Search
 
 
  Engleski
 
 
 
Open in this window (click to change)
Forum@DeGiorgi: Početna
Forum za podršku nastavi na PMF-MO
Login Registracija FAQ Smajlići Članstvo Pretražnik Forum@DeGiorgi: Početna

Rubikova kocka (zadatak)

Moja sarma
 
Započnite novu temu   Odgovorite na temu   printer-friendly view    Forum@DeGiorgi: Početna -> Ostalo - opušteno -> Biseri
Prethodna tema :: Sljedeća tema  
Autor/ica Poruka
tecma
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 21. 02. 2006. (08:48:22)
Postovi: (24)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
= 0 - 0

PostPostano: 17:15 pet, 14. 4. 2006    Naslov: Rubikova kocka Citirajte i odgovorite

Da li mi netko može reći koliko je mogućih kombinacija Rubikove kocke? 8)
Da li mi netko može reći koliko je mogućih kombinacija Rubikove kocke? Cool


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
bily
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 29. 04. 2003. (16:21:46)
Postovi: (4B7)16
Spol: žensko
Sarma = la pohva - posuda
= 74 - 66

PostPostano: 17:56 pet, 14. 4. 2006    Naslov: Citirajte i odgovorite

jedan lik koji se mucio s njom oko godinu dana reko je da ima neki broj al kasnije je premasio i taj broj pa je ostalo koliko sam upoznata n kombionacija

mada ne mislim bas tako :roll:
jedan lik koji se mucio s njom oko godinu dana reko je da ima neki broj al kasnije je premasio i taj broj pa je ostalo koliko sam upoznata n kombionacija

mada ne mislim bas tako Rolling Eyes



_________________
NAJNERAZUMLJIVIJE JE NA OVOM SVIJETU STO JE ON RAZUMLJIV!!!!

Albert Einstein

#Lil angel legna elttiL Bily u akciji
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
vsego
Site Admin
Site Admin


Pridružen/a: 06. 10. 2002. (22:07:09)
Postovi: (355F)16
Spol: zombi
Sarma = la pohva - posuda
854 = 1068 - 214
Lokacija: /sbin/init

PostPostano: 18:06 pet, 14. 4. 2006    Naslov: Citirajte i odgovorite

[url=http://en.wikipedia.org/wiki/Rubik%27s_Cube]43,252,003,274,489,856,000[/url] 8)
43,252,003,274,489,856,000 Cool



_________________
U pravilu ignoriram pitanja u krivim topicima i kodove koji nisu u [code]...[/code] blokovima.
Takodjer, OBJASNITE sto vas muci! "Sto mi je krivo?", bez opisa u cemu je problem, rijetko ce zadobiti moju paznju.
Drzim prodike
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Martinab
Moderator
Moderator


Pridružen/a: 02. 04. 2003. (19:07:56)
Postovi: (2A03E)16
Sarma = la pohva - posuda
143 = 167 - 24

PostPostano: 18:29 pet, 14. 4. 2006    Naslov: Citirajte i odgovorite

Bily? Jel samo ja ne kuzim sto ti pokusavas rec ili ni ti ne kuzis sto pokusavas rec?

Daklem... Rubikova kocka ima 3 vrste onih malih kockica u sebi: 8 kutnih, 12 rubnih i 6 plosnih. Ako fiksiras polozaj kocke tako da kazes tocno gdje su ti plosni elementi (tak da na kraju ne moras dijeliti kao sto bi da si neke brojala dvaput), tj. tako da oni imaju 1 polozaj, onda kutne elemente (svi su razliciti!) mozes staviti na 8*3^8 nacina (raspodjela + rotacije), a rubne na 12!*2^12 (isto rasspored+simetrije, jer su svi razliciti). To ti ukupno daje 8!*12!*3^8*2^12 rasporeda. Medutim, to je ukupni broj ako dopustas da kocku rastavis na sastavne kockice i ponovno slozis (kao sto smo valjda svi u nekom trenutku ucinili kad smo ju htjeli slozit a nismo znali :) ). Ako zelis samo rasporede do kojih mozes doci onim "legalnim" operacijama, tj. bez rastavljanja kocke, onda se ovaj skup raspada na nekoliko klasa (relacija ekvivalencije je ovdje "raspored A je ekvivalentan rasporedu B ako se iz A do B moze doci legalnim operacijama na kocki (rotacijom jedne trecine)"). Netko mi je jednom rekao (a necu vam rec tko :) ) da tih klasa ima 12, tj. 3*2^2. Ova 3 dolazi od toga da, ako koristim legalne operacije, mi je u svakom treunutku POLOZAJ (sto se rotacija tice) jedne kutne kockice potpuno odreden polozajem ostalih; a ova 2^2 iz iste takve tvrdnje za rubne kockice. Dokaz toga ne znam (valjda bi trebalo malo vrtit kocku po rukama, pretpostavljam da nije tak tesko), ali ako prihvatimo to kao istinu, dolazimo do broja od ukupno 8!*12!*3^7*2^10 kombinacija do kojih mozes doci legalno, bez rastavljanja kockice. To ti je tocno 43,252,003,274,489,856,000 :)

