja. Sjecam se da meni u pocetku nisu bili sasvim jasni (zbunjivalo me sto se broj mijenja dodavanjem nula ispred prve ne-nul znamenke).

Jucer sam pregledao pravopis Babic-Finka-Mogus ("Londonac") i nisam nasao da su negdje definirali pisanje decimalnih brojeva. Nacin pisanja s decimalnim zarezom i tockom za grupiranje znamenaka tradicionalno se koristi u racunovodstvu, ali nisam siguran da je propisan pravopisom. Cak i da jest, pravopis je stvar mode i podlozan je promjenama. Neka ih to uce na satovima Hrvatskog, a na matematici bi se trebali koncentrirati na bitni dio price.



_________________
Vedran Krcadinac

Ljudi su razliciti, a nula je paran broj.
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail Posjetite Web stranice
Atzo
Gost





PostPostano: 20:09 uto, 20. 5. 2003    Naslov: Citirajte i odgovorite

Hvala na odgovorima. :D
Zaista to nije briga dejece, međutim dao sam se u nevolje jer sam mislio da krivo pišem već godinama ili da su opet donjeli neki novi zakon u saboru. :wink:
Hvala na odgovorima. Very Happy
Zaista to nije briga dejece, međutim dao sam se u nevolje jer sam mislio da krivo pišem već godinama ili da su opet donjeli neki novi zakon u saboru. Wink


[Vrh]
nenad
Moderator
Moderator


Pridružen/a: 08. 10. 2002. (14:08:30)
Postovi: (350)16
Sarma = la pohva - posuda
92 = 106 - 14

PostPostano: 23:02 čet, 5. 6. 2003    Naslov: Citirajte i odgovorite

Pravopis je dogovor, kako bismo se razumjeli u pismenoj komunikaciji.

Kako se ponosimo [i]tisućljetnom hrvatskom uljudbom[/i], ponosimo se i pravopisnom tradicijom, koja nije od jučer.

U pravilno pisanom hrvatskom jeziku piše se decimalni zarez. Kao i u njemačkom jeziku.
Decimalna točka je [i]barbarizam[/i] u jeziku, pomodno prihvaćanje anglo-američkih pravila.

Srećom, MS Win je lokaliziran, pa se sekretarice drže pravopisa. Prije su ih bunili kalkulatori, koji su imali točke. Kao i nelokalizirani programi.

Pisanje točaka za tisućice je izborno; u finom tekstu ja radije koristim mali razmak.

Točka se piše i iza rednih brojeva (kao u njemačkom); tradicionalno i za arapske i rimske
brojeve, dok je po Novosadskom dogovoru uveden kompromis (u srpskom, po francuskom
uzoru, točka se tu nije pisala) da se točka piše iza arapskih brojeva, a iza rimskih ne.
Otkad sam to čuo, pišem tradicionalno.

- N
Pravopis je dogovor, kako bismo se razumjeli u pismenoj komunikaciji.

Kako se ponosimo tisućljetnom hrvatskom uljudbom, ponosimo se i pravopisnom tradicijom, koja nije od jučer.

U pravilno pisanom hrvatskom jeziku piše se decimalni zarez. Kao i u njemačkom jeziku.
Decimalna točka je barbarizam u jeziku, pomodno prihvaćanje anglo-američkih pravila.

Srećom, MS Win je lokaliziran, pa se sekretarice drže pravopisa. Prije su ih bunili kalkulatori, koji su imali točke. Kao i nelokalizirani programi.

Pisanje točaka za tisućice je izborno; u finom tekstu ja radije koristim mali razmak.

Točka se piše i iza rednih brojeva (kao u njemačkom); tradicionalno i za arapske i rimske
brojeve, dok je po Novosadskom dogovoru uveden kompromis (u srpskom, po francuskom
uzoru, točka se tu nije pisala) da se točka piše iza arapskih brojeva, a iza rimskih ne.
Otkad sam to čuo, pišem tradicionalno.

- N


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
krcko
Forumaš nagrađen za životno djelo
Forumaš nagrađen za životno djelo


Pridružen/a: 07. 10. 2002. (15:57:59)
Postovi: (18B3)16
Sarma = la pohva - posuda
655 = 759 - 104

PostPostano: 23:33 čet, 5. 6. 2003    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="nenad"]U pravilno pisanom hrvatskom jeziku piše se decimalni zarez.[/quote]

Gdje je to definirano?
nenad (napisa):
U pravilno pisanom hrvatskom jeziku piše se decimalni zarez.


Gdje je to definirano?



_________________
Vedran Krcadinac

Ljudi su razliciti, a nula je paran broj.
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail Posjetite Web stranice
Prethodni postovi:   
Započnite novu temu   Odgovorite na temu   printer-friendly view    Forum@DeGiorgi: Početna -> Kolegiji 1. godine, preddiplomski studij Matematika -> Elementarna matematika 1 i 2 Vremenska zona: GMT + 01:00.
Stranica 1 / 1.

 
Forum(o)Bir:  
Ne možete otvarati nove teme.
Ne možete odgovarati na postove.
Ne možete uređivati Vaše postove.
Ne možete izbrisati Vaše postove.
Ne možete glasovati u anketama.
You can attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group
Theme created by Vjacheslav Trushkin
HR (Cro) by Ančica Sečan