Kolko ja znam, postoji algoritam koji svaku Rubikovu kocku slaze u max. 52 poteza (to su informaticari). Postoji i teorem koji kaze da je svaku moguce sloziti u manje od 23, ali nije konstruktivan (to su teorijski matematicari) :) Isto tako postoji slutnja da ju je moguce sloziti u manje od 20, ali nije dokazana :) AI algorimi koji ih danas rjesavaju navodno vecinu rijese za oko 18 poteza- ali to naravno nije dokaz. Rekordno vrijeme (za covjeka :) ) je oko 11 sekundi.
Bily? Jel samo ja ne kuzim sto ti pokusavas rec ili ni ti ne kuzis sto pokusavas rec?

Daklem... Rubikova kocka ima 3 vrste onih malih kockica u sebi: 8 kutnih, 12 rubnih i 6 plosnih. Ako fiksiras polozaj kocke tako da kazes tocno gdje su ti plosni elementi (tak da na kraju ne moras dijeliti kao sto bi da si neke brojala dvaput), tj. tako da oni imaju 1 polozaj, onda kutne elemente (svi su razliciti!) mozes staviti na 8*3^8 nacina (raspodjela + rotacije), a rubne na 12!*2^12 (isto rasspored+simetrije, jer su svi razliciti). To ti ukupno daje 8!*12!*3^8*2^12 rasporeda. Medutim, to je ukupni broj ako dopustas da kocku rastavis na sastavne kockice i ponovno slozis (kao sto smo valjda svi u nekom trenutku ucinili kad smo ju htjeli slozit a nismo znali Smile ). Ako zelis samo rasporede do kojih mozes doci onim "legalnim" operacijama, tj. bez rastavljanja kocke, onda se ovaj skup raspada na nekoliko klasa (relacija ekvivalencije je ovdje "raspored A je ekvivalentan rasporedu B ako se iz A do B moze doci legalnim operacijama na kocki (rotacijom jedne trecine)"). Netko mi je jednom rekao (a necu vam rec tko Smile ) da tih klasa ima 12, tj. 3*2^2. Ova 3 dolazi od toga da, ako koristim legalne operacije, mi je u svakom treunutku POLOZAJ (sto se rotacija tice) jedne kutne kockice potpuno odreden polozajem ostalih; a ova 2^2 iz iste takve tvrdnje za rubne kockice. Dokaz toga ne znam (valjda bi trebalo malo vrtit kocku po rukama, pretpostavljam da nije tak tesko), ali ako prihvatimo to kao istinu, dolazimo do broja od ukupno 8!*12!*3^7*2^10 kombinacija do kojih mozes doci legalno, bez rastavljanja kockice. To ti je tocno 43,252,003,274,489,856,000 Smile

Kolko ja znam, postoji algoritam koji svaku Rubikovu kocku slaze u max. 52 poteza (to su informaticari). Postoji i teorem koji kaze da je svaku moguce sloziti u manje od 23, ali nije konstruktivan (to su teorijski matematicari) Smile Isto tako postoji slutnja da ju je moguce sloziti u manje od 20, ali nije dokazana Smile AI algorimi koji ih danas rjesavaju navodno vecinu rijese za oko 18 poteza- ali to naravno nije dokaz. Rekordno vrijeme (za covjeka Smile ) je oko 11 sekundi.



_________________
A comathematician is a device for turning cotheorems into ffee. A cotheorem is, naturally, an easy nsequence of a rollary.
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail
ahri
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 19. 11. 2003. (23:16:07)
Postovi: (193)16
Sarma = la pohva - posuda
= 7 - 0

PostPostano: 12:37 sub, 15. 4. 2006    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="Martinab"] Rekordno vrijeme (za covjeka :) ) je oko 11 sekundi.[/quote]

Sto je jedno 6 puta brze nego ja :(.
Martinab (napisa):
Rekordno vrijeme (za covjeka :) ) je oko 11 sekundi.


Sto je jedno 6 puta brze nego ja :(.



_________________
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail
Martinab
Moderator
Moderator


Pridružen/a: 02. 04. 2003. (19:07:56)
Postovi: (2A03E)16
Sarma = la pohva - posuda
143 = 167 - 24

PostPostano: 13:35 sub, 15. 4. 2006    Naslov: Citirajte i odgovorite

Impresive! Ja sam najbrze slaganje vidla za jedno 2 minute. I to je vec izgledalo UZASNO brzo :)
Impresive! Ja sam najbrze slaganje vidla za jedno 2 minute. I to je vec izgledalo UZASNO brzo Smile



_________________
A comathematician is a device for turning cotheorems into ffee. A cotheorem is, naturally, an easy nsequence of a rollary.
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail
Ante
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 17. 02. 2006. (11:12:00)
Postovi: (155)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
43 = 75 - 32

PostPostano: 13:50 sub, 15. 4. 2006    Naslov: Citirajte i odgovorite

"[i]People are partitioned in two groups; those who [b]can[/b] solve the Rubic's cube, and those who [b]couldn't care less[/b] about it.[/i]", by my humble self. [img]http://www.gamejunkie.com/forums/images/smiles/icon_razz.gif[/img]
[size=9]
[color=green]
np: Jimi Hendrix - [Axis Outtakes #07] [b]Takin' Care Of No Business[/b] [4:05][/color][/size]
"People are partitioned in two groups; those who can solve the Rubic's cube, and those who couldn't care less about it.", by my humble self.


np: Jimi Hendrix - [Axis Outtakes #07] Takin' Care Of No Business [4:05]



_________________
Eat a lot, sleep a lot, brush 'em like crazy.
Run a lot, do a lot, never be lazy.
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
tecma
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 21. 02. 2006. (08:48:22)
Postovi: (24)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
= 0 - 0

PostPostano: 18:26 uto, 18. 4. 2006    Naslov: Citirajte i odgovorite

Ovo je jedan zanimljivi link u vezi the kocke: [url]http://www.eviltron.com/modules/esp/esp.html[/url]
Ovo je jedan zanimljivi link u vezi the kocke: http://www.eviltron.com/modules/esp/esp.html


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Saf
Forumski umjetnik
Forumski umjetnik


Pridružen/a: 10. 06. 2005. (21:55:28)
Postovi: (1B0)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
22 = 30 - 8
Lokacija: Zagreb

PostPostano: 22:05 pet, 26. 5. 2006    Naslov: Citirajte i odgovorite

[url=http://www.collegehumor.com/movies/1598025/]blindfolded[/url] :!:

[url=http://video.google.com/videoplay?docid=-2084071621500271233]robot[/url]

[url=http://video.google.com/videoplay?docid=-8258155333659708596]World record[/url]
[url=http://video.google.com/videoplay?docid=6257340482933338451&q=rubick+cube]
s nogama[/url]

[url=http://video.google.com/videoplay?docid=-5057760768176509936&q=rubick+cube]overlapping[/url]

Koliko ova overlapping ima mogućih kombi?
blindfolded Exclamation

robot

World record
overlapping

Koliko ova overlapping ima mogućih kombi?



_________________
Super Nut Chase
moj site
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail Posjetite Web stranice
Prethodni postovi:   
Započnite novu temu   Odgovorite na temu   printer-friendly view    Forum@DeGiorgi: Početna -> Ostalo - opušteno -> Biseri Vremenska zona: GMT + 01:00.
Stranica 1 / 1.

 
Forum(o)Bir:  
Ne možete otvarati nove teme.
Ne možete odgovarati na postove.
Ne možete uređivati Vaše postove.
Ne možete izbrisati Vaše postove.
Ne možete glasovati u anketama.
You can attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group
Theme created by Vjacheslav Trushkin
HR (Cro) by Ančica Sečan